Elk Rapids XC Invitational

back to results

Oct. 24, 2009

Elk Rapids XC Invitational
Elk Rapids
Provided by Hickman Race


Girls


Traverse City Central Finish Position - 1

Team Score (places): 25 Team Score (times): 1:49:25.0 Average Time: 21:53.0

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 440 Aimee Marsh 1 1 21:19.4 21:19.4
2 446 Alyssa Padden 2 3 21:20.6 42:40.0
3 425 Adrienne Bruder 4 7 21:52.5 1:04:32.6
4 444 Sierra Olsen 8 15 22:16.4 1:26:49.1
5 427 Morgan Crocker 10 25 22:35.9 1:49:25.0
6 431 Gabi Galvadon 14 39 23:00.2 2:12:25.2
7 432 Hilde Gronvold 15 54 23:03.7 2:35:29.0
8 454 Lizzy Wacker More Than 7 23:07.5 2:58:36.5
9 434 Nikki Helmboldt More Than 7 23:10.1 3:21:46.6
10 447 Danielle Peck More Than 7 23:36.8 3:45:23.5
11 450 Leah Reist More Than 7 24:06.5 4:09:30.0
12 426 Aimee Buron-Walter More Than 7 24:13.7 4:33:43.8
13 443 Samantha Mosley More Than 7 24:15.6 4:57:59.4
14 438 Olivia Labonte More Than 7 24:25.6 5:22:25.1
15 453 Katie Wacker More Than 7 26:00.4 5:48:25.5
16 428 Katie Darling More Than 7 26:12.6 6:14:38.2
17 436 Samie Kaufman More Than 7 26:12.8 6:40:51.0
18 435 Kaitlyn Hogan More Than 7 26:13.2 7:07:04.2
19 456 Shannon Weaver More Than 7 26:16.7 7:33:20.9
20 451 Brooke Schroderous More Than 7 26:26.2 7:59:47.2
21 455 Anna Ward More Than 7 29:25.5 8:29:12.7

Benzie Central Finish Position - 2

Team Score (places): 49 Team Score (times): 1:52:57.5 Average Time: 22:35.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 250 Kelsey Noah 3 3 21:43.1 21:43.1
2 256 Anna Shireman-Grabow 6 9 22:08.7 43:51.8
3 248 Annabelle Louisignau 11 20 22:36.2 1:06:28.1
4 252 Jordan Nye 12 32 22:48.2 1:29:16.4
5 259 Mary Warsecke 17 49 23:41.1 1:52:57.5
6 255 Leif Scramlin 25 74 24:22.7 2:17:20.2
7 249 Hannah Messersmith 36 110 25:34.2 2:42:54.4
8 254 Rose Richmann More Than 7 27:27.7 3:10:22.2
9 245 Jordan Keyes More Than 7 28:41.7 3:39:04.0
10 243 Morgan Ferens More Than 7 29:07.8 4:08:11.8
11 246 Bethany Kinnan More Than 7 29:08.6 4:37:20.4

Gaylord Finish Position - 3

Team Score (places): 59 Team Score (times): 1:53:59.4 Average Time: 22:47.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 190 Maria Warren 5 5 21:59.4 21:59.4
2 191 Noelle Warren 7 12 22:11.9 44:11.3
3 181 Nicole Wehner 13 25 22:53.3 1:07:04.6
4 174 Hillary Puroll 16 41 23:10.3 1:30:15.0
5 176 Krystin Dreyer 18 59 23:44.4 1:53:59.4
6 186 Emily Lemon 29 88 24:35.5 2:18:35.0
7 187 Allison Fischer 32 120 25:03.2 2:43:38.2
8 189 Abby Kassuba More Than 7 25:08.2 3:08:46.5
9 183 Olivia Deans More Than 7 28:10.0 3:36:56.5

Traverse City West Finish Position - 4

Team Score (places): 91 Team Score (times): 1:58:26.1 Average Time: 23:41.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 409 Clancey Hawke 9 9 22:22.0 22:22.0
2 391 Kaitlyn Helmka 19 28 23:49.4 46:11.4
3 423 Elise Zagore 20 48 23:52.9 1:10:04.3
4 406 Megan Ankerson 21 69 24:04.6 1:34:09.0
5 395 Heather Williamson 22 91 24:17.1 1:58:26.1
6 398 Savannah Foster 24 115 24:21.0 2:22:47.2
7 390 Eliza Foster 26 141 24:30.5 2:47:17.7
8 397 Ellen Davis More Than 7 24:30.6 3:11:48.3
9 405 Katie Zagore More Than 7 24:40.0 3:36:28.4
10 414 Aubrey Drzewiecki More Than 7 25:23.3 4:01:51.7
11 411 Katherine Miller More Than 7 25:27.2 4:27:18.9
12 412 Hannah Schnack More Than 7 25:43.9 4:53:02.9
13 416 Chloe Foster More Than 7 26:15.2 5:19:18.1

Bear Lake Finish Position - 5

Team Score (places): 151 Team Score (times): 2:04:29.2 Average Time: 24:53.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 535 Samantha Mullett 23 23 24:19.5 24:19.5
2 536 Katie Alkire 30 53 24:43.5 49:03.1
3 533 Yumi Babinec 31 84 24:55.7 1:13:58.8
4 534 Taylor Anderson 33 117 25:11.2 1:39:10.1
5 531 Danielle Ward 34 151 25:19.1 2:04:29.2

Petosky Finish Position - 6

Team Score (places): 169 Team Score (times): 2:06:54.1 Average Time: 25:22.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 472 Zola Murray 27 27 24:31.0 24:31.0
2 514 Sarah Schafer 28 55 24:32.8 49:03.9
3 484 Claire Brummeler 35 90 25:24.2 1:14:28.1
4 486 Hannah Scholten 38 128 25:39.1 1:40:07.3
5 503 Lindsey Reynolds 41 169 26:46.7 2:06:54.1
6 522 Megan Ling 43 212 28:59.2 2:35:53.4

Charlevoix Finish Position - 7

Team Score (places): 202 Team Score (times): 2:18:28.6 Average Time: 27:41.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 385 Alaska Dhaseleer 37 37 25:37.6 25:37.6
2 386 Cassidy Bonar 39 76 26:22.4 52:00.1
3 382 Rachel Boss 40 116 26:27.9 1:18:28.0
4 384 Krystal Batdorf 42 158 26:58.3 1:45:26.4
5 387 Brittany Bonar 44 202 33:02.2 2:18:28.6

Elk Rapids Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 276 Megan Ryan-Kessel Less Than 5 25:48.8 25:48.8
2 274 Courtney Marolf Less Than 5 30:49.7 56:38.6

Mancelona Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 576 Kaylee Moore Less Than 5 26:10.9 26:10.9
2 575 Monique Hockridge Less Than 5 28:01.8 54:12.8
3 577 Audry Burk Less Than 5 28:16.9 1:22:29.7

Holly Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 945 Alexis Schwerin Less Than 5 24:00.4 24:00.4
2 934 Rachel Derocher Less Than 5 24:05.5 48:05.9
3 935 Rachel Domagalski Less Than 5 24:15.2 1:12:21.1
4 944 Sarah Sheehan Less Than 5 30:01.8 1:42:23.0


Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Aimee Marsh Traverse City Centr 11 1 F 0-12 21:19.4 6:53/M
2 Alyssa Padden Traverse City Centr 11 2 F 0-12 21:20.6 6:53/M
3 Kelsey Noah Benzie Central 12 3 F 0-12 21:43.1 7:00/M
4 Adrienne Bruder Traverse City Centr 12 4 F 0-12 21:52.5 7:03/M
5 Maria Warren Gaylord 9 5 F 0-12 21:59.4 7:05/M
6 Anna Shireman-Grabow Benzie Central 11 6 F 0-12 22:08.7 7:08/M
7 Noelle Warren Gaylord 9 7 F 0-12 22:11.9 7:09/M
8 Sierra Olsen Traverse City Centr 12 8 F 0-12 22:16.4 7:11/M
9 Clancey Hawke Traverse City West 10 9 F 0-12 22:22.0 7:13/M
10 Morgan Crocker Traverse City Centr 10 10 F 0-12 22:35.9 7:17/M
11 Annabelle Louisignau Benzie Central 9 11 F 0-12 22:36.2 7:17/M
12 Jordan Nye Benzie Central 9 12 F 0-12 22:48.2 7:21/M
13 Nicole Wehner Gaylord 10 13 F 0-12 22:53.3 7:23/M
14 Gabi Galvadon Traverse City Centr 10 14 F 0-12 23:00.2 7:25/M
15 Hilde Gronvold Traverse City Centr 12 15 F 0-12 23:03.7 7:26/M
16 Lizzy Wacker Traverse City Centr 11 16 F 0-12 23:07.5 7:27/M
17 Nikki Helmboldt Traverse City Centr 11 17 F 0-12 23:10.1 7:28/M
18 Hillary Puroll Gaylord 12 18 F 0-12 23:10.3 7:28/M
19 Danielle Peck Traverse City Centr 12 19 F 0-12 23:36.8 7:37/M
20 Mary Warsecke Benzie Central 9 20 F 0-12 23:41.1 7:38/M
21 Krystin Dreyer Gaylord 11 21 F 0-12 23:44.4 7:39/M
22 Kaitlyn Helmka Traverse City West 12 22 F 0-12 23:49.4 7:41/M
23 Elise Zagore Traverse City West 9 23 F 0-12 23:52.9 7:42/M
24 Alexis Schwerin Holly 12 24 F 0-12 24:00.4 7:45/M
25 Megan Ankerson Traverse City West 10 25 F 0-12 24:04.6 7:46/M
26 Rachel Derocher Holly 11 26 F 0-12 24:05.5 7:46/M
27 Leah Reist Traverse City Centr 11 27 F 0-12 24:06.5 7:46/M
28 Aimee Buron-Walter Traverse City Centr 12 28 F 0-12 24:13.7 7:49/M
29 Rachel Domagalski Holly 10 29 F 0-12 24:15.2 7:49/M
30 Samantha Mosley Traverse City Centr 9 30 F 0-12 24:15.6 7:49/M
31 Heather Williamson Traverse City West 12 31 F 0-12 24:17.1 7:50/M
32 Samantha Mullett Bear Lake 9 32 F 0-12 24:19.5 7:51/M
33 Savannah Foster Traverse City West 11 33 F 0-12 24:21.0 7:51/M
34 Leif Scramlin Benzie Central 11 34 F 0-12 24:22.7 7:52/M
35 Olivia Labonte Traverse City Centr 9 35 F 0-12 24:25.6 7:53/M
36 Eliza Foster Traverse City West 12 36 F 0-12 24:30.5 7:54/M
37 Ellen Davis Traverse City West 11 37 F 0-12 24:30.6 7:54/M
38 Zola Murray Petosky 10 38 F 0-12 24:31.0 7:55/M
39 Sarah Schafer Petosky 12 39 F 0-12 24:32.8 7:55/M
40 Emily Lemon Gaylord 9 40 F 0-12 24:35.5 7:56/M
41 Katie Zagore Traverse City West 11 41 F 0-12 24:40.0 7:57/M
42 Katie Alkire Bear Lake 12 42 F 0-12 24:43.5 7:58/M
43 Yumi Babinec Bear Lake 11 43 F 0-12 24:55.7 8:02/M
44 Allison Fischer Gaylord 9 44 F 0-12 25:03.2 8:05/M
45 Abby Kassuba Gaylord 9 45 F 0-12 25:08.2 8:06/M
46 Taylor Anderson Bear Lake 9 46 F 0-12 25:11.2 8:07/M
47 Danielle Ward Bear Lake 10 47 F 0-12 25:19.1 8:10/M
48 Aubrey Drzewiecki Traverse City West 9 48 F 0-12 25:23.3 8:11/M
49 Claire Brummeler Petosky 9 49 F 0-12 25:24.2 8:12/M
50 Katherine Miller Traverse City West 10 50 F 0-12 25:27.2 8:13/M
51 Hannah Messersmith Benzie Central 10 51 F 0-12 25:34.2 8:15/M
52 Alaska Dhaseleer Charlevoix 0 52 F 0-12 25:37.6 8:16/M
53 Hannah Scholten Petosky 9 53 F 0-12 25:39.1 8:16/M
54 Hannah Schnack Traverse City West 10 54 F 0-12 25:43.9 8:18/M
55 Megan Ryan-Kessel Elk Rapids 0 55 F 0-12 25:48.8 8:19/M
56 Katie Wacker Traverse City Centr 9 56 F 0-12 26:00.4 8:23/M
57 Kaylee Moore Mancelona 12 57 F 0-12 26:10.9 8:26/M
58 Katie Darling Traverse City Centr 11 58 F 0-12 26:12.6 8:27/M
59 Samie Kaufman Traverse City Centr 10 59 F 0-12 26:12.8 8:27/M
60 Kaitlyn Hogan Traverse City Centr 9 60 F 0-12 26:13.2 8:27/M
61 Chloe Foster Traverse City West 9 61 F 0-12 26:15.2 8:28/M
62 Shannon Weaver Traverse City Centr 9 62 F 0-12 26:16.7 8:28/M
63 Cassidy Bonar Charlevoix 0 63 F 0-12 26:22.4 8:30/M
64 Brooke Schroderous Traverse City Centr 11 64 F 0-12 26:26.2 8:32/M
65 Rachel Boss Charlevoix 0 65 F 0-12 26:27.9 8:32/M
66 Lindsey Reynolds Petosky 11 66 F 0-12 26:46.7 8:38/M
67 Krystal Batdorf Charlevoix 0 67 F 0-12 26:58.3 8:42/M
68 Rose Richmann Benzie Central 12 68 F 0-12 27:27.7 8:51/M
69 Monique Hockridge Mancelona 12 69 F 0-12 28:01.8 9:02/M
70 Olivia Deans Gaylord 10 70 F 0-12 28:10.0 9:05/M
71 Audry Burk Mancelona 11 71 F 0-12 28:16.9 9:07/M
72 Jordan Keyes Benzie Central 9 72 F 0-12 28:41.7 9:15/M
73 Megan Ling Petosky 12 73 F 0-12 28:59.2 9:21/M
74 Morgan Ferens Benzie Central 11 74 F 0-12 29:07.8 9:24/M
75 Bethany Kinnan Benzie Central 11 75 F 0-12 29:08.6 9:24/M
76 Anna Ward Traverse City Centr 12 76 F 0-12 29:25.5 9:29/M
77 Sarah Sheehan Holly 9 77 F 0-12 30:01.8 9:41/M
78 Courtney Marolf Elk Rapids 0 78 F 0-12 30:49.7 9:56/M
79 Brittany Bonar Charlevoix 0 79 F 0-12 33:02.2 10:39/M


*Overall place among females only





Traverse City Central Finish Position - 1

Team Score (places): 29 Team Score (times): 1:30:14.5 Average Time: 18:02.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 93 Evan Cover 1 1 17:43.5 17:43.5
2 101 Max Johnson 2 3 17:50.5 35:34.1
3 111 Caleb Thompson 7 10 18:08.0 53:42.2
4 86 John Miller 8 18 18:11.3 1:11:53.5
5 92 Alex Berman 11 29 18:21.0 1:30:14.5
6 956 Johnny Ackley 14 43 18:23.6 1:48:38.1
7 99 Joe Friedli 17 60 18:28.7 2:07:06.9
8 98 Dylan Flesher More Than 7 18:29.5 2:25:36.4
9 948 Cam Marshall More Than 7 18:37.2 2:44:13.7
10 83 Alan Jacobson More Than 7 18:37.7 3:02:51.4
11 950 Nicholas Tarsa More Than 7 18:43.8 3:21:35.2
12 96 Eric Ooley More Than 7 18:59.9 3:40:35.2
13 89 Christian Visser More Than 7 19:18.4 3:59:53.6
14 102 Caleb Kelly More Than 7 19:23.2 4:19:16.9
15 947 Andrew Bruning More Than 7 19:25.7 4:38:42.7
16 95 Alex Lipp More Than 7 19:35.7 4:58:18.4
17 949 Lucas Corona More Than 7 19:37.2 5:17:55.7
18 80 Drew Carmean More Than 7 19:47.1 5:37:42.8
19 106 Joshua Norris More Than 7 19:49.3 5:57:32.1
20 952 Calvin Marois More Than 7 19:51.8 6:17:24.0
21 953 Jacob Kenney More Than 7 20:09.6 6:37:33.7
22 81 Mason Hengartner More Than 7 20:14.4 6:57:48.1
23 112 Ben Tiefenbach More Than 7 20:14.7 7:18:02.9
24 115 Tristan Worthington More Than 7 20:23.4 7:38:26.4
25 109 Jack Siderman More Than 7 20:47.5 7:59:13.9
26 951 Austin MacKey More Than 7 21:37.4 8:20:51.3
27 957 Zach Endres More Than 7 22:09.3 8:43:00.6
28 954 Preston Zoellner More Than 7 22:35.0 9:05:35.7
29 955 Julian Vandenberg More Than 7 23:42.3 9:29:18.0
30 100 Max Golden More Than 7 27:42.7 9:57:00.8

Traverse City West Finish Position - 2

Team Score (places): 32 Team Score (times): 1:30:17.3 Average Time: 18:03.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 347 Matt Kulka 3 3 17:51.9 17:51.9
2 345 Chris Chargo 4 7 17:53.3 35:45.2
3 332 Ray Innis 6 13 18:03.1 53:48.4
4 346 Alex Hawke 9 22 18:13.5 1:12:01.9
5 338 John Troost 10 32 18:15.4 1:30:17.3
6 357 Trevor Painter 12 44 18:23.0 1:48:40.4
7 351 Max Verellen 13 57 18:23.2 2:07:03.6
8 329 Dan Cholger More Than 7 18:31.5 2:25:35.2
9 344 Russell Carter More Than 7 18:39.0 2:44:14.2
10 337 Landon Meggison More Than 7 18:40.4 3:02:54.6
11 330 Joe Yancho More Than 7 18:46.3 3:21:40.9
12 331 Forrest Verellen More Than 7 18:54.2 3:40:35.1
13 334 Dan Schmidt More Than 7 19:05.5 3:59:40.7
14 342 Brock Downer More Than 7 19:09.1 4:18:49.8
15 352 Brad Clark More Than 7 19:56.8 4:38:46.7
16 336 Kasey Goss More Than 7 20:05.5 4:58:52.2
17 353 Joey Vanderbosch More Than 7 20:06.4 5:18:58.7
18 359 Devin Wennersten More Than 7 21:16.6 5:40:15.3
19 339 Scott Ringwelski More Than 7 21:33.3 6:01:48.7

Benzie Central Finish Position - 3

Team Score (places): 107 Team Score (times): 1:34:18.1 Average Time: 18:51.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 232 Marcus Lonn 15 15 18:27.1 18:27.1
2 224 Sam Gilbert 21 36 18:50.1 37:17.3
3 227 Joel Kaskinen 22 58 18:50.8 56:08.1
4 228 Adam Kaskinen 23 81 19:02.7 1:15:10.8
5 234 Josiah Myers 26 107 19:07.2 1:34:18.1
6 223 Joel Fields 32 139 20:02.2 1:54:20.3
7 239 Corey Weaver 44 183 20:53.6 2:15:14.0
8 221 Dakota Chapman More Than 7 21:13.2 2:36:27.2

Bear Lake Finish Position - 4

Team Score (places): 128 Team Score (times): 1:36:29.2 Average Time: 19:17.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 546 Louis Bartlett 19 19 18:44.3 18:44.3
2 542 Weston Brooks 20 39 18:44.6 37:29.0
3 543 Danny Brown 24 63 19:03.1 56:32.2
4 545 Bobby Myers 28 91 19:32.8 1:16:05.0
5 548 Kyle Nettler 37 128 20:24.1 1:36:29.2
6 547 Steven Verrett 41 169 20:31.9 1:57:01.1
7 551 Justin Brown 54 223 22:31.3 2:19:32.5
8 552 Braden Bowling More Than 7 23:04.5 2:42:37.0
9 550 Parker Sternberger More Than 7 23:22.9 3:05:59.9

