Somerset Stampede

back to results

Aug. 22, 2009

Somerset Stampede
Somerset, Mi
Provided by Everal Race Management


Overall Female Overall Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leah Devoe Schoolcraft MI 208 17 11 22:37.1 7:18/M
Top
Overall Male Overall Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Huss Spring Arbor MI 277 18 1 19:31.1 6:18/M
Top
Overall Female Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carol Carney Jackson MI 49 48 25 24:06.1 7:46/M
Top
Overall Male Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Wood Jackson MI 157 49 8 22:15.1 7:11/M
Top
Female 14 & under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Haley Dack Leslie MI 27 10 15 23:23.8 7:33/M
2 Sydney Nagy Brooklyn MI 30 11 18 23:43.2 7:39/M
3 Sadie Devoe Schoolcraft MI 212 13 62 27:46.6 8:57/M
4 Haley Wilkes Addison MI 343 9 67 28:17.6 9:07/M
5 Sydney Bishop Jackson MI 207 11 87 31:20.9 10:06/M
6 Kala Simth Jackson MI 282 13 88 31:33.5 10:11/M
7 Sarah Defay Cement City MI 346 10 101 33:25.4 10:47/M
8 Emma Dubensly Cement City MI 339 11 113 38:08.1 12:18/M
9 Makenzie Swisher Hillsdale MI 203 0 115 38:40.1 12:28/M
10 Emmillie Ray Hillsdale MI 290 12 116 38:40.6 12:28/M
Top
Male 14 & under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Davis Devoe Schoolcraft MI 211 11 27 24:40.5 7:57/M
2 Steven Amuthart Bremen IN 324 11 34 25:24.4 8:12/M
3 Zakary Smith Jackson MI 280 11 85 31:01.0 10:00/M
4 Joseph Allen Jerome MI 32 12 98 32:56.8 10:37/M
5 Zachary Swisher Hillsdale MI 283 14 105 34:46.5 11:13/M
6 Tyler Dack Leslie MI 26 13 107 36:08.4 11:39/M
Top
Female 15 to 17
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Haynes Jackson MI 334 15 19 23:44.1 7:39/M
2 Katrina Demay Jackson MI 335 16 23 23:58.2 7:44/M
3 Jordan Hofer Brooklyn MI 36 17 24 23:58.7 7:44/M
4 Danielle Wood Jackson MI 158 15 26 24:36.8 7:56/M
5 Kate Hankins Jackson MI 333 15 33 25:16.8 8:09/M
6 Mariah Cryderman Schoolcraft MI 278 17 36 25:26.4 8:12/M
7 Rachael Heilman Ann Arbor MI 314 17 37 25:29.8 8:13/M
8 Emma Hofer Brooklyn MI 37 15 43 25:50.8 8:20/M
9 Cherokee Dolson Jackson MI 12 16 69 28:32.3 9:12/M
10 Rachel Fee Morenci MI 289 15 83 30:26.4 9:49/M
11 Elizabeth Wenner 300 16 91 31:56.3 10:18/M
Top
Male 15 to 17
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charles Briner Jonesville MI 217 16 3 19:53.0 6:25/M
2 Matthew Dubensky Coement City MI 201 15 7 22:02.7 7:06/M
3 Spencer Hofer Brooklyn MI 38 16 9 22:34.4 7:17/M
Top
Female 18 to 24
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josie Fox Jackson MI 43 18 35 25:25.9 8:12/M
2 Katie French Parma MI 323 18 55 27:10.1 8:46/M
3 Brietta Allen Jerome MI 31 21 104 34:30.1 11:08/M
Top
Male 18 to 24
