2009 MHSAA 29-4 Regional

back to results

Oct. 31, 2009

2009 MHSAA 29-4 Regional
Benzie Central HS, Benzonia, MI
Provided by Benzie County Central Schools



MEN'S MEN DIVISION 4-29 (Team Results) --
Bear Lake 44
Evart 51
Suttons Bay 67
McBain 91
Manton 96
Marion 174.

MEN'S MEN DIVISION 4-29 (Individuals) --
1. Ben Wynsma, Suttons Bay, 16:26.0
2. Chuck Schoedel, Bear Lake, 17:12.0
3. Philip. Spitzer, Buckley, 17:16.0
4. David Zinger, Evart, 17:20.0
5. Chase Palmer, Suttons Bay, 17:46.0
6. Matthew Sabo, McBain, 17:53.0
7. Juan Reyes, Suttons Bay, 17:54.0
8. Tyler Groenwald, Bear Lake, 17:55.0
9. Ryan Pienta, Bear Lake, 18:01.0
10. Peter Brouwer, Northern Michigan Christian, 18:03.0
11. Alex Houston, TC Grand Traverse Academy, 18:07.0
12. Logan Hammer, Evart, 18:10.0
13. Jacob Fowler, Evart, 18:13.0
14. Aaron Helwig, Lake Leelanau St. Mary, 18:16.0
15. Travis Riedel, McBain, 18:17.0
16. Alex Ringel, Bear Lake, 18:19.0
17. Antonio Millitello, Evart, 18:26.0
18. Kyle Sosenko, Manton, 18:29.0
19. Lewis Bartlett, Bear Lake, 18:30.0
20. Brandon Nichols, Evart, 18:31.0
21. Brandon.. Westmaas, McBain, 18:37.0
22. Danny Brown, Bear Lake, 18:40.0
23. Jackson Selim, Manton, 18:41.0
24. Chase. Lovell, Manton, 18:42.0
25. David. Ashley, Manton, 18:43.0
26. Josh. Farve, Manton, 18:44.0
27. Paul Barber, McBain, 18:45.0
28. Josh Goins, Bear Lake, 18:50.0
29. Caleb Korson, Lake Leelanau St. Mary, 18:52.0
30. Sam Scott, Leland, 18:57.0
31. Ricky. Vandyke, Manton, 18:58.0
32. Simon Zagata, Manton, 18:59.0
33. Tommy Willis, Frankfort, 19:02.0
34. Paul Spitzer, Buckley, 19:06.0
35. Mark Jasinski, Suttons Bay, 19:09.0
36. Jesse Gilson, Marion, 19:18.0
37. Travis Smith, Suttons Bay, 19:30.0
38. Josh Feher, Evart, 19:37.0
39. Chris Dykgraaf, Marion, 19:44.0
40. Alex Newton, Evart, 20:00.0
41. Stefan Schofield, Traverse City St. Francis, 20:02.0
42. Alex Kraft, Suttons Bay, 20:03.0
43. Nick Collins, Suttons Bay, 20:09.0
44. Greg Wallace, Traverse City St. Francis, 20:11.0
45. Jonathan.. Coleman, McBain, 20:12.0
46. Connor Hatch, TC Grand Traverse Academy, 20:25.0
47. Kenyon Fatt, Maple City Glen Lake, 20:29.0
48. Johnathan Anderson, Traverse City St. Francis, 20:37.0
49. James Keyser, TC Christian, 20:38.0
50. Zach Weber, Lake Leelanau St. Mary, 21:17.0.
51. Andrew.. Stralow, McBain, 21:53.0
52. Lance Masserant, Traverse City St. Francis, 21:56.0
53. Ashton Sandow, Leland, 22:13.0
54. Justin Mackin, Lake Leelanau St. Mary, 23:09.0
55. Victor Brigham, Mesick, 23:29.0
56. Evan Vokes, Marion, 23:42.0
57. Josh Keeler, Marion, 23:43.0
58. Martin Cervantes, Leland, 23:54.0
59. Timothy.. Burke, McBain, 24:36.0
60. Zac Kalchik, Leland, 26:25.0
61. Dale Williams, Marion, 30:25.0.




WOMEN'S WOMEN DIVISION 4-29
Manton 38
TC Grand Traverse Academy 65
Traverse City St. Francis 65
Bear Lake 76
McBain 145
Suttons Bay 153
Leland 155.

