Auburn Corn Stalk

back to results

Jul. 12, 2007

Auburn Corn Stalk
Auburn, MI
Results Provided By: Miller Race Management


Division Run
Pl Name Age Hometown Bib Pace Time
Overall Female
1. Jackie Reder 18 Bay City, MI 17 6:18 19:34.86
Female Masters
1. Maggy Zidar 57 Pontiac, MI 137 7:13 22:25.39
Overall Male
1. Jon Hurrell 16 Bay City, MI 70 5:23 16:44.17
Male Masters
1. Mitch Hardnagle 43 Merrill, MI 200 5:29 17:00.63
Female 1 to 10
1. Aja Deyo 10 Frankenmuth, MI 74 8:05 25:04.17
2. Lexxie Mapes 9 Auburn, MI 91 8:47 27:16.79
6. Madi Mapes 10 Auburn, MI 92 11:35 35:56.29
Female 11 to 14
1. Kendra Ouillette 14 Auburn, MI 138 7:02 21:49.75
2. Nicole Yates 14 Bay City, MI 60 7:40 23:49.21
3. Hannah Cobley 14 Essexville, MI 144 8:10 25:20.60
4. Emily Hurrell 13 Bay City, MI 71 8:36 26:42.01
5. Kati Story 12 Locust Fork, AL 170 12:57 40:11.54
6. Brittney Yates 13 Bay City, MI 61 16:46 52:01.27
Female 15 to 19
1. Francie Phillips 15 Bay City, MI 59 6:32 20:17.84
2. Nicole Kernstock 17 Bay City, MI 67 7:05 21:58.33
3. Kate Reder 16 Bay City, MI 16 7:05 21:58.68
4. Amanda Peterson 15 Bay City, MI 69 7:21 22:49.42
5. Biz Van Tiflin 18 Saginaw, MI 28 7:26 23:03.59
6. Taylor Keenan 16 Auburn, MI 87 7:26 23:05.31
7. Megan Grierson 17 Saginaw, MI 120 7:40 23:46.35
8. Sarah Kawiecki 17 Saginaw, MI 116 7:40 23:48.96
9. Taylor Graf 17 Saginaw, MI 149 8:05 25:05.23
10. Jennifer Marter 19 Bay City, MI 141 8:14 25:32.47
11. Saree Parkinson 19 Bay City, MI 192 11:31 35:45.63
12. Kim Behmlander 15 Bay City, MI 202 16:30 51:09.97
Female 20 to 24
1. Melissa Martin 24 Essexville, MI 152 7:25 23:01.32
2. Mallory Drown 21 Saginaw, MI 145 7:57 24:41.72
3. Megan Donaldson 20 Bay City, MI 142 8:12 25:27.47
4. Holly Hall 24 Midland, MI 206 12:04 37:26.94
Female 25 to 29
1. Kelly Derocher 28 Freeland, MI 133 7:05 21:59.04
2. Kelly Roe 28 Saginaw, MI 22 7:35 23:33.80
3. Tracy Kula 28 Bay City, MI 178 8:22 25:57.55
4. Lisa O'Laughlin 27 Tawas City, MI 209 8:38 26:47.78
5. Jill Collier 27 Bay City, MI 23 9:59 30:59.39
6. Jessica Melick 29 Auburn, MI 66 10:35 32:49.05
7. Sarah Histed 28 Midland, MI 210 11:14 34:50.40
8. Rebecca Kunz 25 Auburn, MI 48 11:32 35:48.28
Female 30 to 34
1. Angie Markel 31 Stockbridge, MI 102 7:04 21:56.84
2. Rebecca Fisher 34 Saginaw, MI 196 7:30 23:17.70
3. Melissa Clark 31 Freeland, MI 21 7:48 24:13.38
4. Genie Torrez 30 Midland, MI 51 8:30 26:22.57
5. Judy Farmer 33 Linden, MI 182 8:58 27:48.76
6. Nichol Krupp 34 Auburn, MI 195 9:39 29:56.54
7. Theresa Oegema 32 Lansing, MI 126 10:05 31:18.85
