Diehl's Ciderfest Run

back to results

Sep. 26, 2009

Diehl's Ciderfest Run
Holly, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.
Overall Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Veneziano Fenton MI 579 45 6 25:31 6:23/M
Overall Female Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ruth Lara Grand Blanc MI 622 48 20 29:41 7:25/M
Female 15 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Gagnon Waterford MI 523 17 10 27:05 6:46/M
2 Katelynn Carver Waterford MI 553 15 19 29:34 7:24/M
3 MAYLANI SIEMANZ WATERFORD MI 573 17 27 31:19 7:50/M
Female 20 to 24
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Leifer Royal Oak MI 591 24 56 36:44 9:11/M
2 KIM BISQUE WIXOM MI 575 24 85 47:15 11:49/M
Female 25 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Coughlin Waterford MI 555 28 13 27:54 6:59/M
2 Jessica Foster West Bloomfield MI 617 26 15 28:27 7:07/M
3 DAWN TOMCZYK SOUTH LYON MI 570 28 51 36:06 9:02/M
4 Amanda Riley Fenton MI 516 29 74 43:41 10:55/M
5 RANDI KLOSTERMAN GOODRICH MI 554 29 77 44:46 11:12/M
6 KATHLEEN PELKEY BRIGHTON MI 564 27 83 46:23 11:36/M
Female 30 to 34
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 JENNIFER TIEMANN FENTON MI 700 34 7 26:10 6:33/M
2 Andrea Brelinski New York NY 515 33 29 31:24 7:51/M
3 APRIL KOLKE WATERFORD MI 527 33 42 34:03 8:31/M
4 Catherine Hollopeter Grand Blanc MI 594 31 43 34:10 8:33/M
5 Elizabeth Deutch South Lyon MI 524 30 54 36:13 9:03/M
6 Patty Turowski Chelsea MI 514 31 63 38:27 9:37/M
7 Jacki Knut Howell MI 595 30 86 47:25 11:51/M
8 Kristy Burgess Dearborn MI 615 30 93 1:08:26 17:07/M
9 AMBER MOTT DEARBORN MI 534 31 95 1:08:27 17:07/M
Female 35 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Fettig-Doorlng Hartland MI 600 35 22 30:10 7:33/M
2 DENISE DASHNER TEMPERANCE MI 567 39 31 31:55 7:59/M
3 Dawn Cox Howell MI 519 35 33 31:59 8:00/M
4 ROSEMARY OMRON BRIGHTON MI 546 35 57 37:00 9:15/M
5 Michele Vincent Grand Blanc MI 623 38 70 41:41 10:25/M
Female 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Hooton Clarkston MI 620 43 30 31:30 7:53/M
2 Jan Cetera-Thomas Davisburg MI 624 42 44 34:15 8:34/M
3 Linda Kay Oxford MI 596 44 48 35:21 8:50/M
4 Lori Verbrugge Milford MI 522 44 50 35:28 8:52/M
5 Kimberly Molaski Montrose MI 549 43 64 38:28 9:37/M
6 AMY BROWN GAINES MI 536 40 65 38:30 9:38/M
7 CINDY CRAWFORD FENTON MI 574 43 73 43:41 10:55/M
8 Valerie Sawyer Holly MI 598 41 75 44:22 11:06/M
9 Kathy Zito Grand Blanc MI 612 40 91 53:59 13:30/M
Female 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 SANDY SMITH DAVISBURG MI 528 49 34 32:02 8:01/M
2 MUFFIE MCCAULEY WOLVERINE MI 571 49 39 32:58 8:15/M
3 MARY HYDORN HOLLY MI 569 47 62 38:27 9:37/M
4 DAWN DESCHUTTER TROY MI 566 47 66 38:43 9:41/M
5 Jill Blair Highland MI 618 45 68 39:54 9:59/M
6 ROXANNE BUTERAKOS FENTON MI 559 49 76 44:46 11:12/M
7 karen sanders livonia MI 557 46 78 45:16 11:19/M
8 lois davidson livonia MI 556 47 79 45:16 11:19/M
9 Kelly Searfoss Alger MI 614 48 81 46:20 11:35/M
Female 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 VALERIE SETTLE MILFORD MI 508 53 37 32:49 8:12/M
2 DENISE CHARLES FLUSHING MI 540 54 55 36:37 9:09/M
3 Rosilia Madrigal Detroit MI 625 51 90 53:59 13:30/M
Female 55 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Major-Talley Fenton MI 608 58 61 37:45 9:26/M
2 TERESE FITZPATRICK HOWELL MI 504 55 67 39:05 9:46/M
Female 60 to 64
