Turkey Trail Trot Thursday

Thursday 4 Mile

November 28, 2019


Results Provided by Race Timing Services http://www.racetimeservices.com


Men: 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79
Women: 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79

Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Zachary Rowland Oakland MI 767 13 1 43 38:26 9:37/M
2 Maximus Staniszewski Bruce Twp MI 787 9 1 53 39:26 9:52/M
3 Sebastian Staniszewski Bruce Twp MI 790 14 1 186 57:42 14:26/M
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sarah Jesperson Bruce MI 934 11 1 71 41:52 10:28/M
2 Julian Gerstenberger 961 11 1 96 43:58 11:00/M
3 Greer Gerstenberger 960 10 1 112 45:16 11:19/M
4 Mirabelle Greig Shelby Township MI 957 12 1 155 51:19 12:50/M
5 Leah Schwenker Shelby Township MI 772 11 1 156 51:20 12:50/M
6 Alessandra Provenza Shelby Township MI 923 11 1 171 53:43 13:26/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Hunter Frank Rochester MI 64 15 6 1 25:18 6:20/M
2 Evan Rink Westfield IN 906 16 1 3 27:29 6:52/M
3 James Ohman Sterling Heights MI 907 16 1 7 31:14 7:49/M
4 Nathaniel Garvan Lenox Twp MI 66 15 6 54 39:29 9:52/M
5 Alexander Harrison Chesterfield MI 719 15 1 62 41:04 10:16/M
6 Brenden Redmon Monroe MI 763 19 1 95 43:47 10:57/M
7 Evan McNun Shelby Township MI 943 16 1 150 50:41 12:40/M
8 Nathan Staniszewski Bruce Twp MI 789 16 1 215 1:17:13 19:18/M
9 Benjamin Pocius Rochester MI 758 16 1 219 1:37:10 24:18/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sara Yob Greenville MI 818 17 1 17 33:41 8:25/M
2 Madelyn Fowler Kenockee MI 62 15 6 20 34:33 8:38/M
3 Erin Rowan Sterling Hts MI 766 15 1 25 35:44 8:56/M
4 Payton Bucki South Rockwood MI 682 16 1 33 36:45 9:11/M
5 Alexis Ladson Macomb MI 731 17 1 38 37:33 9:23/M
6 Victoria Davidowicz 953 17 1 85 43:13 10:48/M
7 Marcelina Powalka 952 17 1 86 43:14 10:49/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Matt Chappel Marlette MI 688 25 1 2 27:22 6:51/M
2 Sebastian Vanderest Troy MI 804 22 1 12 32:19 8:05/M
3 Phil Pacheco Commerce MI 904 29 1 14 32:22 8:06/M
4 Justin Dehondt Troy MI 695 29 1 47 38:48 9:42/M
5 Mitchel Rolfe Rochester MI 765 20 1 50 38:59 9:45/M
6 Douglas Barr Rochester MI 671 29 1 59 39:58 10:00/M
7 Michael Bowery Clarkston MI 903 26 1 65 41:10 10:18/M
8 Glenn Lewis Shelby Township MI 738 27 1 67 41:30 10:23/M
9 Joe Wesch Bruce Twp MI 811 28 1 117 46:08 11:32/M
10 Dan Zbozien East Lansing MI 827 29 1 147 50:32 12:38/M
11 Gerald Defrank 968 21 1 217 1:32:51 23:13/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Olivia Kwiatkowski Ann Arbor MI 107 27 1 4 28:08 7:02/M
2 Amanda Bowery Berkley MI 901 29 1 19 34:29 8:37/M
3 Nicole Rowan Sterling Hts MI 896 21 1 24 35:37 8:54/M
4 Kate McCartney Rochester Hills MI 744 21 1 51 39:00 9:45/M
