LAKEWOOD INVITATIONAL #2 AT LAKE ODESSA

back to results

Sep. 24, 2009

LAKEWOOD INVITATIONAL #2 AT LAKE ODESSA
Lake Odessa
Provided by Playmakers
           LAKEWOOD INVITATIONAL #2 AT LAKE ODESSA LAKEWOOD HIGH SCHOOL--09/24/09



GIRLS TEAM SCORES

1. DeWitt 26 3. Lake Odessa Lakewood 70

2. Hart 67 4. Holland Black River 75



GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS

1. Nicole Zeinstra (SO) Holland Black River 10 20:44.9 1

2. Lara Salazar (9) Hart 23 22:00.0 2

3. Jessica D'Haene (10) DeWitt 48 22:00.5 3

4. Grace Bogart (9) DeWitt 51 22:02.6 4

5. Sophia Lantz (11) DeWitt 14 22:15.6 5

6. Kayla Parker (9) DeWitt 15 22:16.8 6

7. Cassie Thelen (11) Lake Odessa Lakewood 33 22:29.6 7

8. Beth Coon (11) DeWitt 12 22:51.0 8

9. Kara Nesbit (10) Hart 22 22:56.8 9

10. Kathryn Fehrenbach (11) DeWitt 13 23:11.3 P

11. Renee LaCharite (11) DeWitt 45 23:13.1 P

12. Danielle Motz (11) DeWitt 41 23:14.5 -

13. Kaila Black (9) DeWitt 11 23:22.9 -

14. Roxanne Powelson (10) Lake Odessa Lakewood 29 23:30.2 12

15. Madeline Andrew (SO) Holland Black River 1 23:31.5 13

16. Ashley Joiner (SO) Holland Black River 7 23:57.2 14

17. Allison Tubbs (12) Hart 24 24:15.0 15

18. Maria Patrick (11) Lake Odessa Lakewood 26 24:47.2 16

19. Erin Lucian (12) DeWitt 44 25:04.9 -

20. Susie Quint (12) Lake Odessa Lakewood 30 25:14.9 17

21. Cheyenne Smith (10) Lake Odessa Lakewood 31 25:18.5 18

22. Shelby Grambau (12) DeWitt 47 25:21.8 -

23. Claire Pabst (9) DeWitt 40 25:22.0 -

24. Maggie Salewski (10) Lake Odessa Lakewood 36 25:37.0 P

25. Abbey Hadar (11) DeWitt 46 25:44.8 -

26. Amber Courter (11) DeWitt 49 25:52.1 -

27. Ustina Shives (10) DeWitt 39 25:56.5 -

28. Sarah McCulley (12) Hart 21 26:09.4 20

29. Sabryna Davis (12) Hart 18 26:37.3 21

30. Britney Flanery (9) Hart 19 26:45.0 P

31. Danielle Maly (SO) Holland Black River 8 27:19.8 23

32. Carolyn Vilona (12) DeWitt 37 27:24.4 -

33. DiAnna Majors (9) DeWitt 43 27:57.7 -

34. Sarah Ellis (SO) Holland Black River 6 28:02.9 24

35. Taylar Miller (11) DeWitt 42 28:06.8 -

36. Dakota Spitzley (12) Lake Odessa Lakewood 32 28:07.2 P

37. Paige Patrick (11) Lake Odessa Lakewood 27 28:20.5 -

38. Shelby Stein (11) DeWitt 38 28:29.5 -

39. Taylor Canfield (11) DeWitt 50 28:32.0 -

40. Jessica Bailey (11) DeWitt 52 29:25.9 -

41. Rachel Poole (10) Lake Odessa Lakewood 28 30:14.9 -

42. Sara Gale (10) Hart 20 33:54.8 P



GIRLS TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. DeWitt Jessica D'Haene (10) 3 22:00 3

