OU Grizzly Homecoming

back to results

Feb. 7, 2010

OU Grizzly Homecoming
Rochester, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Overall Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Miller New Haven MI 150 16 1 17:35 5:40/M
Overall Male masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Brabbs Rochester MI 220 44 3 18:42 6:02/M
Male 10 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Austin Trethewey Rochester MI 277 17 6 19:13 6:12/M
2 Justin Prawdzik Lake Orion MI 289 16 9 19:53 6:25/M
3 David Nienhuis Clarkston MI 213 19 18 21:15 6:51/M
4 George Modrak Lake Orion 296 16 26 21:30 6:56/M
5 Tom Hayward Rochester Hills MI 167 17 29 22:16 7:11/M
6 Paulina Szwarc Sterling Heights M 225 15 43 23:45 7:40/M
7 Jason Polidor Metamora MI 204 18 58 25:55 8:22/M
8 Michael Lohrer Rochester Hills MI 202 19 63 26:36 8:35/M
9 Julia Kowalksi Bloomfield Hills M 203 19 64 26:38 8:35/M
10 Markus Mielke Rochester MI 162 18 154 52:58 17:05/M
Male 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Kapalin Royal Oak MI 247 27 12 20:19 6:33/M
2 Alfred Kipchose Jenison MI 304 21 14 20:27 6:36/M
3 Mike Situation 305 21 16 20:53 6:44/M
4 Ben Lantz Clinton Township M 265 26 19 21:19 6:53/M
5 Steven Town Hazel Park MI 157 29 20 21:19 6:53/M
6 Benjamin Wiersma Rochester Hills MI 219 20 27 22:00 7:06/M
7 Scott Hopkins Rochester MI 222 23 28 22:08 7:08/M
8 Bradley Thomas Troy MI 287 29 40 23:20 7:32/M
9 Jimmy Hawarny Troy MI 148 23 44 23:52 7:42/M
10 Jeff Frankowiak Rochester 285 28 46 24:06 7:46/M
11 Nick Hartley Chesterfield Twp. 192 29 47 24:10 7:48/M
12 Dan Creger Clarkston MI 259 26 50 24:46 7:59/M
13 Robert Pryonski Holly MI 280 26 52 24:56 8:03/M
14 Christopher Gruse Detroit MI 288 27 54 25:19 8:10/M
15 Michael Green Detroit MI 182 22 55 25:24 8:12/M
16 Mike Moritz Sterling Heights M 143 29 56 25:28 8:13/M
17 Brad Slazinski Lake Orion 176 22 66 26:42 8:37/M
18 Greatest Ever Franklin MI 302 23 68 26:43 8:37/M
19 Mike Larson Berkley MI 271 27 82 28:38 9:14/M
20 Zach Carlson Holly MI 281 26 85 29:00 9:21/M
21 R. Stavros Bezas Sterling Heights M 235 28 88 29:53 9:38/M
22 Eric Socia Saint Clair Shores 292 25 95 31:40 10:13/M
23 Steven McCue Bloomfield Hills M 299 28 113 33:38 10:51/M
24 Craig Walsh Royal Oak 263 28 117 34:22 11:05/M
25 Sean Moline Rochester Hills MI 158 20 126 35:40 11:30/M
Male 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeffery Rizer Sterling Heights M 244 37 2 18:31 5:58/M
2 Joel Kozlowski MacOmb MI 172 38 8 19:38 6:20/M
3 John Nemins Sterling Heights M 230 38 23 21:24 6:54/M
4 Keith Labrecque Detroit MI 248 34 31 22:17 7:11/M
5 John Mione Sterling Heights M 212 30 35 22:41 7:19/M
6 Tommy Marcu Sterling Heights M 236 31 48 24:16 7:50/M
7 Scott Bishop Sterling Heights M 142 30 53 25:03 8:05/M
8 Ray Robert Rochester MI 210 30 59 26:05 8:25/M
9 Brett Moore Oxford MI 286 34 61 26:22 8:30/M
10 Joshua Wenning Waterford MI 154 37 65 26:41 8:36/M
11 Alfredo Avila Oak Park MI 190 37 79 28:01 9:02/M
12 Doug Vanslembrouck Chicago IL 215 30 80 28:24 9:10/M
13 Ryan Clark Oxford MI 171 37 83 28:47 9:17/M
14 Matt Shipes Ferndale MI 169 30 87 29:41 9:35/M
15 Steve Massimilla Rochester 270 31 93 31:19 10:06/M
16 Ryan Morici Ray MI 186 32 94 31:39 10:13/M
17 Brian Drieselman Grosse Pointe MI 180 30 105 32:56 10:37/M
