Irish Jig

back to results

Mar. 20, 1999

Irish Jig
GRAND RAPIDS, MICHIGAN
Results Provided by Classic Race Management


**** Men's Overall Winner ****

1 1 Paul Aufdemberg, Redford (1) 14:48

*** Women's Overall Winner ***

1 1 Ann Stewart, Ann Arbor (33) 16:54

2155 registered runners ( 1329 men, 826 women) completed this year's race!

Group Finish Report

Men's 9 & Under 8 Finished

1 533 Niko Brown, Grand Rapids (613) 23:21
2 747 Sean Little, Otsego (909) 24:57
3 824 Clinton Mast, Hudsonville (1021) 25:31
4 1073 Robert Madden, Grand Rapids (1467) 28:02
5 1074 Adam Schutt, Alto (1468) 28:02
6 1304 Pat Walsh, Alto (2056) 35:23
7 1305 Regan Doyle, Alto (2057) 35:23
8 1325 Steven Ohman, Kent City (2127) 40:39

Women's 9 & Under 5 Finished

1 276 Chelsey Poindexter, Belmont (1224) 26:37
2 621 Stephanie Little, Otsego (1869) 31:25
3 671 Ellen Borgeld, Belmont (1939) 32:32
4 749 Karra Dykhouse, Holland (2052) 35:17
5 803 Tiffany Ohman, Kent City (2128) 40:56

Men's 10 to 14 43 Finished

1 78 Nick Capisciolto, Hudsonville (86) 18:02
2 171 David Cramer, Cedar Springs (189) 19:53
3 191 Dan Luce, Ravenna (212) 20:13
4 194 Don Hamilton, Rockford (215) 20:16
5 204 Nick Fisher, Grand Rapids (226) 20:20
6 268 Jake Rich, Holland (301) 21:00
7 304 David DeHaan, Grand Rapids (339) 21:20
8 319 Nathan Straathof, Fremont (355) 21:30
9 373 Michael Bosma, Wyoming (417) 22:06
10 386 Dylan Manion, Kentwood (432) 22:15
11 388 Andrew Sisson, Grand Rapids (434) 22:15
12 411 Matt Immink, Holland (463) 22:31
13 452 Alex Lares, Grandville (515) 22:46
14 549 Steve Nash, Spring Lake (633) 23:27
15 586 Kevin Blohm, Spring Lake (676) 23:45
16 608 Craig Vachon, Kentwood (712) 23:55
17 627 Nick Gowings, Grand Rapids (740) 24:02
18 649 Chris Poppema, Kentwood (774) 24:11
19 659 Aaron Barber, Grand Rapids (785) 24:16
20 680 Brandon VanKuiken, Allendale (818) 24:28
21 700 David Lemieur, Grand Rapids (848) 24:40
22 702 Bobby Edgcomb Jr, Rockford (851) 24:41
23 720 Joseph Stanton, Hudsonville (873) 24:48
24 757 Derek Welch, Grand Rapids (928) 25:02
25 764 Mike Dittmer, Ada (939) 25:07
26 770 Jonathan Fegel, Rockford (947) 25:09
27 797 Jason Essenburg, Grand Rapids (988) 25:22
28 802 Brian Cercek, Wyoming (993) 25:24
29 817 Scott Gumieny, Grand Rapids (1012) 25:29
30 863 Kyle Mervau, Grand Rapids (1087) 25:54
31 893 David Gaddy, Grand Rapids (1133) 26:12
32 897 Dustin Hall, Husdonville (1142) 26:14
33 938 Brian Jager, Zeeland (1209) 26:34
34 992 Nate Sherman, Otsego (1296) 26:59
35 1005 Taylor Otten, Grand Rapids (1321) 27:08
36 1117 Bryce Cooper, Caledonia (1560) 28:36
37 1186 Justin Pellot, Grand Rapids (1703) 29:48
38 1201 Michael Gumieny, Grand Rapids (1735) 30:03
39 1203 Drew Gingrich, Grand Rapids (1738) 30:04
40 1235 Douglas Manni, Grand Rapids (1829) 31:06
41 1258 Mark Immink, Holland (1897) 31:46
42 1289 Michael Byars Jr, Hudsonville (2006) 33:44
43 1298 Stephen Tarue, Grand Rapids (2030) 34:38

Women's 10 to 14 27 Finished

1 53 Krista Aslakson, Fremont (482) 22:36
2 54 Jennifer Rich, Holland (483) 22:36
3 58 Ashley Jamison, Rockford (494) 22:39
4 65 Jill Haagsma, Grand Rapids (542) 22:57
5 93 Sara Otto, Grandville (684) 23:47
6 198 Emily Hautamaki, Grand Rapids (1024) 25:33
7 284 Becca Raymor, Muskegon (1245) 26:44
8 305 Kathleen Ryan, Grand Rapids (1297) 26:59
9 343 Kelly Hogan, Grand Rapids (1379) 27:29
10 358 Kristen Sun, Ada (1403) 27:38
11 359 Kate Wilson, Middleville (1405) 27:39
12 375 Lindsey Kraay, Grand Rapids (1427) 27:47
13 405 Megan Downer, Walker (1485) 28:07
14 451 Alaina DeHaan, Hudsonville (1570) 28:40
15 453 Holly Greving, Grandville (1573) 28:42
16 482 Hillary Mullennix, Wyoming (1635) 29:07
17 499 Amanda Vickers, Whitehall (1665) 29:20
18 575 Kelly Dittmer, Ada (1795) 30:41
19 594 Kayle Fredrickson, Belmont (1825) 31:00
20 617 Jessica Bergakker, Grand Rapids (1862) 31:24
21 667 Emily Miner, Rockford (1933) 32:27
22 669 Samantha Gravelyn, Grand Rapids (1936) 32:31
23 736 Laura Matney, Walker (2034) 34:40
24 743 Michele Flickenger, Grand Rapids (2045)
35:00
25 787 Brittany Steensma, Hastings (2104) 37:54
26 791 Carmen Occhipinti, Grand Rapids (2109) 38:09
27 820 Michelle Manni, Grand Rapids (2148) 45:54

Men's 15 to 18 62 Finished

1 10 Ryan Hesselink, Freeport (10) 16:14
2 22 Tim Nichols, Sears (22) 16:42
3 25 Steve Sheffer, Muskegon (25) 16:45
4 27 Kristopher Koster, Grand Rapids (27) 16:46
5 31 Travis Clement, Byron Center (31) 16:50
6 33 David Haagsma, Grand Rapids (34) 16:57
7 53 Joshua Hulst, Zeeland (58) 17:32
8 57 Ted Hanes, Sand Lake (62) 17:40
9 70 Nick Liversedge, Ada (77) 17:54
10 75 Chris Post, Holland (83) 18:01
11 83 Tim Stapert, Grand Rapids (93) 18:15
12 89 Mark Carson, Hudsonville (101) 18:21
13 90 Andy Longcore, Rockford (102) 18:22
14 103 John Bottema, Grandville (115) 18:46
15 107 Scott Parrott, Zeeland (119) 18:54
16 115 Justin Wolf, Sunfield (127) 19:02
17 126 Robert Ross, Constantine (138) 19:11
18 132 Nicholas Furlong, Constantine (145) 19:18
19 136 Nik Iwaniw, Comstock Park (150) 19:24
20 137 Edward DeVries II, Grand Rapids (151) 19:24
21 144 David Koop, Grand Rapids (158) 19:28
22 153 Rich Stein, Dorr (167) 19:32
23 162 Chris Hoerter, Big Rapids (180) 19:44
24 179 Brent Alferink, Zeeland (197) 19:59
25 226 Ryan VanKuiken, Allendale (253) 20:33
26 244 Josh Levin, Grand Rapids (273) 20:49
27 251 Dave Wylie, Wyoming (281) 20:52
28 261 Josh Ulberg, Cedar Springs (293) 20:58
29 266 Daniel Molloy, Grand Rapids (299) 21:00
30 290 Philip Anderson, Perry (325) 21:14
31 309 Ted McCully, Grand Rapids (345) 21:23
32 360 Darren Leslie, Mason (402) 21:59
33 376 Donald Chaffee, Grand Rapids (421) 22:10
34 379 Kenny Pablo, Wyoming (424) 22:10
35 416 Craig Dykema, Byron Center (468) 22:32
36 448 Patrick Zambon, Grand Rapids (510) 22:45
37 529 Josh Palmer, Crystal Springs (607) 23:19
38 534 Aaron Randolph, Belding (614) 23:21
39 571 Adam Luneke, Spring Lk (657) 23:37
40 580 Christopher Wieringa, Spring Lake (667)
23:40
41 620 Jim VanStensel, Rockford (729) 23:59
42 623 John L Boom, Middleville (734) 24:00
43 626 Dan VanStensel, Rockford (739) 24:01
44 639 Trevor Carlson, West Olive (759) 24:06
45 670 Colin Kraay, Grand Rapids (802) 24:21
46 719 Nathan Kotechi, Fruitport (871) 24:47
47 746 Adam Paul, Ft Branch (908) 24:57
48 774 Paul Hayes, EGR (952) 25:11
49 779 Chad Peterson, Mason (959) 25:14
50 790 Ryan Brossean, Ont (976) 25:19
51 819 David Lincoln, Pierson (1014) 25:29
52 875 Brad Boersma, Grand Rapids (1105) 26:00
53 886 Michael Swinger, Comstock Park (1123) 26:07
54 907 Michael DeBraber, Grand Rapids (1156) 26:19
55 908 Grant Swinger, Comstock Park (1158) 26:20
56 1009 Adam Olszewski, Wyoming (1327) 27:10
57 1014 Matt Ewing, Byron Center (1334) 27:11
58 1046 William Uhl, Grand Rapids (1404) 27:38
59 1225 Kyle Hollemans, Kentwood (1806) 30:47
60 1262 Charles Wren, Brooklyn (1910) 31:59
61 1316 Ben Smith, Kalamazoo (2097) 37:28
62 1317 Brandon Dodds, Kentwood (2100) 37:43

