2009 Gopher the Gold

back to results

Jul. 25, 2009

2009 Gopher the Gold
River Bend Park, Shelby Twp., MI
Provided by Everal Race Management




Overall Female Overall Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paula Antoniou Lake Orion MI 734 35 28 42:07.0 6:48/M


Overall Male Overall Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Buslepp Sterling Heights M 802 27 1 34:54.4 5:38/M


Overall Female Masters Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Shamblin Washington MI 742 42 37 45:55.1 7:24/M


Overall Male Masters Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Rzeppa Sterling Hgts MI 740 42 9 37:02.6 5:58/M


Female 13 to 19



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danielle Miller Clinton Twp MI 716 17 38 46:17.9 7:28/M
2 Cassidy Pawlitz Romeo MI 814 16 61 51:31.3 8:19/M
3 Grace Hsia Troy MI 748 19 64 53:06.4 8:34/M
4 Emma Nehan Troy MI 747 17 77 55:06.6 8:53/M
5 Lisa McLaren Sterling Hgts MI 744 16 101 1:00:23.0 9:44/M
6 Megan Adams Sterling Hgts MI 745 15 106 1:01:42.4 9:57/M
7 Ashley Jackovich Sterling Hgts MI 746 17 110 1:02:23.6 10:04/M
8 Bailey Pearce Romeo MI 798 14 118 1:06:13.1 10:41/M


Male 13 to 19



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nick Jackson Washington MI 806 18 2 35:23.6 5:42/M
2 Jon Rock MacOmb MI 710 19 3 35:25.1 5:43/M
3 Steven Marcinkowski Howell MI 764 19 4 35:47.1 5:46/M
4 Andrew Cusmano MacOmb MI 741 16 7 36:14.0 5:51/M
5 Patrick Miller Lenox MI 753 16 8 36:40.0 5:55/M
6 Stephen Glinski Warren MI 812 16 10 37:16.9 6:01/M
7 Kyle Roeber Shelby Twp MI 782 18 12 38:10.3 6:09/M
8 Joe Gerow Romeo MI 797 15 13 38:22.8 6:11/M
9 Kyle Haning Romeo MI 808 16 15 38:39.7 6:14/M
10 Joe Chmielewski Shelby Twp MI 743 17 16 38:57.8 6:17/M
11 Kory Lohrmann Romeo MI 799 16 17 39:02.3 6:18/M
12 Scott Campbell Washington Township 735 16 22 41:00.3 6:37/M
13 Alex Johnston Warren MI 837 14 24 41:37.6 6:43/M
14 Jesse Thomas Leonard MI 816 16 25 41:41.7 6:43/M
15 Jonathan Paruk Hamtramck MI 809 17 26 41:53.5 6:45/M
16 Tom MacKey Clinton Township M 813 16 27 42:05.3 6:47/M
17 Jerahmeel Vedua MacOmb MI 523 17 32 43:47.8 7:04/M
18 Jonathan Haning Romeo MI 807 14 34 44:22.9 7:09/M
19 Scott Desrosiers Sterling Heights M 828 16 39 46:28.8 7:30/M
20 Nick Campbell Washington MI 818 18 57 50:51.1 8:12/M
21 James Crockett Shelby Township MI 785 19 65 53:09.2 8:34/M
22 Ryan Soave Saint Clair Shores 811 17 86 57:04.4 9:12/M
23 Elliot Slowiczek MacOmb MI 810 16 88 57:16.3 9:14/M


Female 20 to 29



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stacey Nyland Rochester MI 763 26 35 44:27.4 7:10/M
2 Jennifer Kornosky Shelby Twp MI 738 29 44 47:59.1 7:44/M
3 Aprile Klaser Clinton Township M 819 20 47 48:54.4 7:53/M
4 Emily Landino Shelby Twp. MI 833 29 90 57:45.9 9:19/M
5 Amanda Ternes Ray MI 709 25 97 59:28.1 9:35/M
6 Julie Secord Lake Orion MI 839 26 112 1:02:34.2 10:05/M
7 Whitney Miller Romeo MI 835 20 113 1:03:13.6 10:12/M
8 Lisa Perhogan Allen Park MI 772 29 114 1:03:18.7 10:13/M
9 Amber Hartley Chesterfield MI 723 29 116 1:05:00.7 10:29/M
10 Amy Cremen Royal Oak MI 757 28 117 1:05:20.0 10:32/M
11 Jill Piasecki MacOmb MI 733 23 122 1:07:13.6 10:50/M
12 Lauren Mazzonne Washington MI 739 24 123 1:07:13.8 10:50/M
13 Destiny Dovozan Warren MI 836 29 124 1:07:58.1 10:58/M
14 Kristen Wilkes Livonia MI 786 22 131 1:11:39.4 11:33/M
15 Katie Snyder Troy MI 800 27 132 1:11:54.1 11:36/M


