2009 Otsego Bulldog X-C Invitational

back to results

Oct. 3, 2009

2009 Otsego Bulldog X-C Invitational
Otsego, Michigan


************************** 5TH & 6TH GRADE GIRLS RESULTS *************************



OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

Place No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
1 930 Maggie Farrell BC Lakeview MS F 5 12:07 7:08
2 855 Amber Austin Otsego MS F 6 12:33 7:23
3 863 Madison Secord Otsego MS F 6 12:52 7:34
4 581 Julianna Blaskie BC Lakeview MS F 6 13:08 7:43
5 899 Carley Andrews Sparta MS F 6 13:27 7:55
6 900 Lexi Heimbaugh Sparta MS F 6 13:28 7:55
7 923 Kendall Green Comstock MS F 5 13:29 7:56
8 858 Meredith Lincoln Otsego MS F 6 13:40 8:02
9 579 Aiden Baum BC Lakeview MS F 6 13:47 8:06
10 621 Madison Wilson BC Lakeview MS F 6 13:51 8:09
11 714 Jordyn Klaasen Hamilton MS F 6 13:53 8:10
12 926 Ahkyla Blakely Comstock MS F 4 13:57 8:13
13 612 Dharia Piper-Owens BC Lakeview MS F 6 14:02 8:16
14 761 Sydnie Weller Harper Creek MS F 6 14:06 8:18
15 582 Marie Bridges BC Lakeview MS F 6 14:10 8:20
16 727 Maya Voorhorst Hamilton MS F 6 14:12 8:21
17 715 Meridith Klenk Hamilton MS F 6 14:18 8:25
18 856 Renee Bryan Otsego MS F 6 14:25 8:29
19 705 Lauren Davis Hamilton MS F 6 14:26 8:30
20 827 Alyssa Burns Kalamazoo Cougars MS F 6 14:28 8:31
21 723 Anna Stedman Hamilton MS F 6 14:30 8:32
22 683 Hannah Walker Delton Kellogg MS F 6 14:33 8:34
23 905 Angela Taylor Sparta MS F 6 14:34 8:34
24 741 Jess Cadena Harper Creek MS F 6 14:38 8:37
25 755 Taylor Shellenberger Harper Creek MS F 6 14:42 8:39
26 823 Paige Sexton Heritage Christian M F 5 14:42 8:39
27 617 Payton Stine BC Lakeview MS F 6 14:42 8:39
28 712 Emma Jennings Hamilton MS F 6 14:44 8:40
29 681 Riley Scoville Delton Kellogg MS F 6 14:57 8:48
30 901 Bailey Knight Sparta MS F 6 14:59 8:49
31 610 Margaret Par BC Lakeview MS F 6 15:07 8:54
32 739 McKenzie Babcock Harper Creek MS F 6 15:17 9:00
33 908 Erin Wooten Sparta MS F 6 15:25 9:04
34 726 Emma Styf Hamilton MS F 6 15:35 9:10
35 724 Nicki Stilli Hamilton MS F 6 15:38 9:12
36 902 Rachel Poling Sparta MS F 6 15:43 9:15
37 931 Abby Hewitt Coldwater MS F 6 15:49 9:18
38 707 Morgan Devries Hamilton MS F 6 15:57 9:23
39 615 Lily Robertson BC Lakeview MS F 6 15:59 9:25
40 844 Ashley Kuhlman Mendon MS F 6 16:21 9:37
41 757 Brittany Spiegla Harper Creek MS F 6 16:42 9:50
42 903 McKenna Schafer Sparta MS F 5 17:02 10:02
43 672 Megan Grimes Delton Kellogg MS F 6 17:16 10:09
44 711 Maddy Hildenbrand Hamilton MS F 6 17:49 10:29
45 760 Sara Way Harper Creek MS F 6 18:02 10:37
46 616 Lillian Shenefield BC Lakeview MS F 6 18:04 10:38
47 854 Reghan Adams Otsego MS F 6 18:16 10:45
48 759 Ashley Tomak Harper Creek MS F 6 18:18 10:46
49 904 Kiershteon Sherman Sparta MS F 5 18:29 10:53
50 909 Tera Wudkewych Sparta MS F 5 18:30 10:53





Page 2
************************** 5TH & 6TH GRADE GIRLS RESULTS *************************



OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

Place No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
51 709 Anna Freestone Hamilton MS F 6 20:13 11:54
52 708 Audrie Flinsky Hamilton MS F 6 20:13 11:54






Page 1
************************** 5TH & 6TH GRADE BOYS RESULTS *************************



OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

Place No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
1 650 Brandon Vanoosten BC Lakeview MS M 6 10:50 6:22
2 919 Travon Blakely Comstock MS M 5 10:59 6:28
3 940 Nathan Waterburg Coldwater MS M 6 11:01 6:29
4 733 Mark Freyhof Hamilton MS M 6 11:15 6:37
5 767 Mitchel Coon Harper Creek MS M 6 11:16 6:38
6 943 Adam Clemens Coldwater MS M 6 11:20 6:40
7 729 Kyle Dams Hamilton MS M 6 11:31 6:47
8 942 Sean Delaney Coldwater MS M 6 11:44 6:54
9 737 Chad Timmer Hamilton MS M 6 11:47 6:56
10 866 Jesse David Otsego MS M 6 11:47 6:56
11 798 Alex Beauchamp Hastings MS M 6 12:10 7:10
12 952 Ethan Aerts Coldwater MS M 6 12:26 7:19
13 768 Ryan Cope Harper Creek MS M 6 12:30 7:22
14 910 Erik Christafferson Sparta MS M 6 12:38 7:26
15 625 Caleb Berkley BC Lakeview MS M 6 12:38 7:26
16 804 Scott Garber Hastings MS M 6 12:43 7:29
17 693 Connor High Delton Kellogg MS M 6 12:45 7:30
18 913 Tristan Hull Sparta MS M 6 12:50 7:33
19 922 Tyler Mays Comstock MS M 5 13:03 7:41
20 657 Seth Ansell Comstock MS M 6 13:05 7:42
21 953 Jacob Hagenbush Mendon MS M 5 13:13 7:47
22 918 Ryan Wudkewych Sparta MS M 6 13:22 7:52
23 648 Malachi Tripaldi BC Lakeview MS M 6 13:23 7:52
24 728 Spencer Boeve Hamilton MS M 6 13:29 7:56
25 921 MacKenzie Derhammer Comstock MS M 5 13:35 8:00
26 911 Phillip Garcia Sparta MS M 6 13:37 8:01
27 702 Tucker Scoville Delton Kellogg MS M 6 13:39 8:02
28 912 Jackson Howes Sparta MS M 6 13:49 8:08
29 841 Joey Shank Kalamazoo Cougars MS M 6 13:55 8:11
30 815 Nick Surratt Hastings MS M 6 14:05 8:17
31 769 Alec Dumas Harper Creek MS M 6 14:09 8:19
32 731 Adam Everse Hamilton MS M 6 14:14 8:23
33 697 Trevor Millard Delton Kellogg MS M 6 14:21 8:27
34 833 Josh Burns Kalamazoo Cougars MS M 6 14:23 8:28
35 839 Joe Rambadt Kalamazoo Cougars MS M 6 14:33 8:33
36 736 Jeremy Quillian Hamilton MS M 6 14:34 8:34
37 954 Garrett Russell Mendon MS M 5 14:39 8:37
38 916 Caleb Soules Sparta MS M 5 14:47 8:42
39 834 Jordan Burns Kalamazoo Cougars MS M 6 15:58 9:24
40 628 Brandon Corra BC Lakeview MS M 6 16:02 9:26
41 795 Ben Anderson Hastings MS M 6 16:03 9:26
42 643 Allen Peng BC Lakeview MS M 6 16:14 9:33
43 629 Jason Crandell BC Lakeview MS M 6 16:25 9:40
44 852 Matt Roop Mendon MS M 6 16:27 9:41
45 914 Quinn Johnson Sparta MS M 5 16:48 9:53
46 928 Gerald Prather Comstock MS M 4 16:54 9:57
47 636 Brett Hermsen BC Lakeview MS M 6 16:56 9:58
48 835 Nate Dalton Kalamazoo Cougars MS M 6 17:03 10:02
49 917 Ryan Wooten Sparta MS M 5 17:22 10:13
50 924 Jaidyn Love Comstock MS M 5 17:51 10:30





Page 2
************************** 5TH & 6TH GRADE BOYS RESULTS *************************



OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

Place No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
51 810 Robert Perry Hastings MS M 6 23:05 13:35





************************** MS GIRLS RESULTS ***************************
MIDDLE SCHOOL


OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

Place No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
1 791 Trista Straube Hastings MS F 8 11:05 6:31
2 608 Amanda Noakes BC Lakeview MS F 8 11:24 6:43
3 590 Emma Farrell BC Lakeview MS F 8 11:34 6:49
4 718 Keagan Maxson Hamilton MS F 8 11:40 6:52
5 745 Michaela Gilmore Harper Creek MS F 7 11:42 6:53
6 740 Haley Burritt Harper Creek MS F 8 11:44 6:54
7 845 Grace Leighton Mendon MS F 8 11:46 6:55
8 618 Megan Strole BC Lakeview MS F 8 11:47 6:56
9 830 Cecelia Rambadt Kalamazoo Cougars MS F 8 11:47 6:56
10 598 Kari Keagle BC Lakeview MS F 8 11:49 6:57
11 585 Gillian Colqhoun BC Lakeview MS F 7 11:53 6:59
12 720 Lizzy Schondelmeyer Hamilton MS F 7 12:04 7:06
13 945 Corrisa Ross Coldwater MS F 7 12:09 7:09
14 580 Sydney Baxter BC Lakeview MS F 7 12:18 7:14
15 725 Jennie Styf Hamilton MS F 8 12:19 7:15
16 949 Preslie Bergman Coldwater MS F 8 12:20 7:15
17 857 Brook Glessner Otsego MS F 7 12:24 7:18
18 864 Marceline Stevens Otsego MS F 8 12:24 7:18
19 948 Rebecca Harmon Coldwater MS F 8 12:40 7:27
20 824 Rachael Wessing Heritage Christian M F 8 12:43 7:29
21 607 Madison Noakes BC Lakeview MS F 7 12:45 7:30
22 611 Kelly Peng BC Lakeview MS F 8 12:52 7:35
23 716 Rebecca Koopman Hamilton MS F 8 12:57 7:37
24 786 Abby Laubaugh Hastings MS F 7 12:59 7:38
25 754 Meghan Schulz Harper Creek MS F 8 12:59 7:39
26 861 Maggie Rickstad Otsego MS F 8 13:00 7:39
27 787 Ariel Moore Hastings MS F 8 13:01 7:40
28 950 Maggie Morrison Coldwater MS F 8 13:03 7:41
29 955 Cheyenne Allyn-White Gobles MS F 7 13:04 7:41
30 603 Kaitlin Lambert BC Lakeview MS F 8 13:05 7:42
31 679 Danielle Morse Delton Kellogg MS F 8 13:06 7:43
32 957 Micheala Scholte Gobles MS F 7 13:14 7:47
33 822 Morgan Meister Heritage Christian M F 8 13:15 7:48
34 750 Brook Hubbard Harper Creek MS F 8 13:16 7:48
35 826 Genevieve Brockway Kalamazoo Cougars MS F 8 13:18 7:49
36 706 Crystal Deroo Hamilton MS F 7 13:18 7:50
37 960 Alissa Dickerson Gobles MS F 8 13:19 7:50
38 710 Breanna Heneveld Hamilton MS F 7 13:23 7:53
39 619 Emily Tuyls BC Lakeview MS F 8 13:27 7:55
40 620 Alex Welsch BC Lakeview MS F 8 13:29 7:56
41 703 Megan Aardema Hamilton MS F 8 13:31 7:57
42 843 Rachel Frisbie Mendon MS F 7 13:32 7:58
43 947 Rebecca Glei Coldwater MS F 8 13:33 7:58
44 789 Kylee Nemetz Hastings MS F 8 13:35 7:59
45 655 Amber Salome Comstock MS F 8 13:38 8:01
46 944 Mariah Littley Coldwater MS F 8 13:39 8:02
47 595 Elizabeth Hanlon BC Lakeview MS F 8 13:42 8:04
48 594 Briana Green BC Lakeview MS F 8 13:42 8:04
49 717 Monika Koops Hamilton MS F 7 13:43 8:04
50 951 Natalie Dally Coldwater MS F 8 13:46 8:06





