Volkslaufe - The People's Race

back to results

Jul. 4, 2007

Volkslaufe - The People's Race
VOLKSLAUFE, MI
Provided by Gault Race Mgmt.


10K RUN AGE-GROUP RESULTS
2007 VOLKSLAUFE
TUESDAY, JULY 4, 2007

******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 1 Graham Wellman Frankenmuth 1391 24 32:39 5:16
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 40 Amy Baker Ann Arbor 57 23 38:32 6:13
MALE AGE GROUP: 1 - 13
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 146 Nick Chambers Mantua 151 13 46:13 7:27
2 221 Grant Childs Birch Run 155 12 49:26 7:58
3 244 Mitchal Fejedelem Clio 274 12 50:22 8:07
4 358 Benjamin Smith Fort Wayne 929 10 55:23 8:55
5 374 Seth Blue Saginaw 1760 12 56:20 9:05
6 402 Austin Kilpatrick Rochester Hils 525 12 57:46 9:18
FEMALE AGE GROUP: 1 - 13
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 320 Breanna Mamon Rochester Hills 1428 13 53:45 8:40
2 615 Laurie Patch Roseville 755 10 1:21:57 13:12
MALE AGE GROUP: 14 - 17
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 9 Kenny Wall Flushing 1637 17 34:39 5:35
2 14 Michael Skinner Linden 1824 17 35:09 5:40
3 17 Gary Brownell Flat Rock 1387 16 35:45 5:46
4 18 Kyle Anderson Milan 1120 16 35:49 5:46
5 22 Arthur Acevedo Jr. Saginaw 10 16 36:36 5:54
6 24 Nate Monahan Grosse Pointe Par 694 17 36:53 5:57
7 25 Kyle Le Meiux Linden 1283 15 37:02 5:58
8 31 Brent Jacoby Commerce 479 15 38:05 6:08
9 36 Jake Hord Swartz Creek 1284 15 38:14 6:10
10 37 Chris Carbary Chesterfield Twp. 138 16 38:18 6:10
11 38 Danny Pratt Flushing 1677 17 38:21 6:11
12 42 Ben Rueger Auburn 1839 17 38:41 6:14
13 44 Gus Povirk Franklin 1699 17 38:47 6:15
14 45 Greg Baade Chesterfield Twp 53 17 38:49 6:15
15 46 Jeffrey Valley MacOmb 1232 16 38:59 6:17
16 74 Jeremy Dickie Swartz Creek 1680 15 42:00 6:46
17 76 Noah Willitz Bridgeport 1086 15 42:03 6:46
18 85 Ben Gordon Saginaw 372 17 42:40 6:53
19 91 Jacob Bremer Munger 1364 15 42:57 6:55
20 104 Mark Wright Linden 1633 14 43:57 7:05
21 107 Jeff Baeckeroot Lapeer 1646 16 44:01 7:06
22 121 Matt Spiekerman Reese 948 16 44:52 7:14
23 139 Ethan Koester Davison 547 16 45:32 7:20
24 166 Brian Kulow Monument 1786 15 47:21 7:38
25 239 Andrew Chmielewski Columbiaville 1135 15 50:08 8:05
26 288 Nathan Cormier Frankenmuth 1418 17 51:58 8:22
27 330 Michael Chmielewski Columbiaville 1136 16 53:58 8:42
28 366 Tyler Kilpatrick Rochester Hills 528 14 55:54 9:00
FEMALE AGE GROUP: 14 - 17
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 82 Samantha Brish Milford 106 15 42:22 6:50
2 87 Caitlin Litz Sterling Heights 603 16 42:44 6:53
3 123 Haley Knoll Warren 536 17 44:54 7:14
4 162 Emily Martinez Sterling Heights 1168 15 47:10 7:36
5 174 Erin Smigielski Sterling Heights 1194 16 47:47 7:42
6 175 Dana Litz Sterling Heights 604 15 47:49 7:42
7 213 Michele Burton Sterling Heights 1663 17 49:09 7:55
8 257 Elizabeth Grabowski Sterling Hts 1662 16 50:56 8:12
9 274 Katrina Bean Swartz Creek 72 14 51:39 8:19
10 276 Clara Williams Frankenmuth 1403 14 51:41 8:20
11 317 Caitlin Shetterley Rochester Hills 1427 14 53:36 8:38
12 360 Traci Harvey Frankenmuth 1234 17 55:32 8:57
13 379 Jaclyn Reimann Troy 815 14 56:37 9:07
14 419 Sara Pace Sterling Hts 1337 17 58:25 9:25
15 524 Toni Doyle Flushing 1782 17 1:05:33 10:34
16 554 Jena Petzold Frankenmuth 1619 14 1:09:33 11:12
MALE AGE GROUP: 18 - 23
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 2 Matthew Fecht Warren 1635 23 32:59 5:19
2 3 Cortland Seaver Freeland 1279 19 33:01 5:19
3 5 Patrick Sarver New Baltimore 1643 19 33:44 5:26
4 11 Jason Bigelow Clio 1291 20 34:45 5:36
5 12 Michael Craze Troy 185 19 34:48 5:36
6 23 Pat Webster Sterling Heights 1061 19 36:41 5:55
7 26 Ryan Hackett Shepherd 1362 21 37:15 6:00
8 28 Matt Smiwowsta Lapeer 1426 20 37:18 6:01
9 33 Brian Ciarkowski Sterling Heights 1654 19 38:08 6:09
10 58 Rob Slate Hemlock 1360 23 40:32 6:32
11 90 Tarkington Newman Frankenmuth 721 20 42:52 6:54
12 129 Pete Braun Troy 100 21 45:04 7:16
13 138 Trevor Gingerich Mount Pleasant 347 22 45:26 7:19
14 143 Corey Flues Munger 284 22 46:03 7:25
15 184 Zachary Lane Howell 1340 18 48:12 7:46
16 210 Kris Kraft Birch Run 1739 23 49:02 7:54
17 214 Andy Dust Saginaw 1318 19 49:09 7:55
18 246 Jeffery Frasle Saginaw 1737 23 50:26 8:07
19 271 Justin Sherman Saginaw 1191 21 51:29 8:18
20 272 Kevin Jammer Reese 483 21 51:36 8:19
21 280 Kevin Munson West Branch 712 22 51:49 8:21
22 287 Adam Auernhamer Frankenmuth 43 18 51:57 8:22
23 375 Brendan Buckley Grosse Pointe 1399 18 56:27 9:06
24 409 Scott Maruna Wooster 644 18 57:57 9:20
25 452 Jaron Kilbury Flint 523 19 59:29 9:35
26 455 David Weiss Flint 1070 22 59:44 9:37
27 506 Calvin McNamara Gaylord 1170 22 1:04:39 10:25
28 507 Calvin McNamara Gaylord 1169 22 1:04:40 10:25
29 558 Kyle Atkins Burton 41 19 1:09:52 11:15
FEMALE AGE GROUP: 18 - 23
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 48 Becca Rudey Wixom 1189 21 39:04 6:18
2 71 Kailee Whitaker Findlay 1354 19 41:34 6:42
3 114 Elizabeth Whelpley Frankenmuth 1212 23 44:24 7:09
4 193 Samantha Minhalate Howell 1669 18 48:27 7:48
5 227 Biz Van Tiflin Saginaw 1024 18 49:37 8:00
6 242 Jackie Howard Bad Axe 1361 19 50:18 8:06
7 248 Chelsea McCann Birch Run 652 19 50:32 8:09
8 289 Jenny Zehnder Frankenmuth 1751 18 52:03 8:23
9 307 Brooke Harms Sterling Heights 1334 19 52:50 8:31
10 334 Alisa Fowler Vassar 295 21 54:07 8:43
11 386 Kelly Jammer Reese 482 21 57:13 9:13
12 388 Leah Rembold Saginaw 1588 20 57:14 9:13
13 395 Rebecca Edgar Mount Pleasant 247 22 57:26 9:15
14 421 Katie Campbell Essexville 1134 22 58:29 9:25
15 457 Stephanie Cox Flint 1658 20 59:57 9:39
16 461 Kristin Judson Frankenmuth 1160 23 1:00:04 9:41
17 471 Katie Kostal Saginaw 550 18 1:01:02 9:50
18 493 Gabriella Schrems Frankenmuth 894 21 1:02:50 10:07
19 508 Laura Klein Sterling Hts 1348 19 1:04:40 10:25
20 531 Kaitlin Lulek Troy 616 21 1:06:24 10:42
21 576 Tara Gallagher Ann Arbor 1804 22 1:12:10 11:37
22 605 Emily Wesolek Saginaw 1075 22 1:18:22 12:37
MALE AGE GROUP: 24 - 29
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 7 Busta Bus Shelby Twp 1820 25 34:07 5:30
2 10 Jesse Parker Lapeer 1329 26 34:44 5:36
3 15 James Badgerow Omer 1807 29 35:18 5:41
4 16 Eric Prowse Hazel Park 1678 29 35:34 5:44
5 32 Scooter McRunnerstein East Lansing 1171 25 38:06 6:08
6 43 Lachlan Dickie Grand Blanc 1681 25 38:45 6:15
7 52 Garrett Jurges Ubly 494 24 39:43 6:24
8 65 Steven Holmes Jr Millington 1617 26 41:13 6:38
9 81 Heath Holmes Millington 1735 29 42:22 6:50
10 96 Clint Wininger Tempe 1263 25 43:15 6:58
11 102 Keith Sholten Frankenmuth 916 29 43:40 7:02
12 109 Andrew Schmit Fenton 891 27 44:09 7:07
13 119 Alfredo Estrade Lansing 1145 27 44:48 7:13
14 122 Derek Hart Louisville 414 25 44:53 7:14
15 140 Chick Zender Howell 1697 25 45:32 7:20
16 160 Paul Rader Kalamazoo 1184 25 47:06 7:35
17 172 Jonathan Laundra Essexville 583 29 47:41 7:41
18 176 Ryan Buchinger Frankenmuth 1381 25 47:51 7:43
19 181 Tommy Ryan Farmington Hills 863 28 48:04 7:45
20 185 Kenneth Roberts Marlette 836 25 48:13 7:46
21 209 Mike Klosowski Elkton 531 26 49:00 7:54
22 223 Carl Bastien Flint 1616 25 49:31 7:59
23 232 Zachary Stevenson Swartz Creek 1358 29 49:49 8:02
24 245 Roger Rothe Clio 1834 29 50:23 8:07
25 251 Lonnie Muehlerbeck I I Birch Run 1250 26 50:41 8:10
26 260 Ryan Austin St. Johns 49 25 51:06 8:14
27 303 Robert Durso Royal Oak 241 28 52:41 8:29
28 312 Devin Woelzlein Royal Oak 1092 24 53:22 8:36
29 357 Jacob Swoish Cass City 982 28 55:22 8:55
30 422 Dustin Rayner Fenton 1185 28 58:29 9:25
31 445 Bryan Faith Clio 264 25 59:14 9:33
32 491 Jason Debandt Troy 209 28 1:02:36 10:05
33 548 Nicholas Berry Flushing 80 28 1:08:44 11:04
34 636 Ryan Knoll Warren 539 28 1:50:53 17:51
FEMALE AGE GROUP: 24 - 29
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 83 Anna Gaethe Creek 1332 26 42:32 6:51
2 137 Erica Peterson Fenton 1685 26 45:23 7:19
3 156 Lisa Truax Lansing 1010 27 46:53 7:33
4 171 Sarah McGrath Syracuse 672 29 47:33 7:40
5 196 Emily Knoll Warren 535 25 48:29 7:49
6 222 Cassandra Redmon Flint 1412 28 49:31 7:59
7 290 Rosemary Sherry Oak Park 915 26 52:05 8:23
8 291 Nicole Weir Washington 1068 28 52:05 8:24
9 313 Andrew Wiess Clio 1213 25 53:26 8:36
10 331 Kristen Debandt Troy 211 24 54:02 8:42
11 332 Janelle Wiess Clio 1214 24 54:04 8:43
12 365 Amy Beaulac Ann Arbor 73 25 55:54 9:00
13 372 Melisa Swoish Cass City 983 26 56:15 9:04
14 373 Katie Kreh Saginaw 555 25 56:19 9:04
15 391 Nicole Peltola Walled Lake 768 29 57:18 9:14
16 418 Erin Hildner Kalamazoo 1422 24 58:21 9:24
17 425 Elizabeth Marshall Mt. Morris 637 24 58:39 9:27
18 429 Becky Harryman Fenton 1229 29 58:49 9:28
19 434 Nicole Stratton Ypsilanti 971 24 58:52 9:29
20 443 Lindsey Hessler Frankenmuth 439 28 59:07 9:31
21 449 Amanda Horenziak Dover 1556 24 59:24 9:34
22 450 Shanna Pendleton Frankenmuth 1178 24 59:25 9:34
23 463 Laura Rummel Ann Arbor 854 29 1:00:11 9:42
24 467 Amanda Smith Saginaw 1743 26 1:00:24 9:44
25 469 Kelly Utterback Battle Creek 1017 26 1:00:44 9:47
26 481 Amy Ray Owosso 1274 28 1:01:37 9:56
27 488 Leslie Bautista Saginaw 1235 29 1:02:01 9:59
28 513 Jennifer Mosack East Lansing 706 24 1:04:50 10:27
29 520 Tara Rhyndress Davison 827 27 1:05:25 10:32
30 551 Shirley Keith Burt 507 25 1:09:03 11:07
31 587 Candice Faith Clio 265 27 1:13:23 11:49
32 595 Nichole Allison Swartz Creek 20 27 1:14:38 12:01
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 13 Jeff Rizer Sterling Heights 1257 34 34:53 5:37
2 27 James Terback Little Rock 1323 34 37:17 6:01
3 41 Oriol Tomas Rochester 1207 32 38:33 6:13
4 56 Selahi Durusoy Lansing 242 30 40:23 6:30
5 66 Eric Kaschinske Ft Wayne 499 33 41:13 6:39
6 73 Joe Lasceski Saginaw 1651 32 41:50 6:44
7 99 Shane Lehnst Clinton Twp 1840 30 43:35 7:01
8 112 Mickey Kimsel Bay City 1289 33 44:19 7:09
9 120 Charles Zenzen Bay City 1114 34 44:50 7:13
10 141 Robert Behnke Waterford 77 33 45:45 7:22
11 151 Peter Minjoe Mount Clemens 689 33 46:44 7:32
12 155 Trevor Thompson Portville 1000 31 46:51 7:33
13 173 Jason Hubbard Rochester 1292 34 47:46 7:42
14 192 Bill Cooke Dearborn Heights 1439 30 48:25 7:48
15 250 Shaun Burgess West Bloomfield 121 31 50:40 8:10
16 254 Michael Sanocki Frankenmuth 1559 32 50:52 8:12
17 255 Stefano Di Chiara East Lansing 221 32 50:52 8:12
18 270 Jason Vansteenburg Flint 1030 33 51:27 8:17
19 294 Timothy Godek Frankenmuth 355 33 52:08 8:24
20 318 Joe Bushey Flushing 1308 30 53:39 8:39
21 319 Kevin Kane Rochester Hills 496 32 53:42 8:39
22 380 Chris Bautista Saginaw 1236 33 56:40 9:08
23 387 Eric Rupprecht Reese 857 31 57:13 9:13
24 414 Mark Smith St. Clair Shores 1336 34 58:03 9:21
25 480 John Pancheck Davison 746 34 1:01:36 9:55
26 489 Grant Weenig Austin 1370 30 1:02:13 10:01
27 523 Marco Mejia Howell 679 32 1:05:30 10:33
28 537 Brian Evans Saginaw 261 33 1:07:31 10:53
29 542 Jerry Pahl Bartow 743 33 1:08:24 11:01
30 547 Eric Pobocik Swartz Creek 786 34 1:08:44 11:04
31 569 Craig Felske Reese 275 32 1:10:44 11:24
32 597 Jason Christie Swartz Creek 157 32 1:14:54 12:04
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 101 Nicole Armbrust Birmingham 36 33 43:39 7:02
2 125 Roxanne Carr Troy 143 30 44:56 7:14
3 131 Lisa Taylor Laingsburg 1808 32 45:04 7:16
4 132 Katie Valentine Orion 1020 34 45:05 7:16
5 207 Sara Bolt East Lansing 1692 30 48:57 7:53
6 211 Michelle Rousseau Freeland 1320 34 49:02 7:54
7 215 Carrie Nielsen Midland 724 31 49:10 7:55
8 277 Christine Gockel East Lansing 353 30 51:44 8:20
9 282 Elaine Goins Dundee 356 31 51:50 8:21
10 283 Giuseppe Lorusso Lansing 610 30 51:51 8:21
11 315 Stacy Gaffke Midland 1693 32 53:35 8:38
12 342 Melissa Marsh Rochester Hills 636 33 54:25 8:46
13 351 Christyna Morris Flint 1866 33 54:54 8:51
14 424 Holly Minjoe Mount Clemens 688 32 58:32 9:26
15 441 Jennifer Bailey Caro 55 34 59:07 9:31
16 453 Darcy Smith Flint 931 34 59:39 9:37
17 478 Nancy Fiederlein Grand Blanc 1623 34 1:01:33 9:55
18 479 Leslie Pancheck Davison 747 31 1:01:35 9:55
19 490 Laura Weenig Austin 1371 31 1:02:13 10:01
20 543 Jennifer Rumschlag-Mej Howell 855 30 1:08:24 11:01
21 552 Kristi Heuvers Troy 441 34 1:09:16 11:09
22 568 Julie Felske Reese 276 31 1:10:44 11:24
23 574 Deb Bonitz Holly 1383 31 1:11:43 11:33
24 582 Becky Luana Cass City 1165 30 1:12:55 11:45
25 585 Stefanie Henkel-Hagman Ann Arbor 431 30 1:13:19 11:49
26 592 Jodi Mika Cass City 1172 31 1:14:29 12:00
27 596 Tammy Wiggins Columbiaville 1080 34 1:14:46 12:03
28 598 Jill Christie Swartz Creek 158 31 1:14:55 12:04
29 599 Angela Cameron Clio 1765 31 1:15:09 12:06
30 603 Nicolette Fazio Grand Blanc 269 32 1:16:07 12:16
31 621 Milissa Kenworthy Holly 1305 31 1:24:08 13:33
32 622 Nikole Peek Flint 767 32 1:27:17 14:03
33 625 Vanessa Ziobro Birch Run 1227 32 1:28:07 14:11
34 626 Stephanie Baxter Flint 1874 31 1:28:45 14:18
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 6 David Homann South Lyon 1299 39 33:52 5:27
2 8 Mike Holik Grass Lake 449 37 34:31 5:34
3 21 Greg Thomas Clio 1375 38 36:08 5:49
4 35 Timothy Grotelueschen Sterling Heights 384 36 38:11 6:09
5 39 Joseph Wardie Fenton 1210 38 38:27 6:12
6 47 Michael Bolt Grand Rapids 1691 35 38:59 6:17
7 49 Alan Gabalis Caro 313 37 39:06 6:18
8 51 Allen Murphy Clio 1175 38 39:28 6:22
9 54 Laud Ryan East Lansing 860 35 40:05 6:28
10 59 Kreston Canada Fenton 1629 35 40:42 6:34
11 61 Joe Hart Rochester 415 39 40:48 6:34
12 64 David Milka Saginaw 1174 38 41:10 6:38
13 72 Chris Long Oxford 607 36 41:48 6:44
14 79 Paul Horvath Macomb 459 36 42:12 6:48
15 108 Jason Stiehl Grand Blanc 1436 36 44:02 7:06