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nina Bovio Ann Arbor MI 518 63 47 35:14 8:49/M
2 Melodie Maxfield Oxford MI 585 60 49 35:23 8:51/M
3 Jane Matthews Grand Blanc MI 581 64 88 48:54 12:14/M
4 Julie Conway Dearborn MI 616 62 94 1:08:27 17:07/M
Female 65 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 JAN WALLEN FLUSHING MI 509 68 60 37:31 9:23/M
2 Nancy Teel Flint MI 607 66 84 46:26 11:37/M
Overall Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Tulpa Milford MI 520 21 1 23:12 5:48/M
Overall Male Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roger Lara Grand Blanc MI 621 51 4 23:38 5:55/M
Male 10 and under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 FRANKLIN JEFFERY HIGHLAND MI 529 9 72 42:42 10:41/M
2 Ray Perez-Madrigal Detroit MI 626 5 89 52:37 13:09/M
Male 11 to 14
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 ANDREW ALONZI WATERFORD MI 543 14 11 27:29 6:52/M
Male 15 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zach Murphy Brighton MI 619 17 3 23:34 5:54/M
2 DANIEL ALONZI WATERFORD MI 542 16 25 31:05 7:46/M
3 DAVID ALONZI WATERFORD MI 541 17 28 31:23 7:51/M
Male 20 to 24
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kellen Duke Linden MI 597 22 2 23:33 5:53/M
2 Todd Liefer Royal Oak MI 592 23 24 31:02 7:46/M
3 Adam Engler Clarkston MI 510 24 69 39:54 9:59/M
Male 25 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 DAN PELKEY BRIGHTON MI 565 27 71 42:27 10:37/M
Male 30 to 34
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 JEFF CONWAY DEARBORN MI 532 34 36 32:26 8:07/M
2 Steven Deutch South Lyon MI 560 31 58 37:12 9:18/M
3 Matthew Aggt West Branch MI 611 34 82 46:21 11:35/M
Male 35 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 JOHN OLSZEWSKI MACOMB MI 535 35 12 27:53 6:58/M
2 DAVID STUDT CLARKSTON MI 563 35 46 34:54 8:44/M
3 Jeff Searfoss Alger MI 613 35 80 46:11 11:33/M
Male 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Krimmel Highland MI 576 41 14 28:22 7:06/M
2 Curt Whitefield White Lake MI 550 40 23 30:29 7:37/M
Male 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jay Owens Fenton MI 580 47 5 24:06 6:02/M
2 RAY JEFFERY HIGHLAND MI 503 49 8 26:13 6:33/M
3 Dave Verbrugge Milford MI 521 48 9 26:23 6:36/M
4 Mark Bruderick Clarkston MI 513 45 16 28:34 7:09/M
5 Greg Flood Davisburg MI 593 46 17 29:09 7:17/M
6 TIM BROOKS FLUSHING MI 539 45 18 29:20 7:20/M
Male 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Floyd Walters South Lyon MI 601 53 21 29:59 7:30/M
2 JOHN METEVIA MIDLAND MI 525 52 41 33:41 8:25/M
3 Jeff Pike Highland MI 590 54 45 34:49 8:42/M
4 DOMINGO VALEDEZ TIMPERANCE MI 568 50 59 37:21 9:20/M
Male 55 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gregory Maxfield Oxford MI 586 59 35 32:12 8:03/M
2 Gregory Yaschen Highland MI 609 56 40 33:27 8:22/M
3 Dan Conway White Lake MI 584 58 53 36:10 9:03/M
4 MIKE BEARDSLEA HOWELL MI 505 56 87 47:26 11:52/M
Male 60 to 64
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 WILLIAM GARRITY ANN ARBOR MI 506 61 26 31:16 7:49/M
2 Dennis Collins Commerce Township 583 64 52 36:07 9:02/M
Male 65 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 RICHARD WALLEN FLUSHING MI 507 69 32 31:58 8:00/M
Male 70 and over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 DOUGLAS ELGIE ROCHESTER HILLS MI 537 75 38 32:55 8:14/M
2 Harrison Hensley Pinckney MI 582 77 92 57:18 14:20/M