5 Brianna Bowery Rochester Hills MI 902 27 1 63 41:06 10:17/M
6 Ashley Falzarano Macomb MI 702 20 1 66 41:14 10:19/M
7 Sandra Snyder Shelby Township MI 783 27 1 68 41:30 10:23/M
8 Emily Wiwel South Lebanon OH 815 27 1 72 41:58 10:30/M
9 Lauren Schraeder Auburn Hills MI 771 28 1 79 43:04 10:46/M
10 Larissa Porretta Auburn Hills MI 761 26 1 91 43:42 10:56/M
11 Hannah Blesch Rochester Hills MI 676 29 1 99 44:25 11:06/M
12 Sarah Blesch Rochester Hills MI 677 26 1 101 44:27 11:07/M
13 Kendall Snyder Shelby Twp MI 781 23 1 107 44:56 11:14/M
14 Chelsea Bolsworth Madison Heights MI 678 29 1 108 45:03 11:16/M
15 Hailey Busepp East China MI 684 23 1 118 46:08 11:32/M
16 Bella Hanna Rochester MI 717 20 1 125 47:12 11:48/M
17 Alison Langlois Ypsilanti MI 734 26 1 133 48:16 12:04/M
18 Amanda Wray Clinton Township MI 816 24 1 162 52:14 13:04/M
19 Madisen Stone Harrison Township MI 795 28 1 166 52:41 13:10/M
20 Lauren Mitzel Shelby Twp MI 746 26 1 192 59:42 14:56/M
21 Anna Young Clinton Twp MI 819 28 1 193 59:43 14:56/M
22 Emily Schreiber 966 20 1 218 1:32:53 23:13/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Craig Cassady Fort Gratiot MI 687 36 1 9 31:52 7:58/M
2 Arnold Vargas Mejia Auburn Hills MI 805 34 1 18 33:53 8:28/M
3 Jim Habarth Harrison Twp MI 716 33 1 21 35:15 8:49/M
4 Brian Mundo West Bloomfield MI 747 36 1 22 35:35 8:54/M
5 Chris Whitaker Alexandria VA 925 37 1 29 36:22 9:06/M
6 Stephen Bressett Leavenworth KS 926 34 1 30 36:22 9:06/M
7 Jared Meloche Royal Oak MI 745 32 1 36 37:21 9:20/M
8 Derek Vercruysse Shelby Township MI 806 39 1 37 37:25 9:21/M
9 Arturo Niņo Troy MI 751 36 1 45 38:35 9:39/M
10 Brandon Fotiu Shelby Twp MI 705 37 1 78 42:39 10:40/M
11 Fred Fuqua Shelby Twp MI 707 34 1 80 43:04 10:46/M
12 Adam Peploski Plymouth MI 754 33 1 102 44:35 11:09/M
13 Clinton Verley Milwaukee WI 807 31 1 123 46:56 11:44/M
14 Steve Cojocari Cape Coral FL 690 36 1 135 48:42 12:11/M
15 James McNust Shelby Township MI 946 37 1 149 50:40 12:40/M
16 Robert Flis Ferndale MI 704 33 1 194 1:00:25 15:06/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Diana Alberghini Southfield MI 669 37 1 23 35:36 8:54/M
2 Carrie Burdzinski Northville MI 683 36 1 26 35:58 9:00/M
3 Mary Smith Rochester Hills MI 779 35 1 60 40:16 10:04/M
4 Rachel Papke Oxford MI 753 34 1 97 44:11 11:03/M
5 Jesse Habarth Harrison Twp MI 715 32 1 103 44:36 11:09/M
6 Melanie Seymour Clinton Township MI 776 34 1 104 44:36 11:09/M
7 Megan Nardi Warren MI 748 38 1 134 48:20 12:05/M
8 Mary Fetsco Sterling Heights MI 911 32 1 146 50:30 12:38/M
9 Catherine Reichenbach Shelby Township MI 764 30 1 160 51:49 12:57/M
10 Camille Cordes Troy MI 692 39 1 169 53:26 13:22/M
11 Jilian Bautista Troy MI 48 32 6 181 56:09 14:02/M
