forum | videos | results | calendar | photos | high school | store | news | columns | resources | college | event coverage | Elite
» Welcome to Michigan's Best Source for Running Information.» Click for our FEATURED CALENDAR RACES!
RMDC results »
back to results

MICHIGAN HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION Nov 5, 2000 :: Views- 3036
BROOKLYN, MI
HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY
Other distances in this race:

2000 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL DIV 1 BOYS TEAM RESULTS

1.Rockford TEAM#317 WITH A SCORE OF 56
2.Novi TEAM#314 WITH A SCORE OF 89
3.Detroit Catholic Central TEAM#305 WITH A SCORE OF 100
4.Saline TEAM#318 WITH A SCORE OF 221
5.Highland Milford TEAM#311 WITH A SCORE OF 229
6.Traverse City Central TEAM#321 WITH A SCORE OF 242
7.White Lake Lakeland TEAM#326 WITH A SCORE OF 243
8.Portage Northern TEAM#316 WITH A SCORE OF 267
9.Grand Blanc TEAM#307 WITH A SCORE OF 324
10.Lake Orion TEAM#312 WITH A SCORE OF 336
11.Traverse City West TEAM#322 WITH A SCORE OF 353
12.Grand Ledge TEAM#308 WITH A SCORE OF 354
13.Temperance Bedford TEAM#320 WITH A SCORE OF 414
14.Sterling Heights TEAM#319 WITH A SCORE OF 416
15.Grosse Pointe South TEAM#310 WITH A SCORE OF 420
16.Okemos TEAM#315 WITH A SCORE OF 436
17.Ann Arbor Pioneer TEAM#301 WITH A SCORE OF 440
18.Livonia Stevenson TEAM#313 WITH A SCORE OF 441
19.Birmingham Brother Rice TEAM#302 WITH A SCORE OF 483
20.Dearborn TEAM#304 WITH A SCORE OF 496
21.Detroit U-D Jesuit TEAM#306 WITH A SCORE OF 518
22.Warren De La Salle TEAM#325 WITH A SCORE OF 533
23.Clarkston TEAM#303 WITH A SCORE OF 539
24.Zeeland TEAM#327 WITH A SCORE OF 550
25.Grand Rapids Union TEAM#309 WITH A SCORE OF 558
26.Troy TEAM#323 WITH A SCORE OF 568
27.Utica Eisenhower TEAM#324 WITH A SCORE OF 607


2000 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL DIV 1 BOYS TEAM RESULTS



Rockford TEAM# 317
PLACED 1 WITH A SCORE OF 56

1 Dathan Ritzenhein 04:28.20 09:02.40 13:40.70 14:10.40
5 Brian Smith 04:49.00 09:53.80 14:53.60 15:20.60
7 Joe Swendrowski 04:49.80 09:54.40 14:54.20 15:23.40
8 Kyle Fujimoto 04:49.00 09:53.90 14:57.50 15:27.10
35 Phil Astras 05:07.10 10:27.60 15:45.60 16:14.80
40 Aqdam Druckenmiller 05:04.10 10:28.00 15:49.00 16:19.60
96 B J Meyers 05:09.50 10:43.90 16:16.00 16:46.70


Novi TEAM# 314
PLACED 2 WITH A SCORE OF 89

2 Chris Toloff 04:35.30 09:35.40 14:37.80 15:05.30
3 Tim Moore 04:42.60 09:39.60 14:37.30 15:06.10
17 Mark Avenius 04:49.00 09:59.60 15:21.70 15:53.50
33 Tim Kava 04:55.80 10:18.90 15:45.70 16:14.60
34 Eric Walle 04:53.30 10:18.00 15:46.90 16:14.70
59 Todd Foren 05:01.60 10:37.50 16:01.20 16:29.20
74 Mitch Erickson 04:58.10 10:21.70 16:01.50 16:36.20


Detroit Catholic Central TEAM# 305
PLACED 3 WITH A SCORE OF 100

6 Matt Daly 04:48.80 09:53.70 14:53.90 15:22.50
13 John Krawiec 04:52.30 10:05.50 15:16.50 15:46.60
18 Dan Krawiec 04:54.20 10:07.00 15:26.20 15:57.90
20 Ryan Lowry 04:58.60 10:13.00 15:26.30 15:59.60
43 Doug Gibbons 05:05.30 10:25.20 15:47.00 16:20.90
60 John Di Giovanni 05:00.80 10:25.60 15:54.30 16:29.30
123 Tim Henderson 05:13.90 10:56.50 16:37.60 17:08.00


Saline TEAM# 318
PLACED 4 WITH A SCORE OF 221

9 Sean Moore 04:46.70 09:47.90 14:53.60 15:30.10
11 Ed Davis 04:45.70 09:53.30 15:07.90 15:38.50
32 Dustin Voss 04:58.80 10:18.70 15:42.50 16:13.60
81 Neil Atzinger 05:17.10 10:47.20 16:09.90 16:38.90
88 Zach Ryan 05:10.20 10:43.90 16:11.50 16:41.80
102 Luke Schmerberg 05:10.50 10:45.20 16:17.80 16:49.10
114 Logan Braun 05:16.50 10:52.30 16:28.40 16:59.40

2000 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL DIV 1 BOYS TEAM RESULTS


Highland Milford TEAM# 311
PLACED 5 WITH A SCORE OF 229

12 Nicholas Kopczyk 04:56.30 10:07.40 15:18.60 15:46.00
26 Patrick Miller 04:57.90 10:17.60 15:38.00 16:07.00
54 Daniel DeRusha 05:03.70 10:33.40 15:55.00 16:26.50
68 Tyler Vanacker 05:06.50 10:37.50 16:04.70 16:33.00
69 Daniel Hurst 05:08.20 10:37.50 16:05.00 16:33.50
76 Kyle Harris 05:04.00 10:32.40 16:05.00 16:36.50
109 Casey Barnes 05:04.00 10:44.70 16:25.10 16:56.90


