2009 Bath City Run

back to results

Aug. 15, 2009

2009 Bath City Run
Mt Clemens, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Place Name City Bib No Age Age Group Place Time Pace

1 Ryan Blake Macomb MI 653 16 ***** M 14-16 23:47.3 5:57/M

2 Vince Ferranti Macomb MI 658 16 1 M 14-16 24:25.1 6:06/M

3 Kyle Allinder Macomb MI 648 17 1 M 17-19 24:26.2 6:07/M

4 Stephan Orr Macomb MI 697 15 2 M 14-16 25:25.3 6:21/M

5 Brendan Bates Harrison Township MI 651 14 3 M 14-16 25:52.0 6:28/M

6 Kelley Miko Clinton Township MI 759 99 ***** F 90-99 26:00.2 6:30/M

7 Nat Spurr Grosse Pointe MI 745 31 1 M 30-34 26:02.1 6:31/M

8 Kyle Lewis Macomb MI 686 17 2 M 17-19 26:13.6 6:33/M

9 Chris Forehand Allenton MI 717 19 3 M 17-19 26:27.1 6:37/M

10 Ericka Snyder Marine City MI 731 15 1 F 14-16 26:29.5 6:37/M

11 Kevin King Macomb MI 683 16 4 M 14-16 26:30.2 6:38/M

12 Joe Lasher Smiths Creek MI 685 52 1 M 50-54 26:33.0 6:38/M

13 Trevor Castor Goodrich MI 771 44 1 M 40-44 26:52.1 6:43/M

14 Mike Rollason Rochester MI 713 60 1 M 60-64 26:57.0 6:44/M

15 Drake Gasior Mount Clemens MI 721 16 5 M 14-16 27:05.5 6:46/M

16 Brandt Lozon Mount Clemens MI 729 30 2 M 30-34 27:17.5 6:49/M

17 John Olszewski Macomb MI 696 35 1 M 35-39 27:34.0 6:54/M

18 Tim Heintz East China MI 647 53 2 M 50-54 27:41.0 6:55/M

19 Bob Gazda Marysville MI 661 53 3 M 50-54 27:56.3 6:59/M

20 Jason Hoefler Macomb MI 679 15 6 M 14-16 28:00.4 7:00/M

21 Daswell Campbell Warren MI 719 64 2 M 60-64 28:05.0 7:01/M

22 Jim Oleksinski Grosse Pointe MI 757 42 2 M 40-44 28:06.0 7:02/M

23 Matt Revere New Baltimore MI 722 47 1 M 45-49 28:30.2 7:08/M

24 Randy Hennells MacOmb MI 724 47 2 M 45-49 28:42.2 7:11/M

25 Patrick Murphy St. Clair Shores 741 44 3 M 40-44 28:52.1 7:13/M

26 Scott Corraco Troy MI 732 43 4 M 40-44 28:55.1 7:14/M

27 Sarah Ball Macomb MI 650 17 1 F 17-19 28:56.5 7:14/M

28 Mike Timpa Macomb MI 707 35 2 M 35-39 29:09.6 7:17/M

29 Monte Piliawsky Southfield MI 698 65 1 M 65-69 29:18.0 7:20/M

30 Tom Goulette Armada MI 667 44 5 M 40-44 29:29.3 7:22/M

31 Bob Kosen Utica MI 723 59 1 M 55-59 29:32.1 7:23/M

32 Ed Marvin Mount Clemens MI 690 34 3 M 30-34 29:34.4 7:24/M

33 Dan Hoefler Macomb MI 680 17 4 M 17-19 30:31.2 7:38/M

34 Andrew Skaltsounis Warren MI 705 34 4 M 30-34 30:35.1 7:39/M

35 Kami Ross MacOmb MI 768 42 1 F 40-44 30:52.1 7:43/M

36 Ron Hiestand Mount Clemens MI 678 45 3 M 45-49 31:13.0 7:48/M

37 Sara Rybarczyk New Baltimore MI 703 31 1 F 30-34 31:19.3 7:50/M

38 Kara Yeacker Ortonville MI 770 44 2 F 40-44 31:29.1 7:52/M

39 Jillian White Macomb MI 710 15 2 F 14-16 31:31.1 7:53/M