Page 2
************************** MS GIRLS RESULTS ***************************
MIDDLE SCHOOL


OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

Place No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
51 821 Carrie Hamminga Heritage Christian M F 8 13:47 8:06
52 828 Gabby Dalton Kalamazoo Cougars MS F 7 13:51 8:09
53 756 Lauren Smith Harper Creek MS F 7 13:54 8:11
54 946 Dannielle Cekander Coldwater MS F 8 13:57 8:13
55 860 Lili Penny Otsego MS F 7 13:59 8:13
56 793 Abbey Vandiver Hastings MS F 7 14:03 8:16
57 592 Taylor Gailhouse BC Lakeview MS F 8 14:04 8:17
58 859 Megan Loll Otsego MS F 7 14:05 8:17
59 719 Courtney Peters Hamilton MS F 8 14:08 8:19
60 600 Megan Keithley BC Lakeview MS F 7 14:10 8:20
61 758 Ashlyn Tkac Harper Creek MS F 8 14:11 8:21
62 747 Logan Gray Harper Creek MS F 8 14:11 8:21
63 651 Bailey Clements Comstock MS F 8 14:15 8:23
64 862 Christine Schultz Otsego MS F 8 14:17 8:24
65 933 Alissa Miller Coldwater MS F 7 14:19 8:25
66 583 Alex Brooks BC Lakeview MS F 8 14:20 8:26
67 596 Bishop Haydin BC Lakeview MS F 8 14:27 8:30
68 721 Maddy Schreiber Hamilton MS F 7 14:37 8:36
69 587 Gwen Davis BC Lakeview MS F 8 14:45 8:41
70 601 Cassidy Kerr BC Lakeview MS F 7 14:46 8:41
71 677 Casey Jo McManus Delton Kellogg MS F 7 14:59 8:49
72 749 Taylor Hoekstra Harper Creek MS F 7 15:14 8:58
73 790 Haleigh Pool Hastings MS F 7 15:16 8:59
74 589 Cheyenne English BC Lakeview MS F 7 15:21 9:02
75 704 Lizzy Corliss Hamilton MS F 7 15:26 9:05
76 584 Kaci Champlin BC Lakeview MS F 8 15:42 9:14
77 604 Stephanie Liu BC Lakeview MS F 7 15:48 9:18
78 586 Harley Daniel BC Lakeview MS F 8 16:01 9:25
79 794 Ashely Weinbrecht Hastings MS F 8 16:12 9:32
80 613 Hayley Reynolds BC Lakeview MS F 7 16:17 9:35
81 622 Andrea Wilson BC Lakeview MS F 7 16:49 9:54
82 932 Jacie Mueller Coldwater MS F 8 16:59 10:00
83 842 Angie Foghino Mendon MS F 8 18:17 10:45
84 673 Cassidy Haase Delton Kellogg MS F 7 18:22 10:49
85 667 Sam Cooper Delton Kellogg MS F 7 18:30 10:53
86 606 Joshlynn Menck BC Lakeview MS F 8 19:35 11:31


******************** MS GIRLS TEAM SCORE ********************


OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.


1. 29 BC Lakeview MS (11:42 58:27)
===================================
1 2 Amanda Noakes BC Lakeview MS F 8 11:24
2 3 Emma Farrell BC Lakeview MS F 8 11:34
3 7 Megan Strole BC Lakeview MS F 8 11:47
4 8 Kari Keagle BC Lakeview MS F 8 11:49
5 9 Gillian Colqhoun BC Lakeview MS F 7 11:53
6 ( 12) Sydney Baxter BC Lakeview MS F 7 12:18
7 ( 18) Madison Noakes BC Lakeview MS F 7 12:45

2. 72 Hamilton MS (12:28 62:18)
===================================
1 4 Keagan Maxson Hamilton MS F 8 11:40
2 10 Lizzy Schondelmeyer Hamilton MS F 7 12:04
3 13 Jennie Styf Hamilton MS F 8 12:19
4 19 Rebecca Koopman Hamilton MS F 8 12:57
5 26 Crystal Deroo Hamilton MS F 7 13:18
6 ( 27) Breanna Heneveld Hamilton MS F 7 13:23
7 ( 28) Megan Aardema Hamilton MS F 8 13:31

3. 90 Harper Creek MS (12:43 63:35)
===================================
1 5 Michaela Gilmore Harper Creek MS F 7 11:42
2 6 Haley Burritt Harper Creek MS F 8 11:44
3 21 Meghan Schulz Harper Creek MS F 8 12:59
4 25 Brook Hubbard Harper Creek MS F 8 13:16
5 33 Lauren Smith Harper Creek MS F 7 13:54
6 ( 37) Ashlyn Tkac Harper Creek MS F 8 14:11
7 ( 38) Logan Gray Harper Creek MS F 8 14:11

4. 95 Coldwater MS (12:45 63:45)
===================================
1 11 Corrisa Ross Coldwater MS F 7 12:09
2 14 Preslie Bergman Coldwater MS F 8 12:20
3 17 Rebecca Harmon Coldwater MS F 8 12:40
4 24 Maggie Morrison Coldwater MS F 8 13:03
5 29 Rebecca Glei Coldwater MS F 8 13:33
6 ( 31) Mariah Littley Coldwater MS F 8 13:39
7 ( 32) Natalie Dally Coldwater MS F 8 13:46

5. 109 Hastings MS (12:57 64:43)
===================================
1 1 Trista Straube Hastings MS F 8 11:05
2 20 Abby Laubaugh Hastings MS F 7 12:59
3 23 Ariel Moore Hastings MS F 8 13:01
4 30 Kylee Nemetz Hastings MS F 8 13:35
5 35 Abbey Vandiver Hastings MS F 7 14:03
6 ( 40) Haleigh Pool Hastings MS F 7 15:16
7 ( 41) Ashely Weinbrecht Hastings MS F 8 16:12

6. 123 Otsego MS (13:11 65:52)
===================================
1 15 Brook Glessner Otsego MS F 7 12:24
2 16 Marceline Stevens Otsego MS F 8 12:24
3 22 Maggie Rickstad Otsego MS F 8 13:00
4 34 Lili Penny Otsego MS F 7 13:59
5 36 Megan Loll Otsego MS F 7 14:05
6 ( 39) Christine Schultz Otsego MS F 8 14:17




************************** MS BOYS RESULTS ***************************
MIDDLE SCHOOL


OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

Place No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
1 626 Reed Colin BC Lakeview MS M 8 9:34 5:38
2 837 Brett Howland Kalamazoo Cougars MS M 8 9:35 5:38
3 869 Tyler Starr Otsego MS M 8 9:37 5:40
4 870 Justin Starr Otsego MS M 8 9:55 5:50
5 662 Hunter Vorva Comstock MS M 8 10:01 5:54
6 627 Forrest Cope BC Lakeview MS M 7 10:13 6:01
7 934 Dalton Grubb Coldwater MS M 8 10:19 6:04
8 809 Stephen Kendall Hastings MS M 8 10:29 6:10
9 659 Zack Richards Comstock MS M 7 10:33 6:13
10 848 Taylor Mathews Mendon MS M 8 10:33 6:13
11 778 Cole Schneider Harper Creek MS M 7 10:39 6:16
12 849 James Mohney Mendon MS M 8 10:41 6:17
13 630 Hayden Eldred BC Lakeview MS M 8 10:45 6:20
14 684 Isaiah Boyle Delton Kellogg MS M 8 10:48 6:21
15 623 Austin Anderson BC Lakeview MS M 7 10:49 6:22
16 688 Gary Egelkraut Delton Kellogg MS M 7 10:50 6:23
17 686 Evan Curtice Delton Kellogg MS M 8 10:51 6:23
18 958 Tucker Harbaugh Gobles MS M 7 10:51 6:23
19 635 Jon Haadsma BC Lakeview MS M 7 10:52 6:24
20 807 Cole Harden Hastings MS M 7 10:55 6:26
21 811 Caleb Sherwood Hastings MS M 7 10:57 6:26
22 871 Brandon Watson Otsego MS M 7 10:57 6:27
23 941 Spencer Leist Coldwater MS M 7 11:06 6:32
24 637 Tyler Horan BC Lakeview MS M 7 11:08 6:33
25 853 Chance Vroman Mendon MS M 7 11:11 6:35
26 647 James Thang BC Lakeview MS M 8 11:13 6:36
27 801 Ronnie Collins Hastings MS M 7 11:19 6:40
28 764 Quinton Berning Harper Creek MS M 7 11:20 6:40
29 738 Zack Vanderkooi Hamilton MS M 8 11:21 6:41
30 851 John Rice Mendon MS M 8 11:23 6:42
31 773 Travis Garlock Harper Creek MS M 8 11:24 6:42
32 937 Shane Dunn Coldwater MS M 7 11:28 6:45
33 832 John Martin Brockway Kalamazoo Cougars MS M 7 11:37 6:50
34 847 Andy Inman Mendon MS M 8 11:40 6:52
35 642 Ethan Parr BC Lakeview MS M 7 11:43 6:54
36 840 Josh Shank Kalamazoo Cougars MS M 8 11:44 6:54
37 865 Mat Bush Otsego MS M 8 11:45 6:55
38 939 George Beeman Coldwater MS M 7 11:48 6:57
39 846 Tyler Frisbie Mendon MS M 7 11:49 6:57
40 806 Alec Harden Hastings MS M 7 11:50 6:58
41 797 Matt Banister Hastings MS M 7 11:51 6:59
42 831 Blake Born Kalamazoo Cougars MS M 8 11:52 6:59
43 661 Jeremy Smith Comstock MS M 7 12:03 7:05
44 644 Brandon Rose BC Lakeview MS M 8 12:06 7:07
45 624 Cameron Babas BC Lakeview MS M 7 12:09 7:09
46 696 Cole Maybe Delton Kellogg MS M 7 12:10 7:09
47 867 John Finch Otsego MS M 7 12:19 7:15
48 658 Peter Bell Comstock MS M 8 12:24 7:18
49 776 Vincent Morse Harper Creek MS M 8 12:26 7:19
50 732 Andrew Fathman Hamilton MS M 7 12:27 7:19





