The Flint Journal 11th Annual Catch Your Breath

back to results

Jul. 7, 2007

The Flint Journal 11th Annual Catch Your Breath
Flint, MI
Provided by Gault Race Mgmt.


AGE-GROUP RESULTS
2007 CATCH YOUR BREATH - 10K RUN RESULTS
SATURDAY, JULY 7, 2007
******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 1 Kirk Walrath Fenton 37 34:01 5:29
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 5 Suzanne Larsen Fenton 29 36:23 5:52

MALE AGE GROUP: 1 - 17
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 4 Joe Maki Flint 17 35:52 5:47
2 14 Ryan Petry Birmingham 16 39:17 6:20
3 20 Brett Burdick Grand Blanc 16 40:23 6:31
4 21 Tyler Gatlin Swartz Creek 16 41:29 6:41
5 28 Michael Stratton Ii Flint 14 43:12 6:58
6 187 Kirk Otto Clio 15 59:18 9:33
7 220 Matthew Jones Davison 17 1:02:41 10:06
8 227 Allan Case Davison 17 1:03:04 10:10

FEMALE AGE GROUP: 1 - 17
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 89 Hannah Alexander Grand Blanc 14 50:35 8:09
2 106 Naomi Matley Clover 11 52:01 8:23
3 136 Katie Mangapora Fenton 17 54:50 8:50

MALE AGE GROUP: 18 - 24
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 2 Tyler Silverthorn Swartz Creek 19 35:21 5:42
2 17 Phil Edwards Flushing 20 39:43 6:24
3 59 Jameson Curtis Swartz Creek 19 48:06 7:45
4 76 Peter Melkus Grand Blanc 22 49:28 7:58
5 94 Steve Wolbert East Lansing 24 50:56 8:12
6 223 Jonathan Edwards Grand Blanc 24 1:02:43 10:06
7 226 Michael Brocklehurst Davison 19 1:03:03 10:09
8 322 Kyle Atkins Burton 19 1:14:07 11:56

FEMALE AGE GROUP: 18 - 24
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 54 Raychel Schumacher New York 23 47:29 7:39
2 65 Kirsten Peterson Fenton 18 48:26 7:48
3 127 Christina Lafata Eastpointe 22 54:09 8:43
4 159 Shelley Ewing Bloomfield Hills 20 56:27 9:06
5 184 Kristin Carley Davison 22 59:05 9:31
6 192 Elizabeth Ptak Swartz Creek 20 1:00:15 9:42
7 203 Melissa Blevins Flint 22 1:01:26 9:54
8 214 Jessica White Grand Blanc 24 1:02:00 9:59
9 216 Virginia Cates Anderson 21 1:02:23 10:03
10 217 Amanda English Fenton 21 1:02:23 10:03
11 231 Katrina Neeley Montrose 22 1:03:22 10:13
12 239 Christina Shaver Davison 21 1:03:49 10:17
13 240 Joylynn Smith Burton 21 1:03:49 10:17
14 271 Lesli Fisher Ann Arbor 23 1:07:17 10:50
15 272 Jennifer Davis Grand Blanc 24 1:07:19 10:51
16 465 Tesia Smylor Mt. Morris 24 1:35:30 15:23

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 23 Josh Barden Burton 29 42:19 6:49
2 56 Brandon Perry Burton 27 47:43 7:41
3 66 Michael Kirby Grand Blanc 29 48:27 7:48
4 73 Randy Will Flint 28 49:10 7:55
5 83 Brooks Hutton Davison 25 50:13 8:06
6 95 Carl Bastien Flint 25 51:00 8:13
7 121 Jeff Nickerson St Clair Shores 28 53:29 8:37
8 135 Matthew Mangapora Fenton 25 54:50 8:50
9 195 Rodney Wendling New Lothrop 28 1:00:34 9:45
10 206 Jeff Clark Flushing 29 1:01:41 9:56
11 209 Justin Green Grand Blanc 25 1:01:47 9:57
12 304 Mark Mabilangan Burton 28 1:11:28 11:31

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 30 Jennifer Dattilio Canton 25 43:24 7:00
2 31 Sarah Shipley Canton 28 43:38 7:02
3 50 Erica Peterson Fenton 26 46:44 7:32
4 88 Maria Brandon Flint 27 50:23 8:07
5 92 Laura Good Ann Arbor 26 50:47 8:11
6 100 Erin Woodruff Davison 28 51:28 8:17
7 112 Tiffany Beath Goodrich 27 52:46 8:30
8 142 Amy Beaulac Ann Arbor 25 55:24 8:55
9 145 Julie Pomeroy Kalamazoo 25 55:29 8:56
10 175 Kelli Kirby Grand Blanc 28 58:02 9:21
11 193 Jennifer Wolgast Swartz Creek 27 1:00:18 9:43
12 194 Karyn Coles Grand Blanc 27 1:00:34 9:45
13 213 Molly Daunt Grand Blanc 26 1:01:59 9:59
14 245 Sara Persavich Sterling Hts 26 1:04:48 10:26
15 252 Sarah Schmidt Rochester 25 1:05:44 10:35
16 260 Alicia Gardner-Aben East Lansing 27 1:06:06 10:39
17 268 Melissa Barraco Goodrich 28 1:06:53 10:46
18 286 Andrea Bloomfield Davison 26 1:09:46 11:14
19 308 Tammy Hagen Clio 29 1:12:28 11:40
20 312 Jool Thompson Grand Blanc 28 1:13:05 11:46
21 313 Dana Struble Davison 29 1:13:05 11:46
22 320 Shannon Kopczyk Grand Blanc 29 1:13:59 11:55
23 329 Kim Mark Swartz Creek 28 1:14:45 12:02
24 335 Jennifer Vaneyck Flint 26 1:15:26 12:09
25 341 Jennifer Corlew Davison 29 1:16:29 12:19
26 364 Michelle Maxson Flint 29 1:18:59 12:43
27 423 Kathryn Saidoo Grand Blanc 26 1:28:16 14:13
28 425 Bethany Munsell Flint 25 1:28:18 14:13

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 7 Chris Machniak Howell 32 37:22 6:01
2 29 James Hart Royal Oak 30 43:13 6:58
3 34 Ryan Gasser Davison 34 44:44 7:12
4 55 Matthew Brandt Davison 33 47:40 7:41
5 85 Allan Motes Grand Blanc 31 50:15 8:06
6 87 Jason Ellenburg Royal Oak 31 50:23 8:07
7 102 David Hoffman Goodrich 30 51:29 8:18
8 103 Aaron Hoag Ortonville 33 51:37 8:19
9 157 Kevin Couturier Clio 30 56:21 9:05
10 189 Jasen Anthony Swartz Creek 33 59:46 9:38
11 222 Stephen Bobowski Davison 33 1:02:43 10:06
12 303 Mark Wheaton Burton 34 1:11:28 11:31
13 422 Paul Anderson Grand Blanc 34 1:28:15 14:13

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 72 Nicole Stevens Flint 31 49:02 7:54
2 113 Stephanie Skinner Swartz Creek 32 52:49 8:31
3 129 Kelly Rivera Davison 31 54:21 8:45
4 152 Amy Wilson Grand Blanc 33 56:00 9:01
5 158 Cheryl Cannon Clarkston 30 56:23 9:05
6 161 Heather Grzymkowski Flint 32 56:49 9:09
7 207 Becky Harris Fenton 33 1:01:42 9:56
8 212 Sally Shock Flint 32 1:01:58 9:59
9 225 Debra Bobowski Davison 33 1:02:59 10:09
10 250 Michelle Ruegsegger Dryden 31 1:05:35 10:34
11 258 Carrie Jester Dublin, Oh 33 1:05:59 10:38
12 264 Amanda Hoffman Goodrich 31 1:06:39 10:44
13 280 Bethany Obloy Birmingham 32 1:08:42 11:04
14 285 Melissa Vngvarsky Waterford 31 1:09:09 11:08
15 301 Marsha Browser Flint 33 1:11:25 11:30
16 307 Lisa Fuller Dryden 33 1:12:16 11:38
17 314 Marie Glenn Flint 34 1:13:26 11:50
18 323 Faye McGee Flint 31 1:14:07 11:56
19 324 Brandi Anderson Grand Blanc 32 1:14:13 11:57
20 328 Jennifer Clark Flushing 32 1:14:45 12:02
21 370 Kristen Ochoa Holly 31 1:19:23 12:47
22 400 Lynvina Mance Flint 31 1:25:49 13:49
23 411 Stephanie Baxter Flint 31 1:27:12 14:03
24 435 Trisha Stommel Flint 31 1:29:17 14:23

