Josh Tolan / Gift of Life 5k

back to results

Nov. 7, 2009

Josh Tolan / Gift of Life 5k
Ortonville MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Chip Gun
Place Name City Age Age Group Time Time Diff Pace
1 Adam Richmoind Ortonville MI 21 ***** M 20-24 16:48.0 16:48.3 0:00.3 5:25/M
2 Tom Gienapp Brighton MI 20 1 M 20-24 17:25.8 17:26.2 0:00.4 5:37/M
3 Kelsey Carmean Ortonville MI 20 ***** F 20-24 19:40.5 19:42.5 0:02.0 6:21/M
4 Terry Carmean Ortonville MI 53 ***** M 50-54 19:41.5 19:42.6 0:01.1 6:21/M
5 Nicola Grupido Ortonville 19 1 M 15-19 19:57.8 20:02.1 0:04.3 6:28/M
6 Michael Suski Grand Blanc MI 48 1 M 45-49 20:01.9 20:05.1 0:03.2 6:29/M
7 Kenneth White Oxford MI 22 2 M 20-24 20:17.1 20:17.3 0:00.2 6:33/M
8 Kayla Doan Ortonville 21 1 F 20-24 20:20.7 20:22.2 0:01.5 6:34/M
9 Branden Bilkos Ortonville 17 2 M 15-19 21:01.1 21:05.2 0:04.1 6:48/M
10 Adam George 21 3 M 20-24 21:10.6 21:15.0 0:04.4 6:51/M
11 Austin Brice Ortonville 16 3 M 15-19 21:32.4 21:35.4 0:03.0 6:58/M
12 Leslie Schachinger Clawson MI 22 2 F 20-24 21:41.5 21:43.0 0:01.5 7:00/M
13 Phillip Hamelin Clarkston MI 45 2 M 45-49 21:45.8 21:47.3 0:01.5 7:02/M
14 Jeff Mitchell Rochester Hills 43 1 M 40-44 21:51.8 21:55.1 0:03.3 7:04/M
15 Mark Cuyler Rochester Hills 37 1 M 35-39 22:10.2 22:24.2 0:14.0 7:14/M
16 Jami Rodes Bloomfield Hills 19 1 F 15-19 22:11.4 22:14.0 0:02.6 7:10/M
17 Lia Jones Tuscan MI 19 2 F 15-19 22:11.7 22:14.0 0:02.3 7:10/M
18 Nicholas Sowa Ortonville MI 16 4 M 15-19 22:17.0 22:20.3 0:03.3 7:12/M
19 Dan Parr Brown City MI 49 3 M 45-49 22:19.1 22:22.2 0:03.1 7:13/M
20 Jim Swain Davison MI 47 4 M 45-49 22:22.9 22:24.4 0:01.5 7:14/M
21 Eugene Maltsev Lake Orion 43 2 M 40-44 22:24.9 23:23.2 0:58.3 7:33/M
22 Uncle Ron Carmean Ortonville MI 55 1 M 55-59 22:33.8 22:40.3 0:06.5 7:19/M
23 Tyler Knight Bay City MI 20 4 M 20-24 22:41.2 22:45.3 0:04.1 7:20/M
24 Liz Hendershott Ortonville MI 44 ***** F 40-44 22:52.7 22:57.2 0:04.5 7:24/M
25 Ian Williams Ortonville 20 5 M 20-24 23:09.2 23:16.5 0:07.3 7:30/M
26 David Wilson Ortonville 52 1 M 50-54 23:21.2 23:26.5 0:05.3 7:34/M
27 Cody Cousins Ortonville MI 15 5 M 15-19 23:21.9 23:24.0 0:02.1 7:33/M
28 David Geeham Ortonville 23 6 M 20-24 23:22.0 23:37.1 0:15.1 7:37/M
29 Payton Cousins Ortonville MI 13 1 M 0-14 23:22.1 23:24.4 0:02.3 7:33/M
30 Rick Clark Clarkston MI 54 2 M 50-54 23:37.0 23:43.5 0:06.5 7:39/M
31 Nick MacKie Ortonville 19 6 M 15-19 23:39.8 23:48.4 0:08.6 7:41/M
32 John Kretchman Washington MI 20 7 M 20-24 23:39.8 23:50.2 0:10.4 7:41/M
33 Chris Todd White Lake MI 28 1 M 25-29 23:44.8 23:54.2 0:09.4 7:43/M
34 Sarah Thompson Tuscan MI 20 3 F 20-24 23:50.1 23:52.6 0:02.5 7:42/M
35 Lizzie Jones Waterford MI 20 4 F 20-24 23:50.5 23:53.0 0:02.5 7:42/M
36 Andrew Ayde Lapeer MI 20 8 M 20-24 23:52.7 24:00.0 0:07.3 7:45/M
37 John Joyce 22 9 M 20-24 23:55.0 23:56.2 0:01.2 7:43/M
38 Jeff Bishop Attica MI 43 3 M 40-44 23:56.7 24:13.2 0:16.5 7:49/M
39 Colleen Cady-Brown Grand Blanc MI 42 1 F 40-44 24:00.0 24:04.1 0:04.1 7:46/M
40 Kyle Carmean Ortonville MI 22 10 M 20-24 24:04.1 24:05.3 0:01.2 7:46/M
41 Mike Murphy Burton MI 59 2 M 55-59 24:09.2 24:18.5 0:09.3 7:50/M
42 Cody Byers Ortonville MI 18 7 M 15-19 24:14.1 24:18.2 0:04.1 7:50/M
43 Kevin Mills Sterling Heights M51 3 M 50-54 24:40.7 24:50.0 0:09.3 8:01/M
44 Ken Hartwig Ortonville MI 49 5 M 45-49 24:53.1 25:00.5 0:07.4 8:04/M
45 Angela Brooks Ortonville MI 19 3 F 15-19 25:01.9 25:24.4 0:22.5 8:12/M
46 Joe Murray Rochester Hills 35 2 M 35-39 25:12.9 25:25.3 0:12.4 8:12/M
47 Joe Orczykowski Washington MI 54 4 M 50-54 25:16.9 25:30.1 0:13.2 8:14/M
48 Joe Tolan Ortonville MI 23 11 M 20-24 25:21.7 25:28.2 0:06.5 8:13/M
49 Danny Hecht White Lake MI 21 12 M 20-24 25:25.4 25:34.5 0:09.1 8:15/M
50 Trevor Trudell Ortonville 17 8 M 15-19 25:31.1 25:37.2 0:06.1 8:16/M
51 Rachel Toward Ortonville MI 17 4 F 15-19 25:31.2 25:37.2 0:06.0 8:16/M
52 Carrie Whited Ortonville MI 38 1 F 35-39 25:53.6 26:07.6 0:14.0 8:25/M
53 Dustin Coleman Auburn Hills 27 2 M 25-29 26:12.1 26:15.5 0:03.4 8:28/M
54 Corey Davis Allendale 19 9 M 15-19 26:15.5 26:23.5 0:08.0 8:31/M
55 Dale Orczykowski Washington MI 26 3 M 25-29 26:18.3 26:31.3 0:13.0 8:33/M
56 Joseph Terranova Lake Orion MI 51 5 M 50-54 26:26.2 26:36.5 0:10.3 8:35/M
57 Sarah Eldon East Lansing 20 5 F 20-24 26:38.2 26:48.4 0:10.2 8:39/M
58 Kelly Quisenberry Ortonville MI 23 6 F 20-24 26:52.5 27:04.1 0:11.6 8:44/M
59 Aandrea Newcombe Oxford MI 17 5 F 15-19 26:54.1 27:04.5 0:10.4 8:44/M
60 Andrew Whitaker Ortonville MI 18 10 M 15-19 26:56.6 27:06.1 0:09.5 8:45/M
61 Melissa Dolliver Fenton MI 38 2 F 35-39 27:15.4 27:32.5 0:17.1 8:53/M
62 Andy Anzures Mount Pleasant MI 21 13 M 20-24 27:35.9 27:50.0 0:14.1 8:59/M
63 Patrick McCauley Holly MI 19 11 M 15-19 27:41.7 27:46.1 0:04.4 8:57/M
64 Myron Sedman Beverly Hills 59 3 M 55-59 27:48.6 28:00.0 0:11.4 9:02/M
65 Kari Woloszk Rochester Hills 20 7 F 20-24 27:54.4 28:04.5 0:10.1 9:03/M
66 Lisa Mausolf Oxford MI 39 3 F 35-39 27:56.3 28:07.5 0:11.2 9:04/M
67 Dylan Kent Clarkston MI 20 14 M 20-24 27:56.7 28:04.2 0:07.5 9:03/M