Page 2
************************** MS BOYS RESULTS ***************************
MIDDLE SCHOOL


OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

Place No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
51 936 Blaze Watson Coldwater MS M 7 12:29 7:21
52 692 Lucas Hansen Delton Kellogg MS M 7 12:41 7:28
53 631 Ben Galen BC Lakeview MS M 8 12:45 7:30
54 634 Trent Gunyan BC Lakeview MS M 7 12:46 7:31
55 825 Steven Sexton Heritage Christian M M 7 12:49 7:33
56 816 Drew Vandiver Hastings MS M 7 12:53 7:35
57 645 Patrick Squire BC Lakeview MS M 7 12:56 7:37
58 780 Zach Spiegla Harper Creek MS M 7 13:09 7:44
59 813 Mike Smith Hastings MS M 7 13:14 7:47
60 700 Tucker Onderlinde Delton Kellogg MS M 8 13:16 7:49
61 799 Peter Beck Hastings MS M 7 13:21 7:52
62 770 Noah Eckert Harper Creek MS M 7 13:30 7:57
63 938 Nick McAuther Coldwater MS M 7 13:40 8:02
64 779 Tyler Shaw Harper Creek MS M 7 13:42 8:04
65 734 Jake Kessler Hamilton MS M 7 13:52 8:10
66 836 Jeffrey Engle Kalamazoo Cougars MS M 8 13:57 8:13
67 817 Dexx Vanhouten Hastings MS M 8 14:00 8:14
68 838 Sean Morgan Kalamazoo Cougars MS M 8 14:17 8:24
69 805 Brandon Gray Hastings MS M 7 14:19 8:25
70 687 Tony Dallavalle Delton Kellogg MS M 8 14:35 8:35
71 765 Nathan Berry Harper Creek MS M 7 15:11 8:56
72 781 Shane Wilson Harper Creek MS M 8 15:48 9:18
73 812 Patrick Singleterry Hastings MS M 8 15:49 9:18
74 766 Jacob Carr Harper Creek MS M 7 15:49 9:19
75 685 Robby Brindley Delton Kellogg MS M 8 17:03 10:02
76 796 Karan Bahkta Hastings MS M 7 17:17 10:10
77 633 Jacob Gardner BC Lakeview MS M 8 17:50 10:30
78 641 Lisle McIlvain BC Lakeview MS M 7 18:04 10:38
79 959 Keegan Roder Gobles MS M 7 18:20 10:47
80 774 Branden Hillman Harper Creek MS M 8 20:06 11:50
81 820 Chris Woloszyk Hastings MS M 7 21:03 12:23



******************** MS BOYS TEAM SCORE ********************


OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.


1. 46 BC Lakeview MS (10:27 52:13)
===================================
1 1 Reed Colin BC Lakeview MS M 8 9:34
2 5 Forrest Cope BC Lakeview MS M 7 10:13
3 11 Hayden Eldred BC Lakeview MS M 8 10:45
4 13 Austin Anderson BC Lakeview MS M 7 10:49
5 16 Jon Haadsma BC Lakeview MS M 7 10:52
6 ( 21) Tyler Horan BC Lakeview MS M 7 11:08
7 ( 23) James Thang BC Lakeview MS M 8 11:13

2. 96 Mendon MS (11:06 55:28)
===================================
1 8 Taylor Mathews Mendon MS M 8 10:33
2 10 James Mohney Mendon MS M 8 10:41
3 22 Chance Vroman Mendon MS M 7 11:11
4 26 John Rice Mendon MS M 8 11:23
5 30 Andy Inman Mendon MS M 8 11:40
6 ( 34) Tyler Frisbie Mendon MS M 7 11:49

3. 97 Otsego MS (10:55 54:33)
===================================
1 3 Tyler Starr Otsego MS M 8 9:37
2 4 Justin Starr Otsego MS M 8 9:55
3 19 Brandon Watson Otsego MS M 7 10:57
4 32 Mat Bush Otsego MS M 8 11:45
5 39 John Finch Otsego MS M 7 12:19

4. 101 Hastings MS (11:06 55:30)
===================================
1 7 Stephen Kendall Hastings MS M 8 10:29
2 17 Cole Harden Hastings MS M 7 10:55
3 18 Caleb Sherwood Hastings MS M 7 10:57
4 24 Ronnie Collins Hastings MS M 7 11:19
5 35 Alec Harden Hastings MS M 7 11:50
6 ( 36) Matt Banister Hastings MS M 7 11:51
7 ( 43) Drew Vandiver Hastings MS M 7 12:53

5. 121 Delton Kellogg MS (11:28 57:20)
===================================
1 12 Isaiah Boyle Delton Kellogg MS M 8 10:48
2 14 Gary Egelkraut Delton Kellogg MS M 7 10:50
3 15 Evan Curtice Delton Kellogg MS M 8 10:51
4 38 Cole Maybe Delton Kellogg MS M 7 12:10
5 42 Lucas Hansen Delton Kellogg MS M 7 12:41
6 ( 45) Tucker Onderlinde Delton Kellogg MS M 8 13:16
7 ( 51) Tony Dallavalle Delton Kellogg MS M 8 14:35

6. 128 Coldwater MS (11:26 57:10)
===================================
1 6 Dalton Grubb Coldwater MS M 8 10:19
2 20 Spencer Leist Coldwater MS M 7 11:06
3 28 Shane Dunn Coldwater MS M 7 11:28
4 33 George Beeman Coldwater MS M 7 11:48
5 41 Blaze Watson Coldwater MS M 7 12:29
6 ( 47) Nick McAuther Coldwater MS M 7 13:40

7. 145 Harper Creek MS (11:48 58:58)
===================================
1 9 Cole Schneider Harper Creek MS M 7 10:39
2 25 Quinton Berning Harper Creek MS M 7 11:20
3 27 Travis Garlock Harper Creek MS M 8 11:24
4 40 Vincent Morse Harper Creek MS M 8 12:26
5 44 Zach Spiegla Harper Creek MS M 7 13:09
6 ( 46) Noah Eckert Harper Creek MS M 7 13:30
7 ( 48) Tyler Shaw Harper Creek MS M 7 13:42

8. 148 Kalamazoo Cougars MS (11:45 58:45)
===================================
1 2 Brett Howland Kalamazoo Cougars MS M 8 9:35
2 29 John Martin Brockway Kalamazoo Cougars MS M 7 11:37
3 31 Josh Shank Kalamazoo Cougars MS M 8 11:44
4 37 Blake Born Kalamazoo Cougars MS M 8 11:52
5 49 Jeffrey Engle Kalamazoo Cougars MS M 8 13:57
6 ( 50) Sean Morgan Kalamazoo Cougars MS M 8 14:17




OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

****************** WOMENS VARSITY INDIVIDUAL RESULTS ******************
BLUE DIVISION

Place TmPl No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ==== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
1 1 191 Rachael Steil Grandville F 12 18:27 5:57
2 2 185 Sammy Mondry Grandville F 9 18:33 5:58
3 3 412 Taylor Smith Otsego F 11 18:59 6:07
4 4 8 Jessica Shaw Allegan F 9 19:20 6:14
5 5 1 Aziza Ahmadi Allegan F 11 19:43 6:21
6 6 47 Amanda Weidner B C Harper Creek F 12 19:48 6:23
7 7 404 Kayla David Otsego F 9 19:50 6:23
8 8 83 Becca Schott Coldwater F 9 19:52 6:24
9 9 552 Mindy Lewis Vicksburg F 12 19:59 6:26
10 10 502 Katelyn Cnossen Sparta F 12 20:12 6:30
11 11 174 Raychel Figurski Grandville F 10 20:23 6:34
12 12 516 Rachel Thome Sparta F 9 20:27 6:35
13 13 409 Schuyler Mattern Otsego F 12 20:31 6:36
14 14 558 Bailey Windle Vicksburg F 12 20:32 6:37
15 15 510 Andrea Kober Sparta F 12 20:35 6:38
16 16 190 Carlie Snoap Grandville F 9 20:37 6:38
17 17 517 Kelsey Thome Sparta F 10 20:45 6:41
18 18 340 Lindsay MacMillan Mattawan F 10 20:52 6:43
19 19 82 Jaycie Littley Coldwater F 11 20:54 6:44
20 20 501 Karley Cnossen Sparta F 9 20:55 6:44
21 21 413 Celeste Webber Otsego F 10 20:56 6:45
22 22 407 Paige Koshar Otsego F 9 21:00 6:46
23 23 9 Shea Vanklompenberg Allegan F 11 21:03 6:47
24 24 175 Madie Fisher Grandville F 9 21:09 6:49
25 25 2 Rachel Bartz Allegan F 9 21:12 6:50
26 26 556 Danielle Thompson Vicksburg F 12 21:19 6:52
27 27 467 Chloe Thiel Plainwell F 10 21:34 6:57
28 28 192 Molly Taylor Grandville F 11 21:37 6:58
29 29 225 Alaina Case Hastings F 11 21:38 6:58
30 30 406 Mina Hirzel Otsego F 12 21:43 7:00
31 31 330 Anna Farrell Mattawan F 10 21:44 7:00
32 32 513 Alyson Ramirez Sparta F 9 21:45 7:00
33 33 36 Aubree Cable B C Harper Creek F 11 21:48 7:01
34 34 348 Claire White Mattawan F 11 21:55 7:04
35 35 966 Kaitlyn Balderas Sparta F 11 22:00 7:05
36 36 43 Alex Knoll B C Harper Creek F 10 22:03 7:06
37 37 328 Kelsey Dorgan Mattawan F 9 22:03 7:06
38 38 172 Kelli Eddie Grandville F 9 22:03 7:06
39 39 41 Krista Kiessling B C Harper Creek F 11 22:05 7:07
40 40 235 Meg Travis Hastings F 10 22:11 7:09
41 41 78 Katelyn Dunn Coldwater F 10 22:11 7:09
42 42 458 Cara Minto Plainwell F 9 22:12 7:09
43 43 224 Taylor Carter Hastings F 9 22:14 7:10
44 44 44 Danielle Marsh B C Harper Creek F 10 22:16 7:10
45 45 414 Alex Weeldreyer Otsego F 11 22:24 7:13
46 46 4 Jenny Flores Allegan F 11 22:26 7:13
47 47 229 Cherie Kosbar Hastings F 10 22:30 7:15
48 48 548 Brooke Keller Vicksburg F 10 22:32 7:16
49 49 338 Allie Lenkart Mattawan F 12 22:33 7:16
50 50 555 Katy Sparks Vicksburg F 11 22:39 7:18




