NCAA Div. II XC Central Regional Championship

back to results

Nov. 7, 2009

NCAA Div. II XC Central Regional Championship
Wayne State College, Wayne, NE



---------------------------------------------------------------------------
NCAA Div. II XC Central Regional Championship
Wayne State College, Wayne, NE
November 7, 2009 - 10,000 Meters

MEN'S TEAM RESULTS
---------------------------------------------------------------------------


1. Adams State
1 2 3 5 9 (10) (13) = 20
Brian Medigovich SR, Aaron Braun SR, Reuben Mwei SR, Ryan McNiff JR,
Edwin Cruz FR, Florian Theophile SR, Brandon Birdsong JR
2. Western State
4 6 8 14 15 (21) (35) = 47
Tyler Pennel JR, Iain Donnan SR, Loren Ahonen JR, David Flynn FR,
Sean Brown JR, Glenn Watts SR, Tyler Rasmussen JR
3. Colorado Mines
11 12 20 28 29 (38) (45) = 100
Aaron Swift JR, Ben Zywicki JR, Tyler Curtis FR, Nate Hatleback SR,
Sean Gildea FR, Mack McLain SO, Jacques Annandale SR
4. Metropolitan St.
18 23 24 34 43 (47) (48) = 142
Anthony Luna SR, Eiger Erickson SO, Brandon Johnson SR, Zach Mares
JR, Nathan Newland SO, Carl Arnold JR, Chris Le Blanc SR
5. Augustana (S.D.)
17 27 31 32 36 (61) (64) = 143
Tom Karbo JR, Travis Beniak SO, Matt Braithwaite JR, Austin
Vande Berg JR, Daniel Black JR, Ryan Evans FR, Matt Heesch SR
6. Fort Lewis
22 30 40 44 56 (67) (92) = 192
Alex Troncoso SR, Dylan Peterson SR, Shane Kersten SO, Michael
Birgen SO, Kiprono Mutai FR, Jeff Hofferber JR, Logan Ott JR
7. Minn. St. Mankato
26 33 37 51 55 (63) (79) = 202
James Krajsa SR, Jonathan Stoltman SR, Denise Mokaya SR, Jeff
Lombardo JR, Jacob Bastyr FR, Adam Noll SO, Nick Emmans FR
8. Nebraska-Kearney
16 25 66 73 74 (82) (90) = 254
Tanner Fruit JR, Al Sanabria SO, Thomas Neemann SR, Simon Falcon FR,
Joe Coil FR, Nick Kizzire SO, Quinn Willet SR
9. New Mexico Highlands
7 19 78 83 96 (98)(104) = 283
Niciase Kazingo SO, Moses Kirui FR, Gabriel Vidal SR, John Ronoh SR,
Joshua Garcia SO, Mario Armijo FR, Chris Apodaca FR
10. UC-Colo. Spgs.
49 54 58 68 69 (72) (93) = 298
Mike English FR, Sam Feldotto FR, Joel Kienitz SR, Oliver Williams
SO, Chris Reynolds JR, Michael Johnson SO, Josh Jones FR
11. St. Cloud St.
39 57 62 71 89 (95)(101) = 318
Kyle Neumann SO, Hady Cherif JR, Shamus O'Grady SO, Dan Allen JR,
Jared Hicks FR, Sean Gaskell SO, Luke Jordan SO
12. Minnesota-Duluth
52 53 75 76 80 (84) (91) = 336
Erik Escher JR, Nick Nygaard SO, Zach Varty SR, Kyle Larson SO, Tom
Ruttger FR, Ryan Eason FR, Cole Toepfer FR
13. Northern State
41 59 60 86 112 (118) = 358
Josh Schmeichel SR, John Rawerts JR, Richard Keroack SO, Jacob
Arechigo FR, Matt Peterson SO, Jayce Seelig FR
14. Minn. St. Moorhead
46 65 70 88 97 (100) = 366
Michael McConnell JR, Adam Kne SR, David Teige SR, Erik Hansen JR,
Scott Egeberg SR, Clayton Foster FR
15. Wayne St. (Neb.)
42 85 106 111 114 = 458
York Thomas JR, Matt Seiler SO, John Kern JR, Trevor Urkoski FR,
Jason Schaaf SO
16. U. of Mary
50 77 109 117 121 = 474
Eamin Entwisle SO, Taylor Thompson FR, Casey Jore FR, Quincy Pierce
JR, Nathan Stamstad FR
17. Colo. Christian
81 94 99 107 120 (124) = 501
Pasque Cooper SR, Tyler Anderson FR, Anthony Melia FR, Reece
Landenberger FR, Nathan Williams JR, Veniamin Todoriko SR
18. Winona State
87 102 105 108 110 (113)(115) = 512
Kyle Dammen FR, Ryan Slack SR, Ryan Nelson SO, Jared Haldeman FR,
Cameron Keys FR, Bryan Lindquist SO, Luke Schuttenhelm FR



---------------------------------------------------------------------------
NCAA Div. II XC Central Regional Championship
Wayne State College, Wayne, NE
November 7, 2009 - 10,000 Meters

MEN'S TEAM RESULTS
---------------------------------------------------------------------------


19. Regis (Colo.)
103 116 119 122 123 = 583
Matt Drake JR, Andrew Tier FR, John Brooks FR, Christian Pedroza FR,
Chris Kading FR





---------------------------------------------------------------------------
NCAA Div. II XC Central Regional Championship
Wayne State College, Wayne, NE
November 7, 2009 - 6,000 Meters

