2009 MICHIGAN AAU XC CHAMPIONSHIPS

back to results

Nov. 15, 2009

2009 MICHIGAN AAU XC CHAMPIONSHIPS
OAKLAND UNIVERSITY, ROCHESTER HILLS, MI
MICHIGAN AAU XC CHAMPIONSHIPS

November 15, 2009

Results By Rotpac Racing, L.L.C.

PRIMARY GIRLS 2K

Name Team Time Pace

1. Eryn Lewis Unattached 8:42.2 4:21/K

2. Gabby Tremonti Southfield Mustangs 9:09.2 4:35/K

3. Page Cassidy Unattached 9:43.2 4:52/K

4. Allison Soldan Unattached 10:26.0 5:13/K

PRIMARY BOYS 2K

Name Team Time Pace

1. Evan Gietzen Unattached 9:18.0 4:39/K

2. John Bagans Unattached 9:23.6 4:42/K

3. Nicholas Koh Ann Arbor TC 9:51.2 4:56/K

4. James Hancock Unattached 11:07.4 5:34/K

5. Nathan Koh Ann Arbor TC 12:59.4 6:30/K

BANTAM GIRLS 3K

Name Team Time Pace

1. Hannah Friedrichs Fleet Feet TC 12:43.0 4:14/K
2. Derra Cheatham Swift TC 13:00.4 4:20/K
3. Nia Solomon Swift TC 13:17.4 4:26/K
4. Marlyah Archibald Swift TC 13:20.1 4:27/K
5. Cathy Dager Swift TC 13:30.3 4:30/K
6. Emma Cummings Swift TC 13:33.1 4:31/K
7. Nia Tucker Swift TC 13:37.1 4:32/K
8. Jenell Bedgood Swift TC 13:58.2 4:39/K
9. Zaria Seabron Unattached\par 14:15.0 4:45/K
10. Olivia Hancock Unattached\par 14:39.1 4:53/K
11. Tierra Patterson Swift 14:42.1 4:54/K

Team Results

Place Team Name Team Score Team Times Ave Time

1 Swift 15 1:06:41.3 13:20.2
Name O'All Place Time
1 Derra Cheatham 1 13:00.4
2 Nia Solomon 2 13:17.4
3 Marlyah Archibald 3 13:20.1
4 Cathy Dager 4 13:30.3
5 Emma Cummings 5 13:33.1
6 Nia Tucker More Than 5 13:37.1
7 Jenell Bedgood More Than 5 13:58.2
8 Tierra Patterson More Than 5 14:42.1

BANTAM BOYS 3K

Name Team Time Pace
1. Nicolas Arrivo Ann Arbor TC 12:07.4 4:02/K
2. Michael Tremonti Southfield Mustangs 13:21.5 4:27/K
3. Kyle McIntyre Fleet Feet TC 13:53.5 4:38/K
4. Connor Shamblin Unattached 14:03.3 4:41/K
5. Peter Bagans Unattached 16:47.5 5:36/K

MIDGET GIRLS 3K
Name Team Time Pace
1. Hannah Cummings Ann Arbor TC 12:15.4 4:05/K
2. Haleigh Cummings Ann Arbor TC 12:16.6 4:05/K
3. Casey Stribbell Unattached 12:27.4 4:09/K
4. Amy Hicks LC Cougars 14:09.1 4:43/K
5. Grace Charnesky Unattached 14:19.4 4:46/K
6. Shannon Oconnor Unattached 14:25.0 4:48/K
7. Josephine Cates BLUE DRAGONS 14:52.5 4:57/K
8. Sophia Klein Ann Arbor TC 15:14.4 5:05/K
9. Katherine Yeacker Unattached 18:13.4 6:04/K

