2009 MHSAA 10-2 Regional

back to results

Oct. 31, 2009

2009 MHSAA 10-2 Regional
Benzie Central HS, Benzonia, MI
Provided by Benzie County Central Schools


MEN'S MEN DIVISION 2 -10 (Team Results) --
Fremont 52
Gaylord 91
Big Rapids 120
Sparta 144
Cadillac 145
Cedar Springs 180
Petoskey 183
Ludington 188
Remus - Chippewa Hills 197
Whitehall 234
Fruitport 275
Muskegon Orchard View 314
Cheboygan 349
Grant 360
Howard City Tri County 409.

MEN'S MEN DIVISION 2 -10 (Individuals) --
1. Nick Butcher, Fremont, 16:13.0
2. Connor Mora, Cedar Springs, 16:20.0
3. Clark Ruiz, Big Rapids, 16:23.0
4. Greg Madendorp, Whitehall, 16:33.0
5. Ryan Hearth, Cadillac, 16:40.0
6. Seth Duncan, Cheboygan, 16:41.0
7. Tyler Sackett, Remus - Chippewa Hills, 16:42.0
8. Jake Featherstone, Fremont, 16:43.0
9. Nate Ismond, Petoskey, 16:44.0
10. Adrian Martinez, Ludington, 16:48.0
11. Tommy Jewett, Fremont, 16:53.0
12. Sam Schuiteman, Fremont, 16:55.1
13. Bryan Slocum, Gaylord, 16:55.9
14. Jayden Hesselink, Gaylord, 16:56.0
15. Carl Bouman, Big Rapids, 16:59.0
16. Luke Johnson, Ludington, 17:00.0
17. Brandon George, Sparta, 17:02.0
18. Tyler Pullen, Cadillac, 17:03.0
19. Charlend Howard, Gaylord, 17:12.0
20. Charlie Fias, Fremont, 17:16.0
21. Jones Joe, Gaylord, 17:18.0
22. Kevin Kyle, Fruitport, 17:21.0
23. Matt Weis, Big Rapids, 17:23.0
24. Nate Fischer, Gaylord, 17:25.0
25. Alden Christafferson, Sparta, 17:34.0
26. John Ferrara, Cadillac, 17:35.0
27. Jacob Gilman, Sparta, 17:44.1
28. Chris Zitka, Muskegon Orchard View, 17:44.9
29. Alex Bray, Cedar Springs, 17:45.0
30. Cody Gosma, Big Rapids, 17:47.0
31. Jacob Versluys, Sparta, 17:48.0
32. Brandon Keur, Muskegon Orchard View, 17:50.0
33. Derek Shumway, Remus - Chippewa Hills, 17:50.5
34. Mike Wilhelm, Petoskey, 17:51.0
35. Ian Callison, Gaylord, 17:51.6
36. Sean Hope, Gaylord, 17:53.0
37. Tyler Green, Fremont, 17:55.3
38. Kyle Starr, Grant, 17:55.8
39. Mike Stokley, Cedar Springs, 17:57.1
40. Ron Purleski, Cadillac, 17:57.7
41. Ryan Walquist, Ludington, 17:58.0
42. Mike Drake, Petoskey, 17:59.1
43. Jack Touran, Petoskey, 17:59.5
44. Adam Birkeland, Sparta, 17:59.9
45. Blake Whittington, Whitehall, 18:00.0
46. Zach Fox, Remus - Chippewa Hills, 18:02.0
47. Andrew Jason, Howard City Tri County, 18:03.0