Gaylord Finish Position - 5

Team Score (places): 129 Team Score (times): 1:37:10.5 Average Time: 19:26.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 216 Lucas Avenall 5 5 18:02.0 18:02.0
2 210 Jacob Pasternak 16 21 18:27.8 36:29.8
3 202 Chris Ryan 29 50 19:34.5 56:04.4
4 204 Cole Wright 36 86 20:20.5 1:16:24.9
5 199 Caleb Wagar 43 129 20:45.5 1:37:10.5
6 205 Cole Bowman 48 177 21:18.7 1:58:29.3
7 198 Zac Wagar 49 226 21:19.4 2:19:48.7
8 211 Jacob Henley More Than 7 21:47.4 2:41:36.1

Petosky Finish Position - 6

Team Score (places): 140 Team Score (times): 1:37:12.8 Average Time: 19:26.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 508 Eli Gooding 18 18 18:34.5 18:34.5
2 483 Danny Clancy 25 43 19:07.0 37:41.6
3 504 Cameron Carpenter 27 70 19:09.5 56:51.2
4 523 Shane Malone 31 101 19:56.0 1:16:47.2
5 520 Henry Hickman 39 140 20:25.5 1:37:12.8
6 499 Brandon Mueller 40 180 20:27.9 1:57:40.7
7 526 Martin Schaub 52 232 22:16.3 2:19:57.0
8 489 Paul Winegard More Than 7 22:18.2 2:42:15.3

Holly Finish Position - 7

Team Score (places): 182 Team Score (times): 1:41:39.8 Average Time: 20:19.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 924 Davis Nixon 33 33 20:02.7 20:02.7
2 929 Brian Stohlman 34 67 20:11.0 40:13.8
3 923 Nick Myers 35 102 20:17.7 1:00:31.5
4 920 Gabriel Miller 38 140 20:24.6 1:20:56.2
5 916 John Buttrey 42 182 20:43.6 1:41:39.8
6 925 Spencer Powell 46 228 21:13.5 2:02:53.4
7 928 Hunter Spurgeon 50 278 21:46.2 2:24:39.6
8 927 Nick Schroeder More Than 7 21:53.3 2:46:33.0
9 915 Jacob Andres More Than 7 45:50.0 3:32:23.0

Mancelona Finish Position - 8

Team Score (places): 226 Team Score (times): 1:46:23.5 Average Time: 21:16.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 571 Max Koenig 30 30 19:38.5 19:38.5
2 572 Rj Homan 45 75 21:05.4 40:43.9
3 574 Sunny Ray 47 122 21:16.4 1:02:00.3
4 569 Darrell Kiel 51 173 21:56.7 1:23:57.0
5 570 Alex Carter 53 226 22:26.4 1:46:23.5

Elk Rapids Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 267 Trevor Blesma Less Than 5 22:35.5 22:35.5
2 263 Ben Lalone Less Than 5 23:34.4 46:09.9

Charlevoix Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 369 Ace Edick Less Than 5 22:34.2 22:34.2
2 372 Dylan Left Less Than 5 23:03.1 45:37.3
3 374 Matt Brown Less Than 5 25:26.0 1:11:03.4

Suttons Bay Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 579 Guy Beachnau Less Than 5 22:31.4 22:31.4



Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Evan Cover Traverse City Centr 11 1 M 0-12 17:43.5 5:43/M
2 Max Johnson Traverse City Centr 10 2 M 0-12 17:50.5 5:45/M
3 Matt Kulka Traverse City West 11 3 M 0-12 17:51.9 5:45/M
4 Chris Chargo Traverse City West 11 4 M 0-12 17:53.3 5:46/M
5 Lucas Avenall Gaylord 10 5 M 0-12 18:02.0 5:49/M
6 Ray Innis Traverse City West 12 6 M 0-12 18:03.1 5:49/M
7 Caleb Thompson Traverse City Centr 10 7 M 0-12 18:08.0 5:51/M
8 John Miller Traverse City Centr 12 8 M 0-12 18:11.3 5:52/M
9 Alex Hawke Traverse City West 11 9 M 0-12 18:13.5 5:53/M
10 John Troost Traverse City West 12 10 M 0-12 18:15.4 5:53/M
11 Alex Berman Traverse City Centr 11 11 M 0-12 18:21.0 5:55/M
12 Trevor Painter Traverse City West 11 12 M 0-12 18:23.0 5:56/M
13 Max Verellen Traverse City West 10 13 M 0-12 18:23.2 5:56/M
14 Johnny Ackley Traverse City Centr 9 14 M 0-12 18:23.6 5:56/M
15 Marcus Lonn Benzie Central 11 15 M 0-12 18:27.1 5:57/M
16 Jacob Pasternak Gaylord 10 16 M 0-12 18:27.8 5:57/M
17 Joe Friedli Traverse City Centr 10 17 M 0-12 18:28.7 5:57/M
18 Dylan Flesher Traverse City Centr 10 18 M 0-12 18:29.5 5:58/M
19 Dan Cholger Traverse City West 12 19 M 0-12 18:31.5 5:58/M
20 Eli Gooding Petosky 11 20 M 0-12 18:34.5 5:59/M
21 Cam Marshall Traverse City Centr 9 21 M 0-12 18:37.2 6:00/M
22 Alan Jacobson Traverse City Centr 12 22 M 0-12 18:37.7 6:00/M
23 Russell Carter Traverse City West 11 23 M 0-12 18:39.0 6:01/M
24 Landon Meggison Traverse City West 12 24 M 0-12 18:40.4 6:01/M
25 Nicholas Tarsa Traverse City Centr 9 25 M 0-12 18:43.8 6:02/M
26 Louis Bartlett Bear Lake 11 26 M 0-12 18:44.3 6:03/M
27 Weston Brooks Bear Lake 11 27 M 0-12 18:44.6 6:03/M
28 Joe Yancho Traverse City West 12 28 M 0-12 18:46.3 6:03/M
29 Sam Gilbert Benzie Central 12 29 M 0-12 18:50.1 6:05/M
30 Joel Kaskinen Benzie Central 10 30 M 0-12 18:50.8 6:05/M
31 Forrest Verellen Traverse City West 12 31 M 0-12 18:54.2 6:06/M
32 Eric Ooley Traverse City Centr 11 32 M 0-12 18:59.9 6:07/M
33 Adam Kaskinen Benzie Central 10 33 M 0-12 19:02.7 6:08/M
34 Danny Brown Bear Lake 12 34 M 0-12 19:03.1 6:09/M
35 Dan Schmidt Traverse City West 12 35 M 0-12 19:05.5 6:09/M
36 Danny Clancy Petosky 9 36 M 0-12 19:07.0 6:10/M
37 Josiah Myers Benzie Central 11 37 M 0-12 19:07.2 6:10/M
38 Brock Downer Traverse City West 12 38 M 0-12 19:09.1 6:11/M
39 Cameron Carpenter Petosky 11 39 M 0-12 19:09.5 6:11/M
40 Christian Visser Traverse City Centr 12 40 M 0-12 19:18.4 6:14/M
41 Caleb Kelly Traverse City Centr 10 41 M 0-12 19:23.2 6:15/M
42 Andrew Bruning Traverse City Centr 9 42 M 0-12 19:25.7 6:16/M
43 Bobby Myers Bear Lake 11 43 M 0-12 19:32.8 6:18/M
44 Chris Ryan Gaylord 9 44 M 0-12 19:34.5 6:19/M
45 Alex Lipp Traverse City Centr 11 45 M 0-12 19:35.7 6:19/M
46 Lucas Corona Traverse City Centr 9 46 M 0-12 19:37.2 6:20/M
47 Max Koenig Mancelona 10 47 M 0-12 19:38.5 6:20/M
48 Drew Carmean Traverse City Centr 12 48 M 0-12 19:47.1 6:23/M
49 Joshua Norris Traverse City Centr 10 49 M 0-12 19:49.3 6:24/M
50 Calvin Marois Traverse City Centr 9 50 M 0-12 19:51.8 6:24/M
51 Shane Malone Petosky 12 51 M 0-12 19:56.0 6:26/M
52 Brad Clark Traverse City West 10 52 M 0-12 19:56.8 6:26/M
53 Joel Fields Benzie Central 9 53 M 0-12 20:02.2 6:28/M
54 Davis Nixon Holly 11 54 M 0-12 20:02.7 6:28/M
55 Kasey Goss Traverse City West 12 55 M 0-12 20:05.5 6:29/M
56 Joey Vanderbosch Traverse City West 10 56 M 0-12 20:06.4 6:29/M
57 Jacob Kenney Traverse City Centr 9 57 M 0-12 20:09.6 6:30/M
58 Brian Stohlman Holly 11 58 M 0-12 20:11.0 6:31/M
59 Mason Hengartner Traverse City Centr 12 59 M 0-12 20:14.4 6:32/M
60 Ben Tiefenbach Traverse City Centr 10 60 M 0-12 20:14.7 6:32/M
61 Nick Myers Holly 9 61 M 0-12 20:17.7 6:33/M
62 Cole Wright Gaylord 11 62 M 0-12 20:20.5 6:34/M
63 Tristan Worthington Traverse City Centr 10 63 M 0-12 20:23.4 6:35/M
64 Kyle Nettler Bear Lake 10 64 M 0-12 20:24.1 6:35/M
65 Gabriel Miller Holly 9 65 M 0-12 20:24.6 6:35/M
66 Henry Hickman Petosky 12 66 M 0-12 20:25.5 6:35/M
67 Brandon Mueller Petosky 10 67 M 0-12 20:27.9 6:36/M
68 Steven Verrett Bear Lake 10 68 M 0-12 20:31.9 6:37/M
69 John Buttrey Holly 10 69 M 0-12 20:43.6 6:41/M
70 Caleb Wagar Gaylord 11 70 M 0-12 20:45.5 6:42/M
71 Jack Siderman Traverse City Centr 10 71 M 0-12 20:47.5 6:42/M
72 Corey Weaver Benzie Central 9 72 M 0-12 20:53.6 6:44/M
73 Rj Homan Mancelona 10 73 M 0-12 21:05.4 6:48/M
74 Dakota Chapman Benzie Central 10 74 M 0-12 21:13.2 6:51/M
75 Spencer Powell Holly 9 75 M 0-12 21:13.5 6:51/M
76 Sunny Ray Mancelona 9 76 M 0-12 21:16.4 6:52/M
77 Devin Wennersten Traverse City West 11 77 M 0-12 21:16.6 6:52/M
78 Cole Bowman Gaylord 10 78 M 0-12 21:18.7 6:52/M
79 Zac Wagar Gaylord 11 79 M 0-12 21:19.4 6:53/M
80 Scott Ringwelski Traverse City West 12 80 M 0-12 21:33.3 6:57/M
81 Austin MacKey Traverse City Centr 9 81 M 0-12 21:37.4 6:58/M
82 Hunter Spurgeon Holly 9 82 M 0-12 21:46.2 7:01/M
83 Jacob Henley Gaylord 9 83 M 0-12 21:47.4 7:02/M
84 Nick Schroeder Holly 12 84 M 0-12 21:53.3 7:04/M
85 Darrell Kiel Mancelona 9 85 M 0-12 21:56.7 7:05/M
86 Zach Endres Traverse City Centr 9 86 M 0-12 22:09.3 7:09/M
87 Martin Schaub Petosky 12 87 M 0-12 22:16.3 7:11/M
88 Paul Winegard Petosky 9 88 M 0-12 22:18.2 7:12/M
89 Alex Carter Mancelona 9 89 M 0-12 22:26.4 7:14/M
90 Justin Brown Bear Lake 11 90 M 0-12 22:31.3 7:16/M
91 Guy Beachnau Suttons Bay 9 91 M 0-12 22:31.4 7:16/M
92 Ace Edick Charlevoix 0 92 M 0-12 22:34.2 7:17/M
93 Preston Zoellner Traverse City Centr 9 93 M 0-12 22:35.0 7:17/M
94 Trevor Blesma Elk Rapids 0 94 M 0-12 22:35.5 7:17/M
95 Dylan Left Charlevoix 0 95 M 0-12 23:03.1 7:26/M
96 Braden Bowling Bear Lake 11 96 M 0-12 23:04.5 7:26/M
97 Parker Sternberger Bear Lake 10 97 M 0-12 23:22.9 7:32/M
98 Ben Lalone Elk Rapids 0 98 M 0-12 23:34.4 7:36/M
99 Julian Vandenberg Traverse City Centr 9 99 M 0-12 23:42.3 7:39/M
100 Matt Brown Charlevoix 0 100 M 0-12 25:26.0 8:12/M