Traverse City Central TEAM# 321
PLACED 6 WITH A SCORE OF 242

10 Blake Terhune 05:01.50 10:04.70 15:08.20 15:33.90
22 Nate McManus 05:03.10 10:16.60 15:33.70 16:02.20
65 Cam Ross 05:15.00 10:36.70 16:02.90 16:32.70
66 Mick Tiffany 05:01.80 10:30.40 16:02.90 16:32.70
79 Barry Mahn 05:12.50 10:39.00 16:05.30 16:37.10
103 Anthony McManus 05:15.10 10:40.40 16:17.50 16:49.10
138 Nathan Chouinard 05:16.20 10:52.50 16:36.70 17:17.60


White Lake Lakeland TEAM# 326
PLACED 7 WITH A SCORE OF 243

4 Pat Klein 04:47.10 09:48.30 14:47.50 15:15.80
21 Brian Theut 04:56.30 10:19.30 15:29.60 16:00.40
52 Christopher Hadding 05:03.00 10:29.50 15:56.40 16:25.30
62 Chris Welch 05:05.40 10:33.90 15:57.50 16:30.60
104 Adam Craig 05:07.10 10:38.60 16:15.90 16:49.30
117 Ryan Bartman 05:05.20 10:43.90 16:29.30 17:01.00
133 Gerald Maczuga 05:13.10 10:55.20 16:40.50 17:15.80


Portage Northern TEAM# 316
PLACED 8 WITH A SCORE OF 267

31 Mark Groenheide 04:53.30 10:15.70 15:39.60 16:12.70
37 Chris Beach 05:06.40 10:26.40 15:46.30 16:15.80
58 Tyson Warner 05:08.10 10:34.70 15:58.60 16:28.80
61 Justin Blazek 05:05.80 10:31.60 15:56.70 16:29.80
80 Jeff Collins 05:13.80 10:39.40 16:06.90 16:38.10
99 Chase Howland 05:12.70 10:42.90 16:14.50 16:48.50
121 Kyle Mena 05:15.50 10:57.20 16:35.00 17:05.80

2000 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL DIV 1 BOYS TEAM RESULTS


Grand Blanc TEAM# 307
PLACED 9 WITH A SCORE OF 324

41 Jason Schoener 04:57.70 10:13.60 15:46.40 16:20.10
44 Christopher Catton 05:02.00 10:28.40 15:52.40 16:21.50
73 Jeremiah Webster 05:10.10 10:44.30 16:08.10 16:35.90
82 Joel Conn 04:58.80 10:26.10 16:06.30 16:39.10
84 Sean Pack 05:03.40 10:35.70 16:07.40 16:39.70
126 Jon Steinhoff 05:13.50 10:56.90 16:40.60 17:10.20
158 Adam Hostetler 05:15.00 11:06.40 16:58.20 17:31.50


Lake Orion TEAM# 312
PLACED 10 WITH A SCORE OF 336

15 Adam Frezza 04:57.50 10:08.50 15:21.40 15:51.10
29 Michael Colt 05:02.90 10:19.20 15:40.60 16:11.30
50 Justin Dew 05:03.40 10:34.30 15:56.70 16:24.50
111 Brandon Keie 05:11.70 10:54.60 16:29.10 16:57.40
131 Erik Abraham 05:11.80 10:51.50 16:35.70 17:13.80
145 Joel Andrews 05:25.00 11:13.90 16:52.30 17:21.40
148 Chris Johnson 05:28.20 11:15.40 16:53.20 17:22.50


Traverse City West TEAM# 322
PLACED 11 WITH A SCORE OF 353

45 Dan Johnson 05:10.90 10:32.80 15:53.60 16:22.30
47 Chris Scott 05:09.30 10:32.00 15:50.50 16:23.00
67 Jim Kreft 05:12.60 10:36.50 16:02.60 16:32.70
72 Tim Kenny 05:13.40 10:40.60 16:05.00 16:35.60
122 Skylar Gauss 05:15.40 10:57.00 16:34.00 17:06.20
140 Alex Wood 05:16.60 10:55.90 16:43.00 17:18.20
163 Ian Kramer 05:19.50 11:12.70 17:07.70 17:37.80


Grand Ledge TEAM# 308
PLACED 12 WITH A SCORE OF 354

19 Brendan Robinson 05:07.80 10:19.40 15:25.20 15:58.30
48 Aaron Fedewa 05:16.60 10:35.30 15:53.50 16:23.40
71 Bobby Sherman 05:16.30 10:39.60 16:04.20 16:34.40
106 Jarred Spalsbury 05:21.80 10:51.80 16:18.50 16:52.30
110 Jon Szostak 05:23.50 10:56.00 16:25.50 16:57.00
127 Andy Thorson 05:17.00 10:53.20 16:34.80 17:10.40
143 David Hairston 05:24.30 11:07.20 16:48.70 17:20.90

2000 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL DIV 1 BOYS TEAM RESULTS


Temperance Bedford TEAM# 320
PLACED 13 WITH A SCORE OF 414

24 Matt Johnson 04:59.00 10:16.80 15:35.00 16:05.70
87 Scott Cole 05:07.20 10:39.30 16:07.30 16:40.90
94 Chad Anastasoff 05:14.20 10:48.50 16:13.80 16:45.60
101 Adam Koepfer 05:15.50 10:50.40 16:18.60 16:49.00
108 Francis Reno 05:11.10 10:44.30 16:20.90 16:56.80
118 Steve Ball 05:14.30 10:47.90 16:28.00 17:03.30
130 Alex Fritz 05:14.60 10:50.40 16:38.10 17:12.90


Sterling Heights TEAM# 319
PLACED 14 WITH A SCORE OF 416

16 Jeff Draggich 05:11.00 10:20.10 15:22.80 15:51.40
57 Anthony Pavicic 05:12.20 10:38.90 15:59.30 16:28.30
70 Andy Hoppe 05:10.70 10:39.40 16:03.60 16:33.60
107 Jason Carr 05:12.00 10:46.30 16:26.90 16:55.90
166 Chris Lieblang 05:28.20 11:24.80 17:13.20 17:47.10
173 Duane Casbar 05:37.30 11:38.50 17:33.00 18:03.00
183 Dominic Fano 05:43.30 11:53.20 17:56.50 18:27.20


