Hogsback Trail Run

back to results

Nov. 8, 2009

Hogsback Trail Run
Elba, Michigan
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Overall Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Hartzman Metamora MI 403 40 18 43:08 8:38/M
Overall Female Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karla Philpotts Linden MI 346 46 31 45:43 9:09/M
Female 17 and under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tori Peet 339 16 32 45:52 9:10/M
2 Hayley Schroeder 332 16 37 47:00 9:24/M
3 Gina Cavanaugh 319 15 54 53:31 10:42/M
4 Shiloh Brunet Durand MI 429 14 57 54:33 10:55/M
5 Savannah Ferrara 313 12 65 1:04:23 12:53/M
6 Kelsey Dietrich 315 14 66 1:04:24 12:53/M
Female 18 to 24
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brook Batey 326 20 67 1:05:02 13:00/M
2 Heather Crist 327 18 68 1:05:02 13:00/M
Female 25 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Quellmalz Lapeer MI 402 26 46 50:07 10:01/M
2 Alayna Chisholm Otisville MI 334 27 53 53:09 10:38/M
3 Rebecca Forfar North Branch MI 352 29 58 54:51 10:58/M
Female 30 to 34
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Frierdich Montrose MI 410 32 44 48:38 9:44/M
2 Ginny Gaudard 336 30 52 53:08 10:38/M
3 Lanai Bell Lapeer MI 416 32 56 53:48 10:46/M
Female 35 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Harden Lake Orion MI 342 37 26 44:37 8:55/M
2 Tammy Sack Linden MI 351 37 41 48:01 9:36/M
3 Patti Roland 356 39 61 56:23 11:17/M
4 Samantha White Davison MI 311 35 70 1:16:39 15:20/M
Female 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heidi Zayan Gaines MI 428 41 38 47:00 9:24/M
2 Kathy Spatafora 357 43 63 59:43 11:57/M
Female 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shelia Allen Davison MI 338 46 45 48:40 9:44/M
Female 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Judy Puidokas Grand Blanc MI 420 53 62 57:00 11:24/M
2 Cathy Amboy Lapeer MI 409 52 69 1:08:19 13:40/M
Overall Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Sievert 310 16 1 31:01 6:12/M
Overall Male Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Sievert 309 45 4 33:56 6:47/M
Male 17 and under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Martindale Oxford MI 306 16 6 34:38 6:56/M
2 Condor Dietrich 314 10 7 35:10 7:02/M
3 Aiden Smith 323 10 10 35:52 7:10/M
4 Jack Conn Harrison Township 347 13 17 43:08 8:38/M
5 Robert Charvette 345 13 19 43:09 8:38/M
6 Nolan Conn Harrison Township 348 11 50 52:24 10:29/M
Male 18 to 24
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adam George Ortonville MI 354 21 9 35:47 7:09/M
2 Brandon Morgan Clio MI 407 23 13 37:54 7:35/M
3 Brett Cavanaugh Metamora 318 19 20 43:21 8:40/M
4 Jason Polidor Metamora MI 340 18 43 48:28 9:42/M
Male 25 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jesse Parker Lapeer 320 28 2 32:32 6:30/M
2 Dustin Jenkins Lapeer MI 405 25 3 32:49 6:34/M
3 Caleb Hart Birch Run MI 417 29 22 43:36 8:43/M
4 Chris Gehrs Haslett MI 419 29 23 43:38 8:44/M
Male 30 to 34
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabriel Fall Mayville 425 34 11 37:34 7:31/M
Male 35 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alan Gabalis 321 39 5 34:35 6:55/M
2 Matt Stephens 341 38 25 44:36 8:55/M
3 Aaron Papasian Ann Arbor MI 343 35 34 46:47 9:21/M
4 Dion Clark 335 39 64 59:51 11:58/M
Male 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Sweney 330 43 24 44:00 8:48/M
2 Bret Forfar 353 40 27 45:12 9:02/M
Male 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Kelly Troy MI 302 48 8 35:20 7:04/M
2 Marty Johnson 322 46 12 37:44 7:33/M
3 Ken Hart5WIG 303 49 28 45:22 9:04/M
4 Elete Pheete 329 46 29 45:33 9:07/M
5 Stu Allen Davison 337 49 36 46:51 9:22/M
6 Kevin Dietrich 312 47 40 47:50 9:34/M
7 Bruce Conn Harrison Township 349 45 51 52:29 10:30/M
8 Paul Eisenbeis 307 45 55 53:39 10:44/M
9 Gregory Gilpin 355 48 59 55:00 11:00/M
Male 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Carmean Ortonville MI 434 53 14 41:00 8:12/M
2 Russ Fall 305 54 30 45:38 9:08/M
3 Scott Reneaud 331 50 33 46:21 9:16/M
4 Tom Wright 316 52 42 48:18 9:40/M
5 Eduardo Sibils Grand Rapids MI 415 53 47 50:23 10:05/M
6 Manfred Berger Columbiaville MI 304 50 48 50:32 10:06/M
7 Dale Jenkins 325 54 71 1:16:39 15:20/M
Male 55 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Carmean Ortonville MI 433 55 16 42:18 8:28/M
2 Mike Murphy Burton MI 317 59 35 46:48 9:22/M
3 Ralph Panasian 344 58 60 55:03 11:01/M
Male 60 to 64
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Hart Birch Run MI 418 61 15 41:46 8:21/M
2 Fred Smith 301 61 21 43:35 8:43/M
3 Dave Canute Durand MI 422 61 49 51:04 10:13/M
Male 65 and over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Wascha Burton MI 427 66 39 47:20 9:28/M
Piglet
Overall Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Kane 350 38 3 21:56 10:58/M
Female 0-99
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Schoenerr 324 37 4 22:41 11:21/M
2 Kathryn Walterhouse Linden MI 424 42 5 22:50 11:25/M
3 Casey Hawkins Linden MI 426 41 6 22:50 11:25/M
4 Pamela Alger Clio MI 408 23 7 24:04 12:02/M
5 Kelly Myers Davison MI 414 39 12 26:51 13:26/M
6 Lisa Boulton Flushing MI 411 39 13 33:43 16:52/M
7 Cassandra Wright Montrose MI 406 39 14 33:47 16:54/M
8 Melissa Myczkowiak Saginaw MI 423 29 15 34:00 17:00/M
Overall Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Yeacker Ortonville MI 430 12 1 19:38 9:49/M
Male 0-99
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cameron Whalen Grand Blanc MI 333 12 2 20:29 10:15/M
2 Ethan Myers Davison MI 413 11 8 24:10 12:05/M
3 Jamie Tackabury Frankenmuth MI 421 29 9 24:41 12:21/M
4 Collin Fall Mayville 328 05 10 25:16 12:38/M
5 Patrick Myers Davison MI 412 38 11 25:27 12:44/M
6 Evan Eisenbeis 308 16 16 43:20 21:40/M



Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
1 Ben Sievert 310 16 ***** M 0-17 31:01 6:12/M
2 Jesse Parker Lapeer 320 28 1 M 25-29 32:32 6:30/M
3 Dustin Jenkins Lapeer MI 405 25 2 M 25-29 32:49 6:34/M
4 David Sievert 309 45 ***** M 45-49 33:56 6:47/M
5 Alan Gabalis 321 39 1 M 35-39 34:35 6:55/M
6 Patrick Martindale Oxford MI 306 16 1 M 0-17 34:38 6:56/M
7 Condor Dietrich 314 10 2 M 0-17 35:10 7:02/M
8 Todd Kelly Troy MI 302 48 1 M 45-49 35:20 7:04/M
9 Adam George Ortonville MI 354 21 1 M 18-24 35:47 7:09/M
10 Aiden Smith 323 10 3 M 0-17 35:52 7:10/M
11 Gabriel Fall Mayville 425 34 1 M 30-34 37:34 7:31/M
12 Marty Johnson 322 46 2 M 45-49 37:44 7:33/M
13 Brandon Morgan Clio MI 407 23 2 M 18-24 37:54 7:35/M
14 Terry Carmean Ortonville MI 434 53 1 M 50-54 41:00 8:12/M
15 William Hart Birch Run MI 418 61 1 M 60-64 41:46 8:21/M
16 Ron Carmean Ortonville MI 433 55 1 M 55-59 42:18 8:28/M
17 Jack Conn Harrison Township 347 13 4 M 0-17 43:08 8:38/M
18 Linda Hartzman Metamora MI 403 40 ***** F 40-44 43:08 8:38/M
19 Robert Charvette 345 13 5 M 0-17 43:09 8:38/M
20 Brett Cavanaugh Metamora 318 19 3 M 18-24 43:21 8:40/M
21 Fred Smith 301 61 2 M 60-64 43:35 8:43/M
22 Caleb Hart Birch Run MI 417 29 3 M 25-29 43:36 8:43/M
23 Chris Gehrs Haslett MI 419 29 4 M 25-29 43:38 8:44/M
24 Chris Sweney 330 43 1 M 40-44 44:00 8:48/M
25 Matt Stephens 341 38 2 M 35-39 44:36 8:55/M
26 Janet Harden Lake Orion MI 342 37 1 F 35-39 44:37 8:55/M
27 Bret Forfar 353 40 2 M 40-44 45:12 9:02/M
28 Ken Hart5WIG 303 49 3 M 45-49 45:22 9:04/M
29 Elete Pheete 329 46 4 M 45-49 45:33 9:07/M
30 Russ Fall 305 54 2 M 50-54 45:38 9:08/M
31 Karla Philpotts Linden MI 346 46 ***** F 45-49 45:43 9:09/M
32 Tori Peet 339 16 1 F 0-17 45:52 9:10/M
33 Scott Reneaud 331 50 3 M 50-54 46:21 9:16/M
34 Aaron Papasian Ann Arbor MI 343 35 3 M 35-39 46:47 9:21/M
35 Mike Murphy Burton MI 317 59 2 M 55-59 46:48 9:22/M
36 Stu Allen Davison 337 49 5 M 45-49 46:51 9:22/M
37 Hayley Schroeder 332 16 2 F 0-17 47:00 9:24/M
38 Heidi Zayan Gaines MI 428 41 1 F 40-44 47:00 9:24/M
39 Tom Wascha Burton MI 427 66 1 M 65-99 47:20 9:28/M
40 Kevin Dietrich 312 47 6 M 45-49 47:50 9:34/M
41 Tammy Sack Linden MI 351 37 2 F 35-39 48:01 9:36/M
42 Tom Wright 316 52 4 M 50-54 48:18 9:40/M
43 Jason Polidor Metamora MI 340 18 4 M 18-24 48:28 9:42/M
44 Jennifer Frierdich Montrose MI 410 32 1 F 30-34 48:38 9:44/M
45 Shelia Allen Davison MI 338 46 1 F 45-49 48:40 9:44/M
46 Sarah Quellmalz Lapeer MI 402 26 1 F 25-29 50:07 10:01/M
47 Eduardo Sibils Grand Rapids MI 415 53 5 M 50-54 50:23 10:05/M
48 Manfred Berger Columbiaville MI 304 50 6 M 50-54 50:32 10:06/M
49 Dave Canute Durand MI 422 61 3 M 60-64 51:04 10:13/M
50 Nolan Conn Harrison Township 348 11 6 M 0-17 52:24 10:29/M
51 Bruce Conn Harrison Township 349 45 7 M 45-49 52:29 10:30/M
52 Ginny Gaudard 336 30 2 F 30-34 53:08 10:38/M
53 Alayna Chisholm Otisville MI 334 27 2 F 25-29 53:09 10:38/M
54 Gina Cavanaugh 319 15 3 F 0-17 53:31 10:42/M
55 Paul Eisenbeis 307 45 8 M 45-49 53:39 10:44/M
56 Lanai Bell Lapeer MI 416 32 3 F 30-34 53:48 10:46/M
57 Shiloh Brunet Durand MI 429 14 4 F 0-17 54:33 10:55/M
58 Rebecca Forfar North Branch MI 352 29 3 F 25-29 54:51 10:58/M
59 Gregory Gilpin 355 48 9 M 45-49 55:00 11:00/M
60 Ralph Panasian 344 58 3 M 55-59 55:03 11:01/M
61 Patti Roland 356 39 3 F 35-39 56:23 11:17/M
62 Judy Puidokas Grand Blanc MI 420 53 1 F 50-54 57:00 11:24/M
63 Kathy Spatafora 357 43 2 F 40-44 59:43 11:57/M
64 Dion Clark 335 39 4 M 35-39 59:51 11:58/M
65 Savannah Ferrara 313 12 5 F 0-17 1:04:23 12:53/M
66 Kelsey Dietrich 315 14 6 F 0-17 1:04:24 12:53/M
67 Brook Batey 326 20 1 F 18-24 1:05:02 13:00/M
68 Heather Crist 327 18 2 F 18-24 1:05:02 13:00/M
69 Cathy Amboy Lapeer MI 409 52 2 F 50-54 1:08:19 13:40/M
70 Samantha White Davison MI 311 35 4 F 35-39 1:16:39 15:20/M
71 Dale Jenkins 325 54 7 M 50-54 1:16:39 15:20/M




