East Lansing Pumpkin Trot

back to results

Oct. 18, 2009

East Lansing Pumpkin Trot
East Lansing, MI
Provided by Michigan Running Foundation
Overall Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Teresa O’neill 14 35 15 21:03.2 6:47/M

Overall Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Stoddard 170 23 1 16:42.8 5:23/M

Overall Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ruth Lara 171 48 22 21:53.3 7:04/M

Overall Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Stuber 196 46 2 17:04.1 5:30/M

Female 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sivapriya Bhupalam 4 14 53 26:17.7 8:29/M
2 Myles Grandstaff 2 12 54 26:27.9 8:32/M
3 Audrey Kahler 186 13 143 38:04.7 12:17/M
4 Shawna Oesterling 147 8 150 39:26.5 12:43/M
5 Abby Ehnis-Clark 1 9 175 51:46.5 16:42/M

Male 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Garrett Smith 157 12 38 24:46.0 7:59/M
2 Michael Oesterling 146 12 46 25:35.7 8:15/M
3 Hans Wieland 81 12 51 26:01.2 8:24/M
4 Levi Grandstaff 31 10 90 30:25.7 9:49/M
5 Adam Kahler 185 09 152 40:08.1 12:57/M

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wendy Stein 79 19 21 21:50.0 7:03/M
2 Melissa Stegmeyer 144 19 98 31:02.9 10:01/M
3 Lexi Justice 114 18 140 37:17.4 12:02/M
4 Rebecca Wise 96 18 142 37:59.0 12:15/M

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Douches 163 17 3 17:23.5 5:36/M
2 Brad Arnett 190 19 40 25:07.7 8:06/M
3 Shawn Krieghoff 178 16 135 36:19.6 11:43/M

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alanah Pietryga 238 21 20 21:44.0 7:01/M
2 Margaret Gendernalik 86 20 35 24:24.1 7:52/M
3 Shannon Flowerday 83 22 56 26:42.8 8:37/M
4 Alicia Smith 57 21 65 27:42.5 8:56/M
5 Caitlin Fisher 131 21 69 27:53.1 9:00/M
6 Tabatha Hatcher 64 21 73 28:02.8 9:03/M
7 Kara Christensen 174 24 77 28:26.0 9:10/M
8 Yueya Sun 133 21 80 28:41.2 9:15/M
9 Chelsey Chmelar 173 22 81 28:55.4 9:20/M
10 Lynda Stinson 51 23 86 29:32.4 9:32/M
11 Amy Baxter 7 23 88 29:38.1 9:34/M
12 Sachie Ogawa 138 21 89 29:54.0 9:39/M
13 Ellen Mang 120 21 96 30:54.0 9:58/M
14 Kristin Long 132 20 101 31:10.5 10:03/M
15 Kelsey Allen 122 22 104 31:45.3 10:15/M
16 Emily Herman 75 21 109 32:24.8 10:27/M
17 Meaghan Trainor 154 23 120 33:42.1 10:52/M
18 Kristine Patterson 130 21 121 34:00.3 10:58/M
19 Lindsay Farrell 94 21 130 35:32.6 11:28/M
20 Krista Leonard 71 21 138 37:15.1 12:01/M
21 Sara Palazzolo 68 21 139 37:15.1 12:01/M
22 Laura Weiser 82 20 146 38:27.5 12:24/M
23 Bethany Schiefla 119 21 148 38:52.5 12:32/M
24 Stacy Daniels 162 24 162 44:30.6 14:21/M

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Cummings 197 22 9 19:52.0 6:25/M
2 Will Marshall 189 21 14 20:58.5 6:46/M
3 Kyle Lubeck 98 21 23 22:07.9 7:08/M
4 Mason McDonald 161 23 44 25:19.4 8:10/M
5 Christopher Van Vuren 136 23 59 27:10.3 8:46/M
6 Nick Lucido 84 21 60 27:12.7 8:46/M
7 Kevin Zonca 34 20 83 29:07.3 9:24/M
8 Matt Black 35 24 91 30:36.8 9:52/M
9 Benjamin Shields 143 20 97 31:02.7 10:01/M
10 Jon Coleman 36 24 129 35:15.4 11:22/M