40 Sean Hendrick Grosse Pointe MI 674 27 1 M 25-29 31:37.0 7:54/M

41 Art Fredericks Mount Pleasant MI 659 62 3 M 60-64 31:43.5 7:56/M

42 Chris Beardslee Royal Oak MI 652 28 2 M 25-29 31:57.4 7:59/M

43 Tina Gazda Marysville MI 662 45 1 F 45-49 32:24.1 8:06/M

44 Laura Marble Saint Clair Shores MI 749 40 3 F 40-44 32:25.5 8:06/M

45 Brad Milligan Mount Clemens MI 693 30 5 M 30-34 32:37.0 8:09/M

46 Peter Callanan Mount Clemens MI 654 61 4 M 60-64 32:41.5 8:10/M

47 Rachel Hendrick Saint Clair Shores MI 675 23 1 F 20-24 32:43.1 8:11/M

48 Kika Milligan Mount Clemens MI 694 28 1 F 25-29 33:01.2 8:15/M

49 Neal Wozniak Clinton Township MI 744 49 4 M 45-49 33:04.2 8:16/M

50 Janet Lombardi Royal Oak MI 687 31 2 F 30-34 33:06.0 8:17/M

51 John Heitchne Richmond MI 738 47 5 M 45-49 33:11.2 8:18/M

52 Kilian Marron Mount Clemens MI 747 48 6 M 45-49 33:11.3 8:18/M

53 Douglas Elgle Rochester Hills MI 727 75 1 M 75-79 33:13.6 8:18/M

54 Sandra Ackhoury Sterling Heights MI 762 43 4 F 40-44 33:25.4 8:21/M

55 Tracy Koss Smiths Creek MI 737 41 5 F 40-44 33:28.2 8:22/M

56 Samuel Hiestand Mount Clemens MI 677 12 1 M 11-13 33:34.3 8:24/M

57 Kevin Hendrick Grosse Pointe MI 673 55 2 M 55-59 33:41.3 8:25/M

58 Josh Roberts Roseville MI 750 16 7 M 14-16 33:54.5 8:29/M

59 Bob Kruse Warren MI 712 66 2 M 65-69 34:00.1 8:30/M

60 Sara Govin Grosse Pointe MI 668 32 3 F 30-34 34:13.4 8:33/M

61 Aaron Johnson Roseville MI 774 26 3 M 25-29 34:23.3 8:36/M

62 Brian Johnson Roseville MI 716 50 4 M 50-54 34:55.2 8:44/M

63 Jacob Hengstebeck Macomb MI 676 15 8 M 14-16 34:56.5 8:44/M

64 Colleen Rieck New Baltimore MI 702 40 6 F 40-44 34:59.3 8:45/M

65 Hunter Karam Macomb MI 682 15 9 M 14-16 35:03.3 8:46/M

66 Kyle Anderson Mount Clemens MI 649 30 6 M 30-34 35:06.0 8:47/M

67 Larry Roberts Roseville MI 751 39 3 M 35-39 35:16.3 8:49/M

68 Unknown Runner 736 99 1 M 90-99 35:16.4 8:49/M

69 Hope Kirsch Casco MI 684 39 1 F 35-39 35:22.1 8:51/M

70 Louise Ross Harrison Township MI 766 48 2 F 45-49 35:23.1 8:51/M

71 Ruby Garcia New Baltimore MI 660 37 2 F 35-39 35:25.1 8:51/M

72 Sharon Slishinsky New Baltimore MI 706 48 3 F 45-49 36:07.3 9:02/M

73 Catie Marvin Holland MI 689 26 2 F 25-29 36:17.6 9:04/M

74 Tessa Benziago Royal Oak 748 27 3 F 25-29 36:27.1 9:07/M

75 Anita McKinney Clinton Township MI 714 37 3 F 35-39 36:31.3 9:08/M

76 Jessie Cowells Sterling Heights MI 657 31 4 F 30-34 36:31.3 9:08/M

77 Lauren Pittoors Macomb MI 700 20 2 F 20-24 36:36.1 9:09/M

78 Ronald Gricius Mount Clemens MI 669 61 5 M 60-64 36:47.0 9:12/M

79 Jenna Neumann MacOmb MI 756 22 3 F 20-24 36:55.2 9:14/M

