2009 MHSAA 19-3 Regional

back to results

Oct. 31, 2009

2009 MHSAA 19-3 Regional
Benzie Central HS, Benzonia, MI
Provided by Benzie County Central Schools


MEN'S MEN DIVISION 3-19 (Team Results) --
Benzie Central 35
Mason County Central 59
Charleviox 65
Kingsley 140
Elk Rapids 172
Pine River 194
Manistee 209
Shelby 210
Harrison 213
Reed City 225
Lake City 244.

MEN'S MEN DIVISION 3-19 (Individuals) --
1. Blake Allison, Harrison, 15:54.0
2. Eric Buday, Charleviox, 16:44.0
3. Jared Lauber, Mason County Central, 16:57.0
4. Rick Jones, Benzie Central, 17:03.0
5. David Rhodes, Benzie Central, 17:09.0
6. Dan Deller, Mason County Central, 17:17.0
7. Tom Smeltzer, Benzie Central, 17:17.7
8. Talon Morris, Benzie Central, 17:18.6
9. Jake Hernandez, Mason County Central, 17:21.0
10. Kirk Acharya, Charleviox, 17:22.0
11. Robert Kerby, Benzie Central, 17:23.0
12. Andrew Plude, Charleviox, 17:24.0
13. Matt Moss, Elk Rapids, 17:25.0
14. Joe Oehrli, Reed City, 17:26.0
15. Travis Clous, Benzie Central, 17:34.0
16. Neil Salisbury, Charleviox, 17:40.0
17. Matt Raven, Pine River, 17:49.0
18. Kyle Schippa, Lake City, 17:53.0
19. Jarret Deisch, Manistee, 17:55.0
20. Austin Lavigne, Mason County Central, 18:00.0
21. Chris Conrad, Mason County Central, 18:03.0
22. William Huddleston, Benzie Central, 18:06.0
23. Ben Simpson, Kingsley, 18:14.0
24. Jon. Studer, Hart, 18:18.0
25. Jake Lidak, Kingsley, 18:26.0
26. Alex Gooch, Charleviox, 18:34.0
27. Dylan Sundberg, Elk Rapids, 18:35.0
28. Rachi Sims, Kingsley, 18:37.0
29. Pat Janisse, Elk Rapids, 18:40.0
30. Jacob Richison, Shelby, 18:44.0
31. Alex Meese, Reed City, 18:45.0
32. Bobby Schmidt, Harrison, 18:48.0
33. Conor Goggin, Kingsley, 18:56.0
34. Zach Hintz, Hart, 19:00.0
35. Luke Hawley, East Jordan, 19:03.0
36. Tyler Sievert, Manistee, 19:09.0
37. Matt Wild, Kingsley, 19:10.0
38. Aric Pike, Shelby, 19:15.0
39. Michael Benedict, Pine River, 19:17.0
40. Collen Griffis, Hart, 19:26.0
41. Aaron Barnhardt, Mason County Central, 19:30.0
42. Jon Kelly, Charleviox, 19:34.0
43. Ethan Ambrose, Mason County Central, 19:36.0
44. Ryan French, Kingsley, 19:39.0
45. Angel. Tienda, Hart, 19:43.0
46. Erik King, Kingsley, 19:47.0
47. Caleb Elkins, Pine River, 19:49.0
48. Ray Ostrander, Harrison, 19:50.0
49. Victor Prado, Shelby, 19:55.0
50. Anthony Foley, Shelby, 19:56.0.
51. Maliki Darnell, Pine River, 19:57.0
52. Luke Shultz, Farwell, 19:58.0
53. Garret Gosselin, Elk Rapids, 19:59.4
54. James Cox, Lake City, 19:59.8
55. Kurt Zolman, Reed City, 20:02.0
56. Brian Fisk, Manistee, 20:03.0
57. Jon Bailey, Manistee, 20:04.0
58. Vinnie Vonlau, Charleviox, 20:08.0
59. Rob Nemecek, East Jordan, 20:17.0
60. Aj Park, Pine River, 20:18.0
61. Bryan Mcginess, Lake City, 20:21.0
62. Jeremy Ames, Lake City, 20:23.0
63. Markus Kling, Manistee, 20:42.0
64. Mark Jordan, Shelby, 20:43.0
65. Andrew Cullison, Elk Rapids, 20:56.0
66. Nathan Morang, Manistee, 21:09.0
67. Josh Phillips, Pine River, 21:38.0
68. Josh Gross, Farwell, 21:39.0
69. Skyler Flannery, Elk Rapids, 21:44.0
70. Jon Calo, Boyne City, 21:54.0
71. Coleson Anderson, Shelby, 21:57.0
72. Greg Schaefer, Pine River, 22:01.0
73. Tyler Guzikowski, Manistee, 22:06.0
74. Connor Livingston, Reed City, 22:15.0
75. Bobby Byard, Farwell, 23:21.0
76. Trevor Blesma, Elk Rapids, 23:33.0
77. Jt Hendrick, Reed City, 23:47.0
78. Josh Mitchell, Harrison, 25:16.0
79. Micheal Zayac, Lake City, 30:22.0
80. Paul Conrad, Harrison, 39:12.0.




