St.Ignace Summer Daze 5K, Pool & Track and Field Results

back to results

Aug. 16, 2009

St.Ignace Summer Daze 5K, Pool & Track and Field Results
St.Ignace, MI
Provided by St.Ignace Recreation Department


Summer Daze 5K Race Results
Results 8/16/2009
Overall Male Winner
Place: Name: City: AGE: Overall Time:
1Ron Zywicki 48 1 17:28
Overall Female Winner
1Sarah Cullip St.Ignace 14 23:40:00
10 & Under Mens Division
1Austin Marshall St.Ignace 10 27:20:00
2Alex France St.Ignace 10 36:53:00
3
10 & Under Womens Division
1Laura Wishea Petoskey 9 27:11:00
2
3
Ages 11-14 Mens Division
1Dylan Marshall St.Ignace 12 22:40
2Gabe Hawley 12 25:39:00
3Brian Harju St.Ignace 12 29:35:00
Ages 11-14 Womens Divison
1Sarah Cullip St.Ignace 14 23:40:00


Ages 15-19 Mens Division
1Luke Hawley 15 20:21
2Tyler Kanitz 17 22:40

Ages 15-19 Womens Division
1Kelly France Rudyard 29:09:00
2
3

Ages 20-29 Mens Division
1Dave Blame Eaton Rapid 2:08
2
3
Ages 20-29 Womens Division
1Megan Blamer 26 26:04:00
2Leah Barnes 22 38:57:00
3Amy Wilson 22 39:27:00
Ages 30-39 Mens Division
1Lee Kanitz St.Ignace 35 18:42:00
2Mathew Bolinger Wolverine 30 22:19:00
3
Ages 30-39 Womens Division
1Wendy Snyder St.Ignace 33 26:41:00
2Marcie Mc Farland 36 29:11:00
Ages 40-49 Mens Division
1Ron Zywicki 48 17:28
2Ken Hannery 49 19:31
3Rick Hawley 45 20:22
Ages 40-49 Womens Division
1Kelly Preston Lansing 48 27:34:00
2Terry Smith Lansing 49 35:00:00
3Brenda Smith Lansing 45 35:15:00
Ages 50-59 Womens Division
1Tawanda Lane 51 36:00:00
2Linda Halford 55 36:53:00
3Linda Diehl 59 45:35:00
Ages 60 & up Mens Division
1Al Vincent 60 47:07:00
Ages 60 & Up Womens Division
1Pat Vincent 62 39:59:00




Pool First Place Second Place Third Place
15 Meter Race
Under 7 Boys and Girls Saylor Sorenson Colby Harmon Hallie Marshall

25 Meter Swim
10 & Under Boys Sam Fullerton Austin Marshall Hunter Frazier
10 & Under Girls Tara Bunker Katie Donajkowski
11-14 Boys Joe Fullerton Gabe Hawley Martin Donajkows
11-14 Girls Angela Donajkowski Drew Graham Beth Lane

50 Meter Swim
10 & Under Boys David Lavake Sam Fullerton Kody Rickley
10 & Under Girls Saylor Sorenson Tara Bunker Katie Donajkowsk
Boys 11-14 Joe Fullerton Gabe Hawley Martin Donajkows
Girls 11-14 Drew Graham Angela Donajkowski Beth Lane

Under Water Swim for Distance
Tyler Kanitz Kody Rickley David Lavake

Timed Brick Challenge
Austin Marshall 8:3Sam Fullerton 9:16 Hunter Frazier 9


Track and Field
Softball Throw
10 & Under Boys David Lavake Sam Fullerton Jeff Landis
10 & Under Girls Saylor Sorenson Jessie Frazier Tara Bunker
11-14 Boys Brennan Danielson Brandon Oja Gage Kreski
11-14 Girls Sara Cullip Paige Kanitz Drew Graham
15-18 Boys Andy Tamlyn Tyler Kanitz Luke Hawley

100 Meter Dash
10 & under boys Austin Marshall Hunter Frazier David Lavake
10 & Under Girls Jessie Frazier Tara Bunker Hallie Marshall
11-14 Boys Brennan Danielson Brandon Oja Gage Kreski
11-14 Girls Paige Kanitz Angela Donajkoski Drew Graham
15-18 Boys Tyler Kanitz Luke Hawley


400 Meter Dash
10 & Under Boys Hunter Frazier Austin Marshall Alex France
10 & Under Girls Tara Bunker Jessie Frazier Kaitlin Donajkow
11-14 Boys Casey Bunker Gage Kreski Brian Harju
11-14 Girls Paige Kanitz Angela Donajkowski Erin Bunker
15-18 Boys Tyler Kanitz Luke Hawley

St.Ignace, MI
Provided by St.Ignace Recreation Department