Women's 15 to 18 51 Finished

1 15 Val Kunde, Caledonia (168) 19:32
2 16 Anne Zuelke, West Olive (174) 19:39
3 17 Danielle Quisenberry, Grand Rapids (176)
19:41
4 33 Jennifer Millis, Kentwood (296) 20:59
5 34 Melissa Quisenberry, Grand Rapids (311)
21:06
6 39 Shannon Antvelink, Caledonia (388) 21:51
7 40 Brooke Wierenga, Alto (390) 21:52
8 47 Tracy Diepuis, Ada (436) 22:17
9 48 Miriam Speyer, Grand Rapids (440) 22:18
10 52 Wendy Welch, Grand Rapids (458) 22:28
11 55 Leslie Buikema, Grandville (486) 22:37
12 61 Alison McDonnell, Rockford (504) 22:42
13 62 Kristin Gebhardt, Cedar Springs (505) 22:43
14 80 Erin Kelly, Kentwood (612) 23:20
15 83 Leah Roche, Casnovia (630) 23:26
16 90 Kelly Martin, Whitehall (675) 23:44
17 97 Kelly Johnson, Kent City (692) 23:50
18 115 Amy VanStensel, Rockford (742) 24:03
19 117 Anna Tattan, Zeeland (752) 24:06
20 129 Kim Teitsma, Grand Rapids (794) 24:19
21 133 Maureen Pflug, Ada (803) 24:21
22 155 Jessica Salatka, Grand Rapids (888) 24:53
23 165 Crystal Zuidema, Fremont (918) 24:59
24 185 Tessa Ohman, Cedar Springs (971) 25:17
25 202 Camille Medema, Grand Rapids (1031) 25:36
26 225 Katy Kossoris, Jenison (1088) 25:54
27 229 Shann Olney, Zeeland (1097) 25:56
28 232 Katie Lemieur, Grand Rapids (1110) 26:02
29 241 Tracy Bitely, Rockford (1134) 26:12
30 249 Nancy VanderJagt, Sparta (1153) 26:18
31 251 Allison Nash, Spring Lake (1161) 26:20
32 260 Laura Schneeberger, Constantine (1178) 26:26
33 277 Nikki Zamiara, Comstock Park (1227) 26:38
34 280 Courtney Shek, Allegan (1232) 26:40
35 286 Jennifer Gamsby, Grand Rapids (1247) 26:45
36 304 Katy Swaney, Grand Rapids (1295) 26:59
37 335 Sara Galey, Holland (1364) 27:24
38 431 Karly Greving, Grandville (1542) 28:30
39 446 Megan McCall, Grand Rapids (1565) 28:38
40 459 Chelsea Evans, Hastings (1582) 28:46
41 466 Laura Sun, Ada (1606) 28:54
42 468 Anne Crocker, Grand Rapids (1610) 28:57
43 471 Clare O'Grady, Ada (1617) 29:01
44 525 Audrey Westdorp, Grand Rapids (1718) 29:57
45 533 Krista Elling, Zeeland (1731) 30:02
46 550 Jennifer Bennett, Caledonia (1760) 30:15
47 590 Alyssa Carlson, West Olive (1819) 30:58
48 646 Nicole Cotela, Cedar springs (1906) 31:55
49 708 Amber Leonard, Webberville (1988) 33:18
50 718 Laurie Turmell, Walker (2007) 33:44
51 756 Lisa Fry, Grand Rapids (2061) 35:37

Men's 19 to 24 69 Finished

1 3 Mike Franko, Ann Arbor (3) 15:08
2 5 Geoffrey VanDragt, Grand Rapids (5) 15:14
3 6 Nathan Dorn, E Lansing (6) 15:15
4 8 Charles McLean, Muskegon (8) 15:56
5 9 Shaun Kozol, Muskegon (9) 16:06
6 13 Matt Bozung, Portland (13) 16:29
7 14 Robert Bouws, Grandville (14) 16:30
8 16 Douglas Boyer, Hudsonville (16) 16:31
9 21 James Minnema Jr, Walker (21) 16:41
10 28 Grant Lofdahl, Holland (28) 16:46
11 30 Dan Fishel, Allendale (30) 16:49
12 35 Paul Barrons, Grand Rapids (36) 16:58
13 38 Jon Purwin, Grand Rapids (40) 17:02
14 47 Joey Bertschinger, Grand Rapids (50) 17:18
15 51 Jordan Burgess, Byron Center (56) 17:30
16 52 Ben Swieringa, Kentwood (57) 17:30
17 60 Jeff Witbrodt, Wyoming (66) 17:42
18 91 Dave VanStensel, Grand Rapids (103) 18:23
19 92 Mike Cranmer, Macatawa (104) 18:24
20 108 Larry Smith, Hudsonville (120) 18:55
21 109 Aaron Zuelke, West Olive (121) 18:56
22 122 Garett Miles, Grand Rapids (134) 19:08
23 124 Charles Robert, Holland (136) 19:09
24 163 Mike Ball, Hudsonville (181) 19:46
25 175 Todd Toback, Grand Rapids (193) 19:56
26 221 Ryan Kelly, Grand Rapids (247) 20:29
27 239 Joshua Kwekel, Clarksville (268) 20:47
28 262 Nate Buikema, Grandville (294) 20:59
29 272 Jason Mettler, Grand Rapids (305) 21:01
30 273 Mike Everett, Jenison (306) 21:02
31 308 Chuck Stutes, Kentwood (344) 21:23
32 331 Matthew Timmer, Holland (368) 21:39
33 332 Ben Nystrom, Middleville (369) 21:39
34 358 Matt Lincoln, Grand Rapids (399) 21:56
35 374 N Michael Tuma, Grand Rapids (418) 22:07
36 391 Jon Kaemingk, Grand Rapids (438) 22:17
37 393 Chad Fessenden, N Muskegon (441) 22:18
38 412 Andrew Becker, Wyoming (464) 22:31
39 426 Geoffrey Gamsby, Southfield (478) 22:34
40 440 Ben Schaafsma, Grand Rapids (499) 22:41
41 445 David Manza, Grand Rapids (507) 22:44
42 449 Nate Bultman, Comstock pk (511) 22:45
43 483 Chad Meinke, Grand Rapids (548) 22:59
44 522 Dan Manza, Grand Rapids (599) 23:17
45 545 John Nawrocki, Coopersville (626) 23:24
46 597 John Farrell, Wyoming (695) 23:51
47 601 Josh Wolcott, Grand Rapids (701) 23:53
48 612 Scott Postma, Holland (717) 23:56
49 634 Steve Toner, Marion (750) 24:05
50 654 Chad Everts, Troy (780) 24:13
51 674 Josh Schueller, Grand Rapids (809) 24:25
52 696 Gregg Nash, Spring Lake (844) 24:38
53 728 Peter DeWitt, Grand Rapids (881) 24:51
54 795 Jeffrey Perez, Grand Rapids (985) 25:21
55 829 Trent Millard, Grandville (1029) 25:35
56 838 Edward Gumieny, Grand Rapids (1044) 25:40
57 848 Jason Marvin, Grandville (1062) 25:44
58 855 Ryan DeVries, Holland (1074) 25:48
59 979 Chad Klasko, Wyoming (1279) 26:52
60 1029 Bradley Taylor, Belding (1363) 27:24
61 1031 Timothy Hollern, Grand Rapids (1368) 27:26
62 1055 Tim Martin, South Haven (1434) 27:49
63 1056 Brian Winters, Hastings (1436) 27:50
64 1082 Bradley Bolton, Holland (1487) 28:08
65 1111 Ha Tran, Grand Rapids (1541) 28:30
66 1119 Jeff Nagy, Grand Rapids (1563) 28:37
67 1132 Steven Lemming, Cedar Springs (1595) 28:51
68 1137 Scott Brown, Holland (1601) 28:53
69 1238 Darrell Taylor, Belding (1839) 31:11

Women's 19 to 24 91 Finished

1 3 Betsy Haverkamp, Kentwood (44) 17:08
2 9 Andrea Lubberts, Grand Rapids (88) 18:05
3 22 Sara Stadt, Grand Rapids (223) 20:18
4 32 Carrie Carlson, NIles (291) 20:56
5 37 Michele Eisenlohr, Jenison (362) 21:36
6 42 Maigunn Kristensen, Grand Rapids (400) 21:58
7 43 Alison Wieber, Allendale (409) 22:03
8 46 Kristen Hulst, Hudsonville (428) 22:13
9 59 Tricia Raab, Grand Rapids (495) 22:39
10 63 Laura Less, Grand Rapids (513) 22:46
11 67 Jenna Kyser, Grand Rapids (556) 23:02
12 75 Katie Vartanian, Kalamazoo (581) 23:10
13 76 Tiffany Goeman, Byron Center (585) 23:12
14 77 Alison Woodman, Grand Rapids (593) 23:15
15 82 Wendy Baker, Jenison (629) 23:25
16 84 Karen Courtade, Belmont (631) 23:26
17 86 Jill Hofmann, Alto (651) 23:35
18 112 Jill Hirdes, Grand Rapids (736) 24:01
19 119 Jaclyn Ornee, Zeeland (755) 24:06
20 123 Janelle Markel, Kalamazoo (766) 24:09
21 126 Katheryn Huffman, Hudsonville (779) 24:13
22 130 Jessie Palazzolo, Grand Rapids (796) 24:19
23 141 Lara Plewka, Holland (822) 24:29
24 143 Sara Brenner, Grand Rapids (830) 24:32
25 146 Christin Weeda, Grand Rapids (836) 24:35
26 147 Jennifer Roskamp, Grand Rapids (838) 24:36
27 151 Erin Rogers, Fruitport (857) 24:44
28 154 Allison DeWys, Grand Rapids (886) 24:52
29 193 Elizabeth Ornee, Zeeland (998) 25:25
30 217 Lorrie Dryer, Kalamazoo (1070) 25:47
31 224 Jennifer Grevers, Alto (1084) 25:52
32 246 Renee Schueller, Grand Rapids (1145) 26:15
33 255 Tracy Hopkins, Kalamazoo (1172) 26:23
34 256 Julie Morrison, Grand Rapids (1173) 26:24
35 261 Heather DeZeeuw, Holland (1179) 26:26
36 275 Alisa Sauer, Grandville (1223) 26:37
37 302 Christy Hollemans, Kentwood (1287) 26:55
38 315 Rachael Wagner, Grand Rapids (1317) 27:06
39 334 Sarah Fox, Lowell (1362) 27:23
40 345 Rhiannon Popma, Grandville (1381) 27:29
41 354 Courtney Schiefler, Grand Rapids (1396)
27:35
42 360 Angela Nolan, Wyoming (1406) 27:40
43 361 Nikki Pahl, Grand Rapids (1407) 27:40
44 368 Valerie Twidell, Grand Rapids (1416) 27:44
45 369 Kristen Beitelshees, Saline (1418) 27:44
46 393 Michelle Gallery, Grand Rapids (1462) 27:58
47 411 Nicole Ball, Hudsonville (1500) 28:16
48 419 Amy Strassburger, Grand Rapids (1514) 28:22
49 427 Jennifer Mekkes, Wyoming (1532) 28:27
50 440 Cara Jansen, Grand Rapids (1553) 28:34
51 443 Mindy Viel, Grand Rapids (1557) 28:36
52 452 Chantil DeWitt, Grand Rapids (1571) 28:40
53 461 Courtney Elderdsveld, Wyoming (1586) 28:48
54 462 Kim Kidder, Holland (1587) 28:48
55 472 Jen Hoeksema, Grand Rapids (1619) 29:02
56 476 Shelby Wagner, Grandville (1626) 29:05
57 483 Heather LaMange, Kentwood (1636) 29:08
58 509 Patricia Deenik, Grand Rapids (1688) 29:37
59 512 Amy Gerkin, Grand Rapids (1696) 29:41
60 523 Amy Collea, Grand Rapids (1714) 29:55
61 527 Melissa Sullivan, Grand Rapids (1721) 29:59
62 528 Penelope Axe, Allegan (1722) 29:59
63 538 Michaele Bannow, Grand Ledge (1746) 30:10
64 541 Andra Olszewski, Grand Rapids (1749) 30:11
65 547 Erin Touw, Grand Rapids (1756) 30:14
66 549 Shelly Holstege, Allendale (1759) 30:15
67 562 Tara Porter, Grand Rapids (1777) 30:25
68 574 Sarah Slezak, Grand Rapids (1794) 30:41
69 593 Heather Gribble, Ionia (1823) 30:59
70 607 Kerri Ohren, Novi (1846) 31:18
71 612 Ryndee Wilson, Grand Rapids (1853) 31:22
72 615 Jennifer Hopkins, Grand Haven (1857) 31:22
73 623 Jenny Kossoris, Jenison (1871) 31:27
74 628 Melissa McCaw, Walker (1878) 31:30
75 631 Kristin Connolly, Grand Rapids (1882) 31:31
76 633 Rosalyn Risdon, Wyoming (1884) 31:35
77 650 Heather Ly, Jenison (1912) 32:01
78 652 Molly Mysliwiec, Byron Ctr (1914) 32:06
79 655 Tracey Ludwig, Allendale (1919) 32:10
80 687 Flora Gonzalez, Grand Rapids (1960) 32:53
81 701 Cindy Kruizenga, Grandville (1978) 33:06
82 714 Kristie Eynon, Grant (1997) 33:28
83 737 Laura Bainbridge, Wyoming (2037) 34:47
84 739 Venice Brown, Orleans (2040) 34:52
85 748 Stefanie Boone, Indianpolis (2051) 35:17
86 752 Sandra Granzo, Grand Rapids (2055) 35:20
87 755 Cass Lane, Wyoming (2060) 35:34
88 774 Rebecca Zuber, Grand Rapids (2084) 36:47
89 790 Joana Hinely, Grand Rapids (2108) 38:05
90 798 Angela Lange, Grandville (2121) 39:57
91 807 Elvia Gonzalez, Grand Rapids (2134) 41:34

