2009 Fruitport Invitational

back to results

Oct. 3, 2009

2009 Fruitport Invitational
RYCENGA PARK


10/03/09 Women's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

FRUITPORT INVITATIONAL AT RYCENGA PARK 10/03/09


WOMEN'S 5K RUN


SCORES
1. West Catholic 36 7. Orchard View 184
2. Grand Haven 86 8. Muskegon 187
3. Fruitport 124 9. Oakridge 199
4. Mona Shores 137 10. Ravenna 215
5. Kenowa Hills 143 11. Western Michigan Christian 318
6. Montague 144


FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Allison VanPatten (10) Kenowa Hills 20:06.9 1
2. Samantha Zimmer (12) Oakridge 20:40.4 2
3. Kelsey Carpenter (12) West Catholic 20:44.0 3
4. Olivia Quam (12) West Catholic 20:55.0 4
5. Megan Debri (12) West Catholic 20:56.0 5
6. Emily Allen (11) Ravenna 20:59.0 6
7. Kayla Crawford (10) Muskegon 21:03.0 7
8. Krista Brandel (10) Muskegon 21:05.0 8
9. Haley Vallier (12) Grand Haven 21:06.0 9
10. Jill Pindar (12) West Catholic 21:20.0 10
11. megan Versen (9) Kenowa Hills 21:27.0 11
12. Hilary Rohlman (11) Mona Shores 21:36.0 12
13. Jayna Stone (12) Fruitport 21:41.0 13
14. Sara Thimmesch (12) West Catholic 21:45.0 14
15. Anna Leikert (12) West Catholic 21:46.0 P
16. Brooke Spruit (10) Grand Haven 21:49.0 16
17. Emily Walwood (10) Grand Haven 21:53.0 17
18. Erika Bayak (09) Orchard View 21:54.0 18
19. AUDREY ANDERSON (SR) Montague 21:55.0 19
20. Alex Schurkamp (11) Grand Haven 21:59.0 20
21. MORGAN CULLEN (SR) Montague 22:00.0 21
22. Jamie Barnes (11) Mona Shores 22:00.1 22
23. Cynthia Carmean (11) Fruitport 22:17.0 23
24. Maddie Cleghorn (10) Grand Haven 22:20.0 24
25. Makenzie Bortell (SR) Montague 22:22.0 25
26. Erika Broas (11) Grand Haven 22:24.0 P
27. Renna Koole Covenant Christian 22:24.1 -
28. Sarah Kubanek (11) Fruitport 22:25.0 27
29. Courtney Collins (11) Orchard View 22:45.0 28
30. Anna Stone (12) Fruitport 22:50.0 29
31. Jamie Kuziak (10) Mona Shores 22:51.0 30
32. WILLOW SMITH (SO) Montague 22:53.0 31
33. Brooke Besiada (12) Fruitport 22:56.0 32
34. Liz Rich (12) Mona Shores 22:56.1 33
35. Samantha Erly (9) Oakridge 22:57.0 34
36. Katie Townsend (12) West Catholic 22:58.0 P
37. Madeline Miles (12) Grand Haven 23:09.0 P
38. Kara Trausch (11) Kenowa Hills 23:10.0 37
39. Morgan Kantola (11) Ravenna 23:13.0 38
40. Erin Folkmier (12) Fruitport 23:18.0 P
41. Erica Moelker (10) Covenant Christian 23:23.0 -
42. Sara Jones (12) Mona Shores 23:28.0 40
43. Courtney Goetz (09) Orchard View 23:32.0 41
44. Gina Henderson (10) Orchard View 23:46.0 42
45. Kayla Vredeveld (11) Kenowa Hills 23:52.0 43
46. Jodi Mulder (10) Covenant Christian 23:56.0 -
47. Kym Butler (12) Fruitport 23:58.0 P
48. Natalie Clark (12) Mona Shores 24:01.0 P
49. Megan Huettner (09) Mona Shores 24:01.1 P
50. Megan Taylor (10) Oakridge 24:03.0 47
51. KATIE LARUE (JR) Montague 24:18.0 48
52. Brooke Haan (11) Ravenna 24:23.0 49
53. Marissa Smith (10) Muskegon 24:29.0 50
54. Thao Geiger (12) Kenowa Hills 24:36.0 51
55. Kelly Herrmann (12) Kenowa Hills 24:37.0 P
56. Rachel Stewart (12) Oakridge 24:57.0 53
57. Abigail Waterstradt (12) Muskegon 25:10.0 54
58. Simone Hairston (12) Orchard View 25:25.0 55
59. Hannah Koole Covenant Christian 25:27.0 -
60. Kelsey VanEssen (12) Kenowa Hills 25:51.0 P
61. Robin Aldrete (11) Orchard View 26:07.0 P
62. Allison Langeland (9) Western Michigan Christian 26:26.0 58
63. Jenna Langeland (12) Western Michigan Christian 26:28.0 59
64. Alexis Ingalls (11) Ravenna 26:52.0 60
65. Ashley Branham (10) Orchard View 27:06.0 P
66. Karen Koiman (11) Ravenna 27:42.0 62
67. Trinity Holmes (9) Oakridge 28:17.0 63
68. NICOLE RUMSEY (FR) Montague 28:31.0 P
69. Lindsey Purvis (10) Western Michigan Christian 28:34.0 65
70. Ashley Oudsema (12) Oakridge 29:06.0 P
71. Janeke DeKam (11) Western Michigan Christian 31:45.0 67
72. Erica Navarro (9) Muskegon 33:32.0 68
73. Mallory Lynn (12) Western Michigan Christian 34:19.0 69
74. Ashley Nash (11) Muskegon 40:43.0 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. West Catholic Kelsey Carpenter (12) 3 20:44 3
Olivia Quam (12) 4 20:55 4
Megan Debri (12) 5 20:56 5
Jill Pindar (12) 10 21:20 10
Sara Thimmesch (12) 14 21:45 14
Anna Leikert (12) 15 21:46
Katie Townsend (12) 36 22:58