16 110 Robert Rathbun Midland 810 37 44:16 7:08
17 117 Gregory Hurd Swartz Creek 1357 35 44:31 7:10
18 118 Gregg Golden Warren 358 38 44:35 7:11
19 126 Loren Miller MacOmb 1296 38 45:00 7:15
20 136 Frank Piesko Frankenmuth 784 36 45:19 7:18
21 144 Daryl Brown Warren 113 38 46:03 7:25
22 153 Paul McDermitt Frankenmuth 663 36 46:47 7:32
23 169 Matthew Howe Mt. Morris 466 39 47:29 7:39
24 183 David Bade Flushing 1694 38 48:09 7:45
25 190 Matt Beyersdorf Coleman 1130 37 48:20 7:47
26 204 Mark S Alexander Swartz Creek 1335 39 48:48 7:52
27 228 Matt Bronner Frankenmuth 1758 39 49:39 8:00
28 236 Trent Klebe Frankenmuth 1788 38 49:56 8:03
29 237 Charles Johnson Mount Morris 1281 39 49:58 8:03
30 264 Tony Page Flint 1775 39 51:19 8:16
31 265 Scott Jacobs Frankenmuth 1558 37 51:19 8:16
32 267 Steve Weis Livonia 1609 37 51:23 8:17
33 273 James Landon Grand Blanc 1589 35 51:38 8:19
34 278 James McDonough Otisville 667 38 51:47 8:21
35 305 Thomas Bechanko Brighton 1570 39 52:46 8:30
36 314 William Henderson Iii Redford 430 35 53:33 8:38
37 321 William (bill) Pranter Saint Clair Shore 1182 36 53:49 8:40
38 327 Charles Wells Davison 1671 35 53:56 8:41
39 367 Ca Anthony Sterling Hts 32 36 55:56 9:01
40 384 Jody Kelley Ferndale 512 36 57:06 9:12
41 415 Jeff Hatch Orion 420 39 58:04 9:21
42 456 Jeff Rowley Birch Run 847 37 59:51 9:39
43 475 Jason Baker Bay City 58 36 1:01:22 9:53
44 476 Chad Sharpe Montrose 1297 37 1:01:28 9:54
45 482 Joe Reinfelder Grand Blanc 821 35 1:01:45 9:57
46 586 Andy Halsted Northville 396 38 1:13:21 11:49
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 80 Elizabeth Riffel Dubuque 830 38 42:13 6:48
2 84 Tracey Rizer Sterling Heights 1256 35 42:37 6:52
3 100 Tammy Taylor Bay City 1322 38 43:36 7:01
4 111 Jennifer Cooper Rochester Hills 1141 37 44:16 7:08
5 311 Andie Ruhlig Rockford 1597 39 53:17 8:35
6 316 Doreen Anzalone Grand Blanc 34 39 53:35 8:38
7 361 Cathy Long Oxford 606 35 55:33 8:57
8 396 Tracy Zambrano Rochester 1216 37 57:27 9:15
9 403 Chong Yi-Miller MacOmb 1295 36 57:49 9:19
10 404 Shanon Wolfram Saginaw 1097 36 57:52 9:19
11 420 Amy Yorke Millington 1107 36 58:25 9:25
12 428 Marilyn Spencer Camden 946 38 58:48 9:28
13 430 Amy Golke Ann Arbor 365 36 58:49 9:29
14 438 Angie Wenzlaff Ann Arbor 1590 35 58:59 9:30
15 442 Monica Uribe Lansing 1208 35 59:07 9:31
16 458 Shelli Abyad Grand Blanc 1622 38 59:59 9:40
17 466 Rhonda Garner Saginaw 325 38 1:00:24 9:44
18 477 Carmen Martin Mt Pleasant 640 36 1:01:30 9:54
19 517 Elizabeth Zechmeister Saginaw 1113 37 1:05:17 10:31
20 519 Mary Hodges Caro 1230 37 1:05:23 10:32
21 528 Heidi Perkins Cass City 1179 36 1:06:05 10:39
22 533 Janet Conzelmann Grand Rapids 171 39 1:06:51 10:46
23 541 Jennifer Adams Clio 15 36 1:07:57 10:57
24 571 Missy Felske Gaylord 277 39 1:10:45 11:24
25 572 Laura Kane Ferndale 497 39 1:11:16 11:29
26 583 Nicki McCormick Troy 655 36 1:13:05 11:46
27 591 Jamie Johnson Lapeer 491 38 1:14:22 11:59
28 600 Christina Sweet Topinabee 1201 35 1:15:28 12:09
29 602 Marcie Birchmeier Flint 85 35 1:15:59 12:14
30 604 Adina Lesperance Northville 594 37 1:18:10 12:35
31 608 Mary Hewitt Flint 442 39 1:19:00 12:43
32 614 Tracy Conley Fenton 169 37 1:21:54 13:11
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 30 Brett Sanborn Rochester Hills 1190 40 37:56 6:07
2 63 Ted Wissner Shelby Twp 1818 42 40:55 6:36
3 93 Mark Ernatt Lake Orion 260 44 43:02 6:56
4 94 Robert Sanborn West Bend 869 44 43:02 6:56
5 105 Joe Heslip Howell 437 42 44:00 7:05
6 128 Adam Baldridge Grand Blanc 219 42 45:01 7:15
7 152 Jeff Laux Frankenmuth 1384 42 46:46 7:32
8 163 Gary Deeter Livonia 216 40 47:11 7:36
9 168 Jeffrey Conzelmann Grand Rapids 172 41 47:23 7:38
10 178 Ed Herron Midland 435 40 47:58 7:44
11 199 Mike Dodak Frankenmuth 1679 43 48:33 7:49
12 216 Joe Putnam Birch Run 1255 44 49:12 7:56
13 219 Dan Scheer Shelby Twp 883 42 49:20 7:57
14 231 Jim Toth Imlay City 1837 40 49:44 8:01
15 233 Curtis Williams Clio 1083 43 49:52 8:02
16 241 Reginald Bixler Saginaw 86 44 50:18 8:06
17 256 Charles Lamb Frankenmuth 568 43 50:54 8:12
18 263 Dale Carr Troy 142 43 51:18 8:16
19 266 Dan Matthews Rochester Hills 1835 43 51:20 8:16
20 285 Kevin Kulow Monument 1787 41 51:54 8:22
21 299 Doug Saville Flushing 878 44 52:20 8:26
22 304 Brian Rudolph Otisville 852 40 52:43 8:30
23 322 Gary Pringle Frankenmuth 1419 44 53:51 8:41
24 323 David Roman Sterling Hts 1599 42 53:51 8:41
25 328 Scott Ellsworth Saginaw 259 43 53:57 8:42
26 337 Hank Van Agen Rochester 1021 41 54:09 8:43
27 343 Ali Maleki Canton 628 44 54:34 8:47
28 364 David Smith Fort Wayne 933 40 55:51 9:00
29 382 Dennis Tierney Hartland 1843 44 56:46 9:09
30 389 Eric Ross Saint Charles 1757 41 57:15 9:13
31 393 Steve Auernhamer Downers Grove 48 42 57:20 9:14
32 401 Tom Brothers Saginaw 1265 41 57:46 9:18
33 407 Omar Jabbar Churchville 476 41 57:55 9:20
34 433 Rob Buti Plymouth 1655 43 58:51 9:29
35 464 Robert Carino Lake Orion 139 41 1:00:14 9:42
36 497 Jeffrey Johnson Decker 1836 41 1:03:28 10:13
37 509 James Doyle Freeland 233 42 1:04:41 10:25
38 534 Chris Strauss Owosso 1812 40 1:07:01 10:48
39 560 Joseph Policarpio Otter Lake 787 40 1:10:37 11:23
40 564 Bruce Taylor Wooster 1202 41 1:10:43 11:24
41 565 John Arzenti Clarkston 40 44 1:10:43 11:24
42 567 Todd Maruna Medina 645 41 1:10:44 11:24
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 78 Kathy Snyder Flushing 1382 43 42:08 6:47
2 145 Lori Brown Freeland 1659 41 46:11 7:27
3 177 Ann Gasta Bay City 326 42 47:54 7:43
4 206 Pamela Sharpley Detroit 1682 43 48:55 7:53
5 262 Brenda Sievert Frankenmuth 1378 44 51:10 8:15
6 302 Michele Krebs Saginaw 1163 43 52:41 8:29
7 392 Kimberly Jabbar Churchville 475 40 57:18 9:14
8 398 Gail Childs Frankenmuth 154 44 57:30 9:16
9 405 Analisa Fejedelem Clio 271 42 57:52 9:19
10 436 Penny Lyle Cass City 619 44 58:56 9:30
11 437 Dianne Seymour Linden 1345 44 58:58 9:30
12 460 Shelia Allen Davison 1666 44 1:00:04 9:41
13 468 Stacey Mitchell Flint 692 41 1:00:29 9:45
14 516 Mary Samaniego Saginaw 868 41 1:05:13 10:30
15 527 Jill Huerta Ann Arbor 1848 40 1:05:54 10:37
16 539 Marilyn Schubert Bay City 896 44 1:07:38 10:54
17 549 Carole Muraske Linden 713 44 1:08:48 11:05
18 556 Jill Weber Frankenmuth 1620 41 1:09:48 11:15
19 561 Lynn Taylor Wooster 1203 40 1:10:43 11:23
20 563 Anne Marie Arzenti Clarkston 1826 40 1:10:43 11:24
21 566 Kimberli Maruna Medina 642 40 1:10:44 11:24
22 634 Elizabeth Rice Lapeer 1799 40 1:48:03 17:24
23 635 Kim Herderich Metamora 1798 42 1:48:03 17:24
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 4 Mike Scannell Grand Blanc 1286 45 33:13 5:21
2 19 John Anderson Pfafftown 1312 46 36:02 5:48
3 20 Michael Stuart Frankenmuth 1390 46 36:07 5:49
4 29 Roger Lara Grand Blanc 578 48 37:22 6:01
5 34 Ken Flannery Williamsburg 282 47 38:09 6:09
6 50 Larry Kanaby Bad Axe 1278 45 39:17 6:20
7 57 Ray Jeffery Highland 486 47 40:30 6:32
8 60 Robert Flues Bay City 286 45 40:43 6:34
9 69 Douglas Bajor Royal Oak 1124 47 41:32 6:42
10 89 Mark Warner Albion 1051 49 42:52 6:54
11 92 Karl Suni Lansing 977 46 42:57 6:55
12 98 Reed Swanson East Tawas 1841 47 43:30 7:01
13 113 Joaquin (jack) Luna Saginaw 618 46 44:22 7:09
14 124 Mike Froats Grand Blanc 307 49 44:55 7:14
15 127 Gregory Paul Royal Oak 759 46 45:00 7:15
16 134 Dan Deyo Frankenmuth 6 48 45:10 7:17
17 148 Pete Vargas Saginaw 1652 46 46:34 7:30
18 150 Randal Henige Chesaning 1832 46 46:43 7:32
19 158 George Dinion New Baltimore 1846 49 47:04 7:35
20 159 Mike Redford Frankenmuth 1251 48 47:05 7:35
21 164 Mark Harris Flushing 410 45 47:14 7:37
22 165 Bernie Dean Midland 205 45 47:19 7:37
23 186 Paul Carlsen Flushing 1385 46 48:17 7:47
24 187 David Prange Plymouth 793 49 48:17 7:47
25 191 Timothy Granger Columbiaville 375 49 48:21 7:47
26 198 Michael Bauer Waterford 65 48 48:30 7:49
27 200 Art Steiber Pleasant Ridge 960 49 48:37 7:50
28 201 Scott Withrow Midland 1089 49 48:37 7:50
29 202 Steve Kueffner Frankenmuth 1611 46 48:42 7:51
30 212 Tobin Dust Saginaw 1319 48 49:06 7:55
31 218 Scot Reneaud Goodrich 824 48 49:19 7:57
32 238 Michael Hendren Sterling Hts 1441 49 50:04 8:04
33 240 Craig Johnson Mount Morris 1282 47 50:09 8:05
34 243 Mike Debney Midland 213 47 50:18 8:06
35 252 Alan Barker South Lyon 1833 45 50:43 8:10
36 253 Dennis Wolgang Saginaw 1720 45 50:47 8:11
37 292 David McLaren Sterling Heights 674 46 52:06 8:24
38 296 Steven Hackett Flint 1413 46 52:15 8:25
39 306 Douglas Doud Richville 229 45 52:48 8:30
40 309 Stephen Hahn Midland 395 47 52:57 8:32
41 325 Joe Burns Sterling Heights 126 49 53:54 8:41
42 336 Fred Frontiera Rochester Hills 1540 46 54:08 8:43
43 340 Jef Jennings Fenton 1648 45 54:22 8:46
44 350 John Guettler Midland 387 47 54:54 8:51
45 383 Tom Garavaglia Dewitt 319 47 56:56 9:10
46 410 Brian Chambers Mantua 150 48 57:58 9:20
47 448 Donald Pedde Warren 765 47 59:21 9:34
48 451 Gavin Haque Royal Oak 403 46 59:26 9:34
49 454 Thomas Pastula Saint Johns 754 46 59:43 9:37
50 465 Karl Tebeau Shelby Twp 994 48 1:00:17 9:43
51 485 David Schubert Bay City 895 45 1:01:51 9:58
52 502 Wesley Gilson Howell 1695 45 1:04:00 10:19
53 510 Keith Graebert Royal Oak 374 49 1:04:44 10:26
54 525 Patrick Doyle Flushing 1783 46 1:05:33 10:34
55 530 Martin Lulek Troy 617 48 1:06:24 10:42
56 570 Robert McNamara Gaylord 676 47 1:10:44 11:24
57 580 Doug Witten Swartz Creek 1090 45 1:12:27 11:40
58 593 Thomas Hoover Bloomfield Hills 456 47 1:14:32 12:00
59 594 Mark Herderich Metamora 1797 45 1:14:33 12:01
60 613 Sam Crawford Mount Morris 1763 48 1:21:38 13:09
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 115 Bridget Smith Midland 930 45 44:24 7:09
2 135 Leslie Braun Grand Blanc 1310 45 45:18 7:18
3 180 Ruth Lara Grand Blanc 579 46 48:02 7:44
4 189 Sandy Schubert Highland 897 49 48:19 7:47
5 203 Sandy Smith Davisburg 937 47 48:43 7:51
6 225 Teresa Martin Freeland 641 47 49:34 7:59
7 247 Susan Vuylsteke-Story R.R.#5 Komoka 1039 45 50:29 8:08
8 249 Rita Powell Flushing 792 49 50:37 8:09
9 352 Patricia Thompson Saint Clair Shore 1768 47 55:06 8:53
10 362 Denise Stacer Northville 952 45 55:34 8:57
11 363 Ann Booms Bay City 95 49 55:45 8:59
12 368 Terry Reinbold Saginaw 1587 49 55:57 9:01
13 376 Connie Winans Grayling 1215 45 56:29 9:06
14 390 Virginia Okinga Sanford 1356 47 57:16 9:14
15 426 Christine Cataldi Oxford 147 47 58:45 9:28
16 435 Karen Downs Flint 232 46 58:56 9:30
17 439 Patricia Duronio Rochester Hills 240 45 59:00 9:30
18 444 Laura Claire Bloomfield Hills 162 48 59:08 9:32
19 447 Cari Rummel Rochester 1425 49 59:16 9:33
20 470 Annie Laugavitz Kalamazoo 582 46 1:00:59 9:49
21 532 Theresa Wall Flushing 1636 49 1:06:46 10:45
22 538 Charlene Hammond Grand Blanc 1873 48 1:07:38 10:54
23 546 Debra Werner Millington 1536 46 1:08:34 11:03
24 550 Patricia Frontiera Rochester Hills 1541 48 1:08:48 11:05
25 555 Dawn Harris Flushing 408 47 1:09:36 11:13
26 559 Frances Williams Tecumseh 1084 47 1:10:19 11:20
27 584 Sherry Perkins Ypsilanti 770 48 1:13:18 11:48
28 588 Dianna Hagedorn Montrose 1434 46 1:13:29 11:50
29 607 Barbara Arline Grand Blanc 1352 47 1:18:45 12:41
30 611 Michelle Cox Flint 1845 45 1:20:34 12:59
31 618 Lisa Atkins Burton 42 47 1:22:28 13:17
32 627 Marie Rodgers Valrico 1327 46 1:29:01 14:20
33 637 Julie Cucco Shelby Twp 191 48 2:21:42 22:49
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 53 Steve Moelter Freeland 693 51 39:50 6:25
2 55 Thomas Artushin Bloomfield Hills 1123 52 40:13 6:29
3 86 Gordon Gibson Flint 340 51 42:42 6:53
4 88 David Luana Cass City 611 52 42:46 6:54
5 103 Chuck Hilyard Omer 1868 50 43:42 7:03
6 106 Bob Di Bella Gibsonia 1435 51 44:00 7:05
7 116 Hank A. Sullivan Grand Blanc 976 50 44:27 7:10
8 147 Greg Glowicki Midland 352 51 46:15 7:27
9 149 Gary Frinckw Rochester Hills 305 53 46:41 7:31
10 154 Mike Harvey Frankenmuth 1233 54 46:50 7:33
11 157 Brian Wall Flushing 1638 50 46:55 7:34
12 195 David Bradac Owosso 99 52 48:28 7:49
13 197 Leonard Burzynski Culver City 128 51 48:29 7:49
14 217 Marc Thompson Grand Blanc 998 52 49:19 7:57
15 220 Steve Holmes Millington 1734 52 49:26 7:58
16 229 Dave Howard Attica 1359 50 49:42 8:00
17 230 Chris Claire Bloomfield Hills 161 51 49:44 8:01
18 234 Gene Pickelman Freeland 1181 51 49:53 8:02
19 235 Dave Patterson Mayville 758 53 49:54 8:02
20 258 Dennis Gilbert Flint 1805 53 50:57 8:13
21 259 Thomas Davenport Bay City 203 54 51:00 8:13
22 261 Tom Wright Linden 1632 50 51:07 8:14
23 268 Fred Zingg Saginaw 1217 51 51:25 8:17
24 286 Bill Chapman Frankenmuth 1553 52 51:57 8:22
25 298 Jerry Zietz Frankenmuth 1271 51 52:19 8:26
26 300 Wayne Bronner Frankenmuth 112 54 52:31 8:28
27 310 Kevin Klein Sterling Hts 1347 50 53:01 8:32
28 338 Christopher Mengel Grosse Pointe Woo 680 54 54:12 8:44
29 349 Michael Murphy Grand Blanc 1560 50 54:53 8:50
30 353 Tony Piccirilli Macomb 782 52 55:09 8:53
31 354 Lehn King Marlette 1259 51 55:14 8:54
32 355 Thomas Dean Carmel 208 50 55:14 8:54
33 378 Paul Maxwell Ann Arbor 649 54 56:34 9:07
34 394 Arthur Senakiewich Sterling Heights 1538 52 57:24 9:15
35 399 Don Petro Reese 777 51 57:43 9:18
36 416 Steven Skeltis Bay City 1657 52 58:10 9:22
37 440 Len Nuechterlein Frankenmuth 732 54 59:00 9:30
38 446 Mike Seiler Rochester 1424 50 59:16 9:33
39 462 Bruce Clark Merrill 163 54 1:00:08 9:41
40 496 David Kosuth Romeo 1713 53 1:03:28 10:13
41 499 Kurt Baumkel Keego Harbor 1315 50 1:03:48 10:17
42 511 Dick Benson Frankenmuth 79 53 1:04:46 10:26
43 514 Jim Seitz Midland 908 50 1:05:09 10:30
44 518 Jim Spiekerman Reese 947 50 1:05:21 10:32
45 545 Tony Romlewski Sarnia, Ont 1550 50 1:08:33 11:02