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyle Schaedler Waldron MI 357 20 17 23:42.0 7:39/M
2 Jonathan Gazda Mason OH 44 19 89 31:36.2 10:12/M
3 Jesse Dalton North Adams MI 24 18 94 32:35.0 10:31/M
4 Raymond Yee Markham ON 177 21 97 32:55.6 10:37/M
Top
Female 25 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janelle Langley Oxford MI 16 29 54 27:02.8 8:43/M
2 Nicole Leadd Pittsford MI 214 27 58 27:34.6 8:54/M
3 Cari Radant Adrian MI 154 29 59 27:37.1 8:55/M
4 Sarah Starry Homer MI 33 28 79 29:40.8 9:34/M
5 Christy Mesaros-Winckle Holland OH 11 26 109 37:01.4 11:56/M
Top
Male 25 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alan Cherney Saline MI 15 25 4 20:27.7 6:36/M
2 Jacob Kojiro Saline MI 8 29 6 21:59.8 7:05/M
3 David Cherry Howell MI 202 28 44 25:58.1 8:23/M
4 Chad Greenslade Spring Arbor MI 198 29 47 26:25.7 8:31/M
5 Ivan Sze Markham ON 178 29 65 27:54.9 9:00/M
6 Mike Courad Parma MI 199 26 76 29:09.5 9:24/M
7 Timothy Kish White Lake MI 7 29 81 30:20.8 9:47/M
8 Erik A Smith Jackson MI 281 29 90 31:41.0 10:13/M
Top
Female 30 to 34
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christi O'Neil Brooklyn MI 29 34 22 23:49.8 7:41/M
2 Andrea Conway Grass Lake MI 196 34 51 26:57.8 8:42/M
3 Beth Hornback Saline MI 206 30 71 28:39.8 9:15/M
4 Mary Lange Adrian MI 18 33 74 29:01.5 9:22/M
5 Rebecca Briggs Jerome MI 173 34 75 29:03.6 9:22/M
6 Stacey Wilkes Addison MI 344 32 82 30:23.8 9:48/M
7 Jennifer Spencer Jackson MI 254 30 112 37:57.7 12:15/M
8 Ranee Bradish Stockbridge MI 45 30 114 38:37.6 12:27/M
9 Michelle Moore Jackson MI 341 34 120 50:26.3 16:16/M
Top
Male 30 to 34
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Harry Clinton Township M 47 34 2 19:35.1 6:19/M
2 David Belding Ann Arbor MI 6 31 12 22:44.0 7:20/M
3 Joel Kershaw Carleton MI 189 32 32 25:14.5 8:08/M
Top
Female 35 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather Chance Jackson MI 21 36 57 27:25.1 8:51/M
2 Shari Baker Clark Lake MI 22 37 96 32:44.2 10:34/M
Top
Male 35 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Donnelly Jackson MI 274 38 5 20:54.5 6:45/M
2 Jeffrey Fazekas Hillsdale MI 255 36 10 22:35.1 7:17/M
3 Michael H Fox Lansing MI 2 36 14 23:08.2 7:28/M
4 Brion Bradish Stockbridge MI 46 35 29 24:46.9 7:59/M
5 Travis Moore Jackson MI 342 38 39 25:35.3 8:15/M
6 Eric Swisher Hillsdale MI 204 36 40 25:36.0 8:15/M
7 Kerry Dack Leslie MI 25 36 84 30:58.9 9:59/M
Top
Female 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy McAlary Jackson MI 319 40 38 25:34.8 8:15/M
2 Belinda Vinton Horton MI 303 43 48 26:42.8 8:37/M
3 Jodie McCravey Jackson MI 20 44 49 26:46.4 8:38/M
4 Becky Dalton North Adams MI 23 43 61 27:45.1 8:57/M
