Grand Rapids Championships

back to results

Feb. 16, 2007

Grand Rapids Championships
Allendale, MI


Men 55 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 King, Geoffrey SR Bethel 6.58q 3
2 George, Erik JR Hope 6.67q 3
2 Hendrickson, Jake SO Grand Valley 6.67q 3
4 Warhop, Chris JR Bethel 6.71q 2
5 Lamphere, Adam FR Unattached 6.76q 1
6 Carroll, Dante FR Olivet 6.80q 1
7 Repeta, Jonathan FR Calvin 6.81q 2
8 Symonds, Joey SO Cornerstone 6.82q 6
9 Cleveland, Joseph SO Olivet J6.82 5
10 Norman, Dwayne FR Cornerstone 6.85 3
11 Carroll, Donovan Unattached 6.89 1
11 Palombo, Michael JR Grand Valley 6.89 4
13 Phillips, Nate SO Bethel 6.93 5
14 Brown, Ed FR Grand Valley 6.98 4
15 Corrigan, Kyle Unattached 7.00 2
16 White, Lonnie SO Olivet 7.01 6
17 Goins, James XX Unattached 7.04 2
18 McClelland, Kelby JR Calvin 7.05 6
19 Wilson, Brad FR Bethel 7.11 4
20 Seymour, Joseph JR Hope 7.24 5

Men 55 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 King, Geoffrey SR Bethel 6.48 1
2 Hendrickson, Jake SO Grand Valley 6.58 1
3 Warhop, Chris JR Bethel 6.61 1
4 George, Erik JR Hope 6.62 1
5 Repeta, Jonathan FR Calvin 6.78 2
6 Symonds, Joey SO Cornerstone 6.82 2
7 Lamphere, Adam FR Unattached 6.90 2
8 Carroll, Dante FR Olivet 7.16 2

Men 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 King, Geoffrey SR Bethel 22.30 1
2 Lucius, Mackenzie SO Grand Valley 22.79 1
3 Pahl, Josh JR Grand Valley 22.94 1
4 Symonds, Joey SO Cornerstone 22.99 2
5 Norman, Dwayne FR Cornerstone 23.04 2
6 Rock, Troy FR Grand Valley 23.11 2
7 Warhop, Chris JR Bethel 23.18 3
8 Baker, Joel JR Calvin 23.20 3
9 Wiles, Justin FR Grand Valley 23.29 1
10 Antor, Peter SO Grand Valley 23.39 2
11 Stroner, Brad SO Calvin 23.65 3
12 Lamphere, Adam FR Unattached 23.69 7
13 Repeta, Jonathan FR Calvin 23.79 4
14 Phillips, Anthony Unattached 23.83 7
15 Brown, Ed FR Grand Valley 23.87 4
16 Cleveland, Joseph SO Olivet 23.92 7
17 Carroll, Donovan Unattached 24.00 7
18 Shelton, Chaz SO Hope 24.27 4
19 George, Erik JR Hope 24.30 5
20 Cok, Jared JR Calvin 24.34 4
21 Wilson, Brad FR Bethel 24.51 3
22 White, Lonnie SO Olivet 24.77 5
23 Rusticus, Nate Unattached 25.08 5
24 Short, Adam JR Bethel 25.17 6
25 Corrigan, Kyle Unattached 25.30 5
26 Grinnell, David SR Hope 25.43 6
27 Healey, Chase SO Bethel 26.12 6
28 Buteyn, Ryan FR Calvin 26.63 6

Men 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Randolph, Jantage FR Bethel 52.69 1
2 Kunnen, Matthew FR Cornerstone 53.16 1
3 Makela, Bill JR UnattachedGV 53.25 1
4 Previch, Frank FR Hope 54.04 2
5 Phillips, Nate SO Bethel 54.52 3
6 Lamphere, Adam FR Unattached 54.54 3
7 Grinnell, David SR Hope 55.71 2
8 Witkowski, Nick JR Hope 56.72 3
9 Graf, Eric Unattached 58.89 2
-- Carroll, Dante FR Olivet DQ 1