West Catholic ** TEAM TOTAL ** 1:45:40 36

2. Grand Haven Haley Vallier (12) 9 21:06 9
Brooke Spruit (10) 16 21:49 16
Emily Walwood (10) 17 21:53 17
Alex Schurkamp (11) 20 21:59 20
Maddie Cleghorn (10) 24 22:20 24
Erika Broas (11) 26 22:24
Madeline Miles (12) 37 23:09

Grand Haven ** TEAM TOTAL ** 1:49:07 86

3. Fruitport Jayna Stone (12) 13 21:41 13
Cynthia Carmean (11) 23 22:17 23
Sarah Kubanek (11) 28 22:25 27
Anna Stone (12) 30 22:50 29
Brooke Besiada (12) 33 22:56 32
Erin Folkmier (12) 40 23:18
Kym Butler (12) 47 23:58

Fruitport ** TEAM TOTAL ** 1:52:09 124

4. Mona Shores Hilary Rohlman (11) 12 21:36 12
Jamie Barnes (11) 22 22:00 22
Jamie Kuziak (10) 31 22:51 30
Liz Rich (12) 34 22:56 33
Sara Jones (12) 42 23:28 40
Natalie Clark (12) 48 24:01
Megan Huettner (09) 49 24:01

Mona Shores ** TEAM TOTAL ** 1:52:51 137

5. Kenowa Hills Allison VanPatten (10) 1 20:06 1
megan Versen (9) 11 21:27 11
Kara Trausch (11) 38 23:10 37
Kayla Vredeveld (11) 45 23:52 43
Thao Geiger (12) 54 24:36 51
Kelly Herrmann (12) 55 24:37
Kelsey VanEssen (12) 60 25:51

Kenowa Hills ** TEAM TOTAL ** 1:53:11 143

6. Montague AUDREY ANDERSON (SR) 19 21:55 19
MORGAN CULLEN (SR) 21 22:00 21
Makenzie Bortell (SR) 25 22:22 25
WILLOW SMITH (SO) 32 22:53 31
KATIE LARUE (JR) 51 24:18 48
NICOLE RUMSEY (FR) 68 28:31

Montague ** TEAM TOTAL ** 1:53:28 144

7. Orchard View Erika Bayak (09) 18 21:54 18
Courtney Collins (11) 29 22:45 28
Courtney Goetz (09) 43 23:32 41
Gina Henderson (10) 44 23:46 42
Simone Hairston (12) 58 25:25 55
Robin Aldrete (11) 61 26:07
Ashley Branham (10) 65 27:06