5 Sonda Raby Cement City MI 216 44 70 28:37.4 9:14/M
6 Ronda Tkac East Leroy MI 13 44 73 28:46.5 9:17/M
7 Kris Devoe Schoolcraft MI 209 44 78 29:37.9 9:33/M
8 Marie Brooks Chelsea MI 243 41 80 29:50.5 9:37/M
9 Shiela McEldowney Jackson MI 17 43 92 32:04.6 10:21/M
10 Jean Fisher Palmyra MI 213 44 93 32:32.0 10:30/M
11 Kim Defay Cement City MI 347 42 102 33:25.8 10:47/M
Top
Male 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Devoe Schoolcraft MI 210 44 13 22:48.4 7:21/M
2 Jim King Jackson MI 309 44 21 23:48.9 7:41/M
3 James Wolodkin Hillsdal MI 171 44 63 27:47.4 8:58/M
4 Michael McCord Jackson MI 338 40 64 27:54.3 9:00/M
Top
Female 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Thornburg Athens MI 336 46 42 25:40.8 8:17/M
2 Debbie Davis Leslie MI 294 45 50 26:48.6 8:39/M
3 Pam Lee Jackson MI 195 45 52 26:58.9 8:42/M
4 Lori Stegeman Somerset MI 330 46 103 33:53.1 10:56/M
5 Robin Ellison Concord MI 40 45 106 35:14.2 11:22/M
6 Deb Laske Concord MI 215 46 118 41:11.7 13:17/M
7 Katrina Beeman Berrien Springs MI 5 45 119 46:12.5 14:54/M
Top
Male 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gordon Cattell Jackson MI 155 46 45 25:59.4 8:23/M
2 Jeffrey Flannery Leslie MI 34 49 53 27:01.5 8:43/M
3 Tom Stegeman Troy MI 259 47 72 28:41.0 9:15/M
Top
Female 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Poole Jackson MI 35 51 68 28:18.7 9:08/M
2 Linda Stegeman Fremont CA 42 51 77 29:23.3 9:29/M
3 Christina Murphy Horton MI 41 50 99 33:02.9 10:39/M
4 Cecilia Boley Horton MI 39 54 100 33:03.3 10:40/M
5 Nancy Paul Chelsea MI 156 54 108 36:19.9 11:43/M
Top
Male 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Anderson Brooklyn MI 356 51 16 23:32.6 7:35/M
2 Floyd Walters South Lyon MI 345 53 20 23:46.2 7:40/M
3 Jim Kinner Chelsea MI 197 51 28 24:42.2 7:58/M
4 Daniel Bush Novi MI 337 50 30 24:57.2 8:03/M
5 Stephen Krawetz Grosse Pointe Woods 9 53 41 25:39.5 8:16/M
6 Randy Eicher Pleasant Lake MI 256 52 56 27:21.0 8:49/M
7 Rick Zantop Jackson MI 312 53 86 31:03.1 10:01/M
8 Jim Matthews Jackson MI 226 54 117 40:36.9 13:06/M
9 John Brooks Jerome MI 1 52 121 56:22.8 18:11/M
Top
Female 55 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barb Lawrence Adrian MI 153 57 95 32:38.5 10:32/M
Top
Male 55 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Randy Fielder Adrian MI 316 58 31 25:00.4 8:04/M
2 Brian Walrath Spring Arbor MI 257 57 60 27:38.3 8:55/M
Top
Male 60 to 66
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephen Fazekas Jonesville MI 48 63 46 26:23.3 8:31/M
2 Stephen Hanway Marshall MI 14 62 66 28:02.5 9:03/M
3 Tom Cubberly Michigan Center MI 200 60 110 37:26.6 12:05/M
4 Anthony Oleynik Albion MI 287 61 111 37:28.5 12:05/M