Page 2


OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

****************** WOMENS VARSITY INDIVIDUAL RESULTS ******************
BLUE DIVISION

Place TmPl No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ==== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
51 51 544 Leah Boyle Vicksburg F 11 22:43 7:19
52 52 331 Hannah Fisher Mattawan F 10 22:47 7:20
53 53 38 Mary Faust B C Harper Creek F 12 23:01 7:25
54 54 222 Lauren Anderson Hastings F 12 23:02 7:25
55 55 339 Lydia Lyons Mattawan F 11 23:10 7:28
56 56 453 Samantha Hartman Plainwell F 11 23:13 7:29
57 57 543 Brittany Bittenbender Vicksburg F 12 23:17 7:30
58 58 468 Katelin Timiney Plainwell F 9 23:20 7:31
59 59 232 Katie Ponsetto Hastings F 12 23:23 7:32
60 60 7 Lindsey Pegg Allegan F 11 23:35 7:36
61 61 5 Zoe Norr Allegan F 10 23:36 7:36
62 62 459 Taylor Mann Plainwell F 12 23:39 7:37
63 63 223 Anna Banister Hastings F 11 24:36 7:55
64 64 79 Amy Hemker Coldwater F 12 24:41 7:57
65 65 462 Katelyn Nuyen Plainwell F 11 24:48 7:59
66 66 80 Marena Hickey Coldwater F 9 30:23 9:47



******************** WOMENS VARSITY TEAM SCORE ********************
BLUE DIVISION


1. 54 Grandville (19:50 99:09)
===================================
1 1 Rachael Steil Grandville F 12 18:27
2 2 Sammy Mondry Grandville F 9 18:33
3 11 Raychel Figurski Grandville F 10 20:23
4 16 Carlie Snoap Grandville F 9 20:37
5 24 Madie Fisher Grandville F 9 21:09
6 ( 28) Molly Taylor Grandville F 11 21:37
7 ( 38) Kelli Eddie Grandville F 9 22:03

2. 66 Otsego (20:16 101:16)
===================================
1 3 Taylor Smith Otsego F 11 18:59
2 7 Kayla David Otsego F 9 19:50
3 13 Schuyler Mattern Otsego F 12 20:31
4 21 Celeste Webber Otsego F 10 20:56
5 22 Paige Koshar Otsego F 9 21:00
6 ( 30) Mina Hirzel Otsego F 12 21:43
7 ( 45) Alex Weeldreyer Otsego F 11 22:24

3. 74 Sparta (20:35 102:54)
===================================
1 10 Katelyn Cnossen Sparta F 12 20:12
2 12 Rachel Thome Sparta F 9 20:27
3 15 Andrea Kober Sparta F 12 20:35
4 17 Kelsey Thome Sparta F 10 20:45
5 20 Karley Cnossen Sparta F 9 20:55
6 ( 32) Alyson Ramirez Sparta F 9 21:45
7 ( 35) Kaitlyn Balderas Sparta F 11 22:00

4. 103 Allegan (20:45 103:44)
===================================
1 4 Jessica Shaw Allegan F 9 19:20
2 5 Aziza Ahmadi Allegan F 11 19:43
3 23 Shea Vanklompenberg Allegan F 11 21:03
4 25 Rachel Bartz Allegan F 9 21:12
5 46 Jenny Flores Allegan F 11 22:26
6 ( 60) Lindsey Pegg Allegan F 11 23:35
7 ( 61) Zoe Norr Allegan F 10 23:36

5. 147 Vicksburg (21:25 107:01)
===================================
1 9 Mindy Lewis Vicksburg F 12 19:59
2 14 Bailey Windle Vicksburg F 12 20:32
3 26 Danielle Thompson Vicksburg F 12 21:19
4 48 Brooke Keller Vicksburg F 10 22:32
5 50 Katy Sparks Vicksburg F 11 22:39
6 ( 51) Leah Boyle Vicksburg F 11 22:43
7 ( 57) Brittany Bittenbender Vicksburg F 12 23:17

6. 158 B C Harper Creek (21:36 108:00)
===================================
1 6 Amanda Weidner B C Harper Creek F 12 19:48
2 33 Aubree Cable B C Harper Creek F 11 21:48
3 36 Alex Knoll B C Harper Creek F 10 22:03
4 39 Krista Kiessling B C Harper Creek F 11 22:05
5 44 Danielle Marsh B C Harper Creek F 10 22:16
6 ( 53) Mary Faust B C Harper Creek F 12 23:01

7. 169 Mattawan (21:50 109:07)
===================================
1 18 Lindsay MacMillan Mattawan F 10 20:52
2 31 Anna Farrell Mattawan F 10 21:44
3 34 Claire White Mattawan F 11 21:55
4 37 Kelsey Dorgan Mattawan F 9 22:03
5 49 Allie Lenkart Mattawan F 12 22:33
6 ( 52) Hannah Fisher Mattawan F 10 22:47
7 ( 55) Lydia Lyons Mattawan F 11 23:10

8. 198 Coldwater (23:37 118:01)
===================================
1 8 Becca Schott Coldwater F 9 19:52
2 19 Jaycie Littley Coldwater F 11 20:54
3 41 Katelyn Dunn Coldwater F 10 22:11
4 64 Amy Hemker Coldwater F 12 24:41
5 66 Marena Hickey Coldwater F 9 30:23

9. 213 Hastings (22:19 111:35)
===================================
1 29 Alaina Case Hastings F 11 21:38
2 40 Meg Travis Hastings F 10 22:11
3 43 Taylor Carter Hastings F 9 22:14
4 47 Cherie Kosbar Hastings F 10 22:30
5 54 Lauren Anderson Hastings F 12 23:02
6 ( 59) Katie Ponsetto Hastings F 12 23:23
7 ( 63) Anna Banister Hastings F 11 24:36

10. 245 Plainwell (22:48 113:58)
===================================
1 27 Chloe Thiel Plainwell F 10 21:34
2 42 Cara Minto Plainwell F 9 22:12
3 56 Samantha Hartman Plainwell F 11 23:13
4 58 Katelin Timiney Plainwell F 9 23:20
5 62 Taylor Mann Plainwell F 12 23:39
6 ( 65) Katelyn Nuyen Plainwell F 11 24:48





OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

****************** WOMENS VARSITY INDIVIDUAL RESULTS ******************
GOLD DIVISION

Place TmPl No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ==== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
1 1 202 Molly Oren Hamilton F 9 19:13 6:11
2 2 294 Brianna Kalisz Marshall F 9 19:16 6:12
3 3 206 Anna Sall Hamilton F 12 19:47 6:22
4 4 95 Katie Jones Comstock F 12 19:49 6:23
5 5 195 Cathy Coryell Hamilton F 9 19:55 6:25
6 6 293 Karissa Kalisz Marshall F 11 19:57 6:26
7 7 200 Sarah Oren Hamilton F 12 20:09 6:29
8 8 201 Emily Oren Hamilton F 10 20:15 6:31
9 9 127 Brianna Russell Delton Kellogg F 9 20:21 6:33
10 10 209 Alyssa Slayton Hamilton F 12 20:29 6:36
11 11 121 Jolene Drum Delton Kellogg F 10 20:33 6:37
12 12 203 Jacquelynn Overbeek Hamilton F 11 21:00 6:46
13 431 Laura Nordquist Parchment F 10 21:03 6:47
14 13 291 Jules Hinske Marshall F 11 21:17 6:51
15 14 151 Robbi Dobbins Gobles F 12 21:26 6:54
16 15 299 Lucy Morrison Marshall F 11 21:38 6:58
17 16 284 Kate Belew Marshall F 11 21:43 7:00
18 17 259 Courtney Mulder Kalamazoo Christian F 12 21:58 7:05
19 18 381 Chelsea Mohney Mendon F 12 21:59 7:05
20 19 275 Gretchen Rambadt Kalamazoo Cougars F 11 22:04 7:07
21 20 258 Samantha Ipema Kalamazoo Christian F 10 22:11 7:09
22 21 378 Meghan Griffith Mendon F 12 22:14 7:10
23 22 257 Rachel Foster Kalamazoo Christian F 11 22:15 7:10
24 23 272 Olivia Cordes Kalamazoo Cougars F 12 22:19 7:11
25 24 270 Elizabeth Brockway Kalamazoo Cougars F 11 22:25 7:13
26 25 94 Taylor Clements Comstock F 11 22:32 7:16
27 26 274 Katy Freudenburg Kalamazoo Cougars F 11 22:38 7:17
28 109 Elizabeth Ritchie Decatur F 9 22:52 7:22
29 27 304 Jillian Thompson Marshall F 12 23:04 7:26
30 251 Mikayla Kelley Heritage Christian F 9 23:13 7:29
31 28 154 Nicole Lauhon Gobles F 9 23:15 7:29
32 29 101 Kaylee Vorva Comstock F 12 23:18 7:30
33 252 Sarah Tibble Heritage Christian F 11 23:26 7:33
34 30 307 Brianna Wissink Marshall F 11 23:31 7:35
35 31 128 Kelsey Sofia Delton Kellogg F 10 23:33 7:35
36 32 271 Abigail Carpenter Kalamazoo Cougars F 12 24:06 7:46
37 33 152 Promise Howell Gobles F 10 24:09 7:47
38 34 156 Ann Marie Olsiewicz Gobles F 11 24:12 7:48
39 35 380 Mallory Martin Mendon F 12 24:14 7:48
40 36 256 Emma Cramer Kalamazoo Christian F 10 24:29 7:53
41 37 124 Taylor Hennessey Delton Kellogg F 11 24:30 7:53
42 38 260 Erin Tanis Kalamazoo Christian F 10 24:39 7:56
43 39 155 Jennifer Lechman Gobles F 11 25:05 8:05
44 108 Gwen Peterson Decatur F 10 25:13 8:07
45 40 255 Adalynn Brouwer Kalamazoo Christian F 10 26:08 8:25
46 41 93 Sydnee Baker Comstock F 9 26:16 8:28
47 42 277 Kristin Shank Kalamazoo Cougars F 10 26:22 8:29
48 429 Morgan Koehler Parchment F 12 26:40 8:35
49 43 273 Chelsea Dalton Kalamazoo Cougars F 11 26:42 8:36
50 44 383 Kylie Southworth Mendon F 10 27:16 8:47