80 Alex Sprowitz Utica MI 715 57 1 F 55-59 36:57.6 9:14/M

81 Karen Hagerty Fraser MI 670 51 1 F 50-54 37:03.2 9:16/M

82 Lisa Mauck Detroit MI 733 47 4 F 45-49 37:08.5 9:17/M

83 Jake Ross Harrison Township MI 764 12 2 M 11-13 38:09.0 9:32/M

84 Gerry Snyder Marine City MI 730 43 6 M 40-44 38:11.0 9:33/M

85 Scott Cortese Harrison Township MI 769 39 4 M 35-39 38:32.1 9:38/M

86 Cherie Graboury Harrison Township MI 740 48 5 F 45-49 38:33.5 9:38/M

87 Tiffany Lewis Oak Park MI 726 35 4 F 35-39 38:48.2 9:42/M

88 Doug Callahan Rochester Hills MI 735 39 5 M 35-39 39:01.4 9:45/M

89 Amy Zarate Chesterfield Twp. MI 725 39 5 F 35-39 39:10.5 9:48/M

90 Cean Willis Mount Clemens MI 711 45 6 F 45-49 39:41.2 9:55/M

91 Rebecca McDowell Macomb MI 691 17 2 F 17-19 39:58.5 10:00/M

92 Kelly Tucker Clinton Township MI 708 31 5 F 30-34 40:02.1 10:01/M

93 Nicole Pittoors Macomb MI 699 14 3 F 14-16 40:04.1 10:01/M

94 Ernie Gordon Mount Clemens MI 663 13 3 M 11-13 40:19.2 10:05/M

95 Henry Gordon Mount Clemens MI 666 51 5 M 50-54 40:19.4 10:05/M

96 Rachel Capaldi Richmond MI 655 28 4 F 25-29 40:26.2 10:07/M

97 Violeta Matouska MacOmb MI 720 33 6 F 30-34 41:30.1 10:23/M

98 Tricia Fox Clinton Township MI 772 22 4 F 20-24 41:48.5 10:27/M

99 Stephen Spurr Grosse Pointe MI 746 64 6 M 60-64 41:57.1 10:29/M

100 Nicole Nelson Harrison Township MI 695 29 5 F 25-29 41:59.4 10:30/M



101 Jenny Denis Clinton Twp. 773 27 6 F 25-29 42:00.4 10:30/M

102 Cori Black MacOmb MI 718 35 6 F 35-39 42:30.4 10:38/M

103 Lori Volante Fraser MI 709 42 7 F 40-44 42:43.3 10:41/M

104 Thomas Ches Mount Clemens MI 743 59 3 M 55-59 42:50.6 10:43/M

105 Cyndi Stackpoole Clinton Twp. 742 43 8 F 40-44 42:52.1 10:43/M

106 Lisa Radue Clinton Township MI 701 42 9 F 40-44 43:19.3 10:50/M

107 Sabrina Halty Detroit MI 761 36 7 F 35-39 44:11.4 11:03/M

108 Jack Elwarner Sterling Heights MI 754 70 1 M 70-74 44:27.2 11:07/M

109 Patrick Martino Mount Clemens MI 688 47 7 M 45-49 45:09.4 11:17/M

110 Ann Mette Utica MI 758 42 10 F 40-44 45:09.5 11:17/M

111 Lindsey Neterer Port Huron MI 739 22 5 F 20-24 45:49.3 11:27/M

112 Darrell McKee Harrison Township MI 692 75 2 M 75-79 45:50.0 11:28/M

113 Larry Hamel Saint Clair Shores MI 752 59 4 M 55-59 47:20.1 11:50/M

114 Kilolo Stritzinger Grosse Pointe MI 728 35 8 F 35-39 48:49.5 12:12/M

115 Kim Garan Richmond MI 753 42 11 F 40-44 49:34.1 12:24/M

116 Debbie Colombo Clinton Township MI 656 47 7 F 45-49 50:26.1 12:37/M

117 Paul Nuemann MacOmb MI 755 51 6 M 50-54 52:28.5 13:07/M

118 Kyla Remus Rochester Hills MI 734 49 8 F 45-49 53:24.0 13:21/M