Grosse Pointe South TEAM# 310
PLACED 15 WITH A SCORE OF 420

27 Patrick Dantzer 05:00.40 10:16.90 15:35.80 16:07.50
56 Nicholas Zerweck 04:59.90 10:31.50 15:57.30 16:27.80
89 Nathaniel Visger 05:12.00 10:38.10 16:08.40 16:43.40
112 Nicholas Galac 05:18.70 10:54.10 16:27.70 16:58.20
136 Andrew Visger 05:42.50 12:51.10 20:32.60 17:17.30
137 Robert Hamrahan 05:42.20 12:51.50 20:32.90 17:17.40
156 Robert Bossler 05:23.80 11:12.10 16:57.50 17:30.00


Okemos TEAM# 315
PLACED 16 WITH A SCORE OF 436

14 Dana Irrer 04:57.10 10:10.70 15:23.00 15:49.90
92 Harnoor Tokhie 05:09.90 10:38.30 16:12.50 16:45.10
95 Marco Bianchi 05:14.90 10:44.80 16:16.70 16:46.20
115 Morgan Howard 05:26.50 11:03.40 16:32.00 16:59.90
120 Matthew Armstrong 05:19.50 10:58.50 16:31.60 17:04.30
146 Marcus Tranberg 05:22.60 11:04.10 16:47.60 17:21.50
162 Jeffrey Branta 05:25.60 11:13.60 17:02.80 17:33.90

2000 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL DIV 1 BOYS TEAM RESULTS


Ann Arbor Pioneer TEAM# 301
PLACED 17 WITH A SCORE OF 440

42 Matthew Johnson 04:59.30 10:21.40 15:47.70 16:20.80
53 Eric Ford-Holevinski 05:11.50 10:35.10 15:59.70 16:25.50
105 Joseph Anderson 05:10.40 10:46.00 16:18.80 16:51.20
116 Andrew Harvey 05:10.40 10:49.10 16:25.30 17:00.60
124 Robert Young 05:19.10 11:02.20 16:38.00 17:08.10
144 Nicholas Piotrowski 05:22.40 11:02.80 16:51.00 17:21.20
181 Soren Berg 05:26.50 11:27.80 17:39.70 18:16.00


Livonia Stevenson TEAM# 313
PLACED 18 WITH A SCORE OF 441

28 Eric Mink 05:02.00 10:18.50 15:38.90 16:09.70
51 Erik Travis 05:00.10 10:29.90 15:53.50 16:25.30
78 Sean O'Halloran 05:10.80 10:36.80 16:08.90 16:37.00
132 Chris Furlong 05:19.90 11:03.80 16:41.40 17:13.90
152 Matt Gillespie 05:15.30 10:58.10 16:50.50 17:24.40
179 Pat Case 05:38.20 11:42.20 17:43.20 18:14.10
180 Dan Gruska 05:36.90 11:41.60 17:43.10 18:15.40


Birmingham Brother Rice TEAM# 302
PLACED 19 WITH A SCORE OF 483

36 Dan Murray 05:00.60 10:16.80 15:41.00 16:15.60
38 Steve Smith 05:05.60 10:25.20 15:47.20 16:16.50
93 Chris Moros 05:10.70 10:42.60 16:13.60 16:45.50
155 Gregory Sean 05:22.60 11:12.30 16:55.70 17:28.70
161 Alex White 05:23.40 11:09.30 17:00.50 17:33.30
165 Matt Gorski 05:23.20 11:16.60 17:08.40 17:44.10
182 Sam Klemet 05:36.90 11:37.20 17:40.20 18:16.20


Dearborn TEAM# 304
PLACED 20 WITH A SCORE OF 496

23 Richard Swor 05:03.00 10:20.20 15:32.90 16:04.00
86 Christopher Pappas 05:04.30 10:40.10 16:10.50 16:40.80
125 Matthew Vasko 05:17.70 10:56.90 16:38.00 17:08.90
128 John Avvasati 05:21.70 10:57.70 16:37.80 17:11.00
134 Mark Chase 05:22.80 11:09.00 16:45.20 17:16.30
139 Charles Groover 05:23.30 11:08.50 16:46.20 17:17.70
150 Steven Parisi 05:23.90 11:07.50 16:49.70 17:23.50

2000 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL DIV 1 BOYS TEAM RESULTS


Detroit U-D Jesuit TEAM# 306
PLACED 21 WITH A SCORE OF 518

30 Greg Haapala 05:08.50 10:30.20 15:41.90 16:11.50
63 Jim Hagemann 05:26.00 10:50.10 16:01.20 16:31.70
98 Mike Schuchardt 05:25.20 10:54.20 16:15.80 16:48.00
160 Dave Mazur 05:30.10 11:15.30 16:58.10 17:32.00
167 Matt Baringer 05:30.70 11:21.60 17:20.00 17:51.20
168 Chris Jordan 05:31.50 11:22.40 17:19.30 17:52.10
172 Aaron Cury 05:36.40 11:36.60 17:30.60 18:01.40


Warren De La Salle TEAM# 325
PLACED 22 WITH A SCORE OF 533

46 Michael Brueckman 05:15.00 10:40.00 15:53.50 16:22.50
55 Zachary Wallis 05:09.90 10:37.80 15:55.90 16:26.70
90 Christopher Haag 05:16.00 10:43.70 16:09.30 16:43.90
164 Matthew Radgens 05:24.00 11:10.90 17:06.00 17:40.70
178 Kevin Smith 05:31.50 11:34.40 17:35.00 18:09.90
184 Paul Gardella 05:45.00 11:58.90 17:56.40 18:29.80
187 Tom Appleton 05:47.80 12:03.50 18:12.60 18:41.30


Clarkston TEAM# 303
PLACED 23 WITH A SCORE OF 539

75 Mark Sitko 05:03.60 10:32.80 16:03.40 16:36.40
83 Derek Coe 05:09.60 10:43.40 16:10.30 16:39.20
91 Jared Elmore 05:10.10 10:45.50 16:10.20 16:44.40
141 Eric Sweeney 05:29.10 11:09.00 16:48.10 17:18.90
149 Scott McGregor 05:11.20 11:07.00 16:51.90 17:22.90
159 Michael Wilder 05:28.30 11:19.40 16:59.00 17:31.80
169 Jack Kinsey 05:28.70 11:20.30 17:20.50 17:53.30