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 3 Thomas Preiss South Lyon 38 35:27 5:43
2 6 Eric Larsen Fenton 36 36:52 5:57
3 9 Brent Dix Fenton 37 37:48 6:06
4 10 Brian Jones Flint 35 38:01 6:08
5 13 Ken Walrath Fenton 39 39:08 6:18
6 19 John Bardsley Manchester 36 40:15 6:29
7 49 Mark Piper Fenton 38 46:43 7:32
8 52 Jeff Wilson Grand Blanc 37 47:27 7:39
9 57 Shaun Hardimon Linden 39 47:47 7:42
10 58 Nate Iikubo Troy 36 48:01 7:44
11 71 Michael Spleet Flint 37 49:02 7:54
12 81 Charles Huston Owosso 37 49:57 8:03
13 101 David Ren 37 51:28 8:18
14 114 Keith Mamola Flint 37 52:50 8:31
15 117 Neal Hegarty Grand Blanc 36 53:18 8:35
16 128 David Monan Goodrich 37 54:09 8:43
17 162 Rich Marr Flint 37 56:52 9:10
18 191 Erich Thiel Davison 35 1:00:01 9:40
19 221 Brian Simmerman Swartz Creek 39 1:02:42 10:06
20 244 Adrian Robertson Flint 38 1:04:39 10:25
21 310 Tom Crawford Fenton 39 1:13:04 11:46
22 516 Dave Flowers Davison 38 1:53:42 18:19

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 42 Valerie Fontan Flushing 39 45:29 7:20
2 84 Jacqueline Smiley Grand Blanc 38 50:14 8:06
3 98 Dee Weaver Davison 38 51:19 8:16
4 138 Beth Westerholm Brighton 35 55:16 8:54
5 144 Kimberly Leverette Flushing 36 55:28 8:56
6 149 Marci Colyer Flint 38 55:41 8:58
7 181 Terri Emmons Fenton 35 58:39 9:27
8 198 Joan Miller Flint 39 1:00:53 9:48
9 246 Danielle Letter Flushing 36 1:04:55 10:27
10 253 Katie Roy Flint 36 1:05:45 10:35
11 266 Jacqueline Spicer Waterford 38 1:06:41 10:45
12 279 Gloria Rendon Grand Blanc 36 1:08:36 11:03
13 295 Joanne Check Davison 39 1:10:53 11:25
14 305 Toni Moore Swartz Creek 39 1:11:43 11:33
15 309 Donna McLean Davison 37 1:12:33 11:41
16 315 Joelle Jordan Flint 39 1:13:30 11:50
17 319 Jayne Soboleski Flushing 37 1:13:48 11:53
18 325 Lori Anthony Swartz Creek 39 1:14:20 11:58
19 339 Bridget Ross Grand Blanc 39 1:16:08 12:16
20 343 Kimberly Ratliff Flint 35 1:17:06 12:25
21 349 Christine Travis Davison 39 1:17:20 12:27
22 352 Rebecca Haughey Flint 37 1:17:28 12:29
23 353 Mary Hewitt Flint 39 1:17:30 12:29
24 354 Amy Wykes Flushing 37 1:17:57 12:33
25 362 Melissa Heckman Flint 37 1:18:40 12:40
26 366 Joanne Touchette Davison 39 1:19:15 12:46
27 369 Kelly Scotland Grand Blanc 38 1:19:16 12:46
28 373 Carey King Flint 38 1:20:49 13:01
29 374 Tracy Reeves Burlington 36 1:20:52 13:01
30 375 Shawn Talifarro E. Lansing 37 1:20:53 13:02
31 376 Cindy Gunn Flint 36 1:20:54 13:02
32 429 Jane McComb Burton 35 1:28:44 14:17
33 433 Donna Thorpe Burton 36 1:28:47 14:18
34 517 Christy Flowers Davison 38 1:53:43 18:19

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 11 John Niven Swartz Creek 43 38:06 6:08
2 25 Phil Hamelin Clarkston 42 42:36 6:52
3 32 William Preston Davison 41 43:48 7:04
4 33 Rob Filarecki Lake Orion 41 44:38 7:11
5 35 Kirk Timmons Davison 42 44:48 7:13
6 38 Michaek Smith Burton 44 44:56 7:14
7 45 Tim Brooks Flushing 42 45:59 7:25
8 53 Steve Maki Flint 44 47:27 7:39
9 70 Lawrence Brown Grand Blanc 41 49:01 7:54
10 104 John Spidle Lapeer 40 51:43 8:20
11 119 Bob Rodgers Acworth, Ga 42 53:23 8:36
12 124 Bill Hardimon Linden 42 53:46 8:40
13 125 Randy Rosenbrook Swartz Creek 41 53:50 8:40
14 131 Anthony Ellis Flushing 43 54:30 8:47
15 139 Frank Manley Burton 44 55:17 8:54
16 140 Dean Bentley Goodrich 44 55:17 8:54
17 165 Dave Krzciok Grand Blanc 43 57:03 9:12
18 201 Dale Chiles Flushing 44 1:01:09 9:51
19 233 Dewayne Williams Montrose 42 1:03:28 10:13
20 262 Everett Centerwall Ii Flint 40 1:06:21 10:41

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 48 Liz Hendershott Ortonville 42 46:38 7:31
2 60 Linda Minick Novi 40 48:11 7:46
3 61 Paulette Hoose Fenton 40 48:14 7:46
4 64 Janet Hopson Flint 41 48:20 7:47
5 77 Colleen Cady-Brown Grand Blanc 40 49:31 7:59
6 105 Patsy Phegley Fenton 43 51:44 8:20
7 108 Julie Rodgers Acworth, Ga 40 52:11 8:24
8 133 Audra Parmer Flushing 40 54:33 8:47
9 137 Dawn Swain Davison 43 55:11 8:53
10 141 Karen Bentley Goodrich 44 55:18 8:54
11 143 Gloria Maki Flint 43 55:26 8:56
12 148 Michelle Dedolph Swartz Creek 40 55:40 8:58
13 150 Sheila Allen Davison 44 55:47 8:59
14 151 Michele Hyde Flint 41 55:55 9:01
15 156 Karen Yunker Grand Blanc 44 56:18 9:04
16 167 Eileen Button Davison 40 57:18 9:14
17 171 Christie White Grand Blanc 44 57:29 9:16
18 173 Diane Seymour Linden 44 57:58 9:20
19 177 Cheryl Pierson Otisville 42 58:11 9:22
20 211 Susan Mora Fassett Fenton 44 1:01:57 9:59
21 219 Anna Caraway Flint 40 1:02:38 10:05
22 232 Shelley Hanchett Flushing 40 1:03:27 10:13
23 234 Sandra Isaacson Fenton 44 1:03:31 10:14
24 235 Fran Trecha Linden 43 1:03:31 10:14
25 236 Shawn Griffin Flint 40 1:03:36 10:15
26 247 Leeann Phillips Grand Blanc 41 1:05:02 10:29
27 259 Carole Muraske Linden 44 1:06:03 10:38
28 267 Christina Mooney Flint 43 1:06:51 10:46
29 292 Kathleen Durand Fenton 42 1:10:27 11:21
30 293 Shari Ellis Flushing 41 1:10:28 11:21
31 306 Jaynie Davis Fenton 43 1:12:10 11:38
32 311 Cindy Crawford Fenton 40 1:13:04 11:46
33 331 Lori Glenn Fenton 42 1:14:58 12:04
34 336 Debra Pastrano Grand Blanc 40 1:15:53 12:13
35 342 Deborah Porter Lake Orion 43 1:16:34 12:20
36 350 Therese Rosenbrook Swartz Creel 40 1:17:23 12:28
37 358 Maria Schubring Davison 41 1:18:32 12:39
38 360 Sarah Evans Metamora 42 1:18:37 12:40
39 402 Tawanda Chatman Flint 42 1:26:08 13:52
40 405 Candis Waltz Grand Blanc 40 1:26:48 13:59
41 420 Kris Brown Flushing 41 1:28:14 14:13
42 440 Valerie Jackson Flint 44 1:29:55 14:29
43 505 Regina White Flint 44 1:44:07 16:46