MIDGET BOYS 3K
Name Team Time Pace
1. Nate Tremonti Southfield Mustangs 11:24.0 3:48/K
2. Andrew Wells Fleet Feet TC 11:36.5 3:52/K
3. Lucas Arrivo Ann Arbor TC 11:45.6 3:55/K
4. Mason Pryor Ann Arbor TC 11:59.3 4:00/K
5. Cameron Hock Unattached 12:31.2 4:10/K
6. Bradley Bagans Unattached 12:45.3 4:15/K
7. Logan Shamblin Unattached 12:54.2 4:18/K
8. Christopher Pearson Southfield Mustangs 13:55.0 4:38/K
9. Devin McLeod Southfield Mustangs 14:04.4 4:41/K

YOUTH GIRLS 4K

Name Team Time Pace
1. Kelsie Schwartz Unattached 16:21.2 6:32/M
2. Nicole Kowalchick Unattached 16:32.3 6:37/M
3. Kennedy Wood BLUE DRAGONS 16:41.5 6:40/M
4. Marina Geider Ann Arbor TC 17:02.3 6:49/M
5. Emma Frost LC Cougars 17:11.0 6:52/M
6. Anna Dietz Unattached 17:12.0 6:53/M
7. Kristin Rebera LC Cougars 18:47.5 7:31/M
8. Allison Cox Unattached 19:19.1 7:44/M
9. Daja Hatcher BLUE DRAGONS 19:31.4 7:48/M
10. Brittany Dunlap BLUE DRAGONS 19:48.2 7:55/M
11. Miranda Seedorf Unattached\par 30:03.0 12:01/M

YOUTH BOYS 4K

Name Team Time Pace
1. Zachery Wells Fleet Feet TC 13:41.2 5:28/M
2. Keenan Rebera LC Cougars 14:09.5 5:40/M
3. Wesley Guenther IVON 14:28.2 5:47/M
4. Bryan Peoples Unattached 15:17.3 6:07/M
5. Eric Autio Unattached 15:22.0 6:09/M
6. Nicholas Lorant Unattached 15:27.3 6:11/M
7. Benjamin Jenkins IVON 15:59.3 6:24/M
8. Teddy Terzian LC Cougars 16:10.5 6:28/M
9. Ryan Gietzen Unattached 16:27.3 6:35/M
10. Brennan Giese IVON 17:11.6 6:52/M
11. Alec Mieras Unattached 17:29.4 7:00/M
12. Harry Barrmorris Ann Arbor TC 17:39.1 7:04/M
13. Allen Jackson Unattached 19:11.2 7:40/M
14. Dima Markey Fleet Feet TC 19:23.3 7:45/M
15. Alex Markey Fleet Feet TC 20:37.3 8:15/M
16. Kurtis Depree Fleet Feet TC 20:38.0 8:15/M
17. Riley Horn Unattached 20:41.0 8:16/M
18. Ty Dickinson Unattached 20:41.5 8:16/M

INTERMEDIATE GIRLS 5K

Name Team Time Pace

1. Sadie Ringer Unattached 17:45.4 5:44/M
2. Nijzah Hill Unattached 20:01.5 6:27/M
3. Jessica Walmsley Macomb X-Men 21:14.5 6:51/M
4. Alexa Geider Ann Arbor TC 21:57.0 7:05/M
5. Megan Spencer Unattached 23:07.3 7:27/M
6. Caprice Dennis Unattached 27:21.3 8:49/M
7. Diamond Hamilton BLUE DRAGONS 28:39.4 9:15/M

