Run United 5k

back to results

Mar. 6, 2010

Run United 5k
Okemos, MI
Provided by Playmakers
Overall Female Open Winners



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Ye Li 922 14 29 23:15.3 7:30/M

Female 19 and under



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Emily Spangler 512 15 75 29:38.8 9:34/M

2 Melissa Ostrowski 937 13 81 30:33.1 9:51/M

3 Taylor Warren 920 10 117 40:03.4 12:55/M

Female 20 to 29



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Nancy Kuhlman 914 26 52 27:10.6 8:46/M

2 Kelli Salisbury 991 27 54 27:26.4 8:51/M

3 Mandy Brzezinski 909 25 57 27:42.3 8:56/M

4 Meagan Wojtkowicz 508 26 66 28:44.2 9:16/M

5 Melody Oursler 990 28 68 29:08.3 9:24/M

6 Kirsten Lafrance 981 22 76 29:39.4 9:34/M

7 Virginia Field 982 25 77 29:45.7 9:36/M

8 Sara Metz 539 29 87 32:10.5 10:23/M

9 Kimberly Dworkin 901 26 88 32:28.8 10:28/M

10 Erin Rempher 995 20 91 32:35.6 10:31/M

11 Emily Byelich 941 26 102 35:17.0 11:23/M

12 Emily Scow 954 24 103 35:17.5 11:23/M

13 Stephanie Peck 908 26 107 36:22.5 11:44/M

14 Joelle Rotondo 973 25 111 38:04.9 12:17/M

15 Jonie Petitta 946 25 112 38:38.4 12:28/M

16 Sarah Dolan 536 20 115 39:38.6 12:47/M

17 Jacqueline Chiarot 944 23 121 41:32.3 13:24/M

Female 30 to 44



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Julie Pozega 925 41 41 24:37.7 7:56/M

2 Debra Rojewski 546 44 45 24:54.7 8:02/M

3 Monica Bowman 970 37 56 27:41.9 8:56/M

4 Jen Branch 999 30 62 28:04.8 9:03/M

5 Diana Hurst 942 44 64 28:40.3 9:15/M

6 Shirley Kolakovich 977 38 65 28:42.6 9:15/M

7 Sara Carson 938 37 71 29:34.2 9:32/M

8 Annette King 555 43 72 29:35.1 9:33/M

9 Aungelica Boshea 983 39 83 30:55.2 9:58/M

10 Olivia Zustiak 505 33 85 31:36.1 10:12/M

11 Jayme Clark Taylor 939 34 89 32:30.9 10:29/M

12 Rebekah Sharp 932 32 98 34:25.6 11:06/M

13 Vicki Baughman 930 40 101 35:06.9 11:19/M

14 Gale Benjamin 540 33 104 35:41.0 11:31/M

15 Jessica Knott 538 32 108 36:40.4 11:50/M

16 Veronica Davis 501 36 114 39:14.7 12:39/M

17 Donna Ford 947 31 123 56:40.6 18:17/M

Female 45 and over



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Sharon Dolan 530 68 31 23:20.9 7:32/M

2 Beth Olson 971 46 35 23:46.9 7:40/M

3 Maggy Zidar 514 60 36 24:19.9 7:51/M

4 Jenny George 541 55 60 27:53.8 9:00/M

5 Patricia Burnett 956 47 63 28:05.3 9:04/M

6 Cynthia Tarasevic 921 47 70 29:30.5 9:31/M

7 Terri Grady 986 50 79 30:01.0 9:41/M

8 Joyce Stout 998 47 92 32:37.7 10:31/M

9 Cinda Kosloski 948 46 94 32:40.1 10:32/M

10 Debbie Schefke 961 49 95 32:50.5 10:35/M

11 Lynn Khadija 554 55 97 33:34.0 10:50/M

12 Marge Novak 528 64 99 34:31.4 11:08/M

13 Jill Kacel 958 51 105 36:06.8 11:39/M

14 J Little 940 48 106 36:20.0 11:43/M

15 Janice Locke 929 50 109 37:47.8 12:11/M

16 Margaret Sharp 965 59 110 37:48.4 12:12/M

17 Deborah Windsand 913 56 116 39:39.3 12:47/M

18 Sarah Spangler 513 47 119 40:17.9 13:00/M

19 Janice Zanetti 516 57 122 48:01.9 15:29/M

Overall Male Open Winners



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Patrick Wehrman 515 29 1 16:35.0 5:21/M

Male 19 and under



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Tyler Belyea 974 17 3 17:22.3 5:36/M

2 Dan Douches 509 17 4 17:41.4 5:42/M

3 Andrew Dike 916 17 6 18:41.0 6:02/M

4 Jason Letavish 994 16 17 21:40.0 6:59/M

5 Kyle Rummel 963 10 96 33:26.5 10:47/M

Male 20-29



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Adam Izer 964 20 2 16:55.9 5:27/M

