Rose City/Lupton

back to results

Sep. 7, 2009

Rose City/Lupton
Rose City/Lupton, MI
Provided by Everal Race Management


Overall Female Overall Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abigail Nelkie 745 26 4 33:37.3 6:43/M
Overall Male Overall Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Martin Nelkie 746 17 1 30:26.5 6:05/M
Female 14 to 29 "Not Old Yet"
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heidi Frei Lansing MI 793 29 8 38:40.0 7:44/M
2 Michelle Reed Sterling MI 779 28 28 50:32.4 10:06/M
3 Lisa Gulser 720 26 33 55:08.9 11:02/M
4 Katy Page 728 14 39 1:00:47.3 12:09/M
5 Amanda Ludlow 718 16 41 1:01:58.2 12:24/M
6 Kacey Robbins 755 22 43 1:03:07.9 12:37/M
7 Megan Illig 733 28 48 1:05:36.2 13:07/M
8 Courtney Ludlow 719 14 50 1:14:59.5 15:00/M
Male 14-29 "Not Old Yet"
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steven Wysocki 753 16 3 32:51.8 6:34/M
2 Scott Garnett 738 19 6 36:05.8 7:13/M
3 Alex Jones Alger MI 767 16 11 39:23.2 7:53/M
4 Justin Phillips Saint Clair Shores 776 28 12 39:31.3 7:54/M
5 Jacob Herrin Charlotte MI 765 15 30 54:04.5 10:49/M
6 John Florian Rose City MI 768 21 36 57:54.7 11:35/M
Female 30 to 60 "Almost Old"
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Badgerow 761 53 14 40:52.6 8:10/M
2 Rhonda Emery Redford MI 789 44 15 41:07.2 8:13/M
3 Jenny Schmitt 740 33 16 42:26.2 8:29/M
4 Holly Brindley West Branch MI 782 37 19 45:18.9 9:04/M
5 Sara Maison 750 31 21 47:27.1 9:29/M
6 Ella Robbins West Branch MI 773 43 24 48:38.0 9:44/M
7 Christine McKenzie 743 36 25 48:44.4 9:45/M
8 Manlyn Shaski Montrose MI 784 46 26 49:30.9 9:54/M
9 Mandy Canute 744 31 27 50:27.1 10:05/M
10 Karen Lewis Brighton MI 785 50 29 50:42.2 10:08/M
11 Connie Oliver 734 54 32 54:43.1 10:57/M
12 Darci Smith Chicago IL 770 39 35 56:11.8 11:14/M
13 Doris Pviest West Branch MI 772 59 40 1:00:57.4 12:11/M
14 Tammy Lebzelter 725 43 42 1:02:21.5 12:28/M
15 Mechelle Strobel Saginaw MI 729 41 44 1:03:20.7 12:40/M
16 Kim Darlington Rose City MI 756 46 45 1:03:23.1 12:41/M
17 Lisa Anderson 739 43 46 1:04:18.0 12:52/M
18 Rebecca Allen South Branch MI 781 36 47 1:04:23.5 12:53/M
19 Lori Shiels Wyandotte MI 775 37 49 1:14:57.6 14:59/M
20 P. J Coldren 721 56 51 1:15:31.8 15:06/M
21 Lori Page 727 44 52 1:16:42.9 15:20/M
Male 30 to 60 "Almost Old"
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Badgerow Jr 760 32 2 31:20.6 6:16/M
2 Doyle David 741 53 5 34:44.7 6:57/M
3 Marty Johnson Lapeer MI 787 46 7 36:37.9 7:19/M
4 Justin Kunkle Volcano HI 794 31 9 38:40.4 7:44/M
5 Kevin Allen Rose City MI 790 46 10 38:56.3 7:47/M
6 Curt Best Sterling Heights M 777 57 13 40:43.3 8:09/M
7 Charles Arntz Swartz Creek MI 763 54 17 44:29.5 8:54/M
8 Jonathan Lewis Brighton MI 786 54 18 44:43.0 8:57/M
9 Brian Brindley 783 32 20 45:35.7 9:07/M
10 Shawn Maison 751 30 22 47:28.5 9:30/M
11 Dennis Nurski 730 60 23 47:35.5 9:31/M
12 David Sanders Swartz Creek MI 762 56 31 54:06.0 10:49/M
13 Michael Swisher Chicago IL 771 47 34 56:11.3 11:14/M
14 Ken Whitinger East Lansing MI 764 40 37 58:10.0 11:38/M
Male 61 & up "Old"
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Exelby Ann Arbor MI 795 65 38 59:50.0 11:58/M
2 Ed Crawford West Branch MI 780 64 53 2:06:54.9 25:23/M



Overall Female Overall Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melanie Pretzer 752 53 1 1:09:01.9 13:48/M
Overall Male Overall Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chuck Snyder 735 62 7 1:18:28.6 15:42/M
Female 14-29 "Not Old Yet"
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Hock 759 29 10 1:20:27.6 16:05/M
Female 30-60 "Almost Old"
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sharon Noffsinger 723 40 3 1:15:37.1 15:07/M
2 Rose Poskitt 722 40 4 1:15:38.1 15:08/M
3 Kathy David 742 53 5 1:15:39.3 15:08/M
4 Kate Gammicehia Rose City MI 766 33 6 1:16:48.7 15:22/M
5 Karen Myers West Branch MI 774 49 8 1:18:29.0 15:42/M
6 Toni Wiles 757 58 9 1:19:26.9 15:53/M
7 Joan Barter Lupton MI 747 52 12 1:26:28.4 17:18/M
8 Denise Polin 758 51 13 1:26:28.6 17:18/M
9 Brenda Bates 732 48 14 1:31:58.5 18:24/M
10 Gayle Gellert Warren MI 792 50 16 1:36:07.2 19:13/M
11 Nancy McCauley West Branch MI 788 59 17 1:36:29.0 19:18/M
12 Leah Pauley 749 60 18 1:36:29.4 19:18/M
13 Alisa Schwind 737 38 19 1:44:55.0 20:59/M
14 Janet Quillan 797 30 20 1:50:23.9 22:05/M
15 Cindy Evans 796 50 21 1:50:24.5 22:05/M
16 Lauri Finerty 754 53 22 2:06:48.8 25:22/M
Male 30-60 "Almost Old"
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glen Gellert Mount Clemens MI 791 48 15 1:36:06.5 19:13/M
2 Scott Fiwerty Alger MI 778 49 23 2:06:51.3 25:22/M
Female 61 & up "Old"
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Florian Rose City MI 769 63 11 1:24:17.5 16:51/M
No Age Provided
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jannette McCleary 748 99 2 1:11:43.2 14:21/M

Rose City/Lupton, MI
Provided by Everal Race Management