Lapeer Days 4 Mile Race

back to results

Aug. 23, 2009

Lapeer Days 4 Mile Race
Lapeer, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.



Lapeer 4 Mile Run
Overall Finish List
August 23, 2009
Results By Rotpac Racing, L.L.C.

Run
Place Name City Bib No Age Age Group Place Time Pace
1 Derek Stone Lapeer MI 328 21 ***** M 20-24 21:43 5:26/M
2 Collin Kooy Metamora MI 360 20 1 M 20-24 22:13 5:33/M
3 Joe Lascesko Saginaw MI 359 35 1 M 35-39 24:21 6:05/M
4 Scott Burns 338 38 2 M 35-39 24:25 6:06/M
5 Brian Musgrave Lapeer 298 37 3 M 35-39 25:23 6:21/M
6 Terry Carmean Ortonville MI 323 53 ***** M 50-54 25:28 6:22/M
7 Bryan Bush Lapeer MI 331 18 1 M 15-19 25:46 6:27/M
8 Kyle Griffin Lapeer MI 378 17 2 M 15-19 25:57 6:29/M
9 Gabriel Fall Mayville 297 34 1 M 30-34 26:23 6:36/M
10 Aidan Smith Lapeer MI 336 16 3 M 15-19 26:30 6:38/M
11 David Rau Gagetown MI 322 63 1 M 60-64 26:42 6:41/M
12 Dave Caraher 341 45 1 M 45-49 26:46 6:42/M
13 Daniel Gildner Imlay City MI 354 15 4 M 15-19 26:54 6:44/M
14 Terry Castor Goodrich MI 361 44 1 M 40-44 27:04 6:46/M
15 Howard Brown Flint MI 332 43 2 M 40-44 27:25 6:51/M
16 Duane MacHesney Grand Blanc MI 347 41 3 M 40-44 28:04 7:01/M
17 Tim Hudy Fort Gratiot MI 355 54 1 M 50-54 28:12 7:03/M
18 Jeffery Aisthorpe Lake Orion MI 339 35 4 M 35-39 28:34 7:09/M
19 Jason Frasle Adrian MI 366 25 1 M 25-29 28:56 7:14/M
20 Michael Seeley North Branch MI 344 16 5 M 15-19 28:57 7:14/M
21 Robert Brazier Lake Orion 313 33 2 M 30-34 29:03 7:16/M
22 Ron Carmean Ortonville MI 324 55 1 M 55-59 29:18 7:20/M
23 Doug Morgano Ramona CA 362 40 4 M 40-44 29:27 7:22/M
24 Henry Osier Attica 299 60 2 M 60-64 30:30 7:38/M
25 Carl Brandt Romeo MI 353 41 5 M 40-44 30:38 7:40/M
26 Dan Armstrong North Branch 293 99 1 M 90-99 30:40 7:40/M
27 Brennah Donahue Metamora MI 376 13 ***** F 0-14 30:52 7:43/M
28 Ray Turczyn Lapeer MI 379 53 2 M 50-54 31:02 7:46/M
29 Jim Conaton Lake Orion MI 369 59 2 M 55-59 31:08 7:47/M
30 Eric Starr Metamora MI 329 28 2 M 25-29 31:09 7:47/M
31 Kara Yeacker Ortonville MI 377 44 ***** F 40-44 31:17 7:49/M
32 Lawrence Hough Attica MI 318 49 2 M 45-49 31:24 7:51/M
33 Jenni Putz Lapeer MI 330 14 1 F 0-14 32:26 8:07/M
34 Jeff Frasle Lapeer MI 365 25 3 M 25-29 32:39 8:10/M
35 Fred Weeks Lapeer 312 99 2 M 90-99 32:45 8:11/M
36 Brett Cassidy Flint MI 319 99 3 M 90-99 32:51 8:13/M
37 Austin Minger Lapeer MI 325 14 1 M 0-14 32:58 8:15/M
38 Lucas Bonesteel Lapeer MI 367 15 6 M 15-19 33:01 8:15/M
39 Sharon Heskitt Oxford MI 283 48 1 F 45-49 33:03 8:16/M
