Kilometers for Cam

back to results

Sep. 26, 2009

Kilometers for Cam
St Joseph, Mi
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.

Kilometers for Cam
Age Group Results
September 26, 2009
Results By Rotpac Racing, L.L.C.

5K Run
Overall Female Open Winners

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Andrea Hutchins 33 3 19:13.1 19:13.3 0:00.2 6:12/M

Female 14 and under

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Morgan Turk Lapeer MI 8 51 24:59.8 25:02.3 0:02.5 8:05/M
2 Alexandra Adent 12 53 25:17.1 25:18.4 0:01.3 8:10/M
3 Sarah Corbe 12 54 25:17.9 25:18.5 0:00.6 8:10/M
4 Erin Bruce 13 81 28:23.1 28:24.5 0:01.4 9:10/M
5 Ellen Peters 12 93 29:14.9 29:15.3 0:00.4 9:26/M
6 Abby Bansen 10 115 32:24.2 32:41.5 0:17.3 10:33/M
7 Lydia Aungst 8 118 33:08.2 33:25.6 0:17.4 10:47/M
8 Madison Whitlow 11 129 36:05.2 36:44.5 0:39.3 11:51/M
9 Sophia Tavolacci 6 133 37:05.8 37:13.3 0:07.5 12:00/M
10 Addie Peters 9 145 47:40.0 47:40.6 0:00.6 15:23/M
11 Zoe Burkett 7 146 51:37.0 52:28.4 0:51.4 16:55/M

Female 15 to 19

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Audrey Schlutt 19 11 21:14.9 21:21.2 0:06.3 6:53/M
2 Randi Boelcke 17 43 24:29.2 24:32.6 0:03.4 7:55/M
3 Elizabeth Nuter 17 44 24:29.6 24:33.3 0:03.7 7:55/M
4 Maggie Fish 17 45 24:30.8 24:34.4 0:03.6 7:55/M