Men's 25 to 29 159 Finished

1 4 Mathew Smith, Zeeland (4) 15:09
2 17 Doug Meyer, Grand Rapids (17) 16:33
3 40 Joe Cantwell, Allegan (42) 17:04
4 44 Kevin Sweeney, Rockford (47) 17:15
5 73 Sam Wilkinson, Middleville (81) 17:58
6 84 Dylan Wessman, Upper Arlington (94) 18:15
7 87 Brian Little, Battle Creek (99) 18:21
8 105 Jason Herpst, Kalamazoo (117) 18:51
9 130 Robert Williams, Greenville (143) 19:17
10 138 Jason Brautigam, Kalamazoo (152) 19:26
11 143 Kyle Strait, Holland (157) 19:28
12 145 Max Grengs, Grand Rapids (159) 19:28
13 146 Christopher Kaplan, Kentwood (160) 19:29
14 152 Nate Rousse, Traverse City (166) 19:32
15 156 Matthew Falk, Grand Rapids (171) 19:33
16 158 Mark Lubberts, Grand Rapids (173) 19:37
17 159 Andy Portinga, Grand Rapids (175) 19:39
18 165 Patrick Dillon, Kalamazoo (183) 19:47
19 174 Stephan Malherbe, Wyoming (192) 19:55
20 178 Steve Fetyko, Grand Rapids (196) 19:58
21 182 Erik Cliff, Grand Rapids (201) 20:02
22 195 Brian Walters, Zeeland (216) 20:16
23 201 Matt Targarett, Grand Rapids (222) 20:18
24 231 Jeff DeSchaaf, Holland (258) 20:39
25 234 Jason MacGregor, Zeeland (261) 20:43
26 237 Jason Banfield, Grand Rapids (265) 20:45
27 238 Mark Ondersma, Grand Rapids (266) 20:46
28 240 Chris Taylor, Grand Rapids (269) 20:48
29 254 Michael Bargiel, Grand Rapids (285) 20:53
30 270 Kevin Fite, Hudsonville (303) 21:01
31 271 Wayne Hilliker, Grand Rapids (304) 21:01
32 277 Joshua Reynolds, Grand Rapids (310) 21:05
33 299 Art Gonzales, Zeeland (334) 21:17
34 343 Robert Karel, Byron Center (381) 21:46
35 349 Cameron Hykes, Kentwood (387) 21:50
36 356 Darin DeHaan, Byron Center (397) 21:55
37 369 Edward Garma, Hudsonville (412) 22:05
38 382 Scott Anderson, Lowell (427) 22:12
39 390 Jonathan McCourt, Grand Rapids (437) 22:17
40 395 Tim Henne, Grand Rapids (443) 22:19
41 414 Jeff Gustinis, Walker (466) 22:32
42 415 Keith Caterino, Kentwood (467) 22:32
43 419 Lee Christensen, Rockford (471) 22:33
44 424 Jason White, Grand Rapids (476) 22:34
45 427 Tom Sykes, Grand Rapids (479) 22:35
46 430 Jim Everett, Grandville (484) 22:36
47 433 Curt Steinebach, Kentwood (488) 22:37
48 442 Mark Mensonides, Caledonia (501) 22:41
49 443 Darin Markosky, Wyoming (502) 22:42
50 462 Eric Nelson, Grand Rapids (525) 22:50
51 475 Steve Cavazos, Grand Rapids (539) 22:55
52 480 Jason Glanville, Grand Rapids (545) 22:58
53 484 Shayn Wallace, Portage (550) 22:59
54 500 Paul Clark, Grand Rapids (571) 23:08
55 508 Jason Nicolai, Kalamazoo (583) 23:11
56 511 Brian Mathis, Holland (587) 23:12
57 519 Todd Ritsema, Grand Rapids (596) 23:16
58 521 Jeff Remtema, Caledonia (598) 23:17
59 538 Josh Brinks, Grand Rapids (619) 23:22
60 540 Matthew Walsh, Zeeland (621) 23:23
61 550 David Mielke, Holland (634) 23:27
62 570 Jeff Mossel, Jenison (656) 23:36
63 572 Michael Long, Kentwood (658) 23:37
64 614 Greg Toole, Grand Rapids (720) 23:57
65 616 Robert Toole, Grand Rapids (722) 23:57
66 617 Robert Erickson, Alto (724) 23:58
67 618 Charles Jones II, Grandville (727) 23:59
68 631 Brain Staal, Dorr (747) 24:04
69 635 David Lopez, Grand Rapids (751) 24:06
70 648 Vernon Spears, Grand Rapids (773) 24:11
71 653 TJ Kusmierski, Hudsonville (778) 24:12
72 664 Wayne Mueller, Grand Rapids (792) 24:18
73 667 David Heilman, Grand Rapids (799) 24:20
74 669 Mark Theile, Comstock Park (801) 24:20
75 672 Thomas Gasser, Kentwood (806) 24:23
76 697 Jose Cerda, Kentwood (845) 24:38
77 698 Scott Keelean, Belmont (846) 24:39
78 703 Jim Sliter, Grand Haven (852) 24:41
79 705 Todd Hill, Hudsonville (854) 24:42
80 715 John Melton, Chicago (867) 24:46
81 717 Scott VanZanten, Kalamazoo (869) 24:47
82 721 Ethan Featherly, Kalamazoo (874) 24:48
83 725 Bill Elvey, Grand Rapids (878) 24:50
84 736 Jayson DeGraff, Grand Rapids (892) 24:54
85 742 Jamie Acord, Grandville (901) 24:56
86 766 Greg Lange, Comstock Park (941) 25:07
87 781 Erin Hoffmann, Grand Rapids (962) 25:15
88 784 Dan Hajec, Franklin (968) 25:17
89 791 Brent VanDyke, Byron Center (978) 25:19
90 793 Brad Velding, Byron Center (981) 25:20
91 800 John Caras, Kentwood (991) 25:23
92 811 Mariano Diaz Jr, Holland (1005) 25:27
93 815 Pete Richardson, Sparta (1010) 25:28
94 835 Mike Clark, Grand Rapids (1039) 25:39
95 841 Phil Bott, Grandville (1048) 25:41
96 842 Scott Hartmann, Kentwood (1050) 25:42
97 843 Jeffrey Brinks, Byron Center (1052) 25:42
98 845 James TenBrink, Wyoming (1055) 25:43
99 846 Steven Heim, Walker (1059) 25:44
100 852 Todd Tjoelker, Grand Rapids (1067) 25:47
101 859 Eric Joslyn, Grand Rapids (1080) 25:51
102 864 Adam Breit, Byron Ctr (1091) 25:55
103 869 Robert McCarty, Grand Rapids (1098) 25:57
104 895 Dan Feldpausch, Comstock Park (1137) 26:13
105 900 Timothy Reed, Lakeview (1147) 26:15
106 911 Rick Keesee, Kentwood (1162) 26:21
107 914 Todd Benson, Wyoming (1166) 26:21
108 915 Matthew Jeltema, Grand Rapids (1167) 26:22
109 918 Brian Hopkins, Kalamazoo (1174) 26:24
110 921 David Hurst, Rockford (1183) 26:27
111 922 David Walters, Hastings (1184) 26:27
112 931 Todd Monroe, Grand Rapids (1196) 26:31
113 942 Ken Caldwell, Wyoming (1214) 26:35
114 949 Chad Elmo, Wyoming (1225) 26:37
115 952 Jeff Readwin, Grand Rapids (1229) 26:39
116 974 John Wilcox, Portland (1268) 26:50
117 987 Mark Bourne, Muskegon (1289) 26:56
118 1003 Randy Small, Wyoming (1318) 27:07
119 1018 Matt Kuzma, Rockford (1345) 27:17
120 1020 Jay Romanowski, Grand Rapids (1348) 27:18
121 1032 James Manning, Wyoming (1371) 27:27
122 1034 John Leister, Walker (1375) 27:28
123 1045 Luke Wyckoff, Grand Rapids (1402) 27:38
124 1050 Gary Whiteman, Wyoming (1419) 27:45
125 1053 Scott Soule, Cedar Springs (1429) 27:47
126 1060 Mark McCann, Belmont (1442) 27:52
127 1068 David Zeemering, Grand Rapids (1458) 27:57
128 1069 J Carmen Almanza, Grand Rapids (1459) 27:57
129 1071 Dale Selvius, Grand Rapids (1464) 28:00
130 1087 Chris Wolfer, Rockford (1494) 28:11
131 1090 Matthew Davison, Lowell (1502) 28:17
132 1113 Eric Rantanen, Spring Lake (1547) 28:32
133 1121 Brett Walquist, Grand Rapids (1576) 28:44
134 1130 Chester Gray, Hudsonville (1593) 28:50
135 1131 Matt Blok, Kentwood (1594) 28:50
136 1146 Eric Good, Grand Rapids (1615) 29:00
137 1147 Mike Lane, Lowell (1618) 29:02
138 1156 Jake Martin, Howard City (1640) 29:09
139 1159 John Deroshia, Grand Rapids (1645) 29:12
140 1162 Doug Bouws, Grand Rapids (1654) 29:15
141 1166 Jeffrey Gilbert, Zeeland (1664) 29:20
142 1171 Elias Cabral, Kentwood (1672) 29:25
143 1172 Jay Rosloniec, Ada (1673) 29:25
144 1177 Benjamin Eavey, Grand Rapids (1683) 29:34
145 1187 John Doyle, Grand Rapids (1704) 29:49
146 1188 Rob Allen, Wyoming (1705) 29:50
147 1207 Jack Branham, Wyoming (1744) 30:07
148 1226 Manny Robles, Grand Rapids (1809) 30:49
149 1236 Daniel Bentley, Wyoming (1837) 31:09
150 1237 Keith Syrba, Grand Rapids (1838) 31:09
151 1242 Timothy Hopkins, Grand Haven (1855) 31:22
152 1245 Don Szubinski, Caledonia (1861) 31:24
153 1246 Eric Noonan, Grand Rapids (1865) 31:24
154 1249 Terry VanderMolen, Wyoming (1873) 31:27
155 1253 Eric Hughes, Grand Rapids (1889) 31:36
156 1261 Martin Lambrecht, Holland (1908) 31:56
157 1271 Steve Broekema, Grand Rapids (1952) 32:45
158 1286 Bill Nelson, Cedar Springs (2002) 33:33
159 1321 Carl Green, Grand Rapids (2116) 39:21

