White Pine Hawk XC Invite

back to results

Oct. 22, 2009

White Pine Hawk XC Invite
White Pine MS (Saginaw, MI)
Provided by Ray Guzy


10/22/09 MEN'S CROSS COUNTRY PAGE 1

5TH HAWK XC INVITATIONAL AT WHITE PINE MIDDLE SCHOOL 10/22/09



SCORES
1. White Pine MS 15 4. Midland Bullock Creek 88
2. Cramer Middle School 68 5. Bay City Western 119
3. Swan Valley 82


MEN'S Middle School Boys

INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS
1. Chris Lopez (8) White Pine MS 460 11:51.3 1
2. Paul Pack (8) Carrollton 370 12:10.8 -
3. Kurtis DePree (8) Midland Fleet Feet 428 12:31.8 -
4. Parker Eisengruber (7) White Pine MS 451 12:38.5 2
5. Antonio Williams (7) White Pine MS 472 12:41.9 3
6. Jake Lopez (7) White Pine MS 461 12:42.4 4
7. Mason Friend (08) Saginaw Arts & Sciences Academy 474 12:46.9 -
8. Trevor Veselsky (8) White Pine MS 471 12:51.0 5
9. Logan Baase (8) Carrollton 374 12:53.3 -
10. Alec Esparza (8) White Pine MS 453 13:02.2 P
11. Chris Baldwin (8) White Pine MS 444 13:02.6 P
12. Alec Chappette Cramer Middle School 376 13:05.2 8
13. Max Cobb (8) White Pine MS 448 13:07.5 -
14. Chandler Biggs (7) Midland Bullock Creek 421 13:09.3 9
15. Sebastian Ramos (7) Swan Valley 439 13:09.8 10
16. Drew Piotrowski Cramer Middle School 380 13:15.8 11
17. Mitch Mynatt (7) White Pine MS 465 13:21.4 -
18. Will Concannon (7) White Pine MS 449 13:25.5 -
19. John Sirra (7) Midland Bullock Creek 423 13:27.1 12
20. Joe Popielarz (8) White Pine MS 467 13:28.7 -
21. Jimmy Wetters Cramer Middle School 384 13:29.4 13
22. Jonathon. Follebout (08) Hemlock 413 13:30.1 -
23. Shane Mudd (7) Midland Bullock Creek 424 13:30.5 14
24. Erich Freeman (07) Hemlock 414 13:34.0 -
25. Jonathon Gardner Swan Valley 475 13:34.5 15
26. Joey Farber Cramer Middle School 377 13:36.6 16
27. Nick Miller (08) Swan Valley 437 13:41.1 17
28. Steven Bednarz (8) White Pine MS 445 13:41.6 -
29. Connor Szukhent (7) White Pine MS 469 13:42.7 -
30. Logan Warian (07) Hemlock 416 13:43.7 -
31. Andrew Ellsworth (7) White Pine MS 452 13:49.0 -
32. Mark Sielinski (7) Swan Valley 440 13:59.1 18
33. Brett Walker (08) Gladwin 398 14:03.5 -
34. Zack Hoffman (7) Midland Fleet Feet 430 14:19.2 -
35. Michael Bry (7) White Pine MS 447 14:24.4 -
36. zach davis (8) Bay City Western 366 14:26.6 19
37. Shawn Reilly Cramer Middle School 381 14:27.4 20
38. noland davis (8) Bay City Western 365 14:28.7 21
39. Nick Mitchell (7) White Pine MS 464 14:31.3 -
40. Scott Laorr (8) White Pine MS 458 14:31.7 -
41. Brandon Freudenstein (8) White Pine MS 455 14:32.8 -
42. Alec Preston (7) Swan Valley 438 14:44.8 22
43. Marcus Daville (08) Bay City Handy 357 14:52.8 -
44. ryan hunt (7) Bay City Western 368 15:06.5 23
45. Andrew Mikoleizik (7) White Pine MS 463 15:07.2 -
46. Ethan Davenport (8) White Pine MS 450 15:08.0 -
47. Brad Atkinson Cramer Middle School 375 15:09.1 P
48. Clayton Bovee (7) Midland Bullock Creek 420 15:11.4 25
49. Sean Fick (7) Midland Fleet Feet 429 15:12.3 -
50. George Bistolarides Saginaw Arts & Sciences Academy 473 15:18.3 -
51. Dylan Eurich (7) White Pine MS 454 15:19.2 -
52. Brachen Seipel (7) White Pine MS 468 15:20.0 -
53. Zane Smith Carrollton 373 15:29.9 -
54. chris bailey (7) Bay City Western 361 15:37.0 26
55. Peter Jensen (7) White Pine MS 457 15:37.5 -
56. Michael Tuskey (8) White Pine MS 470 15:44.0 -
57. Sean Pickard (08) Gladwin 396 15:47.8 -
58. Kyle Largent (8) White Pine MS 459 15:49.7 -
59. Jackson Hatfield Cramer Middle School 378 16:02.9 P
60. Jacob Stone Cramer Middle School 383 16:03.4 -
61. Matt Allsop (7) Midland Bullock Creek 419 16:24.5 28
62. Brandt Gaffke (7) Midland Bullock Creek 422 16:34.5 P
63. James Guiette (8) White Pine MS 456 16:35.5 -
64. justin ayers (8) Bay City Western 360 16:46.0 30
65. Tyler Baker (7) White Pine MS 443 16:53.2 -
66. Michael MacLachlan (8) White Pine MS 462 16:57.0 -
67. Jeremy Morse Cramer Middle School 379 17:27.1 -
68. Spencer Sutton (7) Swan Valley 441 18:11.8 P
69. austin huebner (8) Bay City Western 367 18:33.8 P
70. Jake Berkobien (8) White Pine MS 446 18:37.5 -
71. Danny Bernanrd (7) Midland Bullock Creek 418 18:52.6 P
72. ryan moon (7) Bay City Western 369 22:12.3 P
73. Nick Eidsmoe (7) Midland Bullock Creek 425 23:41.2 -
74. John Pyles (7) Midland Bullock Creek 417 25:29.8 -

