Cote Dame Maria Loppet

back to results

Feb. 20, 2010

Cote Dame Maria Loppet
Hanson Hills-Grayling, MI
Provided by Everal Race Management


Overall Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David MacLean Ludington MI 72 50 1 1:11:13.7 3:50/M

Male 19 & under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Harris Grayling MI 1 19 22 1:21:08.0 4:22/M

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Russ Tiles Spring Lake MI 52 28 5 1:15:01.6 4:02/M
2 Ryan Halstead Grayling MI 5 22 14 1:19:14.9 4:16/M
3 Erich Podjaske Grayling MI 78 27 27 1:23:30.9 4:29/M
4 Pete Mead Traverse City MI 15 29 32 1:25:31.6 4:36/M
5 Steven Howard Grand Rapids MI 13 23 44 1:31:57.9 4:57/M

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Koch Elk Rapids MI 42 38 2 1:11:22.5 3:50/M
2 David Thelen Traverse City MI 10 35 11 1:18:06.4 4:12/M
3 Robert Smith Roscommon MI 107 36 12 1:18:10.4 4:12/M
4 Chris Maltby Mt. Pleasant MI 21 37 35 1:26:48.2 4:40/M
5 Mo Hamod 77 30 38 1:29:14.0 4:48/M
6 Lucas Wall Superior Twp MI 57 32 40 1:29:26.9 4:48/M
7 Theo Von Wallmenich Alma MI 40 39 49 1:33:31.0 5:02/M
8 Will McLaughlin Toledo OH 62 35 67 1:43:54.1 5:35/M

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glenn Goodman Bellaire MI 12 43 4 1:15:01.4 4:02/M
2 Stephen Smigiel Cedar Springs MI 23 44 6 1:15:01.6 4:02/M
3 Dell Todd Grand Rapids MI 8 42 8 1:17:35.3 4:10/M
4 Jon Foltz Boyne City MI 51 43 9 1:17:36.7 4:10/M
5 Dave Durbin Traverse City MI 58 42 15 1:19:15.1 4:16/M
6 Kerry Robbert Allegan MI 35 42 25 1:22:44.3 4:27/M
7 Eric Holmes Pinckney MI 76 42 54 1:36:23.9 5:11/M

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Kanaby Bad Axe MI 20 48 13 1:18:38.5 4:14/M
2 James Beebe Grand Haven MI 53 49 16 1:19:29.5 4:16/M
3 Michael Seaman Mount Pleasant MI 74 45 24 1:21:38.0 4:23/M
4 Jerry Weiss Bay City MI 28 49 30 1:24:44.0 4:33/M
5 Jamie Green Gaylord MI 46 49 31 1:24:48.6 4:34/M
6 Dan Wisneski Grand Rapids MI 27 49 47 1:33:17.0 5:01/M
7 Thomas Markty Dearborn Hts MI 73 46 53 1:35:08.1 5:07/M
8 Travis Moser Midland MI 36 45 55 1:36:24.4 5:11/M
9 Tim Cook Freeland MI 64 46 56 1:36:44.6 5:12/M

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Weingartz Petoskey MI 24 54 7 1:17:11.2 4:09/M
2 Doug Heady Ann Arbor MI 48 52 10 1:17:39.2 4:10/M
3 Greg Putalik Harbor Springs MI 43 53 17 1:19:53.1 4:18/M
4 Douglas Cornell Corunna MI 33 50 20 1:20:14.8 4:19/M
5 James Doull Petoskey MI 61 50 26 1:22:51.2 4:27/M
6 Mike Muha Wixom MI 34 52 29 1:24:25.9 4:32/M
7 Mark Finstad Empire MI 67 54 33 1:25:48.5 4:37/M
8 Steve Seager Grayling MI 4 51 34 1:26:20.2 4:38/M
9 Doug Carpenter Sault Ste. Marie O 25 54 37 1:28:28.9 4:45/M
10 Dave Atkins Ellsworth MI 19 53 42 1:31:48.1 4:56/M
11 John Schuld Westlake OH 50 52 45 1:32:13.3 4:57/M
12 Bryce Dreeszen Interlochen MI 65 53 48 1:33:17.8 5:01/M
13 Devan Thielfoldt Troy MI 3 53 50 1:33:50.2 5:03/M
14 Mark Madorski Leonard MI 47 52 51 1:34:32.0 5:05/M
15 Rick Neier Tawas City MI 39 52 60 1:38:33.8 5:18/M
16 Mark Ostahowski Midland MI 49 50 61 1:39:07.9 5:20/M