46 562 Robert Maruna Wooster 643 51 1:10:43 11:23
47 575 Jack Parker Grand Blanc 1557 50 1:12:06 11:37
48 606 Patrick Wesolek Saginaw 1076 54 1:18:22 12:37
49 628 Dan Sanders White Lake 870 52 1:29:06 14:21
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 161 Colleen Seville Chicago 1534 54 47:09 7:36
2 170 Jane Sanders White Lake 871 51 47:31 7:39
3 224 Rebecca Pettengill Flint 1583 52 49:32 7:59
4 301 Rick Shetterley Rochester Hills 1272 51 52:33 8:28
5 385 Vickie Hart Frankenmuth 417 51 57:06 9:12
6 417 Yvonne Flynn New Lothrop 289 53 58:11 9:22
7 492 Marla Ewing Bloomfield Hills 263 53 1:02:38 10:05
8 498 Kimberly Conely Grosse Pointe Par 167 51 1:03:33 10:14
9 505 Mary Ann Kupres Burton 562 54 1:04:31 10:24
10 515 Melissa Seitz Midland 909 52 1:05:13 10:30
11 521 Maureen Gallagher Troy 316 50 1:05:26 10:32
12 577 Marilyn Clark Merrill 164 52 1:12:11 11:38
13 578 Dale Decker Clarkston 1143 52 1:12:12 11:38
14 579 Catherine Jackson Clarkston 477 53 1:12:14 11:38
15 589 Tamara Kosters Caro 553 54 1:13:47 11:53
16 601 Martha Hosmer-Arion Burton 460 52 1:15:32 12:10
17 629 Janette Hart Birch Run 2 54 1:29:09 14:22
18 630 Sue Piccirilli Macomb 781 53 1:31:02 14:40
19 632 Nancy Knoll Warren 537 51 1:44:58 16:54
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 62 Tim Flues Munger 287 58 40:54 6:35
2 67 Darryl Stanbrough Oak Park 955 55 41:31 6:41
3 68 Ronald Durham Flushing 1317 55 41:32 6:42
4 75 Michael Patterson Gross Pt Frms 1831 55 42:00 6:46
5 95 Ed Dean Saginaw 206 56 43:02 6:56
6 130 Ed Valentine Georgetown 1019 59 45:04 7:16
7 133 William Hart Birch Run 1 58 45:10 7:17
8 182 James Wolohan Saginaw 1262 55 48:08 7:45
9 194 John Parke Howell 749 56 48:28 7:49
10 205 Doug Smith Toronto 934 55 48:51 7:52
11 208 Steve Kelley Saginaw 513 57 48:58 7:53
12 226 Curtis Best Sterling Heights 81 55 49:35 7:59
13 269 Douglas Kueffner Frankenmuth 1584 55 51:26 8:17
14 279 Fred Smith Flint 1324 59 51:47 8:21
15 281 Wally Hayes Ann Arbor 424 55 51:49 8:21
16 284 Robert Larson Fowlerville 580 57 51:54 8:22
17 295 Tom Helpap Manawa 429 58 52:10 8:24
18 297 Bill Zehnder Frankenmuth 4 58 52:17 8:25
19 308 Tom Pepera Frankenmuth 1242 59 52:52 8:31
20 329 Kenneth Block Frankenmuth 1748 57 53:57 8:42
21 333 Ray Montague Oregon 698 58 54:05 8:43
22 339 David Auernhamer Frankenmuth 45 55 54:13 8:44
23 341 Jeffrey Debandt Troy 210 59 54:23 8:46
24 359 John Rakowski Sterling Hts 807 59 55:27 8:56
25 369 Ron Butterfield Otter Lake 1429 59 55:58 9:01
26 371 Tom Johnston London 1639 59 56:06 9:02
27 377 James Sirakis Grand Blanc 1872 58 56:32 9:07
28 397 Doug Seville Chicago 1533 56 57:30 9:16
29 400 Timothy Krava Farmington 554 58 57:43 9:18
30 406 David Bednarek Clinton Twp 75 56 57:54 9:20
31 411 Douglas Earhart Flushing 243 55 57:59 9:21
32 412 Arlen Bates Lapeer 64 58 57:59 9:21
33 431 Elroy Kosters Caro 552 56 58:50 9:29
34 432 Robert Gerds Commerce Township 334 59 58:50 9:29
35 459 Terry Spindler Stevensville 1592 59 1:00:03 9:40
36 484 Larry Salinas Saginaw 1402 57 1:01:47 9:57
37 495 Tim Hildner Frankenmuth 1420 57 1:03:21 10:12
38 503 Gary Hankinson Grand Blanc 402 57 1:04:03 10:19
39 504 Daniel Kosuth Metamora 1877 56 1:04:19 10:22
40 612 Dennis Krafft Frankenmuth 1433 57 1:20:46 13:01
41 616 Thomas Patch Rosrville 756 59 1:22:01 13:13
42 620 Jim Demis Owosso 1277 56 1:23:56 13:31
43 631 Daniel Dobberstein Saginaw 225 57 1:43:34 16:41
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 335 Susan Fox Mayville 1243 57 54:07 8:43
2 370 Diana Tuttle Essexville 1756 56 56:03 9:02
3 413 Bonnie Hartwick Saginaw 418 56 58:02 9:21
4 427 Susan Marie Huggler Grand Blanc 1238 58 58:45 9:28
5 483 Antoinette Reinfelder Vassar 819 57 1:01:45 9:57
6 500 Linda Flues Munger 285 57 1:03:49 10:17
7 501 Cindy Goodall Flint 368 56 1:03:54 10:18
8 540 Janet Ellis Flushing 255 56 1:07:44 10:55
9 557 Judi Manutes Grand Blanc 1398 55 1:09:49 11:15
10 610 Sue Williams Sarnia, Ont 1753 59 1:19:56 12:52
11 623 Jackie Peek Flint 766 55 1:27:17 14:04
12 624 Karen Bengtson Clio 1228 57 1:28:06 14:11
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 70 James Carlton White Lake 1260 64 41:32 6:42
2 77 Kenneth Rowe Canton 1302 60 42:07 6:47
3 142 Richard Murlick Frankenmuth 1406 62 45:51 7:23
4 188 John Dubnicka Mattawan 235 60 48:17 7:47
5 293 Conrad Mick Scharrer Clio 880 63 52:08 8:24
6 324 Don Steeper Ailsa Craig 1754 63 53:51 8:41
7 326 Tim Giles Flushing 1858 62 53:56 8:41
8 347 Ken Kaschinske Saginaw 501 62 54:47 8:50
9 348 Harry Partridge Frankenmuth 1241 60 54:52 8:50
10 356 Ross Howard Frankenmuth 465 60 55:19 8:55
11 381 Rick McGaw Freeland 669 62 56:41 9:08
12 423 Fred Guest Birch Run 386 61 58:31 9:26
13 494 Aubrey Terbrack Troy 995 64 1:02:58 10:09
14 512 Del Malzahn Commerce Twp. 1167 60 1:04:50 10:27
15 522 Larry Brundage Holly 116 63 1:05:30 10:33
16 536 Phil Lyons Burton 1307 64 1:07:15 10:50
17 581 Stan Golis Jr. Vassar 364 62 1:12:44 11:43
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 408 Marilyn Brown Davison 1280 64 57:56 9:20
2 474 Kathleen Taverner Windsor 993 60 1:01:14 9:52
3 529 June Kaschinske Saginaw 500 62 1:06:18 10:41
4 535 Kathy Lyons Burton 1306 64 1:07:14 10:50
5 544 Nancy Teel Flint 1328 64 1:08:26 11:01
6 553 Shirley A Larsen Grand Blanc 1810 64 1:09:21 11:10
7 590 Addie Dicaire Grand Blanc 222 64 1:14:11 11:57
8 609 Monica Wood Swartz Creek 1346 62 1:19:17 12:46
9 617 Sherie Zale Lake Orion 1110 60 1:22:07 13:14
10 633 Mollie Debandt Troy 212 60 1:47:21 17:17
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 97 Tom Halsted Bloomfield Hills 397 69 43:28 7:00
2 167 Bill J Keller Lansing 508 66 47:23 7:38
3 179 Lee Burch Clio 118 69 47:58 7:44
4 344 Jack Carlton Grand Ledge 1386 65 54:34 8:48
5 345 Roy Brown Highland 114 66 54:34 8:48
6 472 Gerald Spiewak Saint Clair Shore 1195 65 1:01:10 9:51
7 619 Dick Bade Flushing 1363 68 1:23:29 13:27
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 526 Mary Demattia Novi 1273 66 1:05:50 10:36
MALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 275 Jim Matherley Burton 1809 71 51:40 8:19
2 346 Larry Mishler Plymouth 1388 70 54:44 8:49
3 473 Glen A Larsen Grand Blanc 1811 74 1:01:13 9:52
4 486 John Tanzer Punta Gorda Fl 990 81 1:01:53 9:58
5 487 Marvin Stevenson Rochester Hils 964 72 1:01:59 9:59
6 573 William Wilson Otisville 1244 71 1:11:24 11:30
FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====




20K RUN AGE-GROUP RESULTS
2007 VOLKSLAUFE
TUESDAY, JULY 4, 2007

******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 1 Tommy Greenless Walnut Creek 1150 25 1:04:04 5:10
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 37 Marybeth Reader Bloomfield 812 38 1:19:28 6:24
MALE AGE GROUP: 1 - 13
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 74 Michael Thorsen Poulsbo 1004 13 1:25:24 6:53
2 276 John Kusch Grosse Pointe Woo 564 11 1:54:47 9:15
3 378 Sean McCullough Northville 661 10 2:25:44 11:44
FEMALE AGE GROUP: 1 - 13
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 308 Danise McAnelly Saginaw 650 10 1:59:56 9:40
MALE AGE GROUP: 14 - 17
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 14 Joe Maki Flint 1316 17 1:12:51 5:52
2 40 Anthony Ruscitto Davison 1817 17 1:20:22 6:29
3 50 Travis Borchard Saginaw 1131 16 1:22:08 6:37
4 58 Alex Baril Utica 1801 17 1:23:31 6:44
5 59 Kyle Gibson Alma 1827 17 1:23:34 6:44
6 82 Blane Bowen Grand Blanc 1631 17 1:25:54 6:55
7 97 Andrew Thorsen Poulsbo 1002 15 1:28:25 7:07
8 99 Nathan Wells Davison 1670 14 1:28:39 7:09
9 155 Arthur Huerta Ann Arbor 1850 16 1:36:15 7:45
10 216 Ryan Parkin Livonia 751 14 1:45:48 8:31
11 269 Ben Jennings Fenton 487 16 1:53:37 9:09
FEMALE AGE GROUP: 14 - 17
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 173 Samantha Swanton Saginaw 979 17 1:39:28 8:01
2 286 Kandin Unger Grand Blanc 1016 15 1:55:44 9:19
MALE AGE GROUP: 18 - 23
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 2 Tim Ross Alto 843 23 1:05:35 5:17
2 3 Matt Bartlebaugh Lansing 1127 23 1:05:41 5:18
3 4 Justin Zanotti Chesterfield 1111 23 1:05:41 5:18
4 30 Jeremy Kiley Marlette 524 18 1:17:16 6:14
5 33 Andy Vanegmond Grosse Pointe Woo 1025 18 1:18:12 6:18
6 42 Scott Przystas Gladwin 801 21 1:20:43 6:30
7 44 Steve Rose Essexville 1714 20 1:21:10 6:32
8 46 Jake Schultz Frankenmuth 898 23 1:21:11 6:33
9 52 Mike Sillence South Lyon 1300 21 1:22:10 6:37
10 111 Lee Fowler Vassar 296 23 1:30:43 7:19
11 124 Michael Carman Frankenmuth 141 18 1:32:42 7:28
12 146 Gabe Pringle Cockeysville 1183 23 1:34:50 7:38
13 157 Alex McCallum Frankenmuth 651 19 1:36:21 7:46
14 199 Alex Williams Mayville 1674 23 1:43:05 8:18
FEMALE AGE GROUP: 18 - 23
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 60 Ashley Anderson Rochester Hills 26 22 1:23:39 6:44
2 81 Regina Visouhi MacOmb 1641 22 1:25:53 6:55
3 105 Sarah Gryniewicz Grosse Pointe Woo 385 18 1:29:28 7:12
4 108 Danielle Reinbold Saginaw 818 23 1:29:56 7:15
5 138 Amanda Roache Clio 834 19 1:34:11 7:35
6 153 Emily Sandula Saginaw 873 18 1:35:38 7:42
7 186 Renee Auernhamer Frankenmuth 47 21 1:40:56 8:08
8 227 Abbey Martin Clio 639 23 1:47:28 8:39
9 244 Ashley Branoff Rochester 1650 22 1:50:36 8:55
10 336 Katie Zbrozek Sterling Heights 1112 18 2:05:25 10:06
MALE AGE GROUP: 24 - 29
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 5 Jon Little Indianapolis 601 26 1:05:56 5:19
2 6 Nate Egger Lansing 251 24 1:07:23 5:26
3 7 Jerome Recker Lansing 1393 24 1:07:58 5:29
4 8 Jason Jaloszynski Clio 1792 29 1:08:55 5:33
5 9 Matthew Kaczor Rochester Hills 495 26 1:09:59 5:38
6 10 Andrew Schupp Caledonia 900 27 1:10:08 5:39
7 11 Volkslaufe Frankie Howell 1698 26 1:10:38 5:42
8 16 Steve Cuttitta Flint 1686 25 1:13:20 5:55
9 17 Matthew Wehrman Royal Oak 1211 28 1:13:29 5:55
10 18 Kevin Smith Lowell 1542 27 1:13:38 5:56
11 19 Mike Camilleri Highland 133 28 1:13:50 5:57
12 20 Nicholas Honold Swartz Creek 455 27 1:14:45 6:01
13 22 Billy Jack Royal Oak 1749 28 1:15:24 6:05
14 29 Joe Whitman Alma 1078 24 1:17:15 6:13
15 45 Dietrich Bronner Frankenmuth 109 27 1:21:10 6:32
16 47 Michael Horenziak Dover 1555 29 1:21:24 6:34
17 54 Christopher Lucarelli Royal Oak 614 25 1:22:28 6:39
18 55 Jason Byrne Mount Pleasant 1791 29 1:22:43 6:40
19 66 Jarren Pierson Davison 1304 24 1:24:25 6:48
20 70 Nick Demek Livonia 1676 25 1:24:40 6:49
21 72 Scott Fishel Lansing 1640 28 1:24:47 6:50
22 83 Nathan McDonell St. Clair 666 28 1:26:02 6:56
23 87 Nathan Belill Clio 1687 24 1:26:43 6:59
24 89 Christopher Tyll Virginia Beach 1011 29 1:27:01 7:01
25 107 Michael Cushman Flushing 1353 25 1:29:45 7:14
26 141 Brad Williams Saint Charles 1082 28 1:34:23 7:36
27 147 Matthew Palmer Okemos 745 28 1:34:56 7:39
28 170 William Joy Ionia 493 27 1:38:52 7:58
29 177 Jeffrey Szymanski Detroit 986 25 1:40:08 8:04
30 192 Brandon Perry Burton 1549 27 1:42:00 8:13
31 204 Garrett Bronner Frankenmuth 110 25 1:43:44 8:21
32 220 Daniel Edwards Flushing 250 24 1:46:39 8:35
33 228 Carl Petzold Flint 779 26 1:47:40 8:40
34 230 Kevin Finn Bath 280 29 1:47:44 8:41
FEMALE AGE GROUP: 24 - 29
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 69 Donna Palisca Ft Bragg 1844 29 1:24:36 6:49
2 103 Rachel Post Plymouth 1683 27 1:28:50 7:09
3 158 Dana Skelton Lapeer 925 25 1:36:30 7:47
4 241 Laura McDonell St. Clair 665 27 1:49:51 8:51
5 260 Jenny Anderson Appleton 27 24 1:52:16 9:03
6 274 Amy Hebert Midland 425 29 1:54:04 9:11
7 281 Jenni Wolgast Swartz Creek 1098 27 1:54:59 9:16
8 341 Catherine Hollopeter Grand Blanc 452 29 2:06:24 10:11
9 363 Erin (chan) Ding Canton 1351 26 2:16:05 10:58
10 388 Shontella Terburgh Vassar 996 27 2:28:07 11:56
11 389 Lisa O'Laughlin Tawas City 1248 27 2:29:48 12:04
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 26 David Barnett Ferndale 1126 33 1:16:20 6:09
2 36 Eric Seifert West Bloomfield 907 34 1:18:27 6:19
3 112 Shawn McNamara Flat Rock 678 32 1:30:44 7:19
4 127 Ryan Gasser Grand Blanc 1647 34 1:33:02 7:30
5 134 Gabriel Fall Mayville 1568 31 1:34:02 7:35
6 139 Joseph Welch Macomb 1072 32 1:34:15 7:36
7 152 Joshua Ball Poert Huron 1125 33 1:35:37 7:42
8 161 Bryan Ingie Plymouth 1684 32 1:36:49 7:48
9 169 Shannon Cameron Clio 1764 33 1:38:39 7:57
10 215 Dennis Mitchell Jackson 691 32 1:45:41 8:31
11 225 Eric Gnass Rochester 1532 33 1:47:15 8:38
12 232 Chip Petty Traverse City 778 34 1:48:01 8:42
13 249 Shawn Lovelace Ortonville 1644 34 1:51:01 8:57
14 262 Daniel Lee Frankenmuth 587 33 1:52:46 9:05
15 265 Jason Wenzlaff Ann Arbor 1591 34 1:53:02 9:06
16 333 Sean Kelly Riverview 516 33 2:05:22 10:06
17 358 Mike Lafore Freeland 567 32 2:13:01 10:43
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 85 Timianne Walrath Fenton 1047 33 1:26:12 6:57
2 106 Mary Przepiora Bay City 799 32 1:29:28 7:13
3 168 Mickie Kujat Millington 560 33 1:38:31 7:56
4 235 Kimberly Lubinski Warren 612 33 1:48:33 8:45
5 237 Rebecca Fisher Saginaw 1397 34 1:48:37 8:45
6 259 Rebecca Cote Rochester Hills 181 30 1:52:16 9:03
7 267 Shannon McNamara Flat Rock 677 30 1:53:21 9:08
8 319 Laura Gergely Littleton 335 31 2:02:59 9:54
9 351 Angela Mitchell Jackson 690 32 2:10:55 10:33
10 353 Rebecca Williams Swartz Creek 1879 32 2:11:25 10:35
11 373 Brenda Stanke Flint 1239 32 2:20:45 11:20
12 384 Marie Glenn Flint 1349 34 2:26:27 11:48
13 395 Melissa Motschenbacher Holly 708 33 2:36:11 12:35
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 12 Eric Green Pontiac 1867 39 1:12:17 5:50
2 13 Ehrmantraut Mike Midland 1173 39 1:12:45 5:52
3 21 Steve Menovcik Farmington Hills 1645 38 1:14:52 6:02
4 24 George Knehler Windsor, Ontario 1594 39 1:16:07 6:08