Zeeland TEAM# 327
PLACED 24 WITH A SCORE OF 550

64 Scott Parrott 05:07.10 10:39.20 15:59.60 16:31.90
77 Tad Hulst 05:12.40 10:43.10 16:06.10 16:36.60
113 Matt Plaska 05:11.50 10:51.30 16:29.70 16:59.20
119 Nate Penny 05:17.20 10:56.50 16:34.10 17:03.40
177 Shawn Taheri 05:33.60 11:38.30 17:37.30 18:09.40
185 Nate Rusticus 05:34.00 11:44.50 17:57.50 18:32.00
186 Phil Doyle 05:48.70 12:04.00 18:11.80 18:38.70

2000 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL DIV 1 BOYS TEAM RESULTS


Grand Rapids Union TEAM# 309
PLACED 25 WITH A SCORE OF 558

39 Wayne Vredenburg 04:57.20 10:19.30 15:46.10 16:16.70
97 Andrew Rittenhouse 05:08.50 10:47.10 16:16.90 16:47.40
129 Abraham Kurban 05:08.20 10:51.80 16:41.10 17:12.30
142 Levi Yoder 05:20.40 11:08.10 16:49.80 17:20.10
151 Meshawi Tewoldemedhin 05:08.90 10:53.60 16:50.40 17:24.10
188 Joshua Keeler 06:01.50 12:37.70 18:42.10 19:12.30
189 Daniel Morris 05:55.30 12:26.00 18:44.00 19:21.40


Troy TEAM# 323
PLACED 26 WITH A SCORE OF 568

25 Nick Gillett 05:04.00 10:26.40 15:39.10 16:06.20
85 Andy Gillett 05:11.70 10:49.00 16:12.10 16:39.70
147 Rory Beyer 05:18.20 11:07.40 16:50.50 17:21.60
154 Mike Carroll 05:22.10 11:19.90 16:54.60 17:27.80
157 Nikhil Kawlra 05:22.20 11:16.80 16:58.00 17:31.30
171 Paul Mattis 05:26.90 11:29.90 17:29.20 18:00.30
176 Matthew Scapini 05:36.40 11:41.70 17:36.80 18:09.30


Utica Eisenhower TEAM# 324
PLACED 27 WITH A SCORE OF 607

49 Troy Terry 05:02.00 10:26.60 15:56.20 16:24.00
100 Tim Terry 05:12.80 10:44.60 16:18.40 16:48.90
135 Tim Copacia 05:16.00 10:57.40 16:44.20 17:16.70
153 Alex Grobbel 05:23.80 11:14.90 16:57.40 17:25.90
170 Chris Kampe 05:24.10 11:15.80 17:23.60 17:58.30
174 David Austin 05:31.20 11:34.10 17:30.90 18:03.10
175 Adam Mullen 05:29.60 11:37.30 17:32.60 18:07.80