68 Peter Tiagunov 40 4 M 40-44 28:01.0 28:57.3 0:56.3 9:20/M
69 Melodie Maxfield Oxford MI 60 1 F 60-64 28:02.9 28:21.1 0:18.2 9:09/M
70 Brittany Stedman Waterford MI 24 8 F 20-24 28:11.8 28:19.1 0:07.3 9:08/M
71 Veronika Maltsev Lake Orion 43 2 F 40-44 28:13.4 29:10.0 0:56.6 9:25/M
72 Joseph Tursak Ortonville MI 24 15 M 20-24 28:20.5 28:35.0 0:14.5 9:13/M
73 Lindsey Budzynski Royal Oak 30 1 F 30-34 28:27.1 28:32.2 0:05.1 9:12/M
74 Josh Papheas Ortonville MI 20 16 M 20-24 28:28.9 28:37.1 0:08.2 9:14/M
75 Thomas Golden Ortonville MI 46 6 M 45-49 28:40.7 28:49.0 0:08.3 9:18/M
76 Susan Siragusa Rochester Hills 42 3 F 40-44 28:50.6 29:01.0 0:10.4 9:22/M
77 Lori Marino Oxford MI 33 2 F 30-34 28:57.1 29:34.3 0:37.2 9:32/M
78 Tonia Yoder Troy 30 3 F 30-34 28:58.0 29:33.0 0:35.0 9:32/M
79 Kevin Loughlin Ortonville MI 16 12 M 15-19 29:02.9 29:06.2 0:03.3 9:23/M
80 Drew Fisher Ortonville 20 17 M 20-24 29:13.5 29:17.0 0:03.5 9:27/M
81 Shirly Kocaicovich Ionia MI 38 4 F 35-39 29:23.3 29:33.4 0:10.1 9:32/M
82 Kristen Williams Clarkston MI 18 6 F 15-19 29:26.3 29:35.3 0:09.0 9:33/M
83 Bridget O'Brien-mitchelRochester Hills 38 5 F 35-39 29:27.5 29:42.5 0:15.0 9:35/M
84 Megan Elwart Ortonville 16 7 F 15-19 29:32.5 29:40.0 0:07.5 9:34/M
85 Heather Turner Chesterfield 31 4 F 30-34 29:34.2 29:39.4 0:05.2 9:34/M
86 Allie Sowa Ortonville MI 20 9 F 20-24 29:54.0 30:11.4 0:17.4 9:44/M
87 Natalie Didio Mt. Pleasant 17 8 F 15-19 29:54.2 30:09.3 0:15.1 9:44/M
88 Lana Quisenberry Ortonville MI 53 1 F 50-54 30:09.7 30:21.1 0:11.4 9:47/M
89 Daniel Hudson Ortonville MI 41 5 M 40-44 30:12.9 31:02.2 0:49.3 10:01/M
90 Grace Gilson Columbiaville MI 15 9 F 15-19 30:24.1 30:40.1 0:16.0 9:54/M
91 Andrew Schmees Lake Orion MI 20 18 M 20-24 30:36.8 31:15.0 0:38.2 10:05/M
92 Ryan Carroll 16 13 M 15-19 30:44.2 30:55.4 0:11.2 9:58/M
93 Jodie Devries Grand Rapids MI 38 6 F 35-39 30:51.1 31:09.1 0:18.0 10:03/M
94 Dawn Dandurand Madison Heights 28 1 F 25-29 30:54.8 31:00.0 0:05.2 10:00/M
95 Dianne Pascoe Lapeer MI 39 7 F 35-39 31:02.6 31:08.0 0:05.4 10:03/M
96 Tamara Jett Clarkston MI 48 1 F 45-49 31:11.8 31:20.1 0:08.3 10:06/M
97 Kristine Elwart Ortonville 46 2 F 45-49 31:16.6 31:26.0 0:09.4 10:08/M
98 Inasio Anzures Hazel Park MI 56 4 M 55-59 31:40.6 31:55.0 0:14.4 10:18/M
99 Brady Hendershott Ortonville MI 11 2 M 0-14 31:44.7 31:50.2 0:05.5 10:16/M
100 Curtis Byers Ortonville 20 19 M 20-24 32:09.7 32:22.3 0:12.6 10:26/M

Chip Gun
Place Name City Age Age Group Time Time Diff Pace
101 Tommy Stalinski Warren MI 52 6 M 50-54 32:21.7 33:04.2 0:42.5 10:40/M
102 Jessica Liebner Grand Blanc 21 10 F 20-24 32:50.1 32:57.5 0:07.4 10:38/M
103 Linda Brooks Ortonville MI 50 2 F 50-54 33:00.4 33:23.5 0:23.1 10:46/M
104 Matthew Collier Mt. Pleasant 21 20 M 20-24 33:03.7 33:17.0 0:13.3 10:44/M
105 Aimee Cuyler Rochester Hills 35 8 F 35-39 33:08.1 33:22.4 0:14.3 10:46/M
106 Lucas Wilcox 25 4 M 25-29 33:25.2 33:39.2 0:14.0 10:51/M
107 Linda Nelson Ortonville MI 67 1 F 65-69 33:35.7 33:50.2 0:14.5 10:55/M
108 Kelly Kwit Ortonville 21 11 F 20-24 33:42.5 34:10.0 0:27.5 11:01/M
109 Robert Carpenter 23 21 M 20-24 33:42.7 34:02.2 0:19.5 10:59/M
110 Melany Candiloro Flint MI 30 5 F 30-34 33:44.5 33:56.0 0:11.5 10:57/M
111 Joe Tomei Ortonville MI 52 7 M 50-54 33:48.6 34:05.2 0:16.6 11:00/M
112 Monica Lozzi Pontiac MI 31 6 F 30-34 33:57.4 34:44.4 0:47.0 11:12/M
113 Michelle Lyon Ortonville 20 12 F 20-24 33:59.3 34:51.4 0:52.1 11:15/M
114 Amanda Reo Ortonville 14 1 F 0-14 34:13.0 34:26.4 0:13.4 11:06/M
115 Jason Cummings Jackson MI 26 5 M 25-29 34:17.4 35:05.4 0:48.0 11:19/M
116 Kandra Cousins Ortonville MI 47 3 F 45-49 34:23.7 34:53.2 0:29.5 11:15/M
117 Bobby Roop Ortonville MI 22 22 M 20-24 34:29.5 34:29.5 11:07/M
118 Minaha Palazzola Ortonville MI 12 2 F 0-14 34:38.0 35:24.1 0:46.1 11:25/M
119 Lori Dean Oxford MI 51 3 F 50-54 34:40.6 35:32.1 0:51.5 11:28/M
120 Tim Whited Ortonville 40 6 M 40-44 34:45.3 35:00.4 0:15.1 11:17/M
121 Cessily Fahr Ortonville 20 13 F 20-24 34:47.8 35:28.2 0:40.4 11:26/M
122 Jaennetta Childers Ortonville MI 20 14 F 20-24 34:51.1 35:31.3 0:40.2 11:27/M
123 Chris Distelrath Canton 52 4 F 50-54 35:23.8 35:56.1 0:32.3 11:35/M
124 Katelyn Crain Ortonville 18 10 F 15-19 35:33.7 36:09.1 0:35.4 11:40/M
125 Deanna Hart Clarkston MI 47 4 F 45-49 35:36.8 35:49.1 0:12.3 11:33/M
126 Mark Gilson Columbiaville MI 47 7 M 45-49 35:38.1 35:54.4 0:16.3 11:35/M
127 Trevor Coleman Metamora MI 36 3 M 35-39 35:49.8 36:13.1 0:23.3 11:41/M
128 Brandon Pasco Goodrich 14 3 M 0-14 35:49.8 36:13.3 0:23.5 11:41/M
129 David Pasco Goodrich 39 4 M 35-39 35:50.1 36:13.3 0:23.2 11:41/M
130 James McDonough Otisville MI 40 7 M 40-44 35:57.8 36:14.0 0:16.2 11:41/M
131 Lon Coleman Millington 37 5 M 35-39 36:14.0 36:14.0 11:41/M
132 Jaelyn Brady Ortonville MI 16 11 F 15-19 36:18.8 36:46.0 0:27.2 11:52/M
133 Kim Michal Goodrich 18 12 F 15-19 36:19.9 36:46.0 0:26.1 11:52/M
134 Wayne Kretchman Washington MI 49 8 M 45-49 36:27.2 36:37.6 0:10.4 11:49/M