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angie Smith 191 28 41 25:11.7 8:07/M
2 Danielle Hudson 188 27 55 26:39.9 8:36/M
3 Ashleigh Lipsey 78 28 72 27:58.2 9:01/M
4 Stephanie Long 10 27 92 30:40.4 9:54/M
5 Kelly Miller 8 25 132 36:03.6 11:38/M
6 Maureen Osterling 145 29 151 39:27.6 12:44/M
7 Heather Peyton 193 29 155 41:57.8 13:32/M
8 Stephanie Peck 9 25 156 42:33.6 13:44/M
9 Ashleigh Paterson 116 26 160 43:22.2 13:59/M
10 Megan Hart 72 25 163 44:31.2 14:22/M
11 Katie Justice 113 26 166 46:35.0 15:02/M
12 Kim Hollern 11 29 171 47:41.2 15:23/M
13 Ashley Barrett 140 25 172 47:55.4 15:27/M

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mitch Graham 37 26 13 20:34.8 6:38/M
2 Robert Lewis 199 27 16 21:21.1 6:53/M
3 Ryan Peterson 203 27 31 23:08.2 7:28/M
4 Chris Hicks 55 28 52 26:11.8 8:27/M
5 Deagon Jewett 66 29 113 32:52.8 10:36/M
6 Adam Justice 115 26 141 37:18.9 12:02/M
7 Clinton Adair 74 27 164 44:31.3 14:22/M
8 Tom Barrett 141 28 173 47:56.5 15:28/M

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann-Kathrin Baker 73 30 42 25:17.6 8:09/M
2 Andrea Griffith 111 30 62 27:15.5 8:47/M
3 Jessica Joy 61 34 94 30:42.7 9:54/M
4 Olivia Zustiak 167 33 103 31:22.0 10:07/M
5 Colleen McGuire 118 34 125 34:33.1 11:09/M
6 Josanna Sutka 76 32 144 38:26.5 12:24/M
7 Katie Birmingham 148 30 145 38:27.2 12:24/M

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Schafer 112 32 24 22:10.8 7:09/M
2 Michael Kemp 187 33 25 22:15.5 7:11/M
3 Kevin Essebaggers 62 32 33 23:51.9 7:42/M
4 John Janetzke 92 33 63 27:20.0 8:49/M
5 Larry McElroy 38 32 68 27:53.1 9:00/M
6 Mike Gray 107 33 70 27:54.6 9:00/M
7 Danny Birmingham 149 33 99 31:04.1 10:01/M
8 Ryan Atkins 180 30 117 33:35.4 10:50/M

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joan Blackmer 139 38 43 25:18.6 8:10/M
2 Erin Rommeck 13 35 47 25:40.6 8:17/M
3 Adele Janetzke 91 35 48 25:50.5 8:20/M
4 Julie Engelhardt 164 36 66 27:46.1 8:57/M
5 Ann Morgan 77 36 82 28:58.4 9:21/M
6 Brooke Stuber 194 36 85 29:22.0 9:28/M
7 Minda Gorsline 16 36 110 32:32.0 10:30/M
8 Sara Troutman 110 37 115 33:14.7 10:43/M
9 Michelle Kazmierski 106 38 134 36:19.0 11:43/M
10 Margaret Rost 155 37 154 41:56.7 13:32/M

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Geoff Ehnis-Clark 39 39 50 26:00.8 8:23/M
2 Scott Paterson 117 35 161 43:22.4 13:59/M

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa McCray 18 41 27 22:37.5 7:18/M
2 Dian Lipsey 166 40 74 28:06.6 9:04/M
3 Pat Torres 165 40 75 28:07.9 9:04/M
4 Lori Abbottsmith 153 42 100 31:05.4 10:02/M
5 Linda Kahler 124 44 106 31:58.0 10:19/M
6 Michelle Myers 150 43 118 33:38.0 10:51/M
7 Becki Wieland 80 44 119 33:39.7 10:51/M
8 Katherine Strauss 85 43 133 36:12.0 11:41/M
9 Candace Newton 90 40 149 39:12.0 12:39/M
10 Janet Tenhove 101 44 153 40:42.8 13:08/M
11 Danette Cramer 19 41 170 47:41.1 15:23/M
12 Chris Barrera 63 42 178 54:26.9 17:34/M

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeffrey Jones 100 43 6 18:14.5 5:53/M
2 David Wisner 97 41 7 19:18.9 6:14/M
3 Andy Kazmierski 105 41 10 20:08.3 6:30/M
4 Michael Van Oss 128 43 12 20:27.9 6:36/M
5 Mike Nichols 200 41 28 22:57.6 7:24/M
6 David Turrill 192 42 137 36:47.6 11:52/M

