LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKEWOOD HIGH SCHOOL

back to results

Aug. 26, 2009

LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKEWOOD HIGH SCHOOL
Lake Odessa, MI
Provided by Playmakers
08/26/09                             WOMEN'S CROSS COUNTRY                               



LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKEWOOD HIGH SCHOOL 08/26/09



SCORES

1. Ionia 32 5. Wayland Union 100

2. Saranac 87 6. Charlotte 143

3. Hastings 88 7. Lake Odessa Lakewood 179

4. Middleville Thornapple-Kellogg 96 8. Holland Black River 207



WOMEN'S Varsity



INDIVIDUAL RESULTS



FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS

1. Melinda Palinkas (12) Saranac 313 19:00.9 1

2. Allyson Winchester (11) Middleville Thornapple-Kellogg 299 19:36.5 2

3. Amanda Brewer (11) Ionia 248 20:22.0 3

4. Jessi Hartman (11) Ionia 252 21:18.9 4

5. Becca Schott (9) Coldwater 347 21:35.6 -

6. Jaycie Littley (11) Coldwater 346 21:49.6 -

7. Ashley Hamilton (12) Charlotte 218 21:59.6 5

8. Melissa Russo (11) Wayland Union 333 22:07.9 6

9. Ali Smith (11) Ionia 260 22:16.8 7

10. Julia Kessler (11) Ionia 255 22:29.9 8

11. Casey Lawson (09) Middleville Thornapple-Kellogg 291 22:33.2 9

12. Emily Morlock (11) Ionia 256 22:48.9 10

13. Jenna Klynstra (9) Saranac 308 23:07.8 11

14. Cassie Thelen (11) Lake Odessa Lakewood 273 23:11.8 12

15. Aliana Case (11) Hastings 233 23:18.8 13

16. Ali Chipman (12) Saranac 306 23:20.6 14

17. Cherie Kosbar (10) Hastings 237 23:21.3 15

18. Katelyn Dunn (10) Coldwater 343 23:23.9 -

19. Alex Forsythe (12) Wayland Union 327 23:24.4 16

20. Katie Ponsetto (12) Hastings 242 23:41.1 17

21. Taylor Carter (09) Hastings 231 23:41.3 18

22. Shelby Atkinson (10) Ionia 246 23:46.3 P

23. Sarah Zywicynski (10) Wayland Union 341 23:48.6 20

24. Nicole Zeinstra (10) Holland Black River 211 23:52.6 21

25. Amanda Crooke (10) Ionia 249 24:04.7 P

26. Traci Davis (10) Charlotte 215 24:20.5 23

27. Andrea Day (12) Saranac 307 24:22.7 24

28. Jessica Rushford (9) Maple Valley 280 24:23.5 -

29. Lauren Trumble (12) Maple Valley 283 24:24.5 -

30. Meg Travis (10) Hastings 244 24:35.1 25

31. Sara Densberger (10) Middleville Thornapple-Kellogg 288 24:38.9 26

32. Jessica Crawford (11) Middleville Thornapple-Kellogg 286 24:45.7 27

33. Madison Shealy (10) Wayland Union 334 24:53.9 28

34. Lauren Anderson (12) Hastings 228 25:12.4 P

35. Madeline VandCappelle (12Wayland Union 338 25:25.1 30

36. Ashleigh Miling (10) Wayland Union 329 25:27.3 P

37. Allison Brown (09) Middleville Thornapple-Kellogg 285 25:31.1 32

38. Jennifer LaJoye (11) Hastings 238 25:36.7 P

39. Carolina Martinez (11) Lake Odessa Lakewood 265 26:05.1 34

40. Megan Shoemaker (11) Maple Valley 282 26:30.7 -

41. Michelle Smigelski (11) Charlotte 224 26:33.9 35

42. Maria Patrick (11) Lake Odessa Lakewood 266 26:34.2 36

43. Makala Mitchell (11) Saranac 312 26:44.2 37

44. Sara Barber (09) Middleville Thornapple-Kellogg 284 26:48.1 P

45. Haleigh VanderStelt (10) Charlotte 225 27:03.2 39

46. Audrey Bauer (10) Holland Black River 201 27:04.7 40

47. Alana Retzer (11) Charlotte 221 27:24.3 41

48. Olivia LaJoye (09) Middleville Thornapple-Kellogg 290 27:25.9 P

49. Madeline Andrew (10) Holland Black River 200 27:35.7 43

50. Whitney Royston (11) Charlotte 223 27:43.3 P

51. Jenna McCarthy (12) Wayland Union 328 27:55.8 P

52. Cheyenne Smith (10) Lake Odessa Lakewood 271 28:03.8 46

53. Ashley Antles (9) Saranac 304 28:05.2 P

54. Allisondra McClellan (12)Saranac 311 28:11.6 P

55. Danielle Maly (10) Holland Black River 208 28:36.0 49

56. Taylor Richey (09) Charlotte 222 28:36.8 P

57. Susie Quint (12) Lake Odessa Lakewood 270 28:43.2 51

58. Kati Kauffman (12) Lake Odessa Lakewood 264 28:51.3 P

59. Pantera Rider (11) Maple Valley 278 29:16.1 -

60. Kayleen Willemsen (10) Kelloggsville 354 29:40.7 -

61. Allison Skinner (09) Kelloggsville 353 29:41.0 -

62. Marena Hickey (9) Coldwater 345 29:55.1 -

63. Merranda McLaughlin (11) Kelloggsville 352 31:24.8 -

64. Dakota Spitzley (12) Lake Odessa Lakewood 272 32:06.5 P

65. Sarah Ellis (10) Holland Black River 206 33:15.1 54

66. Joanna Bojsen (09) Holland Black River 202 33:21.4 P

67. Maria Misovich (09) Holland Black River 209 33:45.9 P

68. Marsha McGill (09) Grand Rapids Ottawa Hills 300 34:23.1 -



08/26/09 WOMEN'S CROSS COUNTRY



LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKEWOOD HIGH SCHOOL 08/26/09



TEAM RESULTS



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Ionia Amanda Brewer (11) 3 20:22 3