Men 1 Mile Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Christiansen, Jed SO Calvin 4:12.17
2 Armstrong, Tim FR UnattachedGV 4:26.22
3 Ripley, Zach FR Cornerstone 4:27.48
4 Smith, Todd SR Cornerstone 4:29.56
5 Muller, Wes SO Cornerstone 4:30.48
6 Hunt, Aaron FR Olivet 4:32.21
7 Odegaard, Brian SO Calvin 4:32.46
8 Gray, Andrew JR Bethel 4:35.04
9 Fujioka, Nathan JR Grand Valley 4:40.17
10 Fujioka, Jeffrey SR Grand Valley 4:46.85
11 Waybright, Ryan FR Bethel 4:47.59
12 Christians, Brett SO Calvin 4:48.09
13 Kalbfleisch, Kris Unattached 4:56.34
14 Holtrop, Joe SO Calvin 5:00.52
15 Orndorff, Josh FR Calvin 5:07.38
16 Vandermeer, Andrew FR Calvin 5:10.54
17 Kramer, Will FR Bethel 5:17.69

Men 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Collins, John SR Grand Valley 1:53.69
2 Boeve, Bryan SR Grand Valley 1:53.73
3 Schuster, Todd SR Calvin 1:54.20
4 Hunt, Aaron FR Olivet 1:58.28
5 Reel, Vincent SO Bethel 1:59.56
6 Atwood, Robert JR Cornerstone 2:00.93
7 Gray, Andrew JR Bethel 2:01.96
8 Robinson, Scott SO Bethel 2:02.32
9 Shear, Kris FR Cornerstone 2:02.79
10 Carl, William Unattached 2:02.81
11 Prieb, David JR Bethel 2:04.82
12 Sinclair, Tyler SO Cornerstone 2:04.84
13 Doornbos, David JR Calvin 2:06.12
14 Dirkse, Michael SO Calvin 2:06.86
15 Collard, Ben SO Bethel 2:07.56
16 Waybright, Ryan FR Bethel 2:08.81
17 Hatfield, Caleb FR Bethel 2:14.19
-- Sage, Pat FR Grand Valley DNF
-- Marr, Derek SO Grand Valley DNF

Men 3000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Gale, James JR Grand Valley 8:40.74
2 Hulst, Tad JR Calvin 8:45.30
3 Polk, Nick JR Grand Valley 8:52.51
4 Visser, George FR Calvin 9:12.79
5 Eliason, Jared SO Calvin 9:14.28
6 Goodman, Aaron FR Calvin 9:16.61
7 Koops, Sawyer SO Calvin 9:26.34
8 Larson, Stephan FR Cornerstone 9:34.67
9 Mast, Kyle FR Calvin 9:34.73
10 Naragon, Calon SO Bethel 9:47.57
11 Mead, jared FR Bethel 10:12.28

Men 5000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Koster, Kris XX Unattached 15:02.87
2 Edwards, Matt XX Front Line 15:06.52
3 Finnegan, Tim JR Calvin 15:10.82
4 Collette, Drew FR Cornerstone 15:12.09
5 Earl, Patrick Unattached 15:34.50
6 VandenAkker, Dan JR Calvin 15:36.55
7 Stutzman, Andrew SO Calvin 15:39.20
8 Carrick, Kyle XX Unattached 15:40.85
9 Logan, Matt SO Calvin 15:51.45
10 Segal, Mike FR UnattachedGV 15:53.15
11 Lachappelle, Levi FR UnattachedGV 16:40.19
12 Principe, Bryan FR UnattachedGV 16:40.53
13 Barnes, Kyle Unattached 16:51.16
14 Korpela, Matins Unattached 16:57.85

Men 55 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Lucius, Garron JR Grand Valley 7.50q 4
2 Waters, Rod JR Bethel 7.54q 4
3 LeFevre, Joe SR Grand Valley 7.90q 1
4 White, Lonnie SO Olivet 8.13q 3
5 McClelland, Kelby JR Calvin 8.23q 1
6 Latz, Joey FR Grand Valley 8.31q 1
7 Zemla, Wes FR UnattachedGV 8.40q 3
8 Musch, Nathan FR Calvin 8.43q 3
9 VandeGuchte, Nate JR Hope 8.62 2
10 Healey, Chase SO Bethel 8.69 3
10 Scott, Douglas FR Hope 8.69 2
12 DeJong, Nathan FR Calvin 8.82 2
13 DeRuiter, Jonathan FR Calvin 9.05 4
14 Minkus, Jeffrey FR Hope 9.56 4
15 Peacock, Dan Unattached 9.84 2