2 Chris Todd 531 28 37 24:27.6 7:53/M

3 Tony Hayes 988 28 38 24:28.1 7:54/M

4 Matthew Brynick 987 23 49 26:04.5 8:25/M

5 Brandon Maake 900 24 50 26:50.4 8:39/M

6 David Hurst 955 25 55 27:38.6 8:55/M

7 John Budagher III 504 29 58 27:46.8 8:57/M

8 Nicholas McNew 978 29 59 27:50.5 8:59/M

9 John Bickham 959 24 69 29:17.4 9:27/M

10 Ross Notman 949 28 80 30:10.7 9:44/M

Male 30-44



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Michael Simon 960 33 7 19:07.5 6:10/M

2 Charles Hamel 503 42 12 20:40.5 6:40/M

3 Michael Van Oss 966 44 18 21:46.5 7:01/M

4 Rob Pearson 933 39 23 22:24.3 7:14/M

5 Chad Cushman 935 42 24 22:24.7 7:14/M

6 Chris Hudson 934 40 25 22:25.2 7:14/M

7 Craig Swan 506 44 32 23:28.9 7:34/M

8 Derek Stonehouse 943 37 48 25:52.1 8:21/M

9 Kevin McFatridge 957 38 61 27:54.2 9:00/M

10 Danny Dennen 551 34 67 29:05.2 9:23/M

11 Kevin Cousineau 984 43 78 29:47.7 9:36/M

12 Justin Davis 1000 35 82 30:43.7 9:55/M

13 Matthew Graham 992 30 86 31:50.5 10:16/M

14 Steve Rummel 962 36 90 32:32.8 10:30/M

15 Phil Warren 919 39 118 40:17.3 13:00/M

Male 45 and over



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Eric Swager 510 45 5 18:20.4 5:55/M

2 Marc Torres 969 46 8 19:55.3 6:25/M

3 Dave Desposato 544 46 9 20:20.3 6:34/M

4 Ron Alleman 545 51 10 20:24.8 6:35/M

5 Ron Behl 519 46 11 20:28.7 6:36/M

6 James Carlton 547 67 13 20:41.7 6:40/M

7 Gerard Wilbrink 527 56 14 20:47.7 6:42/M

8 Scott Tice 543 55 15 21:17.3 6:52/M

9 Gerald Crane 529 58 16 21:28.0 6:55/M

10 Brian Bess 979 54 19 21:52.0 7:03/M

11 David Baughman 931 47 20 21:53.0 7:04/M

12 James Scholl 989 56 21 22:13.4 7:10/M

13 Steven Schneider 520 47 22 22:17.8 7:11/M

14 Michael Williams 972 46 26 22:44.4 7:20/M

15 Jon Todd 945 45 27 22:55.4 7:24/M

16 Mark Brynick 975 53 28 22:58.5 7:25/M

17 Phillip Baldwin 993 48 30 23:16.7 7:30/M

18 Troy Miller 521 47 33 23:31.2 7:35/M

19 Jim Windsand 912 59 34 23:41.5 7:38/M

20 Mike Gallihugh 518 47 39 24:28.7 7:54/M

21 Fred Krieger 950 51 40 24:36.2 7:56/M

22 Bob Coleman 926 65 42 24:44.4 7:59/M

23 Paul Pozega 924 50 43 24:48.8 8:00/M

24 Jeff Brooks 537 46 44 24:52.1 8:01/M

25 Rob Evans 903 45 46 25:34.0 8:15/M

26 Leon Schneider 542 99 47 25:40.2 8:17/M

27 Thomas Stumpfig 936 58 51 27:06.0 8:45/M

28 Scott Foreman 532 49 53 27:19.3 8:49/M

29 Ronaald King 556 45 73 29:35.6 9:33/M

30 Jim Wilson 522 73 74 29:36.1 9:33/M

31 Steve Thelen 917 46 84 31:10.4 10:03/M

32 Calvin Stout 997 57 93 32:38.9 10:32/M

33 Dennis Fox 904 65 100 34:52.7 11:15/M

34 Ron Babbitt 534 74 113 38:42.5 12:29/M

35 Thomas Spangler 552 51 120 41:14.5 13:18/M

5k walk
Overall Female Open Winners



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Denise Yancey 906 56 1 39:36.8 12:46/M

Female 30 to 44



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Valerie Lenit 553 32 3 43:35.1 14:04/M

Female 45 and over



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Gayle Stroh 502 58 2 41:15.0 13:18/M

2 Cecilia Scon 524 56 4 47:42.9 15:23/M

3 Lisa Fox 996 53 5 47:43.6 15:24/M

4 Margaret Gallihugh 517 48 6 48:52.0 15:46/M

Overall Male Open Winners



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Dan Scow 523 53 7 48:52.7 15:46/M

Male 45 and over



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Dean Poggiali 910 55 8 50:17.8 16:13/M

2 Mark Stevens 507 51 9 55:13.1 17:49/M

3 Joe Hutting 915 66 10 55:14.8 17:49/M