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
101 Max Golden Traverse City Centr 10 101 M 0-12 27:42.7 8:56/M
102 Jacob Andres Holly 12 102 M 0-12 45:50.0 14:47/M


*Overall place among males only



Traverse City East Finish Position - 1

Team Score (places): 18 Team Score (times): 1:06:12.2 Average Time: 13:14.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 618 Lauren Marsh 1 1 12:50.0 12:50.0
2 607 Jordan Mattarella 2 3 12:55.3 25:45.3
3 606 Erin Lipp 4 7 13:19.6 39:05.0
4 610 Ellie Taylor 5 12 13:32.3 52:37.3
5 621 Kendall Minor 6 18 13:34.8 1:06:12.2
6 609 Kalina Pfannenstiel 7 25 13:34.9 1:19:47.1
7 625 Molly Peregrine 9 34 14:25.2 1:34:12.4
8 627 Brianna Worthington More Than 7 15:00.9 1:49:13.3
9 626 Joy Reist More Than 7 15:20.3 2:04:33.7
10 613 Courtney Cadotte More Than 7 15:25.7 2:19:59.4
11 622 Fiona Muha More Than 7 15:54.1 2:35:53.6
12 612 Lauren Bruno More Than 7 16:01.9 2:51:55.5
13 624 Hayley Padden More Than 7 16:18.8 3:08:14.4
14 615 Hannah Davis More Than 7 18:05.0 3:26:19.4
15 617 Lauren Gray More Than 7 18:58.0 3:45:17.5
16 611 Julia Berry More Than 7 20:29.5 4:05:47.0

Bear Lake Finish Position - 2

Team Score (places): 62 Team Score (times): 1:14:22.6 Average Time: 14:52.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 885 McKaya Groenwald 8 8 14:22.6 14:22.6
2 899 Keena Gilbert 10 18 14:29.4 28:52.0
3 887 Kelly Babcock 12 30 14:46.0 43:38.0
4 898 Alicia Peterson 13 43 15:02.5 58:40.5
5 883 Cady Lowe 19 62 15:42.0 1:14:22.6
6 897 Meredith Hengy 20 82 15:49.2 1:30:11.8
7 896 Allison Fink 21 103 15:53.2 1:46:05.1
8 889 Triston Gleason More Than 7 15:54.7 2:01:59.9
9 891 Madelene Smeltzer More Than 7 18:00.7 2:20:00.6
10 1494 Sierra Hall More Than 7 18:31.9 2:38:32.5

Mancelona Finish Position - 3

Team Score (places): 76 Team Score (times): 1:16:18.6 Average Time: 15:15.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 1495 Isabella Tremonti 3 3 13:10.0 13:10.0
2 1496 Olivia Tremonti 14 17 15:20.0 28:30.1
3 1497 Kalka Camp 16 33 15:29.0 43:59.1
4 1498 Amanda Carter 18 51 15:38.7 59:37.8
5 1499 Shea Howe 25 76 16:40.7 1:16:18.6

Gaylord Finish Position - 4

Team Score (places): 103 Team Score (times): 1:19:48.3 Average Time: 15:57.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 675 Caroline Davis 15 15 15:22.4 15:22.4
2 680 Danielle Hosner 17 32 15:34.3 30:56.7
3 676 Mai Dao 22 54 15:57.7 46:54.5
4 672 Alicia Lasley 23 77 16:05.2 1:02:59.7
5 682 Michelle Robinson 26 103 16:48.5 1:19:48.3
6 958 Patience O'Connor-hill 27 130 17:03.8 1:36:52.2
7 679 Melissa Fairchild 30 160 18:08.4 1:55:00.6
8 677 Melody Colon More Than 7 18:46.7 2:13:47.4
9 673 Abby Messing More Than 7 19:14.6 2:33:02.1
10 678 Jenna Krupa More Than 7 20:34.9 2:53:37.0

Woodland Finish Position - 5

Team Score (places): 123 Team Score (times): 1:25:21.0 Average Time: 17:04.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 725 Graceanne Tarsa 11 11 14:40.3 14:40.3
2 715 Emily Ledford 24 35 16:12.6 30:53.0
3 714 Piper Deans 28 63 17:30.4 48:23.4
4 724 Katheryn Huff 29 92 17:30.7 1:05:54.2
5 728 Olivia Hall 31 123 19:26.8 1:25:21.0
6 732 Lexy Shaw 32 155 24:00.9 1:49:21.9
7 729 Kayla Ledford 33 188 25:59.3 2:15:21.3
8 731 Bethany Pataky More Than 7 26:03.0 2:41:24.4

McBain MS Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 647 Laurie Trager Less Than 5 14:57.9 14:57.9
2 646 Samantha Proctor Less Than 5 19:03.0 34:01.0

Kalkaska Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 699 Nancy Vanderstel Less Than 5 17:17.7 17:17.7
2 698 Leanne Kneer Less Than 5 23:52.9 41:10.6

Mesick Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 703 Tia Hoffman Less Than 5 15:23.2 15:23.2
2 705 Dana Musial Less Than 5 16:26.8 31:50.1
3 704 Cheyenne Franklin Less Than 5 17:55.8 49:45.9
4 706 Alexia Steig Less Than 5 18:49.3 1:08:35.3

Suttons Bay Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 910 Jane Hursey Less Than 5 17:28.9 17:28.9

Pathfinder Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 1492 Jenny Baker Less Than 5 16:52.8 16:52.8

Glen Lake Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 969 Raegan Weston Less Than 5 14:47.4 14:47.4

Elk Rapids Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 62 Emilee Hubert Less Than 5 16:17.3 16:17.3
2 61 Meg Caldwell Less Than 5 21:57.8 38:15.1
3 66 Selina Shannaquet Less Than 5 25:18.2 1:03:33.3
4 65 Tia Blackmore Less Than 5 27:02.3 1:30:35.7