Jessi Hartman (11) 4 21:18 4

Ali Smith (11) 9 22:16 7

Julia Kessler (11) 10 22:29 8

Emily Morlock (11) 12 22:48 10

Shelby Atkinson (10) 22 23:46

Amanda Crooke (10) 25 24:04



** TEAM TOTAL ** 1:49:13 32



2. Saranac Melinda Palinkas (12) 1 19:00 1

Jenna Klynstra (9) 13 23:07 11

Ali Chipman (12) 16 23:20 14

Andrea Day (12) 27 24:22 24

Makala Mitchell (11) 43 26:44 37

Ashley Antles (9) 53 28:05

Allisondra McClellan (12 54 28:11



** TEAM TOTAL ** 1:56:33 87



3. Hastings Aliana Case (11) 15 23:18 13

Cherie Kosbar (10) 17 23:21 15

Katie Ponsetto (12) 20 23:41 17

Taylor Carter (09) 21 23:41 18

Meg Travis (10) 30 24:35 25

Lauren Anderson (12) 34 25:12

Jennifer LaJoye (11) 38 25:36



** TEAM TOTAL ** 1:58:36 88



4. Middleville Thornapple-Kellogg Allyson Winchester (11) 2 19:36 2

Casey Lawson (09) 11 22:33 9

Sara Densberger (10) 31 24:38 26

Jessica Crawford (11) 32 24:45 27

Allison Brown (09) 37 25:31 32

Sara Barber (09) 44 26:48

Olivia LaJoye (09) 48 27:25



** TEAM TOTAL ** 1:57:03 96



5. Wayland Union Melissa Russo (11) 8 22:07 6

Alex Forsythe (12) 19 23:24 16

Sarah Zywicynski (10) 23 23:48 20

Madison Shealy (10) 33 24:53 28

Madeline VandCappelle (1 35 25:25 30

Ashleigh Miling (10) 36 25:27

Jenna McCarthy (12) 51 27:55



** TEAM TOTAL ** 1:59:37 100



6. Charlotte Ashley Hamilton (12) 7 21:59 5

Traci Davis (10) 26 24:20 23

Michelle Smigelski (11) 41 26:33 35

Haleigh VanderStelt (10) 45 27:03 39

Alana Retzer (11) 47 27:24 41

Whitney Royston (11) 50 27:43

Taylor Richey (09) 56 28:36



** TEAM TOTAL ** 2:07:19 143



7. Lake Odessa Lakewood Cassie Thelen (11) 14 23:11 12

Carolina Martinez (11) 39 26:05 34

Maria Patrick (11) 42 26:34 36

Cheyenne Smith (10) 52 28:03 46

Susie Quint (12) 57 28:43 51

Kati Kauffman (12) 58 28:51

Dakota Spitzley (12) 64 32:06



** TEAM TOTAL ** 2:12:36 179



8. Holland Black River Nicole Zeinstra (10) 24 23:52 21

Audrey Bauer (10) 46 27:04 40

Madeline Andrew (10) 49 27:35 43

Danielle Maly (10) 55 28:36 49

Sarah Ellis (10) 65 33:15 54

Joanna Bojsen (09) 66 33:21

Maria Misovich (09) 67 33:45



** TEAM TOTAL ** 2:20:22 207



9. Grand Rapids Ottawa Hills Marsha McGill (09) 68 34:23



** TEAM TOTAL ** 34:23



10. Vermontville Maple Valley Jessica Rushford (9) 28 24:23

Lauren Trumble (12) 29 24:24

Megan Shoemaker (11) 40 26:30

Pantera Rider (11) 59 29:16



** TEAM TOTAL ** 1:44:33



11. Coldwater Becca Schott (9) 5 21:35

Jaycie Littley (11) 6 21:49

Katelyn Dunn (10) 18 23:23

Marena Hickey (9) 62 29:55



** TEAM TOTAL ** 1:36:42



12. Wyoming Kelloggsville Kayleen Willemsen (10) 60 29:40

Allison Skinner (09) 61 29:41

Merranda McLaughlin (11) 63 31:24



** TEAM TOTAL ** 1:30:45





08/26/09 MEN'S CROSS COUNTRY



LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKEWOOD HIGH SCHOOL 08/26/09



