Run United 5k

back to results

Mar. 6, 2010

Run United 5k
Okemos, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Overall Female Open Winners



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Ye Li 922 14 29 23:15.3 7:30/M

Female 19 and under



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Emily Spangler 512 15 75 29:38.8 9:34/M

2 Melissa Ostrowski 937 13 81 30:33.1 9:51/M

3 Taylor Warren 920 10 117 40:03.4 12:55/M

Female 20 to 29



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Nancy Kuhlman 914 26 52 27:10.6 8:46/M

2 Kelli Salisbury 991 27 54 27:26.4 8:51/M

3 Mandy Brzezinski 909 25 57 27:42.3 8:56/M

4 Meagan Wojtkowicz 508 26 66 28:44.2 9:16/M

5 Melody Oursler 990 28 68 29:08.3 9:24/M

6 Kirsten Lafrance 981 22 76 29:39.4 9:34/M

7 Virginia Field 982 25 77 29:45.7 9:36/M

8 Sara Metz 539 29 87 32:10.5 10:23/M

9 Kimberly Dworkin 901 26 88 32:28.8 10:28/M

10 Erin Rempher 995 20 91 32:35.6 10:31/M

11 Emily Byelich 941 26 102 35:17.0 11:23/M

12 Emily Scow 954 24 103 35:17.5 11:23/M

13 Stephanie Peck 908 26 107 36:22.5 11:44/M

14 Joelle Rotondo 973 25 111 38:04.9 12:17/M

15 Jonie Petitta 946 25 112 38:38.4 12:28/M

16 Sarah Dolan 536 20 115 39:38.6 12:47/M

17 Jacqueline Chiarot 944 23 121 41:32.3 13:24/M

Female 30 to 44



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Julie Pozega 925 41 41 24:37.7 7:56/M

2 Debra Rojewski 546 44 45 24:54.7 8:02/M

3 Monica Bowman 970 37 56 27:41.9 8:56/M

4 Jen Branch 999 30 62 28:04.8 9:03/M

5 Diana Hurst 942 44 64 28:40.3 9:15/M

6 Shirley Kolakovich 977 38 65 28:42.6 9:15/M

7 Sara Carson 938 37 71 29:34.2 9:32/M

8 Annette King 555 43 72 29:35.1 9:33/M

9 Aungelica Boshea 983 39 83 30:55.2 9:58/M

10 Olivia Zustiak 505 33 85 31:36.1 10:12/M

11 Jayme Clark Taylor 939 34 89 32:30.9 10:29/M

12 Rebekah Sharp 932 32 98 34:25.6 11:06/M

13 Vicki Baughman 930 40 101 35:06.9 11:19/M

14 Gale Benjamin 540 33 104 35:41.0 11:31/M

15 Jessica Knott 538 32 108 36:40.4 11:50/M

16 Veronica Davis 501 36 114 39:14.7 12:39/M

17 Donna Ford 947 31 123 56:40.6 18:17/M

Female 45 and over



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Sharon Dolan 530 68 31 23:20.9 7:32/M

2 Beth Olson 971 46 35 23:46.9 7:40/M

3 Maggy Zidar 514 60 36 24:19.9 7:51/M

4 Jenny George 541 55 60 27:53.8 9:00/M

5 Patricia Burnett 956 47 63 28:05.3 9:04/M

6 Cynthia Tarasevic 921 47 70 29:30.5 9:31/M

7 Terri Grady 986 50 79 30:01.0 9:41/M

8 Joyce Stout 998 47 92 32:37.7 10:31/M

9 Cinda Kosloski 948 46 94 32:40.1 10:32/M

10 Debbie Schefke 961 49 95 32:50.5 10:35/M

11 Lynn Khadija 554 55 97 33:34.0 10:50/M

12 Marge Novak 528 64 99 34:31.4 11:08/M

13 Jill Kacel 958 51 105 36:06.8 11:39/M

14 J Little 940 48 106 36:20.0 11:43/M

15 Janice Locke 929 50 109 37:47.8 12:11/M

16 Margaret Sharp 965 59 110 37:48.4 12:12/M

17 Deborah Windsand 913 56 116 39:39.3 12:47/M

18 Sarah Spangler 513 47 119 40:17.9 13:00/M

19 Janice Zanetti 516 57 122 48:01.9 15:29/M

Overall Male Open Winners



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Patrick Wehrman 515 29 1 16:35.0 5:21/M

Male 19 and under



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Tyler Belyea 974 17 3 17:22.3 5:36/M

2 Dan Douches 509 17 4 17:41.4 5:42/M

3 Andrew Dike 916 17 6 18:41.0 6:02/M

4 Jason Letavish 994 16 17 21:40.0 6:59/M

5 Kyle Rummel 963 10 96 33:26.5 10:47/M

Male 20-29



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Adam Izer 964 20 2 16:55.9 5:27/M