Women's 25 to 29 143 Finished

1 4 Janet Boldrey, Hastings (51) 17:20
2 6 Lori Stich, Stanwood (64) 17:41
3 8 Amy Wing, Grand Rapids (78) 17:55
4 11 Catherine Herne, Ann Arbor (95) 18:17
5 21 Sharon Becker, Fowler (209) 20:10
6 24 Penny Rathburn, Kalamazoo (232) 20:21
7 27 Traci Smith, Holland (249) 20:30
8 28 Teri Sweeney, Rockford (262) 20:44
9 29 Margaret Merkel, Grand Rapids (267) 20:47
10 31 Andrea Collins, Ada (284) 20:53
11 41 Emily VanderLaan, Grand Rapids (391) 21:52
12 49 Christie Galvin, Chicago (449) 22:22
13 51 Elizabeth Vandezande, Grand Rapids (452)
22:23
14 66 Kristie Schaab, Jenison (549) 22:59
15 68 Kristin Ferro, EGR (560) 23:03
16 70 Carrie Goodrich, Whitehall (569) 23:07
17 73 Frances Bruischart, Holland (578) 23:10
18 85 Shawnda Garcia, Holland (642) 23:31
19 87 Kristi Elwart, Grandville (663) 23:39
20 91 Nicole McCarron, Grand Rapids (677) 23:45
21 95 Catherine Mish, Grandville (688) 23:49
22 101 Heidi Mueller, Grand Rapids (702) 23:54
23 106 Jodi Tietjens, Grand Rapids (719) 23:57
24 109 Linda Hoekwater, Cedar Springs (726) 23:58
25 120 Lorraine Brys, Grand Rapids (757) 24:06
26 122 Margaret Wilson, Kalamazoo (764) 24:07
27 125 Leigh Murray, Grand Rapids (772) 24:11
28 132 Tammy Phillips, Holland (798) 24:20
29 134 Leslie Dryer, Kentwood (805) 24:23
30 135 Sheila Venhuizen, Grand Rapids (808) 24:24
31 137 Tonya Orr, Allegan (813) 24:26
32 138 Alexandra Riutta, Lansing (817) 24:28
33 152 Wynne Martin, Grand Haven (865) 24:46
34 153 Kelley Travis, Grand Rapids (872) 24:47
35 160 Clare Portinga, Grand Rapids (903) 24:56
36 164 Christine Hughes, Grand Rapids (913) 24:58
37 167 Julie Fischer, Kalamazoo (922) 25:00
38 170 Melinda Hare, Hastings (926) 25:01
39 174 Andrea McMahon, Kentwood (934) 25:05
40 175 Beth Polyak, Grand Rapids (935) 25:06
41 181 Amy TownBishop, Grand Rapids (960) 25:14
42 187 Tracey Gordon, Comstock Park (977) 25:19
43 190 Shannon Moran, Franklin (983) 25:21
44 195 Marci Bultemeier, Grand Rapids (1009) 25:28
45 201 Bernadette Gerke, Belmont (1030) 25:35
46 206 Dawn Van Appel, Wyoming (1043) 25:40
47 207 Heather Kellogg, Plainwell (1045) 25:41
48 218 Amy Melton, Chicago (1071) 25:47
49 219 Deborah Clark, Grand Haven (1073) 25:48
50 220 Amy Reitz, Kentwood (1077) 25:49
51 222 Deanna Goerge, Kentwood (1081) 25:51
52 247 Jeanne Lilligan, Grand Rapids (1146) 26:15
53 259 Trina-Iris Harris, Grand Rapids (1177) 26:25
54 267 Katie Helmer, Muskegon (1198) 26:31
55 269 Kary Lenkiewicz, Grand Rapids (1202) 26:32
56 270 Jodi Alvesteffer, Grand Rapids (1206) 26:33
57 278 Erin Hurst, Rockford (1230) 26:39
58 283 Mary Wendell, Grand Rapids (1242) 26:43
59 287 Cari Eurick, Grand Rapids (1248) 26:45
60 299 June Kuiper, Grandville (1276) 26:51
61 307 Deanna Alfredo, Grand Rapids (1301) 27:00
62 311 Treasure Wright, Grand Rapids (1311) 27:04
63 313 Tammi Brummel, Holland (1315) 27:05
64 314 Erin Hoffman, Grand Rapids (1316) 27:06
65 316 Jennifer Lappinga, Grand Rapids (1319) 27:07
66 324 Tracy Wright, Grand Rapids (1340) 27:13
67 330 Janet Romanowski, Grand Rapids (1350) 27:18
68 340 Leslie VerHeul, Grand Rapids (1372) 27:27
69 350 Sandra Perez, Grand Rapids (1388) 27:32
70 355 Katrina Ferguson, Comstock Park (1397) 27:36
71 356 Christine Stepleton, Comstock Park (1399)
27:36
72 381 Sarah Monroe, Grand Rapids (1439) 27:51
73 383 Jodie Hallberg, Grand Rapids (1444) 27:52
74 386 Ginny Korte, Grand Rapids (1448) 27:54
75 395 Jennifer Gamez, Grand Rapids (1470) 28:03
76 399 Julie Bevius, Grand Rapids (1475) 28:04
77 400 Julie Yunker, Kalamazoo (1476) 28:04
78 403 Heather Lobbezoo, Grand Rapids (1480) 28:06
79 404 Andrea Schmidt, Otsego (1484) 28:07
80 410 Londa Alderink, Zeeland (1497) 28:14
81 413 Michelle Burdsal, Comstock Park (1503) 28:18
82 417 Noelia Altamira, Holland (1512) 28:21
83 420 Melanie Schiele, Wyoming (1517) 28:23
84 421 Neely Forbes, Comstock Park (1518) 28:23
85 422 Victoria Pulaski, Wyoming (1523) 28:25
86 430 Cale Emmerich, Portage (1540) 28:30
87 434 Shelly Elmo, Wyoming (1546) 28:31
88 436 Kelly Burke, Grand Rapids (1549) 28:33
89 439 Sheri Schoonveld, Grand Rapids (1552) 28:34
90 450 Heather Dyke, Grand Haven (1569) 28:40
91 454 Gerry Walquist, Comstock Park (1574) 28:43
92 455 Cherie DeBoer, Grand Rapids (1575) 28:43
93 464 Janice Fookes, Grandville (1600) 28:53
94 465 Kris Johnson, Byron Center (1605) 28:54
95 467 Heather Gemmen, Grand Rapids (1607) 28:55
96 474 Kristi WagnerVillemure, Holland (1622) 29:03
97 493 Susan Vlietstra, Grand Rapids (1656) 29:16
98 504 Jennifer Hayes, Walker (1679) 29:32
99 514 Janette Steffens, Grand Rapids (1698) 29:45
100 516 Kim Hall, Grand Rapids (1700) 29:46
101 546 Sheri Meyer, Grand Rapids (1755) 30:14
102 559 Colleen Keller, Walker (1771) 30:20
103 561 Marsha Aerts, Wyoming (1776) 30:25
104 584 Carol Sorenson, South Haven (1810) 30:49
105 596 Tammy Braman, Belding (1831) 31:07
106 598 Anna TenHarmsel, Kentwood (1833) 31:07
107 600 Jacque Perrin, Grand Rapids (1835) 31:08
108 601 Gretchen Lloyd, Grand Rapids (1836) 31:08
109 605 Kristen Zoetewey, Grand Rapids (1844) 31:17
110 606 Terri Raimondo, Allendale (1845) 31:17
111 608 Amy Heathfield, Marne (1847) 31:18
112 613 Alicia Rytlewski, Grand Rapids (1854) 31:22
113 616 Noelle Gillies, Kentwood (1858) 31:23
114 620 Monica Noonan, Grand Rapids (1867) 31:25
115 627 Cynthia Lopez, Grand Rapids (1877) 31:30
116 629 Jennifer Driscoll, Allendale (1880) 31:30
117 632 Margarite Bauza, Grand Rapids (1883) 31:32
118 642 Kristin Doornbos, Grand Rapids (1901) 31:49
119 645 Kim Peterson, Sparta (1905) 31:54
120 647 Collotte Staal, Dorr (1907) 31:55
121 648 Marnie Conklin, Byron Ctr (1909) 31:58
122 656 Tracy Winters, Muskegon (1920) 32:13
123 658 Pamela Farrer, Grand Rapids (1922) 32:15
124 664 Kristin Ellis, Grand Rapids (1930) 32:24
125 676 Shanelle Elzinga, Kentwood (1945) 32:37
126 680 Shanda Heilman, Grand Rapids (1950) 32:42
127 688 April Brown, Kentwood (1962) 32:54
128 699 Jamie Herdegen, Grand Rapids (1976) 33:05
129 705 Misty Brink, Allegan (1985) 33:13
130 707 Dawn Marciniak, Otsego (1987) 33:18
131 709 Shalon Davis, Wyoming (1990) 33:19
132 716 Mary Triesenberg, Grand Rapids (2000) 33:32
133 717 Heather Nelson, Cedar Springs (2005) 33:39
134 724 Missy Ruud, Muskegon (2015) 34:09
135 730 Debra Hobson, Hudsonville (2027) 34:33
136 735 Kendra Decker, Grand Rapids (2033) 34:40
137 759 Alice Grieser, Clarksville (2065) 35:51
138 775 Jennifer Wiarda, Grand Rapids (2086) 36:54
139 785 Mindy Whiteside, Grand Rapids (2102) 37:50
140 792 Kerrie DeVries, Omaha (2111) 38:14
141 794 Mary Jo Gunckel, Sparta (2114) 38:25
142 795 Norma Andrews, Wyoming (2115) 39:09
143 812 Darcy Toole, Grand Rapids (2140) 43:29