40 Dan Coulter Metamora MI 358 49 3 M 45-49 33:14 8:19/M
41 Kimberly Molosky Columbiaville MI 288 32 1 F 30-34 33:15 8:19/M
42 Kelsey Jarvis Metamora 285 13 2 F 0-14 33:40 8:25/M
43 Bryan Pratt North Branch 300 48 4 M 45-49 33:47 8:27/M
44 Jay Cook Lapeer MI 374 42 6 M 40-44 33:56 8:29/M
45 Morgan Turk Lapeer MI 373 8 3 F 0-14 33:57 8:29/M
46 Sara Young Fostoria MI 342 37 1 F 35-39 35:02 8:46/M
47 Anna Kluck Lapeer MI 340 16 1 F 15-19 35:17 8:49/M
48 Steve Rea North Branch MI 350 42 7 M 40-44 35:57 8:59/M
49 Lynn Mells Southfield MI 287 40 1 F 40-44 36:09 9:02/M
50 Joann Sweeney Lapeer 292 52 1 F 50-54 36:42 9:11/M
51 Brandon Seeley North Branch MI 345 13 2 M 0-14 37:07 9:17/M
52 Nikki Seeley North Branch MI 343 35 2 F 35-39 37:09 9:17/M
53 Dale Davidson Port Huron MI 333 99 4 M 90-99 37:12 9:18/M
54 Gina Cavanaugh Metamora 282 15 2 F 15-19 37:17 9:19/M
55 Chelsea Fleming Columbiaville MI 320 19 3 F 15-19 37:46 9:27/M
56 Margaret Ross-Jones Springfield 289 48 2 F 45-49 37:50 9:28/M
57 Gary Steintl Lapeer MI 371 54 3 M 50-54 38:08 9:32/M
58 Sue Mott Dryden MI 372 56 1 F 55-59 38:13 9:33/M
59 Kathryn Smith Lapeer 291 19 4 F 15-19 38:22 9:36/M
60 Stephen Smith Lapeer 301 49 5 M 45-49 38:22 9:36/M
61 Mark Canavesio North Branch 295 31 3 M 30-34 38:26 9:37/M
62 Jacob McNutt Attica MI 316 15 7 M 15-19 39:47 9:57/M
63 Laura Hunt Lapeer 303 39 3 F 35-39 39:52 9:58/M
64 Kris Sieting Lapeer 290 45 3 F 45-49 40:08 10:02/M
65 Lee Rea North Branch MI 349 41 2 F 40-44 40:34 10:09/M
66 Paige Hillman Gagetown MI 326 33 2 F 30-34 40:47 10:12/M
67 Dianne Pascoe Lapeer 305 39 4 F 35-39 40:49 10:12/M
68 Dave Misura Gagetown MI 370 55 3 M 55-59 40:54 10:14/M
69 Michelle Racosta Lapeer MI 352 32 3 F 30-34 41:47 10:27/M
70 Brian Collie Lapeer MI 364 99 5 M 90-99 42:50 10:43/M
71 Paul Cote Lapeer 296 70 1 M 70-89 43:08 10:47/M
72 Stephanie McLaren Emmett MI 351 28 1 F 25-29 43:17 10:49/M
73 Matthew McNutt Attica MI 317 40 8 M 40-44 43:34 10:54/M
74 Jamie Babcock Lapeer 281 32 4 F 30-34 43:35 10:54/M
75 Heather McMinn Lake Orion 311 31 5 F 30-34 43:48 10:57/M
76 Dylan Edgerton Lapeer MI 335 13 3 M 0-14 44:29 11:07/M
77 Jeff Boots Lapeer 294 99 6 M 90-99 46:01 11:30/M
78 Kathleen Stein Oxford MI 348 25 2 F 25-29 46:28 11:37/M
79 Amanda Howard Columbiaville 284 26 3 F 25-29 47:11 11:48/M
80 Susan Card Columbiaville MI 327 42 3 F 40-44 47:49 11:57/M
81 Zack Edgerton Lapeer MI 334 11 4 M 0-14 48:52 12:13/M
82 Mary Beth Balazt Davison 337 58 2 F 55-59 52:57 13:14/M
83 Kimberly Herderich 363 45 4 F 45-49 52:58 13:15/M