18 Brian Green Clinton Township M 181 35 128 35:44 11:32/M
19 Marck Sobotka MacOmb MI 264 35 150 52:38 16:59/M
Male 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brett Sanborn Rochester MI 239 43 7 19:25 6:16/M
2 Monte Harvill Franklin MI 232 44 11 20:10 6:30/M
3 Todd Kelly Troy MI 238 48 13 20:26 6:35/M
4 Steven Wood St. Clair Shores 228 44 22 21:23 6:54/M
5 Brian Jones Plymouth MI 298 41 25 21:25 6:55/M
6 Thomas Thivierge Rochester Hills MI 191 46 37 22:47 7:21/M
7 Joseph Hickey Highland MI 256 43 38 22:51 7:22/M
8 Tim Atkinson Rochester MI 258 45 41 23:31 7:35/M
9 John McCallum Ortonville MI 227 40 49 24:25 7:53/M
10 Jamel Brinkmny Franklin MI 301 44 67 26:42 8:37/M
11 Richard Haewsky Utica MI 216 41 69 26:44 8:37/M
12 Mike Zelinski Auburn Hills MI 237 48 73 26:57 8:42/M
13 Thomas Kaliszewski Rochester MI 282 43 78 27:27 8:51/M
14 Mike Williams Oakland MI 129 44 98 31:44 10:14/M
15 Larry Dick Oxford MI 165 47 124 35:13 11:22/M
16 Mark Paleno New Baltimore MI 140 41 129 36:18 11:43/M
17 Bob Delaney Harrison Township 194 49 131 36:57 11:55/M
Male 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Carmean 243 53 10 20:03 6:28/M
2 Douglas Handler Rochester 267 50 33 22:38 7:18/M
3 Rodney Dibble Clarkston MI 295 52 39 23:07 7:27/M
4 Ron Carmean 242 55 45 24:05 7:46/M
5 Fred Jensen Ada MI 183 54 75 27:08 8:45/M
6 Brian Connery Rochester MI 135 59 81 28:36 9:14/M
7 Brad Nalon Bloomfield Hills M 284 53 92 30:55 9:58/M
8 Robert Mielke Rochester MI 160 56 99 31:45 10:15/M
9 Man Ki Lee Rochester 279 51 101 32:24 10:27/M
10 David Losee Pontiac MI 197 52 147 47:35 15:21/M
11 David Lindquist Rochester MI 121 50 159 54:21 17:32/M
Male 60 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Giblin Rochester Hills MI 156 67 86 29:30 9:31/M
2 David Dery Rochester MI 133 61 120 34:35 11:09/M
Male 70 to 79
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard O'Malley Royal Oak 122 70 100 31:57 10:18/M
2 Hong Cook Grosse Pointe MI 278 71 135 38:38 12:28/M
3 Marvin Stevenson Rochester Hills MI 283 75 136 39:15 12:40/M
Male 80 and over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brett Favre Green Bay WI 303 80 4 18:53 6:05/M
2 Rick Groffsky West Bloomfield MI 297 99 89 30:36 9:52/M
3 Tracy Ledda Monroe MI 124 99 123 35:13 11:22/M



Overall Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brook Handler Rochester 266 17 5 18:56 6:06/M
Overall Female masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caryn Maxwell Clarkston MI 218 40 21 21:21 6:53/M
Female 9 and under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zachary Huang West Bloomfield MI 221 77 27:11 8:46/M
Female 10 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brooke Kovacic Oxford MI 234 14 15 20:42 6:41/M
2 Lisa Cocco Sterling Heights M 276 17 34 22:41 7:19/M
3 Laura Schwendeman Sterling Heights M 275 14 42 23:44 7:39/M
4 Lillia Rheinlander Sterling Heights M 233 15 60 26:07 8:25/M
5 Stephanie Fakwy Sterling Heights M 226 15 62 26:27 8:32/M
6 Erica Chirco Clinton Township M 145 18 106 32:57 10:38/M
7 Theresa Whalen Plymouth MI 201 19 109 33:15 10:44/M
8 Shannon Eatman Sterling Heights M 200 18 110 33:15 10:44/M
9 Teyler Garcia Rochester MI 269 18 119 34:24 11:06/M
10 Katie Hepfinger Rochester Hills MI 159 19 133 38:16 12:21/M