Men's 30 to 34 175 Finished

1 1 Paul Aufdemberg, Redford (1) 14:48
2 2 Brad Kirk, Portage (2) 14:50
3 15 Todd Hendrix, Fremont (15) 16:30
4 18 Kevin Miller, Waylan (18) 16:33
5 23 Jon Manion, Kentwood (23) 16:42
6 24 Craig Malmstrom, Rockford (24) 16:42
7 37 Craig Kingma, Jenison (39) 17:00
8 41 Rick Admiraal, Zeeland (43) 17:04
9 46 Brian Knapp, Grand Rapids (49) 17:17
10 63 Matt Paganelli, Rockford (69) 17:45
11 74 Michael Richmond, Lansing (82) 17:59
12 77 Kurt Clark, Grand Rapids (85) 18:02
13 79 Rich Hentemann, Grand Haven (87) 18:03
14 81 Paul Curran, Grand Rapids (91) 18:10
15 98 Tom Carrick, Grand Rapids (110) 18:37
16 111 Kevin Burns, Grand Rapids (123) 19:00
17 150 Fred Milanowski, Grand Rapids (164) 19:31
18 154 Robert Dornbos, Hudsonville (169) 19:32
19 160 Dwayne Masselink, Grand Rapids (178) 19:42
20 167 J Lindsey Dood, Grand Rapids (185) 19:48
21 168 Gerald Lykms, Grand Rapids (186) 19:48
22 173 Patrick Mohney, Grand Rapids (191) 19:55
23 183 Jonathan Curtiss, Comstock Park (202) 20:03
24 187 Jeffery Tercheck, Kentwood (206) 20:07
25 188 Mike Despres, Grand Rapids (207) 20:09
26 200 Ravichandra Balarajy, Grand Rapids (221)
20:17
27 206 Tom Linck, Grand Rapids (228) 20:21
28 212 Jim Smith, Kentwood (237) 20:25
29 214 Martin Comden, Rockford (240) 20:27
30 224 Kurt VanAppledorn, Holland (251) 20:30
31 232 Michael Lacy, Holland (259) 20:40
32 243 Jim Weaver, Grand Rapids (272) 20:49
33 246 Jeff Conzelmann, Rockford (275) 20:50
34 252 Tom Cannon, Grand Rapids (282) 20:53
35 255 Jeffrey Baker, Grand Rapids (286) 20:54
36 257 Greg Zorovich, Grand Rapids (288) 20:55
37 258 Ronald Thompson, Grand Rapids (289) 20:55
38 260 Richard Grant, Walker (292) 20:56
39 284 David VanderMolen, Grand Rapids (318) 21:11
40 287 John Tanner, Lakeview (322) 21:13
41 288 Ray VanderKooi, Grand Rapids (323) 21:13
42 289 Randy Letts, Hudsonville (324) 21:13
43 310 Bob Gee, Muskegon (346) 21:23
44 314 Kevin Taylor, Alto (350) 21:26
45 316 Marc Zuiderveen, Hudsonville (352) 21:28
46 321 Bob Storrer, Walker (357) 21:31
47 323 Michael Zimmer, Belmont (359) 21:32
48 339 Jerry Brownell, Grand Rapids (377) 21:44
49 341 David Bevins, Grand Rapids (379) 21:46
50 351 Thomas Klaver, Grand Rapids (392) 21:53
51 357 Luke Kelly, Kentwood (398) 21:55
52 368 Tim Christensen, Wyoming (411) 22:04
53 385 Ryan White, Kentwood (431) 22:14
54 403 Robert Walters Jr, Walker (454) 22:25
55 406 Richard Kalkman, Holland (457) 22:26
56 413 Wayne Roberts, Blacksburg (465) 22:31
57 417 Edward Lobbezoo, Grand Rapids (469) 22:32
58 418 Mike O'Reilly, Jackson (470) 22:33
59 423 Scot Ursum, Kentwood (475) 22:34
60 436 Michael Voevodsky, Caledonia (493) 22:39
61 441 David Trudgeon, Grand Rapids (500) 22:41
62 450 Alan Garcia, Hudsonville (512) 22:45
63 453 Jeff Duprey, Kentwood (516) 22:46
64 455 Terry Sanford, Grand Rapids (518) 22:48
65 465 Benjamin Ritter, Wyoming (528) 22:51
66 472 Michael VanderKlipp, Grand Rapids (535)
22:53
67 476 Jose DelValle, Holland (540) 22:56
68 487 Lee Rabe, Kalamazoo (553) 23:01
69 488 Max Wolfgang, Wyoming (554) 23:01
70 502 Phil Niekerk, Grand Rapids (573) 23:08
71 504 Rod VanderLaan, Grand Rapids (576) 23:09
72 510 Jack Chance, Allegan (586) 23:12
73 513 Steve Boer, Grand Rapids (589) 23:13
74 524 Paul McCarthy, Grand Rapids (601) 23:17
75 530 Dean Weist, Grand Rapids (609) 23:19
76 532 Greg Peters, New Hudson (611) 23:20
77 537 Dan Hoekstra, Rockford (618) 23:22
78 546 Paul Blauwiekel, Grand Rapids (627) 23:25
79 560 Scott Anderson, Belding (645) 23:31
80 561 Kevin Kremer, Holland (646) 23:32
81 574 Joel Ombry, Rockford (660) 23:38
82 592 Steven Gleason, Belmont (686) 23:48
83 604 Steve Roegge, Grand Rapids (705) 23:54
84 625 Kirk Sorenson, Grand Rapids (737) 24:01
85 632 Bill Weirick, Benton Harbor (748) 24:04
86 658 Kim Reamer, Grand Rapids (784) 24:15
87 662 Lou Botma, Walker (790) 24:17
88 663 Kent Kehler, Wyoming (791) 24:17
89 673 Mark Wybenga, Grand Rapids (807) 24:23
90 679 Jim Junewick, Grand Rapids (816) 24:27
91 681 Casey Spielmaker, Grand Rapids (821) 24:29
92 682 Douglas Robison, Grand Rapids (823) 24:29
93 693 Todd Paynich, Grand Rapids (840) 24:36
94 699 Richard Mondoux, Grand Rapids (847) 24:39
95 711 David Goodrich, Whitehall (862) 24:45
96 713 Don Sawyer, Grandville (864) 24:45
97 716 Gary Stoutenburg, Grandville (868) 24:46
98 722 Christopher Bueche, Comstock Park (875)
24:48
99 723 Darryl DeBruin, Grand Rapids (876) 24:49
100 730 Tim Sheridan, Grand Rapids (883) 24:51
101 734 Bryan Giem, Cedar Springs (889) 24:53
102 735 Blaine Vortman, Grand Rapids (891) 24:54
103 743 Brian Tierney, Grand Rapids (902) 24:56
104 748 Tyler Korfhage, Walker (911) 24:58
105 760 Louis Strecker, Grand Rapids (933) 25:04
106 763 Blair Diamond, Lowell (938) 25:06
107 771 Gregory Zeffero, Fenton (948) 25:10
108 772 Greg Hajec, Fenton (949) 25:10
109 773 Thomas Benjamin, Grandville (950) 25:10
110 775 Brian Klooster, Jenison (953) 25:11
111 778 Ed Schindorf, Grand Rapids (958) 25:14
112 780 Steve Shamery, Hudsonville (961) 25:15
113 794 David Michnal, Grand Rapids (984) 25:21
114 799 Edward Aboufadel, Walker (990) 25:23
115 805 Ron Alvesteffer, Grand Rapids (997) 25:25
116 809 Adam Thayer, Zeeland (1003) 25:27
117 822 Jimm Barszewski, Grand Rapids (1017) 25:30
118 823 Craig Kreykes, Grandville (1020) 25:31
119 828 Jim Phillips, Hazel Park (1028) 25:33
120 830 Michael VanSchelven, Grand Haven (1033)
25:36
121 840 Ross Timmerman, Jenison (1047) 25:41
122 856 Tom Merkel, Grand Rapids (1075) 25:48
123 868 Robert Pawloski, Comstock Park (1096) 25:56
124 870 James DePree, Grand Rapids (1100) 25:57
125 874 Sean Hall, Byron Center (1104) 25:59
126 876 David Becker, Holland (1107) 26:01
127 881 Bob Groenleer, Grandville (1116) 26:04
128 882 Steven Peterson, Rockford (1117) 26:04
129 899 Brian Lawson, Grand Rapids (1144) 26:15
130 903 Patrick Putz, Grand Rapids (1151) 26:17
131 934 Tim Sturcz, Grandville (1203) 26:33
132 936 Paul Southard, Kentwood (1205) 26:33
133 944 Dan Sytsma, Grand Rapids (1217) 26:36
134 946 James Gomez, Grand Rapids (1219) 26:36
135 948 Stephen MacBride, Byron Center (1222) 26:37
136 954 Brian Groendyk, Grandville (1235) 26:41
137 958 David Hupp II, Caledonia (1240) 26:43
138 959 Randy Dukes, Grand Rapids (1241) 26:43
139 962 Joseph Hollomon, Grand Rapids (1249) 26:45
140 963 Brian Curtis, Zeeland (1250) 26:45
141 973 Dean Bradfield, Wyoming (1266) 26:49
142 975 Doug Doyle, Grand Rapids (1269) 26:50
143 978 Michael Wodarek, Grand Rapids (1277) 26:52
144 994 Richard Socall, Rockford (1299) 27:00
145 1002 Brian Greenwald, Grand Rapids (1313) 27:05
146 1011 Roger Whitford, Grand Rapids (1331) 27:10
147 1033 Marc Rabitoy, Wyoming (1374) 27:28
148 1037 Mike Bos, Holland (1385) 27:31
149 1057 Joe Reidt, Grand Rapids (1437) 27:51
150 1061 Paul Haney, Wayland (1443) 27:52
151 1072 Steven Challa, Grand Rapids (1466) 28:02
152 1078 Kevin Alderink, Zeeland (1481) 28:06
153 1081 John Rothwell, Grand Rapids (1486) 28:07
154 1084 Kendall Hewitt, Grand Rapids (1489) 28:09
155 1094 Ken Bauer, Grand Rapids (1510) 28:21
156 1100 Dale Wine, Holland (1521) 28:25
157 1104 John Heathfield, Marne (1528) 28:26
158 1105 Paul Harrington, Walker (1531) 28:27
159 1107 Roger J Barr, Wyoming (1535) 28:28
160 1144 Karl Butterer, Grand Rapids (1612) 28:57
161 1151 Scott Butz, Grandville (1632) 29:07
162 1169 Mark Friar, Hudsonville (1668) 29:23
163 1175 L James Overholser, Portage (1678) 29:32
164 1178 Thomas Sikkema, Grandville (1684) 29:35
165 1195 Damon Wade, Caledonia (1724) 30:01
166 1211 Steve Nawrocki, Walker (1762) 30:16
167 1215 Jon BrownLarsen, Grand Rapids (1774) 30:22
168 1216 Brad Gale, Kentwood (1782) 30:30
169 1229 Craig Hunsinger, Grand Rapids (1817) 30:57
170 1254 Jack VanArtsen Jr, Grand Rapids (1891) 31:37
171 1257 David Larsen, Grand Rapids (1896) 31:46
172 1288 James Gillispie, Sand Lake (2004) 33:38
173 1292 Randy McClary, Kentwood (2017) 34:15
174 1303 Michael Byars Sr, Hudsonville (2047) 35:03
175 1319 Colin Zehr, Grand Rapids (2110) 38:10