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 8 Roger Lara Grand Blanc 48 37:37 6:04
2 12 Dave Wolbert Flint 48 38:49 6:15
3 16 Gabe Makhlouf Lenox 48 39:29 6:22
4 18 Blake Taylor Romeo 49 40:02 6:27
5 22 Roger Samuel Kansas City 49 42:02 6:46
6 27 Mark Dedow Clarkston 49 42:57 6:55
7 37 Stu Allen Davison 47 44:51 7:14
8 39 Mike Froats Grand Blanc 49 45:09 7:17
9 40 Matthew Turchi Flint 48 45:19 7:18
10 41 David Mann Detroit 46 45:24 7:19
11 44 Daniel Orr Montrose 49 45:44 7:22
12 46 Joel Chipman Clarkston 48 46:04 7:25
13 62 Wade Batey Flint 49 48:14 7:46
14 80 Larry Turnage Davison 48 49:57 8:03
15 90 Steve Alexander Grand Blanc 49 50:36 8:09
16 99 Geoff Hoag Grand Blanc 47 51:20 8:16
17 107 Derrick Hassell Clio 48 52:09 8:24
18 109 Kevin Petry Birmingham 48 52:26 8:27
19 115 Andrew Griffin Flint 48 53:01 8:32
20 153 Martyn Frost Fenton 45 56:11 9:03
21 215 Yves Nugent Farmington Hills 46 1:02:01 9:59
22 270 Keith Lawrence Swartz Creek 45 1:07:03 10:48
23 321 Jim Prose Fenton 48 1:14:00 11:55
24 345 Kermit Pitts Flint 45 1:17:07 12:25
25 359 Ron Evans Metamora 49 1:18:37 12:40
26 377 Sam Crawford Mount Morris 48 1:21:00 13:03
27 432 Brian Kelley Fenton 47 1:28:45 14:18

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 75 Ruth Lara Grand Blanc 46 49:20 7:57
2 82 Sandra Carlson Fenton 46 49:57 8:03
3 132 Claire Dedow Clarkston 46 54:31 8:47
4 164 Mary Smith Clarkston 46 57:01 9:11
5 170 Susan Mulholland Davison 46 57:26 9:15
6 196 Gayle Pickett Grand Blanc 49 1:00:42 9:47
7 200 Vanessa Frost Fenton 46 1:00:58 9:49
8 208 Amy Brimmer Grand Blanc 46 1:01:44 9:57
9 224 Gladys Christopherson Grand Blanc 49 1:02:46 10:07
10 243 Mary Hansen Fenton 47 1:04:10 10:20
11 256 Pat Morris Fenton 45 1:05:49 10:36
12 289 Barbara Lockwood Grand Blanc 46 1:10:07 11:18
13 290 Sylvia Holifield Mt Morris 47 1:10:12 11:18
14 297 Patti Queen Flint 48 1:11:07 11:27
15 318 Pam Bracklehurst Davison 48 1:13:48 11:53
16 326 Jackie Hamper Grand Blanc 45 1:14:21 11:59
17 332 Diane Craft Clio 46 1:15:06 12:06
18 340 Terese Adams Linden 48 1:16:19 12:18
19 367 Stephanie Burke Flint 49 1:19:15 12:46
20 385 Lisa Atkins Burton 47 1:23:29 13:27
21 393 Alfredia Wingate Flint 45 1:25:00 13:41
22 406 Kathy Kirila Farmington Hills 46 1:26:48 13:59
23 407 Susan Green Burton 46 1:26:50 13:59
24 418 Mary Harty Davison 49 1:27:51 14:09
25 431 Nanette Kelley Fenton 48 1:28:45 14:18

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 15 Scott Turnbull Ft Gratiot 50 39:18 6:20
2 26 Gordon Gibson Flint 51 42:52 6:54
3 43 Hank Sullivan Grand Blanc 50 45:31 7:20
4 51 Richard Schultz Goodrich 51 46:57 7:34
5 68 Roger Crowe 51 48:49 7:52
6 69 Robin Pearce New Hudson 54 48:58 7:53
7 86 Clayton Hubel Flint 52 50:19 8:06
8 97 Larry Lawrence Burton 53 51:16 8:16
9 116 Lonnie Rich Clio 53 53:01 8:33
10 122 Brian Bur Swartz Creek 50 53:36 8:38
11 130 Stanley Ptak Swartz Creek 53 54:23 8:46
12 146 Kevin Swift Grand Blanc 50 55:31 8:57
13 154 Len Constantine 54 56:13 9:03
14 169 Kim Avery Swartz Creek 53 57:23 9:15
15 178 Tom Peterson Ann Arbor 54 58:22 9:24
16 188 Jerry Myers Flint 53 59:35 9:36
17 190 Paul Wright Burton 51 59:52 9:39
18 255 Tiburcio Rosario Oxford 50 1:05:49 10:36
19 269 Dac Colden Grand Blanc 51 1:07:01 10:48

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 79 Rebecca Pettengill Flint 52 49:36 8:00
2 118 Lynette Heinlein Vassar 50 53:18 8:35
3 174 Diane Morris Flint 53 57:58 9:20
4 180 Cathy Amboy Lapeer 50 58:30 9:26
5 182 Muriel Davidson-Bratcher Columbiaville 51 58:43 9:28
6 197 Deborah Reid Grand Blanc 50 1:00:43 9:47
7 199 Ruth Cantor Flint 52 1:00:53 9:48
8 204 Marla Ewing Bloomfield Hills 53 1:01:31 9:55
9 218 Rita Bullard Columbiaville 53 1:02:26 10:03
10 237 Debra McNeill Vernon 50 1:03:36 10:15
11 238 Nanette Strable Rochester 50 1:03:43 10:16
12 241 Colleen Hames Metamora 50 1:03:50 10:17
13 248 Sandy Cox Burton 53 1:05:23 10:32
14 254 Vicki Dolliver Linden 51 1:05:45 10:36
15 263 Ellie Sevick Fenton 51 1:06:32 10:43
16 265 Martha Kemp Fenton 53 1:06:40 10:44
17 281 Janet Ruggirello Fenton 52 1:08:46 11:05
18 287 Elaine Mestrezat Linden 50 1:09:58 11:16
19 294 Barbara Nitsos Linden 50 1:10:45 11:24
20 296 Carol Sweatland Burton 50 1:11:03 11:27
21 300 Yvonne Grider Grand Blanc 52 1:11:13 11:28
22 302 Cathy Jones Davison 50 1:11:27 11:31
23 334 Iris Melancon Flushing 51 1:15:25 12:09
24 344 Zenobia Pease Flint 54 1:17:06 12:25
25 347 Kristine Church Flint 54 1:17:12 12:26
26 348 Jan Flood Flint 52 1:17:19 12:27
27 379 Hope McLincha Clio 54 1:21:15 13:05
28 437 Judy Mikhail Flint 50 1:29:54 14:29
29 441 Maxine Murray Flint 54 1:29:55 14:29
30 445 Susan Alderson Linden 54 1:30:19 14:33

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 24 James O'Brien Troy 55 42:19 6:49
2 36 Mike Murphy Burton 56 44:51 7:14
3 47 Bob Kosen Shelby Twp 57 46:10 7:26
4 67 Bruce Lawrence Hadley 57 48:44 7:51
5 91 Sam Burdick Grand Blanc 56 50:41 8:10
6 96 Rob Lutz Flushing 56 51:13 8:15
7 110 Myron Sedman Beverly Hills 57 52:27 8:27
8 111 Toby Pitser Clarkston 59 52:36 8:29
9 123 James Peltier Flint 57 53:43 8:39
10 126 Michael Curtis Swartz Creek 58 53:51 8:41
11 134 Fred Smith Flint 59 54:41 8:49
12 160 Vern Delbridge Linden 55 56:33 9:07
13 166 James Sirakis Grand Blanc 57 57:15 9:13
14 168 John Racine Grand Blanc 58 57:21 9:14
15 176 Gus Bachuwa Grand Blanc 57 58:05 9:21
16 185 Earl Lankheet Grand Blanc 55 59:07 9:31
17 202 Gary Hankinson Grand Blanc 57 1:01:25 9:54
18 210 Larry Salinas Saginaw 57 1:01:54 9:58
19 242 Tom Brooks Flint 59 1:04:08 10:20
20 249 Albert Hanner Naples 56 1:05:24 10:32
21 261 James Choate Troy 59 1:06:13 10:40