Male 20 to 29



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Aarkowski MacOmb MI 822 20 5 36:04.6 5:49/M
2 Rick Straughen Shelby Twp MI 737 28 6 36:09.3 5:50/M
3 Graham Forbes Washington Twp. MI 794 29 14 38:33.1 6:13/M
4 John Ross Saint Clair Shores 721 28 48 49:19.2 7:57/M
5 Nicholas Hartley Chesterfield MI 722 28 49 49:21.4 7:58/M
6 Michael Guerin Imlay City MI 751 28 58 50:58.8 8:13/M
7 Steve Licavoli St. Claire Shores 758 26 75 54:34.9 8:48/M
8 Al Mabee Warren MI 792 25 78 55:29.8 8:57/M
9 Lance Mabee Warren MI 791 24 79 55:30.1 8:57/M
10 Donald Ellsworth Madison Heights MI 790 28 100 59:51.7 9:39/M
11 James Secord Lake Orion MI 840 25 111 1:02:34.0 10:05/M


Female 30 to 39



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Putti Shelby Twb MI 762 37 29 42:22.9 6:50/M
2 Susan Sanford Shelby Township MI 771 34 55 50:40.8 8:10/M
3 Nikki Kamego Washington MI 780 35 59 51:13.6 8:16/M
4 Dina Khan Rochester Hills MI 714 33 60 51:17.0 8:16/M
5 Lynn Dumala MacOmb MI 776 32 68 53:41.9 8:40/M
6 Nicole Setlak Fraser MI 749 30 69 53:46.8 8:40/M
7 Jaime Sieber Shelby Twp MI 726 33 83 56:07.9 9:03/M
8 Sarah John MacOmb MI 775 31 87 57:07.6 9:13/M
9 Meggan Eickelberg MacOmb MI 778 33 89 57:18.9 9:15/M
10 Dawn Eveland MacOmb MI 752 36 93 58:25.2 9:25/M
11 Kelli Foskic Shelby Township MI 789 38 94 58:45.7 9:29/M
12 Michele Halm Royal Oak MI 781 31 96 59:05.8 9:32/M
13 Cathy Donohoe Rochester Hills MI 793 35 99 59:47.8 9:39/M
14 Stacy Krueger Warren MI 755 31 105 1:01:28.9 9:55/M
15 Sarah Roberts Rochester MI 761 31 108 1:01:49.3 9:58/M
16 Daniela Censoplano Clinton Twp MI 719 30 115 1:04:16.2 10:22/M
17 Marny Pietraszewski Canton MI 732 37 119 1:06:38.8 10:45/M
18 Lenore Rowe Sterling Heights M 731 37 120 1:06:39.6 10:45/M
19 Holly Minjoe Mt. Clemens MI 702 34 121 1:06:44.9 10:46/M
20 Gayle Bailey Oxford MI 759 34 126 1:08:46.3 11:05/M
21 Jennifer Bieniasz Oxford MI 768 35 127 1:08:46.7 11:05/M
22 Kristen Pursley Rochester Hills MI 766 31 128 1:09:09.8 11:09/M