Walk
Place Name City Bib No Age Age Group Place Time Pace
1 Johnny Olsey Clio MI 357 55 ***** M 50-59 40:56 10:14/M
2 Lori Lynn Short Clio MI 356 43 ***** F 40-49 40:56 10:14/M
3 Jerry Pierson Deckerville 309 51 1 M 50-59 47:43 11:56/M
4 Jeff Seeley North Branch MI 346 41 1 M 40-49 48:43 12:11/M
5 Joann Steely Decker 307 41 1 F 40-49 50:12 12:33/M
6 Eugene Zofchak Swartz Creek 310 62 1 M 60-69 50:17 12:34/M
7 Arlene Frisch Lapeer 314 44 2 F 40-49 57:34 14:24/M
8 Jennell Racosta Lapeer 315 33 ***** F 30-39 57:34 14:24/M
9 Denise Stankiewicz Lapeer 306 41 3 F 40-49 57:40 14:25/M
10 Teresa Fick Lapeer MI 375 45 4 F 40-49 1:04:52 16:13/M
11 Kelly Lewis North Branch MI 321 46 5 F 40-49 1:04:52 16:13/M




Lapeer 4 Mile Run
Age Group Results
August 23, 2009
Results By Rotpac Racing, L.L.C.

Run
Overall Female Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brennah Donahue Metamora MI 13 27 30:52 7:43/M

Overall Female masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kara Yeacker Ortonville MI 44 31 31:17 7:49/M

Female 14 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jenni Putz Lapeer MI 14 33 32:26 8:07/M
2 Kelsey Jarvis Metamora 13 42 33:40 8:25/M
3 Morgan Turk Lapeer MI 8 45 33:57 8:29/M

Female 15 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Anna Kluck Lapeer MI 16 47 35:17 8:49/M
2 Gina Cavanaugh Metamora 15 54 37:17 9:19/M
3 Chelsea Fleming Columbiaville MI 19 55 37:46 9:27/M
4 Kathryn Smith Lapeer 19 59 38:22 9:36/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Stephanie McLaren Emmett MI 28 72 43:17 10:49/M
2 Kathleen Stein Oxford MI 25 78 46:28 11:37/M
3 Amanda Howard Columbiaville 26 79 47:11 11:48/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kimberly Molosky Columbiaville MI 32 41 33:15 8:19/M
2 Paige Hillman Gagetown MI 33 66 40:47 10:12/M
3 Michelle Racosta Lapeer MI 32 69 41:47 10:27/M
4 Jamie Babcock Lapeer 32 74 43:35 10:54/M
5 Heather McMinn Lake Orion 31 75 43:48 10:57/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sara Young Fostoria MI 37 46 35:02 8:46/M
2 Nikki Seeley North Branch MI 35 52 37:09 9:17/M
3 Laura Hunt Lapeer 39 63 39:52 9:58/M
4 Dianne Pascoe Lapeer 39 67 40:49 10:12/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lynn Mells Southfield MI 40 49 36:09 9:02/M
2 Lee Rea North Branch MI 41 65 40:34 10:09/M
3 Susan Card Columbiaville MI 42 80 47:49 11:57/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sharon Heskitt Oxford MI 48 39 33:03 8:16/M
2 Margaret Ross-Jones Springfield 48 56 37:50 9:28/M
3 Kris Sieting Lapeer 45 64 40:08 10:02/M
4 Kimberly Herderich 45 83 52:58 13:15/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Joann Sweeney Lapeer 52 50 36:42 9:11/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sue Mott Dryden MI 56 58 38:13 9:33/M
2 Mary Beth Balazt Davison 58 82 52:57 13:14/M

Overall Male Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Derek Stone Lapeer MI 21 1 21:43 5:26/M

Overall Male masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Terry Carmean Ortonville MI 53 6 25:28 6:22/M

Male 14 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Austin Minger Lapeer MI 14 37 32:58 8:15/M
2 Brandon Seeley North Branch MI 13 51 37:07 9:17/M
3 Dylan Edgerton Lapeer MI 13 76 44:29 11:07/M
4 Zack Edgerton Lapeer MI 11 81 48:52 12:13/M