SCORES

1. Ionia 19 7. Charlotte 148

2. Saranac 84 8. Lake Odessa Lakewood 209

3. Middleville Thornapple-Kellogg 103 9. Holland Black River 228

4. Hastings 119 10. Vermontville Maple Valley 280

5. Coldwater 136 11. Wyoming Kelloggsville 329

6. Wayland Union 139



MEN'S Varsity



INDIVIDUAL RESULTS



FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS

1. Austin Alcala (12) Ionia 52 17:11.4 1

2. Connor Montgomery (10) Ionia 65 17:14.9 2

3. Troy Dailey (12) Hastings 39 17:20.1 3

4. Don Blight (11) Ionia 54 17:20.8 4

5. Cody Kasper (11) Ionia 59 17:43.5 5

6. Dustin Brummel (10) Middleville Thornapple-Kellogg 95 17:50.8 6

7. Nick Wharry (10) Ionia 72 17:54.7 7

8. James Vance (12) Saranac 128 17:58.2 8

9. Josh Holicki (12) Coldwater 165 18:25.2 9

10. Zachary Kasper (11) Wayland Union 151 18:26.5 10

11. Tony Knop (11) Saranac 116 18:26.9 11

12. Tyler Ellis (11) Ionia 57 18:39.8 P

13. Carl Olsen (10) Middleville Thornapple-Kellogg 100 18:42.3 13

14. Tim Olsen (12) Middleville Thornapple-Kellogg 101 18:46.2 14

15. Matt Garn (10) Charlotte 21 18:52.1 15

16. Logan Lindsay (11) Charlotte 24 18:52.8 16

17. Aaron Vance (12) Saranac 127 19:04.5 17

18. Mitch Singleterry (11) Hastings 48 19:06.1 18

19. Kevin Grant (12) Grand Rapids Ottawa Hills 108 19:12.4 -

20. Tyler Rose (12) Saranac 124 19:17.3 19

21. Brice Brown (09) Ionia 55 19:19.2 P

22. Angel Gamon (10) Coldwater 164 19:22.5 21

23. James Brinker (10) Charlotte 16 19:25.0 22

24. Tucker Seese (11) Lake Odessa Lakewood 79 19:28.6 23

25. Mile Belcher (12) Hastings 35 19:43.3 24

26. Joe Benedict (11) Maple Valley 83 19:48.9 25

27. Cameron Jones (09) Holland Black River 7 19:49.2 26

28. Sam Martus (11) Wayland Union 152 19:54.5 27

29. Cameron Leist (9) Coldwater 166 19:54.9 28

30. Tim Young (9) Saranac 129 19:56.3 29

31. Erik Angerer (11) Holland Black River 1 19:58.0 30

32. Nick Poirier (11) Wayland Union 156 20:00.2 31

33. Graham Rowe-Bultinck (10)Coldwater 168 20:01.1 32

34. Austin Schoen (10) Wayland Union 159 20:04.1 33

35. Matt Williamson (12) Middleville Thornapple-Kellogg 106 20:10.0 34

36. Taylor Klotz (10) Hastings 42 20:16.7 35

37. Dominic Bierenga (11) Middleville Thornapple-Kellogg 94 20:20.8 36

38. Jason Foltz (12) Lake Odessa Lakewood 76 20:24.1 37