135 Victoria Brejnak Goodrich 48 5 F 45-49 36:37.6 36:51.0 0:13.4 11:53/M
136 Theresa Doan Ortonville 49 6 F 45-49 36:57.9 37:24.2 0:26.3 12:04/M
137 Patricia Hanley Ferndale 56 1 F 55-59 37:01.8 37:43.1 0:41.3 12:10/M
138 Alisa Lyon Ortonville 49 7 F 45-49 37:23.7 38:14.0 0:50.3 12:20/M
139 Jacqueline Broders Ortonville MI 18 13 F 15-19 37:29.5 38:03.6 0:34.1 12:16/M
140 Anne Marie Sweetman Holly MI 42 4 F 40-44 37:49.0 38:05.3 0:16.3 12:17/M
141 John Shell Davisburg MI 52 8 M 50-54 37:56.2 39:01.3 1:05.1 12:35/M
142 Alyssa Tomei Ortonville MI 13 3 F 0-14 37:57.2 38:13.2 0:16.0 12:20/M
143 Andrea Lewis Ortonville 21 15 F 20-24 38:05.1 38:36.3 0:31.2 12:27/M
144 Olivia Didio Mt. Pleasant 20 16 F 20-24 38:54.0 39:09.5 0:15.5 12:38/M
145 Mike Fagerlie Milford MI 25 6 M 25-29 39:06.3 39:24.3 0:18.0 12:43/M
146 Kari Mirovsky Ortonville 17 14 F 15-19 39:34.8 40:04.4 0:29.6 12:55/M
147 Ashley Mirovsky Ortonville 21 17 F 20-24 39:39.1 40:07.4 0:28.3 12:56/M
148 Alexis Hendershott Ortonville MI 11 4 F 0-14 39:42.2 39:48.3 0:06.1 12:50/M
149 Nancee Mooney Ortonville 50 5 F 50-54 39:42.2 39:54.2 0:12.0 12:52/M
150 Tori Knight Ortonville 22 18 F 20-24 39:43.5 40:12.5 0:29.0 12:58/M
151 Ramona Ludvigsen Ortonville 61 2 F 60-64 40:09.7 40:51.0 0:41.3 13:11/M
152 Ron Redmond Ortonville MI 18 14 M 15-19 40:11.8 40:22.2 0:10.4 13:01/M
153 Kimberlee Chartier Clarkston 20 19 F 20-24 40:46.1 41:20.2 0:34.1 13:20/M
154 Jeff Ellsworth 21 23 M 20-24 40:49.1 41:19.3 0:30.2 13:20/M
155 Claire Ivey Royal Oak 37 9 F 35-39 41:00.6 41:44.0 0:43.4 13:28/M
156 Sue Whirte Oxford MI 56 2 F 55-59 41:05.8 41:38.2 0:32.4 13:26/M
157 Megan Arnold Holly 20 20 F 20-24 41:18.1 41:58.2 0:40.1 13:32/M
158 Sheri Fabro Grand Blanc MI 40 5 F 40-44 41:28.2 42:58.2 1:30.0 13:52/M
159 Jamie Kirts Ortonville MI 20 21 F 20-24 41:30.8 42:20.0 0:49.2 13:39/M
160 Briana Gohlke 19 15 F 15-19 42:21.2 43:09.3 0:48.1 13:55/M
161 Chris Nelson 20 24 M 20-24 42:26.8 42:52.0 0:25.2 13:50/M
162 Danielle Duffiney Lake Orion MI 20 22 F 20-24 42:37.0 43:16.1 0:39.1 13:57/M
163 Lori Schwab Grand Blanc MI 42 6 F 40-44 43:06.3 43:06.3 13:54/M
164 Lauren Spafford Mt. Pleasant 20 23 F 20-24 43:06.8 43:31.3 0:24.5 14:02/M
165 Christine Mills Sterling Heights M53 6 F 50-54 43:08.1 43:47.5 0:39.4 14:07/M
166 Natalie Polasek Ortonville MI 17 16 F 15-19 43:21.1 44:27.5 1:06.4 14:20/M
167 Donna Polasek Ortonville MI 47 8 F 45-49 43:21.2 44:28.4 1:07.2 14:21/M
168 Erica Packard Dryden MI 36 10 F 35-39 44:00.5 44:27.5 0:27.0 14:20/M
169 Jona Kirts-Hudson Ortonville MI 46 9 F 45-49 44:00.8 46:46.3 2:45.5 15:05/M
170 Sarah Tarp Holly 20 24 F 20-24 44:26.9 45:21.1 0:54.2 14:38/M
171 Margie Koles Ortonville MI 42 7 F 40-44 45:10.7 45:49.1 0:38.4 14:47/M
172 Kim Zarnac 47 10 F 45-49 45:10.7 45:49.1 0:38.4 14:47/M
173 Anna Forcier Ortonville 19 17 F 15-19 45:36.8 45:54.3 0:17.5 14:48/M
174 Angeline Compaw 19 18 F 15-19 45:37.2 45:54.3 0:17.1 14:48/M
175 Elizabeth Denny Grand Blanc 51 7 F 50-54 45:43.8 47:10.1 1:26.3 15:13/M
176 Toni Schlaire Ortonville 28 2 F 25-29 45:48.3 46:06.4 0:18.1 14:52/M
177 Shawna Brown Ortonville 21 25 F 20-24 45:48.9 46:08.0 0:19.1 14:53/M
178 Jerrl Vollbach Holly MI 56 3 F 55-59 45:56.8 46:25.2 0:28.4 14:58/M
179 Lori Bahnmueller Huntington Woods 42 8 F 40-44 45:57.0 46:34.4 0:37.4 15:01/M
180 Julie Neal Ortonville 53 8 F 50-54 45:58.2 46:34.4 0:36.2 15:01/M
181 Sher Stedman Ortonville MI 49 11 F 45-49 46:01.7 46:26.0 0:24.3 14:59/M
182 Chris Kage Oxford MI 45 12 F 45-49 47:24.9 48:01.1 0:36.2 15:29/M
183 Kylie Knight Ortonville 20 26 F 20-24 48:11.0 48:37.5 0:26.5 15:41/M
184 Lindsay Moskal Ortonville 20 27 F 20-24 48:12.1 48:37.6 0:25.5 15:41/M
185 Anthony Mills 22 25 M 20-24 48:29.5 49:04.5 0:35.0 15:50/M
186 Josh Newsom 22 26 M 20-24 48:30.0 49:04.3 0:34.3 15:50/M
187 Julie Fisher Ortonville 44 9 F 40-44 48:59.2 50:03.3 1:04.1 16:09/M
188 Kathy Salvador Ortonville MI 55 4 F 55-59 49:05.5 49:57.5 0:52.0 16:07/M
189 Ann Tarp Holly 46 13 F 45-49 49:05.8 49:58.0 0:52.2 16:07/M
190 Lauren Ross Ortonville MI 20 28 F 20-24 49:22.0 49:49.1 0:27.1 16:04/M
191 Patricia Orczykowski Washington MI 53 9 F 50-54 49:22.3 50:09.3 0:47.0 16:11/M
192 Maria Schmidtke Ortonville MI 20 29 F 20-24 49:23.9 49:49.1 0:25.2 16:04/M
193 Nancy Trott Ortonville MI 56 5 F 55-59 49:27.6 50:11.2 0:43.6 16:11/M
194 Kayla Vaughn Clarkston MI 20 30 F 20-24 49:36.0 50:42.4 1:06.4 16:21/M
195 Katie Nedeau Saginaw 20 31 F 20-24 49:38.7 49:58.3 0:19.6 16:07/M
196 Ryan Morales Oxford MI 20 27 M 20-24 49:44.8 50:11.2 0:26.4 16:11/M
197 Lon Ross Ortonville MI 47 14 F 45-49 50:20.8 50:52.2 0:31.4 16:25/M
198 Andy Fisher Ortonville 46 9 M 45-49 50:24.8 51:30.2 1:05.4 16:37/M
199 Mary Wilson Ortonville 51 10 F 50-54 50:51.7 51:33.1 0:41.4 16:38/M
200 Susan Pitser Ortonville 56 6 F 55-59 50:53.2 51:33.3 0:40.1 16:38/M

Chip Gun
Place Name City Age Age Group Time Time Diff Pace
201 Sue Lewis Ortonville 52 11 F 50-54 51:07.6 51:41.6 0:34.0 16:40/M
202 Cindy Knight Ortonville 51 12 F 50-54 51:08.2 51:41.5 0:33.3 16:40/M
203 Larae Mirovsky Ortonville 44 10 F 40-44 51:09.7 51:42.0 0:32.3 16:41/M