1.Dathan Ritzenhein,Rockford,14:10.40,04:28.20,09:02.40,13:40.70,12
2.Chris Toloff,Novi,15:05.30,04:35.30,09:35.40,14:37.80,12
3.Tim Moore,Novi,15:06.10,04:42.60,09:39.60,14:37.30,11
4.Pat Klein,White Lake Lakeland,15:15.80,04:47.10,09:48.30,14:47.50,12
5.Brian Smith,Rockford,15:20.60,04:49.00,09:53.80,14:53.60,12
6.Matt Daly,Detroit Catholic Central,15:22.50,04:48.80,09:53.70,14:53.90,12
7.Joe Swendrowski,Rockford,15:23.40,04:49.80,09:54.40,14:54.20,12
8.Kyle Fujimoto,Rockford,15:27.10,04:49.00,09:53.90,14:57.50,12
9.Sean Moore,Saline,15:30.10,04:46.70,09:47.90,14:53.60,12
10.Blake Terhune,Traverse City Central,15:33.90,05:01.50,10:04.70,15:08.20,12
11.Jon Wojcik,Wyandotte Roosevelt,15:35.60,05:00.70,10:11.60,15:08.40,12
12.Ed Davis,Saline,15:38.50,04:45.70,09:53.30,15:07.90,12
13.Jason Prowant,Muskegon Reeths-Puffer,15:45.30,04:56.70,10:12.40,15:16.60,12
14.Nicholas Kopczyk,Highland Milford,15:46.00,04:56.30,10:07.40,15:18.60,11
15.John Krawiec,Detroit Catholic Central,15:46.60,04:52.30,10:05.50,15:16.50,11
16.Joseph Whitman,Davison,15:47.10,04:57.70,10:08.00,15:17.10,12
17.Donnie Warner,Plymouth Salem,15:47.40,04:49.00,10:00.50,15:17.60,12
18.Matt French,Howell,15:47.60,04:52.70,10:07.10,15:17.00,11
19.Dana Irrer,Okemos,15:49.90,04:57.10,10:10.70,15:23.00,11
20.Adam Frezza,Lake Orion,15:51.10,04:57.50,10:08.50,15:21.40,12
21.Jeff Draggich,Sterling Heights,15:51.40,05:11.00,10:20.10,15:22.80,10
22.Mark Avenius,Novi,15:53.50,04:49.00,09:59.60,15:21.70,12
23.Jake Hammerle,Brownstown Woodhaven,15:54.50,04:54.80,10:16.40,15:26.00,11
24.Chris Gumz,Rochester,15:56.40,04:57.90,10:14.20,15:25.80,12
25.Brian Kelly,Roseville,15:57.10,04:55.80,10:12.60,15:27.20,12
26.Kevin Gienapp,Brighton,15:57.40,04:55.60,10:11.90,15:26.10,10
27.Dan Krawiec,Detroit Catholic Central,15:57.90,04:54.20,10:07.00,15:26.20,12
28.Brendan Robinson,Grand Ledge,15:58.30,05:07.80,10:19.40,15:25.20,12
29.Lance Vanderberg,Muskegon Mona Shores,15:58.90,04:55.20,10:05.50,15:24.20,11
30.Ryan Lowry,Detroit Catholic Central,15:59.60,04:58.60,10:13.00,15:26.30,11
31.Brian Theut,White Lake Lakeland,16:00.40,04:56.30,10:19.30,15:29.60,11
32.Nate McManus,Traverse City Central,16:02.20,05:03.10,10:16.60,15:33.70,12
33.Richard Swor,Dearborn,16:04.00,05:03.00,10:20.20,15:32.90,12
34.Kevin Naughton,Walled Lake Western,16:04.80,04:53.70,10:12.80,15:34.50,11
35.Matt Johnson,Temperance Bedford,16:05.70,04:59.00,10:16.80,15:35.00,11
36.Adam Roach,Port Huron,16:05.80,04:59.20,10:20.70,15:36.90,11
37.Nick Gillett,Troy,16:06.20,05:04.00,10:26.40,15:39.10,11
38.Cory Nowitzke,Monroe,16:06.20,05:00.30,10:18.10,15:37.20,11
39.Patrick Miller,Highland Milford,16:07.00,04:57.90,10:17.60,15:38.00,10
40.Patrick Dantzer,Grosse Pointe South,16:07.50,05:00.40,10:16.90,15:35.80,11
41.Eric Mink,Livonia Stevenson,16:09.70,05:02.00,10:18.50,15:38.90,12
42.Evan Reimer,Holland,16:10.60,05:01.20,10:21.00,15:38.30,10
43.Michael Colt,Lake Orion,16:11.30,05:02.90,10:19.20,15:40.60,11
44.Greg Haapala,Detroit U-D Jesuit,16:11.50,05:08.50,10:30.20,15:41.90,11
45.Matthew Fecht,Warren Mott,16:12.10,05:06.60,10:29.10,15:44.80,12
46.Mark Groenheide,Portage Northern,16:12.70,04:53.30,10:15.70,15:39.60,12
47.Dustin Voss,Saline,16:13.60,04:58.80,10:18.70,15:42.50,09
48.Tim Kava,Novi,16:14.60,04:55.80,10:18.90,15:45.70,10
49.Eric Walle,Novi,16:14.70,04:53.30,10:18.00,15:46.90,12
50.Phil Astras,Rockford,16:14.80,05:07.10,10:27.60,15:45.60,12
51.Dan Murray,Birmingham Brother Rice,16:15.60,05:00.60,10:16.80,15:41.00,11
52.Chris Beach,Portage Northern,16:15.80,05:06.40,10:26.40,15:46.30,10
53.Steve Smith,Birmingham Brother Rice,16:16.50,05:05.60,10:25.20,15:47.20,12
54.Wayne Vredenburg,Grand Rapids Union,16:16.70,04:57.20,10:19.30,15:46.10,12
55.Jarren Pierson,Davison,16:17.00,05:00.10,10:21.20,15:47.90,12
56.Brian Bilyk,Northville,16:17.60,04:58.40,10:19.70,15:43.70,12
57.Nate Jalbert,Macomb L'Anse Creuse North,16:19.00,05:06.40,10:31.00,15:48.40,12
58.Ryan Detlor,Dearborn Edsel Ford,16:19.10,05:01.10,10:24.30,15:46.90,12
59.Aqdam Druckenmiller,Rockford,16:19.60,05:04.10,10:28.00,15:49.00,12
60.Jason Schoener,Grand Blanc,16:20.10,04:57.70,10:13.60,15:46.40,11
61.Nicolas Gatlin,Swartz Creek,16:20.60,04:58.70,10:22.80,15:49.10,12
62.Matthew Johnson,Ann Arbor Pioneer,16:20.80,04:59.30,10:21.40,15:47.70,12
63.Doug Gibbons,Detroit Catholic Central,16:20.90,05:05.30,10:25.20,15:47.00,12
64.Christopher Catton,Grand Blanc,16:21.50,05:02.00,10:28.40,15:52.40,10