Male 30 to 39



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Timothy Grotelueschen Sterling Heights M 730 38 20 39:19.8 6:20/M
2 Bartosz Powalka Shelby Twp MI 801 38 21 40:05.1 6:28/M
3 John Olszewski MacOmb MI 713 35 31 43:39.6 7:02/M
4 Matt Antoniou Lake Orion MI 821 36 33 43:49.7 7:04/M
5 Jason Pursley Rochester Hills MI 767 31 46 48:34.0 7:50/M
6 John Lenore Madison Hgts MI 717 34 50 49:26.1 7:58/M
7 Jeff Harris Warren MI 769 37 51 49:51.6 8:02/M
8 Nolan Thompson Oakland Twp MI 824 31 52 50:07.4 8:05/M
9 Clinton Sieber Shelby Twp MI 727 35 53 50:10.6 8:05/M
10 Andrew Lawson Warren MI 754 34 54 50:19.0 8:07/M
11 Andrew Skaltsounis Warren MI 756 34 56 50:49.0 8:12/M
12 Peter Minjoe Mt. Clemens MI 703 36 62 52:12.9 8:25/M
13 Angelo Lanni Oxford MI 773 38 67 53:24.8 8:37/M
14 Luke Hugel Troy MI 779 31 72 54:07.1 8:44/M
15 Emilio Basa Troy MI 736 32 85 56:52.2 9:10/M
16 Richard Marino Sterling Heights M 784 31 91 57:46.5 9:19/M
17 Robert Brinkman Shelby Twp MI 804 30 107 1:01:43.0 9:57/M
18 Jose F. Guzman Shelby Twp. MI 803 31 125 1:08:10.3 11:00/M
19 Mark Hunter Saginaw MI 823 31 130 1:11:28.1 11:32/M


Female 40 to 49



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sara Figueroa Fraser MI 795 49 63 52:17.9 8:26/M
2 Kim Demetrakeas Washington MI 724 41 95 58:52.1 9:30/M
3 Susan Brothers Shelby Township MI 777 41 103 1:01:00.0 9:50/M
4 Debbie Boback Rochester Hills MI 725 43 104 1:01:00.3 9:50/M


Male 40 to 49



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Power Rochester MI 707 45 11 37:38.2 6:04/M
2 Guy Holmes Armada MI 765 43 19 39:17.8 6:20/M
3 James Bennett Shelby Township MI 770 41 23 41:26.5 6:41/M
4 Gregg Golden Warren MI 829 40 36 45:51.5 7:24/M
5 Michael Desrosiers Sterling Heights M 827 44 40 46:48.2 7:33/M
6 Tom Goulette Armada MI 834 44 41 46:58.6 7:35/M
7 Kevin Brender Sterling Heights M 820 47 42 47:31.5 7:40/M
8 Jim Colar New Baltimore MI 826 43 43 47:37.8 7:41/M
9 Kenneth Herrington Clinton Township M 796 42 45 48:22.4 7:48/M
10 Eric Foote New Baltimore MI 825 40 66 53:16.9 8:35/M
11 Robert Roy Oakland MI 718 48 71 54:05.2 8:43/M
12 C.j. Thielen Shelby Twp MI 750 42 80 55:38.3 8:58/M
13 James Trentacosta Sterling Hgts MI 712 47 81 55:48.8 9:00/M
14 Jeff Mandziuk Sterling Heights M 841 43 92 57:48.9 9:19/M
15 Carl Tindall Troy MI 788 48 98 59:30.8 9:36/M
16 Paula Lanni Oxford MI 774 40 133 1:13:13.1 11:49/M


Female 50 to 59



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Clark Fraser MI 831 52 76 54:47.6 8:50/M
2 Kay Weidman-Kernick Clarkston MI 760 54 82 55:58.5 9:02/M
3 Karen Hagerty Fraser MI 830 51 102 1:00:25.3 9:45/M


Male 50 to 59



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Piazza Troy MI 832 50 18 39:17.2 6:20/M
2 Gary Cummis Auburn Hills MI 787 58 30 43:08.3 6:57/M
3 Tim Coyne Roseville MI 805 50 73 54:15.3 8:45/M
4 William House Sterling Heights M 817 54 84 56:42.2 9:09/M


Male 60 to 69



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Stephens Clinton Township M 728 61 109 1:02:08.5 10:01/M
2 Harold Jacobson MacOmb MI 729 64 129 1:10:26.5 11:22/M


Male 70 & up



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Douglas Elgie Rochester Hills MI 720 75 70 53:57.9 8:42/M


No age given



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Unknown Unknown 838 99 74 54:25.3 8:47/M









Overall Female Overall Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jami Rodes Bloomfield Hills M 556 19 8 19:39.1 6:20/M


Overall Male Overall Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Ezzo Armada MI 695 16 1 17:44.9 5:43/M