5 31 Brian Brady Big Rapids 1342 39 1:17:34 6:15
6 32 Pete Bartels Saginaw 62 37 1:17:40 6:16
7 35 Paul C Taylor Clio 1376 36 1:18:25 6:19
8 77 Patrick Byrd Flint 132 38 1:25:37 6:54
9 86 Spencer Michael Wales Twp 1245 38 1:26:42 6:59
10 92 Christopher Vanneste MacOmb 1028 35 1:27:32 7:03
11 100 Dan Kearns Washington 504 39 1:28:41 7:09
12 117 Rob Weber Shepherd 1060 39 1:31:40 7:23
13 126 Robert Karel Byron Center 1161 36 1:32:56 7:29
14 136 Alec Laorr Saginaw 572 39 1:34:07 7:35
15 156 Andrew Busch East Lansing 129 39 1:36:16 7:45
16 159 Pat Finney Farwell 1822 39 1:36:34 7:47
17 183 Shaun Hardimon Swartz Creek 1151 39 1:40:48 8:07
18 210 Chuck Brenner Augusta 1408 36 1:44:35 8:26
19 231 Richard Finn Burton 281 35 1:47:44 8:41
20 233 David McGovern Frankenmuth 670 38 1:48:02 8:42
21 240 Gregory Gibbs Rochester Hills 339 38 1:49:49 8:51
22 242 Joe Stokes Macomb Township 966 37 1:50:09 8:52
23 256 Joe Lipare Shelby Twp 1871 38 1:52:11 9:02
24 272 Olaf Schmidt Fenton 890 38 1:53:46 9:10
25 285 Darren Klein Holly 1341 39 1:55:42 9:19
26 347 James Morgan Okemos 1853 37 2:09:09 10:24
27 352 Adrian Robertson Flint 838 38 2:11:21 10:35
28 364 Richard Chapman Saginaw 1369 36 2:16:15 10:58
29 391 Jason Edwards White Lake 1857 35 2:32:46 12:18
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 90 Lisa Selle West Bloomfield 910 35 1:27:16 7:02
2 113 Kim Sanner Macomb Twp 875 39 1:31:23 7:22
3 119 Shawn Pollman Howell 788 37 1:31:43 7:23
4 130 Sara Williams Augusta 1409 35 1:33:49 7:34
5 133 Suzanne Billette Auburn 1664 37 1:34:02 7:35
6 184 Lynn Sauve Midland 876 37 1:40:49 8:07
7 189 Lanette Finney Freeland 1821 37 1:41:15 8:09
8 197 Laura Diehl Flint 224 37 1:42:35 8:16
9 248 Andrea Spannagel Unionville 1863 35 1:50:58 8:56
10 257 Tammy Quirin Frankenmuth 805 37 1:52:12 9:02
11 278 Beth Kennedy Grand Blanc 517 35 1:54:49 9:15
12 291 Katharine Stearns Sanford 958 35 1:56:07 9:21
13 304 Marnie Curtiss Grand Blanc 1142 36 1:58:42 9:34
14 307 Laura Boshaw Flushing 96 37 1:59:49 9:39
15 312 Amy-Lynn Cantrell Midland 136 37 2:01:00 9:45
16 318 Kelly Fedele Southgate 270 37 2:02:38 9:53
17 330 Lisa Mausolf Oxford 648 37 2:04:50 10:03
18 337 Kelly Nitschmann Bay City 725 37 2:05:48 10:08
19 371 Anne Girvin Lansing 348 38 2:19:56 11:16
20 394 Jodi Szymanski Highland 987 37 2:34:51 12:28
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 15 Kraig Schmottlach Warren 1240 40 1:12:55 5:53
2 23 J D Pepper Leslie 1675 42 1:15:31 6:05
3 25 Scott Fiske Saint Clair Shore 1750 43 1:16:19 6:09
4 27 Jim Heebsh Rochester Hills 428 42 1:16:29 6:10
5 28 Eric Rzeppa Sterling Heights 1547 40 1:16:44 6:11
6 41 Rich Power Rochester 1865 43 1:20:30 6:29
7 48 Bent Andersen Ypsilanti 25 44 1:21:34 6:34
8 53 Ronald Strachan Bay City 969 43 1:22:19 6:38
9 65 Scott Goldstein West Bloomfield 362 43 1:24:23 6:48
10 71 Scott Slater Eastpointe 926 43 1:24:43 6:50
11 75 Bob Baril Utica 1800 44 1:25:29 6:53
12 76 Rod Anderson Petoskey 29 41 1:25:34 6:54
13 80 Bill Reader Bloomfield 1842 42 1:25:49 6:55
14 84 Scott Moore Midland 700 43 1:26:04 6:56
15 91 Scott Kriscovich Marietta 556 40 1:27:27 7:03
16 96 Gary Ruhlig Rockford 1598 44 1:28:20 7:07
17 101 Jim Oleksinki Gross Pt Frms 1303 40 1:28:46 7:09
18 109 Donald Earley Midland 244 42 1:30:26 7:17
19 110 Doug Allie Brant 19 41 1:30:28 7:17
20 114 Oliver Dixon Sterling Hts 1856 41 1:31:24 7:22
21 118 Ed Blue Saginaw 1761 42 1:31:41 7:23
22 128 Victor Vogel Utica 1430 43 1:33:36 7:32
23 131 Jeff Roman Fenton 841 40 1:33:52 7:34
24 132 Andy Damore Saginaw 195 41 1:33:55 7:34
25 135 Steven Scribner Wyandotte 906 40 1:34:04 7:35
26 137 Jim Perry Ann Arbor 1180 40 1:34:10 7:35
27 143 John Krist Ii Flint 557 43 1:34:33 7:37
28 145 Thomas Griffin Clio 378 42 1:34:35 7:37
29 154 Kevin Downing Highlands Ranch 231 42 1:35:39 7:42
30 167 David Thompson Flint 1330 43 1:38:25 7:56
31 171 Frank Lubis Haslett 613 42 1:39:07 7:59
32 188 Peter McCullough Northville 660 44 1:41:03 8:08
33 198 Paul Romlewski Burlington 1389 43 1:42:50 8:17
34 203 Joseph Van Auken Cass City 1022 44 1:43:36 8:21
35 212 Scott McCuaig East Lansing 657 42 1:45:01 8:28
36 214 Reid Skeel Shepherd 924 40 1:45:22 8:29
37 219 David Porter Flushing 789 40 1:46:38 8:35
38 224 Chris Kaseta Lewisville 502 40 1:47:14 8:38
39 226 Michael Ulses Fredericksburg 1014 41 1:47:27 8:39
40 287 Matthew Reimann Troy 817 44 1:55:45 9:19
41 288 Jeff Huerta Ann Arbor 1849 41 1:55:46 9:20
42 299 Chris Ulbrich Chesterfield Twp. 1013 43 1:57:53 9:30
43 306 David Church Fenton 159 40 1:59:49 9:39
44 324 Chris Howard Coleman 462 43 2:03:27 9:57
45 334 Robert Parkin Livonia 750 42 2:05:24 10:06
46 338 Mark Moffitt White Lake 1339 44 2:06:05 10:09
47 385 Dale Chiles Flushing 1416 44 2:26:30 11:48
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 67 Krys Brish Milford 105 43 1:24:29 6:48
2 115 Kelly Harris Detroit 409 41 1:31:37 7:23
3 140 Liz Hendershott Ortonville 1672 42 1:34:19 7:36
4 148 Susan Block Clarkston 91 40 1:35:06 7:40
5 172 Shelly McLaren Sterling Heights 675 41 1:39:27 8:01
6 180 Kathleen Moss Chesterfield Twp 707 42 1:40:21 8:05
7 195 Debra Bennethum Rochester Hills 78 40 1:42:08 8:14
8 201 Jacqueline Fette Auburn Hills 279 41 1:43:14 8:19
9 206 Dawn Zimmer Frankenmuth 1117 42 1:44:13 8:24
10 211 Susan Scheer Shelby Twp 884 40 1:44:39 8:26
11 222 Nancy Darling Saginaw 198 44 1:46:56 8:37
12 245 Kathy Howard Coleman 463 44 1:50:37 8:55
13 258 Mitzi Amelon West Bloomfield 23 44 1:52:13 9:02
14 289 Eileen Unger Grand Blanc 1015 40 1:55:52 9:20
15 294 Cynthia Morey Saginaw 702 42 1:56:52 9:25
16 296 Rebecca Russell Marshall 859 44 1:57:21 9:27
17 305 Diane Montgomery Berkley 699 41 1:59:48 9:39
18 322 Amy Maris Gainesville 633 41 2:03:11 9:55
19 327 Susan Cone Highland 166 44 2:03:35 9:57
20 328 Kim Burger Holly 119 44 2:03:35 9:57
21 362 Yvonne Giannetti Saint Clair Shore 338 40 2:14:35 10:50
22 379 Maha McCullough Northville 659 44 2:25:51 11:45
23 382 Dawn McConnachie Northville 654 42 2:26:24 11:47
24 386 Shelly Lindsey Flint 1415 44 2:26:31 11:48
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 38 Dave Wolbert Flint 1309 48 1:20:04 6:27
2 43 Dan Gibson Alma 1825 46 1:20:46 6:31
3 51 Jeff Senkowski Auburn 911 48 1:22:08 6:37
4 56 Gary Spilman Midland 1561 46 1:22:47 6:40
5 63 Ioan Froman Dearborn 308 46 1:24:10 6:47
6 64 Dan Skinner Linden 1823 48 1:24:16 6:47
7 68 Mark Gustafson Armada 391 48 1:24:36 6:49
8 79 Damon Fueri Southfield 309 45 1:25:48 6:55
9 88 Mark Van Develde Utica 1432 47 1:26:50 7:00
10 94 Brian Sparks Novi 945 46 1:27:45 7:04
11 95 Chris Giannetti St. Clair Shores 337 48 1:27:53 7:05
12 98 Steven Rains Greenville 806 49 1:28:33 7:08
13 123 Keith Bonesteel Marlette 94 49 1:32:30 7:27
14 144 Stu Allen Davison 1667 47 1:34:34 7:37
15 151 Randall Rogers Saginaw 840 46 1:35:32 7:42
16 178 John Wilk Sterling Heights 1081 48 1:40:09 8:04
17 179 Douglas Mueller Flint 1331 46 1:40:10 8:04
18 182 Mike Emerick Interlochen 1814 45 1:40:45 8:07
19 185 Mark Chall Overland Park 148 49 1:40:53 8:08
20 190 Hajime Otani Mount Pleasant 738 46 1:41:33 8:11
21 209 Stephen Darling East Lansing 199 45 1:44:27 8:25
22 229 Greg Easterling Flushing 245 46 1:47:42 8:41
23 238 David St. Clair Novi 950 45 1:48:42 8:45
24 239 Joe Darling Saginaw 197 48 1:48:56 8:47
25 250 James Burkel La Jolla 122 48 1:51:11 8:57
26 270 Jef Jennings Fenton 488 45 1:53:37 9:09
27 280 Thomas Sionkowski Ferndale 1537 46 1:54:53 9:15
28 320 Tim Forsthoff Fenton 292 49 2:03:03 9:55
29 323 Daniel Sieggrren New Port Richey 918 48 2:03:27 9:57
30 357 Michael Ferritto Midland 1147 46 2:13:01 10:43
31 393 Michael Miller Highland 686 45 2:34:45 12:28
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 125 Kim Rummler Saginaw 1689 48 1:32:47 7:29
2 142 Lula Byrd Flint 131 46 1:34:27 7:37
3 205 Kelly Richardson Auburn 828 46 1:43:54 8:22
4 275 Terry Beach Waterford 71 49 1:54:30 9:13
5 284 Julie Swanson Lakeville 978 48 1:55:35 9:19
6 290 Patricia Ingle Bay City 1656 46 1:55:53 9:20
7 309 Lisa Portt White Lake 1661 46 2:00:11 9:41
8 310 Gloria Lapointe Marquette 577 49 2:00:12 9:41
9 311 Debbie Arnold Sebewaing 39 48 2:00:19 9:42
10 316 Mary Longcore Mason 1854 46 2:02:10 9:50
11 326 Rhonda Forsthoff Fenton 291 47 2:03:34 9:57
12 339 Jan Henson Clarkston 1338 47 2:06:06 10:09
13 345 Karen Lewis Brighton 1603 48 2:08:32 10:21
14 359 Monica Tanney Midland 989 46 2:13:01 10:43
15 367 Cindy Branoff Rochester Hills 1649 49 2:17:01 11:02
16 372 Bethann Perkins-Simmon Grand Ledge 771 48 2:19:57 11:16
17 376 Garnet Lewis Freeland 598 45 2:22:48 11:30
18 383 Linda Doll Plymouth 226 47 2:26:25 11:48
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 34 Michael Frank Grosse Pointe Woo 302 50 1:18:13 6:18
2 39 John Tarkowski Northville 991 54 1:20:21 6:29
3 62 Kenneth Stanko Clawson 518 52 1:24:08 6:47
4 149 John Leader Charlotte 586 54 1:35:17 7:41
5 150 Bill Leibfritz Midland 589 50 1:35:19 7:41
6 160 Peter Liccardello Marlette 599 50 1:36:38 7:47
7 164 Michael Markie Roseville 634 52 1:38:02 7:54
8 187 Lance Dicaire Grand Blanc 223 53 1:41:03 8:08
9 191 Steven Becroft Metamora 74 52 1:41:54 8:13
10 193 Brian Bess Laingsburgh 1343 51 1:42:06 8:14
11 196 Russ Fall Vassar 1567 52 1:42:27 8:15
12 202 Ron Porter Grosse Pointe Par 790 51 1:43:16 8:19
13 208 Richard Schultz Goodrich 1293 51 1:44:26 8:25
14 223 Steve Moulton Flushing 709 54 1:46:56 8:37
15 234 Gary Swathell Monroe 981 52 1:48:28 8:44
16 246 William Gephart Kalamazoo 1741 51 1:50:50 8:56
17 254 James Averill Kingston 51 52 1:51:35 8:59
18 273 Jim Sutika Houghton Lake 1198 50 1:53:48 9:10
19 279 Mike Goodall Flint 369 54 1:54:52 9:15
20 282 Tom Gerulski Bay City 336 53 1:55:06 9:16
21 283 Steven Ruggirello Fenton 853 52 1:55:11 9:17
22 295 Chuck Vogel Coleman 1036 52 1:57:03 9:26
23 315 David Mulder Haslett 1696 51 2:01:46 9:49
24 325 Bradford Emons Plymouth 1851 52 2:03:31 9:57
25 335 Robert Maksymowski Fenton 626 52 2:05:24 10:06
26 340 Ronald Maksymowski Fenton 627 52 2:06:09 10:10
27 361 Larry Guy Swartz Creek 392 51 2:13:59 10:48
28 377 William R Williams Clio 9020 54 2:25:41 11:44
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 122 Jackie Blair Detroit 87 52 1:32:22 7:27
2 194 Deanna Aves Eaton Rapids 1627 51 1:42:08 8:14
3 221 Nancy Smith Shelby Twp. 1431 51 1:46:49 8:36
4 236 Gina Norris Detroit 1862 50 1:48:37 8:45
5 253 Sheri Crosswhite Coleman 189 50 1:51:33 8:59
6 255 Martha Childs Troy 1367 52 1:52:05 9:02
7 263 Cindy Verwey Mount Pleasant 1829 50 1:52:52 9:06
8 271 Deborah Delgado Owosso 217 51 1:53:41 9:09
9 292 Sue Gear Lennon 331 52 1:56:09 9:21
10 297 Kristi Pryomski Holly 797 50 1:57:41 9:29
11 298 Susan Weiss Flint 1071 50 1:57:48 9:29
12 300 Nancy Broadbridge Birmingham 107 54 1:58:13 9:31
13 303 Jody Lindell Corunna 1288 53 1:58:21 9:32
14 329 Stephanie Leibfritz Midland 592 50 2:04:42 10:03
15 356 Joan Bauman Flushing 68 51 2:11:57 10:38
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 61 David Vanker Birmingham 1026 56 1:23:44 6:45
2 73 Dave Minier Wyoming 1237 58 1:24:54 6:50
3 78 Bob Bochenek Marshall 1819 59 1:25:43 6:54
4 93 David Crary Ann Arbor 1621 56 1:27:43 7:04
5 102 Anthony Lopetrone Birmingham 608 56 1:28:47 7:09
6 104 James O'Brien Troy 1864 55 1:29:19 7:12
7 120 Mike Murphy Burton 1287 56 1:31:54 7:24
8 129 Carl Thompson Clio 997 57 1:33:48 7:33
9 162 Mike Stone Southfield 968 56 1:37:52 7:53
10 175 Gregory Maxfield Oxford 1628 57 1:39:34 8:01
11 207 Mark Baumkel Bloomfield Hills 1314 56 1:44:16 8:24
12 247 Marty Povirk Franklin 791 59 1:50:54 8:56
13 261 Bill Schafer Saginaw 879 58 1:52:41 9:05
14 264 Michael Curtis Swartz Creek 192 58 1:53:01 9:06
15 268 Frank C Johnson Saginaw 1276 55 1:53:32 9:09
16 277 Tom Ryan Frankenmuth 862 58 1:54:48 9:15
17 302 Craig Douglas Carrollton 230 55 1:58:21 9:32
18 313 Bob Holmes Essexville 453 55 2:01:03 9:45
19 343 Gale Crandell Harrison 184 59 2:07:09 10:15
20 346 Michael Stevens Linden 962 58 2:09:08 10:24
21 349 Thomas Cameron Rochester Hills 1438 58 2:09:53 10:28
22 354 John Manutes Grand Blanc 630 55 2:11:54 10:37
23 355 Mark Bauman Flushing 69 57 2:11:56 10:38
24 381 Paul McCollom Flushing 653 58 2:26:11 11:46
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 163 Maggy Zidar Pontiac 1545 57 1:37:54 7:53
2 166 Donna Olson Canton 1301 57 1:38:14 7:55
3 252 Susan Rook Holt 1642 55 1:51:18 8:58
4 321 Nancy Miller Whitmore Lake 687 58 2:03:10 9:55
5 342 Marie Thompson Clio 999 57 2:06:33 10:12
6 344 Gayle Grant Mount Pleasant 1285 57 2:08:03 10:19
7 365 Sheila Larson Fowlerville 581 55 2:16:59 11:02
8 369 Lorene Bronner Frankenmuth 111 55 2:18:28 11:09
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 116 Alan Glovack Bloomfield Hills 351 60 1:31:40 7:23
2 121 Allan Taverner Windsor 992 62 1:32:13 7:26
3 165 Fred Crew Belle River 186 62 1:38:12 7:55
4 174 Thomas Wascha Burton 1052 64 1:39:30 8:01
5 176 Michael Yates Leonard 1105 62 1:39:53 8:03
6 266 Curtis Wells Lewiston 1073 64 1:53:02 9:06
7 293 Richard Jones Highland 1333 64 1:56:40 9:24
8 301 Don Schiemann Birmingham 886 61 1:58:13 9:31
9 317 Bill Damore Indian Shores 196 63 2:02:24 9:52
10 350 William Kehoe Grand Blanc 505 64 2:10:53 10:33
11 366 Vance Decamp Williamston 214 61 2:16:59 11:02
12 368 Richard Dubak Shelby Twp. 234 61 2:17:25 11:04
13 392 Alfred Glenn Flint 1350 62 2:33:55 12:24
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 243 Nina Bovio Ann Arbor 97 61 1:50:24 8:54
2 251 Kathleen Korosi Concord Twp. 549 61 1:51:16 8:58
3 314 Cindy Goodhue Milford 370 60 2:01:08 9:45