Overall Female Overall Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Rowley Rives Junction MI 220 58 4 40:37.5 13:06/M
Top
Overall Male Overall Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Tripp Jackson MI 56 58 1 31:25.8 10:08/M
Top
Overall Female Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elaine Eicher Pleasant Lake MI 258 58 5 41:05.9 13:15/M
Top
Overall Male Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kris Kloach Rives Junction MI 348 60 2 31:27.8 10:09/M
Top
Female 14 and under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyla Wright Commerce MI 170 14 23 51:09.9 16:30/M
2 Sara Wright Commerce MI 169 12 24 51:11.2 16:31/M
3 Graci Dack Leslie MI 64 8 27 53:52.9 17:23/M
Top
Female 15 to 17
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Baker Jackson MI 298 16 26 52:13.3 16:51/M
2 Kelly Hamilton Adrian MI 59 15 28 54:00.7 17:25/M
3 Shelby Dalton North Adams MI 60 17 32 54:09.8 17:28/M
Top
Female 25 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Diana Kish White Lake MI 83 27 7 41:41.4 13:27/M
Top
Female 30 to 34
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristine Simpao Coldwater MI 61 31 10 43:28.9 14:01/M
2 Tahny Lowry Brooklyn MI 353 31 18 49:12.8 15:52/M
3 Jenifer Dack Leslie MI 63 32 31 54:08.3 17:28/M
Top
Female 35 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mistique Gillett Jackson MI 66 38 14 45:26.4 14:39/M
2 Brenda Richards Adrian MI 349 39 15 46:49.2 15:06/M
3 Maria Wilson Spring Arbor MI 308 35 20 50:24.8 16:15/M
4 Beth Wilson Spring Arbor MI 65 39 21 50:25.2 16:16/M
5 Kimberly Thomas Somerset Center MI 332 37 22 50:26.8 16:16/M
Top
Female 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Crystal Lawrence Jonesville MI 329 43 12 44:02.3 14:12/M
2 Mary Bouker Jackson MI 296 43 25 52:11.3 16:50/M
Top
Female 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Diane Cattell Jackson MI 159 46 9 43:04.5 13:54/M
2 Lisa Tourdot Hickory Corners MI 51 49 11 43:45.5 14:07/M
3 Kay Bishop Jackson MI 222 46 13 45:18.3 14:37/M
4 Denise Flannery Leslie MI 67 48 34 1:02:25.0 20:08/M
Top
Female 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debra Griffiths Jonesville MI 221 50 8 42:14.9 13:37/M
2 Becky Matthews Jackson MI 219 53 17 47:36.5 15:21/M
3 Laura Hamilton Adrian MI 57 53 30 54:01.5 17:25/M
Top
Female 55 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ingrid Volker Somerset MI 68 58 6 41:32.7 13:24/M
2 Betty Walrath Spring Arbor MI 260 57 16 46:49.6 15:06/M
Top
Male 55 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dennis Hamilton Adrian MI 58 55 29 54:01.1 17:25/M
Top
Female 60 to 66
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Natalia Krawetz Grosse Pointe Woods 53 60 19 49:39.5 16:01/M
2 Charlotte Dalton Osseo MI 62 64 33 58:39.7 18:55/M
3 Georgie Dack Leslie MI 279 61 35 1:02:25.5 20:08/M
Top
Male 60 to 66
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chuck Girard Jackson MI 327 66 3 33:58.3 10:57/M