119 Malcolm Haggart Clinton Township MI 671 55 5 M 55-59 54:16.5 13:34/M

120 Frank Delinski Saint Clair Shores MI 767 12 4 M 11-13 54:29.4 13:37/M

121 Lori Glenn Mount Clemens MI 763 44 12 F 40-44 56:24.5 14:06/M



Overall Female Open Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kelley Miko Clinton Township MI 99 6 26:00.2 6:30/M



Female 14 to 16



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Ericka Snyder Marine City MI 15 10 26:29.5 6:37/M

2 Jillian White Macomb MI 15 39 31:31.1 7:53/M

3 Nicole Pittoors Macomb MI 14 93 40:04.1 10:01/M

DNF Evelyn Gordon Mount Clemens MI 16 - - -



Female 17 to 19



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Sarah Ball Macomb MI 17 27 28:56.5 7:14/M

2 Rebecca McDowell Macomb MI 17 91 39:58.5 10:00/M



Female 20 to 24



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Rachel Hendrick Saint Clair Shores MI 23 47 32:43.1 8:11/M

2 Lauren Pittoors Macomb MI 20 77 36:36.1 9:09/M

3 Jenna Neumann MacOmb MI 22 79 36:55.2 9:14/M

4 Tricia Fox Clinton Township MI 22 98 41:48.5 10:27/M

5 Lindsey Neterer Port Huron MI 22 111 45:49.3 11:27/M



Female 25 to 29



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kika Milligan Mount Clemens MI 28 48 33:01.2 8:15/M

2 Catie Marvin Holland MI 26 73 36:17.6 9:04/M

3 Tessa Benziago Royal Oak 27 74 36:27.1 9:07/M

4 Rachel Capaldi Richmond MI 28 96 40:26.2 10:07/M

5 Nicole Nelson Harrison Township MI 29 100 41:59.4 10:30/M

6 Jenny Denis Clinton Twp. 27 101 42:00.4 10:30/M



Female 30 to 34



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Sara Rybarczyk New Baltimore MI 31 37 31:19.3 7:50/M

2 Janet Lombardi Royal Oak MI 31 50 33:06.0 8:17/M

3 Sara Govin Grosse Pointe MI 32 60 34:13.4 8:33/M

4 Jessie Cowells Sterling Heights MI 31 76 36:31.3 9:08/M

5 Kelly Tucker Clinton Township MI 31 92 40:02.1 10:01/M

6 Violeta Matouska MacOmb MI 33 97 41:30.1 10:23/M



Female 35 to 39



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Hope Kirsch Casco MI 39 69 35:22.1 8:51/M

2 Ruby Garcia New Baltimore MI 37 71 35:25.1 8:51/M

3 Anita McKinney Clinton Township MI 37 75 36:31.3 9:08/M

4 Tiffany Lewis Oak Park MI 35 87 38:48.2 9:42/M

5 Amy Zarate Chesterfield Twp. MI 39 89 39:10.5 9:48/M

6 Cori Black MacOmb MI 35 102 42:30.4 10:38/M

7 Sabrina Halty Detroit MI 36 107 44:11.4 11:03/M

8 Kilolo Stritzinger Grosse Pointe MI 35 114 48:49.5 12:12/M

DNF Jenifer Olszewski MacOmb MI 35 - - -



Female 40 to 44



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kami Ross MacOmb MI 42 35 30:52.1 7:43/M