12 Danielle Zuccaro Royal Oak MI 909 37 1 182 57:13 14:18/M
13 Clarice Zuccaro Sterling Heights MI 111 37 1 183 57:16 14:19/M
14 Priyanka Bikkina Bloomfield Hills MI 674 32 1 197 1:01:22 15:21/M
15 Jacqueline Morley Harrison Twp MI 949 33 1 204 1:03:57 15:59/M
16 Kristi Coffin Oxford MI 689 36 1 205 1:05:49 16:27/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Rob Frank Rochester MI 706 49 1 8 31:15 7:49/M
2 Eric Maust Rochester MI 83 44 6 10 32:10 8:03/M
3 Jason Brooks 963 42 1 13 32:20 8:05/M
4 Timothy Stanton Cohasset MA 794 49 1 15 32:34 8:09/M
5 Todd Aldous Shelby Township MI 46 48 6 16 32:45 8:11/M
6 Richard Beaubien Troy MI 673 44 1 31 36:31 9:08/M
7 Michael Setera Rochester MI 775 47 1 44 38:29 9:37/M
8 Aleksander Czabanski Oakland Twp MI 693 40 1 48 38:51 9:43/M
9 Mike Staniszewski Bruce Twp MI 788 46 1 52 39:25 9:51/M
10 Jason Garvan Lenox Twp MI 65 46 6 55 39:33 9:53/M
11 Albert Harrison Chesterfield MI 718 45 1 56 39:44 9:56/M
12 Jason Zakens Eastpointe MI 821 42 1 58 39:54 9:59/M
13 Tom Greer Leonard MI 85 42 6 64 41:06 10:17/M
14 Randy Schneider Macomb MI 770 49 1 70 41:45 10:26/M
15 Michael Connors Shelby Township MI 691 44 1 73 42:04 10:31/M
16 Dean Whittenburg Rochester Hills MI 812 46 1 82 43:07 10:47/M
17 John Whittenburg Rochester Hills MI 813 49 1 83 43:07 10:47/M
18 Howard Lesnik Basking Ridge NJ 736 45 1 84 43:11 10:48/M
19 Eric Kehres Rochester Hills MI 728 44 1 87 43:20 10:50/M
20 Joe McHugh Shelby Twp MI 110 45 1 92 43:42 10:56/M
21 Chris Allen Macomb MI 670 48 1 110 45:09 11:17/M
22 Paul Gerstenberger 962 41 1 111 45:16 11:19/M
23 Will Smith Macomb MI 73 40 6 113 45:37 11:24/M
24 Brian Kohler Rochester Hills MI 106 40 1 115 45:47 11:27/M
25 Ben Hoste Washington MI 721 42 1 122 46:44 11:41/M
26 Rocco Nardi Swartz Creek MI 749 42 1 127 47:31 11:53/M
27 Tom Evans Macomb MI 701 48 1 153 51:03 12:46/M
28 Sascha Schwenker Shelby Township MI 773 47 1 154 51:19 12:50/M
29 David Provenza Shelby Township MI 922 48 1 164 52:26 13:07/M
30 Derek Zoldos St. Clair Shores MI 829 40 1 168 53:03 13:16/M
31 Steven Pfannes Rochester Hills MI 756 49 1 170 53:38 13:25/M
32 Mike O'Connor Waterford MI 967 49 1 177 55:37 13:54/M
33 Andrew Staniszewski Bruce Township MI 786 45 1 214 1:13:57 18:29/M
34 Kenneth Pocius Rochester MI 760 48 1 223 1:37:54 24:29/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Adriana Pantaleo Shelby Twp MI 69 44 6 6 30:17 7:34/M
2 Jodie McHugh Shelby Twp MI 109 48 1 35 37:17 9:19/M
3 Lauren Trevaskis Washington Twp MI 75 41 6 39 37:37 9:24/M
4 Abigail Jaybe 964 44 1 40 37:45 9:26/M
5 Catherine Jasionowicz Rochester Hills MI 725 41 1 42 38:17 9:34/M
6 Vicky Zoldos St. Clair Shores MI 830 40 1 74 42:08 10:32/M
7 Keri Lesnik Basking Ridge NJ 737 43 1 76 42:20 10:35/M
8 Michele Bruce Rochester Hills MI 681 45 1 94 43:46 10:57/M