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 172 Marie Thompson Clio 57 57:48 9:19
2 229 Nancy Meszaros Davison 57 1:03:05 10:10
3 277 Paula Steinhoff Grand Blanc 58 1:08:05 10:58
4 284 Kathy Wagner Clio 58 1:09:02 11:07
5 288 Shelley Roper Genesee 56 1:10:05 11:17
6 299 Jennie Barkey Flint 55 1:11:10 11:28
7 316 Velma Williams Flint 58 1:13:37 11:51
8 327 Anne Mark Flushing 56 1:14:44 12:02
9 351 Ann Stalz Davison 59 1:17:25 12:28
10 430 Ann Skunda Durand 58 1:28:44 14:17
11 471 Linda Nelson Burton 57 1:36:41 15:34

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 78 Michael Werner North Street 60 49:36 7:59
2 120 Tim Giles Flushing 62 53:26 8:36
3 147 Dan Dewey Lake Orion 60 55:33 8:57
4 163 Paul White Fenton 61 56:55 9:10
5 228 John Hart Grand Blanc 63 1:03:04 10:10
6 230 Kenneth Forbes Clarkston 61 1:03:15 10:11
7 278 Antonio Perez Flint 61 1:08:34 11:03
8 390 Donald Skunda Durand 61 1:24:41 13:38

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 155 Kathleen Morse Linden 61 56:13 9:03
2 179 Marilyn Brown Davison 64 58:24 9:24
3 257 Shirley Larsen Grand Blanc 64 1:05:54 10:37
4 276 Nancy Teel Flint 64 1:08:03 10:58
5 298 Carol Dick Flushing 64 1:11:10 11:28
6 381 Dorothy Morse Lapeer 60 1:22:28 13:17
7 399 Marsha McLean Gaines 60 1:25:40 13:48
8 424 Lee Husemann Flint 61 1:28:16 14:13
9 426 Judith Mellow Genesee 61 1:28:18 14:13
10 438 Marra Perkins Flint 61 1:29:54 14:29

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 63 Richard Wallen Flushing 67 48:17 7:47
2 74 Lee Burch Clio 69 49:11 7:56
3 186 Gerald Spiewak St. Clair Shores 65 59:18 9:33
4 251 Richard Martenis Durand 65 1:05:39 10:34

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 183 Jan Wallen Flushing 66 58:52 9:29
2 274 Linda Nelson Ortonville 65 1:07:38 10:54
3 346 Joan Darby Flint 65 1:17:08 12:25
4 472 Carol Lacross Burton 67 1:36:52 15:36

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 93 Jim Matherley Burton 71 50:48 8:11
2 205 Glen Larsen Grand Blanc 74 1:01:41 9:56
3 275 Darrell McKee Harrison Twp 73 1:07:46 10:55

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 273 Harold Jones Davison 75 1:07:28 10:52
2 337 Bill Hayes Davison 77 1:15:58 12:14

FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====




AGE-GROUP RESULTS
2007 CATCH YOUR BREATH - 10K WALK RESULTS
SATURDAY, JULY 7, 2007
******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 282 Don Knight Flint 61 1:03:56 10:18
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 283 Debbie Topham Mayville 54 1:03:56 10:18

Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 501 Amanda Morgan Burton 24 1:38:53 15:56