Overall Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sally Skeels Adrian MI 262 30 19 1:32:32.6 7:04/M
Top

Overall Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jared Kelsh Chippewa Lake MI 125 23 1 1:17:34.7 5:55/M
Top

Overall Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leann Jackson Jerome MI 352 40 31 1:38:18.9 7:30/M
Top

Overall Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Mazur Jackson MI 162 41 5 1:20:08.5 6:07/M
Top

Male 14 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Dew Saline MI 186 13 34 1:39:16.0 7:35/M
2 Tanner Johncock Hillsdale MI 317 14 105 2:01:31.2 9:17/M
Top

Female 15 to 17

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sylvia Fisher Palmyra MI 245 17 128 2:09:37.6 9:54/M
2 Catherine Sebastian Britton MI 118 16 160 2:32:15.5 11:37/M
3 Serena Galea Saline MI 148 15 161 2:32:16.1 11:37/M
Top

Male 15 to 17

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabe Ojeva Parma MI 284 16 23 1:33:59.5 7:10/M
2 Tommy Schiffman Livonia MI 114 15 71 1:51:41.2 8:32/M
3 Cameron Sumner Livonia MI 117 16 111 2:02:59.4 9:23/M
Top

Female 18 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Becky Schmidt Saint Joseph MI 111 21 37 1:40:19.9 7:39/M
2 Heidi Fether Delta OH 246 24 38 1:41:35.9 7:45/M
3 Erin Miller Augusta MI 98 21 58 1:47:24.1 8:12/M
4 Sarah Powell Troy MI 143 18 62 1:47:56.1 8:14/M
5 Laura Jepkema Danville KY 230 22 82 1:53:48.6 8:41/M
6 Megan Mickels Clarklake MI 228 23 90 1:55:05.6 8:47/M
7 Adria Haimann Bloomfield Hills M 97 18 109 2:02:47.5 9:22/M
8 Heidi Wagner Defiace OH 160 19 117 2:05:55.7 9:37/M
9 Nicole Arnold Jackson MI 115 22 122 2:07:32.3 9:44/M
10 Amy Hinz East Lansing MI 191 18 126 2:08:45.7 9:50/M
11 Cynthia Koslosky Canton MI 75 21 130 2:10:27.6 9:57/M
12 Rebecca Laske Concord MI 249 22 139 2:14:45.2 10:17/M
13 Rhochelle Krawetz Grosse Pointe Woods 106 18 154 2:24:50.1 11:03/M
14 Elisa Baker Jackson MI 302 18 157 2:29:15.9 11:24/M
Top