9 Shannon Shea Sterling Heights MI 777 47 1 105 44:37 11:09/M
10 Cathy Frank Rochester MI 63 45 6 114 45:43 11:26/M
11 Mo Riley Lenox MI 70 43 6 116 45:52 11:28/M
12 Karen Kehres Rochester Hills MI 729 42 1 121 46:44 11:41/M
13 Carla Nichols Swartz Creek MI 750 40 1 126 47:30 11:53/M
14 Michele Tinsey Birmingham MI 799 43 1 128 47:31 11:53/M
15 Kate Galli Troy MI 708 41 1 132 48:12 12:03/M
16 Jacqueline Setera Rochester MI 774 47 1 136 48:45 12:11/M
17 Alexsandra Staniszewski Bruce Twp MI 785 45 1 139 49:24 12:21/M
18 Rachel Laframboise Almont MI 733 45 1 140 49:27 12:22/M
19 Laurie Stanton Cohasset MA 793 49 1 141 49:34 12:24/M
20 Caroline Evans Macomb MI 699 45 1 148 50:37 12:39/M
21 Sharry Bronson Madison Heights MI 49 46 6 157 51:33 12:53/M
22 Autumn Ochoa Fraser MI 68 40 6 158 51:34 12:54/M
23 Lisa Lupo New Haven MI 740 45 1 159 51:35 12:54/M
24 Angela Byasseea Swartz Creek MI 51 44 6 165 52:30 13:08/M
25 Shelly Dimitrijevski Macomb MI 905 44 1 167 52:43 13:11/M
26 Christa Terrill Madison Hts MI 798 40 1 172 54:47 13:42/M
27 Sara Haidar St Clair Shores MI 13 41 6 174 54:59 13:45/M
28 Valerie Schave Clinton Township MI 768 43 1 178 55:41 13:55/M
29 Emily Busch Oxford MI 50 47 6 179 56:00 14:00/M
30 Melissa Coulter Oxford MI 53 49 6 180 56:03 14:01/M
31 Abigail Prout Auburn Hills MI 939 45 1 188 58:01 14:30/M
32 Heather Toutant Roseville MI 74 49 6 190 59:23 14:51/M
33 Samantha Webb East Jordan MI 809 41 1 198 1:01:37 15:24/M
34 Dawn Hogan Clinton Township MI 67 44 6 208 1:09:53 17:28/M
35 Donna Grant Plymouth MI 711 47 1 209 1:12:10 18:03/M
36 Shari Kebbe Chesterfiels MI 727 42 1 212 1:12:47 18:12/M
37 Heather Plitz Macomb MI 757 42 1 213 1:12:47 18:12/M
38 Jolene Defrank Flat Rock MI 965 45 1 216 1:32:51 23:13/M
39 Cheryl Pocius Rochester MI 759 49 1 222 1:37:53 24:28/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Daniel Greene Rochester MI 336 54 1 5 30:14 7:34/M
2 Matt Rowan Sterling Heights MI 895 53 1 11 32:15 8:04/M
3 Timothy Potter Lum MI 762 53 1 27 36:06 9:02/M
4 Daniel Howe Lum MI 722 51 1 28 36:12 9:03/M
5 Steve Davis Clinton Twp MI 694 58 1 32 36:34 9:09/M
6 David Weeks Romeo MI 810 53 1 41 38:12 9:33/M
7 Tim Cahill Rochester MI 52 58 6 46 38:47 9:42/M
8 Bruce Townley Shelby Twp MI 800 53 1 49 38:56 9:44/M
9 Jan Vanderest Troy MI 803 59 1 57 39:50 9:58/M
10 Terry Zdanio Macomb MI 828 50 1 61 40:22 10:06/M
11 Mark Heaton Rochester Hills MI 720 53 1 77 42:20 10:35/M
12 Christopher Larson Coventry CT 735 55 1 81 43:07 10:47/M
13 Tom Magnes Macomb MI 742 57 1 109 45:04 11:16/M
14 Don Esposito Shelby Township MI 698 50 1 144 50:02 12:31/M
15 Robert Snyder Shelby Twp MI 782 57 1 163 52:14 13:04/M
16 Darren Bondy Dryden MI 680 54 1 187 57:45 14:26/M