Orchard View ** TEAM TOTAL ** 1:57:22 184

8. Muskegon Kayla Crawford (10) 7 21:03 7
Krista Brandel (10) 8 21:05 8
Marissa Smith (10) 53 24:29 50
Abigail Waterstradt (12) 57 25:10 54
Erica Navarro (9) 72 33:32 68
Ashley Nash (11) 74 40:43

Muskegon ** TEAM TOTAL ** 2:05:19 187

9. Oakridge Samantha Zimmer (12) 2 20:40 2
Samantha Erly (9) 35 22:57 34
Megan Taylor (10) 50 24:03 47
Rachel Stewart (12) 56 24:57 53
Trinity Holmes (9) 67 28:17 63
Ashley Oudsema (12) 70 29:06

Oakridge ** TEAM TOTAL ** 2:00:54 199

10. Ravenna Emily Allen (11) 6 20:59 6
Morgan Kantola (11) 39 23:13 38
Brooke Haan (11) 52 24:23 49
Alexis Ingalls (11) 64 26:52 60
Karen Koiman (11) 66 27:42 62

Ravenna ** TEAM TOTAL ** 2:03:09 215

11. Western Michigan Christian Allison Langeland (9) 62 26:26 58
Jenna Langeland (12) 63 26:28 59
Lindsey Purvis (10) 69 28:34 65
Janeke DeKam (11) 71 31:45 67
Mallory Lynn (12) 73 34:19 69

Western Michigan Christian ** TEAM TOTAL ** 2:27:32 318

12. Covenant Christian Renna Koole 27 22:24
Erica Moelker (10) 41 23:23
Jodi Mulder (10) 46 23:56
Hannah Koole 59 25:27

Covenant Christian ** TEAM TOTAL ** 1:35:10



10/03/09 Women's XCountry Meet Results PAGE 2
MEET RESULTS

FRUITPORT INVITATIONAL AT RYCENGA PARK 10/03/09


WOMEN'S Junior Varsity


SCORES
1. Grand Haven 26 4. Mona Shores 120
2. West Catholic 34 5. Kenowa Hills 133
3. Fruitport 71


FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Larisa Copeland (10) West Catholic 22:11.6 1
2. Janae Langlois (09) Grand Haven 22:44.8 2
3. Katie Wampler (09) Grand Haven 22:46.6 3
4. Erica Buczkowski (12) West Catholic 22:53.3 4
5. Becca Barrone (10) Grand Haven 23:03.5 5
6. Kendra Striegle (09) Grand Haven 23:25.1 6
7. Makenzie Deering (12) West Catholic 23:31.2 7
8. Dominique Jenkins (10) Fruitport 23:34.9 8
9. Ellen Hackett (09) West Catholic 23:35.2 9
10. Bailey Coval (09) Grand Haven 23:38.0 10
11. Alex Mann (12) Grand Haven 23:42.3 P
12. Claudia Melton (09) Grand Haven 23:50.6 P
13. Katelyn DePreckel (10) Grand Haven 23:58.5 -
14. Katie Sochacki (12) West Catholic 24:22.7 13
15. Courtnee Cutler (11) Fruitport 24:23.1 14
16. Victoria Venema (10) Fruitport 24:28.2 15
17. Jonna Hersrud (12) Grand Haven 24:30.9 -
18. Jessica Shelton (12) Fruitport 24:34.4 16
19. Alli Veneklase (11) West Catholic 24:35.4 P
20. Amanda Martin (11) Fruitport 25:06.2 18
21. Martha Karel (10) Mona Shores 25:18.4 19
22. Sarah Kovacs (12) Grand Haven 25:21.9 -
23. Ki-Joo Sung (11) Mona Shores 25:25.0 20
24. Katie Diephouse (11) Grand Haven 25:27.1 -
25. Anne Leidel (09) Grand Haven 26:16.9 -
26. Rachael Alt (09) West Catholic 26:17.8 P
27. Katie Bell (10) Fruitport 26:30.6 P
28. Katie Northup (11) Kenowa Hills 26:48.4 23
29. Candice Schoenborn (11) Kenowa Hills 26:50.6 24
30. Haillee Garbarino (09) Grand Haven 26:51.5 -
31. Felicia VanNeikerk (10) Grand Haven 27:07.8 -
32. Natalie Myers (11) Grand Haven 27:13.7 -
33. Rhiannon McHenry (11) Grand Haven 27:23.2 -
34. Shaleese Jackson (11) Kenowa Hills 27:25.7 25
35. Miranda Buckwald (09) Grand Haven 27:33.4 -
36. Ellen Woodcock (12) Mona Shores 27:39.7 26
37. Koral Fritz (12) Mona Shores 27:55.7 27
38. Alex Beall (09) Mona Shores 28:07.3 28
39. Megan Kriger (10) Fruitport 28:36.0 P
40. Jessica Hartman (11) Fruitport 28:43.1 -
41. Meagan Penning (09) Grand Haven 28:52.8 -
42. Taylor Spencer (09) Orchard View 28:54.1 -
43. Sarah Murphy (09) Grand Haven 29:28.7 -
44. Molly LaBeff (10) Grand Haven 30:32.6 -
45. Richelle Ortega (12) Kenowa Hills 31:21.0 30
46. Alex Lenar (11) Kenowa Hills 31:37.7 31
47. Laura Tyler (09) Orchard View 32:27.4 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Grand Haven Janae Langlois (09) 2 22:44 2
Katie Wampler (09) 3 22:46 3
Becca Barrone (10) 5 23:03 5
Kendra Striegle (09) 6 23:25 6
Bailey Coval (09) 10 23:38 10
Alex Mann (12) 11 23:42
Claudia Melton (09) 12 23:50

