Remus Chippewa Hills High School Warrior Invitational

back to results

Oct. 24, 2009

Remus Chippewa Hills High School Warrior Invitational
Remus
Provided by Playmakers
Remus Chippewa Hills High School                            Hy-Tek's Meet Manager

Warrior Invitational - 10/24/09



Event 1 Girls 5K high school cross country

==================================================================================

Name Year School Avg Mile Finals Points

==================================================================================

DIVISION 1-2 Results

1 Brewer, Amanda Ionia 6:16.7 19:30.41 1

2 Wixson, Morgan Remus Chippewa Hills 6:26.0 19:59.45 2

3 Jensen, India Peek Spring Lake 6:34.7 20:26.43 3

4 Kessler, Julia Ionia 6:41.0 20:45.95 4

5 Patterson, Britta Cadillac 6:43.4 20:53.50 5

6 Pekel, Brianna Fruitport 6:44.1 20:55.69 6

7 Bates, Gabbie Hesperia 6:46.5 21:03.16 7

8 Stone, Jayna Fruitport 6:46.9 21:04.42 8

9 Dickinson, Megan Fremont 6:47.5 21:06.11 9

10 Lavin, Megan Hesperia 6:48.7 21:10.01 10

11 Bizzigotti, Emma Cadillac 6:49.1 21:11.07 11

12 Billinghurst, Halle Spring Lake 6:51.0 21:17.00 12

13 Nyboer, Hannah Spring Lake 6:52.5 21:21.68 13

14 Reamer, Serena Greenville 6:56.5 21:34.18 14

15 Weaver, Jessica Cadillac 7:02.0 21:51.18 15

16 Sutton, Devon Ludington 7:02.9 21:53.89 16

17 Downing, Miranda Greenville 7:03.4 21:55.50 17

18 Sietz, Rosie Spring Lake 7:03.6 21:56.18 18

19 Wiseman, Haley Hesperia 7:04.7 21:59.53 19

20 Gilbertson, Emma Spring Lake 7:08.4 22:11.03 20

21 Chittenden, Samee Spring Lake 7:09.5 22:14.51 21

22 Yates, Jacklyn Hesperia 7:10.9 22:18.85 22

23 Nitschke, Christin Ludington 7:12.1 22:22.71 23

24 Gray, Angela Howard City Tri-County 7:12.8 22:24.91

25 Wroble, Kelsey Ludington 7:13.2 22:26.04 24

26 Gussert, Emily Cadillac 7:13.3 22:26.42 25

27 Carmean, Cynthia Fruitport 7:13.6 22:27.18 26

28 Martin, Chandra Remus Chippewa Hills 7:13.8 22:28.02 27

29 Augustat, Joleen Cadillac 7:15.6 22:33.44 28

30 Smith, Ali Ionia 7:15.7 22:33.93 29

31 O'Brien, Shayla Ludington 7:16.3 22:35.74 30

32 Kubanek, Sarah Fruitport 7:16.4 22:36.08 31

33 Humphrey, Renee Remus Chippewa Hills 7:17.5 22:39.41 32

34 Stone, Anna Fruitport 7:18.7 22:43.04 33

35 Thorland, Elin Greenville 7:20.5 22:48.57 34

36 Farber, Mary Hesperia 7:21.0 22:50.22 35

37 Aslakson, Donna Hesperia 7:21.7 22:52.36 36

38 Umbleby, Larissa Remus Chippewa Hills 7:22.3 22:54.39 37

39 Ohrling, Nina Hesperia 7:23.5 22:58.04 38

40 Schaar, Claire Fremont 7:24.4 23:00.89 39

41 Snyder, Brianna Howard City Tri-County 7:26.0 23:05.91

42 Vanalst, Kassie Cadillac 7:27.7 23:11.06 40

43 Stolz, Jessica Ludington 7:27.9 23:11.60 41

44 Kamps, Danielle Spring Lake 7:31.4 23:22.42 42

45 Folkmier, Erin Fruitport 7:32.5 23:25.89 43

46 Vrbensky, Cassedi Remus Chippewa Hills 7:33.0 23:27.57 44

47 Atkinson, Shelby Ionia 7:34.7 23:32.69 45

48 Miller, Holly Cadillac 7:36.3 23:37.93 46

49 Kahlbrandt, Lea Ludington 7:37.6 23:41.81 47

50 Wiles, Brianna Ionia 7:38.5 23:44.58 48

51 Klem, Georgiana Spring Lake 7:38.8 23:45.41

52 Hintz, Marissa Spring Lake 7:39.0 23:46.32

53 Denman, Madelyn Cadillac 7:40.9 23:52.11