Grace Bogart (9) 4 22:02 4

Sophia Lantz (11) 5 22:15 5

Kayla Parker (9) 6 22:16 6

Beth Coon (11) 8 22:51 8

Kathryn Fehrenbach (11) 10 23:11

Renee LaCharite (11) 11 23:13



** TEAM TOTAL ** 1:51:24 26



2. Hart Lara Salazar (9) 2 22:00 2

Kara Nesbit (10) 9 22:56 9

Allison Tubbs (12) 17 24:15 15

Sarah McCulley (12) 28 26:09 20

Sabryna Davis (12) 29 26:37 21

Britney Flanery (9) 30 26:45

Sara Gale (10) 42 33:54



** TEAM TOTAL ** 2:01:57 67



3. Lake Odessa Lakewood Cassie Thelen (11) 7 22:29 7

Roxanne Powelson (10) 14 23:30 12

Maria Patrick (11) 18 24:47 16

Susie Quint (12) 20 25:14 17

Cheyenne Smith (10) 21 25:18 18

Maggie Salewski (10) 24 25:37

Dakota Spitzley (12) 36 28:07



** TEAM TOTAL ** 2:01:18 70



4. Holland Black River Nicole Zeinstra (SO) 1 20:44 1

Madeline Andrew (SO) 15 23:31 13

Ashley Joiner (SO) 16 23:57 14

Danielle Maly (SO) 31 27:19 23

Sarah Ellis (SO) 34 28:02 24



LAKEWOOD INVITATIONAL #2 AT LAKE ODESSA LAKEWOOD HIGH SCHOOL--09/24/09



BOYS TEAM SCORES

1. Hart 38 3. Lake Odessa Lakewood 56

2. Holland Black River 47 4. DeWitt 72



BOYS INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS

1. Tucker Seese (11) Lake Odessa Lakewood 87 17:22.4 1

2. Jon Studer (12) Hart 78 17:26.3 2

3. Todd Krieger (11) Holland Black River 57 18:18.1 3

4. Cameron Jones (9) Holland Black River 55 18:22.9 4

5. Brandon Sinner (11) Kentwood West Michigan Lutheran 91 18:26.0 -

6. Nate Kimble (9) DeWitt 67 18:27.0 5

7. Jon Szwarc (12) Hart 79 18:44.7 6

8. Zach Hintz (9) Hart 77 18:45.7 7

9. Angel Tienda (12) Hart 80 18:52.0 8

10. Adam Senters (11) Lake Odessa Lakewood 88 18:55.1 9

11. Jason Foltz (12) Lake Odessa Lakewood 84 19:09.2 10

12. Erik Angerer (11) Holland Black River 50 19:12.1 11

13. Luciano Hernandez (9) Holland Black River 54 19:20.5 12

14. Eddie Barta (12) Lake Odessa Lakewood 82 19:22.4 13

15. Adam Lyman (12) DeWitt 93 19:25.4 14

16. Collen Griffis (12) Hart 76 19:29.3 15

17. Kegan McKinnon (11) DeWitt 70 19:31.2 16

18. Mitchell Kiss (9) Holland Black River 56 19:37.1 17

19. Joe Wojciechowski (9) DeWitt 74 19:37.8 18

20. Casey Harless (12) DeWitt 66 19:40.9 19

21. Andrew Rogoszew (9) DeWitt 72 20:08.7 P

22. Nate Knauf (10) DeWitt 68 20:13.5 P

23. DeMarcus Young (11) Holland Black River 61 20:21.1 P

24. Nick Blocher (12) Lake Odessa Lakewood 83 20:28.7 23

25. Michael Kutch (11) Lake Odessa Lakewood 85 20:29.9 P

26. Daniel Holobaugh (11) Kentwood West Michigan Lutheran 90 20:33.1 -

27. Kyle Vanderlaan (12) Hart 81 20:35.4 P

28. Nate VanderWall (11) Kentwood West Michigan Lutheran 92 20:40.2 -

29. Nolan Stoepker (9) Lake Odessa Lakewood 89 20:48.0 P

30. Brandon Phillips (10) Lake Odessa Lakewood 86 20:49.0 -

31. Alexander Nawrocki (11) Holland Black River 58 20:54.7 P

32. Joseph Perez (9) Holland Black River 60 21:04.6 -

33. David Olgers (SO) Holland Black River 59 21:05.0 -

34. Ethan Coster (11) Holland Black River 51 21:06.4 -

35. Jacob Swanson (11) DeWitt 73 21:32.1 -

36. Matt Gallagher (12) DeWitt 65 21:42.8 -

37. Brian DeForrest (11) DeWitt 64 21:56.9 -

38. Andrew Draves (9) Hart 75 22:08.5 P

39. Jacob Mihlke (9) DeWitt 71 22:30.0 -

40. Brantley Barnes (11) DeWitt 63 22:48.7 -

41. Eric Harmsen (9) Holland Black River 53 23:52.3 -



BOYS TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Hart Jon Studer (12) 2 17:26 2

Jon Szwarc (12) 7 18:44 6

Zach Hintz (9) 8 18:45 7

Angel Tienda (12) 9 18:52 8

Collen Griffis (12) 16 19:29 15

Kyle Vanderlaan (12) 27 20:35

Andrew Draves (9) 38 22:08



** TEAM TOTAL ** 1:33:16 38



2. Holland Black River Todd Krieger (11) 3 18:18 3

Cameron Jones (9) 4 18:22 4

Erik Angerer (11) 12 19:12 11

Luciano Hernandez (9) 13 19:20 12

Mitchell Kiss (9) 18 19:37 17

DeMarcus Young (11) 23 20:21

Alexander Nawrocki (11) 31 20:54



** TEAM TOTAL ** 1:34:49 47



3. Lake Odessa Lakewood Tucker Seese (11) 1 17:22 1

Adam Senters (11) 10 18:55 9

Jason Foltz (12) 11 19:09 10

Eddie Barta (12) 14 19:22 13

Nick Blocher (12) 24 20:28 23

Michael Kutch (11) 25 20:29

Nolan Stoepker (9) 29 20:48



** TEAM TOTAL ** 1:35:16 56



4. DeWitt Nate Kimble (9) 6 18:27 5

Adam Lyman (12) 15 19:25 14

Kegan McKinnon (11) 17 19:31 16

Joe Wojciechowski (9) 19 19:37 18

Casey Harless (12) 20 19:40 19

Andrew Rogoszew (9) 21 20:08

Nate Knauf (10) 22 20:13



** TEAM TOTAL ** 1:36:40 72



5. Kentwood West Michigan Lutheran Brandon Sinner (11) 5 18:26

Daniel Holobaugh (11) 26 20:33

Nate VanderWall (11) 28 20:40



** TEAM TOTAL ** 59:39