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 388 Lindsay Hoag Grand Blanc 27 1:19:29 12:48
2 455 Kristi Jirikovic Davison 26 1:27:29 14:05
3 489 Eva Morgan Burton 27 1:37:05 15:38
4 490 Rebecca Hoover Flint 25 1:37:07 15:38
5 491 Kelly Mitchell Byron 26 1:37:10 15:39
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 371 Kristy Langworthy Metamora 32 1:15:26 12:09
2 384 Shelley Cherry Flint 33 1:17:44 12:31
3 389 Leisa Pertler Flushing 34 1:19:29 12:48
4 412 Taima McGee Flint 30 1:22:24 13:16
5 453 Vanessa Ziobro Birch Run 32 1:26:53 14:00
6 496 Ellen Ruddock Flint 33 1:37:24 15:41
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 356 Dean Perigo Grand Blanc 36 1:13:17 11:48
2 436 Bradley Charmoli Flint 35 1:24:49 13:40
3 484 Charles Lippincott Grand Blanc 37 1:35:28 15:23
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 378 Mandy Suwienski Grand Blanc 36 1:16:11 12:16
2 442 Sheila Clifford Fenton 39 1:24:56 13:41
3 449 Lisa Williams Montrose 39 1:26:41 13:58
4 477 Melena Harris Flushing 39 1:33:15 15:01
5 480 Barbara Spade Flint 37 1:34:51 15:17
6 483 Zsazsa Browne Saint Charles 35 1:35:11 15:20
7 485 Tamika Washington Flint 35 1:35:31 15:23
8 486 Linda Krupa Flint 37 1:36:14 15:30
9 487 Dawn Johnson Swartz Creek 36 1:36:14 15:30
10 494 Juliann Trudell Flint 36 1:37:23 15:41
11 507 Miriam Clemons Flint 38 1:39:20 16:00
12 512 Kelly Moore Mt. Morris 39 1:44:02 16:45
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 408 Tracy Cedar St Clair 41 1:21:54 13:11
2 417 Susan Turnage Davison 44 1:22:38 13:19
3 419 Jayne Conrad Flint 41 1:23:08 13:23
4 427 Lisa McGuire Flint 44 1:23:30 13:27
5 504 Cherie Brown Flint 44 1:39:08 15:58
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 446 Michael Stopiak Flushing 45 1:25:21 13:45
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 361 Judy Jackson Flint 49 1:13:40 11:52
2 380 Cinda Sawyer Oxford 48 1:16:18 12:17
3 403 Carman Thames Flint 47 1:21:18 13:06
4 415 Diane Lechota Flint 45 1:22:33 13:18
5 443 Lisa Confer Burton 45 1:25:01 13:42
6 448 Joni Ward Swartz Creek 48 1:26:40 13:58
7 452 Katie Colden Grand Blanc 48 1:26:48 13:59
8 459 Karen Westrick Fenton 48 1:28:43 14:17
9 502 Laurie Younglove Flint 47 1:38:54 15:56
10 509 Connie O'Brien Flint 46 1:41:17 16:19
11 513 Katherine Johnson-Holdorf Grand Blanc 48 1:44:06 16:46
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 333 Lester Brady Grand Blanc 54 1:10:08 11:18
2 355 David Panzlau Fenton 53 1:13:10 11:47
3 372 Mike Middleton Grand Rapids 54 1:15:36 12:11
4 416 Dennis Hodges Flushing 51 1:22:36 13:18
5 434 Bob Tritten Grand Blanc 54 1:24:07 13:33
6 450 Jeff Katz Flint 52 1:26:41 13:58
7 462 Rudy Rodriguez Flint 52 1:29:39 14:26
8 474 Jim Campbell Lansing 50 1:32:00 14:49
9 478 Mark Guith Grand Blanc 54 1:33:26 15:03
10 479 Terry Duggins Flint 54 1:34:04 15:09
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 330 Kathryn Gurin Metamora 52 1:09:50 11:15
2 357 Karen Kaloydis Flushing 53 1:13:17 11:48
3 363 April Thibaut Flint 50 1:14:00 11:55
4 395 Becky Irish Flint 50 1:20:27 12:57
5 398 Laurie Tritten Grand Blanc 53 1:20:32 12:58
6 444 Kathleen Hodges Flushing 50 1:25:19 13:44
7 460 Deniese Davis Grand Blanc 54 1:29:30 14:25
8 466 Bonnie Guith Grand Blanc 53 1:30:58 14:39
9 467 Nancy Parks Flushing 54 1:30:59 14:39
10 470 Marge McLaughlin Flushing 52 1:31:41 14:46
11 473 Kristin Popilek Swartz Creek 54 1:31:56 14:48
12 476 Beverly Davis Flint 51 1:32:12 14:51
13 495 Ramona Forte Flint 54 1:37:23 15:41
14 506 Daral Stanick Swartz Creek 50 1:39:16 15:59
15 510 Sarah Isaac Grand Blanc 51 1:41:17 16:19
16 511 Vicki Miller Mt. Morris 52 1:43:56 16:44
17 515 Martha Lawrence Calhoun Flint 53 1:44:29 16:50
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 365 Mark O'Donnell Grand Blanc 55 1:14:10 11:57
2 368 Tom Belford Grand Blanc 58 1:14:17 11:58
3 383 David Kemp Fenton 55 1:17:42 12:31
4 404 John Kaloydis Flushing 57 1:21:47 13:10
5 469 David Cady Flint 56 1:31:36 14:45
6 475 Jim Williams Flushing 56 1:32:05 14:50
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 386 Janet Ellis Flushing 56 1:18:34 12:39
2 401 Mary Choate Troy 56 1:20:56 13:02
3 451 Karen Bengtson Clio 56 1:26:48 13:59
4 454 Jill Jirikovic Davison 56 1:27:29 14:05
5 458 Suzanne Hankinson Grand Blanc 58 1:27:55 14:10
6 461 Sherry Newton Grand Blanc 59 1:29:39 14:26
7 468 Joanne Kessler Swartz Creek 57 1:30:59 14:39
8 492 Sharilyn Crow Flint 57 1:37:21 15:41
9 493 Gail Anderson Swartz Creek 59 1:37:23 15:41
10 498 Lynn Elliott Grand Blanc 58 1:37:55 15:46
11 503 Arla Uhrig Burton 57 1:39:00 15:57
12 514 Ruth Dec Flint 59 1:44:29 16:50
13 519 Linda Rogers Clio 55 1:49:28 17:38
14 520 Susan Allen Fenton 58 1:49:29 17:38
15 521 Kathy Buchanan Lapeer 57 1:54:18 18:24
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 382 James Naddeo Holly 60 1:17:37 12:30
2 387 Harry Garrison Flushing 61 1:19:28 12:48
3 394 Donald Raasio Grand Blanc 61 1:20:03 12:54
4 409 Brady Odom Flint 61 1:22:04 13:13
5 457 Philip Downs Clio 60 1:27:40 14:07
6 463 William McKay Flint 62 1:30:17 14:33
7 464 Jim Carlson Flint 61 1:30:29 14:34
8 481 Richard Hawks Genesee 64 1:34:51 15:17
9 500 John Argue Flint 64 1:38:49 15:55
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 391 Kendra Metcalf Columbiaville 61 1:19:44 12:51
2 396 Wanda Merrell Flushing 63 1:20:29 12:58
3 410 Johnetta Morgan Flint 62 1:22:04 13:13
4 428 Rachel Argue Flint 62 1:23:32 13:27
5 439 Cynthia Robson Grand Blanc 60 1:24:55 13:41
6 456 Cheryl Charmoli Flint 62 1:27:35 14:06
7 488 Agnes Taylor Flushing 64 1:36:29 15:32
8 497 Kathleen Sparling Grand Blanc 61 1:37:25 15:41
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 291 Marshall Sanders Flushing 66 1:05:16 10:31
2 317 John Elwarner Sterling Hts 67 1:08:42 11:04
3 338 Wesley Shumpert Flint 66 1:11:08 11:27
4 392 John Wieloch Flint 69 1:19:44 12:51
5 413 Dick Bade Flushing 68 1:22:27 13:17
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 397 Patricia Gage Flint 68 1:20:30 12:58
2 414 Madonna Aubrey Flushing 67 1:22:33 13:18
3 421 Sue Grace Owosso 66 1:23:16 13:25
4 482 Loleta Downs Clio 67 1:34:52 15:17
5 508 Janet Ringlein Flint 69 1:39:23 16:00
6 522 Janet McCollum Flushing 69 1:54:18 18:24
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 447 Jerry Elliott Grand Blanc 71 1:26:17 13:54
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 499 Jack Williams Grand Blanc 80 1:38:18 15:50
FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place O'All Name Town Ag 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= == ======= =====
1 518 Nikki Allen Fenton 76 1:49:27 17:38




AGE-GROUP RESULTS
2007 Flint Journal Catch Your Breath - 5K RUN RESULTS
SATURDAY, July 7, 2007

******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 1 Benjamin Richards Goodrich 20 16:24 5:17

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 6 Suzanne Larsen Fenton 29 18:23 5:56

MALE AGE GROUP: 1 - 17
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 5 Joe Maki Flint 17 17:56 5:47
2 8 Anthony Peel Swartz Creek 14 19:14 6:12
3 22 Jonathon Davis Loveland 13 22:23 7:13
4 46 Ryan Harris Flushing 17 24:29 7:53
5 56 Daniel Vergison Davison 17 25:13 8:08
6 69 Andrew Gould Swartz Creek 14 26:16 8:28
7 115 Tyler McLaughlin Fenton 14 29:41 9:34

FEMALE AGE GROUP: 1 - 17
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 13 Sarah Martinez Grand Blanc 15 20:24 6:35
2 20 Erin May Flushing 15 22:02 7:06
3 30 Audrey Wright Flushing 15 23:00 7:25
4 31 Jamie Hendershott Ortonville 16 23:04 7:26
5 38 Avery Larson Flint 16 23:45 7:39
6 49 Talia Flint Flushing 13 24:50 8:00
7 68 Kiley Whitlock Goodrich 14 26:14 8:27
8 72 Alexiss Trudeau Grand Blanc 9 26:33 8:33
9 76 Nicole Yancho Grand Blanc 17 27:01 8:42
10 100 Melanie Gauthier Goodrich 15 28:25 9:09
11 144 Katie Gall Flint 16 31:34 10:10
12 148 Riley Webb Davison 11 32:02 10:19
13 166 Sarah De Dolph Swartz Creek 9 33:59 10:57
14 182 Erica Smith Fenton 13 35:34 11:27
15 214 Devon Tabor Flint 15 38:06 12:16
16 234 Jacqueline Keene Swartz Creek 7 40:36 13:05
17 243 Celia Hardimon Linden 8 41:33 13:23
18 246 Chelsea Jackson Flint 9 41:51 13:29
19 248 Alaina Skellett Flint 8 42:04 13:33
20 257 Hannah Hardimon Linden 10 43:11 13:55
21 258 Skylar Snider Flint 10 43:32 14:01

MALE AGE GROUP: 18 - 24
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 2 Seppo Kaitainen Mammoth Lakes 20 17:20 5:35
2 4 Tyler Silverthorn Swartz Creek 19 17:39 5:41
3 16 Dwight Nagel Flushing 20 21:23 6:53
4 53 Jon Makhlouf Big Rapids 22 25:02 8:04
5 57 Jameson Curtis Swartz Creek 19 25:14 8:08
6 80 Ryan Litwiller Flint 24 27:10 8:45

FEMALE AGE GROUP: 18 - 24
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 23 Courtney Klag Burton 20 22:39 7:18
2 101 Kimberlynn Princing Flint 18 28:35 9:12
3 105 Lauren Dedow Clarkston 18 28:40 9:14
4 117 Amanda Zuniga Elsie 24 29:45 9:35
5 121 Chelsea Brock St Louis Park 22 30:17 9:45
6 141 Elise Martin Flushing 18 31:31 10:09
7 149 Kelly Howarth Flint 20 32:04 10:20
8 196 Lekha Fernandes Flint 23 36:18 11:42
9 219 Katie Pickvet Flint 18 38:40 12:27