Men 55 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Waters, Rod JR Bethel 7.43 1
2 Lucius, Garron JR Grand Valley 7.49 1
3 LeFevre, Joe SR Grand Valley 7.71 1
4 McClelland, Kelby JR Calvin 8.14 2
5 Latz, Joey FR Grand Valley J8.14 2
6 Musch, Nathan FR Calvin 8.16 2
7 Zemla, Wes FR UnattachedGV 8.30 2
8 White, Lonnie SO Olivet 8.33 1

Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Cornerstone University 'A' 3:23.01 1
1) Koffkey, Kurtis FR 2) Smith, Brad JR
3) Erickson, Jacob FR 4) Scott, Derek JR
2 Grand Valley State Univer 'A' 3:23.03 1
3 Calvin College 'A' 3:28.29 1
4 Bethel College 'A' 3:28.88 1
5 Bethel College 'B' 3:32.34 2
6 Cornerstone University 'B' 3:32.37 2
1) Norman, Dwayne FR 2) Kunnen, Matthew FR
3) Atwood, Robert JR 4) Symonds, Joey SO
7 Hope College 'A' 3:42.81 2
1) Pierson, Preston FR 2) Shelton, Chaz SO
3) Scott, Douglas FR 4) VandeGuchte, Nate JR
8 Calvin College 'B' 3:43.49 2

Men High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Miller, Nate FR Grand Valley 1.94m 6-04.25
2 Bergsma, Sean SO Hope 1.89m 6-02.25
2 Satterfield, Brandon FR Olivet 1.89m 6-02.25
4 Zemla, Wes FR UnattachedGV 1.79m 5-10.50
4 VandeGuchte, Nate JR Hope 1.79m 5-10.50
6 Rottman, Caleb FR Calvin 1.74m 5-08.50

Men Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Burrington, Zach JR Bethel 4.95m 16-02.75
2 Levering, Scott JR UnattachedGV 4.58m 15-00.25
3 Smith, Kyle SR Hope 4.27m 14-00.00
4 Langille, Scott SR Hope 4.11m 13-05.75
5 Stowe, Michael SR Grand Valley 3.96m 12-11.75
6 Vandenberg, Mike SO Calvin 3.66m 12-00.00
7 Gordon, Forrest SO Hope J3.66m 12-00.00
-- Short, Adam JR Bethel NH
-- DeVries, Jason XX Unattached NH

Men Long Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Rademacher, Ryan FR Grand Valley 7.08m 23-02.75
2 Warhop, Chris JR Bethel 6.75m 22-01.75
3 LeFevre, Joe SR Grand Valley 6.65m 21-10.00
4 Cleveland, Joseph SO Olivet 6.49m 21-03.50
5 Bislow, Chase SR Bethel 6.18m 20-03.50
6 Satterfield, Brandon FR Olivet 6.12m 20-01.00
7 Velgersdyk, Corey FR Calvin 6.09m 19-11.75
8 DeJong, Nathan FR Calvin 5.89m 19-04.00
9 Seymour, Joseph JR Hope 5.80m 19-00.50
10 Minkus, Jeffrey FR Hope 5.69m 18-08.00
11 Vanderlaan, Zack FR Calvin 5.61m 18-05.00
12 VanPortfleet, Mitch FR Grand Valley 5.44m 17-10.25

Men Triple Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Metellus, Robert FR Grand Valley 14.15m 46-05.25
2 Bislow, Chase SR Bethel 13.15m 43-01.75
3 Minkus, Jeffrey FR Hope 13.00m 42-08.00
4 DeRuiter, Jonathan FR Calvin 12.52m 41-01.00
5 Walsh, Alex FR Bethel 11.96m 39-03.00
6 Vanderlaan, Zack FR Calvin 11.33m 37-02.25
7 Seymour, Joseph JR Hope 11.25m 36-11.00

Men Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Jackson, JJ FR Bethel 14.15m 46-05.25
2 Cody, Eric FR Unattached 13.50m 44-03.50
3 Hooven, Brandon FR Bethel 13.30m 43-07.75
4 Evans, Ian FR UnattachedGV 13.23m 43-05.00
5 Horton, Rorton SR Olivet 13.19m 43-03.25
6 Walters, Blake FR Olivet 12.15m 39-10.50
7 Schweitzer, Nicholas FR Grand Valley 11.72m 38-05.50
8 Early, Brian SO UnattachedGV 11.40m 37-05.00
9 Capre, Knox FR Bethel 10.72m 35-02.00
10 Wells, Christopher SR Olivet 10.20m 33-05.75
11 Hardman, Jeff FR Bethel 10.14m 33-03.25
12 Lipski, Clay FR UnattachedGV 10.01m 32-10.25