WOMEN'S TEAM RESULTS
---------------------------------------------------------------------------

1. Adams State
2 3 5 12 14 (26) (27) = 36
Kristen McGlynn JR, Alicia Nelson FR, Vanessa Roy SR, Addison
Lemaster JR, Sofia Monroe JR, Janette Cary SR, Ashley Quintana JR
2. Western State
8 10 15 21 34 (57) (62) = 88
Sarah Lyle SO, Hillory Davis JR, Cassandra Ortiz FR, Annika
Haughwout JR, Sophie McNeely FR, Rachel Webb FR, Grace Eggleston FR
3. Augustana (S.D.)
9 11 17 24 29 (33) (37) = 90
Molly Clark SR, Kyle Blakeslee FR, Miriam Hovda SO, Annie Pfiefle
FR, Jillian Tholen SR, Alyssa Anderson SR, Leah Hansen FR
4. U. of Mary
13 28 36 42 50 (58)(101) = 169
Irene Kosgei JR, Dakota Wolf FR, Kristen Neumiller JR, Melissa
Agnew FR, Jennifer Agnew FR, Alyson Piccolo JR, Emilee Morehouse FR
5. Metropolitan St.
7 18 25 49 76 (111) = 175
Danielle Kehoe SO, Xenia Flores SO, Taebrooke Rutter SR, Kery Allen
SO, Morgan Thomas SR, Krystin Yarkosky SO
6. Minnesota-Duluth
1 39 44 47 48 (60) = 179
Morgan Place SO, Bridget Hines JR, Rachael Stack JR, Whitney Hines
JR, Carolyn Wardell JR, Alyssa Wendt SR
7. Mesa State
19 22 32 38 73 (81) (89) = 184
Alexis Skarda SO, Esmeralda Martinez SR, Kelsey Follett SO, Paula
Hogue SR, Brooke Bosman SO, Cecilia Garcia SO, Alison Poppe SO
8. Colorado Mines
4 16 46 59 88 (99)(103) = 213
Sydney Laws SR, Marie Patton SO, Hannah Cooling FR, Bonnie
Cleveland FR, Hannah Schuster FR, Jennifer Wertz JR, Caitlin
Kodweis FR
9. Wayne St. (Neb.)
23 43 54 67 78 (127)(140) = 265
Megan Zavorka SR, Sarah Thomsen SR, Ky'lee Engelken FR, Molly
Gibson SR, Melissa McIntosh JR, Jenna McCoy SO, Meghan Jacob JR
10. Winona State
40 52 56 63 65 (75) (98) = 276
Kayla Gudmundson FR, Allie Glasbrenner SR, Jenna Southworth SO,
Steph Sjostrom FR, Stephanie Smith SR, Michelle Jeske JR, Amy
Pawelko SO
11. Minn. St. Mankato
6 51 71 77 84 (90)(107) = 289
Ali Paul SO, Amanda Dettman SR, Meagan McConnell SR, Jenny Hoese JR,
Jen Lang JR, Kelsey Magnuson FR, Katherine Anundson FR
12. Fort Lewis
20 30 83 106 117 (125)(132) = 356
Kenzie Grant SO, Ashley Kelly JR, Kaydee McCray SR, Helen Smith FR,
Chepngetich Carren FR, Megan Derschang SO, Whitney Allard SR
13. New Mexico Highlands
31 68 74 80 120 (135) = 373
Carolina Garcia SR, Sandra Martinez SR, Reyna Montano SR, Ashley
Lovato FR, Brieanna Roper JR, Nancy Anel SR
14. St. Cloud St.
45 70 72 102 104 (112)(118) = 393
Paula Marozas JR, Brittney Moffatt SO, Keely Rubash SO, Nichelle
Rubash SO, Stacey Kern FR, Jackie Rich SO, Amanda Schilling SO
15. Northern State
41 66 82 92 115 = 396
Kari Linneman JR, Krystal Hughes FR, Jessica Brandli FR, Toni Fritz
JR, Brittney Olfert FR
16. UC-Colo. Spgs.
55 69 85 95 96 (113)(123) = 400
Alicia Del Pardo JR, Tavia Hammond SR, Kaitlin Frier JR, Kelsey
Barry JR, Christy Severy SR, Tracy Falsetto SR, Sara Kettelcamp FR
17. Regis (Colo.)
53 79 86 87 97 (100)(116) = 402
Amanda Debry FR, Sonja Nelson JR, Karoline Garren SO, Kelsey
Schmidt JR, Deanna Richet SR, Samantha Comerci SO, Whitney
Unterreiner SR
18. Nebraska-Kearney
35 64 109 110 114 (119)(128) = 432
Amy Long SO, Brooke Harris FR, Mackenzie Schulz SO, Claire Aylward
SO, Catherine Paulsen FR, Layne McConville FR, Lauren Stengel SO



---------------------------------------------------------------------------
NCAA Div. II XC Central Regional Championship
Wayne State College, Wayne, NE
November 7, 2009 - 6,000 Meters

WOMEN'S TEAM RESULTS
---------------------------------------------------------------------------

19. Minn. St. Moorhead
61 91 93 94 138 = 477
Danielle Thompson JR, Amanda Wickersham JR, Kendra Gaebel SO, Kari
Bloch SR, Kristina Anderson FR
20. Bemidji St.
105 121 122 130 131 (136)(141) = 609
Kristi Buerkle JR, Alison Hougen SO, Genna Ironi SR, Kirsten Maras
SO, Kayla Stursa FR, Michelle Ohman FR, Sherisa Dickerson FR
21. Colorado St.-Pueblo
124 126 129 133 139 (143) = 651
Haley Lewis FR, Christina Labota FR, Aubree Alley SR, Alycia
Crandal FR, Tara Lindsey-Chavez SO, Megan Bolton FR
22. Colo. Christian
108 134 137 142 144 = 665
Nicole Wachendorf SR, Christine Elsas SO, Chrysandra Brunson JR,
Kara Hadley SR, Chelsea Roussopulos FR