54 Reed, Karissa Greenville 7:47.3 24:11.88 49

55 Reamer, Kaityln Greenville 7:48.3 24:14.99 50

56 Russell, Kelsie Ludington 7:48.5 24:15.63 51

57 Schafer, Sydney Ionia 7:50.5 24:21.89 52

58 Igawa, Nobuko Coleman 7:50.7 24:22.43 53

59 Feister, Mary Cadillac 7:50.8 24:22.96

60 Crooke, Amanda Ionia 7:51.2 24:24.06 54

61 Charbeneau, Libby White Pine 7:54.9 24:35.47

62 Butler, Kym Fruitport 7:59.6 24:50.02 55

63 Granlund, Kianna Remus Chippewa Hills 7:59.6 24:50.30 56

64 Hulet, Kristin Spring Lake 8:02.5 24:59.19

65 Grant, Whitney Fremont 8:08.7 25:18.53 57

66 Powers, Jennifer Fremont 8:10.9 25:25.38 58

67 Danforth, Allyson Cadillac 8:12.9 25:31.40

68 Mckinley, Tonya Greenville 8:13.7 25:33.87 59

69 Patten, Megan Greenville 8:25.8 26:11.60 60

70 Shanna, Johnson Remus Chippewa Hills 8:32.2 26:31.52 61

71 Bruno, Kelsey Ludington 8:32.6 26:32.62

72 Sargent, Madelynne Fremont 8:33.6 26:35.80 62

73 Engelbert, Katie Coleman 8:41.3 26:59.81 63

74 Degeer, Jade Howard City Tri-County 8:45.3 27:12.21

75 Shier, McKenna Spring Lake 8:46.5 27:15.78

76 Badovic, Lizzie Cadillac 8:53.9 27:38.83

77 Stoll, Taine Spring Lake 8:54.7 27:41.32

78 Augustat, Jillian Cadillac 9:01.2 28:01.52

79 English, Anna Fremont 9:05.5 28:15.01 64

80 Martinez, Florencia Ludington 9:05.9 28:16.07

81 Clark, Hannah Cadillac 9:06.2 28:17.15

82 Gebhart, Haley Fremont 9:09.1 28:26.16 65

83 Galligan, Kylie Spring Lake 9:22.1 29:06.53

84 Howard, Andrea Coleman 9:22.5 29:07.66 66

85 Ellsworth, Sommer Fremont 9:34.2 29:44.00

86 Cozat, Tara Coleman 9:40.3 30:03.00 67

87 Hendrickson, Erica Coleman 9:40.6 30:04.00 68

88 King, Ruby Ludington 9:49.9 30:33.00

89 Sterrett, Addy Cadillac 10:16.7 31:56.00

90 Cooper, Alyssa Cadillac 10:16.7 31:56.10

91 Rodwig, Amber Coleman 11:03.7 34:22.00 69

92 Pullen, Kelli Cadillac 11:23.6 35:24.00

93 Evans, Heather Howard City Tri-County 11:29.4 35:42.00

DIVISION 3-4 results

1 Serna, Raquel St. Louis 6:11.9 19:15.64 1

2 Anderson, Brittany Leroy Pine River 6:18.0 19:34.39 2

3 Wyma, CallyAnne St. Louis 6:32.5 20:19.62 3

4 Williams, Brittany Newaygo 6:39.0 20:39.86 4

5 Forman, Kristin Reed City 6:45.1 20:58.74

6 Little, Catherine St. Louis 6:51.1 21:17.44 5

7 Kelly, Laura St. Louis 7:00.7 21:47.27 6

8 Christensen, Katie White Cloud 7:05.1 22:00.96

9 Bourke, Tarah Newaygo 7:05.8 22:03.14 7

10 Nicholson, Amanda Leroy Pine River 7:07.4 22:08.13 8

11 Ellison, Hannah Lakeview 7:12.3 22:23.19 9

12 Cosgrove, Kelsey Leroy Pine River 7:14.2 22:29.25 10

13 Willford, Mallory Gladwin 7:14.4 22:29.90 11

14 Davila, Tanisha St. Louis 7:16.7 22:36.97 12

15 McIntosh, Sarah Gladwin 7:20.9 22:49.90 13

16 Jones, Brittany White Cloud 7:21.3 22:51.17

17 Colville, Brooke Harrison 7:27.2 23:09.66 14

18 Diffin, Cayleen Gladwin 7:29.5 23:16.66 15

19 Newton, Kate Newaygo 7:30.4 23:19.48 16

20 Bogert, Andi Leroy Pine River 7:40.0 23:49.29 17

21 Powell, Brandi Harrison 7:40.8 23:51.69 18

22 McCord, Morgan Lakeview 7:42.7 23:57.82 19

23 Elder, Hannah St. Louis 7:43.9 24:01.51 20

24 Kalinowski, Jill Gladwin 7:44.5 24:03.11 21

25 Bebow, Katie St. Louis 7:47.4 24:12.42 22

26 Foster, Aynslie Lakeview 7:48.7 24:16.37 23

