H.S. Rankings: Sept. 29, 2009- MXC

H.S. Rankings: Sept. 29, 2009- MXC

H.S. Rankings: Sept. 29, 2009- MXC

2009 MichiganCrossCountry.com Prep Rankings - Week Three

PORTAGE, Mich, September 29, 2009 — Attached is the week three MichiganCrossCountry.com Prep Ranking. This is the only ranking of both boy’s and girl’s prep cross country teams that covers both the Lower and Upper Peninsula for all schools by division. The rankings are released weekly during the high school season.

The MichiganCrossCountry.com Prep Ranking is compiled for each high school division by a vote of 28 high school coaches or officials who review all available meet results in an effort to provide the most accurate ranking possible. A complete list of our panelists is at the end of this release.

The criteria utilized for ranking by the panel is projected finish at either:

* the MHSAA Lower Peninsula Finals scheduled for November 7, 2009 at Michigan International Speedway in Brookyln, MI

- or -

* the MHSAA Upper Peninsula Finals scheduled for Saturday, October 24, 2009 at Sault Area High School, Sault Ste. Marie, MI.

We include numerical scores reflecting the relative strength of teams in the opinion of the rankers. One hundred points signals a unanimous decision by all rankers that a particular team is number one.

MichiganCrossCountry.com Prep Ranking
(Lower Peninsula)
Week of September 28, 2009

MichiganCrossCountry.com Lower Peninsula Prep Rankings
D1 LP Boys
1 Ann Arbor-Pioneer 100
2 Novi-Detroit Catholic Central 89
3T Saline 83
3T Troy 83
5 Pinckney 78
6 Saginaw Heritage 76
7 Rockford 69
8 Highland-Milford 49
9 Novi 43
10 Canton-Plymouth 29
HM Monroe 23
HM Grand Rapids-Kenowa Hills 21

D1 LP Girls
1 Saline 100
2 Rockford 92
3 Grosse Point South 90
4 Pinckney 82
5 Troy 78
6T Ann Arbor-Pioneer 74
6T Livonia-Churchill 74
8 Grand Ledge 54
9 Grand Haven 49
10 Traverse City Central 43
HM East Kentwood 27
HM Brighton 18

D2 LP Boys
1 Ionia 100
2 Vicksburg 91
3 Grand Rapids-West Catholic 85
4 Flint-Luke M Powers Catholic 84
5T Grand Rapids-Forest Hills Northern 76
5T Williamston 76
7 Ada-Forest Hills Eastern 73
8 Linden 47
9 St Johns 37
10 Fremont 28
HM Sturgis 25

D2 LP Girls
1 East Grand Rapids 98
2 Grand Rapids-Christian 94
3 Williamston 88
4 Hamilton 86
5 Ada-Forest Hills Eastern 83
6 East Lansing 56
7 DeWitt 48
8 Cedar Springs 36
9 Milan 34
10 Sparta 34
HM Dearborn Divine Child 33
HM Richland-Gull Lake 30
HM Otsego 29
HM Dexter 28

D3 LP Boys
1T Hillsdale 95
1T Benzonia-Benzie Central 95
3 Grandville-Calvin Christian 94
4 Chesaning 81
5 Jackson-Lumen Christi 80
6 Whitmore Lake 69
7 Freeland 69
8 Kent City 68
9 Scottville-Mason County Central 49
10 Stockbridge 33

D3 LP Girls
1 Benzonia-Benzie Central 99
2 Hanover-Horton 95
3 Allendale 91
4 Leslie 85
5 Kent City 79
6 Jackson-Lumen Christi 73
7 Schoolcraft 70
8 Lansing-Catholic Central 65
9 Caro 60
10 Stockbridge 31

D4 LP Boys
1 Concord 100
2 Potterville 93
3 Harbor Springs 89
4 North Muskegon 83
5 Bridgman 81
6 Bear Lake (Onekama ) 54
7T Saranac 52
7T Hesperia Community 52
9 Ann Arbor-Greenhills 45
10 Mt Pleasant-Sacred Heart Academy 33
HM Suttons Bay 30