39. Kurt Elders (11) Wayland Union 139 20:25.7 38

40. Matt Cathcart (12) Hastings 38 20:29.3 39

41. Adam Carter (10) Wayland Union 136 20:31.0 P

42. Eddie Barta (12) Lake Odessa Lakewood 74 20:32.2 41

43. Jake Partridge (10) Hastings 46 20:35.8 P

44. Neil Bergsma (10) Middleville Thornapple-Kellogg 93 20:36.4 P

45. Pale Belcher (12) Hastings 36 20:39.2 P

46. Justin Hilton (12) Wayland Union 146 20:53.7 P

47. Teddy McClelland (12) Coldwater 167 20:58.6 46

48. Christian Ritzler (11) Charlotte 30 20:59.2 47

49. Cameron Hoffman (11) Charlotte 23 21:03.4 48

50. Eli Bergsma (12) Middleville Thornapple-Kellogg 92 21:03.8 P

51. Adam Senters (11) Lake Odessa Lakewood 80 21:09.5 50

52. Luciano Hernandez (09) Holland Black River 6 21:13.0 51

53. Curtis Walker (12) Grand Rapids Ottawa Hills 111 21:16.3 -

54. Jared Brinker (10) Charlotte 17 21:17.3 P

55. Brady Halliwill (10) Maple Valley 87 21:21.7 53

56. Nathan Lovaas (12) Charlotte 25 21:40.7 P

57. Alex Talcott (12) Saranac 126 21:44.5 P

58. Tylor Lyon (10) Kelloggsville 171 21:48.1 56

59. Tyler Demski (10) Saranac 114 21:57.6 P

60. Michael Kutch (11) Lake Odessa Lakewood 77 22:04.8 58

61. Joseph Perez (09) Holland Black River 13 22:18.6 59

62. Austin Wanar (12) Coldwater 169 22:34.1 P

63. Nathaniel VanderPloeg (11Kelloggsville 175 22:37.2 61

64. Ethan Coster (11) Holland Black River 2 22:53.6 62

65. Daniel West (11) Grand Rapids Ottawa Hills 112 22:57.0 -

66. Nick Blocher (12) Lake Odessa Lakewood 75 23:26.1 P

67. David Olgers (10) Holland Black River 12 23:49.0 P

68. Christian Schmadicke (12)Maple Valley 91 23:53.7 65

69. Brandon Phillips (10) Lake Odessa Lakewood 78 23:56.1 P

70. Zach Melville (12) Maple Valley 90 24:19.4 67

71. Todd Krieger (10) Holland Black River 9 24:21.8 P

72. Jacob Picardat (10) Kelloggsville 173 24:28.5 69

73. Robbie Hanford (9) Maple Valley 88 27:48.8 70

74. Terrence Reid (11) Kelloggsville 174 28:13.9 71

75. Steven Nguyen (10) Kelloggsville 172 28:20.3 72

76. Tom Willemsen (11) Kelloggsville 176 29:25.4 P



08/26/09 MEN'S CROSS COUNTRY



LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKEWOOD HIGH SCHOOL 08/26/09



TEAM RESULTS



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Ionia Austin Alcala (12) 1 17:11 1