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristy Taylor 134 49 37 24:42.9 7:58/M
2 Kelli Zussman 21 46 57 27:06.8 8:45/M
3 Betsy Syrek 60 45 61 27:13.5 8:47/M
4 Patty King 127 49 93 30:40.4 9:54/M
5 Shirley Wohlfert 121 49 107 31:58.3 10:19/M
6 Rose Hatcher 95 47 108 32:01.2 10:20/M
7 Michelle Peckham 20 45 124 34:32.2 11:08/M
8 Lori Smith 23 47 158 43:12.2 13:56/M
9 Jill Krieghoff 89 45 159 43:18.5 13:58/M
10 Deb Ehnis-Clark 24 48 174 51:46.0 16:42/M
11 Debbie Nickell 58 45 179 54:27.0 17:34/M

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Brooks 176 45 17 21:21.5 6:53/M
2 Stephen Knight 137 49 39 25:02.5 8:05/M
3 Steve Brennan 169 48 45 25:33.3 8:15/M
4 Bob Mandeville 129 48 67 27:47.0 8:58/M
5 Craig Kahler 184 45 105 31:57.5 10:18/M

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deborah Beason 183 54 71 27:56.5 9:01/M
2 Gloria Arreguin-Ison 123 53 87 29:34.0 9:32/M
3 Maryann Baxter 25 52 95 30:49.9 9:56/M
4 Vickie Spencer 52 53 123 34:17.6 11:04/M
5 Lynn Jones 102 52 177 53:45.7 17:20/M

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roger Lara 172 51 4 18:01.8 5:49/M
2 Dale Hool 160 50 5 18:12.7 5:52/M
3 Thomas Halm 168 54 8 19:31.4 6:18/M
4 Ron Alleman 198 50 11 20:15.4 6:32/M
5 Al Spencer 53 53 76 28:20.9 9:08/M
6 Henry Unruh 40 53 79 28:39.6 9:15/M
7 Jack Segal 93 54 165 45:50.6 14:47/M
8 Cleat Jones 103 52 176 53:45.0 17:20/M

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sue Mott 159 56 78 28:35.1 9:13/M
2 Terese Fitzpatrick 26 55 84 29:12.5 9:25/M
3 Paula Pendergast 27 55 114 33:02.3 10:39/M
4 Joretta Roy 182 59 128 34:50.9 11:14/M
5 Jan Kanui 179 55 147 38:38.4 12:28/M
6 Mary Colthorp 28 56 157 43:11.7 13:56/M
7 Sue Bennickson 29 58 169 47:38.3 15:22/M

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Miller 195 58 18 21:29.3 6:56/M
2 Gerard Wilbrink 152 56 19 21:39.2 6:59/M
3 David Stierley 156 57 30 23:02.7 7:26/M
4 Jim Windsand 45 59 32 23:45.0 7:40/M
5 Duane Clarke 42 57 34 24:13.3 7:49/M
6 Chuck Pantera 201 55 36 24:39.2 7:57/M
7 George Wood 158 57 49 25:59.3 8:23/M
8 Richard Gendernalik 99 56 64 27:34.5 8:54/M
9 Larry Donahue 54 56 102 31:14.7 10:05/M
10 Eddie Trevino 41 55 111 32:35.6 10:31/M
11 Kyle Miller 135 56 122 34:05.9 11:00/M
12 Mike Beardslee 43 57 136 36:36.6 11:48/M

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Blough 46 63 58 27:09.8 8:45/M
2 Mark Light 47 63 112 32:42.6 10:33/M
3 Jim Atkins 181 60 116 33:35.4 10:50/M

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sharon Dolan 177 67 29 22:59.2 7:25/M
2 Nancy Teel 202 66 126 34:47.5 11:13/M
3 Anita Kaiser 30 66 167 46:47.2 15:05/M

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Allan Richens 175 65 26 22:18.1 7:12/M
2 Dennis Jewett 65 65 127 34:48.1 11:14/M
3 Joe Hutting 48 66 180 55:44.1 17:59/M

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gerry Martin 104 70 131 35:55.7 11:35/M
2 William Rude 50 75 168 47:23.9 15:17/M