Page 2


OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

****************** WOMENS VARSITY INDIVIDUAL RESULTS ******************
GOLD DIVISION

Place TmPl No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ==== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
51 45 382 Sabrina Russell Mendon F 11 29:50 9:36
52 46 374 Christy Barnett Mendon F 12 29:54 9:38
53 432 Abbie Sanders Parchment F 11 30:25 9:48
54 47 100 Maggie Sikkama Comstock F 9 30:26 9:48
55 110 Theresa Visuri Decatur F 9 30:36 9:51
56 48 123 Danielle Heger Delton Kellogg F 12 33:21 10:44
57 49 149 Cathryn Blake Gobles F 12 38:13 12:18



******************** WOMENS VARSITY TEAM SCORE ********************
GOLD DIVISION


1. 24 Hamilton (19:52 99:19)
===================================
1 1 Molly Oren Hamilton F 9 19:13
2 3 Anna Sall Hamilton F 12 19:47
3 5 Cathy Coryell Hamilton F 9 19:55
4 7 Sarah Oren Hamilton F 12 20:09
5 8 Emily Oren Hamilton F 10 20:15
6 ( 10) Alyssa Slayton Hamilton F 12 20:29
7 ( 12) Jacquelynn Overbeek Hamilton F 11 21:00

2. 52 Marshall (20:47 103:51)
===================================
1 2 Brianna Kalisz Marshall F 9 19:16
2 6 Karissa Kalisz Marshall F 11 19:57
3 13 Jules Hinske Marshall F 11 21:17
4 15 Lucy Morrison Marshall F 11 21:38
5 16 Kate Belew Marshall F 11 21:43
6 ( 27) Jillian Thompson Marshall F 12 23:04
7 ( 30) Brianna Wissink Marshall F 11 23:31

3. 124 Kalamazoo Cougars (22:43 113:32)
===================================
1 19 Gretchen Rambadt Kalamazoo Cougars F 11 22:04
2 23 Olivia Cordes Kalamazoo Cougars F 12 22:19
3 24 Elizabeth Brockway Kalamazoo Cougars F 11 22:25
4 26 Katy Freudenburg Kalamazoo Cougars F 11 22:38
5 32 Abigail Carpenter Kalamazoo Cougars F 12 24:06
6 ( 42) Kristin Shank Kalamazoo Cougars F 10 26:22
7 ( 43) Chelsea Dalton Kalamazoo Cougars F 11 26:42

4. 133 Kalamazoo Christian (23:07 115:32)
===================================
1 17 Courtney Mulder Kalamazoo Christian F 12 21:58
2 20 Samantha Ipema Kalamazoo Christian F 10 22:11
3 22 Rachel Foster Kalamazoo Christian F 11 22:15
4 36 Emma Cramer Kalamazoo Christian F 10 24:29
5 38 Erin Tanis Kalamazoo Christian F 10 24:39
6 ( 40) Adalynn Brouwer Kalamazoo Christian F 10 26:08

5. 136 Delton Kellogg (24:28 122:18)
===================================
1 9 Brianna Russell Delton Kellogg F 9 20:21
2 11 Jolene Drum Delton Kellogg F 10 20:33
3 31 Kelsey Sofia Delton Kellogg F 10 23:33
4 37 Taylor Hennessey Delton Kellogg F 11 24:30
5 48 Danielle Heger Delton Kellogg F 12 33:21

6. 146 Comstock (24:29 122:21)
===================================
1 4 Katie Jones Comstock F 12 19:49
2 25 Taylor Clements Comstock F 11 22:32
3 29 Kaylee Vorva Comstock F 12 23:18
4 41 Sydnee Baker Comstock F 9 26:16
5 47 Maggie Sikkama Comstock F 9 30:26

7. 148 Gobles (23:38 118:07)
===================================
1 14 Robbi Dobbins Gobles F 12 21:26
2 28 Nicole Lauhon Gobles F 9 23:15
3 33 Promise Howell Gobles F 10 24:09
4 34 Ann Marie Olsiewicz Gobles F 11 24:12
5 39 Jennifer Lechman Gobles F 11 25:05
6 ( 49) Cathryn Blake Gobles F 12 38:13

8. 163 Mendon (25:07 125:33)
===================================
1 18 Chelsea Mohney Mendon F 12 21:59
2 21 Meghan Griffith Mendon F 12 22:14
3 35 Mallory Martin Mendon F 12 24:14
4 44 Kylie Southworth Mendon F 10 27:16
5 45 Sabrina Russell Mendon F 11 29:50
6 ( 46) Christy Barnett Mendon F 12 29:54




OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

******************** MENS VARSITY INDIVIDUAL RESULTS *******************
BLUE DIVISION

Place TmPl No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ==== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
1 1 369 Alex Standiford Mattawan M 11 15:54 5:07
2 2 560 Mark Beams Vicksburg M 12 16:02 5:10
3 3 479 Morgan Timiney Plainwell M 12 16:23 5:17
4 4 561 Ryan Bowman Vicksburg M 11 16:37 5:21
5 5 419 Matthew Darnell Otsego M 12 16:41 5:22
6 6 496 Alex Waldvogel Portage Central M 11 16:50 5:26
7 7 364 Thomas Meeker Mattawan M 10 16:53 5:26
8 8 559 Jake Andrews Vicksburg M 12 16:55 5:27
9 9 526 Brandon George Sparta M 10 16:59 5:28
10 10 497 Zach Warner Portage Central M 11 17:00 5:29
11 11 416 Trevor Brinn Otsego M 11 17:02 5:29
12 12 566 Danny Hughes Vicksburg M 10 17:03 5:30
13 13 528 Jacob Gilman Sparta M 11 17:09 5:32
14 14 487 Matt Jones Portage Central M 12 17:11 5:32
15 15 481 Brandon Zeluff Plainwell M 12 17:12 5:33
16 16 570 Dan Schriemer Vicksburg M 12 17:16 5:34
17 17 565 Bill Hubbard Vicksburg M 12 17:22 5:36
18 18 86 Josh Holicki Coldwater M 12 17:32 5:39
19 19 426 Grant Webber Otsego M 11 17:33 5:39
20 20 522 Alden Christafferson Sparta M 11 17:34 5:40
21 21 417 Michael Bush Otsego M 10 17:35 5:40
22 22 52 Travis Dadow B C Harper Creek M 11 17:39 5:41
23 23 488 Matt King Portage Central M 11 17:40 5:41
24 24 498 Brandon Yonke Portage Central M 11 17:45 5:43
25 25 250 Mitch Singleterry Hastings M 11 17:46 5:43
26 26 492 John Rose Portage Central M 11 17:47 5:44
27 27 563 Joey Fici Vicksburg M 9 17:48 5:44
28 28 53 Andy Duckworth B C Harper Creek M 11 17:51 5:45
29 29 58 Jay Luoma B C Harper Creek M 10 17:55 5:46
30 30 520 Adam Birkeland Sparta M 10 17:55 5:46
31 31 469 Luke Boulter Plainwell M 9 18:00 5:48
32 32 418 Jeremy Cole Otsego M 9 18:02 5:49
33 33 62 Nathan Waite B C Harper Creek M 10 18:03 5:49
34 34 50 Anthony Brenner B C Harper Creek M 11 18:05 5:49
35 35 56 Brad Hicks B C Harper Creek M 11 18:09 5:51
36 36 362 Joey Lautrup Mattawan M 11 18:09 5:51
37 37 538 Jacob Versluys Sparta M 11 18:13 5:52
38 38 85 Angel Gamon Coldwater M 10 18:21 5:55
39 39 358 Gavin Fisher Mattawan M 12 18:21 5:55
40 40 51 Jacob Cloward B C Harper Creek M 12 18:27 5:57
41 41 424 Justin Schwartz Otsego M 11 18:29 5:57
42 42 524 Jonathan Delodder Sparta M 9 18:30 5:58
43 43 371 Michael Ulrich Mattawan M 11 18:30 5:58
44 44 485 Ben Greaves Portage Central M 9 18:38 6:00
45 45 16 Jesse Dietz Allegan M 12 18:39 6:01
46 46 17 Jordan Ealy Allegan M 11 18:44 6:02
47 47 236 Mile Belcher Hastings M 12 18:48 6:04
48 48 366 James Pendziszewski Mattawan M 11 18:49 6:04
49 49 477 Eric Root Plainwell M 11 18:54 6:05
50 50 18 Jacob Hammer Allegan M 12 18:58 6:06




Page 2


OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

******************** MENS VARSITY INDIVIDUAL RESULTS *******************
BLUE DIVISION

Place TmPl No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ==== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
51 51 363 Drew Lemons Mattawan M 10 18:58 6:07
52 52 471 Max Hultquist Plainwell M 10 18:59 6:07
53 53 244 Taylor Klotz Hastings M 10 19:04 6:09
54 54 470 Michael Haas Plainwell M 11 19:10 6:10
55 55 89 Graham Rowe-Bultinck Coldwater M 10 19:11 6:11
56 56 422 Chris Howe Otsego M 11 19:12 6:11
57 57 21 Travis Lynch Allegan M 9 19:20 6:14
58 58 238 Mitch Brisboe Hastings M 11 19:22 6:14
59 59 248 Jake Partridge Hastings M 11 19:28 6:16
60 60 240 Matt Cathcart Hastings M 12 19:31 6:17
61 61 27 Colin Smythe Allegan M 12 19:35 6:19
62 62 11 Jesse Brown Allegan M 11 19:43 6:21
63 63 87 Cameron Leist Coldwater M 9 19:47 6:22
64 64 237 Pale Belcher Hastings M 12 19:53 6:24
65 65 523 Colton Cnossen Sparta M 12 19:58 6:26
66 66 473 Adam Licavoli Plainwell M 9 20:00 6:27
67 67 20 Juston Jaco Allegan M 12 20:05 6:28
68 29 Shane Sousley Allegan M 10 20:14 6:31
69 68 88 Teddy McClelland Coldwater M 12 20:38 6:39
70 69 91 Austin Wanar Coldwater M 12 20:40 6:39
71 70 92 Thomas Wenzlick Coldwater M 11 24:14 7:48



