St. Patrick Fall Festival an Smorgasbord 5k

back to results

Oct. 11, 2009

St. Patrick Fall Festival an Smorgasbord 5k
Portland, MI
Provided by Playmakers

St. Patrick Fall Festival an Smorgasbord 5k
Portland, MI
10/11/2009












[Overall Male Winner]

[Male 14 and under]

[Male 15 - 19]

[Male 30 - 34]

[Male 35 - 39]

[Overall Male Masters Winner]


[Male 40 - 44]

[Male 45 - 49]

[Overall Male Grand Masters Winner]

[Male 50 - 54]

[Male 55 - 59]

[Male 60 and over]




[Overall Female Winner]

[Female 15 - 19]

[Female 25 - 29]

[Female 30 - 34]

[Female 35 - 39]


[Overall Female Masters Winner]

[Female 40 - 44]

[Female 45 - 49]

[Overall Female Grand Masters Winner]

[Female 50 - 54]

[Female 60 and over]

















































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































Overall Male Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
1
1
71   Ryan Pohl  
18
18:27.37  5:57.22

Overall Female Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
10
1
54   Kristy Bengel  
19
23:57.60  7:43.74

Male 14 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
23
17
48   Eamon Duff  
10
27:13.18  8:46.83
2
24
18
61   Matthew Prehn  
10
27:26.49  8:51.13

Male 15 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
3
3
56   Cody Seldon  
17
20:41.64  6:40.53
2
4
4
69   Jarred Keough  
18
21:26.66  6:55.05
3
29
22
70   Nick Theisen  
19
29:19.12  9:27.46

Female 15 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
18
5
88   Nicole Schneider  
16
26:10.64  8:26.66
2
21
6
57   Melissa Pohl  
16
26:45.79  8:38.00

Female 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
13
2
86   Dana Simon  
27
24:43.14  7:58.43

Male 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
2
2
84   Corland McDiarmid  
33
19:21.79  6:14.77

Female 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
32
8
87   Valerie Wittkep  
31
30:40.16  9:53.60
2
40
16
59   Amy Mansum  
30
45:28.62  14:40.20

Male 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
6
6
65   Mike Blossom  
37
22:40.55  7:18.89
2
8
8
81   Tutt Gorman  
38
23:40.86  7:38.34
3
14
12
79   Kevin Jones  
37
25:39.41  8:16.58

Female 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
28
7
73   Jamie Trimmer  
37
28:22.38  9:09.15
2
37
13
64   Charise Blossom  
36
33:14.54  10:43.40

Overall Male Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
5
5
44   Patrick Duff  
55
21:46.11  7:01.33

Overall Female Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
16
3
82   Jane Bauer  
50
25:50.64  8:20.21

Male 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
12
11
60   Bradley Prehn  
43
24:35.28  7:55.90

Female 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
38
14
77   Teresa Ayers  
42
33:31.71  10:48.94

Male 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
7
7
66   Jeff Anderson  
48
22:55.44  7:23.69
2
11
10
55   Kurt Bengel  
49
24:26.77  7:53.15
3
31
24
90   Daniel Cook  
47
29:26.87  9:29.96

Female 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
17
4
62   Barb Schelter  
46
26:06.16  8:25.21
2
35
11
72   Shirley Wohlfert  
49
31:52.22  10:16.85
3
36
12
67   Mary Perkins  
45
32:57.44  10:37.88

Overall Male Grand Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
9
9
68   John Perkins  
52
23:44.50  7:39.52

Overall Female Grand Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
33
9
51   Alice Gale  
56
31:00.60  10:00.19

Male 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
19
14
89   Patrick Schneider  
52
26:21.76  8:30.25
2
27
21
75   Henry Unruh  
53
28:04.10  9:03.26
3
30
23
80   Gary Lipsey  
53
29:22.94  9:28.69

Female 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
34
10
45   MaryAnn Baxter  
52
31:42.97  10:13.86

Male 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
26
20
83   Roger Shaffer  
57
28:02.97  9:02.89

Male 60 and over
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
15
13
47   Norm Nephew  
61
25:41.90  8:17.39
2
20
15
76   David Theule  
64
26:29.80  8:32.84
3
22
16
85   Michael Spaniolo  
67
27:08.34  8:45.27
4
25
19
78   George Ayers  
78
27:27.89  8:51.58

Female 60 and over
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
39
15
46   Marge Novak  
64
33:45.52  10:53.39