WOMEN'S WOMEN DIVISION 4-29
1. Stephanie Ingraham, Manton, 19:46.0
2. Maddy Danz, Traverse City St. Francis, 20:22.2
3. Jaylee Brown, Bear Lake, 20:23.0
4. Emily Ritsema, TC Christian, 20:43.0
5. Katie Raymer, Manton, 20:49.0
6. Sophie Schuetze, TC Grand Traverse Academy, 20:52.0
7. Tobi Schoedel, Bear Lake, 20:56.0
8. Haley Morairty, Buckley, 21:02.0
9. Sarah Arthur, Traverse City St. Francis, 21:05.0
10. Stephanie Horning, TC Grand Traverse Academy, 21:06.0
11. Monica.. Randall, McBain, 21:14.0
12. Courtney Roth, Manton, 21:26.0
13. Sonny Jenkins, Manton, 21:27.0
14. Sarah Dick, Northern Michigan Christian, 21:28.0
15. Giselle Gomez, Manton, 21:35.0
16. Alysia Campos, TC Grand Traverse Academy, 21:43.0
17. Bonnie Ricord, Maple City Glen Lake, 21:44.0
18. Rory Price, Leland, 21:53.0
19. Liz. Baller, Manton, 22:01.0
20. Elizabeth Schoedel, Bear Lake, 22:22.0
21. Addey Meachum, Traverse City St. Francis, 22:32.0
22. Rowan Estenick, TC Grand Traverse Academy, 22:33.0
23. Gabrielle Kuznicki, Lake Leelanau St. Mary, 22:38.0
24. Jessie Michelin, Traverse City St. Francis, 22:39.0
25. Kendra Duby, Buckley, 22:50.0
26. Kelly Zelinski, Traverse City St. Francis, 22:52.0
27. Lindsey White, TC Grand Traverse Academy, 22:53.0
28. Joanna Tarbell, TC Grand Traverse Academy, 22:56.0
29. Samantha Mullett, Bear Lake, 23:03.0
30. Hanna Hackett, Mesick, 23:07.0
31. Julie Muldowney, Suttons Bay, 23:14.0
32. Rachel Lovell, Manton, 23:14.7
33. Haley Baldinger, Buckley, 23:27.0
34. Olivia Raftshol, Suttons Bay, 23:27.8
35. Jennifer Coffell, McBain, 23:31.0
36. Yumi Babinec, Bear Lake, 23:32.0
37. Jessica Westmaas, McBain, 23:47.0
38. Jordan Callewaert, Suttons Bay, 23:47.2
39. Christina Rennie, Leland, 23:48.0
40. Madeline Hall, Suttons Bay, 23:51.0
41. Taylor Anderson, Bear Lake, 23:55.0
42. Madeline Swiler, Marion, 23:57.0
43. Taylor Jolliffe, Leland, 24:07.0
44. Alkire Katie, Bear Lake, 24:13.0
45. Ashley Grant, Lake Leelanau St. Mary, 24:20.0
46. Beth Bengry, Evart, 24:22.0
47. Taylor Mclachlan, Evart, 24:22.9
48. Rachel Zeppa, TC Grand Traverse Academy, 24:24.0
49. Jordan Henry, Evart, 24:44.0
50. Britt Soper, Frankfort, 24:51.0.
51. Savannah Gross, Leland, 24:53.0
52. Brittany Watson, McBain, 24:56.0
53. Mackenzie Roman, Maple City Glen Lake, 25:06.0
54. Althea Schmidt, Leland, 25:17.0
55. Katy Jenkins, Traverse City St. Francis, 25:21.0
56. Noel Bigley, Frankfort, 25:22.0
57. Yeo min Lee, Suttons Bay, 26:17.0
58. Rachael Troyer, McBain, 26:27.0
59. Linnea.. Nelson, McBain, 26:27.7
60. Katie Parsons, Evart, 26:45.0
61. Lexi Farrell, Mesick, 26:50.0
62. Makayla Swiler, Marion, 27:26.0
63. Kristine Hansen, Leland, 27:47.0
64. Brittany Willis, Frankfort, 27:51.0
65. Patricia Maloney, McBain, 29:53.0
66. Kelsey Lint, Mesick, 30:15.0
67. Liya Khalikova, Leland, 30:30.0
68. Breanne Kerner, Mesick, 34:05.0
69. Audrey Sharp, Suttons Bay, 34:08.0.