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 14 Matthew Gutteridge Fenton 26 20:31 6:37
2 37 Brandon Perry Burton 27 23:41 7:38
3 77 Billy Belford Flint 27 27:03 8:43
4 94 Justin Hill Utiac 26 27:59 9:01
5 103 Anthony Hayes New Windsor 29 28:39 9:14
6 104 Jay Turnage Grand Blanc 26 28:40 9:14
7 123 Stephan Skalnican Clio 28 30:31 9:50
8 130 Nicholas Berry Flint 28 31:08 10:02
9 155 Patrick Hayes Flint 26 32:25 10:27
10 206 Jason Kotarski Flint 27 37:12 11:59
11 267 John Petersen Lake Orion 26 44:54 14:28

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 34 Jennifer Schmidt Lapeer 29 23:34 7:36
2 39 Claudia Del Busto Bloomfield Hills 29 23:53 7:42
3 67 Erin Woodruff Davison 28 26:04 8:24
4 70 Cynthia Perkins Davison 28 26:21 8:29
5 71 Becky Harryman Fenton 29 26:27 8:31
6 91 Amy Hiipakka Grand Blanc 27 27:58 9:01
7 99 Jaime Wenzlick Chesaning 27 28:17 9:07
8 109 Noelle Grignahi Metamora 29 29:06 9:22
9 132 Jamie Skalnican Clio 27 31:10 10:02
10 146 Melissa Hayes New Windsor 29 31:45 10:14
11 150 Angie Zimmerman Davison 29 32:08 10:21
12 185 Nichole Allison Swartz Creek 27 35:45 11:31
13 205 Lisa Kotarski Flint 28 37:11 11:59
14 207 Karen Williams Burton 28 37:13 11:59
15 239 Leigh Coburn Holly 29 41:18 13:18
16 244 Rebecca Tinnin Flint 29 41:42 13:26
17 253 Maranda Banyas Otisville 25 42:18 13:38
18 256 Julie Vardy 27 42:52 13:49
19 261 Laura Papa Shelby Twp 29 43:59 14:10
20 265 Erica Monroe Burton 28 44:53 14:27
21 266 Nicole Petersen Lake Orion 27 44:53 14:28

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 15 Steven Aldrich Grand Blanc 33 21:12 6:50
2 25 Ryan Gasser Davison 34 22:40 7:18
3 33 Dean Lingenfelter Davison 32 23:12 7:28
4 50 Chris Manley Somerville 33 24:50 8:00
5 60 Jeremy Montpas Flint 30 25:23 8:11
6 63 Aaron Hoag Ortonville 33 25:36 8:15
7 92 Jason Squires Grand Blanc 31 27:58 9:01
8 106 Donald Kutchey Fenton 33 28:43 9:15
9 116 Brian Schmitt Burton 31 29:44 9:35
10 120 Mark Muzyk Grand Blanc 30 30:08 9:43
11 131 Dana Bliss Jr Mt.Morris 32 31:08 10:02
12 147 Geoff Kent Fenton 32 31:51 10:16
13 165 Jonathan Tate Lapeer 33 33:55 10:56
14 190 Chris Machniak Howell 32 35:58 11:35
15 198 Jason Christie Swartz Creek 32 36:33 11:46
16 222 John Carpenter Flint 32 39:15 12:39

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 58 Melodie Burgess Mt Morris 31 25:17 8:09
2 78 Toni Walrath Fenton 31 27:06 8:44
3 85 Holly Dean Mt Morris 32 27:31 8:52
4 90 Nicole Stevens Flint 31 27:58 9:00
5 102 Michelle Nuckolls Grand Blanc 34 28:38 9:13
6 113 Darci Ludwig White Lake 32 29:31 9:31
7 134 Andrea Raysin Flint 31 31:15 10:04
8 164 Holly Gonzalez Davison 33 33:44 10:52
9 170 Nicole Kirby Flint 32 34:28 11:06
10 171 Katie Lingenfelter Davison 31 34:34 11:08
11 174 Brooke Bliss Mt. Morris 33 34:44 11:11
12 176 Ericka Bond Grand Blanc 33 34:54 11:15
13 178 Stacie Tate Lapeer 32 35:07 11:19
14 183 Jill Christie Swartz Creek 31 35:38 11:29
15 191 Elaine Wisniewski Howell 31 35:58 11:35
16 193 Katie Haggerty Linden 30 36:03 11:37
17 200 Tammy Wiggins Columbiaville 34 37:00 11:55
18 202 Nicolette Fazio Grand Blanc 33 37:01 11:55
19 209 Sherry Weir-Moore Clio 33 37:19 12:01
20 270 Amber Peter Clinton Twp 33 49:00 15:47

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 3 David Madrigal Ii Durand 38 17:28 5:38
2 7 Brian Jones Flint 35 19:03 6:08
3 51 Troy Bunton Davison 38 24:51 8:00
4 62 Rob Nucholls Grand Blanc 37 25:33 8:14
5 83 Tim Webb Davison 39 27:24 8:50
6 98 Frank Hazen Flint 39 28:15 9:06
7 161 Christopher Cook Flint 39 32:59 10:38
8 175 Paul Bond Grand Blanc 37 34:50 11:13

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 61 Kristine Kotula Swartz Creek 36 25:30 8:13
2 137 Stacey Webb Davison 38 31:23 10:06
3 160 Libby Cook Flint 38 32:59 10:38
4 172 Denise Boucke Davisburg 39 34:37 11:09
5 173 Heidi Borowski Clio 38 34:41 11:10
6 180 Kathy Dunleavy Linden 37 35:27 11:25
7 194 Gloria Rendon Grand Blanc 36 36:05 11:37
8 197 Amy Menard Burton 35 36:18 11:42
9 210 Tracy Conley Fenton 37 37:21 12:02
10 211 Annette Fechik Flint 38 37:22 12:02
11 215 Rose Tabor Flint 38 38:09 12:17
12 241 Christine Huston Owosso 35 41:28 13:21
13 249 Mary Skellett Flint 35 42:11 13:35
14 259 Angela Willhelm Flint 39 43:57 14:09
15 260 Anne Chaney Flushing 37 43:57 14:09
16 269 Jill Beatty Mount Morris 35 48:20 15:34

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 9 John Niven Swartz Creek 43 19:23 6:15
2 18 William Preston Davison 41 21:35 6:57
3 36 Tim Brooks Flushing 42 23:41 7:38
4 41 Trinidad Martinez Grand Blanc 40 24:09 7:47
5 59 Gerald Bock Flint 44 25:22 8:10
6 74 Sean McCormick Flushing 43 26:39 8:35
7 84 Gary Richards Grand Blanc 42 27:24 8:50
8 97 Jeff Boucke Davisburg 42 28:12 9:05
9 112 Brian Staser Oxford 44 29:28 9:30
10 125 Mick Burnett Flint 44 30:41 9:53
11 142 Greg Latosynski Atlas 41 31:31 10:09
12 158 Gary Propst Grand Blanc 44 32:40 10:31
13 159 Frank Manley Burton 44 32:56 10:36
14 232 Alan Wood Grand Blanc 43 40:29 13:02

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 27 Tracey Sahouri Gaines 41 22:46 7:20
2 28 Rosie Marano Grand Blanc 44 22:49 7:21
3 35 Laura Carter White Lake 43 23:36 7:36
4 119 Robyn McCormick Oxford 42 30:08 9:42
5 122 Nancy Kerr Grand Blanc 41 30:24 9:48
6 126 Alison Richalvalsky Goodrich 44 30:44 9:54
7 128 Sherry Bowman Flint 42 31:05 10:01
8 136 Karyn Kutchey Fenton 43 31:22 10:06
9 143 Wendy Dove Swartz Creek 42 31:33 10:10
10 154 Kathy Gomez Swartz Creek 44 32:21 10:25
11 157 Sandra Winfrey Flint 44 32:33 10:29
12 177 Karin Burnett Flint 42 34:55 11:15
13 228 Crystal Flynn Flint 43 40:22 13:00
14 229 Pam Wisniewski Linden 43 40:26 13:02
15 233 Donna Wood Grand Blanc 42 40:30 13:03
16 252 Lisa Minca Davison 41 42:16 13:37
17 254 Kathryn Manley Burton 40 42:22 13:39
18 263 Donna Fair Flint 42 44:27 14:19
19 268 Shelly Lynch Mount Morris 41 48:19 15:34