65.Justin Zanotti,Macomb L'Anse Creuse North,16:22.00,05:07.00,10:31.90,15:49.40,11
66.Dan Johnson,Traverse City West,16:22.30,05:10.90,10:32.80,15:53.60,11
67.Ryan Gall,Livonia Churchill,16:22.40,05:03.80,10:32.60,15:53.70,11
68.Michael Brueckman,Warren De La Salle,16:22.50,05:15.00,10:40.00,15:53.50,12
69.James Erickson,Belleville,16:22.70,05:09.20,10:36.20,15:53.70,09
70.Chris Scott,Traverse City West,16:23.00,05:09.30,10:32.00,15:50.50,09
71.Aaron Fedewa,Grand Ledge,16:23.40,05:16.60,10:35.30,15:53.50,12
72.Kevin Boose,Romeo,16:23.90,05:03.30,10:22.20,15:48.30,12
73.Troy Terry,Utica Eisenhower,16:24.00,05:02.00,10:26.60,15:56.20,11
74.Justin Dew,Lake Orion,16:24.50,05:03.40,10:34.30,15:56.70,11
75.Ryan Sucharski,Macomb Dakota,16:24.80,05:03.90,10:30.90,15:53.00,11
76.Erik Travis,Livonia Stevenson,16:25.30,05:00.10,10:29.90,15:53.50,12
77.Christopher Hadding,White Lake Lakeland,16:25.30,05:03.00,10:29.50,15:56.40,12
78.Eric Ford-Holevinski,Ann Arbor Pioneer,16:25.50,05:11.50,10:35.10,15:59.70,12
79.Tim Marshall,Jackson,16:26.30,05:12.60,10:35.00,15:58.70,10
80.Daniel DeRusha,Highland Milford,16:26.50,05:03.70,10:33.40,15:55.00,09
81.Zachary Wallis,Warren De La Salle,16:26.70,05:09.90,10:37.80,15:55.90,12
82.Joe Hutchinson,Portage Central,16:27.10,05:08.90,10:36.90,15:57.90,12
83.Nicholas Zerweck,Grosse Pointe South,16:27.80,04:59.90,10:31.50,15:57.30,12
84.Anthony Pavicic,Sterling Heights,16:28.30,05:12.20,10:38.90,15:59.30,12
85.Tyson Warner,Portage Northern,16:28.80,05:08.10,10:34.70,15:58.60,11
86.Todd Foren,Novi,16:29.20,05:01.60,10:37.50,16:01.20,11
87.John Di Giovanni,Detroit Catholic Central,16:29.30,05:00.80,10:25.60,15:54.30,12
88.Justin Blazek,Portage Northern,16:29.80,05:05.80,10:31.60,15:56.70,12
89.Justin Hajduk,Plymouth Salem,16:30.40,05:09.10,10:34.20,15:59.20,10
90.Chris Welch,White Lake Lakeland,16:30.60,05:05.40,10:33.90,15:57.50,11
91.Phillip Johnson,Livonia Churchill,16:30.60,04:59.60,10:28.70,15:58.90,12
92.Andy Pitchford,Portage Central,16:30.90,05:09.90,10:38.20,15:59.30,11
93.Jim Hagemann,Detroit U-D Jesuit,16:31.70,05:26.00,10:50.10,16:01.20,11
94.Scott Parrott,Zeeland,16:31.90,05:07.10,10:39.20,15:59.60,12
95.Cam Ross,Traverse City Central,16:32.70,05:15.00,10:36.70,16:02.90,10
96.Mick Tiffany,Traverse City Central,16:32.70,05:01.80,10:30.40,16:02.90,11
97.Jim Kreft,Traverse City West,16:32.70,05:12.60,10:36.50,16:02.60,11
98.Dan Smith,Berkley,16:32.70,05:05.70,10:29.80,15:59.90,11
99.Robert Trzcinski,Midland,16:32.70,05:13.40,10:38.00,16:00.20,12
100.Tyler Vanacker,Highland Milford,16:33.00,05:06.50,10:37.50,16:04.70,11
101.Daniel Hurst,Highland Milford,16:33.50,05:08.20,10:37.50,16:05.00,12
102.Andy Hoppe,Sterling Heights,16:33.60,05:10.70,10:39.40,16:03.60,12
103.John Lucido,Grosse Pointe North,16:33.70,05:06.00,10:28.50,15:58.30,12
104.Thomas Ferri,Troy Athens,16:34.20,05:04.80,10:32.40,16:03.10,12
105.Bobby Sherman,Grand Ledge,16:34.40,05:16.30,10:39.60,16:04.20,11
106.Tim Kenny,Traverse City West,16:35.60,05:13.40,10:40.60,16:05.00,09
107.Steve Stewart,Livonia Franklin,16:35.70,05:08.20,10:37.30,16:04.80,12
108.Jeremiah Webster,Grand Blanc,16:35.90,05:10.10,10:44.30,16:08.10,12
109.Mitch Erickson,Novi,16:36.20,04:58.10,10:21.70,16:01.50,11
110.Mark Sitko,Clarkston,16:36.40,05:03.60,10:32.80,16:03.40,
111.Kyle Harris,Highland Milford,16:36.50,05:04.00,10:32.40,16:05.00,09
112.Tad Hulst,Zeeland,16:36.60,05:12.40,10:43.10,16:06.10,09
113.Sean O'Halloran,Livonia Stevenson,16:37.00,05:10.80,10:36.80,16:08.90,10
114.Barry Mahn,Traverse City Central,16:37.10,05:12.50,10:39.00,16:05.30,11
115.Dave De Steiger,Rochester Adams,16:37.30,04:59.30,10:31.50,16:04.60,12
116.Jeff Collins,Portage Northern,16:38.10,05:13.80,10:39.40,16:06.90,12
117.Matthew Reed,Fraser,16:38.20,05:09.40,10:40.10,16:07.30,11
118.George Phillips,Bay City Western,16:38.30,05:14.10,10:40.10,16:02.40,12
119.Neil Atzinger,Saline,16:38.90,05:17.10,10:47.20,16:09.90,09
120.Joel Conn,Grand Blanc,16:39.10,04:58.80,10:26.10,16:06.30,11
121.Derek Coe,Clarkston,16:39.20,05:09.60,10:43.40,16:10.30,11
122.Dan Evans,Royal Oak Kimball,16:39.50,04:57.80,10:34.00,16:05.80,12
123.Sean Pack,Grand Blanc,16:39.70,05:03.40,10:35.70,16:07.40,12
124.Andy Gillett,Troy,16:39.70,05:11.70,10:49.00,16:12.10,11
125.Daniel Zinser,Roseville,16:39.90,05:07.80,10:38.60,16:08.50,11
126.Christopher Pappas,Dearborn,16:40.80,05:04.30,10:40.10,16:10.50,11