Connor Montgomery (10) 2 17:14 2

Don Blight (11) 4 17:20 4

Cody Kasper (11) 5 17:43 5

Nick Wharry (10) 7 17:54 7

Tyler Ellis (11) 12 18:39

Brice Brown (09) 21 19:19



** TEAM TOTAL ** 1:27:22 19



2. Saranac James Vance (12) 8 17:58 8

Tony Knop (11) 11 18:26 11

Aaron Vance (12) 17 19:04 17

Tyler Rose (12) 20 19:17 19

Tim Young (9) 30 19:56 29

Alex Talcott (12) 57 21:44

Tyler Demski (10) 59 21:57



** TEAM TOTAL ** 1:34:41 84



3. Middleville Thornapple-Kellogg Dustin Brummel (10) 6 17:50 6

Carl Olsen (10) 13 18:42 13

Tim Olsen (12) 14 18:46 14

Matt Williamson (12) 35 20:10 34

Dominic Bierenga (11) 37 20:20 36

Neil Bergsma (10) 44 20:36

Eli Bergsma (12) 50 21:03



** TEAM TOTAL ** 1:35:48 103



4. Hastings Troy Dailey (12) 3 17:20 3

Mitch Singleterry (11) 18 19:06 18

Mile Belcher (12) 25 19:43 24

Taylor Klotz (10) 36 20:16 35

Matt Cathcart (12) 40 20:29 39

Jake Partridge (10) 43 20:35

Pale Belcher (12) 45 20:39



** TEAM TOTAL ** 1:36:54 119



5. Coldwater Josh Holicki (12) 9 18:25 9

Angel Gamon (10) 22 19:22 21

Cameron Leist (9) 29 19:54 28

Graham Rowe-Bultinck (10 33 20:01 32

Teddy McClelland (12) 47 20:58 46

Austin Wanar (12) 62 22:34



** TEAM TOTAL ** 1:38:40 136



6. Wayland Union Zachary Kasper (11) 10 18:26 10

Sam Martus (11) 28 19:54 27

Nick Poirier (11) 32 20:00 31

Austin Schoen (10) 34 20:04 33

Kurt Elders (11) 39 20:25 38

Adam Carter (10) 41 20:31

Justin Hilton (12) 46 20:53



** TEAM TOTAL ** 1:38:49 139



7. Charlotte Matt Garn (10) 15 18:52 15

Logan Lindsay (11) 16 18:52 16

James Brinker (10) 23 19:25 22

Christian Ritzler (11) 48 20:59 47

Cameron Hoffman (11) 49 21:03 48

Jared Brinker (10) 54 21:17

Nathan Lovaas (12) 56 21:40



** TEAM TOTAL ** 1:39:11 148



8. Lake Odessa Lakewood Tucker Seese (11) 24 19:28 23

Jason Foltz (12) 38 20:24 37

Eddie Barta (12) 42 20:32 41

Adam Senters (11) 51 21:09 50

Michael Kutch (11) 60 22:04 58

Nick Blocher (12) 66 23:26

Brandon Phillips (10) 69 23:56



** TEAM TOTAL ** 1:43:37 209



9. Holland Black River Cameron Jones (09) 27 19:49 26

Erik Angerer (11) 31 19:58 30

Luciano Hernandez (09) 52 21:13 51

Joseph Perez (09) 61 22:18 59

Ethan Coster (11) 64 22:53 62

David Olgers (10) 67 23:49

Todd Krieger (10) 71 24:21



** TEAM TOTAL ** 1:46:11 228



10. Vermontville Maple Valley Joe Benedict (11) 26 19:48 25

Brady Halliwill (10) 55 21:21 53

Christian Schmadicke (12 68 23:53 65