Women's 30 to 34 130 Finished

1 2 Jenny Goodpaster, Holland (37) 16:58
2 7 Diane DeBoer-Bunn, Grand Rapids (70) 17:46
3 35 Noreen Duba, Grand Rapids (320) 21:12
4 44 Jill Evers-bowers, Kent City (414) 22:05
5 45 Julia Poindexter, Belmont (420) 22:08
6 56 Karen Barber, Middleville (489) 22:38
7 72 Christi O'Reilly, Jackson (574) 23:09
8 78 Christine Leon, Grand Rapids (604) 23:18
9 98 Heidi Bloom, Grand Rapids (693) 23:50
10 103 Kym Matthews, Jenison (709) 23:55
11 124 Melissa DuBuis, Jenison (768) 24:09
12 139 Marty Phelps, Cedar Springs (819) 24:28
13 150 Kari Denman, Rockford (855) 24:43
14 159 Heidi Tierney, Grand Rapids (900) 24:56
15 161 Bev Seymour, Grand Rapids (905) 24:57
16 162 Barb Palsrok, Kentwood (907) 24:57
17 169 Kris Caterino, Kentwood (924) 25:01
18 171 Stephanie Bosman, Grand Rapids (927) 25:02
19 177 Christine DiMaria, Grand Rapids (944) 25:08
20 184 Judithanne Smith, Sand Lake (967) 25:16
21 188 Kelly Linton, Kalamazoo (979) 25:20
22 194 Barbara Gravelyn, Grand Rapids (1000) 25:26
23 199 Shari Reinholt, Grand Rapids (1025) 25:33
24 200 Sarah McKay, Berkley (1027) 25:33
25 203 Susan Timmerman, Jenison (1032) 25:36
26 205 Toni Mekkes, Wyoming (1042) 25:40
27 209 Cathy Vredegood, Grandville (1051) 25:42
28 211 Monica Belrose, Ada (1056) 25:43
29 228 Patricia Matthews, Grand Rapids (1095) 25:56
30 234 Lisa Nawrocki, Walker (1112) 26:03
31 236 Mardell Olsen, Grand Rapids (1120) 26:05
32 237 Caroline BreaultCannon, Grand Rapids (1121)
26:06
33 240 Nancy Haynes, Grand Rapids (1132) 26:11
34 242 Jill McIntyre, Allendale (1136) 26:13
35 248 Sheila Bowen, Grand Rapids (1148) 26:16
36 250 Susan Bradley, Grand Rapids (1157) 26:19
37 257 Nellie Kooistra, Grand Rapids (1175) 26:25
38 264 Joyce Bouwma, Grand Rapids (1188) 26:28
39 266 Emi Conroy, Rockford (1197) 26:31
40 268 Laura Borst, Grand Rapids (1199) 26:32
41 272 Tamara Ulrey, Kentwood (1211) 26:35
42 273 Rachelle Stokes, Allendale (1215) 26:36
43 281 Shari Sheler, Grand Rapids (1234) 26:41
44 285 Katie Peterson, Grand Rapids (1246) 26:45
45 290 Kern Korte, Grand Rapids (1256) 26:47
46 294 Shelly Pleger, Grand Rapids (1267) 26:49
47 300 Jean Wodarek, Grand Rapids (1278) 26:52
48 327 Debora Russell, Allegan (1344) 27:16
49 332 Pamela Achtyes, Grandville (1355) 27:21
50 336 Rhonda Signs, Greenville (1366) 27:25
51 337 Karen Rothenberger, Fruitport (1367) 27:26
52 342 Elly Bainbridge, Wyoming (1376) 27:28
53 346 Kim Bos, Holland (1382) 27:29
54 370 Nancy Shine, Grand Rapids (1422) 27:46
55 377 Pat Ebbers, Zeeland (1430) 27:48
56 394 Marjori Cantwell, Allegan (1465) 28:01
57 412 Cindy DeBoer, Grand Rapids (1501) 28:17
58 423 Cathy Carr, Dearborn (1525) 28:25
59 424 Kate Groendyk, Grandville (1527) 28:26
60 428 Wendy Harrington, Walker (1533) 28:27
61 435 Bethanie Pollock, Lowell (1548) 28:32
62 442 MaryJo Coleman, BC (1555) 28:35
63 447 Maureen Bradley, Grand Rapids (1566) 28:38
64 458 Cindy Monroe, Wyoming (1581) 28:45
65 460 Rebecca Wierda, Grandville (1585) 28:47
66 494 Sherri Meyer, Jenison (1657) 29:16
67 501 Ana Aleman-Putman, Grand Rapids (1671) 29:24
68 502 Kris Crimp, Grand Rapids (1674) 29:25
69 513 Kelli Thompson, Grand Rapids (1697) 29:45
70 515 Laurie Ebels, Holland (1699) 29:45
71 521 Paula Chilote, Grand Rapids (1712) 29:54
72 524 Barbara Kurti, Grandville (1715) 29:55
73 530 Yolanda Saucedo, Grandville (1727) 30:01
74 532 Anne Chadwick, Byron Center (1729) 30:02
75 537 Belinda Lenneman, Lowell (1743) 30:07
76 545 Deborah Geyman, Scotts (1754) 30:13
77 554 Wendy Taylor, Grand Rapids (1766) 30:16
78 557 Sandy Brunett, Grand Rapids (1769) 30:18
79 558 Kelly Venhuizen, Grand Rapids (1770) 30:20
80 563 Cindi LaMar, Wyoming (1778) 30:26
81 567 Elizabeth Kurth, Kentwood (1783) 30:32
82 569 Joy Baranoski, Walker (1787) 30:35
83 570 Sally Scripps, Grand Rapids (1789) 30:37
84 573 Cynthia Kulak, Cedar Springs (1793) 30:41
85 577 Cheryl Griffioen, Grand Rapids (1799) 30:42
86 578 Cindi Medendorp, Grand Rapids (1800) 30:43
87 582 Christine Putz, Grand Rapids (1807) 30:48
88 583 Joy Livingston, Plainwell (1808) 30:48
89 586 Colleen Boland, Grand Rapids (1814) 30:54
90 591 Michelle Wright, Rodney (1820) 30:59
91 597 Betsy Lobdell, Grand Haven (1832) 31:07
92 604 Lori Wallace, South Haven (1843) 31:16
93 611 Stephanie Kehler, Wyoming (1852) 31:21
94 614 Joelle Engle, Otsego (1856) 31:22
95 622 Renee Richmond, Grand Rapids (1870) 31:26
96 630 Dawn Bearden, Wyoming (1881) 31:30
97 636 Nancy Bartholomy, Rockford (1888) 31:36
98 639 Lori Schurr, South Haven (1893) 31:38
99 640 Connie Selvius, Grand Rapids (1898) 31:47
100 641 Rhonda Kacos, Grand Rapids (1899) 31:47
101 643 Micki McCarthy, Grand Rapids (1903) 31:51
102 644 MaryAnne Smith, Sand Lake (1904) 31:54
103 662 Kim Swiger, Kentwood (1928) 32:20
104 663 Regina Salmi, Grand Rapids (1929) 32:23
105 665 Gloria Lipski, Grand Rapids (1931) 32:26
106 670 Valeri Lawson, Grand Rapids (1937) 32:31
107 673 Dawn Cluchey, Grand Rapids (1941) 32:35
108 674 Lori Borgeld, Belmont (1943) 32:36
109 678 Erica WestbrksJemison, Grand Rapids (1948)
32:40
110 679 Lisa Beuschel, Sparta (1949) 32:42
111 681 Jenn Coffman, Rockford (1951) 32:42
112 685 Pam Lamse, Grand Rapids (1958) 32:51
113 690 Pam Hetchler, Grand Rapids (1965) 32:56
114 694 Shawn Doyle, Grand Rapids (1971) 33:00
115 698 Michelle Smith, Grand Rapids (1975) 33:04
116 731 Tamara Jarosch, Grand Rapids (2028) 34:35
117 738 Alyson Shachter, Grand Rapids (2039) 34:50
118 744 Marie Byars, Hudsonville (2046) 35:03
119 750 Cathy Dykhouse, Holland (2053) 35:18
120 751 Julie Lubbers, Grand Rapids (2054) 35:19
121 760 Donna Smith, Lake Odessa (2066) 35:58
122 763 Theresa Henk, Rockford (2070) 36:17
123 776 Jennifer Bihlmeyer, Dorr (2087) 37:00
124 779 Cindy Haner-Velzen, Grand Rapids (2091)
37:11
125 782 Amy Rakowski, Grand Rapids (2098) 37:30
126 805 Kim Wheeler, Zeeland (2131) 41:09
127 815 Connie Vidro, Wyoming (2143) 45:02
128 818 Deb Haney, Wayland (2146) 45:13
129 822 Brenda Conley, Walker (2151) 47:38
130 823 Mary Janes, Ada (2152) 47:38