27 Loop, Erica Leroy Pine River 7:51.0 24:23.44 24

28 Knapp, Sydney Reed City 7:56.8 24:41.36

29 Borst, Elizabeth Reed City 8:03.1 25:01.02

30 Woodman, Jessica Leroy Pine River 8:06.0 25:09.96 25

31 Schuster, Jennifer Lakeview 8:06.9 25:12.96 26

32 Tubbergen, Erin Fremont Providence Chr. 8:07.3 25:14.17

33 Lutz, Kylie Harrison 8:09.0 25:19.25 27

34 Bates, Lexi Lakeview 8:11.7 25:27.73 28

35 Stonto, Jessica Leroy Pine River 8:14.0 25:35.04 29

36 Bennett, Samantha Reed City 8:14.7 25:36.98

37 Elliott, Ashlee Vestaburg 8:19.9 25:53.30

38 Rotterdam, Jill White Cloud 8:26.8 26:14.79

39 Bundoff, Rae Harrison 8:29.0 26:21.49 30

40 Hall, Jennifer Newaygo 8:30.1 26:24.94 31

41 Brasington, Lindsey Lakeview 8:33.3 26:34.83 32

42 Dagen, Katelynn Leroy Pine River 8:36.3 26:44.33

43 Evoy, Whitney St. Louis 8:54.2 27:39.95

44 Goodwin, Melissa Gladwin 9:00.7 27:59.93 33

45 Salisbury, Kiera Leroy Pine River 9:04.7 28:12.30

46 See, Becky Harrison 9:10.3 28:29.83 34

47 Lowery, Elaine Vestaburg 9:21.1 29:03.32

48 Fiala, Stefanie Newaygo 9:21.9 29:05.82 35

49 Capkova, Barbora Newaygo 9:26.7 29:20.66 36

50 Snyder, Marissa Vestaburg 9:37.1 29:53.00

51 Walker, Ashley Vestaburg 9:56.4 30:53.00

52 Zimmer, Markie Newaygo 10:10.9 31:38.00 37



Team scores

=================================================================================

Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9

=================================================================================

DIVISION 1-2 results

1 Spring Lake 66 3 12 13 18 20 21 42

Total Time: 1:47:12.32

Average: 21:26.47

2 Cadillac 84 5 11 15 25 28 40 46

Total Time: 1:48:55.61

Average: 21:47.13

3 Hesperia 93 7 10 19 22 35 36 38

Total Time: 1:49:21.77

Average: 21:52.36

4 Fruitport 104 6 8 26 31 33 43 55

Total Time: 1:49:46.41

Average: 21:57.29

5 Ionia 127 1 4 29 45 48 52 54

Total Time: 1:50:07.56

Average: 22:01.52

6 Ludington 134 16 23 24 30 41 47 51

Total Time: 1:52:29.98

Average: 22:30.00

7 Remus Chippewa Hills 142 2 27 32 37 44 56 61

Total Time: 1:51:28.84

Average: 22:17.77

8 Greenville 164 14 17 34 49 50 59 60

Total Time: 1:54:45.12

Average: 22:57.03

9 Fremont 225 9 39 57 58 62 64 65

Total Time: 2:01:26.71

Average: 24:17.35

10 Coleman 317 53 63 66 67 68 69

Total Time: 2:20:36.90

Average: 28:07.38

DIVISION 3-4 results

1 St. Louis 27 1 3 5 6 12 20 22

Total Time: 1:45:16.94

Average: 21:03.39

2 Leroy Pine River 61 2 8 10 17 24 25 29

Total Time: 1:52:24.50

Average: 22:28.90

3 Newaygo 93 4 7 16 31 35 36 37

Total Time: 2:01:33.24

Average: 24:18.65

4 Gladwin 93 11 13 15 21 33

Total Time: 2:00:39.50

Average: 24:07.90

5 Lakeview 105 9 19 23 26 28 32

Total Time: 2:01:18.07

Average: 24:15.62

6 Harrison 123 14 18 27 30 34

Total Time: 2:07:11.92

Average: 25:26.39



Remus Chippewa Hills High School Hy-Tek's Meet Manager

Warrior Invitational - 10/24/09



Event 2 Boys 5K high school cross country

==================================================================================

Name Year School Avg Mile Finals Points

==================================================================================