Overall Female Masters Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heidi Johnson Shelby Twp MI 528 44 57 25:55.5 8:22/M


Overall Male Masters Winners



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Don Malen Birmingham MI 680 40 9 19:44.8 6:22/M


Female 12 & under



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexandra Peterson Grandville MI 589 11 76 28:02.9 9:03/M
2 Calena Carabelli Shelby Twp MI 594 8 158 37:47.1 12:11/M
3 Stephanie Woodruff Richmond MI 563 11 199 57:10.5 18:26/M


Male 12 & under



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dylan Pawlitz Romeo MI 668 10 37 23:35.7 7:36/M
2 Logan Shamblin Washington MI 585 11 41 24:10.2 7:48/M
3 Louis Carabelli Shelby Twp MI 592 11 63 26:20.2 8:30/M
4 Christopher Lebelt Sterling Heights M 644 10 72 27:33.5 8:53/M
5 Eddie Zelek Rochester Hills MI 518 10 114 31:30.3 10:10/M
6 Gino Carabelli Shelby Twp MI 593 10 126 32:37.3 10:31/M
7 Sal Carabelli Shelby Twp MI 595 6 157 37:46.6 12:11/M


Female 13 to 19



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelsie Scheartz Saint Clair Shores 858 13 11 20:16.2 6:32/M
2 Megan MacCiomei Shelby Township MI 677 14 24 22:49.8 7:22/M
3 Tara Geralt Warren MI 600 17 27 22:57.0 7:24/M
4 Jessica Dewitte MacOmb MI 859 14 28 23:10.2 7:28/M
5 Erin Edwards Linden MI 700 15 36 23:35.2 7:36/M
6 Colette Chapp St. Clair Shores M 603 14 39 23:50.9 7:41/M
7 Bailey Hatfield Shelby Twp MI 641 15 44 24:34.5 7:55/M
8 Jenn Farrar MacOmb MI 664 14 47 24:52.6 8:01/M
9 Courtney Gilbert Chesterfield MI 611 14 48 24:52.9 8:01/M
10 Vicki Lukasik Sterling Heights M 681 14 54 25:30.8 8:14/M
11 Stephanie Tarczynski Sterling Heights M 608 16 55 25:31.4 8:14/M
12 Rebecca Gilbert Chesterfield MI 610 17 56 25:52.0 8:21/M
13 Alexandra Wood Sterling Heights M 646 14 58 25:55.9 8:22/M
14 Annie Schulte Grosse Pointe Woods 570 17 61 26:07.5 8:25/M
15 Kelly Schulte Grosse Pointe Woods 571 14 62 26:09.8 8:26/M
16 Kristyn Wilhelm Sterling Heights M 648 16 82 28:48.4 9:17/M
17 Ellen Studzinski Shelby Township MI 605 13 95 29:47.6 9:36/M
18 Megan Ferzo Clinton Twp MI 583 13 108 30:47.6 9:56/M
19 Felicia Contrera Sterling Heights M 671 15 111 31:05.1 10:02/M
20 Holly Megge Clinton Township M 667 15 113 31:24.3 10:08/M
21 Candice Samko Fraser MI 698 13 119 31:54.3 10:17/M
22 Ashley Orlando Clinton Twp MI 606 14 133 33:30.7 10:48/M
23 Allison Desantis Sterling Heights M 602 13 164 39:03.5 12:36/M
24 Sarah Mullen Shelby Twp MI 519 17 184 54:42.6 17:39/M
25 Michele Lucassian Washington MI 678 17 185 54:43.0 17:39/M
26 Jamie Crudo Shelby Township MI 683 16 186 54:43.4 17:39/M
27 Kelsey Arnold Washington MI 534 16 187 54:48.8 17:41/M
28 Meghan Hilden MacOmb MI 693 17 188 54:49.7 17:41/M
29 Candace Vanbuhler MacOmb MI 515 16 189 54:50.2 17:41/M
30 Shelby Lowe MacOmb MI 565 17 190 54:50.6 17:41/M
31 Miranda Blankenburg Washington MI 694 15 191 54:50.9 17:41/M
32 Alyssa Foster MacOmb MI 582 17 193 54:57.1 17:44/M
33 Chamal Nightingale Shelby Twp MI 697 14 194 54:59.7 17:44/M
34 Carly Backhus MacOmb MI 524 14 195 55:00.0 17:45/M
35 Natasha Woodruff Richmond MI 562 13 197 57:10.0 18:26/M
36 Gina Woodruff Richmond MI 564 19 198 57:10.3 18:26/M
37 Majeske MacKenzie Shelby Twp MI 578 19 202 1:01:28.4 19:50/M
38 Leanla Sznitka Armada MI 576 18 203 1:01:28.6 19:50/M
39 Tiffany Warbington Armada MI 580 19 205 1:01:53.7 19:58/M