204 Melissa Tolan-Halleck 36 11 F 35-39 51:44.8 52:52.3 1:07.5 17:03/M
205 Sandy Morales Oxford MI 49 15 F 45-49 52:03.7 52:30.2 0:26.5 16:56/M
206 Melissa Ledgerwood Ortonville 16 19 F 15-19 52:06.6 52:10.0 0:03.4 16:50/M
207 Brittany Kelley Flint MI 21 32 F 20-24 52:53.6 53:39.1 0:45.5 17:18/M
208 Anne Schmidtke Ortonville MI 50 13 F 50-54 53:03.3 53:26.6 0:23.3 17:14/M
209 Tom Schmidtke Ortonville MI 50 9 M 50-54 53:04.2 53:26.3 0:22.1 17:14/M
210 Leah McCarty Clarkston MI 20 33 F 20-24 53:16.9 53:43.3 0:26.4 17:20/M
211 Tiffany Underwood 21 34 F 20-24 54:16.1 54:46.5 0:30.4 17:40/M
212 Jennifer Hudson Ortonville MI 14 5 F 0-14 54:26.0 55:14.1 0:48.1 17:49/M
213 Courtney Brejnak Goodrich 19 20 F 15-19 54:58.1 54:58.1 17:44/M
214 Sue Kortman Hubbard Lake MI 51 14 F 50-54 55:27.4 57:12.5 1:45.1 18:27/M
215 Alison Mumford 32 7 F 30-34 56:04.0 57:12.5 1:08.5 18:27/M
216 Melissa Martin Grand Blanc MI 26 3 F 25-29 56:38.3 57:27.5 0:49.2 18:32/M
217 Angela Declerck Ortonville MI 23 35 F 20-24 56:40.1 57:27.2 0:47.1 18:32/M
218 Rose Declerk Ortonville MI 53 15 F 50-54 56:41.0 57:27.4 0:46.4 18:32/M
219 Dorothy Reo 47 16 F 45-49 57:01.0 57:35.0 0:34.0 18:35/M
220 Susan Reo Ortonville 43 11 F 40-44 57:01.2 57:34.5 0:33.3 18:34/M
221 Paul Kraus Clinton Twp. 61 1 M 60-64 57:04.0 57:51.5 0:47.5 18:40/M
222 Roberta Benedict Ortonville 42 12 F 40-44 57:08.4 58:03.4 0:55.0 18:44/M
223 Derek Breen Ortonville 19 15 M 15-19 57:08.9 58:04.5 0:55.6 18:44/M
224 Rhonda Mears Ortonville 43 13 F 40-44 57:13.3 58:09.6 0:56.3 18:45/M
225 Tanya Brady Ortonville MI 33 8 F 30-34 57:21.0 57:48.2 0:27.2 18:39/M
226 Amanda Haselhuhn Ortonville MI 29 4 F 25-29 57:21.1 57:48.5 0:27.4 18:39/M
227 Melissa Whitaker Ortonville MI 43 14 F 40-44 57:27.3 57:48.4 0:21.1 18:39/M
228 Katelynn Haas Ortonville MI 20 36 F 20-24 57:36.3 58:07.4 0:31.1 18:45/M
229 Katrina Hibbs Holly 20 37 F 20-24 57:37.0 58:08.0 0:31.0 18:45/M
230 Josie Petitta Troy MI 48 17 F 45-49 58:14.2 58:59.6 0:45.4 19:02/M
231 Mark Arrowsmith Livonia MI 52 10 M 50-54 59:20.7 1:00:45.0 1:24.3 19:36/M
232 Kari Faarup Waterford 48 18 F 45-49 59:28.0 1:00:29.3 1:01.3 19:31/M
233 Gabrielle Deering Swartz Creek 15 21 F 15-19 59:30.8 1:00:29.3 0:58.5 19:31/M
234 John Faarup Waterford 52 11 M 50-54 59:46.2 1:00:49.2 1:03.0 19:37/M
235 Kelly Deering Swartz Creek 44 15 F 40-44 59:51.0 1:00:49.3 0:58.3 19:37/M
236 Brandi Rashid Detroit MI 24 38 F 20-24 1:00:13.7 1:00:51.0 0:37.3 19:38/M
237 Debbie Schuckmann Hamilton 48 19 F 45-49 1:00:13.8 1:01:12.0 0:58.2 19:45/M
238 Courtney Nantz Middletown OH 16 22 F 15-19 1:00:15.0 1:01:11.3 0:56.3 19:44/M
239 Carol Heymoss Sterling Heights M59 7 F 55-59 1:00:42.1 1:01:30.3 0:48.2 19:50/M
240 Terry Galley 54 16 F 50-54 1:00:43.3 1:01:30.4 0:47.1 19:50/M
241 Sandy Arrowsmith Livonia MI 49 20 F 45-49 1:01:25.1 1:02:42.6 1:17.5 20:14/M
242 Jeff Polasik Ortonville MI 50 12 M 50-54 1:03:03.3 1:04:12.4 1:09.1 20:43/M
243 Joseph Tomei Ortonville MI 08 4 M 0-14 1:04:01.1 1:05:00.3 0:59.2 20:58/M
244 Rhonda Tomei Ortonville MI 45 21 F 45-49 1:04:06.2 1:05:05.6 0:59.4 21:00/M
245 Myra Tolan Ortonville MI 56 8 F 55-59 1:04:48.0 1:06:05.3 1:17.3 21:19/M






Overall Female Open Winners
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Kelsey Carmean Ortonville MI 278 20 3 19:40.5 19:42.5 0:02.0 6:21/M
Overall Female Masters Winners
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Liz Hendershott Ortonville MI 90 44 24 22:52.7 22:57.2 0:04.5 7:24/M
Female 14 and under
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Amanda Reo Ortonville 225 14 114 34:13.0 34:26.4 0:13.4 11:06/M
2 Minaha Palazzola Ortonville MI 25 12 118 34:38.0 35:24.1 0:46.1 11:25/M
3 Alyssa Tomei Ortonville MI 273 13 142 37:57.2 38:13.2 0:16.0 12:20/M
4 Alexis Hendershott Ortonville MI 91 11 148 39:42.2 39:48.3 0:06.1 12:50/M
5 Jennifer Hudson Ortonville MI 22 14 212 54:26.0 55:14.1 0:48.1 17:49/M
DNF Emily Koles Ortonville MI 70 10
DNF Alison Stultz Grand Blanc 188 13
DNF Riley Coleman Millington 192 7
DNF Shelby Brejnak Goodrich 222 12
DNF Jessica Reo Ortonville MI 317 07
Female 15 to 19
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Jami Rodes Bloomfield Hills 123 19 16 22:11.4 22:14.0 0:02.6 7:10/M
2 Lia Jones Tuscan MI 88 19 17 22:11.7 22:14.0 0:02.3 7:10/M
3 Angela Brooks Ortonville MI 73 19 45 25:01.9 25:24.4 0:22.5 8:12/M
4 Rachel Toward Ortonville MI 86 17 51 25:31.2 25:37.2 0:06.0 8:16/M
5 Aandrea Newcombe Oxford MI 259 17 59 26:54.1 27:04.5 0:10.4 8:44/M
6 Kristen Williams Clarkston MI 68 18 82 29:26.3 29:35.3 0:09.0 9:33/M
7 Megan Elwart Ortonville 206 16 84 29:32.5 29:40.0 0:07.5 9:34/M
8 Natalie Didio Mt. Pleasant 118 17 87 29:54.2 30:09.3 0:15.1 9:44/M
9 Grace Gilson Columbiaville MI 279 15 90 30:24.1 30:40.1 0:16.0 9:54/M
10 Katelyn Crain Ortonville 200 18 124 35:33.7 36:09.1 0:35.4 11:40/M
11 Jaelyn Brady Ortonville MI 74 16 132 36:18.8 36:46.0 0:27.2 11:52/M
12 Kim Michal Goodrich 139 18 133 36:19.9 36:46.0 0:26.1 11:52/M