Male 18 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erik Potere Howell MI 104 18 13 1:26:25.9 6:36/M
2 Jessie Kippley Ann Arbor MI 76 23 16 1:28:25.1 6:45/M
3 Andrew Winckles Holland OH 81 24 22 1:33:18.7 7:07/M
4 Pele Browner Ann Arbor MI 127 23 26 1:35:56.2 7:19/M
5 Pete Betanzos Tecumseh MI 107 22 29 1:37:11.6 7:25/M
6 Andrew Stoll Tawas City MI 261 22 39 1:41:42.2 7:46/M
7 Evan Stuart Jackson MI 102 24 40 1:41:42.7 7:46/M
8 Zachary Chvey Ypsilanti MI 272 19 75 1:52:04.2 8:33/M
9 Kevin Yee Markham ON 176 20 76 1:52:07.1 8:34/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angela Van Heest Kalamazoo MI 232 29 95 1:56:20.2 8:53/M
2 Casey Abbott Berrien Springs MI 193 25 96 1:56:33.1 8:54/M
3 Amanda Casler Jackson MI 116 29 106 2:01:59.5 9:19/M
4 Nicole Hein Jackson MI 151 26 116 2:05:43.2 9:36/M
5 Alison Goldberg Farmington Hills M 99 25 119 2:06:21.1 9:39/M
6 Melissa Cherry Howell MI 235 28 124 2:08:28.1 9:48/M
7 Mariann Sylvester Ann Arbor MI 119 29 147 2:19:26.0 10:39/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Brackman Dearborn MI 251 26 8 1:21:58.6 6:15/M
2 Ryan McIntyre Monroe MI 174 25 9 1:23:05.9 6:21/M
3 Stephen Chase Jackson MI 93 25 10 1:23:27.2 6:22/M
4 Cam McCord Ann Arbor MI 285 29 14 1:26:39.5 6:37/M
5 Jeremy Hamilton Adrian MI 122 27 24 1:35:33.8 7:18/M
6 Matthew Fether Delta OH 247 25 27 1:36:00.7 7:20/M
7 Dan Omo Clarklake MI 320 26 33 1:39:00.4 7:33/M
8 James Zdrodowski Chicago IL 110 25 44 1:43:09.9 7:52/M
9 Daren Wendell Mattawan MI 264 28 45 1:43:11.6 7:53/M
10 Rob Nieto` Portage MI 263 29 48 1:44:33.4 7:59/M
11 Robert Frankel Farmington Hills M 100 25 84 1:54:08.4 8:43/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Meran Khon Richmond MI 101 30 36 1:40:04.5 7:38/M
2 Jennifer Ward Clinton Twp MI 187 33 51 1:45:03.4 8:01/M
3 Stephanie Kapanowski Southgate MI 166 30 57 1:46:26.4 8:07/M
4 Kassandra Dominique Clayton MI 129 34 65 1:49:22.0 8:21/M
5 Trina Romanowski Hudson MI 139 32 86 1:54:22.4 8:44/M
6 Elizabeth Gillespie Jackson MI 225 31 121 2:07:03.0 9:42/M
7 Nicole Khon Battle Creek MI 113 30 123 2:07:56.0 9:46/M
8 Kersten Cook Pittsford MI 146 33 134 2:11:44.3 10:03/M
9 Paula Dolson Jackson MI 109 34 146 2:19:03.4 10:37/M
10 Lori Lewis Fair Haven MI 88 32 148 2:19:54.3 10:41/M
11 Stacey Stoll Ira Twp MI 86 34 149 2:19:54.8 10:41/M
12 Katie Zopf Swords Farmington Hills M 180 30 169 2:48:52.0 12:53/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicholas Weidmayer Manchester MI 126 30 2 1:18:18.2 5:59/M
2 Michael Ofsansky Hillsdale MI 299 30 3 1:19:18.8 6:03/M
3 Ed McGovern Ypsilanti MI 167 34 4 1:19:48.5 6:05/M
4 Brian Boos Manchester MI 340 30 21 1:33:01.8 7:06/M
5 Matt Carpenter Hudson MI 326 32 35 1:39:56.8 7:38/M
6 Jeremy Spencer Marshall MI 103 32 53 1:45:22.1 8:03/M
7 Mike Colby Bath MI 328 30 56 1:46:24.5 8:07/M
8 Michael Gillespie Jackson MI 224 31 73 1:51:55.7 8:33/M
9 Alan Sze Markham ON 175 32 85 1:54:18.7 8:44/M
10 Pete Norman Brooklyn MI 163 34 153 2:21:33.1 10:48/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debbie Winchell Homer MI 137 35 25 1:35:51.1 7:19/M