Zach Melville (12) 70 24:19 67

Robbie Hanford (9) 73 27:48 70



** TEAM TOTAL ** 1:57:09 280



11. Wyoming Kelloggsville Tylor Lyon (10) 58 21:48 56

Nathaniel VanderPloeg (1 63 22:37 61

Jacob Picardat (10) 72 24:28 69

Terrence Reid (11) 74 28:13 71

Steven Nguyen (10) 75 28:20 72

Tom Willemsen (11) 76 29:25



** TEAM TOTAL ** 2:05:26 329



12. Grand Rapids Ottawa Hills Kevin Grant (12) 19 19:12

Curtis Walker (12) 53 21:16

Daniel West (11) 65 22:57



** TEAM TOTAL ** 1:03:25





08/26/09 WOMEN'S CROSS COUNTRY



LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKEWOOD HIGH SCHOOL 08/26/09



SCORES

1. Hastings 23 3. Saranac 58

2. Wayland Union 42



WOMEN'S JV Girls



INDIVIDUAL RESULTS



FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS

1. Brianna Wiles (11) Ionia 262 24:15.2 -

2. Sarah Stigall (09) Ionia 261 24:46.2 -

3. Christy Engle (12) Hastings 234 24:54.4 1

4. Duna Buttner (9) Wayland Union 323 25:02.0 2

5. Anna Banister (11) Hastings 229 26:14.5 3

6. Kayla Pohl (11) Hastings 241 26:19.1 4

7. Courtney Jenkins (10) Lake Odessa Lakewood 263 26:30.1 -

8. Megan Kidder (09) Hastings 236 27:36.3 5

9. Ashley Joiner (10) Holland Black River 349 27:49.9 -

10. Cassiey Suwal (10) Saranac 317 28:10.8 6

11. Courtney Stoken (12) Wayland Union 336 29:02.1 7

12. Anna Schilz (10) Middleville Thornapple-Kellogg 293 29:08.9 -

13. Lauren Raap (9) Wayland Union 331 29:11.8 8

14. Tianna Borst (10) Holland Black River 350 29:15.6 -

15. Aubrey Antles (9) Saranac 305 29:22.2 9

16. Erin Leach (10) Middleville Thornapple-Kellogg 292 29:40.9 -

17. Sydney Schafer (11) Ionia 257 30:18.3 -

18. Tessa Johnson (10) Hastings 235 30:42.2 10

19. Jamie DeMaagd (9) Wayland Union 326 31:16.8 11

20. Christina Snyder (9) Saranac 316 31:26.6 12

21. Erika Thornton (10) Hastings 243 31:30.2 P

22. Taylor Cooper (11) Wayland Union 324 31:46.2 14

23. Meghan Smith (10) Saranac 315 32:11.8 15

24. Paige Patrick (11) Lake Odessa Lakewood 267 33:30.1 -

25. Ann Sun (12) Middleville Thornapple-Kellogg 295 33:36.6 -

26. Maggie Lauer (12) Saranac 309 34:57.7 16

27. Jaclyn DeMaagd (10) Wayland Union 325 41:08.5 P

28. Lainie Tuitman (9) Lake Odessa Lakewood 274 41:17.3 -



08/26/09 WOMEN'S CROSS COUNTRY



LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKEWOOD HIGH SCHOOL 08/26/09



TEAM RESULTS



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Hastings Christy Engle (12) 3 24:54 1