10/22/09 MEN'S CROSS COUNTRY PAGE 2

5TH HAWK XC INVITATIONAL AT WHITE PINE MIDDLE SCHOOL 10/22/09

TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. White Pine MS Chris Lopez (8) 1 11:51 1
Parker Eisengruber (7) 4 12:38 2
Antonio Williams (7) 5 12:41 3
Jake Lopez (7) 6 12:42 4
Trevor Veselsky (8) 8 12:51 5
Alec Esparza (8) 10 13:02
Chris Baldwin (8) 11 13:02

** TEAM TOTAL ** 1:02:43 15

2. Cramer Middle School Alec Chappette 12 13:05 8
Drew Piotrowski 16 13:15 11
Jimmy Wetters 21 13:29 13
Joey Farber 26 13:36 16
Shawn Reilly 37 14:27 20
Brad Atkinson 47 15:09
Jackson Hatfield 59 16:02

** TEAM TOTAL ** 1:07:52 68

3. Swan Valley Sebastian Ramos (7) 15 13:09 10
Jonathon Gardner 25 13:34 15
Nick Miller (08) 27 13:41 17
Mark Sielinski (7) 32 13:59 18
Alec Preston (7) 42 14:44 22
Spencer Sutton (7) 68 18:11

** TEAM TOTAL ** 1:09:07 82

4. Midland Bullock Creek Chandler Biggs (7) 14 13:09 9
John Sirra (7) 19 13:27 12
Shane Mudd (7) 23 13:30 14
Clayton Bovee (7) 48 15:11 25
Matt Allsop (7) 61 16:24 28
Brandt Gaffke (7) 62 16:34
Danny Bernanrd (7) 71 18:52

** TEAM TOTAL ** 1:11:41 88

5. Bay City Western zach davis (8) 36 14:26 19
noland davis (8) 38 14:28 21
ryan hunt (7) 44 15:06 23
chris bailey (7) 54 15:37 26
justin ayers (8) 64 16:46 30
austin huebner (8) 69 18:33
ryan moon (7) 72 22:12