Male 13 to 19



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Blake Ryan MacOmb MI 625 16 2 18:02.2 5:49/M
2 Zac Freeland Shelby Twp. MI 684 15 5 19:12.9 6:12/M
3 Mike McGinnis Shelby Township MI 659 17 6 19:31.9 6:18/M
4 Tim Pfund Shelby Township MI 685 15 7 19:32.8 6:18/M
5 Jason Saliga Leonard MI 669 17 10 20:14.2 6:32/M
6 Tyler Jayroe MacOmb MI 566 15 14 21:15.1 6:51/M
7 Aaron Pletta Romeo MI 867 14 17 21:32.7 6:57/M
8 Connor Zarkowski Clinton Township M 662 16 23 22:34.0 7:17/M
9 Johathan Pletta Romeo MI 868 14 25 22:50.0 7:22/M
10 Scott Knybel Chesterfield MI 660 15 29 23:13.2 7:29/M
11 Christian Schulte Grosse Pointe Woods 569 19 30 23:13.8 7:29/M
12 Ryan Gall Clinton Township M 663 15 33 23:18.5 7:31/M
13 Thomas Studzinski Shelby Township MI 604 15 34 23:31.1 7:35/M
14 John Miffitt Utica MI 674 16 35 23:32.8 7:35/M
15 Keblaitis Patrick Chesterfield MI 661 15 38 23:49.1 7:41/M
16 Josh Rzeppa Sterling Hgts MI 573 13 46 24:50.1 8:01/M


Female 20 to 29



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lizzy Jones Waterford MI 612 20 12 20:28.4 6:36/M
2 Katie Danyko Shelby Township MI 863 25 32 23:15.8 7:30/M
3 Sarah Kraft Shelby Twb. MI 624 29 42 24:12.0 7:48/M
4 Allison Pukey Sterling Heights M 550 25 51 25:02.5 8:05/M
5 Amy Forbes Washington MI 655 29 66 26:29.8 8:33/M
6 Sara Cook MacOmb MI 621 29 73 27:39.4 8:55/M
7 Rachel Thompson Livonia MI 656 20 74 27:45.8 8:57/M
8 Lisa Thompson Livonia MI 626 23 78 28:05.9 9:04/M
9 Julie Cprek Troy MI 514 20 93 29:42.7 9:35/M
10 Katie Leib Sterling Heights M 854 29 96 29:57.6 9:40/M
11 Jennifer Maxwell Chesterfield MI 630 27 107 30:38.5 9:53/M
12 Jenna Kopp MacOmb MI 617 25 112 31:16.8 10:05/M
13 Sherry Lebelt Sterling Heights M 643 28 122 32:04.7 10:21/M
14 Kelly Hauff Shelby Township MI 631 29 128 32:42.9 10:33/M
15 Rebecca Kelly Sterling Heights M 599 27 131 32:52.6 10:36/M
16 Kimberly Petrylka Shelby Twp MI 544 27 137 34:26.6 11:06/M
17 Alicia Daniels Shelby Twp MI 651 21 138 34:29.5 11:07/M
18 Amy Kuchlbauer-Zanke Shelby Township MI 554 27 142 35:22.8 11:25/M
19 Irina Jacobs Waterford MI 526 25 148 36:24.6 11:45/M
20 Jo Stewart Washington MI 649 29 151 36:53.1 11:54/M
21 Katie Cprek Troy MI 513 22 152 36:53.3 11:54/M
22 Lamia Helou Shelby Twp MI 609 22 154 37:00.6 11:56/M
23 Laura Martin Rochester Hills MI 504 28 173 44:16.2 14:17/M
24 Andrea Broul Shelby Twp MI 699 29 181 52:08.9 16:49/M
25 Shannon Greene Sterling Heights M 613 21 182 54:29.0 17:35/M
26 Jessica Francek Sterling Hgts MI 581 24 183 54:29.3 17:35/M
27 Rachelle Anthony Sterling Hgts MI 575 26 192 54:56.9 17:43/M
28 Elizabeth Hamilton MacOmb MI 579 21 201 1:01:11.9 19:44/M
29 Melanie Ludemen MacOmb MI 577 21 204 1:01:53.4 19:58/M