4 348 Cora Hill Southfield 445 64 2:09:17 10:25
5 370 Mary Steinhauser Lasalle 1745 62 2:19:06 11:12
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 49 Gerard MacAczynski Bloomfield Hills 1668 65 1:21:46 6:35
2 57 Doug Goodhue Milford 371 65 1:22:49 6:40
3 181 Harold Stevenson St Louis 963 65 1:40:30 8:06
4 200 Richard Wallen Flushing 1043 67 1:43:11 8:19
5 218 John Wehrly Madison Heights 1067 67 1:46:26 8:34
6 360 Gene Cole Flushing 1630 66 2:13:43 10:46
7 375 Robert Woolley Lapeer 1102 69 2:22:18 11:28
8 380 Hong Cook Gross Pt Frms 1838 68 2:26:04 11:46
9 387 Cyril Steinhauser Lasalle 1746 65 2:27:38 11:53
10 390 Bill Agresta Hemlock 1247 68 2:29:48 12:04
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 331 Janet Wallen Flushing 1041 66 2:04:58 10:04
2 332 Cathy Detman Flint 218 68 2:04:59 10:04
MALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 213 Stan Curtiss Mount Pleasant 1258 70 1:45:21 8:29
2 217 David Lee Grosse Ile 1653 70 1:46:09 8:33
3 374 Donald Hartz Flushing 1344 72 2:21:05 11:22
FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====




5K RUN AGE-GROUP RESULTS
2007 VOLKSLAUFE
TUESDAY, JULY 4, 2007

******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 1 Kyle Baker Mason 1449 31 14:52 4:47
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 36 Natasha Luppov Ann Arbor 1166 20 18:38 6:00
MALE AGE GROUP: 1 - 13
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 70 Joel Conzelmann Grand Rapids 173 13 20:16 6:32
2 100 Spenser Swanton Saginaw 980 13 21:25 6:54
3 105 Ryan Weaver Reese 1057 13 21:37 6:58
4 132 Carson Hayes Romeo 422 13 22:23 7:13
5 139 Jeremy Weaver Reese 1056 10 22:28 7:14
6 141 Nathan Auernhamer Newfane 1776 11 22:29 7:15
7 151 Alex Willette Essexville 1261 13 22:51 7:22
8 159 Zachary Sahouri Gaines 1916 13 22:58 7:24
9 162 Kent Redford Frankenmuth 1252 13 23:03 7:26
10 163 Nathan Anderson Milan 1121 13 23:04 7:26
11 172 Brennan Zimmer Frankenmuth 1115 12 23:17 7:30
12 180 Nathan Bookmyer Frankenmuth 1472 13 23:31 7:35
13 189 Matt Bartels Saginaw 1861 8 23:42 7:38
14 205 Colton Zimmer Frankenmuth 1116 10 23:58 7:43
15 234 Christopher Hoef Troy 446 13 24:27 7:53
16 239 Patrick Frahm Frankenmuth 300 13 24:34 7:55
17 250 Camden Felgner Ann Arbor 1578 8 24:55 8:02
18 252 Nicholas Bauerschmidt Caro 66 13 24:59 8:03
19 253 Mitchell Ellsworth Saginaw 257 13 25:00 8:03
20 257 Christopher Scott Shelby Twp 901 12 25:05 8:05
21 258 Andrew Fejedelem Clio 272 13 25:06 8:05
22 275 Zackary Robinson Frankenmuth 1249 13 25:23 8:11
23 281 Mark Reimann Troy 816 9 25:35 8:14
24 299 Matthew Strasz Caro 970 13 25:59 8:22
25 303 Alec Anderson Fenton 1705 11 26:03 8:24
26 325 Glen Scott Shelby Twp 903 12 26:27 8:31
27 348 Devin Keller Saint Johns 509 11 26:46 8:37
28 383 Jeremiah Gossett Flint 1581 10 27:31 8:52
29 384 Kyle Duff Itasca 1551 13 27:32 8:52
30 390 Erik Soreide Troy 942 11 27:43 8:56
31 400 Jacob Dean Midland 207 11 27:59 9:01
32 411 Kurtis Duff Itasca 1552 11 28:13 9:05
33 418 Shawn Quirin Frankenmuth 803 11 28:16 9:07
34 419 John Groetsch Okemos 381 12 28:19 9:07
35 446 Tyler Glave Rockford 350 8 28:50 9:17
36 460 Scott Laorr Saginaw 575 11 29:07 9:23
37 463 Sean Heslip Howell 438 12 29:12 9:25
38 464 Ryan Laorr Saginaw 574 9 29:15 9:25
39 502 Nathan Fox Howell 298 13 29:51 9:37
40 512 Jack Lee Frankenmuth 1614 8 30:07 9:42
41 521 Matthew Thompson Frankenmuth 1423 12 30:12 9:44
42 524 John Slough Jackson 1724 10 30:14 9:44
43 544 Quinn Hovarter Marshall 461 11 30:43 9:54
44 552 Christopher Conzelmann Frankenmuth 170 12 30:48 9:55
45 580 Robert Billette Auburn 1475 10 31:37 10:11
46 608 Matthew Conzelmann Saline 1140 12 32:37 10:30
47 624 Joe De Genova Spring Lake 1437 12 33:08 10:40
48 627 Joseph Worden Grand Ledge 2671 13 33:12 10:42
49 638 Matt Lamb Frankenmuth 569 12 33:32 10:48
50 699 Alexander Weglowski Canton 1064 10 36:53 11:53
51 710 Collin Weglowski Canton 1065 7 37:29 12:04
FEMALE AGE GROUP: 1 - 13
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 48 Gabrielle Anzalone Grand Blanc 35 13 19:10 6:11
2 108 Allison Varney Jonesville 1031 13 21:41 6:59
3 119 Abby Dean Carmel 204 13 21:56 7:04
4 148 Melissa Jameson Sarnia 481 13 22:41 7:19
5 168 Erica Halm Williamston 1458 12 23:09 7:28
6 171 Abbey Schudlich Sterling Heights 1442 11 23:17 7:30
7 191 Casey Stribbell Lake Orion 972 10 23:43 7:39
8 199 Naomi Matley Clover 1730 11 23:51 7:41
9 208 Aja Deyo Frankenmuth 7 10 24:02 7:45
10 213 Ashley Potts Cass City 1860 13 24:09 7:47
11 214 Jessica Prieskom Cass City 1859 12 24:09 7:47
12 222 Amy Smith Midland 928 9 24:15 7:49
13 245 Natalie Gay Grosse Pointe Par 329 13 24:49 8:00
14 280 Katelynn Conzelmann Grand Rapids 174 12 25:33 8:14
15 290 Shelby Scharrer Birch Run 881 11 25:43 8:17
16 338 Hanna Guidry Warren 389 10 26:38 8:35
17 362 Amanda George Davison 1904 10 27:08 8:44
18 378 Allie Knoll Warren 533 11 27:27 8:51
19 386 Raeanne Peterson Tustin 776 13 27:38 8:54
20 393 Emily Wee Frankenmuth 1600 13 27:47 8:57
21 398 Rachel Williams Frankenmuth 1404 12 27:51 8:58
22 424 Alex Noppert Warsaw 726 12 28:26 9:10
23 431 Christine Scheer Shelby Twp 882 10 28:29 9:11
24 432 Janie Groetsch Okemos 380 9 28:29 9:11
25 485 Sophia Sahouri Gaines 1914 11 29:37 9:32
26 496 Eliana Felgner Ann Arbor 1577 9 29:44 9:35
27 509 Corrin Russell Marshall 858 12 30:02 9:41
28 516 Alexa Mason Dryden 646 13 30:09 9:43
29 518 Allison Kelly Fostoria 514 13 30:10 9:43
30 522 Haley McCullough Northville 658 12 30:13 9:44
31 551 Rachel Chall Overland Park 149 12 30:47 9:55
32 565 Elizabeth Laux Frankenmuth 1937 10 31:14 10:04
33 589 Justine Adamo Saginaw 13 12 31:49 10:15
34 600 Elyse Adamo Saginaw 12 10 32:28 10:28
35 613 Lauren Kuschinsky Hudsonville 1612 8 32:43 10:32
36 616 Allie Slough Jackson 927 12 32:51 10:35
37 618 Alyssa Taglia Downers Grove 988 7 32:55 10:36
38 626 Julia Mielke Saginaw 1613 10 33:11 10:41
39 628 Katie Thorsen Poulsbo 1721 8 33:12 10:42
40 673 Jordan Stewart Warren 965 10 35:17 11:22
41 690 Elizabeth Sahouri Saginaw 1930 10 36:32 11:46
42 701 Adalie Poland Ann Arbor 1579 12 37:00 11:55
43 716 Beth Garner Saginaw 323 8 37:43 12:09
44 735 Maisen Rosteutcher Vassar 1889 11 41:05 13:14
45 746 Lily Paul Royal Oak 761 12 43:19 13:57
46 747 Becky Anguilm Milan 1268 12 44:44 14:24
MALE AGE GROUP: 14 - 17
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 6 Jesse Anderson Fenton 1707 17 16:18 5:15
2 7 Zach Mayhew Terra Haute 1483 17 16:23 5:17
3 8 Brad Ferrara Linden 1499 16 16:23 5:17
4 11 Adam Van Sickle Frankenmuth 1411 17 16:47 5:25
5 12 David Iii Madrigal Durand 1401 15 16:51 5:26
6 14 Edwin Gay Grosse Pointe Par 328 15 17:01 5:29
7 16 Jon Hurrell Bay City 473 16 17:13 5:33
8 18 Nathaniel Ellsworth Saginaw 258 15 17:36 5:40
9 22 Alex Bladecki Bay City 472 16 17:41 5:42
10 26 Matt Lewandowski Canton 597 16 17:54 5:46
11 31 Clayton Woll Howell 1099 15 18:16 5:53
12 38 Christian Scholz Alpharetta 893 17 18:42 6:01
13 40 Jack Anderson Pfafftown 1313 15 18:47 6:03
14 42 Joel Vosburg Sarnia 1038 15 18:54 6:05
15 46 Cameron Meyer Milford 681 16 19:01 6:08
16 52 Michael Schultz Weidman 1447 17 19:22 6:14
17 54 James Rogers Saginaw 839 15 19:40 6:20
18 59 Zack Anthony Linden 1485 17 19:53 6:24
19 64 Tim Oja Sterling Heights 1177 14 20:07 6:29
20 66 Jared Kilpatrick Rochester Hils 527 16 20:11 6:30
21 68 John Madison Saginaw 1728 16 20:14 6:31
22 82 Ryan Whitaker Findlay 1355 16 20:50 6:43
23 83 Tony Colucci Saginaw 1464 15 20:51 6:43
24 86 Johnathan Conzelmann Saline 1139 17 20:57 6:45
25 89 Kelly Johnson Sarnia 1159 16 21:02 6:47
26 93 Grant Isley Midland 1157 16 21:14 6:50
27 98 Max Defever Midland 1144 17 21:21 6:53
28 101 Joshua Valley MacOmb 1225 14 21:25 6:54
29 104 Jacob Bremer Munger 1365 15 21:37 6:58
30 107 Donald Tobias Almont 1665 14 21:40 6:59
31 113 Benjamin Sievert Frankenmuth 1379 14 21:48 7:01
32 121 Alex O'Dell Carsonville 1909 17 22:00 7:05
33 125 Henry Sieggreen Saginaw 917 14 22:03 7:06
34 127 Brandon Knoll Frankenmuth 1789 14 22:12 7:09
35 150 Kyle Howard Midland 464 16 22:47 7:20
36 183 Billy Worden Grand Ledge 1103 15 23:37 7:37
37 186 Maximilian Paul Royal Oak 762 15 23:39 7:37
38 188 Daniel May Frankenmuth 1410 16 23:40 7:38
39 243 Ryan Harris Flushing 412 17 24:44 7:58
40 317 Joshua Krafft Philadelphia 1908 15 26:20 8:29
41 328 Cody Knoll Warren 534 14 26:28 8:32
42 368 Tom Hubbert Holly 469 16 27:17 8:47
43 371 Brent Gilman Redford 345 15 27:23 8:49
44 427 Scott Steiber Pleasant Ridge 961 16 28:27 9:10
45 448 Zach Rodgers Valrico 1325 16 28:53 9:18
46 520 Michael Tighe Sagianw 1206 14 30:11 9:43
47 623 Eric Anderson Fenton 1706 15 33:06 10:40
48 643 Nick Hackett Columbiaville 1414 14 33:49 10:54
FEMALE AGE GROUP: 14 - 17
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 65 Ashley Botham Grand Rapids 1900 17 20:11 6:30
2 73 Karie McDonald Birch Run 664 17 20:22 6:34
3 75 Amanda Mergaert Shelby Twp 1876 15 20:31 6:37
4 77 Francie Phillips Bay City 780 15 20:36 6:38
5 88 Kayla Pfund Shelby Township 1222 15 21:00 6:46
6 103 Stephanie Scott Shelby Twp. 905 17 21:33 6:57
7 114 Danielle Miller Clinton Twp 1875 15 21:50 7:02
8 140 Patrick Duronio Rochester Hills 1870 16 22:29 7:15
9 147 Taylor Knoll Warren 541 15 22:36 7:17
10 155 Ruth Leibfritz Midland 590 16 22:56 7:23
11 158 Morgan Smith Grand Rapids 1899 15 22:58 7:24
12 174 Natalie Battista Shelby Twp. 1128 15 23:20 7:31
13 175 Alexandra Schmidt Frankenmuth 888 16 23:22 7:32
14 177 Jamie Hendershott Ortonville 1673 16 23:24 7:32
15 204 Brittany Loomis Cass City 1716 16 23:57 7:43
16 215 Selina Paupert Dryden 1451 16 24:10 7:47
17 221 Lyndsie Farlow Mt. Morris 1727 16 24:15 7:49
18 230 Gaby Huerta Ann Arbor 1847 15 24:25 7:52
19 235 Lynne Varney Jonesville 1032 17 24:31 7:54
20 236 Amanda Gay Grosse Pointe Par 327 17 24:32 7:54
21 255 Samantha Patterson Gross Pt Frms 1830 16 25:03 8:04
22 262 Emily Dunn Clio 1897 15 25:11 8:07
23 268 Nicole Hayes Rives Junction 1711 17 25:18 8:09
24 278 Carolyn Reimann Troy 814 16 25:29 8:12
25 283 Katie Mangapora Fenton 1453 17 25:38 8:15
26 300 Gaia Klotz Midland 532 14 26:01 8:23
27 304 Keli Kulow Monument 1785 17 26:06 8:24
28 310 Anika Scholz Alpharetta 892 15 26:11 8:26
29 313 Laura Kobylczyk Rochester Hills 544 15 26:17 8:28
30 314 Elizabeth James Mount Morris 1701 14 26:17 8:28
31 315 Maggie Smith Midland 936 15 26:18 8:28
32 327 Hillary Mason Dryden 647 16 26:28 8:32
33 353 Carrie Warner Clio 1702 16 26:50 8:39
34 370 Shannon Pawloski West Bloomfield 764 14 27:20 8:48
35 405 Kristin Soreide Troy 944 14 28:06 9:03
36 414 Heaven Roberts Clio 1896 15 28:13 9:06
37 421 Lauren Porte Frankenmuth 1574 14 28:21 9:08
38 426 Nicole Parente Jenison 748 15 28:27 9:10
39 429 Alexandra Fox Howell 297 14 28:29 9:10
40 461 Emily May Frankenmuth 1407 14 29:09 9:23
41 462 Tuesday Reinke Auburn 823 16 29:10 9:24
42 468 Caitlin Checkeroski Metamora 153 17 29:16 9:26
43 474 Kate Hildner Bozeman 1604 17 29:23 9:28
44 501 Melane Wojtovicz Croswell 1095 17 29:51 9:37
45 503 Kara Oldford Croswell 735 16 29:51 9:37
46 523 Amanda Stacer Northville 951 16 30:13 9:44
47 588 Erin Soreide Troy 943 17 31:47 10:14
48 634 Mallorie O'Neil Frankenmuth 1573 15 33:24 10:46
49 665 Kady Anguilm Milan 1269 14 34:41 11:10
50 681 Sarah Harrell Rochester Hills 406 17 36:08 11:38
51 707 Laura Funk Frankenmuth 312 16 37:26 12:03
MALE AGE GROUP: 18 - 23
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 3 Shane Knoll Warren 540 20 15:47 5:05
2 5 Adam Roach Port Huron 832 23 16:00 5:09
3 13 Bob Palmer Vassar 1468 18 16:59 5:29
4 17 Guido Saltarelli Dryden 867 20 17:35 5:40
5 25 Brandon Gnatkowski Reese 1149 19 17:49 5:45
6 29 Mike Roth Grand Rapids 1898 19 18:00 5:48
7 49 John Schiefer Vassar 1488 18 19:11 6:11
8 50 Casey Schlager Fort Gratiot 1471 20 19:20 6:14
9 63 Kyle Hill Midland 1934 21 20:03 6:28
10 78 Matthew Felice Utica 1146 18 20:37 6:39
11 79 Lance Thurston Bridgeport 1933 19 20:40 6:40
12 91 Jason Muxlow Flushing 1176 22 21:12 6:50
13 117 Troy Hernandez Shelby Twp 434 22 21:52 7:03
14 120 Tarkington Newman Frankenmuth 722 20 21:56 7:04
15 146 Nathan Reilly Big Rapids 813 19 22:35 7:17
16 181 Jarred Dunton Burton 239 18 23:32 7:35
17 185 Micah Schiefer Vassar 885 20 23:38 7:37
18 217 John Nosek Saginaw 727 22 24:12 7:48
19 237 Caleb Sheppard Frankenmuth 1377 18 24:32 7:54
20 270 Alex Winfield Fraser 1940 20 25:19 8:10
21 291 Christopher Lapointe Marquette 576 20 25:44 8:17
22 294 Mason Brock Troy 1803 23 25:52 8:20
23 306 Matthew Manning Frankenmuth 1907 18 26:07 8:25
24 340 Jason Frasle Saginaw 1738 23 26:38 8:35
25 352 Ben Wojtas Ypsilanti 1094 21 26:49 8:38
26 359 Christopher Labrecque Frankenmuth 1769 19 27:05 8:44
27 483 Eric Mahoney Birch Run 1790 18 29:34 9:32
28 510 Jonathan Boehm Bridgeport 93 23 30:03 9:41
29 567 Jonathan Cordero Bay City 180 23 31:19 10:05
30 594 Ross Addison Fowlerville 17 19 32:05 10:20
31 610 Robert Pryomski Holly 798 23 32:41 10:32
32 686 Scott Addison Fowlerville 18 21 36:24 11:43
33 689 Henry Van Looh New Baltimore 1514 22 36:32 11:46
34 718 Philip Knoll Warren 538 21 37:57 12:14
35 755 Justin Brimley Mason 104 18 52:48 17:00
FEMALE AGE GROUP: 18 - 23
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 81 Kelly Kobylczyk Rochester Hills 543 18 20:45 6:41
2 90 Sadie Leibfritz Midland 591 20 21:02 6:47
3 126 Jenelle Keinath Big Rapids 506 19 22:06 7:07
4 135 Alison Maringo Rochester Hills 632 21 22:26 7:14
5 142 Kimberly Harmon Otisville 405 21 22:31 7:15
6 216 Laree Schlager Fort Gratiot 1469 21 24:12 7:48
7 260 Rachael McCowen Gladwin 656 19 25:10 8:07