2 Kara Yeacker Ortonville MI 44 38 31:29.1 7:52/M

3 Laura Marble Saint Clair Shores MI 40 44 32:25.5 8:06/M

4 Sandra Ackhoury Sterling Heights MI 43 54 33:25.4 8:21/M

5 Tracy Koss Smiths Creek MI 41 55 33:28.2 8:22/M

6 Colleen Rieck New Baltimore MI 40 64 34:59.3 8:45/M

7 Lori Volante Fraser MI 42 103 42:43.3 10:41/M

8 Cyndi Stackpoole Clinton Twp. 43 105 42:52.1 10:43/M

9 Lisa Radue Clinton Township MI 42 106 43:19.3 10:50/M

10 Ann Mette Utica MI 42 110 45:09.5 11:17/M

11 Kim Garan Richmond MI 42 115 49:34.1 12:24/M

12 Lori Glenn Mount Clemens MI 44 121 56:24.5 14:06/M

DNF Tammy Hudolin Macomb MI 43 - - -



Female 45 to 49



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Tina Gazda Marysville MI 45 43 32:24.1 8:06/M

2 Louise Ross Harrison Township MI 48 70 35:23.1 8:51/M

3 Sharon Slishinsky New Baltimore MI 48 72 36:07.3 9:02/M

4 Lisa Mauck Detroit MI 47 82 37:08.5 9:17/M

5 Cherie Graboury Harrison Township MI 48 86 38:33.5 9:38/M

6 Cean Willis Mount Clemens MI 45 90 39:41.2 9:55/M

7 Debbie Colombo Clinton Township MI 47 116 50:26.1 12:37/M

8 Kyla Remus Rochester Hills MI 49 118 53:24.0 13:21/M

DNF Marybeth Gordon Mount Clemens MI 45 - - -



Female 50 to 54



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Karen Hagerty Fraser MI 51 81 37:03.2 9:16/M



Female 55 to 59



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Alex Sprowitz Utica MI 57 80 36:57.6 9:14/M



Overall Male Open Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Ryan Blake Macomb MI 16 1 23:47.3 5:57/M



Male 11 to 13



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Samuel Hiestand Mount Clemens MI 12 56 33:34.3 8:24/M

2 Jake Ross Harrison Township MI 12 83 38:09.0 9:32/M

3 Ernie Gordon Mount Clemens MI 13 94 40:19.2 10:05/M

4 Frank Delinski Saint Clair Shores MI 12 120 54:29.4 13:37/M

DNF Luke Ross Harrison Township MI 13 - - -



Male 14 to 16



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Vince Ferranti Macomb MI 16 2 24:25.1 6:06/M

2 Stephan Orr Macomb MI 15 4 25:25.3 6:21/M

3 Brendan Bates Harrison Township MI 14 5 25:52.0 6:28/M

4 Kevin King Macomb MI 16 11 26:30.2 6:38/M

5 Drake Gasior Mount Clemens MI 16 15 27:05.5 6:46/M

6 Jason Hoefler Macomb MI 15 20 28:00.4 7:00/M

7 Josh Roberts Roseville MI 16 58 33:54.5 8:29/M

8 Jacob Hengstebeck Macomb MI 15 63 34:56.5 8:44/M

9 Hunter Karam Macomb MI 15 65 35:03.3 8:46/M



Male 17 to 19



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kyle Allinder Macomb MI 17 3 24:26.2 6:07/M

2 Kyle Lewis Macomb MI 17 8 26:13.6 6:33/M

3 Chris Forehand Allenton MI 19 9 26:27.1 6:37/M

4 Dan Hoefler Macomb MI 17 33 30:31.2 7:38/M



Male 25 to 29



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Sean Hendrick Grosse Pointe MI 27 40 31:37.0 7:54/M

2 Chris Beardslee Royal Oak MI 28 42 31:57.4 7:59/M

3 Aaron Johnson Roseville MI 26 61 34:23.3 8:36/M



Male 30 to 34



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Nat Spurr Grosse Pointe MI 31 7 26:02.1 6:31/M