13 Jacqueline Broders Ortonville MI 83 18 139 37:29.5 38:03.6 0:34.1 12:16/M
14 Kari Mirovsky Ortonville 190 17 146 39:34.8 40:04.4 0:29.6 12:55/M
15 Briana Gohlke 348 19 160 42:21.2 43:09.3 0:48.1 13:55/M
16 Natalie Polasek Ortonville MI 57 17 166 43:21.1 44:27.5 1:06.4 14:20/M
17 Anna Forcier Ortonville 131 19 173 45:36.8 45:54.3 0:17.5 14:48/M
18 Angeline Compaw 330 19 174 45:37.2 45:54.3 0:17.1 14:48/M
19 Melissa Ledgerwood Ortonville 163 16 206 52:06.6 52:10.0 0:03.4 16:50/M
20 Courtney Brejnak Goodrich 221 19 213 54:58.1 54:58.1 17:44/M
21 Gabrielle Deering Swartz Creek 172 15 233 59:30.8 1:00:29.3 0:58.5 19:31/M
22 Courtney Nantz Middletown OH 3 16 238 1:00:15.0 1:01:11.3 0:56.3 19:44/M
DNF Miranda Palazzola Ortonville MI 26 17
DNF Jamie Rodes MI 81 19
DNF Ashley Ziskie Ortonville 109 17
DNF Stacy Schuckmann Hamilton 144 16
DNF Amanda Fisher Ortonville 155 18
DNF Ayla Wasczenski Ortonville 162 16
DNF Alissa Gould Plymouth 204 17
DNF Sarah Donegan Plymouth MI 291 17
Female 20 to 24
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Kayla Doan Ortonville 110 21 8 20:20.7 20:22.2 0:01.5 6:34/M
2 Leslie Schachinger Clawson MI 77 22 12 21:41.5 21:43.0 0:01.5 7:00/M
3 Sarah Thompson Tuscan MI 89 20 34 23:50.1 23:52.6 0:02.5 7:42/M
4 Lizzie Jones Waterford MI 87 20 35 23:50.5 23:53.0 0:02.5 7:42/M
5 Sarah Eldon East Lansing 217 20 57 26:38.2 26:48.4 0:10.2 8:39/M
6 Kelly Quisenberry Ortonville MI 263 23 58 26:52.5 27:04.1 0:11.6 8:44/M
7 Kari Woloszk Rochester Hills 185 20 65 27:54.4 28:04.5 0:10.1 9:03/M
8 Brittany Stedman Waterford MI 294 24 70 28:11.8 28:19.1 0:07.3 9:08/M
9 Allie Sowa Ortonville MI 260 20 86 29:54.0 30:11.4 0:17.4 9:44/M
10 Jessica Liebner Grand Blanc 132 21 102 32:50.1 32:57.5 0:07.4 10:38/M
11 Kelly Kwit Ortonville 219 21 108 33:42.5 34:10.0 0:27.5 11:01/M
12 Michelle Lyon Ortonville 124 20 113 33:59.3 34:51.4 0:52.1 11:15/M
13 Cessily Fahr Ortonville 128 20 121 34:47.8 35:28.2 0:40.4 11:26/M
14 Jaennetta Childers Ortonville MI 327 20 122 34:51.1 35:31.3 0:40.2 11:27/M
15 Andrea Lewis Ortonville 213 21 143 38:05.1 38:36.3 0:31.2 12:27/M
16 Olivia Didio Mt. Pleasant 116 20 144 38:54.0 39:09.5 0:15.5 12:38/M
17 Ashley Mirovsky Ortonville 211 21 147 39:39.1 40:07.4 0:28.3 12:56/M
18 Tori Knight Ortonville 117 22 150 39:43.5 40:12.5 0:29.0 12:58/M
19 Kimberlee Chartier Clarkston 226 20 153 40:46.1 41:20.2 0:34.1 13:20/M
20 Megan Arnold Holly 158 20 157 41:18.1 41:58.2 0:40.1 13:32/M
21 Jamie Kirts Ortonville MI 23 20 159 41:30.8 42:20.0 0:49.2 13:39/M
22 Danielle Duffiney Lake Orion MI 286 20 162 42:37.0 43:16.1 0:39.1 13:57/M
23 Lauren Spafford Mt. Pleasant 114 20 164 43:06.8 43:31.3 0:24.5 14:02/M
24 Sarah Tarp Holly 125 20 170 44:26.9 45:21.1 0:54.2 14:38/M
25 Shawna Brown Ortonville 210 21 177 45:48.9 46:08.0 0:19.1 14:53/M
26 Kylie Knight Ortonville 167 20 183 48:11.0 48:37.5 0:26.5 15:41/M
27 Lindsay Moskal Ortonville 151 20 184 48:12.1 48:37.6 0:25.5 15:41/M
28 Lauren Ross Ortonville MI 288 20 190 49:22.0 49:49.1 0:27.1 16:04/M
29 Maria Schmidtke Ortonville MI 10 20 192 49:23.9 49:49.1 0:25.2 16:04/M
30 Kayla Vaughn Clarkston MI 9 20 194 49:36.0 50:42.4 1:06.4 16:21/M
31 Katie Nedeau Saginaw 214 20 195 49:38.7 49:58.3 0:19.6 16:07/M
32 Brittany Kelley Flint MI 301 21 207 52:53.6 53:39.1 0:45.5 17:18/M
33 Leah McCarty Clarkston MI 289 20 210 53:16.9 53:43.3 0:26.4 17:20/M
34 Tiffany Underwood 339 21 211 54:16.1 54:46.5 0:30.4 17:40/M
35 Angela Declerck Ortonville MI 76 23 217 56:40.1 57:27.2 0:47.1 18:32/M
36 Katelynn Haas Ortonville MI 283 20 228 57:36.3 58:07.4 0:31.1 18:45/M
37 Katrina Hibbs Holly 150 20 229 57:37.0 58:08.0 0:31.0 18:45/M
38 Brandi Rashid Detroit MI 306 24 236 1:00:13.7 1:00:51.0 0:37.3 19:38/M
DNF Courtney Vantine Ortonville MI 69 23
DNF Lisa Arrowsmith Livonia MI 82 21 0:06.5
DNF Brianne Booker Clarkston MI 84 20
DNF Jennifer Ziskie Ortonville 108 23
DNF Brianne Redding Mt. Pleasant 147 23
DNF Brie Asaro Mount Pleasant 152 22
DNF Jamie Cook Mt. Pleasant 160 23
DNF Lauren McBride Ortonville 177 21
DNF Ally Martin Auburn Hills 186 20
DNF Chelsea Wengren Ortonville MI 292 20
DNF Jeff Carroll 337 21 0:29.5
Female 25 to 29
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Dawn Dandurand Madison Heights 178 28 94 30:54.8 31:00.0 0:05.2 10:00/M
2 Toni Schlaire Ortonville 235 28 176 45:48.3 46:06.4 0:18.1 14:52/M
3 Melissa Martin Grand Blanc MI 15 26 216 56:38.3 57:27.5 0:49.2 18:32/M
4 Amanda Haselhuhn Ortonville MI 13 29 226 57:21.1 57:48.5 0:27.4 18:39/M
DNF Nicole Tolan Champaign 134 26
DNF Kaelah Lesnau Livonia 180 26
Female 30 to 34
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Lindsey Budzynski Royal Oak 234 30 73 28:27.1 28:32.2 0:05.1 9:12/M
2 Lori Marino Oxford MI 79 33 77 28:57.1 29:34.3 0:37.2 9:32/M
3 Tonia Yoder Troy 165 30 78 28:58.0 29:33.0 0:35.0 9:32/M
4 Heather Turner Chesterfield 122 31 85 29:34.2 29:39.4 0:05.2 9:34/M
5 Melany Candiloro Flint MI 303 30 110 33:44.5 33:56.0 0:11.5 10:57/M
6 Monica Lozzi Pontiac MI 256 31 112 33:57.4 34:44.4 0:47.0 11:12/M
7 Alison Mumford 331 32 215 56:04.0 57:12.5 1:08.5 18:27/M