8 264 Stephanie Prieha Sterling Heights 1634 22 25:13 8:07
9 309 Amanda Sheehan Gladwin 914 19 26:11 8:26
10 311 Sonia Gupta Ann Arbor 390 23 26:12 8:26
11 342 Sara Grasel Frankenmuth 1771 22 26:40 8:35
12 347 Amy Bugenski Mayville 117 23 26:43 8:36
13 351 Jennifer Nuechterlein Frankenmuth 731 19 26:48 8:38
14 375 Gina Werner Millington 1535 20 27:26 8:50
15 412 Lauren Tighe Saginaw 1205 18 28:13 9:05
16 420 Brenda Johnson Saginaw 1928 23 28:20 9:08
17 436 Laura Schmidt Mount Pleasant 1596 21 28:39 9:14
18 459 Kimberlynn Princing Flint 1715 18 29:07 9:23
19 480 Molly Wenzel Frankenmuth 1564 18 29:32 9:31
20 482 Alexandra Dodson Frankenmuth 1565 18 29:33 9:31
21 495 Lisa Hemmerly Grand Blanc 1153 23 29:43 9:35
22 507 Erin Mc Nulty Englewood 1766 23 30:02 9:41
23 508 Andrea Wedding Birch Run 1062 23 30:02 9:41
24 528 Leah Whittaker Cass City 1079 18 30:19 9:46
25 543 Katelyn Przystas Gladwin 800 19 30:42 9:53
26 574 Ashley Weiss Saginaw 1221 19 31:32 10:09
27 575 Alli Nall Saginaw 717 19 31:32 10:09
28 578 Deborah Rose Ann Arbor 842 22 31:36 10:11
29 586 Julie Kurzer Saginaw 563 22 31:45 10:14
30 602 Katie Thorne Gillette 1001 21 32:32 10:29
31 606 Sarah Mahoney Birch Run 623 20 32:33 10:29
32 611 Sara Senopole Metamora 912 22 32:42 10:32
33 636 Catie Cordero Bay City 179 22 33:29 10:47
34 648 Katherine Gardocki Sterling Heights 322 22 34:02 10:58
35 651 Katie Rickvet Flint 1366 18 34:06 10:59
36 662 Katie Prawdzik Shelby Twp 794 22 34:37 11:09
37 691 Kelly Ambrose Auburn 22 18 36:33 11:46
38 700 Nicole Pendleton Frankenmuth 1773 22 36:59 11:55
39 741 Sarah Schultz Royal Oak 899 23 41:49 13:28
40 744 Natalia Baj Shelby Twp 1703 23 42:40 13:45
41 752 Tonya Tracy Caro 1008 23 47:20 15:15
MALE AGE GROUP: 24 - 29
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 2 Nick Allen Plymouth 1119 25 15:10 4:53
2 10 Kreg Hatfield Flint 1311 29 16:47 5:24
3 20 James Badgerow Omer 1466 29 17:39 5:41
4 23 Matthew Morrow Niles 705 27 17:49 5:44
5 33 Mo Love Saginaw 1164 26 18:28 5:57
6 58 Aaron Leveille Sandusky 595 26 19:53 6:24
7 61 Doug McGaw Freeland 668 26 20:00 6:27
8 62 Jason Spencer Vassar 1467 24 20:02 6:27
9 85 Daniel Conger Frankenmuth 168 29 20:56 6:45
10 111 Neil Moniz Avondale 695 28 21:45 7:00
11 124 Daniel Armstrong Ortonville 37 28 22:01 7:06
12 152 Jason Gillis Freeland 344 29 22:52 7:22
13 154 Adam Schumaker Hazel Park 1606 28 22:55 7:23
14 161 Anthony Pendergrass Clio 1919 25 23:02 7:25
15 193 Daniel Schmidt Chicago 1923 29 23:44 7:39
16 196 Adam Nuechterlein Mason 730 24 23:49 7:40
17 201 Matthew Mangapora Fenton 1454 25 23:53 7:42
18 238 Justin Bye Woodbridge 130 26 24:32 7:54
19 256 Peter Schiefer Vassar 1712 27 25:04 8:05
20 288 Jeremy Armstrong East Lansing 38 28 25:42 8:17
21 302 Brian Maki Lansing 625 26 26:03 8:23
22 312 Brian Hemmerly Grand Blanc 1152 28 26:16 8:28
23 318 Caleb Hart Birch Run 1572 26 26:21 8:29
24 343 Mark Nosek Lansing 1709 27 26:41 8:36
25 345 Edward Glass Pontiac 1480 29 26:41 8:36
26 366 Mike Gensch Hemlock 332 28 27:16 8:47
27 379 Donald Stickel Chillicothe 1931 29 27:28 8:51
28 452 Ryan Litwiller Flint 602 24 28:58 9:20
29 481 Jason Auernhamer Frankenmuth 46 26 29:33 9:31
30 490 Donald Daily Bay City 193 29 29:39 9:33
31 505 Luke Nosek Saginaw 729 25 29:58 9:39
32 511 David Dubois 1767 25 30:03 9:41
33 514 Kyle Thornton Big Rapids 1516 29 30:08 9:42
34 536 Sam Bott Canton 1132 28 30:33 9:51
35 554 Glenn Gilman Redford 346 27 30:53 9:57
36 609 Eric Monroe Saginaw 696 25 32:40 10:31
37 697 Nic Sulfridge Frankenmuth 1610 28 36:49 11:52
38 706 Jeremy Anderson Flint 28 28 37:21 12:02
39 726 Bill Petzold Vassar 1719 29 38:55 12:32
FEMALE AGE GROUP: 24 - 29
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 115 Kelly Garcia Bay City 1921 25 21:50 7:02
2 182 Claudia Del Busto Ann Arbor 1891 29 23:36 7:36
3 228 Julie Roy Fairfax 849 24 24:24 7:52
4 344 Mollie Schweppe Bay City 1460 29 26:41 8:36
5 355 Joslyn Byrne Mount Pleasant 1793 24 26:54 8:40
6 360 Sara Harris Caro 1892 27 27:06 8:44
7 416 Rachel Gross Oakley 383 25 28:16 9:07
8 438 Jacqueline Storey Grand Rapids 1595 24 28:40 9:14
9 442 Melissa Patino Mayville 757 29 28:48 9:17
10 472 Angela Wendelberger Frankenmuth 1395 29 29:21 9:27
11 479 Nicole Vanneste Sterling Heights 1029 24 29:30 9:30
12 500 Erin Houghtaling Bay City 1481 27 29:50 9:37
13 561 Jovita Scrogin Royal Oak 1548 29 31:10 10:03
14 568 Jacob Ouellette Linden 740 27 31:19 10:05
15 579 Jay Huerta Ann Arbor 470 24 31:37 10:11
16 587 Leslie Perry Frankenmuth 773 28 31:46 10:14
17 598 Jennifer Tyll Virginia Beach 1012 28 32:27 10:27
18 599 Megan Tyll MacOmb 1440 26 32:28 10:27
19 601 Megan Ryan Royal Oak 861 25 32:32 10:29
20 603 Kelly Weirauch Grand Blanc 1069 24 32:32 10:29
21 607 Hannah Ouellette Linden 739 26 32:37 10:30
22 612 Theresa Walters Midland 1048 27 32:43 10:32
23 629 Erica Monroe Saginaw 697 25 33:14 10:42
24 633 Amanda Gillis Freeland 343 27 33:21 10:44
25 637 Amanda Leveille Sandusky 596 25 33:31 10:48
26 644 Melissa Woods Beaverton 1101 27 33:50 10:54
27 656 Laura Lucht Muskegon 615 26 34:17 11:03
28 684 Andrea Garcia Waterford 1563 24 36:18 11:42
29 687 Rachel Bailey Millington 56 27 36:28 11:45
30 692 Janelle Behmlander Bay City 76 26 36:33 11:46
31 720 Ilona Bromowicz Holly 108 24 38:09 12:17
32 737 Bethany Munsell Flint 711 25 41:11 13:16
33 751 Lisa Mahoney Novi 2728 26 47:11 15:12
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 4 Jeremy Hurley Grand Rapids 1450 30 15:54 5:07
2 28 John Liparoto Vassar 600 33 17:58 5:47
3 60 Joseph Smith Saginaw 935 31 19:58 6:26
4 69 Paul Wiese Frankenmuth 1478 32 20:16 6:32
5 96 Keith Lamont Auburn 570 34 21:18 6:52
6 97 Greg Flynn Howell 288 33 21:18 6:52
7 102 Manuel Goucker Saginaw 1906 34 21:28 6:55
8 109 Neil Murphy White Lake 1886 33 21:42 6:59
9 143 Chad Barnett Roseville 61 31 22:31 7:15
10 176 Chad Cooper Brighton 177 34 23:23 7:32
11 209 Jason Goins Dundee 357 33 24:03 7:45
12 263 Brad Maki Frankenmuth 624 30 25:13 8:07
13 267 Charridan Wascher Marengo 1053 30 25:18 8:09
14 298 Scott Merrihew Bridgeport 1780 30 25:58 8:22
15 346 Jason Paetz Frankenmuth 1479 30 26:41 8:36
16 369 Joseph Jones Reese 492 33 27:20 8:48
17 376 Grant Ducharme Freeland 236 34 27:27 8:50
18 388 Christopher Rupprecht Millington 856 33 27:41 8:55
19 392 Rob Peters Midland 774 34 27:47 8:57
20 396 Mathew Sommers Sagamore Hills 941 34 27:50 8:58
21 417 Kevin Fok Troy 290 32 28:16 9:07
22 467 Adam Clark Freeland 1137 34 29:16 9:26
23 493 David Juillet Flint 1828 33 29:41 9:34
24 517 David Pendleton Frankenmuth 1774 30 30:09 9:43
25 532 Daryl Smith Sterling Heights 932 34 30:24 9:48
26 550 Todd Smith Frankenmuth 1755 34 30:47 9:55
27 621 Dana Bliss Jr Mount Morris 1219 32 33:00 10:38
28 674 Jeremy Perri Flint 772 30 35:36 11:28
29 729 Jared Boss Saginaw 1495 34 39:32 12:44
30 745 William Darnell Saint Johns 200 34 42:57 13:50
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 130 Jeremy Bodfish Lansing 1498 34 22:22 7:12
2 206 Pamela Beebe Standish 1290 30 23:59 7:44
3 224 Eddy Rappuhn Vassar 808 32 24:16 7:49
4 247 Melissa Clark Freeland 1138 31 24:50 8:00
5 266 Erin Wascher Marengo 1054 30 25:17 8:09
6 271 Martha Myers Oxford 715 33 25:20 8:10
7 320 Kristi Francek Marysville 301 32 26:21 8:29
8 372 Melissa McGovern Frankenmuth 671 32 27:24 8:50
9 374 Shauna Karel Byron Center 1162 32 27:25 8:50
10 422 Michelle Rodammer Saginaw 1601 32 28:24 9:09
11 437 Bridget Isquierdo Smit Frankenmuth 474 32 28:40 9:14
12 449 Randi Watchorn Frankenmuth 1762 30 28:54 9:19
13 465 Amy Voss Bay City 1209 30 29:15 9:25
14 515 Lori Lee Frankenmuth 1615 33 30:08 9:43
15 547 Angie Janes Oak Harbor 484 31 30:44 9:54
16 556 Shelly Ducharme Freeland 237 33 30:55 9:58
17 557 Stefanie Benson Essexville 1626 33 30:56 9:58
18 570 Jennifer McDermitt Frankenmuth 662 31 31:26 10:07
19 582 Regina Sharpe Montrose 1917 32 31:41 10:12
20 617 Tina Breinager Frankenmuth 101 31 32:54 10:36
21 622 Elizabeth Merrihew Bridgeport 1779 30 33:03 10:39
22 639 Nicole Kirby Flint 1504 32 33:33 10:48
23 650 Valerie Wheeler Fenton 1077 33 34:05 10:59
24 657 Stacy Riddle Lansing 1802 33 34:25 11:05
25 666 Sara Keller Frankenmuth 511 32 34:44 11:11
26 670 Brooke Bliss Mount Morris 1220 33 35:02 11:17
27 675 Jennifer Lawrence Grand Blanc 584 30 35:44 11:30
28 685 Carrie Nyboer Battle Creek 733 33 36:23 11:43
29 693 Heather Savas Midland 877 33 36:34 11:47
30 703 Christine Burgess West Bloomfield 120 32 37:14 11:59
31 704 Elizabeth Balog Swartz Creek 59 33 37:16 12:00
32 705 Jessica Lanave Swartz Creek 571 33 37:16 12:00
33 730 Rachel Boss Saginaw 1508 30 39:32 12:44
34 736 Trisha Stommel Flint 967 31 41:09 13:15
35 738 Elizabeth Morrow Ferndale 1607 32 41:17 13:18
36 740 Monica Reich Ann Arbor 1187 32 41:43 13:26
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 9 David Homann South Lyon 1298 39 16:36 5:21
2 15 Mike Holik Grass Lake 450 37 17:04 5:30
3 19 David Ii Madrigal Clio 1400 38 17:37 5:41
4 32 Ken Walrath Fenton 1461 39 18:19 5:54
5 35 Bill Clark Frankenmuth 1740 36 18:36 6:00
6 43 Brian Nielsen Mason 723 39 18:55 6:06
7 44 Chris Christensen Ada 156 38 18:55 6:06
8 106 Maurice De Pottey Burton 1270 36 21:39 6:59
9 116 Sam San Miguel Midland 1321 37 21:51 7:02
10 131 Robert Skates Royal Oak 1193 37 22:22 7:12
11 190 Pete Myers Oxford 716 39 23:43 7:39
12 192 Greg Rummel Frankenmuth 1794 39 23:44 7:39
13 220 Jeff Yorke Millington 1108 36 24:15 7:49
14 226 Jake Hall Davisburg 1922 37 24:18 7:50
15 233 Eric Ebenhoeh Grosse Pointe 246 36 24:27 7:53
16 249 Kent Felgner Ann Arbor 1580 38 24:55 8:02
17 261 Aldrin Gallofin Saginaw 317 37 25:11 8:07
18 273 Bryan Boedigheimer Lake Orion 92 36 25:21 8:10
19 274 Kenny Giegler Orion 341 39 25:22 8:11
20 282 Steve Luhring Troy 1887 35 25:37 8:15
21 285 Geoffrey Yandu Frankenmuth 1510 37 25:39 8:16
22 293 Michael Stuart Reese 973 39 25:49 8:19
23 381 Myron Gracey Grand Blanc 1496 39 27:30 8:52
24 385 John Leach Frankenmuth 1372 38 27:36 8:53
25 394 Cyrus Loree Bay City 609 36 27:49 8:58
26 397 Michael Leach East Lansing 585 35 27:51 8:58
27 428 Kory Groetsch Okemos 382 37 28:27 9:10
28 451 Jim Glave Rockford 349 37 28:57 9:20
29 455 Dieter Fugmann Troy 310 38 29:05 9:22
30 470 Neal Bosley Birch Run 1901 38 29:18 9:26
31 475 Chad Stearns Sanford 957 39 29:24 9:28
32 484 Raed Sahouri Gaines 1912 38 29:37 9:32
33 487 Willie Beck Frankenmuth 1576 36 29:38 9:33
34 525 Kevin Nawrocki Washington 720 39 30:15 9:45
35 559 John Heiney Rochester Hills 1796 39 30:58 9:59
36 597 Joel Christensen Battle Creek 1585 36 32:27 10:27
37 708 Gregory Weglowski Canton 1066 38 37:27 12:04
38 717 Mike Garner Saginaw 324 39 37:44 12:09
39 723 Ronald Trachet Greenville 1007 35 38:48 12:30
40 749 John Slough Jackson 1723 39 46:40 15:02
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 200 Carrie Snell Seven Fields 938 36 23:53 7:42
2 232 Debra Zerkel Omer 1486 37 24:27 7:53
3 244 Elisa Baughman Thompsons Station 67 37 24:45 7:59
4 279 Deborah Nawrocki Washington 719 37 25:32 8:14
5 308 Sheryl Horne Shelby Twp. 458 37 26:09 8:26
6 323 Jo Laansma Grand Blanc 1688 39 26:25 8:31
7 331 Julie Vaughn Frankenmuth 1033 37 26:32 8:33
8 350 Shari Muxlow Brown City 714 36 26:47 8:38
9 358 Nina Lacey Midland 566 37 27:01 8:42
10 361 Margaret Ferguson Frankenmuth 278 39 27:07 8:44
11 403 Christina Irwin Reese 1155 38 28:03 9:02
12 423 Darlene Rierson Caro 1625 36 28:25 9:09
13 434 Carla Kaschinske Mason 498 35 28:37 9:13
14 457 Sonia Frye Swartz Creek 1700 38 29:06 9:22
15 458 Holly Fugmann Troy 311 37 29:06 9:23
16 469 Joanne Mahnke Frankenmuth 1759 37 29:17 9:26
17 491 Jane Force Ft Wayne 1935 36 29:39 9:33
18 497 Rheame Sahouri Saginaw 866 35 29:45 9:35
19 499 Kellie Felgner Ann Arbor 1575 38 29:49 9:36
20 577 Rebecca Skates Royal Oak 1192 37 31:36 10:11
21 615 Brenda Frederick Hemlock 303 39 32:50 10:35
22 655 Heather Robertson Howell 1881 37 34:17 11:02
23 658 Maria Sposita Milford 1880 38 34:25 11:05
24 660 Debbie Groetsch Okemos 379 39 34:29 11:07
25 663 Tiffany Silver Bay City 919 36 34:37 11:09
26 668 Bethany Rudolph Otisville 851 37 34:54 11:14
27 698 Cindy Gunn Flint 1910 36 36:50 11:52
28 711 Lisa Malecki Webster 1816 38 37:29 12:05
29 714 Charlotte Christensen Frankenmuth 1903 37 37:38 12:07
30 728 Kristi Twork White Lake 1417 39 39:27 12:43
31 739 Jennifer Fitzgibbons MacOmb 1781 35 41:17 13:18
32 748 Shayne Slough Jackson 1722 39 46:36 15:01
33 750 Deborah Cross Saginaw 2731 35 46:51 15:05
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 21 David Sievert Frankenmuth 1218 43 17:40 5:42
2 24 Gary Brimmer Fenton 1718 42 17:49 5:45
3 39 Terry Castor Goodrich 1747 42 18:46 6:03
4 45 Dale Ernst Sandusky 1885 44 18:55 6:06
5 51 Ted Wissner Shelby Twp 1509 42 19:20 6:14
6 74 David Gresser Waukesha 377 42 20:27 6:35
7 80 Michael Van Oss Lansing 1023 41 20:42 6:40
8 179 Rob Fairfield St Thomas 1586 40 23:27 7:33
9 194 Kurt Anderle Byron 24 40 23:45 7:39
10 198 Joe Heslip Howell 436 42 23:51 7:41
11 211 Ron McKim Elkhart 673 40 24:07 7:46
12 241 Richard Gay Grosse Pointe Par 330 42 24:43 7:58
13 286 Lance Klein Saginaw 1392 43 25:41 8:17
14 292 George Rierson Caro 1624 42 25:49 8:19
15 296 Jeff Cram Flint 182 41 25:56 8:21
16 305 Patrick Foss Holly 293 40 26:06 8:25
17 307 David Harris Holly 407 40 26:08 8:25
18 316 Tim Gierman Caro 342 40 26:20 8:29
19 321 Jim Farago Frankenmuth 1266 44 26:24 8:30
20 367 Tim Meyer Frankenmuth 682 43 27:16 8:47
21 377 Rob Baumgardner Frankenmuth 1505 42 27:27 8:51
22 402 Majed Sahouri Saginaw 865 40 28:02 9:02