2 Mile X-C

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Lauren Marsh Traverse City East 8 1 F 0- 8 12:50.0 6:25/M
2 Jordan Mattarella Traverse City East 7 2 F 0- 8 12:55.3 6:28/M
3 Isabella Tremonti Mancelona 0 3 F 0- 8 13:10.0 6:35/M
4 Erin Lipp Traverse City East 7 4 F 0- 8 13:19.6 6:40/M
5 Ellie Taylor Traverse City East 7 5 F 0- 8 13:32.3 6:46/M
6 Kendall Minor Traverse City East 8 6 F 0- 8 13:34.8 6:47/M
7 Kalina Pfannenstiel Traverse City East 7 7 F 0- 8 13:34.9 6:47/M
8 McKaya Groenwald Bear Lake 0 8 F 0- 8 14:22.6 7:11/M
9 Molly Peregrine Traverse City East 8 9 F 0- 8 14:25.2 7:13/M
10 Keena Gilbert Bear Lake 0 10 F 0- 8 14:29.4 7:15/M
11 Graceanne Tarsa Woodland 7 11 F 0- 8 14:40.3 7:20/M
12 Kelly Babcock Bear Lake 0 12 F 0- 8 14:46.0 7:23/M
13 Raegan Weston Glen Lake 8 13 F 0- 8 14:47.4 7:24/M
14 Laurie Trager McBain MS 7 14 F 0- 8 14:57.9 7:29/M
15 Brianna Worthington Traverse City East 8 15 F 0- 8 15:00.9 7:30/M
16 Alicia Peterson Bear Lake 0 16 F 0- 8 15:02.5 7:31/M
17 Olivia Tremonti Mancelona 0 17 F 0- 8 15:20.0 7:40/M
18 Joy Reist Traverse City East 8 18 F 0- 8 15:20.3 7:40/M
19 Caroline Davis Gaylord 8 19 F 0- 8 15:22.4 7:41/M
20 Tia Hoffman Mesick 0 20 F 0- 8 15:23.2 7:42/M
21 Courtney Cadotte Traverse City East 8 21 F 0- 8 15:25.7 7:43/M
22 Kalka Camp Mancelona 0 22 F 0- 8 15:29.0 7:45/M
23 Danielle Hosner Gaylord 7 23 F 0- 8 15:34.3 7:47/M
24 Amanda Carter Mancelona 0 24 F 0- 8 15:38.7 7:49/M
25 Cady Lowe Bear Lake 0 25 F 0- 8 15:42.0 7:51/M
26 Meredith Hengy Bear Lake 0 26 F 0- 8 15:49.2 7:55/M
27 Allison Fink Bear Lake 0 27 F 0- 8 15:53.2 7:57/M
28 Fiona Muha Traverse City East 8 28 F 0- 8 15:54.1 7:57/M
29 Triston Gleason Bear Lake 0 29 F 0- 8 15:54.7 7:57/M
30 Mai Dao Gaylord 8 30 F 0- 8 15:57.7 7:59/M
31 Lauren Bruno Traverse City East 8 31 F 0- 8 16:01.9 8:01/M
32 Alicia Lasley Gaylord 8 32 F 0- 8 16:05.2 8:03/M
33 Emily Ledford Woodland 8 33 F 0- 8 16:12.6 8:06/M
34 Emilee Hubert Elk Rapids 8 34 F 0- 8 16:17.3 8:09/M
35 Hayley Padden Traverse City East 8 35 F 0- 8 16:18.8 8:09/M
36 Dana Musial Mesick 0 36 F 0- 8 16:26.8 8:13/M
37 Shea Howe Mancelona 0 37 F 0- 8 16:40.7 8:20/M
38 Michelle Robinson Gaylord 7 38 F 0- 8 16:48.5 8:24/M
39 Jenny Baker Pathfinder 0 39 F 0- 8 16:52.8 8:26/M
40 Patience O'Connor-hill Gaylord 7 40 F 0- 8 17:03.8 8:32/M
41 Nancy Vanderstel Kalkaska 8 41 F 0- 8 17:17.7 8:39/M
42 Jane Hursey Suttons Bay 8 42 F 0- 8 17:28.9 8:44/M
43 Piper Deans Woodland 8 43 F 0- 8 17:30.4 8:45/M
44 Katheryn Huff Woodland 7 44 F 0- 8 17:30.7 8:45/M
45 Cheyenne Franklin Mesick 0 45 F 0- 8 17:55.8 8:58/M
46 Madelene Smeltzer Bear Lake 0 46 F 0- 8 18:00.7 9:00/M
47 Hannah Davis Traverse City East 8 47 F 0- 8 18:05.0 9:03/M
48 Melissa Fairchild Gaylord 8 48 F 0- 8 18:08.4 9:04/M
49 Sierra Hall Bear Lake 0 49 F 0- 8 18:31.9 9:16/M
50 Melody Colon Gaylord 8 50 F 0- 8 18:46.7 9:23/M
51 Alexia Steig Mesick 0 51 F 0- 8 18:49.3 9:25/M
52 Lauren Gray Traverse City East 8 52 F 0- 8 18:58.0 9:29/M
53 Samantha Proctor McBain MS 7 53 F 0- 8 19:03.0 9:32/M
54 Abby Messing Gaylord 8 54 F 0- 8 19:14.6 9:37/M
55 Olivia Hall Woodland 6 55 F 0- 8 19:26.8 9:43/M
56 Julia Berry Traverse City East 8 56 F 0- 8 20:29.5 10:15/M
57 Jenna Krupa Gaylord 8 57 F 0- 8 20:34.9 10:17/M
58 Meg Caldwell Elk Rapids 8 58 F 0- 8 21:57.8 10:59/M
59 Leanne Kneer Kalkaska 8 59 F 0- 8 23:52.9 11:56/M
60 Lexy Shaw Woodland 6 60 F 0- 8 24:00.9 12:00/M
61 Selina Shannaquet Elk Rapids 6 61 F 0- 8 25:18.2 12:39/M
62 Kayla Ledford Woodland 6 62 F 0- 8 25:59.3 13:00/M
63 Bethany Pataky Woodland 6 63 F 0- 8 26:03.0 13:02/M
64 Tia Blackmore Elk Rapids 6 64 F 0- 8 27:02.3 13:31/M


*Overall place among females only



Bear Lake Finish Position - 1

Team Score (places): 49 Team Score (times): 1:06:15.7 Average Time: 13:15.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 894 John Girven 2 2 12:32.8 12:32.8
2 884 Taylor Makowski 3 5 12:54.6 25:27.5
3 882 Shane Peterson 13 18 13:26.4 38:53.9
4 892 John Schoedel 14 32 13:31.3 52:25.3
5 886 Reilly Merrill 17 49 13:50.4 1:06:15.7
6 890 Josh Ide 25 74 14:56.5 1:21:12.3
7 888 Alex Dutton 29 103 15:44.7 1:36:57.0

Gaylord Finish Position - 2

Team Score (places): 59 Team Score (times): 1:07:32.5 Average Time: 13:30.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 659 Felix Iseler 6 6 13:05.5 13:05.5
2 660 Sterling McPherson 9 15 13:15.4 26:20.9
3 661 Josh Green 10 25 13:19.0 39:40.0
4 657 Matt Jenkins 16 41 13:45.4 53:25.4
5 667 Jordan Monarch 18 59 14:07.1 1:07:32.5
6 663 Tristan Starks 21 80 14:30.8 1:22:03.3
7 664 Fox Diesig 28 108 15:07.8 1:37:11.2
8 662 Matt Sullivan More Than 7 15:16.1 1:52:27.4
9 665 Collin Monusko More Than 7 15:27.3 2:07:54.7
10 670 Aj Riling More Than 7 17:35.1 2:25:29.8

McBain MS Finish Position - 3

Team Score (places): 59 Team Score (times): 1:08:23.3 Average Time: 13:40.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 652 Nathan Sabo 4 4 12:55.4 12:55.4
2 653 Nathan Stagg 5 9 13:04.2 25:59.7
3 654 Tyler Sterk 7 16 13:08.5 39:08.2
4 655 Brian Trager 20 36 14:29.2 53:37.4
5 650 Taylor Martineau 23 59 14:45.8 1:08:23.3

Traverse City East Finish Position - 4

Team Score (places): 78 Team Score (times): 1:09:06.9 Average Time: 13:49.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 629 Kyle Dotterrer 1 1 12:19.1 12:19.1
2 632 Marco Morcote 12 13 13:22.6 25:41.7
3 633 Aaron Smits 15 28 13:36.2 39:18.0
4 631 Peter Jacobson 24 52 14:49.5 54:07.5
5 630 Connor Hansen 26 78 14:59.3 1:09:06.9
6 628 Graham Bevier 27 105 15:05.7 1:24:12.6
7 634 Blake Beyer 30 135 15:47.3 1:40:00.0
8 638 Keegan McKenzie More Than 7 15:51.8 1:55:51.8
9 637 Nick Focht More Than 7 16:35.5 2:12:27.3
10 636 Clay Darling More Than 7 16:36.4 2:29:03.8
11 639 Riley McKeown More Than 7 16:43.4 2:45:47.2
12 635 Ben Bradshaw More Than 7 16:48.1 3:02:35.4

Woodland Finish Position - 5

Team Score (places): 91 Team Score (times): 1:11:25.9 Average Time: 14:17.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 717 Sam McGinnis 8 8 13:12.9 13:12.9
2 718 Nathan Reicha 11 19 13:19.5 26:32.4
3 721 Peter Colombo 19 38 14:28.7 41:01.1
4 716 Forrest Lewallen 22 60 14:35.9 55:37.0
5 720 Bobby Beyer 31 91 15:48.9 1:11:25.9
6 723 Branson Sowers 32 123 16:00.2 1:27:26.2
7 722 Luke Kreykes 33 156 16:48.0 1:44:14.2
8 726 Killian Bruner More Than 7 21:48.2 2:06:02.5

Kalkaska Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 693 Jordan Burfield Less Than 5 14:25.5 14:25.5
2 692 Deryk Henderson Less Than 5 15:50.4 30:16.0

Mesick Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 713 Jordan Calhoun Less Than 5 13:22.7 13:22.7
2 707 John King Less Than 5 14:23.8 27:46.6
3 710 Christian Green Less Than 5 15:24.7 43:11.3
4 708 Jeremiah Simerson Less Than 5 15:38.8 58:50.2

Charlevoix Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 811 Jackson Buday Less Than 5 12:40.0 12:40.0
2 810 Nick Plude Less Than 5 12:46.3 25:26.4
3 812 Noah Jeakle Less Than 5 14:12.9 39:39.4
4 814 Tristian Rudolph Less Than 5 14:25.9 54:05.3

Boyne City Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 881 Garrett Fogo Less Than 5 13:26.9 13:26.9

Mancelona Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 1500 Caleb Davis Less Than 5 13:32.4 13:32.4

Suttons Bay Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 912 Sam Wynsma Less Than 5 15:40.8 15:40.8
2 909 Fred Hall Less Than 5 19:06.8 34:47.6

St. Elizabeth Ann Seton Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 913 Andy Fitzpatrick Less Than 5 15:28.9 15:28.9

Pathfinder Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 1493 Rory Womack Less Than 5 16:00.0 16:00.0

Elk Rapids Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 959 Serge Ryan Less Than 5 14:48.2 14:48.2
2 60 Max Thompson Less Than 5 15:53.4 30:41.6


Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Kyle Dotterrer Traverse City East 8 1 M 0- 8 12:19.1 6:10/M
2 John Girven Bear Lake 0 2 M 0- 8 12:32.8 6:16/M
3 Jackson Buday Charlevoix 0 3 M 0- 8 12:40.0 6:20/M
4 Nick Plude Charlevoix 0 4 M 0- 8 12:46.3 6:23/M
5 Taylor Makowski Bear Lake 0 5 M 0- 8 12:54.6 6:27/M
6 Nathan Sabo McBain MS 7 6 M 0- 8 12:55.4 6:28/M
7 Nathan Stagg McBain MS 8 7 M 0- 8 13:04.2 6:32/M
8 Felix Iseler Gaylord 8 8 M 0- 8 13:05.5 6:33/M
9 Tyler Sterk McBain MS 7 9 M 0- 8 13:08.5 6:34/M
10 Sam McGinnis Woodland 8 10 M 0- 8 13:12.9 6:36/M
11 Sterling McPherson Gaylord 8 11 M 0- 8 13:15.4 6:38/M
12 Josh Green Gaylord 8 12 M 0- 8 13:19.0 6:40/M
13 Nathan Reicha Woodland 8 13 M 0- 8 13:19.5 6:40/M
14 Marco Morcote Traverse City East 8 14 M 0- 8 13:22.6 6:41/M
15 Jordan Calhoun Mesick 0 15 M 0- 8 13:22.7 6:41/M
16 Shane Peterson Bear Lake 0 16 M 0- 8 13:26.4 6:43/M
17 Garrett Fogo Boyne City 7 17 M 0- 8 13:26.9 6:43/M
18 John Schoedel Bear Lake 0 18 M 0- 8 13:31.3 6:46/M
19 Caleb Davis Mancelona 0 19 M 0- 8 13:32.4 6:46/M
20 Aaron Smits Traverse City East 8 20 M 0- 8 13:36.2 6:48/M
21 Matt Jenkins Gaylord 8 21 M 0- 8 13:45.4 6:53/M
22 Reilly Merrill Bear Lake 0 22 M 0- 8 13:50.4 6:55/M
23 Jordan Monarch Gaylord 7 23 M 0- 8 14:07.1 7:04/M
24 Noah Jeakle Charlevoix 0 24 M 0- 8 14:12.9 7:06/M
25 John King Mesick 0 25 M 0- 8 14:23.8 7:12/M
26 Jordan Burfield Kalkaska 7 26 M 0- 8 14:25.5 7:13/M
27 Tristian Rudolph Charlevoix 0 27 M 0- 8 14:25.9 7:13/M
28 Peter Colombo Woodland 7 28 M 0- 8 14:28.7 7:14/M
29 Brian Trager McBain MS 7 29 M 0- 8 14:29.2 7:15/M
30 Tristan Starks Gaylord 7 30 M 0- 8 14:30.8 7:15/M
31 Forrest Lewallen Woodland 8 31 M 0- 8 14:35.9 7:18/M
32 Taylor Martineau McBain MS 7 32 M 0- 8 14:45.8 7:23/M
33 Serge Ryan Elk Rapids 7 33 M 0- 8 14:48.2 7:24/M
34 Peter Jacobson Traverse City East 8 34 M 0- 8 14:49.5 7:25/M
35 Josh Ide Bear Lake 0 35 M 0- 8 14:56.5 7:28/M
36 Connor Hansen Traverse City East 8 36 M 0- 8 14:59.3 7:30/M
37 Graham Bevier Traverse City East 8 37 M 0- 8 15:05.7 7:33/M
38 Fox Diesig Gaylord 7 38 M 0- 8 15:07.8 7:34/M
39 Matt Sullivan Gaylord 7 39 M 0- 8 15:16.1 7:38/M
40 Christian Green Mesick 0 40 M 0- 8 15:24.7 7:42/M
41 Collin Monusko Gaylord 7 41 M 0- 8 15:27.3 7:44/M
42 Andy Fitzpatrick St. Elizabeth Ann S 7 42 M 0- 8 15:28.9 7:44/M
43 Jeremiah Simerson Mesick 0 43 M 0- 8 15:38.8 7:49/M
44 Sam Wynsma Suttons Bay 8 44 M 0- 8 15:40.8 7:50/M
45 Alex Dutton Bear Lake 0 45 M 0- 8 15:44.7 7:52/M
46 Blake Beyer Traverse City East 7 46 M 0- 8 15:47.3 7:54/M
47 Bobby Beyer Woodland 7 47 M 0- 8 15:48.9 7:54/M
48 Deryk Henderson Kalkaska 7 48 M 0- 8 15:50.4 7:55/M
49 Keegan McKenzie Traverse City East 7 49 M 0- 8 15:51.8 7:56/M
50 Max Thompson Elk Rapids 7 50 M 0- 8 15:53.4 7:57/M
51 Rory Womack Pathfinder 0 51 M 0- 8 16:00.0 8:00/M
52 Branson Sowers Woodland 7 52 M 0- 8 16:00.2 8:00/M
53 Nick Focht Traverse City East 7 53 M 0- 8 16:35.5 8:18/M
54 Clay Darling Traverse City East 7 54 M 0- 8 16:36.4 8:18/M
55 Riley McKeown Traverse City East 7 55 M 0- 8 16:43.4 8:22/M
56 Luke Kreykes Woodland 7 56 M 0- 8 16:48.0 8:24/M
57 Ben Bradshaw Traverse City East 7 57 M 0- 8 16:48.1 8:24/M
58 Aj Riling Gaylord 7 58 M 0- 8 17:35.1 8:48/M
59 Fred Hall Suttons Bay 8 59 M 0- 8 19:06.8 9:33/M
60 Killian Bruner Woodland 6 60 M 0- 8 21:48.2 10:54/M


*Overall place among males only



Traverse City Central Finish Position - 1

Team Score (places): 27 Team Score (times): 1:38:12.7 Average Time: 19:38.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 445 Julia Otwell 1 1 19:05.5 19:05.5
2 448 Katie Perkins 2 3 19:14.6 38:20.2
3 430 Sam Ehle 5 8 19:38.7 57:58.9
4 429 Hannah Debortoli 8 16 20:02.9 1:18:01.9
5 437 Jessica Krantz 11 27 20:10.8 1:38:12.7
6 439 Maria Lyons 18 45 20:39.6 1:58:52.3
7 452 Molly Tompkins 35 80 21:28.9 2:20:21.2

Benzie Central Finish Position - 2

Team Score (places): 45 Team Score (times): 1:39:50.3 Average Time: 19:58.0

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 241 Michaela Carnegie 3 3 19:22.3 19:22.3
2 251 Taylor Nye 4 7 19:24.3 38:46.6
3 253 Amber Peabody 10 17 20:10.5 58:57.2
4 247 Jill Louisignau 13 30 20:25.2 1:19:22.4
5 244 Marika Grabowski 15 45 20:27.9 1:39:50.3
6 258 Theresa Warsecke 21 66 20:57.5 2:00:47.9
7 240 Miranda Besey 25 91 21:11.5 2:21:59.5

Traverse City West Finish Position - 3

Team Score (places): 115 Team Score (times): 1:44:32.9 Average Time: 20:54.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 410 Marcy Marek 6 6 19:42.2 19:42.2
2 401 Hannah Rickard 9 15 20:06.8 39:49.0
3 408 Rachael Favela 17 32 20:37.9 1:00:26.9
4 393 Aria Jelinek 33 65 21:27.7 1:21:54.6
5 389 Lilia Favela 50 115 22:38.3 1:44:32.9

Harbor Finish Position - 4

Team Score (places): 117 Team Score (times): 1:44:57.9 Average Time: 20:59.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 118 Maddie Buntin 7 7 20:01.7 20:01.7
2 128 Kendal McCarthy 22 29 20:57.8 40:59.5
3 124 Jessica Hall 23 52 21:08.7 1:02:08.2
4 116 Kaitlyn Alessi 31 83 21:21.0 1:23:29.3
5 119 Grace Carbeck 34 117 21:28.5 1:44:57.9
6 127 Nicole Love 42 159 21:47.3 2:06:45.2
7 126 Katie Hoffman 43 202 21:49.2 2:28:34.5

Gaylord Finish Position - 5

Team Score (places): 125 Team Score (times): 1:45:14.9 Average Time: 21:03.0

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 180 Megan Borgeson 14 14 20:26.2 20:26.2
2 177 Anna Kassuba 16 30 20:31.7 40:58.0
3 184 Katelynn Dreyer 26 56 21:13.9 1:02:11.9
4 175 Amanda Olds 32 88 21:24.9 1:23:36.8
5 185 Geena Duff 37 125 21:38.1 1:45:14.9
6 179 Dawn Pagels 44 169 21:50.7 2:07:05.7
7 178 Paige Hypio 52 221 22:45.0 2:29:50.7

Holly Finish Position - 6

Team Score (places): 152 Team Score (times): 1:46:40.9 Average Time: 21:20.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 932 Jennifer Beckner 20 20 20:47.1 20:47.1
2 937 Destiney Lukianoff 24 44 21:10.8 41:57.9
3 946 Shannon Westfall 29 73 21:18.6 1:03:16.5
4 940 Lauren Powell 38 111 21:38.2 1:24:54.8
5 936 Stephanie Hamlin 41 152 21:46.1 1:46:40.9
6 943 Carly Schroeder 45 197 21:54.7 2:08:35.6
7 941 Mariah Ridal 46 243 22:00.9 2:30:36.5

Petosky Finish Position - 7

Team Score (places): 199 Team Score (times): 1:50:02.3 Average Time: 22:00.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 476 Amy Bieganowski 27 27 21:14.8 21:14.8
2 478 Catie Gammon 28 55 21:15.0 42:29.9
3 474 Kathy Rajewski 47 102 22:27.6 1:04:57.5
4 468 Quinn Faylor 48 150 22:28.0 1:27:25.5
5 470 Morgan Jons 49 199 22:36.7 1:50:02.3
6 496 Samantha Rajewski 56 255 23:36.4 2:13:38.7

St. Francis Finish Position - 8

Team Score (places): 214 Team Score (times): 1:52:28.2 Average Time: 22:29.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 970 Maddy Danz 12 12 20:11.0 20:11.0
2 602 Sarah Arthur 30 42 21:19.5 41:30.5
3 601 Kelly Zelinski 55 97 23:09.5 1:04:40.0
4 604 Jessie Michelin 57 154 23:42.9 1:28:23.0
5 603 Addey Meachum 60 214 24:05.1 1:52:28.2

