Run for Ryan

back to results

Sep. 12, 2009

Run for Ryan
Flatrock, MI
Provided by Everal Race Management


Overall Female Overall Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Ringbloom Flat Rock MI 221 23 6 23:01.0 7:25/M
Top
Overall Male Overall Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Woods Rockwood MI 202 16 1 20:07.9 6:29/M
Top
Overall Female Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rena Livernois Grosse Ile MI 234 45 12 25:59.2 8:23/M
Top
Overall Male Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Durbin Carleton MI 246 43 2 20:26.2 6:35/M
Top
Male 10 & under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Landon Kincaid Riverview MI 239 5 47 32:47.6 10:35/M
2 Alec Noon Flat Rock MI 253 10 50 33:54.2 10:56/M
3 Brannon Kincaid Riverview MI 261 9 53 34:04.4 10:59/M
Top
Female 13 to 14
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katherine Stock Flat Rock MI 215 14 10 24:53.4 8:02/M
2 Chelsea Kecskes Flat Rock MI 270 14 68 54:43.2 17:39/M
3 Daricin Brown Flat Rock MI 271 14 69 54:43.8 17:39/M
Top
Female 15 to 16
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caitlyn Williams Flat Rock MI 276 15 29 29:17.4 9:27/M
2 Sam Chrdamone Flat Rock MI 275 15 46 32:43.5 10:33/M
3 Kianna Smith Flat Rock MI 244 15 49 33:52.3 10:55/M
Top
Male 15 to 16
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kameron Kosowski Dearborn Hts. MI 237 16 45 32:29.3 10:29/M
Top
Female 20 to 24
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Richardson Trenton MI 223 23 23 28:33.9 9:13/M
2 Tanya Wright Brownstown MI 210 22 42 32:07.7 10:22/M
3 Emily Rice Woodhaven MI 222 22 43 32:08.2 10:22/M
4 Sarah Conlin Flat Rock MI 204 20 55 39:22.8 12:42/M
Top
Female 25 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marjorie Clubbs Woodhaven MI 206 28 18 26:44.7 8:37/M
2 Erin Wiley Allen Park MI 211 27 26 28:49.3 9:18/M
3 Lisa Maitland Dearborn MI 233 25 37 30:52.9 9:57/M
4 Leah Tolliver Newport MI 213 29 40 31:32.3 10:10/M
5 Anya Marcero Perrysburg OH 208 26 52 34:04.0 10:59/M
6 Jenny Braun Dearborn Hts. MI 157 29 57 40:23.0 13:02/M
7 Fizah Khan Brownstown MI 236 29 58 40:24.8 13:02/M
8 Julie Weatherhead Woodhaven MI 306 25 66 49:40.6 16:01/M
9 Morgan Sanford Trenton MI 273 26 67 52:27.1 16:55/M
Top
Male 25 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Floritti Northville MI 269 28 15 26:27.9 8:32/M
2 Kyle Kosowski Dearborn MI 235 25 24 28:46.3 9:17/M
Top
Female 30 to 34
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Burke New Boston MI 250 33 20 27:39.2 8:55/M
2 Valory Reams Carleton MI 266 34 25 28:48.8 9:17/M
3 Nicole Johnson Southgate MI 242 33 32 29:43.5 9:35/M
4 Keri Kincaid Riverview MI 240 34 48 32:47.9 10:35/M
Top
Male 30 to 34
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gregory Newsome 277 31 5 22:40.1 7:19/M
Top