23 408 Stan Quirin Frankenmuth 804 40 28:10 9:04
24 435 Mark Irwin Reese 1156 40 28:39 9:14
25 440 Paul Mayhew Terra Haute 1484 43 28:44 9:15
26 447 Pete Bender Frankenmuth 1129 41 28:50 9:17
27 454 Scott Zimmer Frankenmuth 1118 44 29:00 9:21
28 456 Jonathan Webb Frankenmuth 1938 40 29:06 9:22
29 477 Douglas Guidry Warren 388 42 29:27 9:29
30 519 Larry Utterback Battle Creek 1018 43 30:11 9:43
31 527 Scott Kelly Fostoria 515 44 30:17 9:45
32 534 John Marsh Rochester Hills 635 40 30:27 9:48
33 535 Norman Solis Saginaw 940 40 30:31 9:50
34 560 Theo Conzelmann Frankenmuth 175 42 31:08 10:02
35 595 Jody Coon Mio 176 40 32:14 10:23
36 620 John Morey Saginaw 703 44 33:00 10:38
37 632 Larry Walton Grandville 1049 44 33:18 10:44
38 654 Phil Pasnetkus Canton 753 42 34:15 11:02
39 721 Lisa Roth Gainesville 845 40 38:35 12:26
40 754 Julius Reich Ann Arbor 1186 41 50:39 16:19
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 84 Sharon Bade Frankenmuth 54 44 20:54 6:44
2 138 Kathy Johnson Sarnia 1158 40 22:28 7:14
3 156 Joan Resch MacOmb 1888 44 22:57 7:24
4 170 Tracey Sahouri Gaines 1913 40 23:17 7:30
5 178 Ivonne Parker Flower Mound 1717 44 23:24 7:33
6 219 Krista Zink Grand Blanc 1446 43 24:12 7:48
7 297 Michelle Mulligan Reese 710 44 25:56 8:21
8 322 Keri Blegen Frankenmuth 1267 41 26:25 8:31
9 336 Linda Kay Troy 503 42 26:35 8:34
10 389 Heather Wark Davison 1050 40 27:42 8:56
11 391 Vicki George Davison 1905 43 27:44 8:56
12 407 Rebecca Watz Bay City 1055 40 28:10 9:04
13 413 Chere Pepper Leslie 1710 43 28:13 9:05
14 430 Ann Bayley Oxford 70 42 28:29 9:10
15 453 Jennifer Faunce Warren 267 42 29:00 9:20
16 489 Connie Hart Reese 413 44 29:39 9:33
17 492 Pamela Williams Frankenmuth 1405 42 29:39 9:33
18 504 Gayle Laorr Saginaw 573 42 29:54 9:38
19 513 Tresa Reneaud Goodrich 825 42 30:08 9:42
20 526 Chris Ellsworth Saginaw 256 43 30:16 9:45
21 539 Canath Solis Saginaw 939 40 30:40 9:53
22 562 Peggy Andrews Mason 30 43 31:11 10:03
23 571 Trish Brown Beaverton 1133 41 31:26 10:08
24 573 Sandra Rowan Lansing 846 40 31:30 10:09
25 590 Traci Cram Flint 183 41 31:49 10:15
26 592 Julie Simmonds Davison 920 42 31:58 10:18
27 640 Kathy Gomez Swartz Creek 366 44 33:33 10:48
28 645 Cynthia Kuschinsky Hudsonville 565 44 33:54 10:55
29 646 Sheri Heiney Rochester Hills 1795 41 33:55 10:55
30 649 Lynette Adamo Saginaw 14 40 34:05 10:59
31 664 Karlene Hattrick Frankenmuth 421 42 34:39 11:10
32 671 Susan Mielke Saginaw 683 44 35:05 11:18
33 688 Amy Higgins Ann Arbor 443 40 36:30 11:45
34 743 Geri Baraconi Vassar 60 43 42:15 13:36
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 30 Ken Stebbins Midland 959 49 18:07 5:50
2 41 Michael Suski Grand Blanc 1445 45 18:51 6:04
3 47 Ken Flannery Williamsburg 283 47 19:08 6:10
4 55 Mark Faust London 268 47 19:42 6:21
5 92 Kevin Daniels Clarkston 1246 49 21:14 6:50
6 94 Dan Parr Brown City 1476 46 21:15 6:51
7 118 Jonathan Pfund Shelby Township 1223 49 21:55 7:04
8 129 John Weiss Saginaw 1224 47 22:14 7:10
9 133 Bart Blegen Frankenmuth 88 49 22:23 7:13
10 145 David Fejedelem Clio 273 45 22:35 7:16
11 160 Kevin Wolff Novi 1096 45 23:02 7:25
12 166 Kirk Carolan Huntington Woods 1254 45 23:06 7:27
13 167 Blair Jameson Sarnia 480 46 23:08 7:27
14 169 Dan Deyo Frankenmuth 3 48 23:12 7:28
15 187 Greg Scott Shelby Twp. 904 46 23:40 7:37
16 195 Derrick Hassell Clio 1882 48 23:48 7:40
17 197 Bob Anderson Flushing 1448 47 23:51 7:41
18 202 Jeff Frahm Frankenmuth 299 47 23:54 7:42
19 207 Rick Burns Rochester Hills 127 45 23:59 7:44
20 212 Jeff Vore Yale 1772 47 24:08 7:46
21 229 Mitchell La Bair Mayville 1515 49 24:25 7:52
22 231 Paul Hoef Troy 447 47 24:26 7:52
23 246 Mike Wagner Caro 1040 46 24:50 8:00
24 272 Jeffrey Frederick Clinton Township 304 46 25:20 8:10
25 324 Scott Hetzner Frankenmuth 440 46 26:27 8:31
26 329 Dean Gale Ortonville 315 45 26:30 8:32
27 334 John Schmidt Frankenmuth 1939 45 26:34 8:34
28 335 Anthony Kilbury Flint 522 45 26:35 8:34
29 364 Fred Edmond Frankenmuth 248 45 27:13 8:46
30 380 David Yats Sanford 1106 47 27:29 8:51
31 406 Mark Harvey Battle Creek 419 46 28:07 9:04
32 433 John Roth Gainesville 844 46 28:30 9:11
33 441 Steve Kobylczyk Rochester Hills 545 47 28:47 9:16
34 494 James Louis Vitany Linden 1035 47 29:43 9:34
35 506 Chris Pawloski West Bloomfield 763 49 30:00 9:40
36 540 Joel Willitz Bridgeport 9 46 30:40 9:53
37 563 Brad Ritter Lansing 831 47 31:11 10:03
38 576 Mark Kobetis Shelby Township 542 49 31:32 10:10
39 585 Daniel Van Norman Lapeer 1690 49 31:43 10:13
40 631 Mark Jira Advance 489 45 33:17 10:43
41 635 Chuck Hubbert Holly 468 46 33:26 10:46
42 641 Mike Gomez Swartz Creek 367 46 33:33 10:48
43 694 Gary Mossner Saginaw 2733 48 36:36 11:47
44 712 David Malecki Webster 1815 47 37:31 12:05
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 53 Laurie Decker Cadillac 215 47 19:29 6:17
2 95 Cindy Parker Grand Blanc 1465 47 21:16 6:51
3 157 Steve Carlson Midland 140 48 22:58 7:24
4 165 Denise Kabalka-Chesney Washington 1452 46 23:05 7:26
5 173 Cindy Tews Kawkawlin 1507 49 23:17 7:30
6 240 Robin Boersma Lowell 1380 45 24:40 7:57
7 287 Lisa Anderson Fenton 1704 47 25:41 8:17
8 301 Jennifer Burns Rochester Hills 125 48 26:02 8:23
9 326 Susie Gossett Flint 1582 49 26:28 8:31
10 337 Dawn Stanley Rochester Hills 1660 45 26:36 8:34
11 538 Karie Romanski White Lake 1226 47 30:35 9:51
12 545 Julia Paul Royal Oak 760 45 30:43 9:54
13 553 Marilee Summers W Chicago 1463 46 30:50 9:56
14 596 Lisa Henricks San Juan 432 46 32:15 10:23
15 605 Gale Oldford Croswell 734 48 32:33 10:29
16 642 Mary Averill Kingston 52 47 33:46 10:53
17 652 Lori Welsh Saginaw 1074 46 34:06 10:59
18 659 Laura Austin-Elliott Swartz Creek 50 48 34:26 11:06
19 661 Pat Woll Howell 1100 45 34:33 11:08
20 678 Christine Bergman Birch Run 1513 45 35:57 11:35
21 682 Janice Kilpatrick Rochester Hils 526 45 36:08 11:38
22 709 Sharon Brown Norwalk 115 47 37:29 12:04
23 722 Nancy Proffer Flint 796 49 38:46 12:29
24 725 Joan Price Warren 795 47 38:54 12:32
25 742 Peggy Kochajda Sterling Heights 546 48 41:56 13:30
26 753 Tammy Reinke Auburn 822 47 49:25 15:55
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 27 Alan Vanmeter Walled Lake 1027 50 17:56 5:47
2 34 Chuck Block Lansing 89 51 18:32 5:58
3 37 Roger Hoggard Midland 448 52 18:39 6:01
4 57 Thomas Halm Williamston 1457 52 19:53 6:24
5 67 Leonard Brousseau Byron 1918 50 20:12 6:31
6 71 Larry Naumann Berkley 718 50 20:17 6:32
7 72 Bruce Campbell Oakville 134 51 20:18 6:33
8 87 Mike Restifo Saginaw 826 51 21:00 6:46
9 99 Chuck Haertel Bay City 1893 53 21:22 6:53
10 134 Floyd Walters South Lyon 1708 51 22:25 7:14
11 136 Hank A. Sullivan Grand Blanc 1264 50 22:28 7:14
12 137 Donald Roach Port Huron 833 51 22:28 7:14
13 153 Ray Paul Buckley 1511 54 22:53 7:22
14 164 Randy Buchanan Bay City 1920 53 23:04 7:26
15 184 Gary Schiefer Vassar 1487 54 23:37 7:37
16 203 Kevin Decker Cadillac 1455 53 23:54 7:42
17 210 Greg Partamian Oakland 752 50 24:03 7:45
18 218 Raymond Daily Frankenmuth 1566 52 24:12 7:48
19 225 Bob Anguiano St.Louis 31 54 24:17 7:49
20 265 Alan Bukach Vassar 1884 50 25:16 8:08
21 269 Tony Wisniewski Howell 1731 53 25:19 8:09
22 319 Tim Sipka Alma 923 54 26:21 8:29
23 356 Joseph Madison Saginaw 1729 53 26:56 8:41
24 387 Randolph Roberts Haslett 837 51 27:40 8:55
25 399 Thomas Powell Detroit 1929 53 27:57 9:00
26 409 Ralph Mahoney Birch Run 622 54 28:10 9:05
27 415 Dan Cucco Shelby Twp 190 53 28:15 9:06
28 439 Bob Dates Canton 201 54 28:44 9:15
29 443 John Hunter Caro 471 50 28:49 9:17
30 444 Michael Hayes Romeo 423 53 28:49 9:17
31 450 Don Desenzio Genesee 1506 51 28:56 9:19
32 466 Michael Marihugh Livonia 631 52 29:16 9:26
33 473 Bill Eickhoff Saginaw 252 53 29:22 9:28
34 476 Ron Crichton Frankenmuth 187 50 29:26 9:29
35 478 Mike Lapointe Marquette 1777 50 29:27 9:29
36 486 Fred Bergman Frankenmuth 1512 52 29:38 9:33
37 498 Doug Brimley Mason 103 50 29:45 9:35
38 566 David Peters St Clair Shores 1941 51 31:16 10:04
39 679 Randy Otto South Lyon 1726 51 36:05 11:37
40 683 Leo Garcia Waterford 320 54 36:18 11:42
41 702 Steve Walter Oxford 1911 52 37:11 11:59
42 724 Randall Paine Bay City 744 52 38:50 12:30
43 727 Dave Gray Fenton 1883 51 39:03 12:35
44 731 Bill Addison Fowlerville 16 53 39:47 12:49
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 149 Karen Donoughe Rochester Hills 228 52 22:46 7:20
2 248 Chris Sipka Alma 922 53 24:53 8:01
3 276 Donna Szczomak Metamora 985 50 25:24 8:11
4 277 Peggy Tulip Milford 1895 50 25:27 8:12
5 295 Christine Badgerow Standish 1806 51 25:53 8:20
6 357 Teri Chambers Fenton 1736 50 26:57 8:41
7 365 Eva Sanmartini Montrose 874 52 27:15 8:47
8 401 Kim Waller Harrison Township 1044 50 28:00 9:01
9 445 Joanne Caruana-Hayes Romeo 146 52 28:49 9:17
10 488 Dee Moreno Grand Blanc 701 54 29:39 9:33
11 558 Jane Walls Lexington 1045 52 30:57 9:58
12 593 Nancy Schlager Fort Gratiot 1470 54 31:59 10:18
13 604 Candy Ryckaert Grand Blanc 864 51 32:33 10:29
14 614 Kathy Wilson Burton 1474 51 32:44 10:33
15 625 Betty Auernhamer Frankenmuth 44 54 33:10 10:41
16 630 Beverly Stone Southfield 1869 54 33:17 10:43
17 647 Eileen Kern Reese 519 53 33:59 10:57
18 734 P Ulrich Vassar 1890 53 41:05 13:14
19 756 Barbara Otto South Lyon 1725 51 56:01 18:02
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 56 Gary Scott Midland 902 59 19:49 6:23
2 110 Darryl Stanbrough Oak Park 956 55 21:43 7:00
3 122 Joseph Lee Mississauga 588 57 22:01 7:06
4 128 Robert Harris Saginaw 411 59 22:12 7:09
5 144 Roland Kibler Ann Arbor 520 57 22:34 7:16
6 223 Daniel Stultz Fraser 974 58 24:16 7:49
7 242 Mark Delbrugge Lincoln Park 1368 56 24:44 7:58
8 251 Allan Schulz Mayville 1503 59 24:55 8:02
9 339 James Brennan Emmett 102 55 26:38 8:35
10 349 Joel Eickholt Frankenmuth 254 58 26:46 8:37
11 363 David Wilson Burton 1473 55 27:12 8:46
12 373 James Braun Saginaw 1462 56 27:24 8:50
13 530 Riley McLincha Clio 1531 56 30:21 9:47
14 533 Don Thorsen Poulsbo 1003 55 30:25 9:48
15 541 Fred Reinfelder Vassar 820 58 30:40 9:53
16 546 John Beyerlein Mountville 84 55 30:44 9:54
17 548 John Schmidt Frankenmuth 889 59 30:44 9:54
18 572 Arthur Anguiano Saginaw 1122 59 31:28 10:08
19 667 Richard Fouts Frankenmuth 294 55 34:44 11:11
20 676 Paul Schweppe Bay City 1459 59 35:51 11:33
21 677 Jerry Eickholt Raleigh 253 59 35:53 11:33
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 254 Maggy Zidar Pontiac 1546 57 25:00 8:03
2 410 Janet Beyerlein Mountville 83 56 28:12 9:05
3 569 Nancy Hildner Bozeman 1608 58 31:20 10:06
4 581 Margaret Anthony Columbiaville 33 58 31:38 10:12
5 619 Karen Zehnder Frankenmuth 1752 56 32:56 10:37
6 672 Cindi Black Livonia 1501 55 35:14 11:21
7 719 Linda Howard Frankenmuth 1396 58 38:00 12:14
8 732 Liz Janiga Washington 485 56 39:50 12:50
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 76 David Rau Gagetown 811 61 20:36 6:38
2 123 Marv Studinger Traverse City 1374 60 22:01 7:06
3 227 Robert Madison Saginaw 1554 63 24:20 7:50
4 332 Gary Hagenbuch Standish 394 60 26:33 8:33
5 333 Gary Hagenbuch Standish 393 60 26:34 8:34
6 354 Larry Nosek Saginaw 728 63 26:50 8:39
7 404 Christopher Progeta Frankenmuth 1394 60 28:03 9:02
8 529 Richard Kulow Frankenmuth 561 62 30:21 9:47
9 537 Gavin Williams Detroit 1497 60 30:34 9:51
10 549 Ramon Del Busto Bloomfield Hills 1482 61 30:46 9:55
11 555 Tom Hildner Bozeman 1605 61 30:53 9:57
12 715 Carl Schluter Gaylord 887 64 37:43 12:09
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 583 Barb Miller Union 684 64 31:43 10:13
2 591 Donna Terbrack Troy 1204 63 31:57 10:18
3 669 Gail Weeks Davison 1063 60 34:59 11:16
4 733 Elena M Keller Lansing 510 63 40:07 12:55
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 112 Jim Webb Clio 1494 65 21:46 7:01
2 259 Leonard J Block Bay City 90 65 25:07 8:05
3 289 Norman Hart Davison 1456 65 25:42 8:17
4 330 Jake Stockton Vestaburg 1894 65 26:31 8:32
5 341 Bob Volenski Madison Heights 1037 68 26:40 8:35
6 382 Joseph Toth Okemos 1006 69 27:30 8:52
7 395 Ray Bartels Saginaw 63 66 27:49 8:58
8 531 Dennis Dungan Clinton Twp 238 69 30:23 9:47
9 542 Larry Miller Union 685 65 30:41 9:53
10 564 Robert Loesel Frankenmuth 605 68 31:14 10:04
11 653 David Gamez Saginaw 1936 66 34:12 11:01
12 696 Robert Peters Commerce Twp 1932 67 36:43 11:50
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
MALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 284 Douglas Elgie Rochester 1569 73 25:38 8:16
2 425 Harrison D Hensley Pinckney 433 74 28:26 9:10
3 471 Ralph Otten Jackson 1502 74 29:18 9:26
4 584 Ed Hardy Traverse City 8 74 31:43 10:13
5 695 George Good Sterling Heights 1326 75 36:38 11:48
FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 680 Annette Hardy Traverse City 404 74 36:05 11:37
2 713 Everlyn Reneaud Ortonville 1477 74 37:34 12:06




5K COMPETITIVE WALK AGE-GROUP RESULTS
2007 VOLKSLAUFE
TUESDAY, JULY 4, 2007

******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 1 Rod Craig Bad Axe 2810 49 27:14 8:46
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 2 Debbie Topham Mayville 2660 54 29:02 9:21
MALE AGE GROUP: 1 - 17
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 23 Nathan Zehnder Bridgeport 2679 16 35:34 11:27
2 55 Justin Kusch Grosse Pointe Woo 2586 9 38:49 12:30
3 66 Adam Hoef Troy 2565 11 39:57 12:52
4 108 Andrew Ellsworth Saginaw 2709 10 43:38 14:03
5 115 David Conzelmann Saline 2683 10 45:13 14:34
6 119 Jonathan Benham Montrose 2513 13 45:36 14:41
7 127 Alex Bechanko Brighton 2711 17 46:06 14:51
8 146 Sam Steiber Pleasant Ridge 2798 14 47:21 15:15