48. Josh Bair, Fruitport, 18:05.0
49. Jon Robison, Big Rapids, 18:06.0
50. Nick Searles, Remus - Chippewa Hills, 18:07.0.
51. Keegan Somers, Fruitport, 18:09.0
52. Justin Harthorn, Cedar Springs, 18:15.0
53. Gabe Vanderwall, Ludington, 18:18.0
54. Casey Robinson, Whitehall, 18:20.0
55. Freddie Liederback, Petoskey, 18:24.0
56. Connor Whelan, Cadillac, 18:25.0
57. Trevor Holmes, Cadillac, 18:26.0
58. Achrim Tillbrooke, Cedar Springs, 18:26.3
59. Justin Hanes, Cedar Springs, 18:26.6
60. Ethatn Menefee, Cedar Springs, 18:29.0
61. Brock Crystal, Remus - Chippewa Hills, 18:31.0
62. Ryan Bozell, Petoskey, 18:32.0
63. Luke Schroeder, Big Rapids, 18:33.2
64. Richard Evans, Cheboygan, 18:35.0
65. Chris Tindall, Whitehall, 18:36.0
66. Brian Boyce, Whitehall, 18:36.9
67. Gooding Eli, Petoskey, 18:40.0
68. Joe Burton, Ludington, 18:45.0
69. Jonathan Delodder, Sparta, 18:46.0
70. Austin Garcia, Fruitport, 18:48.0
71. Tyler Grove, Whitehall, 18:50.0
72. Calvin Crowley, Fremont, 18:52.0
73. Cody Bruno, Ludington, 18:53.0
74. Javier Ruiz, Ludington, 19:04.0
75. Andrew Belt, Cadillac, 19:13.0
76. Nick Ellison, Grant, 19:18.0
77. Mark Alvarado, Remus - Chippewa Hills, 19:20.1
78. Hugo Lugo, Muskegon Orchard View, 19:21.0
79. Willie Cook, Howard City Tri County, 19:21.9
80. Jon Clark, Cheboygan, 19:22.0
81. Garrett Carr, Grant, 19:24.0
82. Chad Jensen, Grant, 19:27.0
83. Jared Content, Grant, 19:29.0
84. Levi Hunter, Fruitport, 19:37.0
85. Nick Moulds, Whitehall, 19:38.0
86. Cody Witkowski, Muskegon Orchard View, 19:41.0
87. Nicholas Hosmer, Sparta, 19:42.0
88. Nik Schroeder, Big Rapids, 19:43.0
89. Josh Kooistra, Grant, 19:46.0
90. Joe Torrez, Muskegon Orchard View, 19:47.0
91. Ethan Bell, Fruitport, 20:02.0
92. Corey Burt, Muskegon Orchard View, 20:10.0
93. Justin Gray, Howard City Tri County, 20:13.0
94. Tyler Bennett, Howard City Tri County, 20:21.0
95. Matt Averill, Grant, 20:22.0
96. Adam Philips, Howard City Tri County, 20:34.0
97. Aaron Richards, Remus - Chippewa Hills, 20:47.0
98. Trent Slevens, Howard City Tri County, 21:32.0
99. Jordan Spohn, Cheboygan, 21:37.0
100. Christopher Baier, Cheboygan, 21:38.0.
101. Jacob Kozitzki, Howard City Tri County, 21:43.0
102. Derek Sircher, Fruitport, 25:55.0
103. Joe Houle, Cheboygan, 26:42.0.