2 Karen Eekhoff Dexter MI 305 38 69 1:51:24.8 8:30/M
3 Rose Keyes Ypsilanti MI 149 37 74 1:51:57.2 8:33/M
4 Kelly Kazup Hopewell Junction 85 36 107 2:02:10.8 9:20/M
5 Heather Fee Morenci MI 128 35 112 2:03:01.2 9:23/M
6 Deborah Salenbien Onsted MI 142 37 151 2:21:16.8 10:47/M
7 Becky Norman Brooklyn MI 164 35 152 2:21:32.4 10:48/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Romanowski Hudson MI 138 39 6 1:20:28.0 6:09/M
2 Mark Good Jackson MI 304 36 7 1:20:46.6 6:10/M
3 Mark Ott Jackson MI 141 37 12 1:26:20.3 6:35/M
4 John Coakley Hillsdale MI 96 37 30 1:37:56.0 7:29/M
5 Chris Debacker Spring Arbor MI 237 36 43 1:42:42.2 7:50/M
6 Karl Raymond Jerome MI 105 38 47 1:44:09.1 7:57/M
7 Steve Drews Adrian MI 168 37 55 1:45:59.7 8:05/M
8 Daniel Kazup Hopewell Junction 84 38 59 1:47:26.3 8:12/M
9 David Kalman Maumee OH 295 38 64 1:48:57.6 8:19/M
10 Matt Katz Midland MI 268 36 80 1:53:39.0 8:41/M
11 Scott Newsom Sylvania OH 136 38 102 1:59:23.0 9:07/M
12 Dennis Murphy Northville MI 144 36 104 2:00:13.8 9:11/M
13 Rob Beachy Sturgis MI 90 37 129 2:09:49.8 9:55/M
14 Eric Johnson Coldwater MI 179 35 131 2:10:59.4 10:00/M
15 Bill Bartlett Jackson MI 108 38 136 2:13:32.0 10:12/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Smith Tecumseh MI 244 42 70 1:51:26.3 8:30/M
2 Charlotte Rozich Tecumseh MI 150 42 79 1:52:50.2 8:37/M
3 Laurie Lilly Adrian MI 252 40 81 1:53:47.0 8:41/M
4 Ellen Gillespie Clarklake MI 184 42 83 1:53:51.4 8:41/M
5 Elizabeth Sheldon Birmingham MI 310 43 99 1:57:59.9 9:00/M
6 Liz Bondar Madison Heights MI 253 40 135 2:12:11.2 10:05/M
7 Virginia Krauss Tipton MI 131 44 137 2:13:56.5 10:13/M
8 Angela M. Lanius Jonesville MI 331 40 141 2:15:56.1 10:23/M
9 Kristy Allen Jackson MI 69 40 144 2:17:40.8 10:31/M
10 Laura Schafer Onsted MI 70 42 150 2:20:31.5 10:44/M
11 Karen Kelly Adrian MI 354 44 162 2:35:41.1 11:53/M
12 Mikael Henning 321 42 172 3:23:31.0 15:32/M
13 Lisa Davis Adrian MI 123 40 173 3:58:22.5 18:12/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Campbell Mount Gilead OH 267 44 17 1:29:44.4 6:51/M
2 Marc Turenne Ann Arbor MI 293 40 18 1:30:40.5 6:55/M
3 John Dominique Clayton MI 130 42 20 1:32:58.9 7:06/M
4 Tim Sochor Kalamazoo MI 223 44 28 1:36:23.6 7:21/M
5 John Yohe Ann Arbor MI 92 40 50 1:44:44.6 8:00/M
6 John Sheldon Birmingham MI 311 42 60 1:47:41.0 8:13/M
7 Rick Barber Adrain MI 275 43 63 1:48:44.2 8:18/M
8 Eric Tucker Temperance MI 286 40 89 1:54:53.6 8:46/M
9 Timothy Culp Taylor MI 147 44 97 1:56:35.1 8:54/M
10 Karl Hauser Monroe MI 231 44 113 2:03:30.1 9:26/M
11 David Ambs Cement City MI 307 41 115 2:04:40.6 9:31/M
12 Duane Meark Jackson MI 270 43 125 2:08:42.1 9:49/M
13 T.g. Cook Pittsford MI 145 42 133 2:11:42.7 10:03/M
14 Mitchell Planck Chelsea MI 242 40 140 2:15:31.6 10:21/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pam Harpst Blissfield MI 355 49 68 1:51:14.8 8:29/M
2 Cindy Embry Clinton MI 250 49 72 1:51:47.7 8:32/M
3 Sheri Bush Brooklyn MI 182 49 77 1:52:13.1 8:34/M
4 Cheryl Santure Tipton MI 227 47 114 2:04:39.1 9:31/M
5 Helen Ellis Walled Lake MI 172 48 142 2:15:56.7 10:23/M
6 Kate Klaus Ann Arbor MI 78 45 155 2:27:49.3 11:17/M