Anna Banister (11) 5 26:14 3

Kayla Pohl (11) 6 26:19 4

Megan Kidder (09) 8 27:36 5

Tessa Johnson (10) 18 30:42 10

Erika Thornton (10) 21 31:30



** TEAM TOTAL ** 2:15:45 23



2. Wayland Union Duna Buttner (9) 4 25:02 2

Courtney Stoken (12) 11 29:02 7

Lauren Raap (9) 13 29:11 8

Jamie DeMaagd (9) 19 31:16 11

Taylor Cooper (11) 22 31:46 14

Jaclyn DeMaagd (10) 27 41:08



** TEAM TOTAL ** 2:26:17 42



3. Saranac Cassiey Suwal (10) 10 28:10 6

Aubrey Antles (9) 15 29:22 9

Christina Snyder (9) 20 31:26 12

Meghan Smith (10) 23 32:11 15

Maggie Lauer (12) 26 34:57 16



** TEAM TOTAL ** 2:36:06 58



4. Holland Black River Ashley Joiner (10) 9 27:49

Tianna Borst (10) 14 29:15



** TEAM TOTAL ** 57:04



5. Ionia Brianna Wiles (11) 1 24:15

Sarah Stigall (09) 2 24:46

Sydney Schafer (11) 17 30:18



** TEAM TOTAL ** 1:19:19



6. Lake Odessa Lakewood Courtney Jenkins (10) 7 26:30

Paige Patrick (11) 24 33:30

Lainie Tuitman (9) 28 41:17



** TEAM TOTAL ** 1:41:17



Middleville Thornapple-Kellogg Anna Schilz (10) 12 29:08

Erin Leach (10) 16 29:40

Ann Sun (12) 25 33:36



** TEAM TOTAL ** 1:32:24





08/26/09 MEN'S CROSS COUNTRY



LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKEWOOD HIGH SCHOOL 08/26/09