DIVISION 1-2 results

1 Butcher, Nick Fremont 5:20.0 16:34.31 1

2 Wharry, Nick Ionia 5:26.6 16:54.85 2

3 Hearth, Ryan Cadillac 5:27.7 16:58.27 3

4 Featherstone, Jacob Fremont 5:28.0 16:59.33 4

5 Kyle, Kevin Fruitport 5:29.0 17:02.32 5

6 Blight, Don Ionia 5:30.1 17:05.79 6

7 Sackett, Tyler Remus Chippewa Hills 5:31.0 17:08.48 7

8 Fedewa, Tyler Spring Lake 5:31.9 17:11.36 8

9 Winter, Brandon Ionia 5:33.4 17:15.99 9

10 Kasper, Cody Ionia 5:34.4 17:19.00 10

11 Jewett, Tommy Fremont 5:35.1 17:21.26 11

12 Schuiteman, Sam Fremont 5:35.4 17:22.18 12

13 Fias, Charlie Fremont 5:35.6 17:22.80 13

14 Johnson, Luke Ludington 5:44.3 17:49.87 14

15 Shumway, Derick Remus Chippewa Hills 5:45.4 17:53.17 15

16 Andrew, Cole Spring Lake 5:45.7 17:54.18 16

17 Spence, Bryon Ionia 5:45.8 17:54.62 17

18 Pullen, Tyler Cadillac 5:46.2 17:55.65 18

19 Villescas, Payton Spring Lake 5:47.0 17:58.32 19

20 Ferrara, John Cadillac 5:48.3 18:02.25 20

21 Montgomery, Connor Ionia 5:49.0 18:04.40 21

22 Bair, Josh Fruitport 5:49.9 18:07.08 22

23 Bruno, Justin Spring Lake 5:51.0 18:10.60 23

24 Fox, Zach Remus Chippewa Hills 5:52.3 18:14.64 24

25 Green, Tyler Fremont 5:52.6 18:15.48 25

26 Searls, Nick Remus Chippewa Hills 5:54.4 18:21.30 26

27 Austin, Elliot Spring Lake 5:54.8 18:22.51 27

28 Brown, Brice Ionia 5:56.4 18:27.38 28

29 Vanderwall, Gabe Ludington 5:57.5 18:30.89 29

30 Walquist, Ryan Ludington 5:57.6 18:31.20 30

31 Pope, Alan Ionia 5:58.9 18:35.30

32 Somers, Keegan Fruitport 5:59.4 18:36.64 31

33 Garcia, Austin Fruitport 5:59.9 18:38.17 32

34 Ellis, Tyler Ionia 6:02.4 18:46.20

35 Holmes, Trevor Cadillac 6:02.6 18:46.72 33

36 Giroux, Luke Spring Lake 6:03.6 18:49.67 34

37 Ruiz, Javier Ludington 6:03.9 18:50.85 35

38 Whelan, Connor Cadillac 6:04.1 18:51.41 36

39 Tiffany, Tyler Greenville 6:04.7 18:53.05 37

40 Bogner, Mikel Ludington 6:05.6 18:56.09 38

41 Roelfsema, Tyler Greenville 6:06.3 18:58.23 39

42 Jason, Andrew Howard City Tri-County 6:11.0 19:12.74 40

43 Tissue, Tyler Greenville 6:11.5 19:14.44 41

44 Hartman, Kipp Ionia 6:16.6 19:30.31

45 Parks, Evan Ludington 6:17.5 19:33.10 42

46 Crowley, Calvin Fremont 6:18.2 19:35.23 43

47 Hunter, Levi Fruitport 6:18.5 19:36.03 44

48 Belt, Andrew Cadillac 6:18.7 19:36.62 45

49 Hansen, Danny Greenville 6:20.5 19:42.15 46

50 Reamer, Kyle Greenville 6:21.4 19:45.21 47

51 Dennis, Don Remus Chippewa Hills 6:23.4 19:51.40 48

52 Mayer, A.J. Ionia 6:24.3 19:54.03

53 Crystal, Brock Remus Chippewa Hills 6:25.5 19:57.95 49

54 Sircher, Derek Fruitport 6:26.3 20:00.25 50

55 Tompkins, Mickel Ionia 6:27.0 20:02.54

56 Gray, Justin Howard City Tri-County 6:27.2 20:03.25 51

57 Kreslins, Josh Fremont 6:27.9 20:05.28

58 Greenwood, Bryan Cadillac 6:28.2 20:06.35 52

59 Bruno, Cody Ludington 6:28.9 20:08.45 53

60 Cook, Willie Howard City Tri-County 6:29.1 20:09.06 54

61 Hansen, Eric Greenville 6:39.4 20:41.01 55

62 Bennett, Tyler Howard City Tri-County 6:40.9 20:45.61 56

63 Phillips, Adam Howard City Tri-County 6:43.4 20:53.45 57

64 Zenoby, Devon Spring Lake 6:43.6 20:54.06 58

65 Jones, Zack Fruitport 6:45.6 21:00.18 59

66 Wood, Alex Remus Chippewa Hills 6:51.7 21:19.13 60

67 Velarde, Chris Spring Lake 6:55.8 21:31.83

68 Yutzy, Nathan Ludington 6:56.9 21:35.53

69 Arends, Caleb Fremont 6:57.0 21:35.83

70 Kozitzki, Jacob Howard City Tri-County 6:57.2 21:36.36 61

71 Enbody, Kyle Ludington 6:58.1 21:39.10

72 Nelson, David Spring Lake 7:01.6 21:49.92

73 Helton, Tyler Howard City Tri-County 7:04.6 21:59.41 62

74 Allison, Keith Spring Lake 7:05.4 22:01.72

75 Dalton, Danny Ludington 7:06.4 22:04.90

76 Hall, Chris Fremont 7:07.3 22:07.73

77 Huizengea, Greg Spring Lake 7:07.7 22:08.79