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Gravlin Linwood MI 45 55 3 1:15:01.3 4:02/M
2 Denny Polzin Williamsburg MI 9 58 18 1:20:10.9 4:19/M
3 Robin Luce Central Lake MI 41 58 21 1:20:15.5 4:19/M
4 Ken Dawson Farmington Hills M 14 59 23 1:21:37.9 4:23/M
5 Steve Van Dam Boyne City MI 66 59 28 1:24:20.8 4:32/M
6 Fred Mius Roscommon MI 44 55 36 1:28:03.4 4:44/M
7 Frank Rynalski Bay City MI 38 56 39 1:29:17.2 4:48/M
8 Stuart Picard Greenville MI 75 55 41 1:30:09.2 4:51/M
9 Tom Baron Vermilion OH 26 55 57 1:36:52.5 5:12/M
10 Jeff Pike Highland MI 71 55 58 1:38:25.6 5:17/M
11 Joseph Salfarer Grayling MI 29 58 62 1:40:59.1 5:26/M
12 Vince Call Alpena MI 59 59 63 1:41:01.3 5:26/M
13 Paul Foley Midland MI 55 57 68 1:44:11.0 5:36/M
14 Dan Nolan Holland MI 31 58 69 1:45:02.6 5:39/M
15 Kevin Kelly Empire MI 63 57 70 1:45:42.6 5:41/M
16 Spencer Ruffner Tecumseh MI 32 58 71 1:47:34.0 5:47/M
17 Michael Bourassa Charevoix MI 17 55 72 1:49:05.7 5:52/M
18 Rick Krani Holland MI 68 57 75 2:11:33.9 7:04/M
19 Wolf Uhrig Troy MI 60 57 76 2:25:40.0 7:50/M

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Kaltz Pinckney MI 18 62 19 1:20:11.3 4:19/M
2 Mark Payne Interlochen MI 16 60 43 1:31:51.8 4:56/M
3 Larry Timm Bay City MI 6 60 46 1:32:47.6 4:59/M
4 Hap Wright Boyne City MI 69 63 52 1:34:53.1 5:06/M
5 Ernest Brumbaugh Rockford MI 11 63 59 1:38:32.0 5:18/M
6 Scholz Eric Southgate MI 30 63 64 1:42:06.0 5:29/M
7 Ellis Boal Charlevoix MI 70 65 65 1:43:38.1 5:34/M
8 Frank Nizio Grosse Pt. MI 22 61 66 1:43:49.7 5:35/M
9 Dave Whitlock Mancelona MI 54 63 73 1:51:36.8 6:00/M

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Matson Saginaw MI 2 77 74 2:04:07.9 6:40/M




Overall Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Vigland Traverse City MI 106 41 1 41:33.3 4:28/M

Female 19 & under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Margaret Robinson East Lansing MI 116 19 15 50:31.6 5:26/M
2 Emily McKeon Swartz Creek MI 108 16 23 1:07:08.5 7:13/M

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Catarina Gulledge Roscommon MI 96 21 5 45:15.4 4:52/M
2 Emily Flynn Okemos MI 114 29 9 47:14.3 5:05/M
3 Hilary Witbrodt Auburn MI 99 29 17 51:54.7 5:35/M

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kellie Kirk Grayling MI 103 39 7 45:23.6 4:53/M

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Powell-Wichern Lake Ann MI 105 41 2 41:34.4 4:28/M
2 Cheryl Darnton Ann Arbor MI 119 42 4 43:39.1 4:42/M
3 Ann Wagar Gaylord MI 98 44 6 45:18.1 4:52/M
4 Lisa Markley Dearborn Hts MI 118 42 19 56:50.1 6:07/M
5 Sheila Venhuizen Traverse City MI 120 40 22 1:03:03.6 6:47/M