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Alison Nesbitt 22 9 20:56.4 20:57.6 0:01.2 6:45/M
2 Mallory Mountz 22 47 24:33.2 25:01.8 0:28.6 8:04/M
3 Laura Brunner 21 50 24:48.9 25:01.2 0:12.3 8:04/M
4 Ashlee Hacker 24 79 28:07.1 28:25.8 0:18.7 9:10/M
5 Megan Sieg 23 80 28:19.0 28:23.3 0:04.3 9:09/M
6 Rebecca Arms 24 106 30:19.6 30:39.2 0:19.6 9:53/M
7 May Soliman 24 126 35:39.5 35:49.8 0:10.3 11:33/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Abby Ippel 25 19 22:34.9 22:59.6 0:24.7 7:25/M
2 Susu Willis 26 28 23:16.2 23:28.5 0:12.3 7:34/M
3 Jamie Tunnicliff 28 36 24:01.4 24:14.6 0:13.2 7:49/M
4 Heather Sohovich 26 41 24:11.6 24:25.3 0:13.7 7:53/M
5 Sara Buursma 25 55 25:23.2 25:50.6 0:27.4 8:20/M
6 Nancy Caswell 28 103 29:47.0 29:52.5 0:05.5 9:38/M
7 Aimee Busick 28 104 29:56.0 30:03.2 0:07.2 9:42/M
8 Monica Hogue 27 119 33:12.7 33:14.3 0:01.6 10:43/M
9 Karen Maijala 26 122 33:44.6 33:59.8 0:15.2 10:58/M
10 Kelly Famuliner 26 123 33:57.9 34:17.5 0:19.6 11:04/M
11 Mindy Obrien 27 141 38:53.8 39:10.4 0:16.6 12:38/M
12 Gargy Majumdar 26 148 52:47.3 52:53.5 0:06.2 17:04/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Sarah Conklin 30 16 21:52.9 21:57.3 0:04.4 7:05/M
2 Jami Delong 30 20 22:40.0 22:40.5 0:00.5 7:19/M
3 Jennifer Schmidt Lapeer MI 31 30 23:23.9 23:25.3 0:01.4 7:33/M
4 Sarah Elder 33 68 26:49.3 26:54.7 0:05.4 8:41/M
5 Kristen Henderson 32 76 27:40.1 27:47.5 0:07.4 8:58/M
6 Corinne Sandor 33 82 28:42.0 28:42.0 9:15/M
7 Tina Haske 30 85 28:51.6 29:00.3 0:08.7 9:21/M
8 Kari Bell 33 90 29:02.1 29:13.5 0:11.4 9:25/M
9 Emily Platte 33 96 29:34.0 29:45.5 0:11.5 9:36/M
10 Amy Gardner 34 97 29:35.1 29:40.7 0:05.6 9:34/M
11 Jenny Busch 30 112 31:24.4 31:33.8 0:09.4 10:11/M
12 Rhiannon Lees 31 116 32:50.6 32:59.4 0:08.8 10:38/M
13 Mary Swope 32 121 33:39.0 33:52.6 0:13.6 10:55/M
14 Amy Treece 34 131 36:43.6 36:56.2 0:12.6 11:55/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Jennie Aungst 39 42 24:20.4 24:29.6 0:09.2 7:54/M
2 Tracy Kienitz 36 57 25:30.5 25:33.7 0:03.2 8:15/M
3 Kristin Elftmann 38 69 26:52.9 26:56.4 0:03.5 8:41/M
4 Kim Scouler 37 88 29:01.3 29:22.5 0:21.2 9:28/M
5 Amy Peterson 35 89 29:01.7 29:22.4 0:20.7 9:28/M
6 Tammy Tallis 38 91 29:09.0 29:21.3 0:12.3 9:28/M
7 Tracy Saj 36 128 35:54.0 36:26.3 0:32.3 11:45/M
8 Julie Borah 37 132 36:43.7 36:56.2 0:12.5 11:55/M
9 Nicole Newman 37 135 37:11.8 37:45.2 0:33.4 12:11/M
10 Bethany Rusbasan 36 143 41:34.0 42:00.7 0:26.7 13:33/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Alison Yacobozzi 42 27 23:08.9 23:12.5 0:03.6 7:29/M
2 Helen Etheridge 43 38 24:02.9 24:09.5 0:06.6 7:47/M
3 Cheri Lesauskis 40 56 25:26.9 25:38.5 0:11.6 8:16/M
4 Tonya Miller 41 58 25:39.8 25:48.0 0:08.2 8:19/M
5 Kelley Rich 44 60 25:58.5 26:02.3 0:03.8 8:24/M
6 Michelle Heit 40 67 26:37.3 26:47.6 0:10.3 8:38/M
7 Tracy Garey 40 71 26:54.6 27:12.3 0:17.7 8:46/M
8 Gail Bruce 41 92 29:12.9 29:20.6 0:07.7 9:28/M
9 Maureen McRae 42 99 29:39.0 29:52.3 0:13.3 9:38/M
10 Dee Komarnizki 40 140 38:40.1 38:56.3 0:16.2 12:34/M
11 Jennie Peters 43 144 47:32.4 47:40.7 0:08.3 15:23/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Monica Misenar 46 70 26:54.1 27:01.3 0:07.2 8:43/M
2 Susan Fischer 48 83 28:45.7 28:53.2 0:07.5 9:19/M
3 Wendy Burg 48 84 28:46.3 28:52.6 0:06.3 9:19/M
4 Lori Marciniak 45 86 28:55.1 29:04.3 0:09.2 9:23/M
5 Sherry Barnes 46 114 32:04.9 32:23.6 0:18.7 10:27/M
6 Marianne Groth 46 127 35:46.1 36:00.4 0:14.3 11:37/M
7 Deb Hammermeister 47 134 37:10.5 37:18.2 0:07.7 12:02/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Sandra Schlutt 51 94 29:31.4 29:38.6 0:07.2 9:34/M
2 Kathleen McCourt 51 98 29:38.2 29:51.4 0:13.2 9:38/M

Overall Male Open Winners

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Joe Lasceski 35 1 18:48.5 18:48.7 0:00.2 6:04/M

Male 14 and under

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Michael Hoodlebrink 14 6 20:32.9 20:35.6 0:02.7 6:38/M
2 Matt Hannan 14 37 24:02.8 24:04.5 0:01.7 7:46/M
3 Nick Molloy 11 73 26:59.9 27:13.2 0:13.3 8:47/M
4 Tj Halko 11 77 27:49.9 28:00.2 0:10.3 9:02/M
5 Brendan Halko 10 108 30:59.7 31:10.4 0:10.7 10:03/M
6 Andy Schmidt 12 110 31:16.7 31:32.2 0:15.5 10:10/M
7 Tyler Bates 9 120 33:38.1 33:51.4 0:13.3 10:55/M
8 David Heit 13 139 38:20.6 38:30.2 0:09.6 12:25/M
9 Keegan Craft 8 142 40:04.8 40:19.4 0:14.6 13:00/M

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Nick Jantz 19 2 19:11.3 19:11.6 0:00.3 6:11/M