127.Scott Cole,Temperance Bedford,16:40.90,05:07.20,10:39.30,16:07.30,12
128.Levi Propst,Holland West Ottawa,16:41.10,04:58.90,10:33.00,16:08.70,12
129.Zach Ryan,Saline,16:41.80,05:10.20,10:43.90,16:11.50,10
130.Eugene Kreys,Grand Rapids Forest Hills Northern,16:41.80,05:11.30,10:41.80,16:11.60,12
131.Jerome Recker,Port Huron,16:41.90,05:09.60,10:38.20,16:08.60,12
132.Pat Kenny,Grosse Pointe North,16:43.30,05:07.70,10:41.80,16:11.20,12
133.Nathaniel Visger,Grosse Pointe South,16:43.40,05:12.00,10:38.10,16:08.40,12
134.Christopher Haag,Warren De La Salle,16:43.90,05:16.00,10:43.70,16:09.30,10
135.Jared Elmore,Clarkston,16:44.40,05:10.10,10:45.50,16:10.20,10
136.David Schwartz,Romeo,16:44.50,05:11.50,10:44.00,16:13.40,11
137.Harnoor Tokhie,Okemos,16:45.10,05:09.90,10:38.30,16:12.50,12
138.Greg Pope,Pinckney,16:45.40,05:00.60,10:36.40,16:10.60,10
139.Chris Moros,Birmingham Brother Rice,16:45.50,05:10.70,10:42.60,16:13.60,11
140.James Szopo,New Baltimore Anchor Bay,16:45.50,05:17.00,10:53.10,16:14.80,11
141.Chad Anastasoff,Temperance Bedford,16:45.60,05:14.20,10:48.50,16:13.80,10
142.Marco Bianchi,Okemos,16:46.20,05:14.90,10:44.80,16:16.70,11
143.B J Meyers,Rockford,16:46.70,05:09.50,10:43.90,16:16.00,09
144.Andrew Rittenhouse,Grand Rapids Union,16:47.40,05:08.50,10:47.10,16:16.90,11
145.Mike Schuchardt,Detroit U-D Jesuit,16:48.00,05:25.20,10:54.20,16:15.80,11
146.Derek Dell,Holt,16:48.40,05:09.30,10:43.50,16:17.30,11
147.Chase Howland,Portage Northern,16:48.50,05:12.70,10:42.90,16:14.50,11
148.Tim Terry,Utica Eisenhower,16:48.90,05:12.80,10:44.60,16:18.40,12
149.Adam Koepfer,Temperance Bedford,16:49.00,05:15.50,10:50.40,16:18.60,09
150.Luke Schmerberg,Saline,16:49.10,05:10.50,10:45.20,16:17.80,12
151.Anthony McManus,Traverse City Central,16:49.10,05:15.10,10:40.40,16:17.50,10
152.Adam Craig,White Lake Lakeland,16:49.30,05:07.10,10:38.60,16:15.90,10
153.Joseph Anderson,Ann Arbor Pioneer,16:51.20,05:10.40,10:46.00,16:18.80,11
154.Jarred Spalsbury,Grand Ledge,16:52.30,05:21.80,10:51.80,16:18.50,11
155.Bruce LaFrance,Warren Mott,16:54.60,05:17.80,10:50.70,16:23.10,09
156.Dennis Hughes,Muskegon Reeths-Puffer,16:54.70,05:14.30,10:55.70,16:26.60,11
157.Jason Carr,Sterling Heights,16:55.90,05:12.00,10:46.30,16:26.90,12
158.Phil Decook,Troy Athens,16:56.60,05:15.30,10:55.60,16:29.10,11
159.Francis Reno,Temperance Bedford,16:56.80,05:11.10,10:44.30,16:20.90,10
160.Casey Barnes,Highland Milford,16:56.90,05:04.00,10:44.70,16:25.10,11
161.Jon Szostak,Grand Ledge,16:57.00,05:23.50,10:56.00,16:25.50,10
162.Brandon Keie,Lake Orion,16:57.40,05:11.70,10:54.60,16:29.10,12
163.Nicholas Galac,Grosse Pointe South,16:58.20,05:18.70,10:54.10,16:27.70,12
164.John Malosh,Monroe,16:58.90,05:20.80,11:00.00,16:29.70,10
165.Matt Plaska,Zeeland,16:59.20,05:11.50,10:51.30,16:29.70,10
166.Logan Braun,Saline,16:59.40,05:16.50,10:52.30,16:28.40,12
167.Morgan Howard,Okemos,16:59.90,05:26.50,11:03.40,16:32.00,12
168.Andrew Harvey,Ann Arbor Pioneer,17:00.60,05:10.40,10:49.10,16:25.30,11
169.Ryan Bartman,White Lake Lakeland,17:01.00,05:05.20,10:43.90,16:29.30,
170.Steve Ball,Temperance Bedford,17:03.30,05:14.30,10:47.90,16:28.00,12
171.Nate Penny,Zeeland,17:03.40,05:17.20,10:56.50,16:34.10,09
172.Matthew Armstrong,Okemos,17:04.30,05:19.50,10:58.50,16:31.60,12
173.Kyle Mena,Portage Northern,17:05.80,05:15.50,10:57.20,16:35.00,09
174.Skylar Gauss,Traverse City West,17:06.20,05:15.40,10:57.00,16:34.00,11
175.Ethan Goodman,North Farmington,17:07.70,05:13.60,10:51.70,16:35.40,12
176.Tim Henderson,Detroit Catholic Central,17:08.00,05:13.90,10:56.50,16:37.60,12
177.Robert Young,Ann Arbor Pioneer,17:08.10,05:19.10,11:02.20,16:38.00,12
178.John Kaplan,Adrian,17:08.10,05:24.20,11:08.90,16:38.60,12
179.Matthew Vasko,Dearborn,17:08.90,05:17.70,10:56.90,16:38.00,12
180.Jon Steinhoff,Grand Blanc,17:10.20,05:13.50,10:56.90,16:40.60,10
181.Andy Thorson,Grand Ledge,17:10.40,05:17.00,10:53.20,16:34.80,11
182.John Avvasati,Dearborn,17:11.00,05:21.70,10:57.70,16:37.80,11
183.Abraham Kurban,Grand Rapids Union,17:12.30,05:08.20,10:51.80,16:41.10,12
184.Alex Fritz,Temperance Bedford,17:12.90,05:14.60,10:50.40,16:38.10,10
185.Erik Abraham,Lake Orion,17:13.80,05:11.80,10:51.50,16:35.70,12
186.Chris Furlong,Livonia Stevenson,17:13.90,05:19.90,11:03.80,16:41.40,11
187.Mike Bowman,North Farmington,17:14.00,05:13.40,10:55.50,16:40.60,12
188.David Ulch,Lincoln Park,17:14.50,05:14.00,10:52.80,16:42.30,11