WOMEN'S WOMEN DIVISION 2-10
Cedar Springs 54
Gaylord 85
Sparta 98
Remus - Chippewa Hills 167
Cadillac 169
Big Rapids 178
Fruitport 185
Grant 193
Whitehall 211
Ludington 218
Petoskey 223
Muskegon Orchard View 295
Cheboygan 328
Fremont 376.

WOMEN'S WOMEN DIVISION 2-10
1. Breeann Ovokaitys, Cedar Springs, 19:10.0
2. Katie Wieler, Cedar Springs, 19:27.0
3. Morgan Wixson, Remus - Chippewa Hills, 19:34.0
4. Sharon Mckenney, Remus - Chippewa Hills, 19:54.0
5. Tori Overton, Cheboygan, 19:54.8
6. Katelyn Cnossen, Sparta, 20:03.0
7. Rachel Joseph, Big Rapids, 20:07.0
8. Balczak Amanda, Cedar Springs, 20:13.0
9. Amanda Olds, Gaylord, 20:15.0
10. Megan Borgeson, Gaylord, 20:16.0
11. Britta Patterson, Cadillac, 20:18.0
12. Andrea Kober, Sparta, 20:20.0
13. Brianna Pekel, Fruitport, 20:24.0
14. Susie Klimowicz, Whitehall, 20:28.0
15. Kassuba Anna, Gaylord, 20:32.0
16. Paige Tibbe, Grant, 20:34.0
17. Courtney Jensen, Grant, 20:36.0
18. Katelynn Dreyer, Gaylord, 20:39.0
19. Emma Bizzigotti, Cadillac, 20:44.0
20. Devon Sutton, Ludington, 20:48.0
21. Sommer Vandyke, Cedar Springs, 20:49.0
22. Jessica Titus, Cedar Springs, 20:51.0
23. Kelsey Thome, Sparta, 20:54.0
24. Jenna Daniels, Big Rapids, 20:57.0
25. Amy Bieganowski, Petoskey, 20:58.0
26. Chennah Heroor, Big Rapids, 20:59.0
27. Jayna Stone, Fruitport, 21:02.0
28. Rachel Thome, Sparta, 21:05.0
29. Karley Cnossen, Sparta, 21:06.1
30. Erika Bayak, Muskegon Orchard View, 21:06.7
31. Courtney Collins, Muskegon Orchard View, 21:07.0
32. Catie Gammon, Petoskey, 21:16.0
33. Angela Gray, Howard City Tri County, 21:17.0
34. Geena Duff, Gaylord, 21:17.6
35. Rebecca Bisson, Grant, 21:19.5
36. Madi Phelps, Cedar Springs, 21:20.0
37. Jessica Weaver, Cadillac, 21:20.3
38. Amanda Fleet, Whitehall, 21:29.0
39. Alex Taylor, Petoskey, 21:32.4
40. Megan Dickinson, Fremont, 21:32.7
41. Dawn Pagels, Gaylord, 21:33.0
42. Alyson Ramirez, Sparta, 21:35.0
43. Joleen Augustat, Cadillac, 21:38.2
44. Lea Kahlbrandt, Ludington, 21:38.6
45. Cynthia Carmean, Fruitport, 21:40.0
46. Kelsey Wroble, Ludington, 21:41.0
47. Alayna Klco, Whitehall, 21:43.0
48. Shayla O'brien, Ludington, 21:47.4
49. Rieley Hondulas, Cedar Springs, 21:47.8
50. Cassedi Vrbensky, Remus - Chippewa Hills, 21:48.0.
51. Meagan Bletsch, Fruitport, 21:53.0
52. Sarah Kubanek, Fruitport, 21:56.0
53. Maryrose Cook, Big Rapids, 21:58.0
54. Maria Warren, Gaylord, 22:00.0
55. Chandra Martin, Remus - Chippewa Hills, 22:04.0
56. Chelsea Jensen, Grant, 22:05.0
57. Courtney Schilbe, Whitehall, 22:06.0
58. Renee Humphrey, Remus - Chippewa Hills, 22:06.8
59. Becca Browand, Whitehall, 22:09.0
60. Emilee Danielson, Whitehall, 22:16.0
61. Onica Endres, Whitehall, 22:19.0
62. Emily Gussert, Cadillac, 22:20.0
63. Kathy Rajewski, Petoskey, 22:21.0
64. Carolyn Mirretti, Ludington, 22:22.0
65. Jessica Stolz, Ludington, 22:27.0
66. Alyson Reed, Sparta, 22:28.0
67. Quinn Faylor, Petoskey, 22:36.0
68. Claire Schaar, Fremont, 22:39.0
69. Samantha Wright, Cheboygan, 22:40.0
70. Taylor Gibson, Big Rapids, 22:43.0
71. Briana Snyder, Howard City Tri County, 22:48.0
72. Erin Folkmier, Fruitport, 22:52.0
73. Anna Narvaez, Grant, 22:55.0
74. Courtney Goetz, Muskegon Orchard View, 22:57.0
75. Ellen Raymond, Big Rapids, 22:58.0
76. Kassie Vanalst, Cadillac, 22:59.0
77. Morgan Jons, Petoskey, 23:00.0
78. Larissa Umbleby, Remus - Chippewa Hills, 23:01.0
79. Gina Henderson, Muskegon Orchard View, 23:02.0
80. Maria Bosker, Grant, 23:04.0
81. Christin Nitschke, Ludington, 23:07.0
82. Kelsey Bunce, Big Rapids, 23:08.0
83. Holly Miller, Cadillac, 23:13.0
84. Heather Evans, Howard City Tri County, 23:24.0
85. Maria Grantner, Cheboygan, 23:52.0
86. Kym Butler, Fruitport, 24:00.0
87. Kelsey Liebenow, Cheboygan, 24:08.0
88. Simone Hairston, Muskegon Orchard View, 24:11.0
89. Kianna Granlund, Remus - Chippewa Hills, 24:22.0
90. Robin Aldrete, Muskegon Orchard View, 24:28.0
91. Whitney Grant, Fremont, 24:49.0
92. Savanna Woodgate, Cheboygan, 25:09.0
93. Jennifer Powers, Fremont, 25:13.0
94. Jade Degeer, Howard City Tri County, 25:30.0
95. Sarah Flury, Muskegon Orchard View, 25:45.0
96. Madelynne Sargent, Fremont, 26:00.0
97. Bea Ruiz, Fremont, 26:02.0
98. Morgan Mills, Cheboygan, 26:18.0
99. Sommer Ellsworth, Fremont, 26:29.0.