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Michael Mazurek 23 7 20:49.1 20:53.3 0:04.2 6:44/M
2 Daniel Mathenia 24 8 20:51.0 21:22.2 0:31.2 6:54/M
3 David Vanderjagt 24 26 23:07.1 23:20.6 0:13.5 7:32/M
4 Ryan Famuliner 24 40 24:11.0 24:27.7 0:16.7 7:53/M
5 Andrew Danielsky 22 48 24:39.6 24:51.3 0:11.7 8:01/M
6 Brett Knisely 23 59 25:54.1 25:58.7 0:04.6 8:23/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Ted Ippel 28 18 22:08.6 22:34.2 0:25.6 7:17/M
2 Andrew Lawrence 29 32 23:39.1 23:48.6 0:09.5 7:41/M
3 Alan Creasap 27 52 25:13.1 25:14.6 0:01.5 8:08/M
4 Kevin Bagdon 28 75 27:28.1 27:28.4 0:00.3 8:52/M
5 David Warfield 26 105 30:08.8 30:12.4 0:03.6 9:45/M
6 Ashish Ainapure 29 113 31:56.6 31:57.2 0:00.6 10:18/M
7 Ashutosh Ashutosh 28 147 52:45.2 52:51.7 0:06.5 17:03/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Cory Buist 31 13 21:21.2 21:21.2 6:53/M
2 Matt Harrell 34 14 21:36.6 21:37.2 0:00.6 6:58/M
3 Scooter Delong 32 33 23:40.2 23:56.7 0:16.5 7:43/M
4 Alex Hassr 34 35 24:00.0 24:12.6 0:12.6 7:48/M
5 Brahm Windeler 34 49 24:45.2 24:55.4 0:10.2 8:02/M
6 Jason Gutierrez 34 63 26:12.9 26:21.2 0:08.3 8:30/M
7 Craig Kapuscinski 30 95 29:33.6 29:47.2 0:13.6 9:36/M
8 Anugrah Joshi 30 117 33:07.3 33:10.6 0:03.3 10:42/M
9 Arvind Veershetty 30 136 37:12.2 37:15.4 0:03.2 12:01/M
10 Mohit Jain 33 137 37:13.8 37:15.3 0:01.5 12:01/M
11 Steve Nekic 30 138 37:14.1 37:34.6 0:20.5 12:07/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Marc Hunter 39 4 19:39.9 19:43.3 0:03.4 6:22/M
2 Chris Bielecki 35 5 20:17.9 20:21.2 0:03.3 6:34/M
3 Jason Harden 37 24 22:53.8 23:05.6 0:11.8 7:27/M
4 Jason Schmidt 38 34 23:53.6 24:08.2 0:14.6 7:47/M
5 Brian Hakeem 37 87 28:59.6 29:10.8 0:11.2 9:25/M
6 Gary Hubbard 37 107 30:49.3 31:21.8 0:32.5 10:07/M
7 Eric Miller 37 111 31:20.3 31:34.5 0:14.2 10:11/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 David Kelleher 43 12 21:16.7 21:27.4 0:10.7 6:55/M
2 Michael Farrington 44 17 22:08.2 22:22.4 0:14.2 7:13/M
3 Rogelio Campillo 41 25 23:05.8 23:14.3 0:08.5 7:30/M
4 John Garey 41 72 26:54.9 27:12.2 0:17.3 8:46/M
5 Phil Molloy 42 74 27:00.4 27:13.8 0:13.4 8:47/M
6 Ray Cox 40 100 29:41.0 29:48.2 0:07.2 9:37/M
7 Steve Bansen 43 102 29:42.9 30:01.6 0:18.7 9:41/M
8 Jim Sawicki 42 109 31:05.5 31:21.7 0:16.2 10:07/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Kurt Eheart 49 29 23:19.8 23:30.4 0:10.6 7:35/M
2 Jim Petro 49 31 23:24.7 23:33.3 0:08.6 7:36/M
3 Patrick Marciniak 45 46 24:32.0 24:36.7 0:04.7 7:56/M
4 Jim Miller 47 61 26:08.2 26:28.5 0:20.3 8:32/M
5 Mike Worden 45 101 29:41.1 29:47.5 0:06.4 9:36/M
6 Ralph Bansen 45 125 34:49.7 35:09.2 0:19.5 11:20/M
7 David Whitlow 48 130 36:05.4 36:44.6 0:39.2 11:51/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Douglas Wesner 52 10 21:14.6 21:18.3 0:03.7 6:52/M
2 Bill Ammeson 51 15 21:51.3 21:54.7 0:03.4 7:04/M
3 Dennis Zebell 51 21 22:43.1 22:54.3 0:11.2 7:23/M
4 Kevin Haight 51 22 22:45.9 22:50.5 0:04.6 7:22/M
5 Jeff Cayo 53 23 22:52.3 22:56.7 0:04.4 7:24/M
6 Dan Etheridge 54 39 24:02.9 24:09.6 0:06.7 7:47/M
7 David Boelcke 54 65 26:21.0 26:23.8 0:02.8 8:31/M
8 Thomas Buckleitner 53 78 28:00.9 28:21.4 0:20.5 9:09/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Mark Searfoss 56 62 26:12.0 26:23.3 0:11.3 8:31/M
2 Manny Schmidt Lapeer MI 59 124 34:18.1 34:19.3 0:01.2 11:04/M