SCORES

1. Ionia 22 4. Saranac 93

2. Middleville Thornapple-Kellogg 61 5. Charlotte 104

3. Wayland Union 71



MEN'S JV Boys



INDIVIDUAL RESULTS



FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS

1. Brandon Winter (09) Ionia 73 19:30.1 1

2. Austin LaVire (9) Middleville Thornapple-Kellogg 99 20:19.6 2

3. Kipp Hartman (09) Ionia 58 20:33.3 3

4. Jacob Gibson (11) Wayland Union 142 20:40.1 4

5. Mickel Tompkins (11) Ionia 70 20:42.5 5

6. Albert Mayer (10) Ionia 63 20:43.2 6

7. Bryon Spence (12) Ionia 67 20:44.5 7

8. Adam Sinclair (10) Middleville Thornapple-Kellogg 103 20:51.3 8

9. Mitch Brisboe (11) Hastings 37 21:06.9 -

10. Alan Pope (12) Ionia 66 21:19.1 P

11. Steven Jorgenson (9) Saranac 115 21:19.9 10

12. Mitch Cove (11) Charlotte 19 21:20.3 11

13. Ian Carter (9) Wayland Union 137 21:21.4 12

14. Corey Vandecappelle (9) Wayland Union 160 21:25.2 13

15. Justin Quiggle (12) Saranac 119 21:28.0 14

16. Bruce Krouse (12) Hastings 43 21:29.3 -

17. James Vannette (10) Middleville Thornapple-Kellogg 105 21:38.7 15

18. Mike Swanson (12) Charlotte 32 22:25.4 16

19. Nate Seifert (10) Middleville Thornapple-Kellogg 102 22:43.5 17

20. Aaron Vanderweide (10) Wayland Union 161 22:53.5 18

21. Caleb Funk (10) Middleville Thornapple-Kellogg 98 22:55.6 19

22. C J Redman (09) Charlotte 29 22:56.0 20

23. Garrett Race (9) Saranac 120 23:07.4 21

24. Alex Ross (12) Saranac 125 23:43.6 22

25. Jeffrey Koelsch (09) Ionia 60 23:52.8 P

26. Ray Antel (10) Wayland Union 130 23:55.4 24

27. Nolan Stoepker (9) Lake Odessa Lakewood 81 24:00.6 -

28. Colton Johnson (12) Wayland Union 149 24:02.2 P

29. Dustin Carter (12) Saranac 113 24:02.9 26

30. Camilo DeLaRosa (09) Holland Black River 4 24:05.2 -

31. Tate Miller (11) Hastings 45 24:14.6 -

32. Alexander Nawrocki (11) Holland Black River 10 24:19.3 -

33. Tylor Pagan (12) Wayland Union 155 24:53.7 P

34. Phil Clementz (10) Charlotte 18 26:00.8 28

35. Jacob Dornbos (10) Charlotte 20 26:08.8 29

36. Adam Fahrne (11) Wayland Union 140 26:10.2 -

37. Adam Meissner (9) Wayland Union 153 26:50.8 -

38. Ronel Race (9) Saranac 122 26:53.7 P

39. Logan Race (11) Saranac 121 27:22.8 P

40. Brad Hubbert (10) Wayland Union 147 27:52.5 -

41. Russell Harms (10) Wayland Union 145 27:58.9 -

42. Brice Miller (11) Hastings 44 27:59.7 -

43. Jazz Arnold (9) Wayland Union 132 29:00.6 -

44. Ray Moody (10) Charlotte 26 29:41.3 P

45. Cam Rose (11) Saranac 123 30:46.4 -

46. Eric Zeinstra (11) Holland Black River 15 31:12.9 -

47. Eric Harmsen (09) Holland Black River 5 32:03.1 -



08/26/09 MEN'S CROSS COUNTRY



LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKEWOOD HIGH SCHOOL 08/26/09



TEAM RESULTS



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Ionia Brandon Winter (09) 1 19:30 1

Kipp Hartman (09) 3 20:33 3

Mickel Tompkins (11) 5 20:42 5

Albert Mayer (10) 6 20:43 6

Bryon Spence (12) 7 20:44 7

Alan Pope (12) 10 21:19

Jeffrey Koelsch (09) 25 23:52



** TEAM TOTAL ** 1:42:12 22



2. Middleville Thornapple-Kellogg Austin LaVire (9) 2 20:19 2

Adam Sinclair (10) 8 20:51 8

James Vannette (10) 17 21:38 15

Nate Seifert (10) 19 22:43 17

Caleb Funk (10) 21 22:55 19



** TEAM TOTAL ** 1:48:26 61



3. Wayland Union Jacob Gibson (11) 4 20:40 4

Ian Carter (9) 13 21:21 12

Corey Vandecappelle (9) 14 21:25 13

Aaron Vanderweide (10) 20 22:53 18

Ray Antel (10) 26 23:55 24

Colton Johnson (12) 28 24:02

Tylor Pagan (12) 33 24:53



** TEAM TOTAL ** 1:50:14 71



4. Saranac Steven Jorgenson (9) 11 21:19 10

Justin Quiggle (12) 15 21:28 14

Garrett Race (9) 23 23:07 21

Alex Ross (12) 24 23:43 22

Dustin Carter (12) 29 24:02 26

Ronel Race (9) 38 26:53

Logan Race (11) 39 27:22



** TEAM TOTAL ** 1:53:39 93



5. Charlotte Mitch Cove (11) 12 21:20 11

Mike Swanson (12) 18 22:25 16

C J Redman (09) 22 22:56 20

Phil Clementz (10) 34 26:00 28

Jacob Dornbos (10) 35 26:08 29

Ray Moody (10) 44 29:41



** TEAM TOTAL ** 1:58:49 104



6. Lake Odessa Lakewood Nolan Stoepker (9) 27 24:00



** TEAM TOTAL ** 24:00



Hastings Mitch Brisboe (11) 9 21:06

Bruce Krouse (12) 16 21:29

Tate Miller (11) 31 24:14

Brice Miller (11) 42 27:59



** TEAM TOTAL ** 1:34:48



Holland Black River Camilo DeLaRosa (09) 30 24:05

Alexander Nawrocki (11) 32 24:19

Eric Zeinstra (11) 46 31:12

Eric Harmsen (09) 47 32:03



** TEAM TOTAL ** 1:51:39