2 Chris Todd 531 28 37 24:27.6 7:53/M

3 Tony Hayes 988 28 38 24:28.1 7:54/M

4 Matthew Brynick 987 23 49 26:04.5 8:25/M

5 Brandon Maake 900 24 50 26:50.4 8:39/M

6 David Hurst 955 25 55 27:38.6 8:55/M

7 John Budagher III 504 29 58 27:46.8 8:57/M

8 Nicholas McNew 978 29 59 27:50.5 8:59/M

9 John Bickham 959 24 69 29:17.4 9:27/M

10 Ross Notman 949 28 80 30:10.7 9:44/M

Male 30-44



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Michael Simon 960 33 7 19:07.5 6:10/M

2 Charles Hamel 503 42 12 20:40.5 6:40/M

3 Michael Van Oss 966 44 18 21:46.5 7:01/M

4 Rob Pearson 933 39 23 22:24.3 7:14/M

5 Chad Cushman 935 42 24 22:24.7 7:14/M

6 Chris Hudson 934 40 25 22:25.2 7:14/M

7 Craig Swan 506 44 32 23:28.9 7:34/M

8 Derek Stonehouse 943 37 48 25:52.1 8:21/M

9 Kevin McFatridge 957 38 61 27:54.2 9:00/M

10 Danny Dennen 551 34 67 29:05.2 9:23/M

11 Kevin Cousineau 984 43 78 29:47.7 9:36/M

12 Justin Davis 1000 35 82 30:43.7 9:55/M

13 Matthew Graham 992 30 86 31:50.5 10:16/M

14 Steve Rummel 962 36 90 32:32.8 10:30/M

15 Phil Warren 919 39 118 40:17.3 13:00/M

Male 45 and over



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Eric Swager 510 45 5 18:20.4 5:55/M

2 Marc Torres 969 46 8 19:55.3 6:25/M

3 Dave Desposato 544 46 9 20:20.3 6:34/M

4 Ron Alleman 545 51 10 20:24.8 6:35/M

5 Ron Behl 519 46 11 20:28.7 6:36/M

6 James Carlton 547 67 13 20:41.7 6:40/M

7 Gerard Wilbrink 527 56 14 20:47.7 6:42/M

8 Scott Tice 543 55 15 21:17.3 6:52/M

9 Gerald Crane 529 58 16 21:28.0 6:55/M

10 Brian Bess 979 54 19 21:52.0 7:03/M

11 David Baughman 931 47 20 21:53.0 7:04/M

12 James Scholl 989 56 21 22:13.4 7:10/M

13 Steven Schneider 520 47 22 22:17.8 7:11/M

14 Michael Williams 972 46 26 22:44.4 7:20/M

15 Jon Todd 945 45 27 22:55.4 7:24/M

16 Mark Brynick 975 53 28 22:58.5 7:25/M

17 Phillip Baldwin 993 48 30 23:16.7 7:30/M

18 Troy Miller 521 47 33 23:31.2 7:35/M

19 Jim Windsand 912 59 34 23:41.5 7:38/M

20 Mike Gallihugh 518 47 39 24:28.7 7:54/M

21 Fred Krieger 950 51 40 24:36.2 7:56/M

22 Bob Coleman 926 65 42 24:44.4 7:59/M

23 Paul Pozega 924 50 43 24:48.8 8:00/M

24 Jeff Brooks 537 46 44 24:52.1 8:01/M

25 Rob Evans 903 45 46 25:34.0 8:15/M

26 Leon Schneider 542 99 47 25:40.2 8:17/M

27 Thomas Stumpfig 936 58 51 27:06.0 8:45/M

28 Scott Foreman 532 49 53 27:19.3 8:49/M

29 Ronaald King 556 45 73 29:35.6 9:33/M

30 Jim Wilson 522 73 74 29:36.1 9:33/M

31 Steve Thelen 917 46 84 31:10.4 10:03/M

32 Calvin Stout 997 57 93 32:38.9 10:32/M

33 Dennis Fox 904 65 100 34:52.7 11:15/M

34 Ron Babbitt 534 74 113 38:42.5 12:29/M

35 Thomas Spangler 552 51 120 41:14.5 13:18/M



Overall Female Open Winners



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Denise Yancey 906 56 1 39:36.8 12:46/M

Female 30 to 44



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Valerie Lenit 553 32 3 43:35.1 14:04/M

Female 45 and over



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Gayle Stroh 502 58 2 41:15.0 13:18/M

2 Cecilia Scon 524 56 4 47:42.9 15:23/M

3 Lisa Fox 996 53 5 47:43.6 15:24/M

4 Margaret Gallihugh 517 48 6 48:52.0 15:46/M

Overall Male Open Winners



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Dan Scow 523 53 7 48:52.7 15:46/M

Male 45 and over



Place Name Bib No Age Overall Time Pace

1 Dean Poggiali 910 55 8 50:17.8 16:13/M

2 Mark Stevens 507 51 9 55:13.1 17:49/M

3 Joe Hutting 915 66 10 55:14.8 17:49/M

Okemos, MI
Provided by Michigan Running Foundation