WOMEN'S WOMEN DIVISION 3-19
Benzie Central 27
Kingsley 89
Pine River 102
Charleviox 109
Mason County Central 129
Elk Rapids 155
Manistee 177
Shelby 230
Reed City 244
Harrison 262
Hart 283
Boyne City 319.

WOMEN'S WOMEN DIVISION 3-19
1. Brittany Anderson, Pine River, 19:14.0
2. Taylor Nye, Benzie Central, 19:32.0
3. Kelly Schubert, Manistee, 19:35.0
4. Jill. Louisignau, Benzie Central, 19:58.0
5. Michaela Carnegie, Benzie Central, 20:00.0
6. Kristin Forman, Reed City, 20:19.0
7. Theresa Warsecke, Benzie Central, 20:23.0
8. Kirstin Volkening, Kingsley, 20:35.0
9. Marika Grabowski, Benzie Central, 20:38.0
10. Molly Jeakle, Charleviox, 20:40.0
11. Amber Peabody, Benzie Central, 20:41.0
12. Laura Bailey, Elk Rapids, 20:43.0
13. Alex Johnson, Mason County Central, 20:48.5
14. Samantha Krause, Kingsley, 21:12.0
15. Nicole Brown, Shelby, 21:19.0
16. Andrea Lavigne, Mason County Central, 21:23.0
17. Miranda Besey, Benzie Central, 21:27.0
18. Hilary Way, Charleviox, 21:32.0
19. Amanda Nicholson, Pine River, 21:36.0
20. Alex Mcnair, Kingsley, 22:01.0
21. Alexis. Keena, Kingsley, 22:03.0
22. Lauren Bartling, Charleviox, 22:04.0
23. Lacey Krolcyzk, Manistee, 22:05.0
24. Kelsey Cosgrove, Pine River, 22:16.3
25. Andi Bogert, Pine River, 22:16.7
26. Katie Bembeneck, Kingsley, 22:20.0
27. Bridget Huhta, Elk Rapids, 22:24.0
28. Krista Pischner, Charleviox, 22:26.0
29. Morgan Lange, Mason County Central, 22:28.0
30. Emily Wirtz, Elk Rapids, 22:32.0
31. Anne Dipert, Charleviox, 22:35.0
32. Alexia Lavigne, Mason County Central, 22:37.0
33. Jessica Woodman, Pine River, 22:42.0
34. Stirling Witthoeft, Charleviox, 22:45.0
35. Marayna Regenold, Kingsley, 23:01.0
36. Kaityn Felt, Shelby, 23:12.0
37. Britney Simerson, Kingsley, 23:15.0
38. Katrina Wert, Pine River, 23:15.5
39. Emma Karas, Mason County Central, 23:17.9
40. No'el Solis, Manistee, 23:39.0
41. Samantha Amrhein, Elk Rapids, 23:41.0
42. Lara Salazar, Hart, 23:43.0
43. Amy Schuitema, Mason County Central, 23:51.0
44. Erin Crothers, Manistee, 23:52.0
45. Rebba Maylone, Elk Rapids, 23:54.0
46. Kara Nesbit, Hart, 24:06.0
47. Brooke Colville, Harrison, 24:08.0
48. Kate Root, Lake City, 24:11.0
49. Brandi Powell, Harrison, 24:14.0
50. Victoria Peck, Elk Rapids, 24:15.0.
51. Sydney Knapp, Reed City, 24:21.0
52. Kylie Lutz, Harrison, 24:25.0
53. Allison. Tubbs, Hart, 24:32.0
54. Grace Robinson, Shelby, 24:37.0
55. Jennifer Briggs, Mason County Central, 24:40.0
56. Kati Gross, Harrison, 24:45.0
57. Samantha Bonnett, Reed City, 24:46.0
58. Elizabeth Borst, Reed City, 24:46.5
59. Millis Gronoff, Elk Rapids, 24:54.0
60. Elizabeth Hofweber, Boyne City, 24:59.0
61. Meghan Hull, Boyne City, 25:05.0
62. Rae Bundoff, Harrison, 25:11.0
63. Jen Barrett, Shelby, 25:12.0
64. Mackenzie Macksey, Boyne City, 25:25.0
65. Laura Persenaire, Shelby, 25:28.0
66. Bri Sieting, Pine River, 25:34.0
67. Jane Balasz, Charleviox, 25:35.0
68. Courtney Stefanski, Manistee, 25:37.0
69. Laci Hofweber, Boyne City, 25:43.0
70. Elissa Weerstra, East Jordan, 25:54.0
71. Katie Mackenzie, Boyne City, 26:08.0
72. Alexis Wilhelm, Boyne City, 26:09.0
73. Britney Flanery, Hart, 26:18.0
74. Karlie Maxwell, Lake City, 26:34.0
75. Sarah. Mcculley, Hart, 26:58.0
76. Sarah Hufford, Boyne City, 27:00.0
77. Ellie Hague, East Jordan, 27:02.0
78. Becky See, Harrison, 27:12.0
79. Kelsey Kruschinska, Lake City, 27:57.0
80. Brandy Huss, Reed City, 28:56.0
81. Leigha Sillman, Shelby, 29:48.0.