********************** MENS VARSITY TEAM SCORE **********************
BLUE DIVISION

1. 42 Vicksburg (16:47 83:53)
===================================
1 2 Mark Beams Vicksburg M 12 16:02
2 4 Ryan Bowman Vicksburg M 11 16:37
3 8 Jake Andrews Vicksburg M 12 16:55
4 12 Danny Hughes Vicksburg M 10 17:03
5 16 Dan Schriemer Vicksburg M 12 17:16
6 ( 17) Bill Hubbard Vicksburg M 12 17:22
7 ( 27) Joey Fici Vicksburg M 9 17:48

2. 77 Portage Central (17:18 86:26)
===================================
1 6 Alex Waldvogel Portage Central M 11 16:50
2 10 Zach Warner Portage Central M 11 17:00
3 14 Matt Jones Portage Central M 12 17:11
4 23 Matt King Portage Central M 11 17:40
5 24 Brandon Yonke Portage Central M 11 17:45
6 ( 26) John Rose Portage Central M 11 17:47
7 ( 44) Ben Greaves Portage Central M 9 18:38

3. 88 Otsego (17:23 86:53)
===================================
1 5 Matthew Darnell Otsego M 12 16:41
2 11 Trevor Brinn Otsego M 11 17:02
3 19 Grant Webber Otsego M 11 17:33
4 21 Michael Bush Otsego M 10 17:35
5 32 Jeremy Cole Otsego M 9 18:02
6 ( 41) Justin Schwartz Otsego M 11 18:29
7 ( 56) Chris Howe Otsego M 11 19:12

4. 109 Sparta (17:34 87:50)
===================================
1 9 Brandon George Sparta M 10 16:59
2 13 Jacob Gilman Sparta M 11 17:09
3 20 Alden Christafferson Sparta M 11 17:34
4 30 Adam Birkeland Sparta M 10 17:55
5 37 Jacob Versluys Sparta M 11 18:13
6 ( 42) Jonathan Delodder Sparta M 9 18:30
7 ( 65) Colton Cnossen Sparta M 12 19:58

5. 126 Mattawan (17:34 87:47)
===================================
1 1 Alex Standiford Mattawan M 11 15:54
2 7 Thomas Meeker Mattawan M 10 16:53
3 36 Joey Lautrup Mattawan M 11 18:09
4 39 Gavin Fisher Mattawan M 12 18:21
5 43 Michael Ulrich Mattawan M 11 18:30
6 ( 48) James Pendziszewski Mattawan M 11 18:49
7 ( 51) Drew Lemons Mattawan M 10 18:58

6. 146 B C Harper Creek (17:55 89:33)
===================================
1 22 Travis Dadow B C Harper Creek M 11 17:39
2 28 Andy Duckworth B C Harper Creek M 11 17:51
3 29 Jay Luoma B C Harper Creek M 10 17:55
4 33 Nathan Waite B C Harper Creek M 10 18:03
5 34 Anthony Brenner B C Harper Creek M 11 18:05
6 ( 35) Brad Hicks B C Harper Creek M 11 18:09
7 ( 40) Jacob Cloward B C Harper Creek M 12 18:27

7. 150 Plainwell (17:54 89:28)
===================================
1 3 Morgan Timiney Plainwell M 12 16:23
2 15 Brandon Zeluff Plainwell M 12 17:12
3 31 Luke Boulter Plainwell M 9 18:00
4 49 Eric Root Plainwell M 11 18:54
5 52 Max Hultquist Plainwell M 10 18:59
6 ( 54) Michael Haas Plainwell M 11 19:10
7 ( 66) Adam Licavoli Plainwell M 9 20:00

8. 242 Hastings (18:54 94:28)
===================================
1 25 Mitch Singleterry Hastings M 11 17:46
2 47 Mile Belcher Hastings M 12 18:48
3 53 Taylor Klotz Hastings M 10 19:04
4 58 Mitch Brisboe Hastings M 11 19:22
5 59 Jake Partridge Hastings M 11 19:28
6 ( 60) Matt Cathcart Hastings M 12 19:31
7 ( 64) Pale Belcher Hastings M 12 19:53

9. 242 Coldwater (19:06 95:29)
===================================
1 18 Josh Holicki Coldwater M 12 17:32
2 38 Angel Gamon Coldwater M 10 18:21
3 55 Graham Rowe-Bultinck Coldwater M 10 19:11
4 63 Cameron Leist Coldwater M 9 19:47
5 68 Teddy McClelland Coldwater M 12 20:38
6 ( 69) Austin Wanar Coldwater M 12 20:40
7 ( 70) Thomas Wenzlick Coldwater M 11 24:14

10. 259 Allegan (19:04 95:16)
===================================
1 45 Jesse Dietz Allegan M 12 18:39
2 46 Jordan Ealy Allegan M 11 18:44
3 50 Jacob Hammer Allegan M 12 18:58
4 57 Travis Lynch Allegan M 9 19:20
5 61 Colin Smythe Allegan M 12 19:35
6 ( 62) Jesse Brown Allegan M 11 19:43
7 ( 67) Juston Jaco Allegan M 12 20:05




OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

******************** MENS VARSITY INDIVIDUAL RESULTS *******************
GOLD DIVISION

Place TmPl No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ==== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
1 1 214 Taylor Compton Hamilton M 11 16:32 5:20
2 2 439 Stuart Crowell Parchment M 11 16:40 5:22
3 3 75 David Watson Bangor M 12 16:43 5:23
4 4 72 Eric Thompson Bangor M 12 17:01 5:29
5 5 402 Micheal Terry Mendon M 11 17:20 5:35
6 6 309 Harry Bauer Marshall M 12 17:27 5:37
7 7 148 Ryan Watson Delton Kellogg M 10 17:39 5:41
8 8 141 Brandon Humphreys Delton Kellogg M 12 17:44 5:43
9 9 326 Joe Wheatley Marshall M 11 17:44 5:43
10 10 216 Elliot Mulder Hamilton M 11 17:46 5:44
11 11 66 Branden Graham Bangor M 11 17:52 5:45
12 12 391 Gary Hiatt Mendon M 11 18:10 5:51
13 13 102 Neal Edwards Comstock M 11 18:16 5:53
14 14 131 Tyler Bourdo Delton Kellogg M 11 18:17 5:53
15 15 70 Oscar Tenoiro- Leyva Bangor M 11 18:18 5:54
16 16 145 Nick Rendon Delton Kellogg M 12 18:21 5:55
17 17 401 Dustin Steinberger Mendon M 11 18:22 5:55
18 18 967 Kenny Hager GR West Catholic M 11 18:24 5:56
19 19 164 Matt McCartney Gobles M 12 18:32 5:58
20 20 319 Jordan McPherson Marshall M 10 18:40 6:01
21 21 318 Jerry Keeder Marshall M 12 18:42 6:01
22 22 69 Martin Munoz Bangor M 11 18:47 6:03
23 23 969 Justin Rheault GR West Catholic M 11 18:48 6:04
24 24 213 Clay Campbell Hamilton M 11 18:49 6:04
25 25 219 Brian Sheridan Hamilton M 9 18:50 6:04
26 26 325 Colin Thompson Marshall M 10 18:51 6:04
27 27 106 Eli Roellchen Comstock M 10 18:52 6:05
28 28 220 Brett Slayton Hamilton M 9 18:52 6:05
29 29 321 Nick Parshall Marshall M 11 18:52 6:05
30 30 140 Kannon Hoffman Delton Kellogg M 10 18:56 6:06
31 31 437 Glen Compton Parchment M 10 18:57 6:06
32 32 968 Andy Szumski GR West Catholic M 11 18:57 6:06
33 33 71 Omar Tenoiro- Leyva Bangor M 11 19:00 6:07
34 34 976 Christian Teachout GR West Catholic M 10 19:00 6:07
35 35 436 Justin Bunch Parchment M 10 19:01 6:08
36 36 393 Zach Huffstedler Mendon M 9 19:12 6:11
37 37 279 Andrew Bult Kalamazoo Cougars M 10 19:12 6:11
38 38 103 Eddie Hodges Comstock M 11 19:15 6:12
39 39 311 Collin Debrabander Marshall M 11 19:20 6:14
40 40 440 Tarrance English Parchment M 12 19:21 6:14
41 41 266 Bobby Thompson Kalamazoo Christian M 10 19:25 6:15
42 42 448 Lucas Waling Parchment M 10 19:27 6:16
43 43 389 Tim Grimm Mendon M 11 19:31 6:17
44 44 970 Connor Edgar GR West Catholic M 11 19:32 6:18
45 45 265 Austin Shaver Kalamazoo Christian M 11 19:36 6:19
46 46 68 Daniel Munoz Bangor M 9 19:41 6:20
47 47 138 Logan Hansen Delton Kellogg M 9 19:49 6:23
48 48 971 Chris Ford GR West Catholic M 11 19:50 6:23
49 49 973 Colby Schmidt GR West Catholic M 11 20:03 6:27
50 50 105 Steven Oliphant Comstock M 11 20:04 6:28




Page 2


OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

******************** MENS VARSITY INDIVIDUAL RESULTS *******************
GOLD DIVISION

Place TmPl No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ==== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
51 51 104 Ridge Lewis Comstock M 9 20:08 6:29
52 52 218 Noah Sall Hamilton M 9 20:11 6:30
53 53 161 Ben Lee Gobles M 12 20:12 6:30
54 54 384 Coty Clore Mendon M 11 20:15 6:31
55 55 441 Matt Fountain Parchment M 12 20:22 6:34
56 254 Michael Sexton Heritage Christian M 9 20:27 6:35
57 56 269 Josh Withee Kalamazoo Christian M 12 20:29 6:36
58 57 267 Nathan Triemstra Kalamazoo Christian M 12 20:34 6:37
59 58 400 Christian Russell Mendon M 10 20:47 6:42
60 59 280 Bryan Bult Kalamazoo Cougars M 9 20:56 6:45
61 60 282 Chase Howland Kalamazoo Cougars M 11 21:06 6:48
62 61 263 Matt Evans Kalamazoo Christian M 10 21:07 6:48
63 62 281 Luke Dalton Kalamazoo Cougars M 11 21:15 6:51
64 63 261 Eric Cramer Kalamazoo Christian M 12 21:16 6:51
65 64 283 Ben Post Kalamazoo Cougars M 10 21:17 6:51
66 65 137 Zach Haas Delton Kellogg M 9 21:17 6:51
67 66 116 Jacob Hanier Decatur M 9 21:20 6:52
68 67 278 Isaac Bowman Kalamazoo Cougars M 11 21:21 6:53
69 68 117 C.J. Nix Decatur M 11 21:51 7:02
70 69 119 Jake Vliek Decatur M 12 21:59 7:05
71 70 166 Smith Steven Gobles M 10 22:04 7:06
72 71 162 Matt Lounsberry Gobles M 12 22:26 7:14
73 72 112 Andy Beeching Decatur M 9 22:36 7:17
74 73 264 Jacob Foster Kalamazoo Christian M 9 23:32 7:35
75 74 114 Andres Cortez Decatur M 9 29:23 9:28
76 75 158 Sean Blake Gobles M 11 30:32 9:50