Male 65 and over

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Robert Husek 65 64 26:14.0 26:26.6 0:12.6 8:32/M
2 Walter Pascal 66 66 26:27.0 26:28.2 0:01.2 8:32/M

5K Walk
Overall Female Open Winners

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Morgan Newman 11 4 37:27.6 38:00.3 0:32.7 12:15/M

Female 0-99

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Rachel Sowers 23 5 39:46.6 40:16.3 0:29.7 12:59/M
2 Hayley Herzog 15 6 41:13.9 41:39.6 0:25.7 13:26/M
3 Laura Sifrig 15 7 41:14.6 41:39.8 0:25.2 13:26/M
4 Dawn Avery 47 9 41:20.2 41:47.5 0:27.3 13:29/M
5 Kerri Debest 37 10 42:28.2 42:46.4 0:18.2 13:48/M
6 Cheryl Rinehart 40 12 45:21.0 45:53.3 0:32.3 14:48/M
7 Leigh Ann Ives 17 13 45:22.3 45:45.5 0:23.2 14:45/M
8 Lauren Foley 17 15 45:23.9 45:45.5 0:21.6 14:45/M
9 Kellie Moore 30 16 45:24.6 45:58.4 0:33.8 14:50/M
10 Kathryn Polaskey 17 19 47:01.3 47:27.5 0:26.2 15:18/M
11 Brea Osborn 16 20 47:08.6 47:34.8 0:26.2 15:21/M
12 Kristen Perrino 17 21 47:12.6 47:34.2 0:21.6 15:21/M
13 Maddie Stephens 8 22 48:01.4 48:42.6 0:41.2 15:43/M
14 Alisa Thompson 37 23 48:04.2 48:30.5 0:26.3 15:39/M
15 Meg Brookhouse 41 24 48:04.8 48:30.5 0:25.7 15:39/M
16 Stacey Stephens 37 25 48:37.5 49:19.7 0:42.2 15:55/M
17 Katie Schmidt 9 26 48:41.8 49:06.3 0:24.5 15:50/M
18 Janice Butler 34 27 48:53.4 49:24.6 0:31.2 15:56/M
19 Kelly Rinehart 45 28 48:54.6 49:25.2 0:30.6 15:56/M
20 Chelsea Pollyea 26 29 49:03.9 49:47.7 0:43.8 16:04/M
21 Tracy Becker 28 32 49:08.4 49:52.6 0:44.2 16:05/M
22 Julie Schmidt 37 33 49:09.9 49:34.3 0:24.4 15:59/M
23 Robyn Geukes 26 34 49:10.4 49:51.7 0:41.3 16:05/M
24 Ann Ullig 26 35 49:11.0 49:58.2 0:47.2 16:07/M
25 Sandra Meier 62 36 49:12.3 49:42.6 0:30.3 16:02/M
26 Carol Styburski 61 37 49:13.3 49:42.6 0:29.3 16:02/M
27 Gloria Brushwyler 45 39 51:40.2 52:09.6 0:29.4 16:49/M
28 Hope Ireland 8 40 52:28.3 53:11.6 0:43.3 17:09/M
29 Kim Ireland 37 41 52:28.6 53:11.3 0:42.7 17:09/M
30 Diane Boelcke 49 42 52:30.8 53:05.4 0:34.6 17:07/M
31 Karlye Biggart 17 43 52:41.6 53:08.2 0:26.6 17:08/M
32 Michelle Sawicki 35 45 52:45.5 53:08.2 0:22.7 17:08/M
33 Michelle Shatrau 37 47 53:25.0 53:56.7 0:31.7 17:24/M
34 Kelly O'Brien 26 48 55:00.3 55:43.8 0:43.5 17:58/M
35 Beth Cortson 25 49 55:00.4 55:43.7 0:43.3 17:58/M
36 Hailey O'Brien 14 50 55:01.6 55:44.3 0:42.7 17:59/M
37 Carmen Schaffer 26 52 56:34.1 56:58.7 0:24.6 18:23/M
38 Pamela Bunn 53 53 56:34.8 56:59.2 0:24.4 18:23/M
39 Paige Hakeem 11 55 58:21.5 59:20.7 0:59.2 19:08/M
40 Laura Hakeem 34 56 58:23.8 59:23.2 0:59.4 19:09/M
41 Cindy Green 47 57 58:31.4 59:08.6 0:37.2 19:05/M
42 Maggi Sweeney 52 58 58:31.4 59:08.7 0:37.3 19:05/M
43 Susan Schlifke 60 59 58:32.6 59:09.2 0:36.6 19:05/M
44 Jamie Henson 31 60 1:00:24.8 1:00:55.4 0:30.6 19:39/M
45 Wendy Hudson 29 62 1:01:09.0 1:01:53.2 0:44.2 19:58/M
46 Colleen Liotine 33 63 1:01:10.2 1:01:53.5 0:43.3 19:58/M
47 Lauren Howard 3 64 1:02:03.3 1:03:24.5 1:21.2 20:27/M
48 Brooke Howard 32 65 1:02:04.2 1:03:24.8 1:20.6 20:27/M
49 Elise Kubvaruno 4 68 1:03:11.0 1:04:04.3 0:53.3 20:40/M
50 Suzanne Kubvaruno 36 69 1:03:28.2 1:04:19.5 0:51.3 20:45/M
51 Ceci Ruchti 3 70 1:04:05.4 1:04:05.4 20:40/M
52 Joan Harris 56 71 1:04:05.9 1:05:40.3 1:34.4 21:11/M
53 Kellie Damaske 38 73 1:05:21.7 1:06:01.3 0:39.6 21:18/M
54 Emily Pflugh 26 75 1:06:49.4 1:08:23.7 1:34.3 22:04/M
55 Corinne Mateyak 35 76 1:09:50.7 1:10:55.4 1:04.7 22:53/M
56 Meghann McGonagle 24 77 1:09:54.3 1:10:56.7 1:02.4 22:53/M
57 Roxanne Warner 26 78 1:09:55.7 1:10:57.3 1:01.6 22:53/M
58 Linda Gourlay 65 79 1:10:11.5 1:10:48.8 0:37.3 22:50/M