8 Tanya Brady Ortonville MI 75 33 225 57:21.0 57:48.2 0:27.2 18:39/M
DNF Nikki Lawrence Waterford MI 96 34
DNF Cindy Perkins Davison MI 254 31 0:17.4
Female 35 to 39
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Carrie Whited Ortonville MI 182 38 52 25:53.6 26:07.6 0:14.0 8:25/M
2 Melissa Dolliver Fenton MI 321 38 61 27:15.4 27:32.5 0:17.1 8:53/M
3 Lisa Mausolf Oxford MI 145 39 66 27:56.3 28:07.5 0:11.2 9:04/M
4 Shirly Kocaicovich Ionia MI 276 38 81 29:23.3 29:33.4 0:10.1 9:32/M
5 Bridget O'Brien-mitchelRochester Hills 148 38 83 29:27.5 29:42.5 0:15.0 9:35/M
6 Jodie Devries Grand Rapids MI 322 38 93 30:51.1 31:09.1 0:18.0 10:03/M
7 Dianne Pascoe Lapeer MI 251 39 95 31:02.6 31:08.0 0:05.4 10:03/M
8 Aimee Cuyler Rochester Hills 112 35 105 33:08.1 33:22.4 0:14.3 10:46/M
9 Claire Ivey Royal Oak 105 37 155 41:00.6 41:44.0 0:43.4 13:28/M
10 Erica Packard Dryden MI 302 36 168 44:00.5 44:27.5 0:27.0 14:20/M
11 Melissa Tolan-Halleck 328 36 204 51:44.8 52:52.3 1:07.5 17:03/M
Female 40 to 44
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Colleen Cady-Brown Grand Blanc MI 312 42 39 24:00.0 24:04.1 0:04.1 7:46/M
2 Veronika Maltsev Lake Orion 101 43 71 28:13.4 29:10.0 0:56.6 9:25/M
3 Susan Siragusa Rochester Hills 229 42 76 28:50.6 29:01.0 0:10.4 9:22/M
4 Anne Marie Sweetman Holly MI 287 42 140 37:49.0 38:05.3 0:16.3 12:17/M
5 Sheri Fabro Grand Blanc MI 64 40 158 41:28.2 42:58.2 1:30.0 13:52/M
6 Lori Schwab Grand Blanc MI 52 42 163 43:06.3 43:06.3 13:54/M
7 Margie Koles Ortonville MI 8 42 171 45:10.7 45:49.1 0:38.4 14:47/M
8 Lori Bahnmueller Huntington Woods 230 42 179 45:57.0 46:34.4 0:37.4 15:01/M
9 Julie Fisher Ortonville 153 44 187 48:59.2 50:03.3 1:04.1 16:09/M
10 Larae Mirovsky Ortonville 191 44 203 51:09.7 51:42.0 0:32.3 16:41/M
11 Susan Reo Ortonville 223 43 220 57:01.2 57:34.5 0:33.3 18:34/M
12 Roberta Benedict Ortonville 197 42 222 57:08.4 58:03.4 0:55.0 18:44/M
13 Rhonda Mears Ortonville 199 43 224 57:13.3 58:09.6 0:56.3 18:45/M
14 Melissa Whitaker Ortonville MI 40 43 227 57:27.3 57:48.4 0:21.1 18:39/M
15 Kelly Deering Swartz Creek 171 44 235 59:51.0 1:00:49.3 0:58.3 19:37/M
DNF Jennifer Tews Ortonville MI 11 41 0:06.3
DNF Renelle Tolan Ortonville 97 44 1:38.4
Female 45 to 49
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Tamara Jett Clarkston MI 1 48 96 31:11.8 31:20.1 0:08.3 10:06/M
2 Kristine Elwart Ortonville 207 46 97 31:16.6 31:26.0 0:09.4 10:08/M
3 Kandra Cousins Ortonville MI 2 47 116 34:23.7 34:53.2 0:29.5 11:15/M
4 Deanna Hart Clarkston MI 315 47 125 35:36.8 35:49.1 0:12.3 11:33/M
5 Victoria Brejnak Goodrich 220 48 135 36:37.6 36:51.0 0:13.4 11:53/M
6 Theresa Doan Ortonville 113 49 136 36:57.9 37:24.2 0:26.3 12:04/M
7 Alisa Lyon Ortonville 140 49 138 37:23.7 38:14.0 0:50.3 12:20/M
8 Donna Polasek Ortonville MI 14 47 167 43:21.2 44:28.4 1:07.2 14:21/M
9 Jona Kirts-Hudson Ortonville MI 67 46 169 44:00.8 46:46.3 2:45.5 15:05/M
10 Kim Zarnac 329 47 172 45:10.7 45:49.1 0:38.4 14:47/M
11 Sher Stedman Ortonville MI 293 49 181 46:01.7 46:26.0 0:24.3 14:59/M
12 Chris Kage Oxford MI 323 45 182 47:24.9 48:01.1 0:36.2 15:29/M
13 Ann Tarp Holly 135 46 189 49:05.8 49:58.0 0:52.2 16:07/M
14 Lon Ross Ortonville MI 290 47 197 50:20.8 50:52.2 0:31.4 16:25/M
15 Sandy Morales Oxford MI 56 49 205 52:03.7 52:30.2 0:26.5 16:56/M
16 Dorothy Reo 345 47 219 57:01.0 57:35.0 0:34.0 18:35/M
17 Josie Petitta Troy MI 54 48 230 58:14.2 58:59.6 0:45.4 19:02/M
18 Kari Faarup Waterford 215 48 232 59:28.0 1:00:29.3 1:01.3 19:31/M
19 Debbie Schuckmann Hamilton 142 48 237 1:00:13.8 1:01:12.0 0:58.2 19:45/M
20 Sandy Arrowsmith Livonia MI 63 49 241 1:01:25.1 1:02:42.6 1:17.5 20:14/M
21 Rhonda Tomei Ortonville MI 270 45 244 1:04:06.2 1:05:05.6 0:59.4 21:00/M
DNF Marcia Nantz Middletown OH 42 48
DNF Jan Alexander Clarkston MI 78 46
DNF Carol Koenig Ortonville 174 49
DNF Laurie Shell 341 46
Female 50 to 54
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Lana Quisenberry Ortonville MI 264 53 88 30:09.7 30:21.1 0:11.4 9:47/M
2 Linda Brooks Ortonville MI 50 50 103 33:00.4 33:23.5 0:23.1 10:46/M
3 Lori Dean Oxford MI 138 51 119 34:40.6 35:32.1 0:51.5 11:28/M
4 Chris Distelrath Canton 218 52 123 35:23.8 35:56.1 0:32.3 11:35/M
5 Nancee Mooney Ortonville 141 50 149 39:42.2 39:54.2 0:12.0 12:52/M
6 Christine Mills Sterling Heights M 85 53 165 43:08.1 43:47.5 0:39.4 14:07/M
7 Elizabeth Denny Grand Blanc 104 51 175 45:43.8 47:10.1 1:26.3 15:13/M
8 Julie Neal Ortonville 228 53 180 45:58.2 46:34.4 0:36.2 15:01/M
9 Patricia Orczykowski Washington MI 5 53 191 49:22.3 50:09.3 0:47.0 16:11/M
10 Mary Wilson Ortonville 169 51 199 50:51.7 51:33.1 0:41.4 16:38/M
11 Sue Lewis Ortonville 212 52 201 51:07.6 51:41.6 0:34.0 16:40/M
12 Cindy Knight Ortonville 166 51 202 51:08.2 51:41.5 0:33.3 16:40/M
13 Anne Schmidtke Ortonville MI 51 50 208 53:03.3 53:26.6 0:23.3 17:14/M
14 Sue Kortman Hubbard Lake MI 24 51 214 55:27.4 57:12.5 1:45.1 18:27/M
15 Rose Declerk Ortonville MI 19 53 218 56:41.0 57:27.4 0:46.4 18:32/M
16 Terry Galley 355 54 240 1:00:43.3 1:01:30.4 0:47.1 19:50/M