9 170 Sean White Swartz Creek 2669 16 49:34 15:58
10 211 Nicholas Brimley Mason 2519 15 52:43 16:59
11 212 Scott Peters Midland 2619 6 52:55 17:03
12 241 Guy Peters Midland 2616 8 56:11 18:06
13 242 Brady Przybylski Frankenmuth 2822 8 56:27 18:11
14 246 Justin Green Battle Creek 2727 14 56:36 18:14
FEMALE AGE GROUP: 1 - 17
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 10 Dayna Walton Grandville 2748 10 31:45 10:14
2 33 Kathryn Worden Grand Ledge 2672 14 36:52 11:52
3 40 Taylor McGuire Swartz Creek 2599 13 37:34 12:06
4 56 Amy Frahm Frankenmuth 2547 15 38:56 12:32
5 64 Meghan Zehnder Bridgeport 2678 13 39:50 12:50
6 79 Jennifer Kusch Grosse Pointe Woo 2585 9 41:15 13:17
7 136 Laura Pastula Saint Johns 2615 16 46:40 15:02
8 142 Klare Wagner Shelby Twp 2755 16 47:03 15:09
9 145 Sarah Hillenbrand Frankenmuth 2812 14 47:20 15:15
10 186 Claire Conzelmann Saline 2682 8 50:13 16:10
11 187 Alaina Conzelmann Frankenmuth 2532 8 50:13 16:10
12 219 Emily Lloyd Emmett 2701 13 53:14 17:09
13 220 Shannon Burkel Emmett 2700 13 53:14 17:09
14 244 Samantha Przybylski Frankenmuth 2824 10 56:28 18:11
15 245 Abigail Thomas Avon Lake 2737 13 56:36 18:14
16 258 Allison Thomas Augusta 2735 11 1:00:00 19:19
MALE AGE GROUP: 18 - 29
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 6 Corey Peyerk Marysville 2732 24 30:13 9:44
2 24 Billy Banks Novi 2769 23 35:37 11:29
3 39 Chris King Novi 2768 24 37:31 12:05
4 156 Gary Bugenski Mayville 2521 26 48:36 15:39
5 157 Jason Andrich Bay City 2503 27 48:36 15:39
6 249 Matt Addison Fowlerville 2501 25 56:57 18:21
FEMALE AGE GROUP: 18 - 29
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 20 Suzanne Du Bois Ypsilanti 2739 23 34:20 11:04
2 72 Leann Stickel Chillicothe 2721 27 40:25 13:01
3 74 Lauren Germaine Birmingham 2779 23 40:30 13:03
4 76 Jenny Bellsky Frankenmuth 2510 22 40:32 13:03
5 100 Kristi Jirikovic Davison 2577 26 42:46 13:47
6 103 Jennifer Taylor Clio 2692 29 43:06 13:53
7 105 Jen Paladino Ypsilanti 2611 27 43:12 13:55
8 106 Jamie Bott Canton 2681 29 43:12 13:55
9 117 Amanda Zehnder Bridgeport 2677 19 45:30 14:39
10 123 Fizah Khan Washington 2579 27 45:48 14:45
11 133 Traci Cook Saginaw 2536 25 46:22 14:56
12 164 Kari Schiefer Frankenmuth 2638 23 49:19 15:53
13 165 Brianne Schiefer Farmington Hills 2636 25 49:20 15:53
14 181 Joanna Morris Clio 2774 28 50:03 16:07
15 199 Alicia Hart Frankenmuth 2695 25 50:59 16:25
16 200 Cara Kovl Clio 2713 19 51:05 16:27
17 201 Marlene Bugenski Mayville 2522 23 51:29 16:35
18 204 Megan Eichenberg Chicago 2542 26 51:48 16:41
19 226 Stacy Rupprecht Reese 2745 27 54:22 17:30
20 227 Erin Szaroleta Novi 2775 25 54:26 17:32
21 248 Erin Nelson Canton 2606 23 56:56 18:20
MALE AGE GROUP: 30 - 39
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 34 Dean Perigo Corunna 2706 35 37:07 11:57
2 50 Scott Hadaway Vassar 2557 39 38:24 12:22
3 82 Michael Lind Midland 2815 31 41:30 13:22
4 236 Eric Malmo Saginaw 2699 37 55:45 17:57
FEMALE AGE GROUP: 30 - 39
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 36 Tamara Olay Flint 2609 33 37:09 11:58
2 37 Mandy Suwienski Grand Blanc 2705 36 37:11 11:59
3 38 Amy Hadaway Vassar 2556 34 37:13 11:59
4 41 Kerry Fisher Flat Rock 2544 38 37:35 12:06
5 42 Pam Wallace Ray 2664 39 37:39 12:08
6 59 Shelly Dunning Flint 2539 32 39:01 12:34
7 68 Jennifer Gamez Santa Barbara 2722 34 40:04 12:54
8 81 Heidi Lind Midland 2816 32 41:28 13:21
9 104 Jodiene Anderson Petoskey 2502 39 43:12 13:55
10 107 Ruth Barnett Roseville 2507 31 43:18 13:57
11 114 Christine Klein Saginaw 2707 37 44:41 14:24
12 118 Linda Laux Marysville 2590 34 45:30 14:39
13 121 Ellen Ruddock Flint 2628 33 45:45 14:44
14 126 Robin Bechanko Brighton 2710 36 46:06 14:51
15 128 Cherry Torres Woodbridge 2661 33 46:07 14:51
16 137 Susan Toczylowski Rochester 2696 37 46:43 15:03
17 160 Carrie Jester Dublin 2687 33 48:59 15:46
18 176 Diana Humpert Frankenmuth 2741 36 49:50 16:03
19 177 Khai Mahnko Frankenmuth 2740 33 49:51 16:03
20 178 Lisa Wild St Clair Shores 2803 33 49:51 16:03
21 180 Janice Benham Montrose 2512 32 50:02 16:07
22 191 Maria Kern Frankenmuth 2578 34 50:26 16:15
23 192 Kelly Campbell Frankenmuth 2527 33 50:26 16:15
24 193 Michelle Hoesman Frankenmuth 2567 32 50:26 16:15
25 198 Kerri Lafore Freeland 2587 31 50:58 16:25
26 208 Cheryl Satterthwaite Warren 2635 38 52:00 16:45
27 213 Marilyn Peters Midland 2617 35 52:56 17:03
28 234 Holly Frederick Grand Blanc 2549 31 55:19 17:49
29 239 Kris Helmreich Bay City 2563 35 56:00 18:02
30 254 Lisa Auernhamer Downers Grove 2506 38 58:27 18:50
MALE AGE GROUP: 40 - 49
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 9 Daniel Mashike Vassar 2738 49 31:40 10:12
2 11 Bob Weiskirch Hemlock 2665 49 31:47 10:14
3 27 Scott McGuire Swartz Creek 2598 44 35:57 11:35
4 78 Ron Winfield Fraser 2724 49 41:14 13:17
5 93 Tim Fox Howell 2546 49 41:59 13:31
6 110 Steven Bell Frankenmuth 2509 46 43:40 14:04
7 116 Thomas Conzelmann Saline 2685 45 45:14 14:34
8 129 Ghassan Buyuk Woodbridge 2525 46 46:12 14:53
9 130 Eric Toczylowski Rochester 2697 40 46:12 14:53
10 135 Michael Viglione Rochester 2698 43 46:29 14:58
11 141 David Stacer Northville 2654 45 46:58 15:08
12 158 David Hardaker Clio 2561 46 48:43 15:42
13 196 Michael Anderson Fenton 2717 49 50:33 16:17
14 247 John Thomas Augusta 2736 46 56:40 18:15
15 256 Mike Kilpatrick Rochester Hils 2580 49 59:55 19:18
FEMALE AGE GROUP: 40 - 49
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 12 Susan Mora Fassett Fenton 2814 44 31:53 10:16
2 14 Lori Lynn Lindquist Montrose 2593 41 32:17 10:24
3 19 Linda Purdy Davison 2625 48 33:37 10:50
4 31 Judy Jackson Flint 2720 49 36:29 11:45
5 46 Tina Poupard Flushing 2623 49 37:59 12:14
6 58 Karen Frahm Frankenmuth 2548 47 38:56 12:33
7 67 Penny Young Grand Blanc 2675 43 39:59 12:53
8 70 Cheryl Bloniarczyk Bridgeport 2515 44 40:14 12:58
9 85 Nancy Deutsch Canton 2537 45 41:35 13:24
10 86 Sandra Benjamin Saginaw 2514 42 41:35 13:24
11 88 Jayne Conrad Flint 2531 41 41:38 13:25
12 97 Mary Winfield Fraser 2725 49 42:28 13:41
13 98 Karen Scott Shelby Twp 2640 43 42:44 13:46
14 111 Bonnie Bell Frankenmuth 2508 43 43:40 14:04
15 112 Kelly Lamb Frankenmuth 2588 45 43:41 14:04
16 134 Carol Schultz Birch Run 2819 44 46:25 14:57
17 140 Becky Brimley Mason 2518 46 46:56 15:07
18 162 Cathy Mahoney Birch Run 2595 49 49:06 15:49
19 166 Ann Rumenapp Shelby Twp 2754 46 49:21 15:54
20 169 Ruth McMartin Birch Run 2719 45 49:33 15:58
21 188 Linda Conzelmann Saline 2684 45 50:14 16:11
22 195 Mary Sue Arrick Millington 2704 42 50:32 16:16
23 207 Stacy Metzger Chesaning 2603 48 52:00 16:45
24 210 Corey Cole Flushing 2729 41 52:40 16:58
25 214 Anne Hoef Troy 2566 44 53:01 17:04
26 215 Laura Soreide Troy 2652 45 53:01 17:05
27 218 Eliana Burkel La Jolla 2524 43 53:11 17:08
28 221 Laura Campbell Almont 2804 45 53:15 17:09
29 229 Ann Rygiel Chesaning 2631 47 54:57 17:42
30 243 Brad Przybylski Frankenmuth 2823 41 56:28 18:11
31 253 Pat Conzelmann Frankenmuth 2534 47 57:27 18:30
32 257 Chris Thomas Augusta 2734 45 59:59 19:19
MALE AGE GROUP: 50 - 59
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 3 Johnny Olsey Clio 2610 53 29:19 9:27
2 5 John Thomas Linden 2806 51 30:08 9:42
3 7 David Stierley Grand Ledge 2657 55 30:51 9:56
4 16 Lester O Brady Grand Blanc 2516 54 32:59 10:37
5 26 Wayne Carnahan Montrose 2528 52 35:52 11:33
6 44 Mike Middleton Grand Rapids 2604 54 37:43 12:09
7 47 David Panzlau Fenton 2612 53 38:12 12:18
8 48 Michael Toloff Novi 2726 52 38:15 12:19
9 57 David Cable Saginaw 2526 59 38:56 12:33
10 60 Tom Backus Manitowac 2762 57 39:16 12:39
11 61 Harold Kirsch Lapeer 2581 54 39:31 12:44
12 63 Delbert Benson Munger 2714 57 39:41 12:47
13 91 William Gillett Chesaning 2553 53 41:42 13:26
14 124 Charles Warden Clio 2764 58 45:49 14:45
15 147 Gaspare Pavia Flushing 2689 54 47:29 15:18
16 163 Duwayne White Swartz Creek 2667 50 49:17 15:52
17 167 Ken Rumenapp Roseville 2757 54 49:22 15:54
18 202 Robert Popielarz Saginaw 2621 58 51:35 16:37
19 205 Larry Eichenberg Brighton 2540 56 51:50 16:42
20 206 Ben Metzger Chesaning 2602 58 51:58 16:44
21 223 Vern Schiefer Frankenmuth 2639 56 53:39 17:17
22 231 Joe Jackson Clarkston 2573 53 54:59 17:43
23 232 Steve Decker Clarkston 2686 51 55:00 17:43
24 251 Scot Paquin Brownstown 2614 58 57:23 18:29
25 255 Ronald Young Clio 2676 53 59:55 19:18
26 263 Randall Coleman Flint 2530 59 1:11:37 23:04
FEMALE AGE GROUP: 50 - 59
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 8 Lynette Heinlein Vassar 2562 50 30:52 9:57
2 15 Wanda Handlin Flint 2559 50 32:53 10:35
3 22 Janice Weiss Vassar 2666 54 35:10 11:20
4 25 Brenda Martus Brown City 2596 55 35:52 11:33
5 29 Christine Ryan Frankenmuth 2630 57 36:13 11:40
6 32 Jeri Young Clio 2674 53 36:30 11:46
7 35 Jill Bielawski Lansing 2753 54 37:08 11:58
8 51 Joan Kulow Frankenmuth 2584 51 38:25 12:22
9 53 Joyce Lindner Reese 2592 57 38:40 12:27
10 73 Kathy Germaine Birmingham 2780 51 40:30 13:03
11 77 Melissa Smith Saginaw 2797 55 40:46 13:08
12 84 Ann Laundra Saginaw 2589 57 41:34 13:23
13 89 Joann Hoggard Midland 2568 52 41:40 13:25
14 90 Martha Gillett Chesaning 2552 52 41:42 13:26
15 92 Kristine Fox Howell 2545 54 41:58 13:31
16 99 Jill Jirikovic Davison 2576 56 42:46 13:47
17 101 Pam Jean Saginaw 2802 50 42:52 13:48
18 122 Brenda Murphy Taylor 2605 52 45:48 14:45
19 125 Sally Bellsky Frankenmuth 2511 54 45:49 14:46
20 132 Jill Rykalsky Canton 2633 51 46:20 14:55
21 138 Kristan Madison Saginaw 2778 55 46:50 15:05
22 139 Sylvia Popielarz Saginaw 2622 53 46:50 15:05
23 144 Carol Hunt North Branch 2756 55 47:05 15:10
24 148 Bette Pycraft Kentwood 2626 56 47:34 15:19
25 150 Mary Jane Bowdish Clio 2773 53 47:45 15:23
26 151 Frances Paris Fenton 2752 54 47:47 15:23
27 152 Deb Holtslander Burton 2569 56 47:47 15:24
28 153 Rozanna Pavia Flushing 2690 50 47:56 15:26
29 155 Gloria List Washington 2594 58 48:24 15:35
30 161 Evelyn Jester Fenton 2688 57 49:00 15:47
31 168 Barbara Hardaker Clio 2560 51 49:23 15:54
32 172 Karen White Swartz Creek 2668 50 49:35 15:58
33 173 Suzanne Braun Round Rock 2716 52 49:38 15:59
34 174 Janet Rupprecht Frankenmuth 2821 51 49:39 15:59
35 175 Barbara Jammer Reese 2574 55 49:39 16:00
36 182 Susan Williams Clio 2776 59 50:03 16:07
37 184 Terri Stewart Flushing 2656 59 50:07 16:09
38 190 Mary Shepke Schaumburg 2643 57 50:23 16:14
39 203 Marlene Eichenberg Brighton 2541 53 51:48 16:41
40 216 Karen Rummel Frankenmuth 2629 57 53:05 17:06
41 217 Susan Honold Swartz Creek 2570 56 53:05 17:06
42 222 Mary Seabright Frankenmuth 2641 54 53:32 17:15
43 224 Chris Steiber Pleasant Ridge 2799 50 53:41 17:17
44 225 Sue Doepner Fort Wayne 2770 52 53:43 17:18
45 233 Teresa Garcia Waterford 2551 52 55:14 17:47
46 237 Fran Notaro Livonia 2607 59 55:47 17:58
47 260 Roseann Turo Warren 2662 52 1:00:03 19:20
48 262 Jackie Swegles Linden 2658 56 1:11:36 23:04
MALE AGE GROUP: 60 - 69
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 4 David Pichey Flint 2620 61 29:32 9:31
2 13 Marshall Sanders Flushing 2811 66 32:13 10:23
3 17 Clark Armstead Marysville 2505 60 33:22 10:45
4 18 Harry Gabalis Caro 2550 60 33:27 10:47
5 21 Wesley Shumpert Flint 2645 66 34:41 11:10
6 28 Larry Greenfield Sarnia 2765 63 36:00 11:36
7 43 Maurice Sanders Novi 2634 65 37:41 12:08
8 62 Eugene Zofchak Swartz Creek 2680 60 39:40 12:47
9 75 Warren Cressman Howell 2751 65 40:30 13:03
10 87 David Diem Fenton 2538 64 41:37 13:24
11 94 Willard Bugenski Mayville 2523 60 42:05 13:33
12 96 Ted Kosir Willowick 2702 61 42:23 13:39
13 109 Hiram Ellsworth Reese 2708 69 43:38 14:03
14 113 Jim Paris Fenton 2817 63 44:02 14:11
15 120 Ray Clinard Holly 2529 65 45:43 14:44
16 131 Horst Armbrust Troy 2504 64 46:16 14:54
17 143 Thomas Conzelmann Frankenmuth 2535 68 47:04 15:10
18 149 Steve Horvath Shelby Twp 2572 64 47:41 15:21
19 179 Ed Janiga Washington 2575 65 49:54 16:04
20 185 George Stewart Flushing 2655 63 50:08 16:09
21 189 William Shepke Schaumburg 2644 60 50:21 16:13
22 194 Gerald Reinert Frankenmuth 2627 63 50:31 16:16
23 230 Steve Rygiel Chesaning 2632 63 54:59 17:42
24 238 John Notaro Livonia 2608 63 55:47 17:58
FEMALE AGE GROUP: 60 - 69
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 30 Peggy Soth Swartz Creek 2653 62 36:14 11:40
2 52 Sondra Foley Flushing 2723 60 38:26 12:23
3 54 Cheryl Greenfield Sarnia 2766 62 38:43 12:28
4 69 Jane Matthews Grand Blanc 2597 62 40:06 12:55
5 71 Sue Grace Owosso 2693 66 40:14 12:58
6 83 Rita Collie Swartz Creek 2749 67 41:30 13:22
7 95 Ellen Cressman Howell 2820 63 42:06 13:34
8 159 Aggie Sheerin Fenton 2642 63 48:56 15:46
9 183 Nancy Juillet Flint 2813 63 50:04 16:08
10 197 Shirley Petzold Millington 2703 64 50:35 16:17
11 209 Mary Cole Flushing 2805 62 52:39 16:57
12 235 Beverly Wright Saginaw 2673 60 55:20 17:49
13 240 Pat Peters Midland 2618 67 56:10 18:05
14 250 Ruth McNamara Brownstown Townsh 2600 62 57:23 18:29
15 252 Judith Conzelmann Frankenmuth 2533 68 57:27 18:30
MALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 49 Mike Anderson Flushing 2807 75 38:18 12:20
2 65 Spencer L Myers Grand Blanc 2730 78 39:56 12:52
3 80 Jerry Elliott Grand Blanc 2818 71 41:24 13:20
4 261 Jack Slater Sterling Hts. 2646 73 1:00:06 19:21
FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ==== == ======= =====
1 45 Patricia Priest Davison 2624 71 37:59 12:14
2 102 Shirley Horton Swartz Creek 2571 71 43:01 13:51
3 154 Leona Tobias Saginaw 2659 75 47:56 15:26
4 228 Kay Lennerth Flint 2694 70 54:53 17:40
5 259 Marie Liccardello Macomb Township 2591 75 1:00:03 19:20

VOLKSLAUFE, MI
Provided by Gault Race Mgmt.