2 Brandt Lozon Mount Clemens MI 30 16 27:17.5 6:49/M

3 Ed Marvin Mount Clemens MI 34 32 29:34.4 7:24/M

4 Andrew Skaltsounis Warren MI 34 34 30:35.1 7:39/M

5 Brad Milligan Mount Clemens MI 30 45 32:37.0 8:09/M

6 Kyle Anderson Mount Clemens MI 30 66 35:06.0 8:47/M

DNF Andrew Rybarczyk New Baltimore MI 33 - - -



Male 35 to 39



Place Name City Age Overall Time Pace

1 John Olszewski Macomb MI 35 17 27:34.0 6:54/M

2 Mike Timpa Macomb MI 35 28 29:09.6 7:17/M

3 Larry Roberts Roseville MI 39 67 35:16.3 8:49/M

4 Scott Cortese Harrison Township MI 39 85 38:32.1 9:38/M

5 Doug Callahan Rochester Hills MI 39 88 39:01.4 9:45/M



Male 40 to 44



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Trevor Castor Goodrich MI 44 13 26:52.1 6:43/M

2 Jim Oleksinski Grosse Pointe MI 42 22 28:06.0 7:02/M

3 Patrick Murphy St. Clair Shores 44 25 28:52.1 7:13/M

4 Scott Corraco Troy MI 43 26 28:55.1 7:14/M

5 Tom Goulette Armada MI 44 30 29:29.3 7:22/M

6 Gerry Snyder Marine City MI 43 84 38:11.0 9:33/M



Male 45 to 49



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Matt Revere New Baltimore MI 47 23 28:30.2 7:08/M

2 Randy Hennells MacOmb MI 47 24 28:42.2 7:11/M

3 Ron Hiestand Mount Clemens MI 45 36 31:13.0 7:48/M

4 Neal Wozniak Clinton Township MI 49 49 33:04.2 8:16/M

5 John Heitchne Richmond MI 47 51 33:11.2 8:18/M

6 Kilian Marron Mount Clemens MI 48 52 33:11.3 8:18/M

7 Patrick Martino Mount Clemens MI 47 109 45:09.4 11:17/M



Male 50 to 54



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Joe Lasher Smiths Creek MI 52 12 26:33.0 6:38/M

2 Tim Heintz East China MI 53 18 27:41.0 6:55/M

3 Bob Gazda Marysville MI 53 19 27:56.3 6:59/M

4 Brian Johnson Roseville MI 50 62 34:55.2 8:44/M

5 Henry Gordon Mount Clemens MI 51 95 40:19.4 10:05/M

6 Paul Nuemann MacOmb MI 51 117 52:28.5 13:07/M



Male 55 to 59



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Bob Kosen Utica MI 59 31 29:32.1 7:23/M

2 Kevin Hendrick Grosse Pointe MI 55 57 33:41.3 8:25/M

3 Thomas Ches Mount Clemens MI 59 104 42:50.6 10:43/M

4 Larry Hamel Saint Clair Shores MI 59 113 47:20.1 11:50/M

5 Malcolm Haggart Clinton Township MI 55 119 54:16.5 13:34/M



Male 60 to 64



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Mike Rollason Rochester MI 60 14 26:57.0 6:44/M

2 Daswell Campbell Warren MI 64 21 28:05.0 7:01/M

3 Art Fredericks Mount Pleasant MI 62 41 31:43.5 7:56/M

4 Peter Callanan Mount Clemens MI 61 46 32:41.5 8:10/M

5 Ronald Gricius Mount Clemens MI 61 78 36:47.0 9:12/M

6 Stephen Spurr Grosse Pointe MI 64 99 41:57.1 10:29/M



Male 65 to 69



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Monte Piliawsky Southfield MI 65 29 29:18.0 7:20/M

2 Bob Kruse Warren MI 66 59 34:00.1 8:30/M



Male 70 to 74



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Jack Elwarner Sterling Heights MI 70 108 44:27.2 11:07/M



Male 75 to 79



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Douglas Elgle Rochester Hills MI 75 53 33:13.6 8:18/M

2 Darrell McKee Harrison Township MI 75 112 45:50.0 11:28/M



Male 90 and over



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Unknown Runner 99 68 35:16.4 8:49/M