Grand Haven ** TEAM TOTAL ** 1:55:36 26

2. West Catholic Larisa Copeland (10) 1 22:11 1
Erica Buczkowski (12) 4 22:53 4
Makenzie Deering (12) 7 23:31 7
Ellen Hackett (09) 9 23:35 9
Katie Sochacki (12) 14 24:22 13
Alli Veneklase (11) 19 24:35
Rachael Alt (09) 26 26:17

West Catholic ** TEAM TOTAL ** 1:56:32 34

3. Fruitport Dominique Jenkins (10) 8 23:34 8
Courtnee Cutler (11) 15 24:23 14
Victoria Venema (10) 16 24:28 15
Jessica Shelton (12) 18 24:34 16
Amanda Martin (11) 20 25:06 18
Katie Bell (10) 27 26:30
Megan Kriger (10) 39 28:36

Fruitport ** TEAM TOTAL ** 2:02:05 71

4. Mona Shores Martha Karel (10) 21 25:18 19
Ki-Joo Sung (11) 23 25:25 20
Ellen Woodcock (12) 36 27:39 26
Koral Fritz (12) 37 27:55 27
Alex Beall (09) 38 28:07 28

Mona Shores ** TEAM TOTAL ** 2:14:24 120

5. Kenowa Hills Katie Northup (11) 28 26:48 23
Candice Schoenborn (11) 29 26:50 24
Shaleese Jackson (11) 34 27:25 25
Richelle Ortega (12) 45 31:21 30
Alex Lenar (11) 46 31:37 31

Kenowa Hills ** TEAM TOTAL ** 2:24:01 133

Orchard View Taylor Spencer (09) 42 28:54
Laura Tyler (09) 47 32:27

Orchard View ** TEAM TOTAL ** 1:01:21



10/03/09 Men's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

FRUITPORT INVITATIONAL AT RYCENGA PARK 10/03/09


MEN'S 5K RUN


SCORES
1. Kenowa Hills 26 6. Covenant Christian 147
2. Mona Shores 63 7. Orchard View 155
3. Grand Haven 89 8. Oakridge 203
4. Fruitport 120 9. Ravenna 228
5. Muskegon 139


FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Reed Kamyszek (12) Kenowa Hills 15:55.9 1
2. Tim Woodcock (11) Mona Shores 16:14.7 2
3. Jeff Bajema (9) Kenowa Hills 16:53.4 3
4. Russ Werra (10) Kenowa Hills 16:59.7 4
5. Steve Grep (10) Kenowa Hills 17:12.4 5
6. Zach Start (12) Covenant Christian 17:16.4 6
7. Jesse Routhier (12) Mona Shores 17:24.0 7
8. Kevin Kyle (11) Fruitport 17:25.7 8
9. Matt Adkins (12) Muskegon 17:26.7 9
10. Josh Bair (12) Fruitport 17:33.7 10
11. Brandon Keur (12) Orchard View 17:34.3 11
12. Desmond Kolean-Burley (12) Mona Shores 17:38.6 12
13. Billy York (12) Kenowa Hills 17:43.1 13
14. Cory Pfeffer (12) Grand Haven 17:52.7 14
15. Jake Butts (12) Grand Haven 17:54.9 15
16. Taylor Piotrzkowski (12) Grand Haven 18:01.1 16
17. Chris Zitka (11) Orchard View 18:02.1 17
18. Micah Martin (11) Kenowa Hills 18:03.3 P
19. Robert Porter (9) Oakridge 18:03.9 19
20. Justin Shady (12) Mona Shores 18:04.8 20
21. Tyler Mulliken (12) Grand Haven 18:08.7 21
22. Sam Sherburn (12) Mona Shores 18:22.1 22
23. Cam Hewitt (12) Grand Haven 18:24.3 23
24. Adam Winebarger (11) Grand Haven 18:32.4 P
25. Caleb Hayward (11) Grand Haven 18:33.1 P
26. Jake Grimm (10) Ravenna 18:39.8 26
27. Dan Poindexter (11) Kenowa Hills 18:41.0 P
28. Keegan Somers (11) Fruitport 18:43.0 28
29. Jared Holmberg (11) Muskegon 18:45.0 29
30. CHRISTIAN SEAVER (SO) Montague 18:47.1 -
31. Braden Marks (10) Muskegon 18:49.5 30
32. Kurt Hanko (10) Covenant Christian 18:59.9 31
33. Keith Gritters (12) Covenant Christian 19:03.9 32
34. Austin Garcia (10) Fruitport 19:04.1 33
35. Jake Jett (9) Orchard View 19:06.2 34h
36. Dequarius White (12) Muskegon 19:10.0 35
37. Graham Colligan (11) Muskegon 19:13.5 36
38. Andrew Georgeff (12) Mona Shores 19:20.4 P
39. Tyler Langerak (11) Covenant Christian 19:20.9 38
40. Dion Ferrier (12) Ravenna 19:21.2 39
41. Caleb Spriensma (12) Covenant Christian 19:22.7 40
42. Ethan Bell (12) Fruitport 19:22.9 41
43. Jose Rodriguez (11) Muskegon 19:25.9 P
44. Adam Shoop (10) Oakridge 19:30.7 43
45. Derik Oedsema (10) Oakridge 19:32.2 44
46. Cody Witkowski (10) Orchard View 19:37.2 45
47. Codi Stanley (12) Oakridge 19:43.3 46
48. Levi Hunter (10) Fruitport 19:45.5 P
49. Joe Torrez (10) Orchard View 20:10.5 48
50. Danny Brueck (12) Ravenna 20:18.7 49
51. Andrew Peterson (10) Covenant Christian 20:29.4 P
52. Blair Thompson (9) Oakridge 20:32.4 51
53. Mike Kalsbeek (12) Covenant Christian 20:35.7 P
54. Tyler Hanson (10) Oakridge 20:39.4 P
55. Cody Gannon (11) Orchard View 20:43.6 P
56. Derek Sircher (9) Fruitport 21:02.4 P
57. Lee Veurink (12) Western Michigan Christian 21:03.9 -
58. Harry Greer (9) Ravenna 21:18.0 56
59. Bastian Parker-Welborn (10) Muskegon 21:40.4 P
60. Brian Brook (10) Western Michigan Christian 22:01.3 -
61. LUIS MARIN (SR) Montague 22:06.8 -
62. Miles Dodson (12) Ravenna 22:15.6 58
63. Ben Helsen (9) Ravenna 22:47.4 P
64. Skeeter Parker (11) Orchard View 22:57.9 P
65. Lucas Crandle (10) Western Michigan Christian 24:20.7 -
66. Victor Rockafellow (12) Muskegon 25:58.0 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Kenowa Hills Reed Kamyszek (12) 1 15:55 1
Jeff Bajema (9) 3 16:53 3
Russ Werra (10) 4 16:59 4
Steve Grep (10) 5 17:12 5
Billy York (12) 13 17:43 13
Micah Martin (11) 18 18:03
Dan Poindexter (11) 27 18:41

Kenowa Hills ** TEAM TOTAL ** 1:24:42 26

2. Mona Shores Tim Woodcock (11) 2 16:14 2
Jesse Routhier (12) 7 17:24 7
Desmond Kolean-Burley (1 12 17:38 12
Justin Shady (12) 20 18:04 20
Sam Sherburn (12) 22 18:22 22
Andrew Georgeff (12) 38 19:20