D4 LP Girls
1 Manton 98
2 Harbor Springs 97
3 Hesperia Community 87
4 Mt Pleasant-Sacred Heart Academy 77
5 North Muskegon 76
6 Battle Creek-St Philip Catholic Central (Battle Creek-Calhoun Christian School) 75
7 Traverse City-Grand Traverse Academy 74
8 Royal Oak-Shrine Catholic 44
9 Saugatuck 43
10 Saranac 42

MichiganCrossCountry.com Upper Peninsula Prep Rankings

D1 UP Boys
1 Marquette
2 Gladstone
3 Escanaba
4 Soo
5 Menominee

D2 UP Boys
1 Munising
2 L’Anse
3 Rudyard
4 Stephenson
5 Norway

D3 UP Boys
1 Jeffers
2 Cedarville
3 Rapid River
4 Detour
5 Dollar Bay - Pickford

D1 UP Girls
1 Marquette
2 Calumet
3 Menominee
4 Gladstone
5 Escanaba

D2 UP Girls
1 Munising
2 Ironwood
3 L’Anse
4 Stephenson
5 Ishpeming Westwood

D3 UP Girls
1 Powers - North Central
2 Pickford
3 Cedarville
4 Carney-Nadeau
5 Rapid River

Known Invites This Coming Weekend (from compiled information - always confirm accuracy with host school):
# September 30, 2009 - Belding Invite (contact JohnC via forum)
# September 30, 2009 - Gaylord Freshman Sophomore Challenge - Gaylord - 9th/10th run in separate races
# October 1, 2009 - Marysville Invitational
# October 1, 2009 - Mason Country Central Kelder Poured Walls Invite
# October 3, 2009 - Berrien County Invite
# October 3, 2009 - Chelsea Invitational - Hudson Mills Metro Park
# October 3, 2009 - Don Baese Invitational - Carson City Crystal Fish Creek Sportsmans Club
# October 3, 2009 - Fruitport Invitational - Fruitport
# October 3, 2009 - Gladwin Invitational - Gladwin
# October 3, 2009 - Hanson’s Invite - Sterling Heights Delia Park
# October 3, 2009 - Harbor Beach Invitational - Harbor Beach Waegner Park
# October 3, 2009 - Haslett Invitational - Haslett - High School - 9AM
# October 3, 2009 - Midland Invitational - Midland Stratford Woods
# October 3, 2009 - Pine River Invitational - Leroy
# October 3, 2009 - Otsego Bulldog Invitational - Otsego HS - Steve Long - All divisions welcome
# October 3, 2009 - Schoensee Memorial Invite (586)-510-2100 - Center Line - High School
# October 3, 2009 - Union Red Hawk Invitational - Grand Rapids
# October 3, 2009 - Ypsilanti Invite

http://michigancrosscountry.com/michigan_track_cross_country_forum/showthread.php?tid=899

Now in our third year, MichiganCrossCountry.com was formed in 2007 by Dan Wytko and Don Passenger to bring recognition to the sport by accurately ranking Michigan teams and to provide a venue for discussion of cross country and track and field issues.

Dan Wytko has coached track & field and cross country at Portage Central High School since 1994. Don Passenger has been involved in Michigan track and field since the mid-1970s when he competed at Caledonia High School and from 2003 to present Passenger has coached the Grand Rapids West Catholic girls cross country team and the girls distance program in track and field.

Ranking Panel as of this release:
Ray Antel East Kentwood
Scott Banghart Mattawan
John Carlson Belding
Amy Coughlin Waterford Mott
Jill Evers Kent City
Rudy Godefroidt Hemlock
Jeff Harding Manton
Mike Holik Chelsea
Fred Hutchinson Grand Ledge
Doug Jager Grand Rapids Christian
David Jordan Concord
Mike Jurasek Albion
Asa Kelley Benzie Central
Grant Lofdahl Allendale
Steve Long Otsego
Gary Loubert Saginaw Heritage
Kyle McKown Clare High School
Mike Nesbitt Bay City Western
Mike Northhuis Portage Central
John Osler Ishpeming
Brian Salyers Milford
Joe Shay Central Lake
Tim Simpson Lansing Catholic Central
Mark Smith Suttons Bay
Cliff Somers Fremont
Ben Watson Rockford
Scott Werner Pewamo-Westphalia Track
Dan Wytko Portage Central

On the web: http://michigancrosscountry.com

Comments