7 Sarah Jacobs Kansas City MO 80 47 163 2:36:04.5 11:55/M
8 Rhonda Carrier Hillsdale MICHIGAN 112 47 164 2:42:08.9 12:23/M
9 Laura Houghton Grass Lake MI 121 46 166 2:42:47.7 12:26/M
10 Linda Arnett Adrian MI 135 47 171 3:23:29.0 15:32/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Virginio Martinez Jackson MI 291 48 15 1:26:52.6 6:38/M
2 Jeff Beagle Horton MI 318 48 41 1:42:12.3 7:48/M
3 John Klaus Chicago IL 79 46 54 1:45:25.8 8:03/M
4 Doyle Rice Jackson MI 350 49 61 1:47:49.7 8:14/M
5 John Chuoy Ypsilanti MI 273 47 78 1:52:30.8 8:35/M
6 Stephen Laske Concord MI 248 47 93 1:55:44.8 8:50/M
7 Brian Aschenbrenner Bremen IN 325 46 98 1:57:50.3 9:00/M
8 Patrick Convery Temperance MI 236 46 108 2:02:34.5 9:21/M
9 Gilbert Blanks Jackson MI 297 49 110 2:02:56.0 9:23/M
10 Robert Palmer Chelsea MI 292 45 127 2:08:57.9 9:51/M
11 Timothy Payne Concord MI 315 46 145 2:18:49.5 10:36/M
12 Brian Rener Sterling Heights M 358 48 156 2:29:06.0 11:23/M
13 Mark Baker Jackson MI 301 46 158 2:29:16.5 11:24/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wanda Gunderson Whitmore Lake MI 238 50 52 1:45:15.5 8:02/M
2 Barb Evans Masm MI 161 52 91 1:55:20.2 8:48/M
3 Jo Essenmacher Osseo MI 322 53 101 1:59:16.3 9:06/M
4 Terrie Hall Britton MI 140 50 174 3:58:23.7 18:12/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Scholl Hillsdale MI 124 50 11 1:26:02.0 6:34/M
2 Marvin Guitar Harrison Twp. MI 234 52 42 1:42:40.3 7:50/M
3 Jim Paul Chelsea MI 165 53 49 1:44:35.2 7:59/M
4 Chris Gillespie Clarklake MI 269 54 66 1:49:53.4 8:23/M
5 Wayne Tourdot Hickory Corners MI 72 52 67 1:51:11.2 8:29/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ruth Hershberger Albion MI 241 56 120 2:06:25.2 9:39/M
2 Joyce Thompson Spring Arbor MI 132 59 168 2:45:32.9 12:38/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Edwards Dundee MI 265 55 32 1:38:52.0 7:33/M
2 Bill Kenyon Adrian MI 120 57 46 1:44:01.0 7:56/M
3 Aurelio D'Arcangelis Kalamazoo MI 190 57 92 1:55:24.8 8:49/M
4 Tim Beeman Berrien Springs MI 95 55 100 1:58:13.9 9:01/M
5 Dana Budd Churubusco IN 240 55 170 2:59:35.1 13:43/M
Top

Female 60 to 66

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbie Scrogham Fort Wayne IN 239 62 159 2:29:39.9 11:25/M
2 Karen Cunningham Hanover MI 288 63 165 2:42:13.8 12:23/M
Top

Male 60 to 66

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Clark Marshall MI 134 61 87 1:54:29.7 8:44/M
2 Paul Warmbier Plymouth MI 306 62 88 1:54:34.3 8:45/M
3 Clair Risner Stockbridge MI 276 64 118 2:06:00.6 9:37/M
4 William Gosline Toledo OH 229 65 132 2:11:09.8 10:01/M
5 Douglas Bradley Duncanville PA 133 65 167 2:45:16.2 12:37/M
Top

Male 67 & Up

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Hendren Taylor MI 266 69 143 2:17:23.7 10:29/M
Top

No Age Given

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Phelan Jackson MI 351 99 94 1:55:53.2 8:51/M
Top

No Age Given

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Dolson Jackson MI 271 99 103 1:59:53.0 9:09/M
2 Daniel Kayetsky Westland MI 313 99 138 2:14:22.4 10:15/M

Somerset, Mi
Provided by Everal Race Management