189.Gerald Maczuga,White Lake Lakeland,17:15.80,05:13.10,10:55.20,16:40.50,
190.Mark Chase,Dearborn,17:16.30,05:22.80,11:09.00,16:45.20,11
191.Tim Copacia,Utica Eisenhower,17:16.70,05:16.00,10:57.40,16:44.20,10
192.Andrew Visger,Grosse Pointe South,17:17.30,05:42.50,12:51.10,20:32.60,10
193.Robert Hamrahan,Grosse Pointe South,17:17.40,05:42.20,12:51.50,20:32.90,12
194.Nathan Chouinard,Traverse City Central,17:17.60,05:16.20,10:52.50,16:36.70,11
195.Charles Groover,Dearborn,17:17.70,05:23.30,11:08.50,16:46.20,10
196.Alex Wood,Traverse City West,17:18.20,05:16.60,10:55.90,16:43.00,10
197.Eric Sweeney,Clarkston,17:18.90,05:29.10,11:09.00,16:48.10,11
198.Levi Yoder,Grand Rapids Union,17:20.10,05:20.40,11:08.10,16:49.80,10
199.David Hairston,Grand Ledge,17:20.90,05:24.30,11:07.20,16:48.70,09
200.Nicholas Piotrowski,Ann Arbor Pioneer,17:21.20,05:22.40,11:02.80,16:51.00,12
201.Joel Andrews,Lake Orion,17:21.40,05:25.00,11:13.90,16:52.30,12
202.Marcus Tranberg,Okemos,17:21.50,05:22.60,11:04.10,16:47.60,11
203.Rory Beyer,Troy,17:21.60,05:18.20,11:07.40,16:50.50,12
204.Chris Johnson,Lake Orion,17:22.50,05:28.20,11:15.40,16:53.20,11
205.Scott McGregor,Clarkston,17:22.90,05:11.20,11:07.00,16:51.90,12
206.Steven Parisi,Dearborn,17:23.50,05:23.90,11:07.50,16:49.70,12
207.Meshawi Tewoldemedhin,Grand Rapids Union,17:24.10,05:08.90,10:53.60,16:50.40,11
208.Matt Gillespie,Livonia Stevenson,17:24.40,05:15.30,10:58.10,16:50.50,10
209.Alex Grobbel,Utica Eisenhower,17:25.90,05:23.80,11:14.90,16:57.40,10
210.Mike Carroll,Troy,17:27.80,05:22.10,11:19.90,16:54.60,11
211.Gregory Sean,Birmingham Brother Rice,17:28.70,05:22.60,11:12.30,16:55.70,12
212.Robert Bossler,Grosse Pointe South,17:30.00,05:23.80,11:12.10,16:57.50,12
213.Nikhil Kawlra,Troy,17:31.30,05:22.20,11:16.80,16:58.00,10
214.Adam Hostetler,Grand Blanc,17:31.50,05:15.00,11:06.40,16:58.20,11
215.Michael Wilder,Clarkston,17:31.80,05:28.30,11:19.40,16:59.00,11
216.Dave Mazur,Detroit U-D Jesuit,17:32.00,05:30.10,11:15.30,16:58.10,11
217.Alex White,Birmingham Brother Rice,17:33.30,05:23.40,11:09.30,17:00.50,11
218.Jeffrey Branta,Okemos,17:33.90,05:25.60,11:13.60,17:02.80,11
219.Ian Kramer,Traverse City West,17:37.80,05:19.50,11:12.70,17:07.70,12
220.Matthew Radgens,Warren De La Salle,17:40.70,05:24.00,11:10.90,17:06.00,12
221.Matt Gorski,Birmingham Brother Rice,17:44.10,05:23.20,11:16.60,17:08.40,12
222.Chris Lieblang,Sterling Heights,17:47.10,05:28.20,11:24.80,17:13.20,10
223.Alan Burnie,Kalamazoo Loy Norrix,17:47.70,05:11.70,10:51.00,17:17.30,12
224.Matt Baringer,Detroit U-D Jesuit,17:51.20,05:30.70,11:21.60,17:20.00,12
225.Chris Jordan,Detroit U-D Jesuit,17:52.10,05:31.50,11:22.40,17:19.30,10
226.Jack Kinsey,Clarkston,17:53.30,05:28.70,11:20.30,17:20.50,09
227.Chris Kampe,Utica Eisenhower,17:58.30,05:24.10,11:15.80,17:23.60,11
228.Paul Mattis,Troy,18:00.30,05:26.90,11:29.90,17:29.20,11
229.Aaron Cury,Detroit U-D Jesuit,18:01.40,05:36.40,11:36.60,17:30.60,11
230.Duane Casbar,Sterling Heights,18:03.00,05:37.30,11:38.50,17:33.00,10
231.David Austin,Utica Eisenhower,18:03.10,05:31.20,11:34.10,17:30.90,11
232.Adam Mullen,Utica Eisenhower,18:07.80,05:29.60,11:37.30,17:32.60,10
233.Matthew Scapini,Troy,18:09.30,05:36.40,11:41.70,17:36.80,09
234.Shawn Taheri,Zeeland,18:09.40,05:33.60,11:38.30,17:37.30,09
235.Kevin Smith,Warren De La Salle,18:09.90,05:31.50,11:34.40,17:35.00,10
236.Pat Case,Livonia Stevenson,18:14.10,05:38.20,11:42.20,17:43.20,11
237.Dan Gruska,Livonia Stevenson,18:15.40,05:36.90,11:41.60,17:43.10,11
238.Soren Berg,Ann Arbor Pioneer,18:16.00,05:26.50,11:27.80,17:39.70,10
239.Sam Klemet,Birmingham Brother Rice,18:16.20,05:36.90,11:37.20,17:40.20,10
240.Dominic Fano,Sterling Heights,18:27.20,05:43.30,11:53.20,17:56.50,09
241.Paul Gardella,Warren De La Salle,18:29.80,05:45.00,11:58.90,17:56.40,11
242.Nate Rusticus,Zeeland,18:32.00,05:34.00,11:44.50,17:57.50,11
243.Phil Doyle,Zeeland,18:38.70,05:48.70,12:04.00,18:11.80,09
244.Tom Appleton,Warren De La Salle,18:41.30,05:47.80,12:03.50,18:12.60,10
245.Joshua Keeler,Grand Rapids Union,19:12.30,06:01.50,12:37.70,18:42.10,12
246.Daniel Morris,Grand Rapids Union,19:21.40,05:55.30,12:26.00,18:44.00,09


Visit our Advertisers!

RunMichigan.com site contents copyright 1996-2020 | RunMichigan.com, Inc. All Rights Reserved

Contact Us | Home | Advertise with Us | Disclaimer | About Us | Submit News | Submit Race Info | Submit Results | Community Forum | RSS Feeds RSS FEED