Male 20 to 29



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karl Stathakis Shelby Twp MI 866 20 3 18:26.8 5:57/M
2 Eric Finn Livonia MI 627 23 22 22:33.8 7:16/M
3 Derrick Misiuk Casco MI 636 24 40 23:54.8 7:43/M
4 Dominic Palazzolo Chesterfield MI 616 23 49 24:56.9 8:03/M
5 Chad Misiuk Dearborn Hts Mi 688 20 83 28:52.6 9:19/M
6 Michael Welch Sterling Hgts MI 520 24 84 29:04.6 9:23/M
7 Michael Moses New Baltimore MI 675 28 123 32:19.4 10:25/M
8 Nathan Michayluk Chesterfield MI 633 23 139 34:37.5 11:10/M
9 Calvin Leong Ann Arbor MI 538 24 153 37:00.4 11:56/M
10 David Grabowski MacOmb MI 851 23 169 41:31.7 13:24/M
11 Sean Vertigan Shelby Twp MI 522 22 174 44:47.8 14:27/M


Female 30 to 39



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debbie Palazzolo Roseville MI 676 38 31 23:14.3 7:30/M
2 Gina Klyn Shelby Twp MI 586 32 53 25:21.5 8:11/M
3 Melissa Mozdzen Clinton Twp MI 507 34 59 25:59.5 8:23/M
4 Nicole Weir Washington MI 689 30 65 26:27.0 8:32/M
5 Melinda Brakenberry Richmond MI 525 30 87 29:09.3 9:24/M
6 Deborah Tyrrell Almont MI 587 34 88 29:09.7 9:24/M
7 Kim Frederick Romeo MI 532 30 89 29:10.1 9:25/M
8 Erin Romanak Royal Oak MI 673 31 94 29:43.4 9:35/M
9 Kristen McBride Shelby Township MI 551 31 97 30:01.2 9:41/M
10 Kristen Ryan Clinton Township M 658 38 98 30:04.8 9:42/M
11 Jennifer Jacobs St. Clair Shores M 553 31 104 30:24.0 9:48/M
12 Tracy Kopinski MacOmb MI 509 38 117 31:36.5 10:12/M
13 Rebecca Kirstein Auburn Hills MI 862 34 120 31:59.9 10:19/M
14 Karie Wadell Shelby Township MI 635 37 132 33:06.9 10:41/M
15 Jennifer Lietz Sterling Heights M 645 35 150 36:52.8 11:54/M
16 Dyonna Wilson Tecumseh MI 557 38 160 38:03.2 12:16/M
17 Tracy Bettys MacOmb MI 503 31 165 39:58.4 12:54/M
18 Beth Anderson Clinton Township M 558 39 166 40:20.2 13:01/M
19 Christine Clark Shelby Twp MI 857 39 170 42:07.3 13:35/M
20 Geana Kish Shelby Township MI 653 39 172 43:46.6 14:07/M
21 Patty Ferzo Clinton Twp MI 584 35 178 50:28.3 16:17/M
22 Angela Gonzalez Allen Park MI 542 33 180 51:37.2 16:39/M


Male 30 to 39



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Boudia MacOmb Twp MI 657 32 4 18:32.9 5:59/M
2 Ed Sosnowski Shelby Township MI 637 35 15 21:22.7 6:54/M
3 Francis Dao Rochester MI 852 33 19 22:10.2 7:09/M
4 Tony Misuraca Troy MI 679 33 21 22:20.8 7:12/M
5 Joseph Zanke Shelby Township MI 555 32 50 25:01.8 8:04/M
6 Steven Merkel Troy MI 853 34 52 25:19.8 8:10/M
7 Tim Douglas Shelby Twp MI 639 32 67 26:49.5 8:39/M
8 Bryan Glinski Sterling Heights M 691 30 68 26:50.1 8:39/M
9 Michael Cunningham Mt. Clemens MI 588 34 77 28:03.8 9:03/M
10 Douglas Wadell Shelby Township MI 634 39 80 28:24.2 9:10/M
11 Michael McBride Shelby Township MI 552 31 100 30:09.3 9:44/M
12 Dan Willy Troy MI 861 33 109 30:51.0 9:57/M
13 Edward Kopinski MacOmb MI 508 38 116 31:35.9 10:11/M
14 William Reich Chesterfield MI 652 39 129 32:49.2 10:35/M