11 Stephanie Meyers Oakland MI 206 19 156 53:46 17:21/M
Female 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Cianciolo Armada MI 251 29 17 21:12 6:50/M
2 Kara Coraci Macomb MI 168 26 51 24:51 8:01/M
3 Sarah Fogg Waterford MI 257 27 57 25:45 8:18/M
4 Michelle Kolath Macomb MI 136 29 72 26:49 8:39/M
5 Katherine Calandra MacOmb MI 153 27 74 27:07 8:45/M
6 Stephanie Suszek Bloomfield Hills M 149 23 76 27:10 8:46/M
7 Kate Maxwell Clarkston MI 260 22 84 28:52 9:19/M
8 Kelly Aloisio Royal Oak MI 293 24 96 31:40 10:13/M
9 Jeni Dick Oxford MI 163 21 104 32:41 10:33/M
10 Deann Kujawa Oxford MI 261 22 115 33:47 10:54/M
11 Torrie Dery Rochester MI 134 21 116 34:21 11:05/M
12 Laura Lopes Royal Oak 262 28 118 34:22 11:05/M
13 Rachel Iatzko Clarkston MI 137 28 122 35:09 11:20/M
14 Elizabeth Anderson West Bloomfield MI 291 23 125 35:39 11:30/M
15 Anne Roxas Rochester Hills MI 177 20 127 35:42 11:31/M
16 Monica Dejonghe Royal Oak 254 26 137 39:56 12:53/M
17 Janet Bobryk Sterling Heights M 138 20 140 42:43 13:47/M
18 Lavra Jung Franklin MI 214 20 141 42:44 13:47/M
19 Lisa Vendittelli Bloomfield Hills M 300 26 144 46:54 15:08/M
20 Lynsey Fiskars Bloomfield Hills M 290 26 145 46:54 15:08/M
21 Amber Hartley Chesterfield Twp. 193 29 148 48:14 15:34/M
22 Emilee Bohde Rochester Hills MI 128 20 151 52:47 17:02/M
23 Stephanie Brigolin Rochester Hills MI 127 21 152 52:48 17:02/M
24 Jessica Bauer Warren MI 224 21 153 52:51 17:03/M
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tracey Rizer Sterling Heights M 245 38 24 21:25 6:55/M
2 Amber Willamson Macomb MI 175 34 32 22:22 7:13/M
3 Julie Nemens Sterling Heights M 231 36 36 22:44 7:20/M
4 Kristy Clark Oxford MI 166 31 71 26:49 8:39/M
5 Jennifer Morici Ray MI 187 32 97 31:41 10:13/M
6 Stacey Latimer Monroe MI 125 34 107 33:08 10:41/M
7 Tami Moore Oxford MI 131 34 108 33:10 10:42/M
8 Wendy Zaranek Macomb MI 139 37 130 36:19 11:43/M
9 Linda Meloni Ferndale MI 272 36 134 38:30 12:25/M
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Shamblin Washington MI 184 42 30 22:16 7:11/M
2 Cindy Schultz Lake Orion MI 249 42 70 26:48 8:39/M
3 Denise Dejonghe Fraser MI 255 48 90 30:43 9:55/M
4 Bonnie Scheeres Yale MI 198 46 91 30:47 9:56/M
5 Jennifer Hammond Linden MI 246 41 102 32:30 10:29/M
6 Jacqueline Brown Washington Twp. MI 151 44 103 32:37 10:31/M
7 Lynn Cromwell Madison Heights MI 274 46 111 33:28 10:48/M
8 Barbara Schiller Rochester MI 178 41 139 42:02 13:34/M
9 Clara Wood Sls MI 229 45 143 45:54 14:48/M
10 Pam Simmons Auburn Hills MI 294 45 149 51:30 16:37/M
11 Diane Lindquist Rochester MI 120 49 158 54:20 17:32/M
Female 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann Chirco Clinton Township M 146 53 112 33:36 10:50/M
2 Shelley Tryles Oxford MI 273 57 114 33:45 10:53/M
3 Sherry Drouillard Richmond MI 195 50 132 37:16 12:01/M
4 Barb Caddy Royal Oak MI 147 53 138 41:18 13:19/M
5 Kathy Losee Pontiac MI 196 51 146 47:35 15:21/M
6 Stephanie Meyers Oakland MI 205 58 155 53:46 17:21/M
7 Kathleen Weeks Mielke Rochester MI 161 53 157 54:18 17:31/M
Female 60 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Giblin Rochester Hills MI 155 68 142 43:28 14:01/M
Female 80 and over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kaitlin King Troy MI 123 99 121 34:45 11:13/M