8. Shaynie Feinauer 34 Freeland, MI 24 10:39 33:04.18
9. Amanda Plant 30 Midland, MI 173 10:59 34:05.83
10. Carrie Prosowski 31 Auburn, MI 123 11:36 35:58.06
11. Kari Roe 33 Auburn, MI 80 11:54 36:56.80
12. Gayle Fisher 30 Saginaw, MI 72 13:38 42:17.51
Female 35 to 39
1. Tamara Taylor 38 Bay City, MI 114 6:33 20:19.00
2. Margo Dean 36 Auburn, MI 172 6:48 21:06.45
3. Suzanne Billette 37 Auburn, MI 165 6:53 21:21.80
4. LuAnn Mapes 39 Bay City, MI 207 7:47 24:08.90
5. Amy Mapes 36 Auburn, MI 93 8:14 25:34.39
6. Cherie Whalen 36 Auburn, MI 43 8:32 26:29.84
7. Lisa McCray 39 Sheperd, MI 50 8:49 27:21.28
8. Pam Lijewski 39 Auburn, MI 129 8:54 27:38.22
9. Tami Feinauer 38 Auburn, MI 27 9:46 30:17.84
10. Dannette Yates 39 Bay City, MI 62 16:46 52:00.10
Female 40 to 44
1. Kathleen Moss 42 Chesterfield, MI 151 7:14 22:26.39
2. Ann Gasta 42 Bay City, MI 5 7:36 23:34.22
3. Brenda Kline 42 Auburn, MI 49 7:58 24:42.97
4. Mary Mudd 40 Auburn, MI 188 8:17 25:42.08
5. Keri Blegen 41 Frankenmuth, MI 204 8:29 26:20.94
6. Niki Diehm 40 Midland, MI 171 8:37 26:44.31
Female 45 to 49
1. Kelly Richardson 46 Auburn, MI 124 7:18 22:38.60
2. Steph Braendle 48 Bay City, MI 205 7:40 23:49.63
3. Teresa Martin 47 Freeland, MI 8 7:42 23:53.86
4. Angela Roesner 45 Saginaw, MI 14 8:08 25:15.99
5. Sue Koenig 45 Auburn, MI 65 8:57 27:46.14
6. Tammy Reinke 47 Auburn, MI 63 17:02 52:51.95
Female 50 to 54
1. Kathy Wilson 51 Burton, MI 101 9:50 30:32.24
Female 55 to 59
1. Melodie Maxfield 58 Oxford, MI 98 9:00 27:54.43
Female 60 to 64
1. Rebecca Wieland 64 Midland, MI 68 9:50 30:32.24
2. Jane Matthews 62 Grand Blanc, MI 9 12:01 37:16.68
Male 1 to 10
1. Brendan Nesbitt 8 Bay City, MI 163 8:16 25:38.55
2. Alex Mudd 10 Auburn, MI 194 8:43 27:03.58
3. Matthew Billette 8 Auburn, MI 164 9:19 28:54.66
4. Robert Billette 10 Auburn, MI 167 10:30 32:35.59
5. Nicholas Billette 10 Auburn, MI 166 10:40 33:07.33
6. Spencer Hardy 9 Bay City, MI 33 12:38 39:12.14
Male 11 to 14
1. Henry Sieggreen 14 Saginaw, MI 179 6:23 19:50.84
2. Nathaniel Tate 14 Saginaw, MI 109 6:30 20:12.55
3. Brent Wegner 12 Freeland, MI 176 7:03 21:53.60
4. Spencer Kokaly 14 Auburn, MI 32 7:37 23:38.44
5. Travis O'Keefe 14 Sanford, MI 31 8:09 25:18.11
6. Andrew Mudd 12 Auburn, MI 189 8:37 26:43.49
7. Cory Liberacki 13 Auburn, MI 119 8:57 27:47.04
8. Nathan Morford 14 Auburn, MI 118 10:00 31:01.46
Male 15 to 19
1. Pablo Ruiz 16 Bay City, MI 103 5:37 17:27.31
2. Alex Bladecki 16 Bay City, MI 78 5:38 17:29.29
3. Kyle Henderson 15 Freeland, MI 112 5:43 17:45.10
4. Ben Rueger 17 Auburn, MI 46 5:45 17:52.21