Female 40 to 49



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debbie Nawrocki Washington MI 615 40 64 26:23.6 8:31/M
2 Cheryl Robisch MacOmb MI 510 49 85 29:07.5 9:24/M
3 Karen Kostick Leonard MI 623 44 92 29:32.3 9:32/M
4 Sue Saliga Leonard MI 670 48 101 30:11.6 9:44/M
5 Cean Willis Mt. Clemens MI 539 45 110 30:55.6 9:58/M
6 Tracy Ryckaert Sterling Heights M 647 40 124 32:32.7 10:30/M
7 Wendy Skelly Sterling Heights M 545 40 125 32:33.7 10:30/M
8 Annemarie Carabelli Shelby Twp MI 591 40 127 32:37.5 10:31/M
9 Wendy Rzeppa Sterling Hgts MI 572 42 134 33:31.9 10:49/M
10 Colleen Schulte Grosse Pointe Woods 568 48 136 34:25.1 11:06/M
11 Kathleen Crockett Shelby Township MI 642 48 141 34:45.9 11:13/M
12 Kelly Zwieseke MacOmb MI 574 42 146 36:14.2 11:41/M
13 Donna Shiner Shelby Township MI 638 47 149 36:50.0 11:53/M
14 Christina Baker Rochester MI 864 45 156 37:32.9 12:06/M
15 Laura Cattermole Oakland Twp MI 869 42 161 38:04.1 12:17/M
16 Tammy Hudolin MacOmb MI 546 43 162 38:04.2 12:17/M
17 Melisa Watson Clinton Township M 690 46 168 40:53.1 13:11/M
18 Annette Loduca Duhaime Harrison Twsp MI 622 49 171 43:00.9 13:52/M
19 Dawn Levasseur Shelby Twp MI 502 43 179 51:17.5 16:33/M


Male 40 to 49



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Reed Swanson Clarkston MI 543 49 16 21:27.2 6:55/M
2 Mike Oakes Shelby Township MI 692 46 18 22:05.4 7:07/M
3 Jeff Dunn Rochester Hills MI 654 42 26 22:52.2 7:23/M
4 Brent Levasseur Shelby Twp MI 501 45 43 24:13.7 7:49/M
5 Matthew Put Sterling Heights M 682 41 45 24:35.6 7:56/M
6 Ken Hartwig Ortonville MI 665 49 60 26:02.4 8:24/M
7 Bob Miller Sterling Heights M 541 44 90 29:10.4 9:25/M
8 Louis Steigerwald Warren MI 632 43 91 29:28.8 9:30/M
9 Joseph Mezza Sterling Heights M 598 49 105 30:35.8 9:52/M
10 David Polaski Washington MI 856 46 115 31:35.3 10:11/M
11 John Rock MacOmb MI 516 46 147 36:14.5 11:41/M
12 Patrick Martino Mt. Clemens MI 540 47 155 37:04.8 11:57/M
13 Jim Carabelli Shelby Twp MI 590 44 159 37:51.7 12:13/M
14 Don Chamberlain Clinton Township M 696 47 163 38:08.1 12:18/M
15 Richard Anderson Clinton Township M 559 43 167 40:20.4 13:01/M
16 Marlin Woodruff Richmond MI 561 46 200 57:11.0 18:27/M


Female 50 to 59



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Sprowitz Utica MI 607 57 75 27:52.5 8:59/M
2 Elaine Bryson Troy MI 855 57 118 31:53.3 10:17/M
3 Rheta Rhae Welch Sterling Hgts MI 521 50 135 34:01.0 10:58/M
4 Donna Thompson Livonia MI 628 50 140 34:45.5 11:13/M
5 Patricia Helou Shelby Twp MI 601 50 143 35:27.4 11:26/M
6 Nancy Kredo Sterling Hgts MI 533 56 176 46:30.3 15:00/M