Men Weight Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Natale, Nick SR Grand Valley 18.42m 60-05.25
2 Fechter, Casey SR Grand Valley 17.36m 56-11.50
3 Kimpel, Kevin SR Grand Valley 17.33m 56-10.25
4 Young, Cory XX Unattached 16.91m 55-05.75
5 Mahr, Ahmed SO Grand Valley 16.39m 53-09.25
6 Jenson, Ryan JR Calvin 16.17m 53-00.75
7 Grabowski, Nate FR Grand Valley 14.10m 46-03.25
8 Lipski, Clay FR UnattachedGV 13.20m 43-03.75
9 Cody, Eric FR Unattached 13.01m 42-08.25
10 Schweitzer, Nicholas FR Grand Valley 12.73m 41-09.25
11 Jackson, JJ FR Bethel 11.25m 36-11.00
12 Hooven, Brandon FR Bethel 10.51m 34-05.75
13 Hardman, Jeff FR Bethel 9.35m 30-08.25
14 Capre, Knox FR Bethel 7.43m 24-04.50



Women 55 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Noonan, Dianna SO Grand Valley 7.46q 1
2 Spearman, Jessie FR Bethel 7.56q 5
3 Shinn, Liz SR Grand Valley 7.65q 2
3 Kuiper, Nora SO Hope 7.65q 1
5 Helm, Solena SR Cornerstone 7.72q 3
6 Smith, Samantha SO Cornerstone 7.73q 4
7 Brusie, Julie SR Cornerstone 7.74q 1
8 Wittingen, Sarah JR Calvin 7.79q 1
9 Swish, Sandra FR Grand Valley 7.83 5
10 Huisman, Whitley FR Hope 8.01 2
11 Johnson, Jourdan FR Calvin 8.03 5
12 Browne, Kelsey SO Hope 8.22 3
13 Heator, Mackenzie SO Olivet 8.47 2
14 Hinton, Nikki SO Bethel 8.91 3

Women 55 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Noonan, Dianna SO Grand Valley 7.42 1
2 Spearman, Jessie FR Bethel 7.49 1
3 Kuiper, Nora SO Hope 7.50 1
4 Brusie, Julie SR Cornerstone 7.60 2
5 Shinn, Liz SR Grand Valley 7.68 1
5 Smith, Samantha SO Cornerstone 7.68 2
7 Helm, Solena SR Cornerstone 7.70 2

Women 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Mayer, Micaela JR Grand Valley 26.38 1
2 Spearman, Jessie FR Bethel 26.87 2
3 Bishop, Kate JR Bethel 26.99 1
4 Tulpa, Jen JR Grand Valley 27.54 2
5 Swish, Sandra FR Grand Valley 27.84 3
6 Walters, Jaymi FR Grand Valley 27.93 3
7 Johnson, Jourdan FR Calvin 28.17 3
8 Kuiper, Nora SO Hope 28.75 2
9 Koning, Heather SO Unattached 29.21 4
10 Browne, Kelsey SO Hope 29.39 5
11 Huisman, Whitley FR Hope 29.41 5
12 O'Keefe, Ann FR Bethel 29.48 6
13 Heator, Mackenzie SO Olivet 29.89 4
14 Gager, Caitlyn FR Bethel 29.95 5
15 Kreuze, Elizabeth SR Hope 30.25 5
16 Lis, Christina SO Hope 31.35 6
17 Heckman, Dawn SO Bethel 31.78 6

Women 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 McCarthy, Katherine FR Grand Valley 59.18 1
2 Bergstrom, Lauren SO Calvin 59.60 1
3 Murrell, Brandi SR Grand Valley 1:01.05 1
4 Wilson, Kayla FR Cornerstone 1:02.33 2
5 McCarthy, Jacquie Unattached 1:02.50 3
6 Doyen, Merradith FR Grand Valley 1:02.91 3
7 Rathbur, Heather SO Bethel 1:03.20 3
8 Walters, Jaymi FR Grand Valley 1:03.37 3
9 James, Valerie FR Grand Valley 1:03.91 4
10 VanderSloot, Amy JR Cornerstone 1:05.65 2
11 Goodrich, Kerri JR Bethel 1:05.92 2
12 Kreuze, Elizabeth SR Hope 1:07.52 4
13 Woods, Jessica SO Olivet 1:13.10 4