78 Edel, Brandon Ludington 7:09.2 22:13.64

79 Schmidt, Karl Fruitport 7:11.0 22:19.14

80 Richards, Aaron Remus Chippewa Hills 7:13.8 22:27.84

81 Hintz, Andrew Spring Lake 7:15.0 22:31.75

82 Slevens, Trent Howard City Tri-County 7:16.0 22:34.62

83 Friese, Travis Ludington 7:20.0 22:47.18

84 Bernth, Dylan Greenville 7:21.8 22:52.73 63

85 Kassuba, Logan Cadillac 7:23.8 22:58.95

86 Alvarado, Mark Remus Chippewa Hills 7:25.2 23:03.23

87 Harrison, Nick Cadillac 7:26.1 23:06.18

88 Wood, Andrew Spring Lake 7:27.9 23:11.70

89 Hoverkamp, Kennard Fremont 7:39.4 23:47.41

90 Jasper, Jason Cadillac 7:42.6 23:57.42

91 Colville, Josh Spring Lake 7:44.2 24:02.46

92 Grant, Denton Howard City Tri-County 7:48.9 24:16.92

93 Koelsch, Jeffrey Ionia 8:01.7 24:56.85

94 Ruhl, Brandon Cadillac 8:04.4 25:05.06

95 Vu, Quan Howard City Tri-County 10:09.3 31:33.00

DIVISION 3-4 results

1 Allison, Blake Harrison 5:10.6 16:05.14

2 Border, Brayden St. Louis 5:28.8 17:01.55 1

3 VanderKool, Nick Fremont Providence Chr. 5:30.8 17:07.81

4 Peacock, Matt Hesperia 5:34.0 17:17.73 2

5 Oehrli, Joe Reed City 5:44.2 17:49.38

6 Cherry, Jeff Hesperia 5:51.1 18:10.98 3

7 Nadjkovic, David Hesperia 5:53.0 18:16.76 4

8 Bates, Jordan Hesperia 5:53.7 18:18.99 5

9 Behmlander, Jacob Coleman 5:58.7 18:34.48 6

10 Henderson, Max Newaygo 6:02.0 18:44.84 7

11 Schmidt, Bobby Harrison 6:02.2 18:45.56

12 Bieri, Michael Hesperia 6:03.2 18:48.56 8

13 Nielson, Nick Hesperia 6:06.6 18:59.18 9

14 Gonzalez, Jerry Newaygo 6:07.6 19:02.22 10

15 Raven, Matt Leroy Pine River 6:08.1 19:03.81 11

16 Meese, Alex Reed City 6:08.2 19:04.06

17 Denman, Chris Vestaburg 6:09.7 19:08.75

18 Newton, Coley Newaygo 6:12.4 19:17.20 12

19 Fockler, John White Cloud 6:13.6 19:20.88

20 Capen, Jordan St. Louis 6:14.6 19:23.93 13

21 Benedict, Michael Leroy Pine River 6:18.4 19:35.73 14

22 Bell, Shawn St. Louis 6:20.1 19:41.14 15

23 Bolton, Mike Hesperia 6:21.6 19:45.62 16

24 House, Kent St. Louis 6:22.2 19:47.57 17

25 Sherwood, Jacob St. Louis 6:22.6 19:48.77 18

26 Brown, Alex Coleman 6:23.9 19:52.88 19

27 McCahill, Pat Newaygo 6:26.6 20:01.36 20

28 Brant, John Gladwin 6:26.9 20:02.18 21

29 Ross, Troy Newaygo 6:28.7 20:07.78 22

30 Ostrander, Ray Harrison 6:28.8 20:08.13

31 Vanderlugt, Nate St. Louis 6:32.7 20:20.13 23

32 McCready, Trevor Newaygo 6:33.2 20:21.82 24

33 Cherry, Mike Hesperia 6:33.9 20:23.78

34 Mikek, Trent St. Louis 6:34.3 20:25.24 25

35 Zolman, Kurt Reed City 6:35.9 20:30.08

36 Elkins, Caleb Leroy Pine River 6:38.3 20:37.50 26

37 Cook, Dillon Hesperia 6:41.4 20:47.19

38 Veltkemp, Noah Coleman 6:42.1 20:49.47 27

39 Park, A.J. Leroy Pine River 6:46.5 21:02.97 28

40 Monroe, Corey St. Louis 6:47.2 21:05.25

41 Schnick, Trever Lakeview 6:50.8 21:16.54

42 Newton, Zac Newaygo 6:53.1 21:23.56 29

43 Shearer, Jacob Gladwin 6:55.1 21:29.87 30

44 Prado, Alex Hesperia 6:58.2 21:39.42

45 Rigling, Ben Leroy Pine River 7:00.4 21:46.18

46 Richardson, Wyatt Vestaburg 7:02.2 21:51.99

47 Walton, Ryan Coleman 7:09.8 22:15.48 31

48 Pleiman, Damion Gladwin 7:12.2 22:22.78 32

49 Crowley, Sean Coleman 7:12.6 22:24.07 33

50 Denzer, Grant Newaygo 7:13.0 22:25.53

51 Thome, Stephen Hesperia 7:24.4 23:00.83

52 Raineri, Vincent Gladwin 7:42.1 23:55.84 34

53 Szerdi, Taylor Gladwin 7:46.9 24:10.66 35

54 Phillips, Joshua Leroy Pine River 7:49.3 24:18.12 36

55 Hamilton, T.J. Coleman 7:56.9 24:41.72 37

56 Rodwig, Tyler Coleman 8:03.8 25:03.20 38

57 Peasley, Kyle Vestaburg 8:05.1 25:07.28

58 Hendrick, J.T. Reed City 8:05.3 25:07.73

59 Mitchell, Josh Harrison 8:11.4 25:26.79

60 Carl, Nate Lakeview 9:33.5 29:42.00



Team scores

=================================================================================

Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9

=================================================================================

DIVISION 1-2 results

1 Fremont 41 1 4 11 12 13 25 43

Total Time: 1:25:39.88

Average: 17:07.98

2 Ionia 44 2 6 9 10 17 21 28

Total Time: 1:26:30.25

Average: 17:18.05

3 Spring Lake 93 8 16 19 23 27 34 58

Total Time: 1:29:36.97

Average: 17:55.40

4 Cadillac 110 3 18 20 33 36 45 52

Total Time: 1:30:34.30

Average: 18:06.86

5 Remus Chippewa Hills 120 7 15 24 26 48 49 60

Total Time: 1:31:28.99

Average: 18:17.80

6 Fruitport 134 5 22 31 32 44 50 59

Total Time: 1:32:00.24

Average: 18:24.05

7 Ludington 146 14 29 30 35 38 42 53

Total Time: 1:32:38.90

Average: 18:31.78

8 Greenville 210 37 39 41 46 47 55 63

Total Time: 1:36:33.08

Average: 19:18.62

9 Howard City Tri-County 258 40 51 54 56 57 61 62

Total Time: 1:41:04.11

Average: 20:12.83

DIVISION 3-4 results

1 Hesperia 22 2 3 4 5 8 9 16

Total Time: 1:30:53.02

Average: 18:10.61

2 St. Louis 64 1 13 15 17 18 23 25

Total Time: 1:35:42.96

Average: 19:08.60

3 Newaygo 71 7 10 12 20 22 24 29

Total Time: 1:37:13.40

Average: 19:26.68

4 Leroy Pine River 115 11 14 26 28 36

Total Time: 1:44:38.13

Average: 20:55.63

5 Coleman 116 6 19 27 31 33 37 38

Total Time: 1:43:56.38

Average: 20:47.28

6 Gladwin 152 21 30 32 34 35

Total Time: 1:52:01.33

Average: 22:24.27



Remus Chippewa Hills High School Hy-Tek's Meet Manager

Warrior Invitational - 10/24/09



Event 3 Girls 3200 meter middle school cross country

==================================================================================

Name Year School Avg Mile Finals Points

==================================================================================