Mona Shores ** TEAM TOTAL ** 1:27:42 63

3. Grand Haven Cory Pfeffer (12) 14 17:52 14
Jake Butts (12) 15 17:54 15
Taylor Piotrzkowski (12) 16 18:01 16
Tyler Mulliken (12) 21 18:08 21
Cam Hewitt (12) 23 18:24 23
Adam Winebarger (11) 24 18:32
Caleb Hayward (11) 25 18:33

Grand Haven ** TEAM TOTAL ** 1:30:19 89

4. Fruitport Kevin Kyle (11) 8 17:25 8
Josh Bair (12) 10 17:33 10
Keegan Somers (11) 28 18:43 28
Austin Garcia (10) 34 19:04 33
Ethan Bell (12) 42 19:22 41
Levi Hunter (10) 48 19:45
Derek Sircher (9) 56 21:02

Fruitport ** TEAM TOTAL ** 1:32:07 120

5. Muskegon Matt Adkins (12) 9 17:26 9
Jared Holmberg (11) 29 18:45 29
Braden Marks (10) 31 18:49 30
Dequarius White (12) 36 19:10 35
Graham Colligan (11) 37 19:13 36
Jose Rodriguez (11) 43 19:25
Bastian Parker-Welborn 59 21:40

Muskegon ** TEAM TOTAL ** 1:33:23 139

6. Covenant Christian Zach Start (12) 6 17:16 6
Kurt Hanko (10) 32 18:59 31
Keith Gritters (12) 33 19:03 32
Tyler Langerak (11) 39 19:20 38
Caleb Spriensma (12) 41 19:22 40
Andrew Peterson (10) 51 20:29
Mike Kalsbeek (12) 53 20:35

Covenant Christian ** TEAM TOTAL ** 1:34:00 147

7. Orchard View Brandon Keur (12) 11 17:34 11
Chris Zitka (11) 17 18:02 17
Jake Jett (9) 35 19:06 34
Cody Witkowski (10) 46 19:37 45
Joe Torrez (10) 49 20:10 48
Cody Gannon (11) 55 20:43
Skeeter Parker (11) 64 22:57

Orchard View ** TEAM TOTAL ** 1:34:29 155

8. Oakridge Robert Porter (9) 19 18:03 19
Adam Shoop (10) 44 19:30 43
Derik Oedsema (10) 45 19:32 44
Codi Stanley (12) 47 19:43 46
Blair Thompson (9) 52 20:32 51
Tyler Hanson (10) 54 20:39

Oakridge ** TEAM TOTAL ** 1:37:20 203

9. Ravenna Jake Grimm (10) 26 18:39 26
Dion Ferrier (12) 40 19:21 39
Danny Brueck (12) 50 20:18 49
Harry Greer (9) 58 21:18 56
Miles Dodson (12) 62 22:15 58
Ben Helsen (9) 63 22:47

Ravenna ** TEAM TOTAL ** 1:41:51 228

10. Montague CHRISTIAN SEAVER (SO) 30 18:47
LUIS MARIN (SR) 61 22:06

Montague ** TEAM TOTAL ** 40:53

Western Michigan Christian Lee Veurink (12) 57 21:03
Brian Brook (10) 60 22:01
Lucas Crandle (10) 65 24:20