** TEAM TOTAL ** 1:16:23 119

6. Gladwin Brett Walker (08) 33 14:03
Sean Pickard (08) 57 15:47

** TEAM TOTAL ** 29:50

7. Hemlock Jonathon. Follebout (08) 22 13:30
Erich Freeman (07) 24 13:34
Logan Warian (07) 30 13:43

** TEAM TOTAL ** 40:47

8. Carrollton Paul Pack (8) 2 12:10
Logan Baase (8) 9 12:53
Zane Smith 53 15:29

** TEAM TOTAL ** 40:32

9. Midland Fleet Feet Kurtis DePree (8) 3 12:31
Zack Hoffman (7) 34 14:19
Sean Fick (7) 49 15:12

** TEAM TOTAL ** 42:02

10. Saginaw Arts & Sciences Academy Mason Friend (08) 7 12:46
George Bistolarides 50 15:18

** TEAM TOTAL ** 28:04

11. Bay City Handy Marcus Daville (08) 43 14:52

** TEAM TOTAL ** 14:52




10/22/09 WOMEN'S CROSS COUNTRY PAGE 1

5TH HAWK XC INVITATIONAL AT WHITE PINE MIDDLE SCHOOL 10/22/09



SCORES
1. White Pine MS 17 4. Bay City Western 86
2. Hemlock 68 5. Midland Bullock Creek 119
3. Cramer Middle School 82


WOMEN'S Middle School Girls

INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS
1. Mary Doran (8) White Pine MS 469 12:56.4 1
2. Amber Rambow (8) White Pine MS 483 13:33.3 2
3. Amanda Phillips (8) White Pine MS 482 13:39.8 3
4. Annie. Nikolai (08) Hemlock 439 13:40.9 4
5. Casey Rappuhn (7) White Pine MS 484 13:48.1 5
6. Brooklyn Orosco (7) White Pine MS 481 14:03.9 6
7. Mackenna Rouse (8) Midland Fleet Feet 456 14:16.1 -
8. Alex Knaub (8) White Pine MS 476 14:17.4 P
9. Lauren Schonfeld (07) Hemlock 440 14:24.3 8
10. Keegan Ingles (8) Swan Valley 458 14:34.0 -
11. Katelyn. Tessin (08) Hemlock 443 14:39.7 9
12. Nicole Tetreau (8) White Pine MS 489 14:41.4 P
13. Nichole Clement (7) White Pine MS 464 14:42.2 -
14. Jessica Hilk (8) White Pine MS 475 14:44.9 -
15. Hannah Fletcher (8) White Pine MS 472 14:45.5 -
16. madison brownell (7) Bay City Western 408 14:54.9 11
17. Ellen Rombach (7) White Pine MS 485 14:55.5 -
18. amanda kessel (8) Bay City Western 413 15:00.9 12
19. Libby Charbeneau (8) White Pine MS 463 15:04.8 -
20. Santana McIntyre (8) White Pine MS 478 15:07.5 -
21. Shania Conley (8) White Pine MS 466 15:11.5 -
22. Hannah Mills (8) White Pine MS 479 15:13.8 -
23. Haley Gorski Cramer Middle School 419 15:18.3 13
24. Sarah Cline (7) White Pine MS 465 15:22.4 -
25. kelsey haag (7) Bay City Western 410 15:28.8 14
26. Thressa Irish Cramer Middle School 421 15:29.5 15
27. Lindsay Christensen Cramer Middle School 417 15:32.7 16
28. Hailee Nielsen (7) Midland Bullock Creek 446 15:33.9 17
29. Madison Schwarz (8) White Pine MS 487 15:34.5 -
30. Kayla Payne (08) Bay City Handy 406 15:39.5 -
31. Brooke Becker Cramer Middle School 416 15:43.0 18
32. Chyna Biggs (7) Midland Bullock Creek 448 15:51.0 19
33. Emily Kruger Cramer Middle School 423 15:51.8 20
34. Olivia Llewelyn (8) White Pine MS 477 15:56.8 -
35. Sarah Irish Cramer Middle School 420 15:58.7 P
36. Madison Howard (8) Gladwin 434 16:00.4 -
37. Christine Yang (08) Saginaw Arts & Sciences Academy 493 16:09.4 -
38. Abbie Gipson (7) Carrollton 415 16:11.3 -
39. jacqlaine kessel (7) Bay City Western 414 16:22.5 22
40. Ashley Weigold (08) Hemlock 442 16:36.8 23
41. Libby Schroeder (07) Hemlock 441 16:38.1 24
42. Claire Gombosi (8) Midland Bullock Creek 445 16:39.3 25
43. Allison Stevens (8) White Pine MS 488 16:50.9 -
44. Olivia Weidner Cramer Middle School 429 17:03.1 P
45. Taegan Pletzke Cramer Middle School 425 17:06.2 -
46. Rachel Evangelista (8) White Pine MS 471 17:11.0 -
47. Alex Dana (7) White Pine MS 468 17:30.3 -
48. beth haner (8) Bay City Western 411 17:34.8 27
49. Madison Savard (8) Swan Valley 461 17:35.8 -
50. Sierra Crockett (8) Midland Bullock Creek 444 17:36.9 28
51. Andrea Scherf Cramer Middle School 426 17:40.5 -
52. Megan Wekwert (8) White Pine MS 490 18:07.3 -
53. Meagan Schultz (8) White Pine MS 486 18:12.6 -
54. Paige Damore (7) White Pine MS 467 18:17.9 -
55. Olivia Boggess (07) Hemlock 437 18:22.2 P
56. Jordin Gunderson (8) White Pine MS 473 18:23.0 -
57. Shelby Burlingame (7) White Pine MS 462 18:29.7 -
58. Emily Gomez Cramer Middle School 418 18:49.5 -
59. Katey Ostyn (8) Midland Bullock Creek 449 19:25.2 30
60. Shania Paisley (7) Gladwin 436 19:32.3 -
61. Matty Jones (08) Bay City Handy 402 20:44.9 -
62. Iman Bays (08) Saginaw Arts & Sciences Academy 492 21:21.1 -
63. Savannah Thomas (7) Midland Bullock Creek 447 21:26.5 P