DIVISION 1-2 results

1 O'Neil, Megan Remus Chippewa Hills 6:18.6 12:32.95 1

2 Doran, Mary Saginaw White Pine 6:27.1 12:49.77 2

3 Zeerip, Lauren Hesperia 6:32.0 12:59.49 3

4 Powell, Devyn Leroy Pine River 6:32.7 13:00.99 4

5 Dennis, Courtney Remus Chippewa Hills 6:36.9 13:09.23 5

6 Tozer, Mary Hesperia 6:44.5 13:24.48 6

7 Phillips, Amanda Saginaw White Pine 6:50.5 13:36.23 7

8 Rambow, Amber Saginaw White Pine 6:52.9 13:41.04 8

9 Nelson, Kassy Leroy Pine River 6:53.6 13:42.39 9

10 Orosco, Brooklyn Saginaw White Pine 6:54.6 13:44.49 10

11 Rappuhn, Casey Saginaw White Pine 6:58.7 13:52.69 11

12 Kunnen, Sandy Fremont 7:05.0 14:05.11

13 Smith, Michaela St. Louis Nurnberger 7:05.5 14:06.17 12

14 Munderloh, Mallory St. Louis Nurnberger 7:05.8 14:06.67 13

15 Hall, Collen Fremont 7:10.3 14:15.59

16 Majersky, Baily Hesperia 7:13.5 14:22.10 14

17 Knaub, Alexandria Saginaw White Pine 7:14.9 14:24.83 15

18 Tetreau, Nicole Saginaw White Pine 7:20.0 14:34.92 16

19 Hilk, Jessica Saginaw White Pine 7:25.3 14:45.51

20 Fletcher, Hannah Saginaw White Pine 7:26.5 14:47.92

21 Nelson, Taylor Remus Chippewa Hills 7:29.9 14:54.75 17

22 Lucas, Julia Leroy Pine River 7:31.5 14:57.90 18

23 McIntyre, Santana Saginaw White Pine 7:32.6 14:59.99

24 Kooistra, Kayla Grant 7:33.4 15:01.68 19

25 Charbeneau, Libby Saginaw White Pine 7:33.7 15:02.17

26 Llewelyn, Olivia Saginaw White Pine 7:33.9 15:02.70

27 Rombach, Ellen Saginaw White Pine 7:34.2 15:03.21

28 Longtin, Katie Remus Chippewa Hills 7:35.2 15:05.24 20

29 Mills, Hannah Saginaw White Pine 7:37.2 15:09.09

30 Thum, Marisa St. Louis Nurnberger 7:39.6 15:14.00 21

31 Fury, Ashley Cadillac 7:41.8 15:18.37

32 Near, Leah St. Louis Nurnberger 7:44.1 15:22.82 22

33 Anderson, David Cadillac 7:44.8 15:24.25

34 Martin, Tabitha Remus Chippewa Hills 7:45.7 15:26.13 23

35 Mitchell, Sarah Cadillac 7:46.4 15:27.50

36 Wilder, Gabbie Remus Chippewa Hills 7:47.2 15:29.09 24

37 Sheaffer, Jacki Remus Chippewa Hills 7:47.5 15:29.63 25

38 Cline, Sarah Saginaw White Pine 7:47.7 15:30.00

39 Conley, Shania Saginaw White Pine 7:52.5 15:39.52

40 Bisson, Kristen Grant 7:53.8 15:42.09 26

41 Schwarz, Madison Saginaw White Pine 7:55.6 15:45.69

42 Kelley, Ali Grant 7:56.9 15:48.40 27

43 Brower, Chris Cadillac 7:58.0 15:50.53

44 Schwartz, Erin Leroy Pine River 8:02.2 15:58.82 28

45 Fessenden, Caitlyn Hesperia 8:04.6 16:03.63 29

46 Drouillard, Erin Remus Chippewa Hills 8:05.5 16:05.50

47 Brassington, Hollyann Remus Chippewa Hills 8:15.0 16:24.41

48 Whipple, Michaela Remus Chippewa Hills 8:16.5 16:27.35

49 Evangelista, Rachel Saginaw White Pine 8:18.5 16:31.39

50 Burdick, Samantha Hesperia 8:19.4 16:33.05 30

51 Stevens, Allison Saginaw White Pine 8:20.6 16:35.40

52 Turner, Briana Hesperia 8:23.6 16:41.44 31

53 Stuart, Kala Grant 8:30.2 16:54.61 32

54 Hernandez, Ariana Grant 8:32.5 16:59.17 33

55 Blain, Alyssa Grant 8:36.7 17:07.57 34

56 Beaudet, Savanna Leroy Pine River 8:38.5 17:11.05 35

57 Heilbronn, Lydia Saginaw White Pine 8:40.5 17:15.06

58 Dana, Alex Saginaw White Pine 8:48.6 17:31.21

59 Jorgenson, Dakota Fremont 8:56.7 17:47.26

60 Wimmer, Alexus Leroy Pine River 8:59.4 17:52.68 36

61 Flanery, Hayley Hesperia 9:07.0 18:07.72 37

62 Bradley, Sophia St. Louis Nurnberger 9:12.3 18:18.36 38

63 Damore, Paige Saginaw White Pine 9:19.1 18:31.74

64 Wekwert, Megan Saginaw White Pine 9:21.5 18:36.53

65 Schultz, Meagan Saginaw White Pine 9:26.5 18:46.48

66 Gunderson, Jordin Saginaw White Pine 9:27.9 18:49.27

67 Burlingame, Shelby Saginaw White Pine 9:30.4 18:54.22

68 Nickel, Amber Saginaw White Pine 9:40.6 19:14.63



Team scores

=================================================================================

Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9

=================================================================================

DIVISION 1-2 results

1 Saginaw White Pine 38 2 7 8 10 11 15 16

Total Time: 1:07:44.22

Average: 13:32.85

2 Remus Chippewa Hills 66 1 5 17 20 23 24 25

Total Time: 1:11:08.30

Average: 14:13.66

3 Hesperia 82 3 6 14 29 30 31 37

Total Time: 1:13:22.75

Average: 14:40.55

4 Leroy Pine River 94 4 9 18 28 35 36

Total Time: 1:14:51.15

Average: 14:58.23

5 St. Louis Nurnberger 106 12 13 21 22 38

Total Time: 1:17:08.02

Average: 15:25.61

6 Grant 137 19 26 27 32 33 34

Total Time: 1:20:25.95

Average: 16:05.19



Remus Chippewa Hills High School Hy-Tek's Meet Manager

Warrior Invitational - 10/24/09



Event 4 Boys 3200 meter middle school cross country

==================================================================================

Name Year School Avg Mile Finals Points

==================================================================================