Charlevoix Finish Position - 9

Team Score (places): 249 Team Score (times): 1:54:05.6 Average Time: 22:49.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 376 Hilary Way 39 39 21:43.9 21:43.9
2 375 Molly Jeakle 40 79 21:44.3 43:28.2
3 378 Lauren Bartling 53 132 22:49.7 1:06:17.9
4 380 Kristin Pischner 58 190 23:48.2 1:30:06.2
5 377 Stirling Witthoeft 59 249 23:59.3 1:54:05.6
6 379 Annie Dipert 68 317 25:28.7 2:19:34.3
7 383 Sarah McKenzie 73 390 26:16.9 2:45:51.3

Elk Rapids Finish Position - 10

Team Score (places): 252 Team Score (times): 1:56:04.5 Average Time: 23:12.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 271 Laura Bailey 19 19 20:44.0 20:44.0
2 280 Bridget Huhta 51 70 22:44.1 43:28.2
3 275 Emily Wirtz 54 124 22:57.9 1:06:26.1
4 277 Rebba Maylone 62 186 24:30.6 1:30:56.8
5 272 Millas Gronoff 66 252 25:07.6 1:56:04.5
6 279 Samantha Amrhein 75 327 26:26.8 2:22:31.3
7 278 Victoria Peck 77 404 26:34.1 2:49:05.5

Leland Finish Position - 11

Team Score (places): 318 Team Score (times): 2:04:43.8 Average Time: 24:56.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 71 Rory Price 36 36 21:34.6 21:34.6
2 76 Christina Rennie 65 101 24:55.5 46:30.2
3 72 Taylor Jolliffe 67 168 25:19.5 1:11:49.7
4 78 Savannah Gross 72 240 26:15.6 1:38:05.4
5 74 Althea Schmidt 78 318 26:38.3 2:04:43.8
6 77 Kristine Rennie 80 398 29:52.0 2:34:35.8

McBain Finish Position - 12

Team Score (places): 339 Team Score (times): 2:09:48.2 Average Time: 25:57.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 35 Jennifer Coffell 61 61 24:12.2 24:12.2
2 44 Jessica Westmaas 63 124 24:46.7 48:58.9
3 41 Rachael Troyer 64 188 24:55.2 1:13:54.1
4 43 Brittany Watson 69 257 25:32.0 1:39:26.1
5 37 Patricia Maloney 82 339 30:22.0 2:09:48.2

Boyne City Finish Position - 13

Team Score (places): 370 Team Score (times): 2:13:36.6 Average Time: 26:43.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 561 Katie MacKenzie 70 70 25:56.1 25:56.1
2 563 Jessica Selissen 71 141 26:07.0 52:03.2
3 565 Alexis Wilhelm 74 215 26:18.6 1:18:21.8
4 559 Meghan Hull 76 291 26:27.8 1:44:49.7
5 558 Sarah Hufford 79 370 28:46.9 2:13:36.6
6 560 Allyssa Kasper 81 451 29:59.7 2:43:36.4

Glen Lake Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 57 Bonnie Ricord Less Than 5 22:46.8 22:46.8
2 54 MacKenzie Roman Less Than 5 25:01.1 47:47.9
3 56 Alex Aylsworth Less Than 5 25:33.9 1:13:21.9

Mesick Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 168 Hannah Hacket Less Than 5 24:04.9 24:04.9
2 170 Lexi Farrel Less Than 5 27:06.1 51:11.1
3 171 Kelsey Lint Less Than 5 35:05.1 1:26:16.3
4 173 Debbie Hagerty Less Than 5 36:56.6 2:03:12.9

GTA Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 460 Joanna Tarbell Less Than 5 22:57.5 22:57.5
2 462 Lindsey White Less Than 5 23:15.2 46:12.7
3 464 Alysia Campos Less Than 5 23:33.4 1:09:46.2
4 461 Gina Testa Less Than 5 27:44.9 1:37:31.2

Bear Lake Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 528 Jaylee Brown Less Than 5 21:36.5 21:36.5
2 530 Elizabeth Schoedel Less Than 5 22:56.5 44:33.1

Suttons Bay Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 589 Madeline Hall Less Than 5 24:41.2 24:41.2
2 591 Julie Muldowney Less Than 5 25:10.8 49:52.0
3 590 Yeo-Min Lee Less Than 5 26:43.2 1:16:35.2
4 593 Audrey Sharp Less Than 5 38:15.5 1:54:50.8






Benzie Central Finish Position - 1

Team Score (places): 43 Team Score (times): 1:26:08.5 Average Time: 17:13.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 222 Travis Clous 2 2 16:54.3 16:54.3
2 233 Talon Morris 7 9 17:12.9 34:07.2
3 226 Rick Jones 9 18 17:16.2 51:23.4
4 236 David Rhodes 12 30 17:22.4 1:08:45.8
5 229 Robert Kerby 13 43 17:22.7 1:26:08.5
6 225 William Huddleston 15 58 17:27.8 1:43:36.4
7 235 Nick Radionoff 43 101 18:34.4 2:02:10.8

Gaylord Finish Position - 2

Team Score (places): 68 Team Score (times): 1:26:59.0 Average Time: 17:23.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 197 Bryan Slocum 6 6 17:03.1 17:03.1
2 201 Charlend Howard 10 16 17:16.8 34:20.0
3 213 Joe Jones 11 27 17:20.0 51:40.1
4 194 Jayden Hesselink 18 45 17:35.9 1:09:16.1
5 217 Nate Fisher 23 68 17:42.9 1:26:59.0
6 218 Sean Hope 25 93 17:50.2 1:44:49.3
7 209 Ian Callison 30 123 17:57.4 2:02:46.8

Traverse City West Finish Position - 3

Team Score (places): 108 Team Score (times): 1:28:26.6 Average Time: 17:41.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 340 Sam Kosinski 3 3 16:55.9 16:55.9
2 350 Jonah Laursen 17 20 17:33.4 34:29.3
3 335 Matt Laylin 19 39 17:38.0 52:07.3
4 343 Seb Kucera 34 73 18:07.2 1:10:14.6
5 348 Hunter Swogger 35 108 18:12.0 1:28:26.6
6 341 Drew Vandrie 36 144 18:13.4 1:46:40.1
7 349 Dylan Snider 52 196 19:03.9 2:05:44.0

Charlevoix Finish Position - 4

Team Score (places): 134 Team Score (times): 1:29:27.6 Average Time: 17:53.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 360 Eric Buday 4 4 16:56.3 16:56.3
2 361 Kirk Achraya 24 28 17:48.5 34:44.8
3 362 Andrew Plude 26 54 17:52.3 52:37.2
4 364 Neil Salisbury 33 87 18:02.9 1:10:40.1
5 368 Jon Kelly 47 134 18:47.4 1:29:27.6
6 367 Will Jeakle 60 194 19:46.6 1:49:14.2
7 366 Doug Reynolds 61 255 19:50.7 2:09:04.9

Harbor Finish Position - 5

Team Score (places): 139 Team Score (times): 1:29:37.4 Average Time: 17:55.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 142 Mike Sydow 20 20 17:38.5 17:38.5
2 137 Ben Kloss 21 41 17:39.2 35:17.8
3 133 Nick Cooper 29 70 17:55.9 53:13.7
4 132 Connor Buntin 31 101 17:58.2 1:11:12.0
5 141 Michael Sutton 38 139 18:25.4 1:29:37.4
6 140 Nate Schiefer 57 196 19:17.6 1:48:55.1

Petosky Finish Position - 6

Team Score (places): 148 Team Score (times): 1:30:03.1 Average Time: 18:00.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 473 Nate Ismond 5 5 16:58.4 16:58.4
2 469 Ryan Bozell 22 27 17:39.8 34:38.2
3 475 Mike Wilhelm 37 64 18:19.4 52:57.7
4 515 Gus Turner 40 104 18:30.0 1:11:27.7
5 477 Freddie Liederbach 44 148 18:35.3 1:30:03.1
6 500 Spencer Nemecek 53 201 19:09.6 1:49:12.7
7 517 Joe Angileri 56 257 19:15.7 2:08:28.5

Holly Finish Position - 7

Team Score (places): 171 Team Score (times): 1:31:01.2 Average Time: 18:12.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 930 Luke Schwerin 16 16 17:30.5 17:30.5
2 917 Greg Hooper 27 43 17:53.1 35:23.6
3 931 Donald Thiel 32 75 18:00.9 53:24.6
4 926 Kyle Sayles 46 121 18:45.6 1:12:10.3
5 918 Micheal McCarty 50 171 18:50.9 1:31:01.2
6 922 Gabe Morelli 66 237 20:26.5 1:51:27.7

Bear Lake Finish Position - 8

Team Score (places): 205 Team Score (times): 1:33:08.1 Average Time: 18:37.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 537 Chuck Schoedel 14 14 17:26.6 17:26.6
2 539 Tyler Groenwald 28 42 17:53.9 35:20.5
3 540 Josh Goins 49 91 18:50.5 54:11.1
4 541 Ryan Pienta 55 146 19:14.9 1:13:26.0
5 538 Alex Ringel 59 205 19:42.0 1:33:08.1
6 544 Patrick Spalding 64 269 20:02.4 1:53:10.6
7 549 Roger Mullett 74 343 23:59.5 2:17:10.1

Suttons Bay Finish Position - 9

Team Score (places): 216 Team Score (times): 1:34:02.4 Average Time: 18:48.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 586 Ben Wynsma 1 1 16:47.9 16:47.9
2 583 Chase Palmer 42 43 18:31.6 35:19.5
3 584 Juan Reyes 48 91 18:50.3 54:09.9
4 581 Mark Jasinski 62 153 19:55.6 1:14:05.5
5 585 Travis Smith 63 216 19:56.9 1:34:02.4
6 582 Alex Kraft 65 281 20:10.3 1:54:12.8
7 580 Nicholas Collins 70 351 21:18.6 2:15:31.4

Elk Rapids Finish Position - 10

Team Score (places): 233 Team Score (times): 1:35:47.7 Average Time: 19:09.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 264 Matt Moss 8 8 17:15.2 17:15.2
2 262 Dylan Sundberg 39 47 18:29.5 35:44.8
3 266 Pat Janisse 51 98 18:57.1 54:41.9
4 269 Garret Gosselin 67 165 20:27.7 1:15:09.7
5 268 Andrew Cullison 68 233 20:38.0 1:35:47.7
6 270 Skyler Flannery 72 305 21:37.8 1:57:25.6
7 265 Travis Marks 75 380 24:14.0 2:21:39.6