Male 50 to 59



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Greg Thompson Livonia MI 629 50 71 27:26.5 8:51/M
2 Rick Stathakis Shelby Twp MI 865 53 79 28:23.6 9:09/M
3 Carlos Folino Sterling Heights M 597 54 81 28:32.9 9:12/M
4 Clay Cprek Troy MI 512 52 103 30:22.8 9:48/M
5 George Wood Imlay City MI 815 57 106 30:37.1 9:53/M
6 Denny Zelek Rochester Hills MI 517 53 121 32:01.9 10:20/M
7 John Schulte Grosse Pointe Woods 567 54 130 32:50.7 10:35/M
8 Chris Corteg Rochester MI 870 57 145 35:55.9 11:35/M


Female 60 to 69



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Millie Trinkwalder Roseville MI 511 65 86 29:07.6 9:24/M
2 Mary Ann Balon Washington MI 687 60 102 30:13.5 9:45/M
3 Phyllis Vidler Sterling Heights M 672 62 175 45:09.2 14:34/M
4 Charity Thomas Sterling Hgts MI 560 60 177 46:31.0 15:00/M
5 Darlyne Stephens Clinton Township M 640 66 196 55:45.3 17:59/M


Male 60 to 69



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daswell Campbell Warren MI 619 64 20 22:10.7 7:09/M
2 Stultz Lucido Sterling Hgts MI 531 60 69 26:57.1 8:42/M
3 Daniel Balon Washington MI 686 60 99 30:08.4 9:43/M


No age given



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenna Dewitte MacOmb MI 860 99 70 27:19.4 8:49/M


No age given



Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Unknown Unknown 666 99 13 20:55.2 6:45/M
2 Frederick Daniels Shelby Twp MI 650 99 144 35:51.2 11:34/M










10K Run


Team - Stallions Finish Position - 1


Team Score (places): 18 Team Score (times): 3:50:18.6


A.Grp Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 748 Grace Hsia Troy MI F 3 3 53:06.4 53:06.4
2 747 Emma Nehan Troy MI F 4 7 55:06.6 1:48:13.0
3 744 Lisa McLaren Sterling Hgts MI F 5 12 1:00:23.0 2:48:36.1
4 745 Megan Adams Sterling Hgts MI F 6 18 1:01:42.4 3:50:18.6
5 746 Ashley Jackovich Sterling Hgts MI F 7 25 1:02:23.6 4:52:42.2

Team - Team Straughen Finish Position - 2


Team Score (places): 21 Team Score (times): 2:28:42.7


A.Grp Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 710 Jon Rock MacOmb MI M 2 2 35:25.1 35:25.1
2 737 Rick Straughen Shelby Twp MI M 2 4 36:09.3 1:11:34.4
3 782 Kyle Roeber Shelby Twp MI M 7 11 38:10.3 1:49:44.8
4 743 Joe Chmielewski Shelby Twp MI M 10 21 38:57.8 2:28:42.7
5 735 Scott Campbell Washington Township M 12 33 41:00.3 3:09:43.0

Team - Team Paruk Finish Position - 3


Team Score (places): 42 Team Score (times): 2:39:12.3


A.Grp Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 741 Andrew Cusmano MacOmb MI M 4 4 36:14.0 36:14.0
2 812 Stephen Glinski Warren MI M 6 10 37:16.9 1:13:30.9
3 809 Jonathan Paruk Hamtramck MI M 15 25 41:53.5 1:55:24.5
4 523 Jerahmeel Vedua MacOmb MI M 17 42 43:47.8 2:39:12.3

Team - Team Soave Finish Position - 4


Team Score (places): 80 Team Score (times): 3:22:55.0


A.Grp Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 813 Tom MacKey Clinton Township M M 16 16 42:05.3 42:05.3
2 828 Scott Desrosiers Sterling Heights M M 19 35 46:28.8 1:28:34.1
3 811 Ryan Soave Saint Clair Shores M 22 57 57:04.4 2:25:38.6
4 810 Elliot Slowiczek MacOmb MI M 23 80 57:16.3 3:22:55.0


River Bend Park, Shelby Twp., MI
Provided by Everal Race Management