INTERMEDIATE BOYS 5K

Name Team Time Pace
1. Zachary Kughn Unattached 16:51.1 5:26/M
2. Luke Hickman Fleet Feet TC 16:53.4 5:27/M
3. Joseph Schubring IVON 16:54.0 5:27/M
4. Eddie Komph Macomb X-Men 16:55.0 5:27/M
5. Brett Giampa IVON 16:58.4 5:28/M
6. Patrick Miller Macomb X-Men 17:12.3 5:33/M
7. Jimmy Hicks LC Cougars 17:25.2 5:37/M
8. Dan Finn Macomb X-Men 17:38.2 5:41/M
9. Austin Winter LC Cougars 17:50.1 5:45/M
10. Zachary Zingsheim LC Cougars 18:00.1 5:48/M
11. Joseph Crachiola Macomb X-Men 18:06.0 5:50/M
12. Jonathan Parker Unattached 18:10.2 5:52/M
13. Spencer Schott Macomb X-Men 18:15.5 5:53/M
14. Caleb Cox Unattached 18:17.5 5:54/M
15. Chris Vera-Burgos IVON 18:19.2 5:55/M
16. Eric Gardner IVON 18:34.3 5:59/M
17. Steve Pravato IVON 19:32.4 6:18/M
18. Ryan Tgiros IVON 19:43.3 6:22/M
19. Michael Benkarski IVON 19:44.2 6:22/M
20. Brock Huber Unattached 20:45.6 6:42/M
21. Jalen Weaver Unattached 21:45.2 7:01/M

22. Kenneth Harris Unattached 21:45.3 7:01/M

Team Results
1 Macomb X-Men (24) 2, 4, 5, 6, 7
Top 5 Times: 1:28:07.0 Average Time: 17:37.4
2 IVON (31) 1, 3, 8, 9,10,11,12
Top 5 Times: 1:30:18.3 Average Time: 18:03.6

YOUNG WOMEN 5K
Name Team Time Pace

1. Carlee Roeber Macomb X-Men 23:07.0 7:27/M
2. Tre Washington Unattached 25:02.0 8:05/M
3. Tauren Keels BLUE DRAGONS 29:02.2 9:22/M
4. Carly Moore Unattached 29:05.2 9:23/M
5. Cecelia Torres Unattached 29:09.2 9:24/M
YOUNG MEN 5K

Name Team Time Pace
1. Mike Blaszczyk IVON 16:31.4 5:20/M
2. Geoffrey Giese IVON 16:54.3 5:27/M
3. Andrew Cusmano Macomb X-Men 16:59.0 5:29/M
4. Brendan Murphy Macomb X-Men 16:59.2 5:29/M
5. Daniel Egner IVON 17:10.5 5:32/M
6. Alexander Minghine IVON 17:25.1 5:37/M
7. David Munafo Macomb X-Men 17:33.4 5:40/M
8. Kyle Roeber Macomb X-Men 17:36.4 5:41/M
9. Chase Conrade IVON 17:39.1 5:42/M
10. Kyle Smith Macomb X-Men 17:58.0 5:48/M
11. Joe Chmielewski Macomb X-Men 18:04.1 5:50/M
12. Ricky Woods Unattached 19:58.4 6:26/M
13. James Alpers Unattached 20:01.1 6:27/M
14. Antonio Mack Unattached 20:27.0 6:36/M
15. Paul Lewis Unattached 20:45.5 6:42/M
16. Kyle Stacks Unattached\par 21:02.2 6:47/M
17. Mike McGinnis Macomb X-Men 24:14.1 7:49/M
18. Stephen Glinski Macomb X-Men 24:15.0 7:49/M
19. Gary Ezzo Macomb X-Men 24:15.0 7:49/M

TEAM SCORE
Place Team Name Team Score Team Times Ave Time

1 IVON 23 1:25:40.4 17:08.0
Name O'All Place Time
1 Mike Blaszczyk 1 16:31.4
2 Geoffrey Giese 2 16:54.3
3 Daniel Egner 5 17:10.5
4 Alexander Minghine 6 17:25.1
5 Chase Conrade 9 17:39.1
Place Team Name Team Score Team Times Ave Time

2 Macomb X-Men 32 1:27:06.0 17:25.2
Name O'All Place Time
1 Andrew Cusmano 3 16:59.0
2 Brendan Murphy 4 16:59.2
3 David Munafo 7 17:33.4
4 Kyle Roeber 8 17:36.4
5 Kyle Smith 10 17:58.0
6 Joe Chmielewski 11 18:04.1
7 Mike McGinnis 12 24:14.1
8 Stephen Glinski More Than 7 24:15.0
9 Gary Ezzo More Than 7 24:15.0