McBain Finish Position - 11

Team Score (places): 267 Team Score (times): 1:36:49.2 Average Time: 19:21.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 50 Matthew Sabo 41 41 18:30.6 18:30.6
2 49 Travis Riedel 45 86 18:41.9 37:12.6
3 45 Paul Barber 54 140 19:12.4 56:25.0
4 53 Brandon Westmaas 58 198 19:35.9 1:16:01.0
5 47 Jonathon Coleman 69 267 20:48.2 1:36:49.2
6 52 Andrew Stralow 71 338 21:31.7 1:58:21.0
7 51 Wesley Stagg 73 411 23:49.5 2:22:10.5

Glen Lake Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 61 Kurt Kalis Less Than 5 23:35.9 23:35.9

Leland Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 63 Sam Scott Less Than 5 18:46.0 18:46.0
2 65 Ashton Sandow Less Than 5 23:02.0 41:48.0
3 68 Martin Cervantes Less Than 5 24:28.0 1:06:16.0
4 69 Zac Kalchik Less Than 5 26:26.4 1:32:42.5

Mesick Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 164 Victor Brigham Less Than 5 21:54.2 21:54.2
2 166 Guy Wolfe Less Than 5 23:21.9 45:16.2

GTA Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 465 Alex Houston Less Than 5 18:28.7 18:28.7
2 466 Connor Hatch Less Than 5 21:11.5 39:40.2

Boyne City Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 566 Jon Calo Less Than 5 21:34.4 21:34.4

St. Francis Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Place Place Time Time
1 598 Greg Wallace Less Than 5 20:13.1 20:13.1
2 594 Johnathan Anderson Less Than 5 21:20.2 41:33.3
3 597 Lance Masserant Less Than 5 21:31.8 1:03:05.2


Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Ben Wynsma Suttons Bay 12 1 M 0-12 16:47.9 5:25/M
2 Travis Clous Benzie Central 10 2 M 0-12 16:54.3 5:27/M
3 Sam Kosinski Traverse City West 12 3 M 0-12 16:55.9 5:27/M
4 Eric Buday Charlevoix 0 4 M 0-12 16:56.3 5:28/M
5 Nate Ismond Petosky 12 5 M 0-12 16:58.4 5:28/M
6 Bryan Slocum Gaylord 11 6 M 0-12 17:03.1 5:30/M
7 Talon Morris Benzie Central 12 7 M 0-12 17:12.9 5:33/M
8 Matt Moss Elk Rapids 0 8 M 0-12 17:15.2 5:34/M
9 Rick Jones Benzie Central 12 9 M 0-12 17:16.2 5:34/M
10 Charlend Howard Gaylord 9 10 M 0-12 17:16.8 5:34/M
11 Joe Jones Gaylord 11 11 M 0-12 17:20.0 5:35/M
12 David Rhodes Benzie Central 12 12 M 0-12 17:22.4 5:36/M
13 Robert Kerby Benzie Central 12 13 M 0-12 17:22.7 5:36/M
14 Chuck Schoedel Bear Lake 12 14 M 0-12 17:26.6 5:37/M
15 William Huddleston Benzie Central 10 15 M 0-12 17:27.8 5:38/M
16 Luke Schwerin Holly 10 16 M 0-12 17:30.5 5:39/M
17 Jonah Laursen Traverse City West 10 17 M 0-12 17:33.4 5:40/M
18 Jayden Hesselink Gaylord 12 18 M 0-12 17:35.9 5:40/M
19 Matt Laylin Traverse City West 12 19 M 0-12 17:38.0 5:41/M
20 Mike Sydow Harbor 12 20 M 0-12 17:38.5 5:41/M
21 Ben Kloss Harbor 10 21 M 0-12 17:39.2 5:42/M
22 Ryan Bozell Petosky 11 22 M 0-12 17:39.8 5:42/M
23 Nate Fisher Gaylord 9 23 M 0-12 17:42.9 5:43/M
24 Kirk Achraya Charlevoix 0 24 M 0-12 17:48.5 5:45/M
25 Sean Hope Gaylord 10 25 M 0-12 17:50.2 5:45/M
26 Andrew Plude Charlevoix 0 26 M 0-12 17:52.3 5:46/M
27 Greg Hooper Holly 10 27 M 0-12 17:53.1 5:46/M
28 Tyler Groenwald Bear Lake 10 28 M 0-12 17:53.9 5:46/M
29 Nick Cooper Harbor 11 29 M 0-12 17:55.9 5:47/M
30 Ian Callison Gaylord 9 30 M 0-12 17:57.4 5:47/M
31 Connor Buntin Harbor 12 31 M 0-12 17:58.2 5:48/M
32 Donald Thiel Holly 12 32 M 0-12 18:00.9 5:48/M
33 Neil Salisbury Charlevoix 0 33 M 0-12 18:02.9 5:49/M
34 Seb Kucera Traverse City West 11 34 M 0-12 18:07.2 5:51/M
35 Hunter Swogger Traverse City West 10 35 M 0-12 18:12.0 5:52/M
36 Drew Vandrie Traverse City West 12 36 M 0-12 18:13.4 5:53/M
37 Mike Wilhelm Petosky 11 37 M 0-12 18:19.4 5:55/M
38 Michael Sutton Harbor 10 38 M 0-12 18:25.4 5:56/M
39 Alex Houston GTA 9 39 M 0-12 18:28.7 5:57/M
40 Dylan Sundberg Elk Rapids 0 40 M 0-12 18:29.5 5:58/M
41 Gus Turner Petosky 12 41 M 0-12 18:30.0 5:58/M
42 Matthew Sabo McBain 11 42 M 0-12 18:30.6 5:58/M
43 Chase Palmer Suttons Bay 12 43 M 0-12 18:31.6 5:58/M
44 Nick Radionoff Benzie Central 11 44 M 0-12 18:34.4 5:59/M
45 Freddie Liederbach Petosky 10 45 M 0-12 18:35.3 6:00/M
46 Travis Riedel McBain 11 46 M 0-12 18:41.9 6:02/M
47 Kyle Sayles Holly 12 47 M 0-12 18:45.6 6:03/M
48 Sam Scott Leland 12 48 M 0-12 18:46.0 6:03/M
49 Jon Kelly Charlevoix 0 49 M 0-12 18:47.4 6:04/M
50 Juan Reyes Suttons Bay 12 50 M 0-12 18:50.3 6:05/M
51 Josh Goins Bear Lake 10 51 M 0-12 18:50.5 6:05/M
52 Micheal McCarty Holly 11 52 M 0-12 18:50.9 6:05/M
53 Pat Janisse Elk Rapids 0 53 M 0-12 18:57.1 6:07/M
54 Dylan Snider Traverse City West 10 54 M 0-12 19:03.9 6:09/M
55 Spencer Nemecek Petosky 10 55 M 0-12 19:09.6 6:11/M
56 Paul Barber McBain 10 56 M 0-12 19:12.4 6:12/M
57 Ryan Pienta Bear Lake 11 57 M 0-12 19:14.9 6:12/M
58 Joe Angileri Petosky 12 58 M 0-12 19:15.7 6:13/M
59 Nate Schiefer Harbor 11 59 M 0-12 19:17.6 6:13/M
60 Brandon Westmaas McBain 12 60 M 0-12 19:35.9 6:19/M
61 Alex Ringel Bear Lake 10 61 M 0-12 19:42.0 6:21/M
62 Will Jeakle Charlevoix 0 62 M 0-12 19:46.6 6:23/M
63 Doug Reynolds Charlevoix 0 63 M 0-12 19:50.7 6:24/M
64 Mark Jasinski Suttons Bay 12 64 M 0-12 19:55.6 6:25/M
65 Travis Smith Suttons Bay 11 65 M 0-12 19:56.9 6:26/M
66 Patrick Spalding Bear Lake 12 66 M 0-12 20:02.4 6:28/M
67 Alex Kraft Suttons Bay 9 67 M 0-12 20:10.3 6:30/M
68 Greg Wallace St. Francis 9 68 M 0-12 20:13.1 6:31/M
69 Gabe Morelli Holly 12 69 M 0-12 20:26.5 6:35/M
70 Garret Gosselin Elk Rapids 0 70 M 0-12 20:27.7 6:36/M
71 Andrew Cullison Elk Rapids 0 71 M 0-12 20:38.0 6:39/M
72 Jonathon Coleman McBain 12 72 M 0-12 20:48.2 6:43/M
73 Connor Hatch GTA 11 73 M 0-12 21:11.5 6:50/M
74 Nicholas Collins Suttons Bay 11 74 M 0-12 21:18.6 6:52/M
75 Johnathan Anderson St. Francis 11 75 M 0-12 21:20.2 6:53/M
76 Andrew Stralow McBain 12 76 M 0-12 21:31.7 6:56/M
77 Lance Masserant St. Francis 9 77 M 0-12 21:31.8 6:56/M
78 Jon Calo Boyne City 10 78 M 0-12 21:34.4 6:57/M
79 Skyler Flannery Elk Rapids 0 79 M 0-12 21:37.8 6:58/M
80 Victor Brigham Mesick 0 80 M 0-12 21:54.2 7:04/M
81 Ashton Sandow Leland 12 81 M 0-12 23:02.0 7:26/M
82 Guy Wolfe Mesick 0 82 M 0-12 23:21.9 7:32/M
83 Kurt Kalis Glen Lake 9 83 M 0-12 23:35.9 7:36/M
84 Wesley Stagg McBain 9 84 M 0-12 23:49.5 7:41/M
85 Roger Mullett Bear Lake 12 85 M 0-12 23:59.5 7:44/M
86 Travis Marks Elk Rapids 0 86 M 0-12 24:14.0 7:49/M
87 Martin Cervantes Leland 10 87 M 0-12 24:28.0 7:54/M
88 Zac Kalchik Leland 9 88 M 0-12 26:26.4 8:32/M


*Overall place among males only