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenda Carlson Grayling MI 95 49 3 43:29.9 4:41/M
2 Bonnie Karas Grayling MI 94 45 11 48:00.8 5:10/M
3 Christine Seager Grayling MI 91 47 20 56:59.9 6:08/M
4 Brenda Vincent Springport MI 115 46 27 1:12:20.0 7:47/M

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terri Pomfret Boomfield MI 111 50 10 47:40.6 5:08/M
2 Fran Upton Roscommon MI 113 50 13 49:50.7 5:22/M
3 Barb Slovisky East Lansing MI 93 54 28 1:16:48.6 8:15/M

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Weeks Lansing MI 101 56 12 48:44.7 5:14/M
2 Karen Dawson Farminton Hills MI 100 56 16 50:33.5 5:26/M
3 Maria Iwaniec Royal Oak MI 102 59 18 54:12.7 5:50/M
4 Linda Allen Grosse Pt. MI 104 57 21 56:59.9 6:08/M
5 Julie Hewlett Tecumseh MI 109 56 29 1:23:22.8 8:58/M

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gussie Peterson Midland MI 92 60 8 45:24.5 4:53/M
2 Jean Van Dam Boyne City MI 117 60 14 49:54.4 5:22/M
3 Amelia Wilks Mancelona MI 110 62 24 1:07:36.8 7:16/M
4 Mary Wieter-Hord Petoskey MI 112 63 25 1:08:47.7 7:24/M
5 Cheryl Timm Bay City MI 97 60 26 1:11:43.7 7:43/M




Overall Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jorden Wakeley Grayling MI 206 19 1 41:27.1 4:27/M

Male 19 & under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexey Vermeolen Pinckney MI 219 15 5 50:01.1 5:23/M
2 Ian Durand Interlochen MI 207 11 16 59:35.8 6:24/M

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Murawka 225 23 4 48:47.7 5:15/M

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Stack 211 39 6 51:56.1 5:35/M
2 Matt Smock Marquette MI 210 35 11 55:37.0 5:59/M

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Peter Romeo Williamsburg MI 216 45 3 48:43.7 5:14/M
2 John McKeen Swartz Creek MI 212 49 7 52:05.9 5:36/M
3 Matt Durand Interlochen MI 205 42 12 55:40.2 5:59/M

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Darnton Ann Arbor MI 224 59 2 47:51.3 5:09/M
2 John Kruger Okemos MI 218 54 8 52:10.0 5:37/M
3 Scott MacLean Ludington MI 223 57 9 52:39.0 5:40/M
4 Rick Harlanel Grayling MI 222 58 10 55:34.8 5:58/M
5 Ralph Dollhopf Kewadin MI 214 58 14 57:36.2 6:12/M
6 Maurice Dewey Bloomfield Hills M 228 57 17 1:01:28.2 6:37/M
7 Andrew White Traverse City MI 215 56 18 1:01:30.5 6:37/M

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carl Ridgeway Oscoda MI 204 69 13 56:15.9 6:03/M
2 Daniel Sagady Bellaire MI 213 60 15 59:30.4 6:24/M
3 Tom Hord Petoskey MI 56 64 19 1:30:36.1 9:45/M




Overall Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Monte Ward Lakeview MI 203 50 1 1:15:14.7 8:05/M

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Greg Mills Bellaire MI 202 48 4 1:25:20.7 9:11/M

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Russell Dzuba Lake Leelanau MI 221 56 2 1:24:44.0 9:07/M
2 Robert Schultz Roscommon MI 201 59 5 1:44:52.4 11:17/M

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marvin Stevenson Rochester MI 226 75 3 1:24:54.6 9:08/M




Overall Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tammy Bowers Alanson MI 217 48 1 1:14:01.4 7:58/M

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carrie Smith Ferndale MI 220 36 5 1:35:46.5 10:18/M
2 Jennifer Hollister Washington MI 209 34 6 2:01:49.6 13:06/M

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Alton Beulah MI 208 49 2 1:20:37.0 8:40/M
2 Gwenn Stevenson Oxford MI 227 43 3 1:24:50.1 9:07/M

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Comella Traverse City MI 229 50 4 1:31:51.3 9:53/M

Hanson Hills-Grayling, MI
Provided by Everal Race Management