5. Kyle Follebout 16 Hemlock, MI 34 5:48 17:59.56
6. Evan Toyzan 16 Bay City, MI 177 5:51 18:09.18
7. Max Defever 17 Midland, MI 56 6:16 19:28.90
8. Eric Liebrock 16 Saginaw, MI 73 6:17 19:30.08
9. Jon Behmlander 17 Bay City, MI 201 6:17 19:30.71
10. Michael Leonard 18 Bay City, MI 136 6:18 19:32.19
11. Jason Stafford 16 Midland, MI 218 6:27 20:01.14
12. Josh Roesner 17 Saginaw, MI 15 6:28 20:05.16
13. Kyle Story 15 Locust Fork, AL 169 6:30 20:09.08
14. Zack Sirrine 15 Midland, MI 219 6:49 21:08.24
15. Nicholas Marter 16 Bay City, MI 140 7:02 21:51.19
16. Justin Cornell 18 Saginaw, MI 38 7:08 22:08.85
17. Kelton Beaubien 16 Hemlock, MI 154 7:18 22:39.24
18. Shawn Lewandowski 16 Midland, MI 57 7:36 23:34.76
19. Harrison Gloss 15 Bay City, MI 155 7:51 24:22.41
20. Ben Zondlak 17 Midland, MI 217 8:47 27:16.54
21. Keith Tippman 16 Bay City, MI 77 9:05 28:12.99
22. Joshua Matulewicz 19 Mt Pleasant, MI 41 9:14 28:39.64
23. Emmett Miner 16 Auburn, MI 185 9:33 29:39.02
Male 20 to 24
1. Steven Rose 20 Essexville, MI 184 5:35 17:21.86
2. Keith Bohlinger 23 Bay City, MI 159 7:00 21:44.58
3. George Drown 24 Saginaw, MI 147 7:22 22:51.58
4. Jeffery Frasle 23 Saginaw, MI 181 7:25 23:02.64
5. Shaun Rechsteiner 20 Mt Pleasant, MI 36 8:30 26:21.48
6. Seth St. Charles 21 Freeland, MI 40 8:30 26:22.17
7. Jason Frasle 23 Saginaw, MI 180 8:34 26:35.66
Male 25 to 29
1. Mo Love 26 Saginaw, MI 214 5:50 18:08.35
2. Doug McGaw 26 Freeland, MI 197 6:06 18:56.93
3. Jeff VanDusen 25 Bay City, MI 29 6:51 21:16.75
4. Mike Klosowski 26 Elkton, MI 11 7:30 23:15.41
5. Mark Laux 28 Saginaw, MI 150 7:42 23:54.23
6. Douglas Conrad 26 Saginaw, MI 44 8:28 26:16.81
7. David Derocher 28 Freeland, MI 132 9:10 28:26.96
8. James Hollingsworth 29 Saginaw, MI 39 11:26 35:28.34
Male 30 to 34
1. Jason LaFave 32 Sanford, MI 85 5:49 18:05.08
2. Jeff Christian 33 Beaverton, MI 107 6:11 19:13.15
3. Peter Vert 34 Midland, MI 52 6:15 19:23.65
4. Bill Thompson 33 Bay City, MI 183 6:16 19:28.20
5. Charles Zenzen 34 Bay City, MI 110 6:37 20:31.24
6. Christopher Szeszulski 31 Midland, MI 111 6:55 21:27.00
7. Joey Yezak 34 Midland, MI 89 6:58 21:36.84
8. Joel Noyes 33 Midland, MI 135 7:22 22:52.08
9. Todd Markel 34 Stockbridge, MI 105 7:36 23:36.78
10. Brian Feinauer 34 Freeland, MI 25 8:30 26:23.25
11. Heath Maser 32 Saginaw, MI 95 8:33 26:31.98
Male 35 to 39
1. Mike Nesbitt 36 Bay City, MI 161 5:55 18:21.18
2. David Milka 39 Saginaw, MI 153 6:23 19:49.91
3. Sam SanMiguel 37 Midland, MI 115 6:26 19:59.64
4. Greg Feinauer 37 Auburn, MI 26 7:16 22:34.70