Female 35 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denise Dashner Temperance MI 247 39 7 23:33.6 7:36/M
2 Lynn Kaisler Flat Rock MI 238 35 17 26:33.3 8:34/M
3 Dina Morrison Brownstown MI 232 38 44 32:23.8 10:27/M
4 Heather Noon Flat Rock MI 254 37 51 33:54.7 10:56/M
Top
Male 35 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Merkel Monroe MI 257 39 3 21:57.4 7:05/M
2 Tim Kozlo Allen Park MI 252 36 8 24:11.8 7:48/M
3 Stephen Lopez Flat Rock MI 256 37 13 26:10.1 8:26/M
4 Louis Goldobin Flat Rock MI 265 37 16 26:32.9 8:34/M
5 Mike Briscoe Woodhaven MI 207 38 19 26:45.3 8:38/M
Top
Female 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Suzanne Cyphers Brownstown MI 201 40 21 27:50.6 8:59/M
2 Cathy Mikesell Newport MI 267 43 31 29:34.7 9:32/M
3 Marty Hood New Boston MI 255 41 39 31:06.9 10:02/M
4 Beth Byrd Wyandotte MI 205 40 54 35:22.1 11:25/M
Top
Male 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Russ Ludke Rockwood MI 260 40 22 28:16.3 9:07/M
Top
Female 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindy Bachler Newport MI 258 46 27 29:10.7 9:25/M
2 Rosemary Souva Flat Rock MI 268 47 30 29:33.1 9:32/M
3 Lori Conlin Flat Rock MI 203 45 56 39:23.5 12:42/M
Top
Male 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Magle Allen Park MI 272 48 38 30:59.4 10:00/M
Top
Female 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenda Murphy Taylor MI 229 54 60 40:30.1 13:04/M
Top
Male 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Sibrel Grosse Ile MI 200 53 4 22:35.5 7:17/M
2 Domingo Valadez Temperance MI 212 50 14 26:19.4 8:29/M
3 John McDonald Brownstown MI 230 53 28 29:13.9 9:25/M
Top
Female 55 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deborah Nyholm Flat Rock MI 226 59 62 49:34.9 15:59/M
Top
Male 55 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Nyholm Flat Rock MI 227 59 63 49:36.8 16:00/M
2 David Topolewski South Rockwood MI 263 56 64 49:38.3 16:01/M
Top
Female 60 to 64
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Steinhauser La Salle MI 262 64 34 30:21.0 9:47/M
Top
Male 60 to 64
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donald Spaulding Carleton MI 214 62 9 24:52.9 8:01/M
2 Michael Weatherhead Woodhaven MI 305 60 65 49:39.9 16:01/M
Top
Male 65 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Verlin Sweatt Temperance MI 217 68 11 25:11.0 8:07/M
2 Gerald Wilder Dearborn MI 145 68 33 30:19.9 9:47/M
3 Tom Nyholm Temperance MI 228 69 35 30:24.5 9:48/M
4 Archie Pollard Detroit MI 224 67 36 30:46.9 9:55/M
5 Nelson Splegel Taylor MI 219 67 59 40:25.6 13:02/M
Top
Female 70 to 74
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbara Coakely Grosse Ile MI 248 72 61 41:39.4 13:26/M
Top
Male 70 to 74
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alwyn Marshall Trenton MI 274 71 41 32:03.4 10:20/M