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bryan Bush Lapeer MI 18 7 25:46 6:27/M
2 Kyle Griffin Lapeer MI 17 8 25:57 6:29/M
3 Aidan Smith Lapeer MI 16 10 26:30 6:38/M
4 Daniel Gildner Imlay City MI 15 13 26:54 6:44/M
5 Michael Seeley North Branch MI 16 20 28:57 7:14/M
6 Lucas Bonesteel Lapeer MI 15 38 33:01 8:15/M
7 Jacob McNutt Attica MI 15 62 39:47 9:57/M

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Collin Kooy Metamora MI 20 2 22:13 5:33/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jason Frasle Adrian MI 25 19 28:56 7:14/M
2 Eric Starr Metamora MI 28 30 31:09 7:47/M
3 Jeff Frasle Lapeer MI 25 34 32:39 8:10/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Gabriel Fall Mayville 34 9 26:23 6:36/M
2 Robert Brazier Lake Orion 33 21 29:03 7:16/M
3 Mark Canavesio North Branch 31 61 38:26 9:37/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Joe Lascesko Saginaw MI 35 3 24:21 6:05/M
2 Scott Burns 38 4 24:25 6:06/M
3 Brian Musgrave Lapeer 37 5 25:23 6:21/M
4 Jeffery Aisthorpe Lake Orion MI 35 18 28:34 7:09/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Terry Castor Goodrich MI 44 14 27:04 6:46/M
2 Howard Brown Flint MI 43 15 27:25 6:51/M
3 Duane MacHesney Grand Blanc MI 41 16 28:04 7:01/M
4 Doug Morgano Ramona CA 40 23 29:27 7:22/M
5 Carl Brandt Romeo MI 41 25 30:38 7:40/M
6 Jay Cook Lapeer MI 42 44 33:56 8:29/M
7 Steve Rea North Branch MI 42 48 35:57 8:59/M
8 Matthew McNutt Attica MI 40 73 43:34 10:54/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dave Caraher 45 12 26:46 6:42/M
2 Lawrence Hough Attica MI 49 32 31:24 7:51/M
3 Dan Coulter Metamora MI 49 40 33:14 8:19/M
4 Bryan Pratt North Branch 48 43 33:47 8:27/M
5 Stephen Smith Lapeer 49 60 38:22 9:36/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tim Hudy Fort Gratiot MI 54 17 28:12 7:03/M
2 Ray Turczyn Lapeer MI 53 28 31:02 7:46/M
3 Gary Steintl Lapeer MI 54 57 38:08 9:32/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ron Carmean Ortonville MI 55 22 29:18 7:20/M
2 Jim Conaton Lake Orion MI 59 29 31:08 7:47/M
3 Dave Misura Gagetown MI 55 68 40:54 10:14/M

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace
1 David Rau Gagetown MI 63 11 26:42 6:41/M
2 Henry Osier Attica 60 24 30:30 7:38/M

Male 70 and Over

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Paul Cote Lapeer 70 71 43:08 10:47/M

Male Heavyweight

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dan Armstrong North Branch 99 26 30:40 7:40/M
2 Fred Weeks Lapeer 99 35 32:45 8:11/M
3 Brett Cassidy Flint MI 99 36 32:51 8:13/M
4 Dale Davidson Port Huron MI 99 53 37:12 9:18/M
5 Brian Collie Lapeer MI 99 70 42:50 10:43/M
6 Jeff Boots Lapeer 99 77 46:01 11:30/M

Walk
Overall Female Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jennell Racosta Lapeer 33 8 57:34 14:24/M

Overall Female masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lori Lynn Short Clio MI 43 2 40:56 10:14/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Joann Steely Decker 41 5 50:12 12:33/M
2 Arlene Frisch Lapeer 44 7 57:34 14:24/M
3 Denise Stankiewicz Lapeer 41 9 57:40 14:25/M
4 Teresa Fick Lapeer MI 45 10 1:04:52 16:13/M
5 Kelly Lewis North Branch MI 46 11 1:04:52 16:13/M

Overall Male masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Johnny Olsey Clio MI 55 1 40:56 10:14/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jeff Seeley North Branch MI 41 4 48:43 12:11/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jerry Pierson Deckerville 51 3 47:43 11:56/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Eugene Zofchak Swartz Creek 62 6 50:17 12:34/M