Women 1 Mile Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Kandas, Stephanie SR Grand Valley 5:14.16
2 Owens, Andi FR Cornerstone 5:14.30
3 Smit, Elizabeth FR Calvin 5:18.27
4 Fennema, Anne SO Calvin 5:22.74
5 Nydam, Valerie SO Calvin 5:30.89
6 Farr, Nicole FR Calvin 5:33.11
7 Grube, Meggie JR Grand Valley 5:40.39
8 Howell, Libby FR Calvin 5:56.10
9 Prieb, Becca FR Bethel 6:15.28

Women 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jager, Ashley JR Grand Valley 2:24.40
2 Kibbey, Sarah SO Hope 2:25.50
3 Morrow, Shelby SO Bethel 2:27.29
4 Wright, Becca SR Cornerstone 2:28.26
5 Bowers, Shannon FR Grand Valley 2:30.27
6 Kingsbury, Katey FR Cornerstone 2:31.79
7 Dykstra, Tracy SO Cornerstone 2:32.86
8 Heisey, Katie FR Bethel 2:34.68
9 Thiel, Mozy SO Bethel 2:35.29
10 Gingrich, Alison SO Bethel 2:38.61
11 Daniels, Nicole JR Cornerstone 2:38.91
12 Baker, Lynae SR Cornerstone 2:40.60
13 Miller, Laura FR Bethel 2:40.94
14 Prieb, Becca FR Bethel 2:42.35
15 Woods, Jessica SO Olivet 2:44.30

Women 3000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Overbeck, Christina JR Calvin 10:14.01
2 Schlabach, Calah SO Calvin 10:36.47
3 Singer, Lydia SR Calvin 10:49.51
4 Hale, Jesi SO Calvin 10:52.61
5 Ross, Kendra FR Cornerstone 10:56.16
6 Kulczycki, Sarah SO Grand Valley 10:58.71
7 Edwards, Kelly SO Calvin 11:03.34
8 Mead, Jessica SR Bethel 11:14.86
9 Arkus, Emily SO Calvin 12:03.04
-- Owens, Andi FR Cornerstone DNF

Women 5000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Nyblad, Eliza SO Cornerstone 19:24.19
2 Erler, Nicki FR Cornerstone 19:43.49
3 Marsh, Lynn JR Calvin 19:50.23
4 Tolsma, Mary FR Calvin 19:50.32
5 Baker, Lynae SR Cornerstone 19:57.27
6 Dugan, Sarah FR Calvin 20:10.22
7 Wray, Ashley FR Bethel 20:30.99
8 VandenBerg, Melissa SR Calvin 20:44.02
9 Imhoff, Ashley JR Bethel 20:46.78
10 Poll, Missy FR Cornerstone 20:47.24
11 Sluka, Janey FR Cornerstone 21:53.90
12 Malinowski, Katie FR Cornerstone 22:17.35

Women 55 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Wheat, Candice FR Grand Valley 8.42q 1
2 Tulpa, Jen JR Grand Valley 8.55q 1
3 Fonseca, Danielle FR Grand Valley 8.58q 4
4 Wittingen, Sarah JR Calvin 8.64q 4
5 Nozime, Kirsten FR Grand Valley 8.96q 2
6 Beach, Ali JR Grand Valley 9.02q 4
7 McCarthy, Stephanie FR Grand Valley 9.06q 3
8 Bishop, Kate JR Bethel 9.18q 1
9 Webb, Amber FR Cornerstone 9.30 3
10 Goodrich, Kerri JR Bethel 9.79 2
10 Weaver, Emily JR Bethel 9.79 3
12 Heckman, Dawn SO Bethel 9.92 2
13 Lis, Christina SO Hope 10.69 2

Women 55 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Wheat, Candice FR Grand Valley 8.16 1
2 Tulpa, Jen JR Grand Valley 8.54 1
3 Fonseca, Danielle FR Grand Valley J8.54 1
4 Wittingen, Sarah JR Calvin 8.79 1
5 Nozime, Kirsten FR Grand Valley 8.82 2
6 McCarthy, Stephanie FR Grand Valley 9.02 2
7 Bishop, Kate JR Bethel 9.22 2
8 Beach, Ali JR Grand Valley 9.23 2