Overall Male Open Winners

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Larry Sommers 29 1 33:22.4 33:52.6 0:30.2 10:55/M

Male 0-99

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Henry Sinopoli 64 2 34:10.0 34:37.7 0:27.7 11:10/M
2 Frank Nekic 54 3 37:14.1 37:34.7 0:20.6 12:07/M
3 Deloyd Hillock 46 8 41:19.2 41:47.4 0:28.2 13:29/M
4 Timothy Walsh 51 11 43:59.4 44:24.7 0:25.3 14:19/M
5 Michael Moore 32 14 45:22.9 45:56.4 0:33.5 14:49/M
6 Ronald Hanners 54 17 45:25.7 45:59.2 0:33.5 14:50/M
7 William Zuhl 17 18 47:00.9 47:27.6 0:26.7 15:18/M
8 Josh Pollyea 28 30 49:05.6 49:49.8 0:44.2 16:04/M
9 Jeff Ullig 27 31 49:05.8 49:50.2 0:44.4 16:05/M
10 Colin Brushwyler 11 38 51:39.3 52:08.7 0:29.4 16:49/M
11 Jason Wood 17 44 52:44.3 53:11.7 0:27.4 17:09/M
12 Zane Damaske 7 46 53:10.8 53:50.4 0:39.6 17:22/M
13 Justin Damaske 28 51 55:09.2 55:50.6 0:41.4 18:01/M
14 Travis Worden 18 54 57:27.9 58:03.3 0:35.4 18:44/M
15 Robert Henson 39 61 1:00:25.2 1:00:55.4 0:30.2 19:39/M
16 Jeff Howard 31 66 1:02:06.1 1:03:25.6 1:19.5 20:27/M
17 Jen Ruchti 32 67 1:03:07.2 1:04:01.4 0:54.2 20:39/M
18 Raymond Harris 60 72 1:04:42.8 1:05:46.3 1:03.5 21:13/M
19 Joshua Pflugh 23 74 1:06:48.2 1:08:23.6 1:35.4 22:04/M