Men's 35 to 39 218 Finished

1 20 Bill Boguslawski, Grand Rapids (20) 16:39
2 34 Chris Napolillo, Rockford (35) 16:57
3 42 Mike Wright, Newaygo (45) 17:09
4 43 Dave Richmond, Paw Paw (46) 17:10
5 48 James Lanciaux, Fremont (52) 17:22
6 49 Steve Peabody, Belding (54) 17:26
7 54 Dennis Barber, Grand Rapids (59) 17:33
8 55 Bryan Burns, Traverse City (60) 17:34
9 56 Jim Rossi, Traverse City (61) 17:39
10 61 Paul Pitsch, Wyoming (67) 17:43
11 66 Dennis Wilson, Rockford (73) 17:48
12 68 Tim Cygiert, Fremont (75) 17:51
13 69 Brad Kahrs, Big Rapids (76) 17:53
14 80 Dean Wheater, Fremont (90) 18:08
15 85 Everardo Hernandez, Wyoming (96) 18:17
16 88 Robert Brock, Holland (100) 18:21
17 94 Ken Walits, Grand Rapids (106) 18:28
18 95 Ken Sung CEO, Grand Rapids (107) 18:31
19 97 Curtis Guikema, Byron Center (109) 18:35
20 100 Mark Lobbezoo, Grand Rapids (112) 18:39
21 101 John Hopkins, Hastings (113) 18:40
22 102 John Adams, Muskegon (114) 18:43
23 112 Ed Spier, Spring Lake (124) 19:01
24 113 Jim McClain, Grand Rapids (125) 19:01
25 117 Mike Boluyt, Grand Rapids (129) 19:03
26 118 Dan Kersjes, Grand Rapids (130) 19:03
27 123 Edward Gilde, Grand Rapids (135) 19:09
28 125 John Buursma, Byron Center (137) 19:10
29 129 Greg Gogolin, Rockford (142) 19:15
30 134 Jim Bos, Grand Rapids (147) 19:21
31 135 Randy Alderink, Fremont (148) 19:22
32 141 Doug Luce, Ravenna (155) 19:27
33 149 Brian Chadwell, Holland (163) 19:30
34 170 Matthew Sullivan, Grand Rapids (188) 19:52
35 172 Glen Kellam, Portage (190) 19:55
36 180 Chris Gray, Grand Rapids (198) 19:59
37 184 Mark Voss, Wyoming (203) 20:05
38 190 Jack Overbeek, Holland (211) 20:13
39 193 Paul Witkowski, Walker (214) 20:15
40 208 Ireneo Diaz, Kalamazoo (231) 20:21
41 211 Mark Van Slooten, Grand Rapids (235) 20:22
42 219 Breese Stam, Grand Rapids (245) 20:28
43 220 Mark DeSatterlee, Grand Rapids (246) 20:28
44 242 Scott Coleman, Battle Creek (271) 20:48
45 245 Paul Fisher, Grand Rapids (274) 20:49
46 248 David Harris, Greenville (277) 20:50
47 253 Michael Kersjes, Grand Rapids (283) 20:53
48 267 Dennis Hogan, Lowell (300) 21:00
49 279 Timothy Zych, Kentwood (313) 21:07
50 281 Scott Clark, Grand Haven (315) 21:08
51 282 Douglas Prell, West Olive (316) 21:09
52 292 Robert Stauffer, Mason (327) 21:14
53 296 Izzy Ybarra, Grand Rapids (331) 21:16
54 302 Scott Syme, Grand Rapids (337) 21:19
55 306 Gene Price, Grand Rapids (341) 21:22
56 307 Rob Steffens, Sparta (343) 21:22
57 315 Kevin Kratschmer, Jenison (351) 21:27
58 317 Don Klingel, Grant (353) 21:29
59 318 Steven Ewing, Byron Center (354) 21:29
60 324 Tim Koenigsknecht, Grand Rapids (360) 21:34
61 325 David Himebaugh, Lowell (361) 21:36
62 329 Mike Kanis, Holland (366) 21:39
63 333 David Bartlett, Grand Rapids (370) 21:40
64 336 Eddie Streeter, Grandville (373) 21:41
65 340 Andrew Gumieny, Grand Rapids (378) 21:44
66 346 Jeff Hazy, Rockford (384) 21:48
67 348 Joseph Obetts, Belmont (386) 21:50
68 352 Rick Houtstra, Grand Rapids (393) 21:53
69 353 James Rathbun, Grand Rapids (394) 21:54
70 354 Jim O'Connor, Grand Rapids (395) 21:54
71 362 Jeff Swanson, Rockford (404) 21:59
72 366 Jim Wilt, Rockford (408) 22:03
73 370 Daniel Albrecht, Belmont (413) 22:05
74 375 Torrey Ohman, Cedar Springs (419) 22:07
75 377 Dan Henrickson, Beument (422) 22:10
76 380 Jeff Sander, Muskegon (425) 22:10
77 381 Terry Arens, Holland (426) 22:12
78 383 Mike Goodsell, Grand Rapids (429) 22:13
79 394 William Kamp, Walker (442) 22:18
80 396 Rick Bowerman, Middleville (444) 22:19
81 402 Mike Stone, Hudsonville (453) 22:24
82 408 Ken Downer, Grand Rapids (460) 22:29
83 410 Jim Abraham, Grandville (462) 22:30
84 421 Brian Peceny, Grand Rapids (473) 22:33
85 425 Kevin Freeman, Grandville (477) 22:34
86 428 Dan Wisneski, Walker (480) 22:35
87 437 Mitch Watt, Grand Rapids (496) 22:39
88 468 William Allan, Grand Rapids (531) 22:51
89 473 Mark Horjus, Grandville (536) 22:54
90 478 Glen Myers, Grand Rapids (543) 22:57
91 486 Andrew McFarland, Kentwood (552) 23:00
92 490 Pete Sabo, Caledonia (557) 23:02
93 491 Timothy Egger, Grand Rapids (558) 23:03
94 497 Ken Robbins, Muskegon (565) 23:06
95 499 Jon Radeck, Grand Rapids (567) 23:07
96 505 Jim Mapes, Rockford (577) 23:09
97 506 Joseph Cosgrove, Grand Rapids (580) 23:10
98 509 Brian Bouwhuis, Spring Lake (584) 23:12
99 523 Jim Parr, Holland (600) 23:17
100 528 William Hawley, Grand Rapids (606) 23:19
101 535 Tim Putman, Grand Rapids (615) 23:22
102 536 Brian Aslakson, Fremont (617) 23:22
103 539 Bruce Beukeman, Grand Rapids (620) 23:23
104 542 Richard Krause, Rockford (623) 23:24
105 548 Douglas Oetman, Byron Center (632) 23:26
106 555 Edward DeMaagd, Middleville (639) 23:30
107 559 Dan Cole, Grandville (644) 23:31
108 563 John R Boom, Middleville (648) 23:32
109 565 Nelson Dame, Grand Rapids (650) 23:35
110 578 Douglas Warsen, Caledonia (665) 23:40
111 579 David Brown, Grand Rapids (666) 23:40
112 587 Bryan Bickford, Grand Rapids (678) 23:45
113 588 Robin Boersma, Lowell (679) 23:46
114 600 Matt Green, Hudsonville (698) 23:52
115 606 Tom Stevens, Kentwood (708) 23:54
116 611 Tim Hodges, Zeeland (716) 23:56
117 628 Eric Johnson, Jenison (743) 24:03
118 640 Greg Smith, Holland (760) 24:06
119 661 Gerard Marczynski, Grand Rapids (787) 24:16
120 678 Clint Reamer, Rockford (815) 24:27
121 685 Kevin Adair, Grand Rapids (827) 24:30
122 687 Russ Axdorff, Grand Rapids (829) 24:31
123 701 Jeff Rautio, Grand Rapids (849) 24:40
124 708 Ferlin Thomas, Lowell (859) 24:44
125 712 Ralph Blurton, Bailey (863) 24:45
126 729 Sam VanderPloeg, Hudsonville (882) 24:51
127 732 David Oosterman, Grandville (885) 24:52
128 751 Tom Barnes, Grand Rapids (915) 24:58
129 759 Michael Bayne, Cedar Springs (932) 25:04
130 767 Mike Jager, Zeeland (942) 25:07
131 768 Peter Anderson, Kentwood (945) 25:08
132 776 Mark Virkstis, Hudsonville (954) 25:12
133 777 Rick Godinez, Ada (956) 25:12
134 782 Philip Carpenter, Kalamazoo (965) 25:15
135 803 Alfonso Calderon, Grand Rapids (994) 25:24
136 814 Stephan Hokanson, Grand Rapids (1008) 25:28
137 821 Thomas Wodarek, Ada (1016) 25:30
138 827 Scott Steiner, Grand Rapids (1026) 25:33
139 833 Ken Holifield, Grand Rapids (1037) 25:39
140 836 Bill Russell, Grand Rapids (1040) 25:40
141 839 Frank Craven, Grand Rapids (1046) 25:41
142 847 Greg Henslee, Grandville (1061) 25:44
143 849 Chris Byrnes, Holland (1063) 25:45
144 850 Jeff Parks, Wyoming (1064) 25:45
145 853 Blaine Brumels, Byron Center (1069) 25:47
146 871 Michael Gerke, Grand Rapids (1101) 25:58
147 872 Frank Coronado, Grand Rapids (1102) 25:59
148 873 Joseph Walejewski, Walker (1103) 25:59
149 878 Patrick Laurie, Jenison (1109) 26:01
150 883 Matthew Burke, Grand Rapids (1118) 26:04
151 892 Joe Berlin, Belmont (1130) 26:10
152 898 Bruce Walters, Zeeland (1143) 26:15
153 902 Jeff Bour, Grand Rapids (1150) 26:16
154 913 Robert Gengelbach, Grand Rapids (1165) 26:21
155 916 Christopher Jones, Grand Rapids (1169) 26:22
156 919 Clarence Staley, Rockford (1181) 26:26
157 925 Edward Lowry, Allendale (1189) 26:29
158 926 Patrick McKeiver, Grand Rapids (1191) 26:29
159 929 Kelly Parker, Grand Rapids (1194) 26:30
160 935 Tim Parr, Wyoming (1204) 26:33
161 937 Mark Hess, Grandville (1207) 26:34
162 941 Dean Lewis, Grand Rapids (1213) 26:35
163 950 Ed Rix, Grand Rapids (1226) 26:38
164 951 Jack Poindexter, Belmont (1228) 26:39
165 953 Patrick Morell, Byron Center (1233) 26:40
166 955 Lynn Otte, Middleville (1236) 26:41
167 965 John Buchan, Caledonia (1253) 26:46
168 969 Dan Oosdyke, Jenison (1261) 26:48
169 982 Mark Kolakoski, Belmont (1282) 26:53
170 984 Len Dyer, Ada (1284) 26:54
171 986 Mark Dobrzynski, Marne (1288) 26:56
172 990 Tim Ryan, Grand Rapids (1293) 26:57
173 999 Rob Korte, Grand Rapids (1309) 27:03
174 1000 James VerHoef, Grand Rapids (1310) 27:04
175 1008 Paul Hillman, Rockford (1326) 27:09
176 1010 Terry Peck, Grant (1328) 27:10
177 1016 Timothy Zeller, Wyoming (1338) 27:12
178 1019 Jeffrey Ireland, Kentwood (1347) 27:18
179 1063 Bob Elzinga, Kentwood (1449) 27:55
180 1065 Robert Vasquez, Fremont (1453) 27:55
181 1066 James Osterhaven, Caledonia (1454) 27:56
182 1075 Ronald Schutt, Alto (1469) 28:02
183 1083 Bill Ellis, Belmont (1488) 28:08
184 1088 Alan Curtiss, Caledonia (1498) 28:15
185 1112 Dan Boughton, Kentwood (1545) 28:31
186 1114 Kevon Ledgerwood, Kentwood (1556) 28:36
187 1116 Rodney Cancler, Grand Rapids (1559) 28:36
188 1123 Rick Dernberger, Zeeland (1579) 28:44
189 1128 James Jantz, Muskegon (1590) 28:49
190 1135 Dennis Higgins, Grand Rapids (1598) 28:52
191 1139 Marsh Evans, Hastings (1603) 28:53
192 1154 Rick Breukink, Wyoming (1637) 29:08
193 1167 Scott Winterrowd, Comstock Park (1666) 29:21
194 1182 Tom Boland, Grand Rapids (1692) 29:39
195 1189 John Buth, Coopersville (1706) 29:51
196 1192 Scott Kurti, Grandville (1716) 29:56
197 1199 Jim Manni, Grand Rapids (1732) 30:02
198 1200 Michael Lawson, Rockford (1734) 30:03
199 1202 Daniel Russo, Grand Rapids (1737) 30:04
200 1208 John Gross, Belmont (1745) 30:08
201 1209 Hamdi Rammal, Grand Rapids (1753) 30:13
202 1221 Tim Kelsey, Wyoming (1796) 30:42
203 1223 Brian Leahy, Kentwood (1802) 30:45
204 1227 Roger Sheler, Grand Rapids (1812) 30:52
205 1233 Larry Munski, Grand Rapids (1827) 31:04
206 1243 Jim Vilker, Caledonia (1859) 31:23
207 1250 Eric Vangsnes, Rockford (1876) 31:29
208 1252 Dennis Welch, Rockford (1887) 31:36
209 1256 Karl Kinkema, Kentwood (1895) 31:45
210 1259 Carl Marsh, Grand Rapids (1900) 31:48
211 1263 David Sarnacki, Grand Rapids (1917) 32:09
212 1270 Rick Eerdmans, Jenison (1947) 32:39
213 1272 Jack Schneider, Grand Rapids (1954) 32:49
214 1273 Dan Gomer, Zeeland (1956) 32:49
215 1291 William Bilisko, Walker (2013) 34:03
216 1297 TJ Ackert, Grand Rapids (2026) 34:29
217 1311 Mark Ellermets, Kentwood (2085) 36:48
218 1326 Todd Ohman, Kent City (2129) 40:56