10/22/09 WOMEN'S CROSS COUNTRY PAGE 2

5TH HAWK XC INVITATIONAL AT WHITE PINE MIDDLE SCHOOL 10/22/09

TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. White Pine MS Mary Doran (8) 1 12:56 1
Amber Rambow (8) 2 13:33 2
Amanda Phillips (8) 3 13:39 3
Casey Rappuhn (7) 5 13:48 5
Brooklyn Orosco (7) 6 14:03 6
Alex Knaub (8) 8 14:17
Nicole Tetreau (8) 12 14:41

** TEAM TOTAL ** 1:07:59 17

2. Hemlock Annie. Nikolai (08) 4 13:40 4
Lauren Schonfeld (07) 9 14:24 8
Katelyn. Tessin (08) 11 14:39 9
Ashley Weigold (08) 40 16:36 23
Libby Schroeder (07) 41 16:38 24
Olivia Boggess (07) 55 18:22

** TEAM TOTAL ** 1:15:57 68

3. Cramer Middle School Haley Gorski 23 15:18 13
Thressa Irish 26 15:29 15
Lindsay Christensen 27 15:32 16
Brooke Becker 31 15:43 18
Emily Kruger 33 15:51 20
Sarah Irish 35 15:58
Olivia Weidner 44 17:03

** TEAM TOTAL ** 1:17:53 82

4. Bay City Western madison brownell (7) 16 14:54 11
amanda kessel (8) 18 15:00 12
kelsey haag (7) 25 15:28 14
jacqlaine kessel (7) 39 16:22 22
beth haner (8) 48 17:34 27

** TEAM TOTAL ** 1:19:18 86

5. Midland Bullock Creek Hailee Nielsen (7) 28 15:33 17
Chyna Biggs (7) 32 15:51 19
Claire Gombosi (8) 42 16:39 25
Sierra Crockett (8) 50 17:36 28
Katey Ostyn (8) 59 19:25 30
Savannah Thomas (7) 63 21:26

** TEAM TOTAL ** 1:25:04 119

6. Gladwin Madison Howard (8) 36 16:00
Shania Paisley (7) 60 19:32

** TEAM TOTAL ** 35:32

7. Carrollton Abbie Gipson (7) 38 16:11

** TEAM TOTAL ** 16:11

8. Bay City Handy Kayla Payne (08) 30 15:39
Matty Jones (08) 61 20:44

** TEAM TOTAL ** 36:23

9. Midland Fleet Feet Mackenna Rouse (8) 7 14:16

** TEAM TOTAL ** 14:16

10. Saginaw Arts & Sciences Academy Christine Yang (08) 37 16:09
Iman Bays (08) 62 21:21

** TEAM TOTAL ** 37:30

11. Swan Valley Keegan Ingles (8) 10 14:34
Madison Savard (8) 49 17:35

** TEAM TOTAL ** 32:09