DIVISION 1-2 results

1 Lopez, Chris Saginaw White Pine 5:55.7 11:47.37 1

2 Castle, John Fremont 6:06.7 12:09.25 2

3 Eisengruber, Parker Saginaw White Pine 6:11.7 12:19.16 3

4 Fudge, Anna Cadillac 6:14.7 12:25.19 4

5 Smith, Conner Leroy Pine River 6:18.0 12:31.60 5

6 Williams, Wyatt Grant 6:22.0 12:39.57 6

7 Jewett, Curtis Fremont 6:23.3 12:42.22 7

8 Popielarz, Joe Saginaw White Pine 6:34.5 13:04.50 8

9 Baldwin, Chris Saginaw White Pine 6:35.7 13:06.83 9

10 Mynatt, Mitch Saginaw White Pine 6:35.9 13:07.19 10

11 Cobb, Max Saginaw White Pine 6:36.2 13:07.88 11

12 Gingrich, Cole Leroy Pine River 6:37.5 13:10.46 12

13 Hiscock, Zack Cadillac 6:41.7 13:18.79 13

14 Esparza, Alec Saginaw White Pine 6:42.4 13:20.22 14

15 Bednarz, Steven Saginaw White Pine 6:44.8 13:25.01

16 Concannon, Will Saginaw White Pine 6:49.3 13:33.98

17 Starry, Matt St. Louis Nurnberger 6:52.4 13:40.19

18 Bry, Michael Saginaw White Pine 6:52.9 13:41.01

19 Ellsworth, Andrew Saginaw White Pine 6:56.4 13:48.14

20 Szukhent, Connor Saginaw White Pine 6:57.6 13:50.50

21 VanDrummell, Elliot Leroy Pine River 7:03.4 14:01.93 15

22 Nott, Ben Remus Chippewa Hills 7:07.6 14:10.36

23 Nicholas, Austin Fremont 7:11.5 14:18.07 16

24 Pearce, Daniel Fremont 7:13.7 14:22.51 17

25 Crandell, Danny Cadillac 7:18.2 14:31.38 18

26 Jennings, Logan Grant 7:20.5 14:36.05 19

27 McKeown, Joey Hesperia 7:22.2 14:39.32

28 Jackson, Katy Cadillac 7:23.5 14:41.89 20

29 Little, Jonathan St. Louis Nurnberger 7:26.0 14:46.95

30 Laorr, Scott Saginaw White Pine 7:28.7 14:52.32

31 Freudenstein, Brandon Saginaw White Pine 7:34.0 15:02.73

32 Mitchell, Nick Saginaw White Pine 7:36.4 15:07.52

33 Copron, Tyler Grant 7:38.4 15:11.51 21

34 Fron, Corey Remus Chippewa Hills 7:40.3 15:15.43

35 Hearth, Emily Cadillac 7:42.0 15:18.64 22

36 Rosema, Hunter Hesperia 7:44.3 15:23.27

37 Seipel, Brachen Saginaw White Pine 7:47.1 15:28.88

38 Tuskey, Michael Saginaw White Pine 7:47.3 15:29.27

39 Davenport, Ethan Saginaw White Pine 7:50.6 15:35.80

40 Eurich, Dylan Saginaw White Pine 7:51.7 15:37.98

41 LaRocque, Brenna Cadillac 7:53.6 15:41.69 23

42 Jensen, Peter Saginaw White Pine 7:56.0 15:46.51

43 Gort, Brady Grant 7:59.3 15:53.04 24

44 McCord, McKenzie Cadillac 7:59.8 15:54.07 25

45 Rigling, Ben Leroy Pine River 8:01.0 15:56.52 26

46 Guiette, James Saginaw White Pine 8:01.8 15:58.17

47 Largent, Kyle Saginaw White Pine 8:04.5 16:03.53

48 Wagner, Zack Leroy Pine River 8:05.9 16:06.20 27

49 Bentley, Zach Remus Chippewa Hills 8:11.6 16:17.67

50 VanAlst, Lizzie Cadillac 8:15.3 16:24.97

51 Macioszek, Ben Cadillac 8:19.7 16:33.69

52 Scott, Austin Remus Chippewa Hills 8:24.1 16:42.45

53 Baker, Tyler Saginaw White Pine 8:31.9 16:57.85

54 Kraus, Peyton Hesperia 8:35.5 17:05.03

55 Klahre, Glen Fremont 8:52.5 17:38.89 28

56 Muir, Ken Grant 9:00.2 17:54.21 29

57 Rodriguez, Benancio Grant 9:01.1 17:55.94 30

58 King, Matt Cadillac 9:25.0 18:43.53

59 Behl, Michael Leroy Pine River 9:30.5 18:54.40 31

60 Klahre, Ian Fremont 9:32.1 18:57.61 32

61 Davis, Jason St. Louis Nurnberger 9:51.7 19:36.68



Team scores

=================================================================================

Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9

=================================================================================

DIVISION 1-2 results

1 Saginaw White Pine 31 1 3 8 9 10 11 14

Total Time: 1:03:25.05

Average: 12:41.01

2 Fremont 70 2 7 16 17 28 32

Total Time: 1:11:10.94

Average: 14:14.19

3 Cadillac 77 4 13 18 20 22 23 25

Total Time: 1:10:15.89

Average: 14:03.18

4 Leroy Leroy Pine River 85 5 12 15 26 27 31

Total Time: 1:11:46.71

Average: 14:21.35

5 Grant 99 6 19 21 24 29 30

Total Time: 1:16:14.38

Average: 15:14.88