Overall Female Overall Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristy Wright Rockwood MI 143 31 7 36:18.6 7:18/M
Top
Overall Male Overall Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Piippo Detroit MI 151 30 1 25:50.4 5:12/M
Top
Overall Female Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beverly Booth Carleton MI 132 50 25 41:37.2 8:22/M
Top
Overall Male Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Kleman Temperance MI 123 48 5 34:12.8 6:53/M
Top
Male 15 to 16
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zach Graber Flat Rock MI 140 15 4 31:22.4 6:19/M
Top
Female 17 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angie Souva Flat Rock MI 135 17 15 39:51.6 8:01/M
2 Morgan White Monroe MI 139 17 28 43:02.6 8:40/M
Top
Male 17 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kip Keichert Flat Rock MI 158 17 8 37:46.4 7:36/M
2 Sam Jabara Flat Rock MI 154 19 9 38:00.1 7:39/M
3 Dave Topolewski Ypsilanti MI 152 17 10 38:57.6 7:50/M
4 Jacob Racisz Flat Rock MI 150 17 11 39:03.2 7:51/M
5 Joe Conner Flat Rock MI 153 18 23 41:06.0 8:16/M
6 Spencer Brainard Grosse Ile MI 155 18 52 55:51.7 11:14/M
Top
Female 20 to 24
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Wheeler Woodhaven MI 101 24 26 41:48.7 8:25/M
Top
Male 20 to 24
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Craig Ringbloom Flat Rock MI 112 23 2 29:15.5 5:53/M
2 Thomas Richmond Flat Rock MI 133 22 3 30:42.1 6:11/M
3 Daniel McLaughlin Flat Rock MI 136 20 22 40:48.7 8:13/M
Top
Male 25 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Bertera Belleville MI 147 29 31 43:43.1 8:48/M
Top
Female 30 to 34
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Allison Wright Redford MI 142 33 39 47:00.3 9:27/M
2 Kim Turner Monroe MI 108 33 42 48:08.7 9:41/M
3 Stephanie McElroy Taylor MI 122 34 44 48:15.8 9:42/M
4 Crystal Firsdon Brownstown MI 126 34 46 49:04.1 9:52/M
5 Angela Rappa Canton MI 103 30 47 49:13.8 9:54/M
Top
Male 30 to 34
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Polley Allen Park MI 114 30 30 43:21.1 8:43/M
Top
Female 35 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cristine Polgar Brownstown MI 115 39 13 39:29.7 7:57/M
2 Nancy Stock Flat Rock MI 109 37 51 51:08.6 10:17/M
3 Tracy Julvezan Brownstown MI 102 38 53 59:59.9 12:04/M
Top
Male 35 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Morrison Brownstown MI 120 37 12 39:05.8 7:52/M
2 Nick Colella Grosse Ile MI 129 39 34 44:02.3 8:52/M
3 Bill Rice Flat Rock MI 105 39 38 46:46.2 9:25/M
4 David Pierce Flat Rock MI 104 39 40 47:10.6 9:29/M
Top
Female 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gerri Harmer Brownstown MI 124 41 32 43:51.5 8:49/M
2 Shelley Wettergren Brownstown MI 144 44 37 46:03.0 9:16/M
3 Holly Mitchell Gibraltar MI 117 41 48 49:17.7 9:55/M
Top
Male 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Cook Flat Rock MI 130 40 36 45:02.6 9:04/M
Top
Female 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann Savonen Carleton MI 111 48 27 42:06.5 8:28/M
2 Cheryl McElvany Monroe MI 118 49 35 44:55.2 9:02/M
3 June White Monroe MI 128 47 45 48:32.2 9:46/M
Top
Male 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Zittel Waterford MI 138 46 14 39:32.8 7:57/M
2 John Hill Flat Rock MI 125 49 24 41:23.4 8:20/M
3 Michael Kakos Southgate MI 146 47 41 47:22.4 9:32/M
Top
Female 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cynthia McDonald Flat Rock MI 121 52 50 49:52.5 10:02/M
Top
Male 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Czapor Franklin MI 141 50 6 34:36.7 6:58/M
2 Bob Dushane Monroe MI 127 50 17 40:20.9 8:07/M
3 Mark Ferguson Flat Rock MI 149 54 19 40:29.6 8:09/M
4 John Moyer Flat Rock MI 156 54 20 40:30.6 8:09/M
5 Marty Bertera Wyandotte MI 148 52 29 43:14.0 8:42/M
6 James McDonald Flat Rock MI 119 53 33 43:58.1 8:51/M
Top
Male 55 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Pawlukiewicz Flat Rock MI 116 58 16 39:52.7 8:01/M
2 Mark Delbrugge Southgate MI 107 58 18 40:27.1 8:08/M
Top
Male 60 to 64
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charles Coaker New Boston MI 131 61 21 40:38.0 8:11/M
2 Larry Wibright Plymouth MI 137 62 43 48:10.4 9:41/M
3 Joseph Polley Carleton MI 113 61 49 49:30.3 9:58/M
Top
Male 65 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Al Buffalo Flat Rock MI 134 67 54 1:27:06.0 17:32/M

Flatrock, MI
Provided by Everal Race Management