Piglet
Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
1 Ben Yeacker Ortonville MI 430 12 ***** M 0-99 19:38 9:49/M
2 Cameron Whalen Grand Blanc MI 333 12 1 M 0-99 20:29 10:15/M
3 Kelly Kane 350 38 ***** F 0-99 21:56 10:58/M
4 Jennifer Schoenerr 324 37 1 F 0-99 22:41 11:21/M
5 Kathryn Walterhouse Linden MI 424 42 2 F 0-99 22:50 11:25/M
6 Casey Hawkins Linden MI 426 41 3 F 0-99 22:50 11:25/M
7 Pamela Alger Clio MI 408 23 4 F 0-99 24:04 12:02/M
8 Ethan Myers Davison MI 413 11 2 M 0-99 24:10 12:05/M
9 Jamie Tackabury Frankenmuth MI 421 29 3 M 0-99 24:41 12:21/M
10 Collin Fall Mayville 328 05 4 M 0-99 25:16 12:38/M
11 Patrick Myers Davison MI 412 38 5 M 0-99 25:27 12:44/M
12 Kelly Myers Davison MI 414 39 5 F 0-99 26:51 13:26/M
13 Lisa Boulton Flushing MI 411 39 6 F 0-99 33:43 16:52/M
14 Cassandra Wright Montrose MI 406 39 7 F 0-99 33:47 16:54/M
15 Melissa Myczkowiak Saginaw MI 423 29 8 F 0-99 34:00 17:00/M
16 Evan Eisenbeis 308 16 6 M 0-99 43:20 21:40/M