DNF Linda Moskal Ortonville MI 60 51
DNF Nancy Wasczenski Ortonville 161 53
DNF Darlene Stultz Grand Blanc 187 52
DNF Patrice Gould Plymouth 203 51
DNF Melissa Solley Clarkston 233 53
Female 55 to 59
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Patricia Hanley Ferndale 106 56 137 37:01.8 37:43.1 0:41.3 12:10/M
2 Sue Whirte Oxford MI 300 56 156 41:05.8 41:38.2 0:32.4 13:26/M
3 Jerrl Vollbach Holly MI 326 56 178 45:56.8 46:25.2 0:28.4 14:58/M
4 Kathy Salvador Ortonville MI 310 55 188 49:05.5 49:57.5 0:52.0 16:07/M
5 Nancy Trott Ortonville MI 66 56 193 49:27.6 50:11.2 0:43.6 16:11/M
6 Susan Pitser Ortonville 170 56 200 50:53.2 51:33.3 0:40.1 16:38/M
7 Carol Heymoss Sterling Heights M 16 59 239 1:00:42.1 1:01:30.3 0:48.2 19:50/M
8 Myra Tolan Ortonville MI 32 56 245 1:04:48.0 1:06:05.3 1:17.3 21:19/M
DNF Karen Wilson Clarkston MI 20 58
DNF Nadine Vantine Ortonville MI 53 58
DNF Nancy Coleman Millington 195 59
DNF Janet Tolan 352 59
DNF Patti Vileherl 353 56 1:14.4
Female 60 to 64
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Melodie Maxfield Oxford MI 268 60 69 28:02.9 28:21.1 0:18.2 9:09/M
2 Ramona Ludvigsen Ortonville 231 61 151 40:09.7 40:51.0 0:41.3 13:11/M
DNF Dottie Merrill Grand Blanc MI 31 63
DNF Carol Kraus Clinton Twp. 46 60
Female 65 to 69
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Linda Nelson Ortonville MI 94 67 107 33:35.7 33:50.2 0:14.5 10:55/M
Overall Male Open Winners
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Adam Richmoind Ortonville MI 265 21 1 16:48.0 16:48.3 0:00.3 5:25/M
Overall Male Masters Winners
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Terry Carmean Ortonville MI 30 53 4 19:41.5 19:42.6 0:01.1 6:21/M
Male 14 and under
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Payton Cousins Ortonville MI 18 13 29 23:22.1 23:24.4 0:02.3 7:33/M
2 Brady Hendershott Ortonville MI 92 11 99 31:44.7 31:50.2 0:05.5 10:16/M
3 Brandon Pasco Goodrich 252 14 128 35:49.8 36:13.3 0:23.5 11:41/M
4 Joseph Tomei Ortonville MI 271 08 243 1:04:01.1 1:05:00.3 0:59.2 20:58/M
DNF David Koles Ortonville MI 7 13
DNF Dane Coleman Millington 193 4
DNF Cade Coleman Millington 194 9
DNF Abc Blank 72 11
DNF Blank Blank 250 11
DNF Bla Blank 347 11
DNF Nick Newsom Ortonville MI 308 14
Male 15 to 19
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Nicola Grupido Ortonville 119 19 5 19:57.8 20:02.1 0:04.3 6:28/M
2 Branden Bilkos Ortonville 129 17 9 21:01.1 21:05.2 0:04.1 6:48/M
3 Austin Brice Ortonville 184 16 11 21:32.4 21:35.4 0:03.0 6:58/M
4 Nicholas Sowa Ortonville MI 261 16 18 22:17.0 22:20.3 0:03.3 7:12/M
5 Cody Cousins Ortonville MI 95 15 27 23:21.9 23:24.0 0:02.1 7:33/M
6 Nick MacKie Ortonville 107 19 31 23:39.8 23:48.4 0:08.6 7:41/M
7 Cody Byers Ortonville MI 304 18 42 24:14.1 24:18.2 0:04.1 7:50/M
8 Trevor Trudell Ortonville 121 17 50 25:31.1 25:37.2 0:06.1 8:16/M
9 Corey Davis Allendale 137 19 54 26:15.5 26:23.5 0:08.0 8:31/M
10 Andrew Whitaker Ortonville MI 4 18 60 26:56.6 27:06.1 0:09.5 8:45/M
11 Patrick McCauley Holly MI 307 19 63 27:41.7 27:46.1 0:04.4 8:57/M
12 Kevin Loughlin Ortonville MI 71 16 79 29:02.9 29:06.2 0:03.3 9:23/M
13 Ryan Carroll 338 16 92 30:44.2 30:55.4 0:11.2 9:58/M
14 Ron Redmond Ortonville MI 257 18 152 40:11.8 40:22.2 0:10.4 13:01/M
15 Derek Breen Ortonville 198 19 223 57:08.9 58:04.5 0:55.6 18:44/M
DNF Alex Koles Ortonville MI 55 15
DNF Evan Tarp Holly 136 16
DNF Nathan Koenig Ortonville 175 15
DNF Brian Gould Plymouth 205 19
DNF Luigi Reo Ortonville 224 16 0:02.1
Male 20 to 24
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Tom Gienapp Brighton MI 93 20 2 17:25.8 17:26.2 0:00.4 5:37/M
2 Kenneth White Oxford MI 299 22 7 20:17.1 20:17.3 0:00.2 6:33/M
3 Adam George 319 21 10 21:10.6 21:15.0 0:04.4 6:51/M
4 Tyler Knight Bay City MI 325 20 23 22:41.2 22:45.3 0:04.1 7:20/M
5 Ian Williams Ortonville 127 20 25 23:09.2 23:16.5 0:07.3 7:30/M
6 David Geeham Ortonville 209 23 28 23:22.0 23:37.1 0:15.1 7:37/M
7 John Kretchman Washington MI 298 20 32 23:39.8 23:50.2 0:10.4 7:41/M
8 Andrew Ayde Lapeer MI 282 20 36 23:52.7 24:00.0 0:07.3 7:45/M
9 John Joyce 27 22 37 23:55.0 23:56.2 0:01.2 7:43/M
10 Kyle Carmean Ortonville MI 29 22 40 24:04.1 24:05.3 0:01.2 7:46/M
11 Joe Tolan Ortonville MI 33 23 48 25:21.7 25:28.2 0:06.5 8:13/M
12 Danny Hecht White Lake MI 274 21 49 25:25.4 25:34.5 0:09.1 8:15/M
13 Andy Anzures Mount Pleasant MI 269 21 62 27:35.9 27:50.0 0:14.1 8:59/M
14 Dylan Kent Clarkston MI 316 20 67 27:56.7 28:04.2 0:07.5 9:03/M
15 Joseph Tursak Ortonville MI 318 24 72 28:20.5 28:35.0 0:14.5 9:13/M
16 Josh Papheas Ortonville MI 313 20 74 28:28.9 28:37.1 0:08.2 9:14/M
17 Drew Fisher Ortonville 156 20 80 29:13.5 29:17.0 0:03.5 9:27/M
18 Andrew Schmees Lake Orion MI 285 20 91 30:36.8 31:15.0 0:38.2 10:05/M
19 Curtis Byers Ortonville 196 20 100 32:09.7 32:22.3 0:12.6 10:26/M
20 Matthew Collier Mt. Pleasant 120 21 104 33:03.7 33:17.0 0:13.3 10:44/M
21 Robert Carpenter 346 23 109 33:42.7 34:02.2 0:19.5 10:59/M
22 Bobby Roop Ortonville MI 320 22 117 34:29.5 34:29.5 11:07/M