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 10 Gabe Makhlouf Lenox 48 19:38 6:19
2 11 Blake Taylor Romeo 49 19:59 6:26
3 17 Roger Samuel Kansas City 49 21:31 6:56
4 19 David Mann Detroit 46 21:51 7:02
5 40 Wade Batey Flint 49 24:02 7:44
6 45 Thomas Zuniga Ovid 47 24:27 7:53
7 52 Larry Confer Burton 48 24:56 8:02
8 55 Larry Hall Grand Blanc 47 25:10 8:07
9 64 Derrick Hassell Clio 48 25:46 8:18
10 66 Jeff Trantham Grand Blanc 45 26:04 8:24
11 73 Andrew Griffin Flint 48 26:35 8:34
12 93 Mike Gomez Swartz Creek 46 27:59 9:01
13 152 Daniel Van Norman Lapeer 49 32:13 10:23
14 203 Jeff Mann Grand Blanc 49 37:04 11:56

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 43 Ruth Lara Grand Blanc 46 24:15 7:49
2 81 Sue Seymour Davison 46 27:13 8:46
3 110 Deborah Diehr Westland 48 29:17 9:26
4 140 Julie Martin Flushing 46 31:30 10:09
5 162 Dawn Harris Flushing 47 33:32 10:48
6 163 Robin Flynn Flint 47 33:38 10:50
7 187 Bridget Charlesowrth Grand Blanc 46 35:46 11:31
8 188 Sheryl Kulis Flint 45 35:46 11:31
9 199 Denise Udell Fenton 46 36:35 11:47
10 201 Dbbie Mann Grand Blanc 46 37:01 11:55
11 218 Nancy Proffer Flint 49 38:38 12:27
12 220 Jennifer Chipman Clarkston 47 38:42 12:28
13 226 Karen Terrill Fenton 49 40:18 12:59
14 230 Shirley Norman Linden 49 40:27 13:02
15 235 Katharine Wright Swartz Creek 48 41:00 13:12
16 237 Laurel Allyn Flushing 48 41:06 13:14
17 240 Deanna Wilson Holly 48 41:19 13:18
18 250 Lisa Whalls Swartz Creek 46 42:15 13:37
19 264 Lena Darrough Flint 48 44:27 14:19
20 271 Janice Walker Swartz Creek 48 49:40 16:00
21 272 Patricia Slater Grand Blanc 47 50:58 16:25

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 12 Leonard Brousseau Byron 50 20:18 6:32
2 24 Hank Sullivan Grand Blanc 50 22:40 7:18
3 42 Robin Pearce New Hudson 54 24:12 7:48
4 79 Roger Litwiller Ithaca 53 27:08 8:44
5 111 Len Constantine 54 29:17 9:26

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 75 Eva Sanmartini Montrose 52 26:56 8:41
2 96 Yvonne Flynn New Lothrop 53 28:10 9:05
3 124 Joan Simpson Flint 54 30:34 9:51
4 127 Valerie Kump-Dutkowski Flushing 53 30:58 9:58
5 133 Rita Bullard Columbiaville 53 31:12 10:03
6 151 Laura Irvine Flushing 53 32:12 10:22
7 156 Kathy Wilson 51 32:31 10:28
8 179 Victoria Church Otter Lake 54 35:21 11:23
9 181 Patti Bernard Grand Blanc 50 35:28 11:25
10 184 Debra Bester Flint 53 35:43 11:30
11 204 Martha Hosmer-Arion Burton 52 37:08 11:58
12 216 Georgia Walker Flint 50 38:12 12:18
13 223 Deb Montpas Flint 52 39:34 12:45
14 224 Leslie Lathrop Linden 51 39:57 12:52
15 225 Joanne Gensel Flint 54 40:01 12:53
16 231 Colleen Lafee Linden 51 40:27 13:02
17 245 Brenda Manuel Mt. Morris 50 41:51 13:29
18 273 Janice Davis Flint 51 59:21 19:07

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 26 Mike Murphy Burton 56 22:40 7:18
2 29 Bob Kosen Shelby Twp 57 22:59 7:24
3 32 Mike Heberling Grand Blanc 56 23:11 7:28
4 47 Allan Schulz Mayville 59 24:45 7:58
5 48 Robert Dyhouse Flushing 56 24:47 7:59
6 88 David Wilson 55 27:47 8:57
7 89 Fred Smith Flint 59 27:55 9:00
8 107 Michael Curtis Swartz Creek 58 28:49 9:17
9 145 Carl Stoddard Montrose 57 31:43 10:13
10 153 William Irvine Flushing 56 32:18 10:24
11 186 Joe Baessler Flint 59 35:45 11:31
12 221 Ck Venkateswaran Flint 58 38:53 12:31

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 138 Margaret Anthony Columbiaville 58 31:23 10:07
2 139 Susan Scherman Grand Blanc 59 31:30 10:09
3 169 Cheryl Ward Davison 55 34:25 11:05
4 208 De Lois Neely Flint 55 37:15 12:00
5 212 Carol Mitsdarfer Flushing 57 37:38 12:07
6 247 Terri Labadie Milford 58 41:58 13:31

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 21 Maury Dean Commerce Twp 64 22:03 7:06
2 44 Michael Werner North Street 60 24:20 7:50
3 86 Jerry Pocius Grand Blanc 60 27:34 8:53
4 87 Tim Giles Flushing 62 27:37 8:54
5 95 Robert Scherman Grand Blanc 60 28:08 9:04
6 108 Michael Owens Flint 60 29:02 9:21
7 114 Dan Dewey Lake Orion 60 29:32 9:31
8 118 Michael Larson Flint 61 30:07 9:42
9 135 Ramon Del Busto Bloomfield Hills 61 31:20 10:06
10 168 Rick Williams Linden 61 34:14 11:02
11 192 Donald Liske Flushing 61 36:01 11:36
12 227 Victor Gatica Davison 60 40:21 13:00

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 236 Pamela Rudolph Swartz Creek 60 41:03 13:13
2 238 Mary Lynn Hollenbeck Byron 63 41:07 13:15
3 255 Lauranne O'Neil-Gallagner Flint 63 42:41 13:45
4 262 Kitty Vanden Brulle Flushing 62 43:59 14:10

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 54 Richard Wallen Flushing 67 25:03 8:04
2 65 Norman Hart Davison 65 25:48 8:19
3 82 Malcolm Cohen Ann Arbor 65 27:19 8:48
4 217 Gerald Darby Flint 69 38:37 12:26

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 129 Jan Wallen Flushing 66 31:07 10:01
2 189 Maureen Schisler Gaines 65 35:49 11:32
3 213 Karen Scanlon Brighton 65 37:57 12:13
4 251 Rita Taylor Swartz Creek 67 42:15 13:37

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 195 Wally McLaughlin Flushing 74 36:12 11:40

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 167 Nanette Brasier Clio 70 34:09 11:00
2 242 Glenadine Culver Clio 72 41:30 13:22

MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====




AGE-GROUP RESULTS

2007 FLINT JOURNAL CATCH YOUR BREATH - 5K WALK RESULTS
SATURDAY, JULY 7, 2007

******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 1 Johnny Olsey Clio 53 29:43 9:34
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 2 Lynette Heinlein Vassar 50 31:52 10:16
Header
MALE AGE GROUP: 1 - 17
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
Header
FEMALE AGE GROUP: 1 - 17
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 39 Elizabeth Ruscitto Davison 14 42:08 13:34
2 68 Corall Verran Lapeer 14 46:07 14:51
3 86 Kimberly Wallace Grand Blanc 16 49:07 15:49
Header
MALE AGE GROUP: 18 - 24
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
Header
FEMALE AGE GROUP: 18 - 24
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 11 Emily Tritten Grand Blanc 21 36:31 11:46
2 16 Marianne Tritten Grand Blanc 19 37:29 12:04
3 41 Jessica Kucharski Flushing 18 42:24 13:39
Header
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
Header
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 60 Stefanie Turnage Grand Blanc 26 45:06 14:32
2 107 Reecca McCollum Flushing 28 51:13 16:30
Header
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
Header
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 23 Shelly Dunning Flint 32 39:35 12:45
2 28 Bethany Haglund Grand Blanc 33 40:23 13:01
3 44 Christianal Adeojo Flint 31 42:39 13:44
4 71 Elizabeth Muzyk Grand Blanc 30 46:25 14:57
5 113 Amanda Latosynski Atlas 31 53:21 17:11
6 125 Michelle Taber Flint 33 55:53 18:00
Header
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
Header
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 47 Chantel Carre Davison 35 42:59 13:51
2 61 Christy Hill Swartz Creek 36 45:20 14:36
3 103 Kim Walker Flint 38 50:05 16:08
4 104 Janine Blake Grand Blanc 36 50:09 16:09
5 118 Arlene Green Burton 35 54:21 17:30
Header
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 31 Scott Stanton Flint 44 40:42 13:07
2 42 Tom Carr Columbiaville 42 42:36 13:43
3 92 Jim Zittel Waterford 44 49:33 15:58
4 95 Douglas Tabor Flint 41 49:47 16:02
5 108 Jeanyne Johnson Burton 44 52:05 16:46
6 121 Fred Timkovich Burton 40 54:40 17:36
Header
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 3 Susan Mora Fassett Fenton 44 32:32 10:29
2 38 Mary Rekowski Flint 42 41:56 13:30
3 40 Ann Ruscitto Davison 43 42:08 13:34
4 45 Erin Carnes Gaines 41 42:43 13:46
5 52 Rosa Hernandez-Parker Flint 44 43:48 14:07
6 120 Patricia Camp Burton 41 54:40 17:36
Header
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 32 Donald Beckwith Flint 47 41:11 13:16
2 36 Ronald Winfield Fraser 49 41:49 13:28
3 70 John Davidson Grand Blanc 47 46:20 14:55
4 73 Mark Walker Swartz Creek 45 46:38 15:01
5 84 Michael Earegood Burton 45 48:53 15:45
6 96 Bruce Shannon Davison 46 49:47 16:02
7 101 David Hardaker Clio 46 50:01 16:07
Header
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 10 Robin Keene Swartz Creek 47 36:22 11:43
2 15 Nicki Kray Dryden 45 37:28 12:04
3 35 Mary Schmier Mt. Morris 47 41:36 13:24
4 37 Mary Winfield Fraser 49 41:49 13:28
5 51 Bridget Edwards Flint 45 43:45 14:06
6 53 Susana Pettigrew Flint 45 43:49 14:07
7 74 Cindy Thompson-Phaneuf Swartz Creek 47 46:46 15:04
8 76 Mary Barrett Erie 49 47:11 15:12
9 81 Moira Smith Fenton 48 48:02 15:28
10 87 Hannah Wallace Grand Blanc 47 49:07 15:49
11 90 Krystal Kucharski Flushing 49 49:31 15:57
12 111 Sheri Sherwood Flushing 45 52:41 16:58
Header
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 5 Douglas Thibaut Flint 51 34:01 10:57
2 6 Lester Brady Grand Blanc 54 34:19 11:03
3 14 Rick Kray Dryden 51 37:09 11:58
4 26 Harold Kirsch Lapeer 54 40:16 12:58
5 27 Daniel Rider Sugar Land 51 40:18 12:59
6 54 Gaspare Pavia Flushing 54 44:10 14:14
7 66 Thurlo Smith Mount Morris 50 45:59 14:49
8 83 Paul Hendrickson Flint 52 48:39 15:40
9 115 Spencer Howarth Imlay 50 53:31 17:14
Header
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 7 Sandy Rich Flint 52 35:07 11:19
2 8 Kim Bodette Flint 52 35:10 11:20
3 9 Mary Grab Flushing 52 35:11 11:20
4 13 Merri Ann Baker-Radcliffe Durand 53 36:54 11:53
5 22 Pauline Martin Burt 54 39:19 12:40
6 49 Sharon Simeon Flushing 51 43:24 13:59
7 55 Vanita Mitchell Flint 53 44:24 14:18
8 58 Christine Hoover Lennon 53 44:50 14:26
9 62 Linda Belford Grand Blanc 53 45:35 14:41
10 65 Barbara Litwiller Ithaca 52 45:58 14:48
11 80 Shirley Duggins Flint 54 47:59 15:27
12 82 Barbara Hardaker Clio 50 48:33 15:38
13 85 Cathy Hendrickson Grand Blanc 50 48:56 15:46
14 89 Mary Jane Bowdish Clio 53 49:23 15:54
15 93 Vicki Blevins Grand Blanc 53 49:37 15:59
16 97 Rozanna Pavia Flushing 50 49:54 16:04
17 99 Linda Kennedy Mt. Morris 53 49:55 16:05
18 100 Sandra Kleven Holly 51 50:00 16:06
19 105 Edna Mason Flint 51 50:15 16:11
20 106 Deborah Kiertzner Flushing 53 51:13 16:30
21 110 Pat Turnage Flint 54 52:36 16:56
22 124 Linda Peters Grand Blanc 50 55:53 18:00
23 126 Beth Howarth Flint 50 56:59 18:21
24 127 Juliet Fernandes Flint 54 57:03 18:22
25 128 Donna Grimes Flint 51 57:05 18:23
26 130 Rose McKelvey Lapeer 53 57:07 18:24
27 132 Beth Dhooghe North Branch 50 57:08 18:24
28 134 Gail McIntosh Howell 52 57:33 18:32
29 135 Debbie Henley Flint 54 57:33 18:32
Header
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 24 Tom Belford Grand Blanc 58 39:50 12:50
2 30 Richard Mitsdarfer Flushing 58 40:28 13:02
3 63 Charles Warden Clio 58 45:41 14:43
4 91 Frank Turnage Flint 55 49:31 15:57
5 117 Michael Kennedy Mt. Morris 58 54:02 17:24
Header
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 17 Susan Harder Durand 58 37:38 12:07
2 34 Sarah Garrison Grand Blanc 59 41:12 13:16
3 69 Cathy Reynolds Grand Blanc 58 46:19 14:55
4 72 Karren Crawford Clio 55 46:34 15:00
5 78 Patricia Hubel Flint 55 47:18 15:14
6 94 Beth Mooney Flint 56 49:44 16:01
7 98 Sarah Hanson Flint 58 49:55 16:04
8 122 Deborah Jones Flint 55 54:50 17:40
9 131 Judy Thompson Grand Blanc 58 57:07 18:24
Header
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 4 Don Knight Flint 61 32:49 10:34
2 18 Kirk Harder Durand 61 38:24 12:22
3 29 Dennis Staley Grand Blanc 64 40:27 13:02
4 46 David Ketcham Flint 60 42:49 13:48
5 64 Carnell Smith Flint 61 45:57 14:48
6 79 Richard Myott Flint 64 47:25 15:16
7 116 Terry Hanson Flint 60 54:02 17:24
Header
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 12 Peggy Soth Swartz Creek 62 36:36 11:47
2 20 Sondra Foley Flushing 60 38:40 12:27
3 33 Ellen Cressman Howell 63 41:12 13:16
4 67 Susan Krenkel Flint 60 46:04 14:50
5 75 Anita Piotraczk Grand Blanc 60 47:07 15:11
6 77 Glenda Myott Flint 62 47:17 15:14
7 109 Cindy Stevens Clio 63 52:13 16:49
8 112 Gwen Gale Flint 60 52:58 17:04
9 114 Patti Green Flint 61 53:29 17:14
10 119 Geraldine Feaster Flint 62 54:30 17:33
11 133 Judy Holmes Burton 64 57:08 18:24
Header
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 25 Warren Cressman Howell 65 39:58 12:53
2 43 Bobby Carter Linden 65 42:38 13:44
3 48 Jim Garrison Grand Blanc 69 43:02 13:52
Header
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 102 Minnic Rembert Flint 68 50:05 16:08
2 129 Lois Cody Flint 69 57:06 18:23
Header
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 21 James Vanderpool Flushing 73 38:59 12:33
2 56 Donald Mahl Burton 70 44:32 14:21
Header
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 19 Patricia Priest Davison 71 38:25 12:23
Header
MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====
1 50 Al Duch Swartz Creek 88 43:32 14:01
2 57 Tom Murphy Flushing 76 44:33 14:21
3 59 John Schoenfield Flint 75 44:58 14:29
Header
FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place 5ko Name Town Ag 5ktime Pace
===== === ============================ ================= == ======= =====

Flint, MI
Provided by Gault Race Mgmt.