5. Edward Yaworski 36 Essexville, MI 187 7:47 24:10.89
6. Paul Mapes 38 Auburn, MI 90 8:08 25:13.11
7. Randy Mudd 39 Auburn, MI 193 8:11 25:24.47
8. John Clemens 36 Auburn, MI 84 8:25 26:06.24
9. Jason Baker 36 Bay City, MI 146 9:16 28:46.38
10. Michael Lewandowski 37 Midland, MI 58 10:32 32:41.38
Male 40 to 44
1. Ron Johnson 42 Mt. Morris, MI 199 5:44 17:47.96
2. Ron Strachan 43 Bay City, MI 13 6:10 19:07.14
3. Joe LaFramboise 41 Auburn, MI 79 6:41 20:45.07
4. Paul Woods 42 Bay City, MI 148 6:53 21:23.93
5. Joe Mapes 41 Bay City, MI 208 7:19 22:41.96
6. Mickey Cochran 42 Midland, MI 191 7:19 22:44.69
6. Martin Whalen 40 Auburn, MI 45 7:35 23:33.44
7. Tim Gierman 40 Caro, MI 81 7:39 23:44.74
9. David Lange 42 Bay City, MI 131 7:52 24:26.92
10. Ron Koenig 41 Auburn, MI 64 7:53 24:28.68
11. Jim Brewer 42 Auburn, MI 160 7:59 24:47.97
12. James Schultz 43 Bay City, MI 88 8:01 24:54.69
13. Brian Nickless 40 Bay City, MI 157 8:02 24:55.05


14. Tom Brothers 41 Saginaw, MI 30 8:23 26:02.47
15. Timothy Fish 42 Freeland, MI 18 8:46 27:12.96
16. Craig Liberacki 42 Auburn, MI 96 8:57 27:47.36
17. Bart Story 41 Locust Fork, AL 168 9:52 30:37.70
Male 45 to 49
1. Jeff Senkowski 48 Auburn, MI 94 6:00 18:36.56
2. Larry Escamilla 46 Pinconning, MI 125 6:20 19:41.66
3. David Czapor 48 Franklin, MI 10 6:37 20:32.23
4. Jack Luna 46 Bay City, MI 6 6:41 20:44.25
5. Andres Suarez 45 Midland, MI 53 6:51 21:15.03
6. Bart Blegen 49 Frankenmuth, MI 203 6:55 21:29.75
7. Dan Deyo 48 Frankenmuth, MI 75 6:57 21:33.45
8. Paul Charbonneau 48 Saginaw, MI 198 7:14 22:27.77
9. Steve Maksymick 45 Midland, MI 117 7:22 22:51.28
10. Martin Larsen 48 Bay City, MI 122 7:24 22:58.57
11. Brian Larive 49 Kawkawlin, MI 113 7:32 23:24.03
12. Robin Crook 45 Midland, MI 162 7:56 24:37.79
13. Steve Hahn 47 Midland, MI 108 8:02 24:55.90
14. Ed Lawrence 46 Auburn, MI 212 8:06 25:08.44
15. Brian Rueger 47 Auburn, MI 47 10:21 32:08.04
Male 50 to 54
1. Mike Restifo 51 Saginaw, MI 20 6:49 21:09.51
2. Charles Haertel 53 Bay City, MI 106 6:56 21:30.46
3. Robert Mortensen 53 Midland, MI 174 7:27 23:06.43
4. Gary Hanafee 51 Detroit, MI 213 7:45 24:04.41
5. Chuck Vogel 52 Coleman, MI 19 8:06 25:07.39
6. Robert Jarema 52 Saginaw, MI 215 8:58 27:49.74
7. Bill Taylor 54 Baton Rouge, LA 186 9:28 29:21.75
8. Casey Parkinson 51 Bay City, MI 190 10:19 32:00.17
Male 55 to 59
1. Gary Scott 59 Midland, MI 2 6:22 19:47.99
2. Ed Dean 56 Saginaw, MI 83 6:44 20:55.71
3. Henry Osier 58 Attica, MI 35 6:51 21:17.34
4. Robert Harris 59 Saginaw, MI 121 7:10 22:16.64
5. Gregory Maxfield 57 Oxford, MI 97 7:29 23:12.13