17 John Twichel East Jordan MI 801 50 1 199 1:01:38 15:25/M
18 Anthony Grant Plymouth MI 710 58 1 210 1:12:14 18:04/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Dawn Esposito Shelby Township MI 697 51 1 89 43:39 10:55/M
2 Liza Greene Rochester MI 712 53 1 93 43:42 10:56/M
3 Amber Surhigh Rochester Hills MI 797 50 1 98 44:11 11:03/M
4 Patticia Cox Oryonville MI 55 53 6 106 44:51 11:13/M
5 Renae Ladson Macomb MI 732 52 1 119 46:32 11:38/M
6 Kathleen Ferguson Oxford MI 61 54 6 124 47:04 11:46/M
7 Rachel Sullivan Shelby Township MI 796 50 1 129 47:45 11:56/M
8 Stacy Farris Birmingham MI 60 50 6 130 47:49 11:57/M
9 Jeannie Lillystone Royal Oak MI 739 57 1 138 48:58 12:15/M
10 Sharon Koenig Oakland MI 81 53 6 142 49:34 12:24/M
11 Sherrie Snyder Shelby Twp MI 784 51 1 145 50:07 12:32/M
12 Anne Gealy Shelby Township MI 938 50 1 151 50:46 12:42/M
13 Kim Warnack Macomb MI 808 50 1 161 52:00 13:00/M
14 Kelly Sexton Lapeer MI 72 55 6 173 54:54 13:44/M
15 Annette Peters Romeo MI 755 57 1 184 57:31 14:23/M
16 Cheryl Bondy Dryden MI 679 50 1 185 57:42 14:26/M
17 Kathleen Madek Macomb MI 940 55 1 191 59:42 14:56/M
18 Heidi Wiest Rochester Hills MI 814 54 1 200 1:03:07 15:47/M
19 Kathy Gildner Macomb MI 935 53 1 201 1:03:08 15:47/M
20 Lisa Zarzycki Harrison Twp MI 826 53 1 202 1:03:54 15:59/M
21 Janice Smith Milan MI 778 59 1 206 1:08:50 17:13/M
22 Kimberly Johnson Hazel Park MI 15 50 6 207 1:09:18 17:20/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Mark Aitken Basking Ridge NJ 668 60 1 34 36:48 9:12/M
2 Mark Evans Rochester Hills MI 700 60 1 69 41:45 10:26/M
3 James Young Clinton Twp MI 820 68 1 88 43:27 10:52/M
4 Jim Barr Rochester MI 672 62 1 90 43:40 10:55/M
5 Chris Blesch Rochester Hills MI 675 61 1 100 44:26 11:07/M
6 Michael Roth Southfield MI 71 61 6 175 55:12 13:48/M
7 Glen Wold Jr Clinton Township MI 77 62 6 176 55:26 13:52/M
8 Krishnarao Maddipati Bloomfield Hills MI 741 64 1 196 1:01:22 15:21/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Victoria Cameron Troy MI 686 64 1 131 48:12 12:03/M
2 Gloria Yates Washington MI 817 64 1 137 48:53 12:13/M
3 Mercedes Zepp Clinton Township MI 78 60 6 152 50:46 12:42/M
4 Katie Grover Pontiac MI 713 67 1 189 58:22 14:36/M
5 Marie Ellis Washington MI 59 63 6 195 1:00:57 15:14/M
6 Tammy Marcoux Harrison Twp MI 108 60 1 203 1:03:56 15:59/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Bill Guisinger Troy MI 714 70 1 75 42:14 10:34/M
2 Douglas Gordon Rochester Hills MI 709 73 1 120 46:33 11:38/M
3 Gregory Knoff Shelby Township MI 730 73 1 143 49:35 12:24/M
4 Robert Stocker Okemos MI 79 76 6 211 1:12:24 18:06/M
5 Gerald Zaliwski St Clair MI 823 77 1 220 1:37:38 24:25/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Geri Zaliwski St Clair Twp MI 824 72 1 221 1:37:48 24:27/M