23 Jeff Ellsworth 336 21 154 40:49.1 41:19.3 0:30.2 13:20/M
24 Chris Nelson 332 20 161 42:26.8 42:52.0 0:25.2 13:50/M
25 Anthony Mills 343 22 185 48:29.5 49:04.5 0:35.0 15:50/M
26 Josh Newsom 344 22 186 48:30.0 49:04.3 0:34.3 15:50/M
27 Ryan Morales Oxford MI 280 20 196 49:44.8 50:11.2 0:26.4 16:11/M
DNF Jimmy Karner Ortonville MI 80 20
DNF Matthew Rife Ortonville 99 22
DNF Jake Marsh Clarkston 115 22
DNF Christopher Drake Milford 126 20
DNF Kyle Schuckmann Hamilton 146 21
DNF Mark Minor Mount Pleasant 159 22
DNF Andrew Koenig Ortonville 176 21
DNF Andrew Burch Ortonville MI 262 22
DNF Joel Newsom Ortonville MI 309 23
DNF Ryan Claycomb 333 20 0:58.5
DNF Danny Johnston 334 20
DNF Tim Claycomb 335 20
DNF Gind Toreli 349 24 0:13.0
Male 25 to 29
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Chris Todd White Lake MI 275 28 33 23:44.8 23:54.2 0:09.4 7:43/M
2 Dustin Coleman Auburn Hills 181 27 53 26:12.1 26:15.5 0:03.4 8:28/M
3 Dale Orczykowski Washington MI 61 26 55 26:18.3 26:31.3 0:13.0 8:33/M
4 Lucas Wilcox 350 25 106 33:25.2 33:39.2 0:14.0 10:51/M
5 Jason Cummings Jackson MI 179 26 115 34:17.4 35:05.4 0:48.0 11:19/M
6 Mike Fagerlie Milford MI 267 25 145 39:06.3 39:24.3 0:18.0 12:43/M
DNF Nick Tolan Champaign 133 26
DNF Brandon Coleman Millington 201 28 0:23.0
DNF Joe Rashid Detroit MI 305 28
Male 35 to 39
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Mark Cuyler Rochester Hills 111 37 15 22:10.2 22:24.2 0:14.0 7:14/M
2 Joe Murray Rochester Hills 102 35 46 25:12.9 25:25.3 0:12.4 8:12/M
3 Trevor Coleman Metamora MI 253 36 127 35:49.8 36:13.1 0:23.3 11:41/M
4 David Pasco Goodrich 255 39 129 35:50.1 36:13.3 0:23.2 11:41/M
5 Lon Coleman Millington 164 37 131 36:14.0 36:14.0 11:41/M
Male 40 to 44
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Jeff Mitchell Rochester Hills 149 43 14 21:51.8 21:55.1 0:03.3 7:04/M
2 Eugene Maltsev Lake Orion 100 43 21 22:24.9 23:23.2 0:58.3 7:33/M
3 Jeff Bishop Attica MI 295 43 38 23:56.7 24:13.2 0:16.5 7:49/M
4 Peter Tiagunov 342 40 68 28:01.0 28:57.3 0:56.3 9:20/M
5 Daniel Hudson Ortonville MI 48 41 89 30:12.9 31:02.2 0:49.3 10:01/M
6 Tim Whited Ortonville 183 40 120 34:45.3 35:00.4 0:15.1 11:17/M
7 James McDonough Otisville MI 266 40 130 35:57.8 36:14.0 0:16.2 11:41/M
Male 45 to 49
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Michael Suski Grand Blanc MI 284 48 6 20:01.9 20:05.1 0:03.2 6:29/M
2 Phillip Hamelin Clarkston MI 59 45 13 21:45.8 21:47.3 0:01.5 7:02/M
3 Dan Parr Brown City MI 311 49 19 22:19.1 22:22.2 0:03.1 7:13/M
4 Jim Swain Davison MI 36 47 20 22:22.9 22:24.4 0:01.5 7:14/M
5 Ken Hartwig Ortonville MI 281 49 44 24:53.1 25:00.5 0:07.4 8:04/M
6 Thomas Golden Ortonville MI 324 46 75 28:40.7 28:49.0 0:08.3 9:18/M
7 Mark Gilson Columbiaville MI 277 47 126 35:38.1 35:54.4 0:16.3 11:35/M
8 Wayne Kretchman Washington MI 297 49 134 36:27.2 36:37.6 0:10.4 11:49/M
9 Andy Fisher Ortonville 154 46 198 50:24.8 51:30.2 1:05.4 16:37/M
DNF Tim Markwardt Almont MI 49 49
DNF Steven Schuckmann Hamilton 143 47
DNF David Knight Ortonville 168 49
DNF Mark Koenig Ortonville 173 49
Male 50 to 54
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 David Wilson Ortonville 157 52 26 23:21.2 23:26.5 0:05.3 7:34/M
2 Rick Clark Clarkston MI 227 54 30 23:37.0 23:43.5 0:06.5 7:39/M
3 Kevin Mills Sterling Heights M 21 51 43 24:40.7 24:50.0 0:09.3 8:01/M
4 Joe Orczykowski Washington MI 41 54 47 25:16.9 25:30.1 0:13.2 8:14/M
5 Joseph Terranova Lake Orion MI 39 51 56 26:26.2 26:36.5 0:10.3 8:35/M
6 Tommy Stalinski Warren MI 58 52 101 32:21.7 33:04.2 0:42.5 10:40/M
7 Joe Tomei Ortonville MI 272 52 111 33:48.6 34:05.2 0:16.6 11:00/M
8 John Shell Davisburg MI 340 52 141 37:56.2 39:01.3 1:05.1 12:35/M
9 Tom Schmidtke Ortonville MI 35 50 209 53:04.2 53:26.3 0:22.1 17:14/M
10 Mark Arrowsmith Livonia MI 47 52 231 59:20.7 1:00:45.0 1:24.3 19:36/M
11 John Faarup Waterford 216 52 234 59:46.2 1:00:49.2 1:03.0 19:37/M
12 Jeff Polasik Ortonville MI 37 50 242 1:03:03.3 1:04:12.4 1:09.1 20:43/M
DNF Mark Koles Ortonville MI 6 53
DNF Brian Tolan Ortonville MI 34 52
DNF Ed Nantz Middletown OH 43 54
DNF Mel Kendziorski Lake Orion MI 44 54
DNF David Trott Ortonville MI 65 54 0:43.3
DNF Daniel Tolan Ortonville 98 53
DNF Mark Stultz Grand Blanc 189 54
DNF Alan Solley Clarkston 232 52
DNF Charles Reo Ortonville MI 314 54
DNF Russ Tolan 351 54
Male 55 to 59
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Uncle Ron Carmean Ortonville MI 28 55 22 22:33.8 22:40.3 0:06.5 7:19/M
2 Mike Murphy Burton MI 258 59 41 24:09.2 24:18.5 0:09.3 7:50/M
3 Myron Sedman Beverly Hills 103 59 64 27:48.6 28:00.0 0:11.4 9:02/M
4 Inasio Anzures Hazel Park MI 296 56 98 31:40.6 31:55.0 0:14.4 10:18/M
DNF Michael Stuetzer Waterford MI 62 56
DNF Terry Gould Plymouth 202 57
DNF Te Villiere 354 56 1:20.0
Male 60 to 64
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Paul Kraus Clinton Twp. 45 61 221 57:04.0 57:51.5 0:47.5 18:40/M
DNF Paul Heymoss Sterling Heights M 38 61



Ortonville MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.