6. Don Lynch 56 Munger, MI 86 7:37 23:39.25
7. Nick Buda 59 Bay City, MI 158 8:24 26:05.38
8. David Wilson 55 Burton, MI 100 8:41 26:58.04
9. Frank Johnson 55 Saginaw, MI 139 8:42 27:00.09
10. Tom Hurst 55 Saginaw, MI 216 9:19 28:53.04
11. Mark Vick 55 St. Helen, MI 99 12:40 39:18.44
12. Rick Hutchinson 57 Ionia, MI 76 16:48 52:06.70
Male 60 to 64
1. Phillip Ouillette 60 Auburn, MI 143 7:06 22:02.99
2. James Borin 61 Midland, MI 130 7:51 24:22.80
3. Bill Plant 61 Auburn, MI 175 10:59 34:05.83
Male 65 to 69
1. Leonard Block 65 Bay City, MI 1 8:20 25:51.93
2. John Uhlmann 65 Palm Harbor, FL 7 8:35 26:37.59
Male 70 to 74
1. Ralph Palmer 73 Midland, MI 134 8:50 27:23.30
2. Lawrence Ault 70 Midland, MI 127 8:59 27:51.56
3. Thomas Finnegan 72 Midland, MI 128 9:31 29:32.57
4. Harrison Hensley 74 Pinckney, MI 4 9:32 29:36.90
5. Ronald Gill 70 Pleasant Lake, MI 156 9:41 30:03.66




Female Division Men's Results - Walk Division
Gender Overall
Name Town Age Pace Time
1 1 Heinlein, Lynette Vassar, MI 50 10:02 31:08.84
2 3 McMall, Stephanie Auburn, MI 16 11:23 35:20.14
3 6 Gushow, Mary Ellen Auburn, MI 63 12:12 37:52.44
4 7 Konkol, Michele Kawkawlin, MI 63 12:20 38:14.46
5 8 Defever, Khris Midland, MI 47 12:52 39:56.74
6 10 Lind, Heidi Midland, MI 32 13:23 41:32.12
7 11 Balch, Andrea Midland, MI 34 14:40 45:30.19
8 14 Plant, Bethany Auburn, MI 27 15:09 46:59.44
9 15 Lamont, Lisa Auburn, MI 33 15:09 47:00.76
10 16 Laundra, Ann Saginaw, MI 57 15:11 47:05.79
11 17 Schuler, Annie Saginaw, MI 27 15:11 47:07.17
12 18 Yoder, Sarah Midland, MI 55 15:38 48:29.14
13 20 Hardy , Kennedi Bay City, MI 5 16:47 52:02.88
14 21 Kapala, Del Auburn, MI 64 16:47 52:04.89
15 22 Porte, Dolores Auburn, MI 46 17:24 53:57.55
16 23 Berry, Suzanne Sanford, MI 68 17:24 53:59.37
17 24 Kowalczyk, MaryLou Auburn, MI 60 17:55 55:34.35
18 25 Farmer, Lauren Linden, MI 12 17:55 55:35.76
19 26 Wheeler, Ann Linwood, MI 35 17:56 55:37.25
20 27 Verellen, Jennifer Auburn, MI 35 17:56 55:38.00
21 28 Zeilinger, Peggy Bay City, MI 49 17:57 55:39.46
22 29 Ostrander, Jill Bay City, MI 43 17:57 55:41.54


Male Division
Gender Overall
Name Town Age Pace Time
1 2 Staudacher, Chris Auburn, MI 15 11:17 34:59.30
2 4 Kabacinski, Matt Bay City, MI 15 11:23 35:20.42
3 5 Klosowski, Dennis Kawkawlin, MI 35 11:25 35:25.15
4 9 Littell, David Saginaw, MI 46 12:58 40:14.66
5 12 Balch, Albert Sanford, MI 64 14:40 45:31.35
6 13 Balch, Robb Midland, MI 36 14:45 45:45.16
7 19 Hardy, Johnathon Bay City, MI 7 16:44 51:53.24

Auburn, MI
Results Provided By: Miller Race Management