Women 4x400 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Calvin College 'A' 4:00.99 1
2 Grand Valley State Univer 'A' 4:01.56 1
3 Cornerstone University 'A' 4:02.68 1
1) Helm, Solena SR 2) Smith, Samantha SO
3) VanderSloot, Amy JR 4) Brusie, Julie SR
4 Cornerstone University 'B' 4:20.81 2
5 Grand Valley State Univer 'B' 4:21.40 1
6 Calvin College 'B' 4:21.63 2
7 Bethel College 'A' 4:22.24 2

Women High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Doyen, Maegan FR Grand Valley 1.65m 5-05.00
2 Bolt, Katie SR Calvin J1.65m 5-05.00
3 Lis, Christina SO Hope 1.60m 5-03.00
4 VanderSlik, Heather SO Grand Valley J1.60m 5-03.00
5 Webb, Amber FR Cornerstone 1.55m 5-01.00
6 DeVries, Meredith SR Grand Valley J1.55m 5-01.00
7 Daniels, Nicole JR Cornerstone J1.55m 5-01.00
8 Heckman, Dawn SO Bethel 1.30m 4-03.25
9 Beach, Ali JR Grand Valley 1.25m 4-01.25

Women Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 VanderMeer, Jennifer SR Hope 3.50m 11-05.75
2 Gager, Caitlyn FR Bethel 3.38m 11-01.00
3 O'Keefe, Ann FR Bethel J3.38m 11-01.00
4 Ellison, Danae SO Bethel 3.20m 10-06.00
4 Laman, Bekah JR Bethel 3.20m 10-06.00
6 Koopmans, Leah SR Hope J3.20m 10-06.00
7 Leach, Joy FR Calvin 3.05m 10-00.00
8 Thompson, Valerie SR Calvin 2.90m 9-06.25
9 Woods, Rebekah SO Hope 2.75m 9-00.25
10 VanderMeer, Emily SO Hope J2.75m 9-00.25
10 Lindemulder, Carla FR Calvin J2.75m 9-00.25
12 Holtz, Bridget FR Olivet 2.45m 8-00.50
13 Hinton, Nikki SO Bethel J2.45m 8-00.50

Women Long Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Pearsall, Amber FR Grand Valley 5.29m 17-04.25
2 Johnson, Tanisha FR Grand Valley 5.25m 17-02.75
3 Daniels, Nicole JR Cornerstone 5.24m 17-02.25
4 Bratt, Julie SO Calvin 4.97m 16-03.75
5 Ellison, Danae SO Bethel 4.76m 15-07.50
6 Beach, Ali JR Grand Valley 4.71m 15-05.50
7 Kuiper, Nora SO Hope 4.55m 14-11.25
8 Hinton, Nikki SO Bethel 3.94m 12-11.25
-- Heator, Mackenzie SO Olivet FOUL
-- Leese, Amanda FR Calvin FOUL

Women Triple Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Bratt, Julie SO Calvin 10.41m 34-02.00
2 Kibbey, Sarah SO Hope 9.99m 32-09.50
3 Johnson, Tanisha FR Grand Valley 9.94m 32-07.50
-- Kurcab, Stephanie SO Grand Valley FOUL

Women Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Bond, Sarah FR UnattachedGV 12.64m 41-05.75
2 VanderVliet, Megann SR Calvin 12.26m 40-02.75
3 Glover, Ashley SO Calvin 11.16m 36-07.50
4 Farrer, Holly FR Bethel 10.47m 34-04.25
5 Baechler, Brooke JR Calvin 10.19m 33-05.25
6 Litteral, Lacey SO Bethel 10.17m 33-04.50
7 Sparks, Ashley JR Bethel 9.85m 32-03.75
8 Flanagan, Tonia SO Olivet 9.57m 31-04.75
9 Flint, Lyndee FR Bethel 8.31m 27-03.25

Women Weight Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Posa, Kathie JR Grand Valley 16.77m 55-00.25
2 Bond, Sarah FR UnattachedGV 13.36m 43-10.00
3 Farrer, Holly FR Bethel 12.38m 40-07.50
4 VanderVliet, Megann SR Calvin 12.20m 40-00.50
5 Glover, Ashley SO Calvin 12.10m 39-08.50
6 Litteral, Lacey SO Bethel 11.28m 37-00.25