********************** MENS VARSITY TEAM SCORE **********************
GOLD DIVISION

1. 55 Bangor (17:45 88:41)
===================================
1 3 David Watson Bangor M 12 16:43
2 4 Eric Thompson Bangor M 12 17:01
3 11 Branden Graham Bangor M 11 17:52
4 15 Oscar Tenoiro- Leyva Bangor M 11 18:18
5 22 Martin Munoz Bangor M 11 18:47
6 ( 33) Omar Tenoiro- Leyva Bangor M 11 19:00
7 ( 46) Daniel Munoz Bangor M 9 19:41

2. 75 Delton Kellogg (18:12 90:57)
===================================
1 7 Ryan Watson Delton Kellogg M 10 17:39
2 8 Brandon Humphreys Delton Kellogg M 12 17:44
3 14 Tyler Bourdo Delton Kellogg M 11 18:17
4 16 Nick Rendon Delton Kellogg M 12 18:21
5 30 Kannon Hoffman Delton Kellogg M 10 18:56
6 ( 47) Logan Hansen Delton Kellogg M 9 19:49
7 ( 65) Zach Haas Delton Kellogg M 9 21:17

3. 82 Marshall (18:17 91:24)
===================================
1 6 Harry Bauer Marshall M 12 17:27
2 9 Joe Wheatley Marshall M 11 17:44
3 20 Jordan McPherson Marshall M 10 18:40
4 21 Jerry Keeder Marshall M 12 18:42
5 26 Colin Thompson Marshall M 10 18:51
6 ( 29) Nick Parshall Marshall M 11 18:52
7 ( 39) Collin Debrabander Marshall M 11 19:20

4. 88 Hamilton (18:10 90:49)
===================================
1 1 Taylor Compton Hamilton M 11 16:32
2 10 Elliot Mulder Hamilton M 11 17:46
3 24 Clay Campbell Hamilton M 11 18:49
4 25 Brian Sheridan Hamilton M 9 18:50
5 28 Brett Slayton Hamilton M 9 18:52
6 ( 52) Noah Sall Hamilton M 9 20:11

5. 113 Mendon (18:31 92:35)
===================================
1 5 Micheal Terry Mendon M 11 17:20
2 12 Gary Hiatt Mendon M 11 18:10
3 17 Dustin Steinberger Mendon M 11 18:22
4 36 Zach Huffstedler Mendon M 9 19:12
5 43 Tim Grimm Mendon M 11 19:31
6 ( 54) Coty Clore Mendon M 11 20:15
7 ( 58) Christian Russell Mendon M 10 20:47

6. 150 Parchment (18:42 93:26)
===================================
1 2 Stuart Crowell Parchment M 11 16:40
2 31 Glen Compton Parchment M 10 18:57
3 35 Justin Bunch Parchment M 10 19:01
4 40 Tarrance English Parchment M 12 19:21
5 42 Lucas Waling Parchment M 10 19:27
6 ( 55) Matt Fountain Parchment M 12 20:22

7. 151 GR West Catholic (18:57 94:41)
===================================
1 18 Kenny Hager GR West Catholic M 11 18:24
2 23 Justin Rheault GR West Catholic M 11 18:48
3 32 Andy Szumski GR West Catholic M 11 18:57
4 34 Christian Teachout GR West Catholic M 10 19:00
5 44 Connor Edgar GR West Catholic M 11 19:32
6 ( 48) Chris Ford GR West Catholic M 11 19:50
7 ( 49) Colby Schmidt GR West Catholic M 11 20:03

8. 179 Comstock (19:19 96:35)
===================================
1 13 Neal Edwards Comstock M 11 18:16
2 27 Eli Roellchen Comstock M 10 18:52
3 38 Eddie Hodges Comstock M 11 19:15
4 50 Steven Oliphant Comstock M 11 20:04
5 51 Ridge Lewis Comstock M 9 20:08

9. 260 Kalamazoo Christian (20:15 101:11)
===================================
1 41 Bobby Thompson Kalamazoo Christian M 10 19:25
2 45 Austin Shaver Kalamazoo Christian M 11 19:36
3 56 Josh Withee Kalamazoo Christian M 12 20:29
4 57 Nathan Triemstra Kalamazoo Christian M 12 20:34
5 61 Matt Evans Kalamazoo Christian M 10 21:07
6 ( 63) Eric Cramer Kalamazoo Christian M 12 21:16
7 ( 73) Jacob Foster Kalamazoo Christian M 9 23:32

10. 282 Kalamazoo Cougars (20:46 103:46)
===================================
1 37 Andrew Bult Kalamazoo Cougars M 10 19:12
2 59 Bryan Bult Kalamazoo Cougars M 9 20:56
3 60 Chase Howland Kalamazoo Cougars M 11 21:06
4 62 Luke Dalton Kalamazoo Cougars M 11 21:15
5 64 Ben Post Kalamazoo Cougars M 10 21:17
6 ( 67) Isaac Bowman Kalamazoo Cougars M 11 21:21

11. 288 Gobles (22:46 113:46)
===================================
1 19 Matt McCartney Gobles M 12 18:32
2 53 Ben Lee Gobles M 12 20:12
3 70 Smith Steven Gobles M 10 22:04
4 71 Matt Lounsberry Gobles M 12 22:26
5 75 Sean Blake Gobles M 11 30:32

12. 349 Decatur (23:26 117:09)
===================================
1 66 Jacob Hanier Decatur M 9 21:20
2 68 C.J. Nix Decatur M 11 21:51
3 69 Jake Vliek Decatur M 12 21:59
4 72 Andy Beeching Decatur M 9 22:36
5 74 Andres Cortez Decatur M 9 29:23





Page 1
************************** JV WOMENS RESULTS ***************************
BLUE DIVISION


OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

Place No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
1 519 Casey Wright Sparta F 9 21:42 7:00
2 509 Natalie Klenk Sparta F 11 22:12 7:09
3 403 Carly Anderson Otsego F 9 22:15 7:10
4 186 Liz Nelson Grandville F 12 22:23 7:13
5 187 Kelsey Peterson Grandville F 9 22:32 7:15
6 503 Emily Frederick Sparta F 12 22:48 7:21
7 345 Anna Riethman Mattawan F 11 22:52 7:22
8 505 Claire Gill Sparta F 10 22:54 7:23
9 549 Betsy Kuir Vicksburg F 11 23:01 7:25
10 169 Taylor Biby Grandville F 9 23:27 7:33
11 541 Hilary Asher Vicksburg F 12 23:30 7:34
12 508 Megan Jewell Sparta F 9 23:32 7:35
13 344 Samantha Pollee Mattawan F 11 23:33 7:35
14 226 Christy Engle Hastings F 12 23:51 7:41
15 550 Brandi Lamaster Vicksburg F 11 23:58 7:43
16 168 Tamryn Austhof Grandville F 12 24:00 7:44
17 343 Alex Plichta Mattawan F 11 24:13 7:48
18 336 Morgan King Mattawan F 9 24:15 7:49
19 329 Yulyia Farafonatova Mattawan F 12 24:22 7:51
20 546 Katie Hillenbrand Vicksburg F 12 24:32 7:54
21 518 Paige Urlaub Sparta F 10 24:37 7:56
22 337 Brooke Lenfield Mattawan F 11 24:46 7:59
23 189 Mackenzie Sherrod Grandville F 12 24:53 8:01
24 964 Anna Westmsan Allegan F 12 24:56 8:02
25 173 Molly Fenske Grandville F 12 24:57 8:02
26 463 Mary Schuiteboer Plainwell F 9 24:59 8:03
27 449 Sarah Brown Plainwell F 11 25:10 8:06
28 965 Landria Christman Allegan F 12 25:12 8:07
29 178 Krystal Haga Grandville F 11 25:13 8:07
30 457 Ashlyn Lawson Plainwell F 11 25:13 8:07
31 456 Emma Kreuzer Plainwell F 11 25:15 8:08
32 341 Emma Miller Mattawan F 12 25:17 8:09
33 451 Brigittiah Erickson Plainwell F 9 25:18 8:09
34 455 Catey Koch Plainwell F 11 25:19 8:09
35 551 Hollie Lewis Vicksburg F 9 25:20 8:10
36 37 Danielle Clark B C Harper Creek F 11 25:25 8:11
37 347 Anna White Mattawan F 11 25:26 8:12
38 547 Morgan Husen Vicksburg F 10 25:26 8:12
39 327 Sarah Bradtke Mattawan F 11 25:31 8:13
40 228 Megan Kidder Hastings F 9 25:34 8:14
41 183 Kristi Kuzdal Grandville F 12 25:57 8:21
42 231 Kayla Pohl Hastings F 11 26:04 8:24
43 335 Jennifer Johnson Mattawan F 9 26:06 8:25
44 182 Autum Kraut Grandville F 9 26:21 8:29
45 465 Paige Stoneburner Plainwell F 10 26:37 8:34
46 3 Elizabeth Fifield Allegan F 10 26:53 8:39
47 184 Katie Landon Grandville F 9 26:59 8:41
48 171 Hannah Coleman Grandville F 12 27:01 8:42
49 33 Brittany Bennett B C Harper Creek F 11 27:09 8:45
50 557 Mackenzie Valladares Vicksburg F 9 27:32 8:52





Page 2
************************** JV WOMENS RESULTS ***************************
BLUE DIVISION


OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

Place No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
51 332 Brianna Fouty Mattawan F 10 27:35 8:53
52 234 Erika Thornton Hastings F 10 28:21 9:08
53 39 Katrina Hillman B C Harper Creek F 9 28:35 9:12
54 410 Alayna Meert Otsego F 10 28:40 9:14
55 179 Kendall Hart Grandville F 10 28:40 9:14
56 542 Abbie Belcher Vicksburg F 9 30:24 9:47
57 34 Jessica Bennett B C Harper Creek F 9 31:25 10:07
58 461 Karen Musser Plainwell F 11 34:25 11:05
59 450 Brooke Corbin Plainwell F 12 34:28 11:06