Western Michigan Christian ** TEAM TOTAL ** 1:07:24



10/03/09 Men's XCountry Meet Results PAGE 2
MEET RESULTS

FRUITPORT INVITATIONAL AT RYCENGA PARK 10/03/09


MEN'S Junior Varsity


SCORES
1. Grand Haven 25 3. Kenowa Hills 70
2. Mona Shores 54 4. Orchard View 85


FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Adam Campbell (12) Grand Haven 18:33.7 1
2. Matt Hager (10) Kenowa Hills 18:52.9 2
3. Conner Lundeen (12) Grand Haven 18:55.0 3
4. Ian Tullock (12) Grand Haven 19:05.9 4
5. Gabriel Landgren (10) Mona Shores 19:41.0 5
6. Ben Cyr (09) Mona Shores 19:42.4 6
7. Hugo Lugo (12) Orchard View 19:43.2 7
8. Nate Kremer-Herman (10) Grand Haven 19:44.1 8
9. Kevin Stolarski (9) Grand Haven 19:44.7 9
10. Dan Hanson (10) Grand Haven 19:49.7 P
11. Ted Woodcock (12) Mona Shores 20:00.5 11
12. Conner Jennings (11) Grand Haven 20:02.1 P
13. Devin Pfeffer (12) Grand Haven 20:04.6 -
14. Cody Scott (10) Kenowa Hills 20:08.4 13
15. James Atchison (11) Grand Haven 20:13.4 -
16. Dan Detloff (10) Kenowa Hills 20:21.6 14
17. Brady Durant (10) Grand Haven 20:27.2 -
18. Alex Pashak (12) Mona Shores 20:29.7 15
19. Garrett Bazany (9) Grand Haven 20:29.9 -
20. Corey Burt (10) Orchard View 20:30.1 16
21. Cody Routhier (10) Mona Shores 20:31.9 17
22. Lucas Soltys (9) Kenowa Hills 20:38.7 18
23. John Leonard (09) Orchard View 20:39.4 19
24. Terry Greene (10) Grand Haven 20:44.0 -
25. Matt Deater (12) Grand Haven 20:48.4 -
26. Lucas Johnson (11) Mona Shores 20:49.3 P
27. Mitchel Oilschlager (10) Grand Haven 20:52.4 -
28. John Beerman (11) Orchard View 20:52.7 21
29. Trebor McFarlane (12) Grand Haven 20:53.0 -
30. Dakota Hess (10) Orchard View 20:57.1 22
31. Zack Jones (9) Fruitport 21:03.7 -
32. Zach Edelmeyer (9) Grand Haven 21:06.6 -
33. Joel Saukas (12) Grand Haven 21:12.2 -
34. Justin Davis (10) Kenowa Hills 21:16.7 23
35. Michael Burch (12) Mona Shores 21:25.4 P
36. Brandon Wilde (11) Grand Haven 21:32.5 -
37. Jess Hess (12) Orchard View 21:48.2 P
38. Alec Sherwood (9) Orchard View 21:48.5 P
39. Zach Diephouse (9) Grand Haven 21:51.3 -
40. Matt Austhof (11) Grand Haven 21:55.1 -
41. Jacob Baker (09) Mona Shores 21:57.9 -
42. Joel Venema (10) Fruitport 22:01.5 -
43. Nate Schindlebeck (9) Grand Haven 22:06.4 -
44. Karl Schmidt (11) Fruitport 22:41.2 -
45. Michael Perry (9) Grand Haven 22:43.3 -
46. James Ryan (10) Orchard View 23:00.4 -
47. Jake Zobl (11) Mona Shores 23:32.1 -
48. Jonah Binder (9) Fruitport 24:33.4 -
49. Tyler Strieder (10) Mona Shores 24:51.2 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Grand Haven Adam Campbell (12) 1 18:33 1
Conner Lundeen (12) 3 18:55 3
Ian Tullock (12) 4 19:05 4
Nate Kremer-Herman (10) 8 19:44 8
Kevin Stolarski (9) 9 19:44 9
Dan Hanson (10) 10 19:49
Conner Jennings (11) 12 20:02

Grand Haven ** TEAM TOTAL ** 1:36:01 25

2. Mona Shores Gabriel Landgren (10) 5 19:41 5
Ben Cyr (09) 6 19:42 6
Ted Woodcock (12) 11 20:00 11
Alex Pashak (12) 18 20:29 15
Cody Routhier (10) 21 20:31 17
Lucas Johnson (11) 26 20:49
Michael Burch (12) 35 21:25

Mona Shores ** TEAM TOTAL ** 1:40:23 54

3. Kenowa Hills Matt Hager (10) 2 18:52 2
Cody Scott (10) 14 20:08 13
Dan Detloff (10) 16 20:21 14
Lucas Soltys (9) 22 20:38 18
Justin Davis (10) 34 21:16 23

Kenowa Hills ** TEAM TOTAL ** 1:41:15 70

4. Orchard View Hugo Lugo (12) 7 19:43 7
Corey Burt (10) 20 20:30 16
John Leonard (09) 23 20:39 19
John Beerman (11) 28 20:52 21
Dakota Hess (10) 30 20:57 22
Jess Hess (12) 37 21:48
Alec Sherwood (9) 38 21:48

Orchard View ** TEAM TOTAL ** 1:42:41 85

Fruitport Zack Jones (9) 31 21:03
Joel Venema (10) 42 22:01
Karl Schmidt (11) 44 22:41
Jonah Binder (9) 48 24:33

Fruitport ** TEAM TOTAL ** 1:30:18