************************* JV WOMENS RESULTS ***************************
GOLD DIVISION


OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

Place No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
1 210 Meg Thompson Hamilton F 12 21:16 6:51
2 193 Sarah Baker Hamilton F 9 21:22 6:53
3 208 Jessica Slagh Hamilton F 11 21:34 6:57
4 211 Lindsay Timmerman Hamilton F 11 22:06 7:07
5 196 Korey Eding Hamilton F 12 22:09 7:08
6 298 Breanna Morgan Marshall F 9 22:14 7:10
7 212 Kelsey Whitcomb Hamilton F 10 22:36 7:17
8 301 Hannah Rockwell Marshall F 11 22:51 7:22
9 296 Emily Mickus Marshall F 11 22:55 7:23
10 306 Tevy Wheatley Marshall F 10 23:08 7:27
11 286 Danae Dow Marshall F 10 23:16 7:30
12 194 Jenna Brunger Hamilton F 9 23:18 7:30
13 295 Laura Karr Marshall F 11 23:25 7:32
14 302 Jen Slaght Marshall F 12 23:29 7:34
15 285 Kilee Debrabander Marshall F 9 23:36 7:36
16 199 Lacy Nelson Hamilton F 12 23:40 7:38
17 300 Haley Preston Marshall F 12 23:55 7:42
18 303 Katie Slaght Marshall F 10 24:16 7:49
19 289 Ashley Esselink Marshall F 11 24:18 7:50
20 500 Jeanne Oord Reformed Heritage Ch F 9 24:41 7:57
21 297 Erin Miller Marshall F 11 24:47 7:59
22 198 Sophie Heller Hamilton F 11 25:12 8:07
23 292 Kendal Jasienski Marshall F 10 26:20 8:29
24 205 Casey Prins Hamilton F 11 29:28 9:30
25 290 Luise Haensel Marshall F 12 30:25 9:48
26 204 Meril Pax Hamilton F 12 31:55 10:17





************************* JV MENS RESULTS ***************************
BLUE DIVISION


OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

Place No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
1 564 Andrew Gardner Vicksburg M 10 18:19 5:54
2 49 Zach Berning B C Harper Creek M 11 18:30 5:58
3 63 Eric Willbur B C Harper Creek M 12 18:35 5:59
4 577 Robert Wells-Schmidt Vicksburg M 12 18:36 6:00
5 425 Eric Stelzer Otsego M 10 18:39 6:00
6 567 Daniel Newhouse Vicksburg M 9 18:41 6:01
7 529 Nicholas Hosmer Sparta M 10 18:49 6:04
8 423 Seth Rose Otsego M 10 18:49 6:04
9 483 Nestor Barrera Portage Central M 9 18:57 6:06
10 534 Brandon Schnabel Sparta M 12 19:00 6:07
11 572 Justin Smith Vicksburg M 12 19:01 6:08
12 562 Ethan Cummings Vicksburg M 11 19:03 6:08
13 578 Jeff Williams Vicksburg M 12 19:06 6:09
14 495 Zach Stoner Portage Central M 9 19:09 6:10
15 573 Ryan Soekarmoen Vicksburg M 9 19:13 6:12
16 484 Nick Eaton Portage Central M 12 19:18 6:13
17 474 Ivan Loviska Plainwell M 12 19:23 6:15
18 360 Cam Hopper Mattawan M 11 19:26 6:16
19 365 Jackson Peebles Mattawan M 11 19:26 6:16
20 521 Todd Carlisle Sparta M 11 19:29 6:17
21 574 Regan Soekarmoen Vicksburg M 9 19:34 6:18
22 357 Myles Fish Mattawan M 12 19:37 6:19
23 367 Jacob Schacht Mattawan M 10 19:45 6:22
24 532 Edward Mazurkiewicz Sparta M 12 19:48 6:23
25 10 Ryan Balgoyen Allegan M 12 19:51 6:24
26 420 Thomas Finch Otsego M 9 19:56 6:25
27 493 Brandon Smith Portage Central M 11 19:57 6:26
28 527 Jonathon Gilman Sparta M 9 20:02 6:27
29 962 Jake Auyer Mattawan m 11 20:05 6:28
30 576 Daniel Vanoosterum Vicksburg M 9 20:07 6:29
31 368 Rob Soltesz Mattawan M 11 20:07 6:29
32 533 James Rogers Sparta M 10 20:08 6:29
33 245 Bruce Krouse Hastings M 11 20:14 6:31
34 349 Carl Baker Mattawan M 12 20:18 6:32
35 55 Brady Hancock B C Harper Creek M 11 20:22 6:34
36 571 Chance Slone Vicksburg M 9 20:24 6:34
37 415 Dale Artis Otsego M 11 20:30 6:36
38 54 Alex Grohalski B C Harper Creek M 9 20:30 6:36
39 491 Kevin Phelps Portage Central M 9 20:35 6:38
40 531 Justin Lang Sparta M 12 20:39 6:39
41 354 Merle Ennes Mattawan M 11 20:43 6:41
42 29 Shane Sousley Allegan M 10 20:46 6:41
43 355 Ramon Espinoza Mattawan M 12 20:46 6:41
44 356 Kevin Farrell Mattawan M 12 20:50 6:43
45 370 Andrew Stinavage Mattawan M 12 20:52 6:43
46 60 Aaron Riess B C Harper Creek M 10 21:06 6:48
47 351 Trevor Dieffenbach Mattawan M 11 21:09 6:49
48 478 Ian Schwallier Plainwell M 10 21:10 6:49
49 489 Elliott Klose Portage Central M 11 21:12 6:50
50 30 Brad Vierkant Allegan M 12 21:33 6:56





Page 2
************************** JV MENS RESULTS ***************************
BLUE DIVISION


OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

Place No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
51 476 Alex McVay Plainwell M 10 21:35 6:57
52 243 Dakota Henion Hastings M 9 21:35 6:57
53 23 Ray McElheny Allegan M 12 21:37 6:58
54 19 Alex Horne Allegan M 12 21:40 6:59
55 568 Michael Pierluissi Vicksburg M 9 21:41 6:59
56 472 Ian Larabel Plainwell M 9 21:45 7:00
57 59 Tyler Pierson B C Harper Creek M 10 21:57 7:04
58 14 D.J. Cochran Allegan M 11 22:02 7:06
59 249 Brandon Secord Hastings M 9 22:08 7:08
60 352 Tim Dozier Mattawan M 9 22:09 7:08
61 57 Jon Jones B C Harper Creek M 12 22:11 7:09
62 535 Tommy Shoemaker Sparta M 9 22:14 7:10
63 490 Michael Marshall Portage Central M 9 22:17 7:11
64 15 Matt Dangremond Allegan M 10 22:17 7:11
65 350 Collin Banghart Mattawan M 10 22:35 7:16
66 540 Matt Wudkewych Sparta M 9 22:46 7:20
67 31 Corey Williams Allegan M 10 22:49 7:21
68 482 Tony Alberty Portage Central M 9 22:53 7:22
69 22 Chris Maynard Allegan M 11 23:02 7:25
70 961 Brendo White Mattawan M 11 23:29 7:34
71 372 Niko Varaga Mattawan M 9 23:50 7:41
72 24 Suede Mobley Allegan M 9 24:10 7:47
73 536 Alexander Taylor Sparta M 11 24:22 7:51
74 373 Cole Wilson Mattawan M 11 24:25 7:52
75 361 Mike Kobreek Mattawan M 12 25:08 8:06
76 247 Brice Miller Hastings M 11 25:19 8:09
77 963 Nick Priesely Mattawan M 11 26:38 8:35
78 569 Logan Piper Vicksburg M 9 27:27 8:50
79 26 Alex Perez Allegan M 11 30:43 9:53




************************** JV MENS RESULTS ***************************
GOLD DIVISION


OTSEGO BULLDOG CROSS COUNTRY INVITATIONAL

OTSEGO, MI OCTOBER 3, 2009 9:00 A.M.

Place No. Name School Sex Grade Time Pace
===== ===== ======================= ==================== === ===== ===== =====
1 323 Austin Robison Marshall M 12 19:22 6:14
2 315 Luke Hovarter Marshall M 11 19:25 6:15
3 76 Stephon Willis Bangor M 9 19:45 6:22
4 434 Brandon Blankenship Parchment M 10 19:54 6:25
5 974 Alex Colon GR West Catholic M 11 20:16 6:32
6 435 Aldan Brown Parchment M 12 20:31 6:36
7 385 Ethan Eberstein Mendon M 11 20:33 6:37
8 132 Travis Boze Delton Kellogg M 9 20:36 6:38
9 324 Quincy Suehr Marshall M 12 20:44 6:41
10 972 Patrick Nink GR West Catholic M 11 20:47 6:42
11 313 Ben Hendler Marshall M 9 20:48 6:42
12 447 Trevor Vader Parchment M 12 20:57 6:45
13 129 Michael Bassett Delton Kellogg M 10 21:00 6:46
14 133 Jarryd Calhoun Delton Kellogg M 9 21:02 6:46
15 217 Cameron Parker Hamilton M 9 21:25 6:54
16 317 Tyler Hughes Marshall M 12 21:29 6:55
17 134 Ben Crookston Delton Kellogg M 12 21:36 6:58
18 308 Simon Barroso Marshall M 11 21:37 6:58
19 388 Zeke Gregory Mendon M 12 21:47 7:01
20 443 Max Koch Parchment M 11 21:51 7:02
21 312 Graham Hency Marshall M 12 21:59 7:05
22 398 John Nelson Mendon M 11 22:01 7:05
23 399 Aaron Olson Mendon M 11 22:10 7:08
24 320 Stuart Murch Marshall M 9 22:13 7:09
25 394 Clayton Irons Mendon M 11 22:18 7:11
26 221 Phillip Van Oss Hamilton M 10 22:20 7:12
27 975 Daniel Miller GR West Catholic M 10 22:44 7:19
28 314 Matt Holbrook Marshall M 9 22:50 7:21
29 130 Nick Blincoe Delton Kellogg M 11 22:58 7:24
30 316 Nate Howard Marshall M 11 23:11 7:28
31 135 Hayden Durham Delton Kellogg M 12 23:38 7:37
32 262 Thomas Dykstra Kalamazoo Christian M 9 23:44 7:39
33 322 Jeff Rhode Marshall M 9 23:57 7:43
34 144 Bobby Mayberry Delton Kellogg M 11 24:00 7:44
35 390 Christopher Hatridge Mendon M 11 24:02 7:44
36 444 Nathan Little Parchment M 9 24:48 7:59

Otsego, Michigan