Women's 35 to 39 126 Finished

1 1 Ann Stewart, Ann Arbor (33) 16:54
2 5 Laurel Park, Ann Arbor (53) 17:24
3 10 Laura Vroon, Wyoming (89) 18:06
4 19 Kathleen Broekhuizen, Grand Rapids (199)
20:00
5 36 Jodee Hunt, Grand Rapids (342) 21:22
6 50 Shelley Hunter, Jackson (450) 22:23
7 57 Kathleen Wallis, Holland (490) 22:38
8 64 Lisa Maas, Grandville (537) 22:54
9 71 Kathryn Wilcox, Hudsonville (570) 23:07
10 92 Kim Hecksel, Grand Rapids (680) 23:46
11 99 Karen Arnold, Caledonia (699) 23:52
12 100 Andrea Donovan, Portage (700) 23:53
13 104 Tammy Stevens, Kentwood (710) 23:55
14 108 Juli Boeve, Holland (725) 23:58
15 111 Lisa Crossley, Ada (732) 24:00
16 128 Leslie Weir, Kalamazoo (789) 24:17
17 131 Sharon Behrens, Hudsonville (797) 24:20
18 142 Paula Fischer, Grand Rapids (826) 24:30
19 144 Carolyn Calcutt, Comstock Park (834) 24:34
20 156 Brenda Draper, Lowell (890) 24:53
21 180 Dianne Liggins, Caledonia (957) 25:13
22 197 Theresa Lanning, Grand Rapids (1019) 25:31
23 213 Katherine Young, Muskegon (1058) 25:44
24 215 Sherriann Cox, Grand Rapids (1065) 25:46
25 216 Janice Staley, Rockford (1068) 25:47
26 223 Susan Freyling, Hudsonville (1083) 25:52
27 230 Jean Stevens, Walker (1099) 25:57
28 243 Brenda Chrisman, Rockford (1138) 26:13
29 252 Kristy Taylor, Kentwood (1164) 26:21
30 253 Diane Kurant, Grand Rapids (1168) 26:22
31 254 Elizabeth Edgerton, Grand Rapids (1170)
26:22
32 258 Tammy Momber, Conklin (1176) 26:25
33 262 Amy Waugh, Kentwood (1180) 26:26
34 263 Laurie DeHaan, Hudsonville (1186) 26:27
35 271 Amy Tompkins, Alto (1208) 26:34
36 274 Lynnet Jensen, Kentwood (1220) 26:36
37 289 Colleen Colleran, Rockford (1255) 26:46
38 293 Amy Verburg, Grand Rapids (1263) 26:48
39 296 Brenda Ely, Grand Rapids (1271) 26:51
40 297 Jane Cramer, Cedar Springs (1272) 26:51
41 301 Annette Dobrzynski, Marne (1286) 26:55
42 308 Jeri Evans, Rockford (1302) 27:00
43 310 Kathy Bieber, Grand Rapids (1305) 27:01
44 312 Mary Goericke, N Muskegon (1314) 27:05
45 319 Nancy DeNolf, Rockford (1329) 27:10
46 320 Anita Oomkes, Grand Rapids (1330) 27:10
47 321 Kathy Walcott, Grand Rapids (1335) 27:11
48 323 Sherry Larsen, Hudsonville (1339) 27:13
49 325 Barbara Lee, Grand Rapids (1341) 27:13
50 331 Karen Veltema, Hudsonville (1352) 27:19
51 338 Shirlee Finch, Alma (1369) 27:26
52 339 Geneva Stephens, Rochester Hills (1370)
27:26
53 344 Mary McCabe, Rockford (1380) 27:29
54 351 Louise Swiatek, Grand Rapids (1389) 27:32
55 363 Bonnie Osborne, Lowell (1409) 27:41
56 364 Linda Peterson Kenney, Grand Rapids (1410)
27:41
57 367 Kelly Dutcher, Alto (1414) 27:43
58 372 Angela Ruff, Greenville (1424) 27:46
59 373 Rachel Kramer, Grandville (1425) 27:46
60 376 Karen Spaulding, Zeeland (1428) 27:47
61 378 Cheryl Fett, Muskegon (1431) 27:48
62 382 Tamara Zuidema, Jenison (1440) 27:51
63 385 Lisa Darrow, Grand Rapids (1447) 27:53
64 389 JoAnn Munski, Grand Rapids (1455) 27:56
65 390 Nina Ohman, Cedar Springs (1456) 27:57
66 406 Nancy Mossman, Otsego (1490) 28:10
67 425 Laurie Knott, Grand Rapids (1529) 28:26
68 438 Sandy Bradley, Rockford (1551) 28:33
69 444 Chris Jusczyk, Kalamazoo (1561) 28:36
70 445 Greta Johnson, Rothbury (1564) 28:38
71 449 Jan Russell, Stanton (1568) 28:39
72 456 Mary Lawrence, Mattawan (1577) 28:44
73 475 Chris Bockheim, Walker (1624) 29:04
74 479 Linda Henders, Grand Rapids (1629) 29:06
75 484 Susan Cary, Allendale (1639) 29:09
76 485 Nurys Eduardo, Grand Rapids (1642) 29:11
77 488 Beth Maycroft, Jenison (1647) 29:12
78 496 Terri Nieuwkoop, Grand Rapids (1660) 29:17
79 498 Marianne Hunsinger, Grand Rapids (1662)
29:18
80 500 Patti Drotar, Grand Rapids (1670) 29:24
81 506 Robin Carpenter, Kalamazoo (1682) 29:33
82 507 Christine Bayne, Cedar Springs (1685) 29:36
83 510 Gail Duhon, Grand Rapids (1690) 29:38
84 511 Mary Reamer, Grand Rapids (1694) 29:40
85 520 Karol Wareck, Alto (1711) 29:54
86 522 Amy Giem, Cedar Springs (1713) 29:54
87 534 Rena Williams, Alto (1733) 30:03
88 536 Kathy Gingrich, Grand Rapids (1739) 30:04
89 544 Mary Johnson, Comstock Park (1752) 30:12
90 556 Judy Priest, Newaygo (1768) 30:17
91 564 Elizabeth Junewick, Caledonia (1779) 30:27
92 565 Darlene Eickenroth, Wyoming (1780) 30:27
93 571 Sharon Rix, Grand Rapids (1790) 30:37
94 587 Janice Riemersma, Grand Rapids (1815) 30:55
95 588 Kelli Hoover, Comstock Park (1816) 30:56
96 602 Renate Maurer, Ionia (1840) 31:11
97 619 Cindy Maleski, Belmont (1864) 31:24
98 625 Anne Hearld, Kentwood (1874) 31:29
99 638 Jill Howard, Rockford (1892) 31:38
100 649 Laura Houle, Rockford (1911) 31:59
101 651 Jayne Mast, Hudsonville (1913) 32:03
102 654 Bridget Flynn, Grand Rapids (1916) 32:09
103 672 Loanne Vredevoogd, Grandville (1940) 32:33
104 675 Sue Folkringa, Grand Rapids (1944) 32:36
105 682 Diane Hasso, Lowell (1953) 32:46
106 689 Dorothy Proux, Alto (1964) 32:56
107 691 Patricia Prewozniak, Belmont (1967) 32:57
108 692 Lynn Felten, Grand Rapids (1969) 32:58
109 693 Peggy Hoover, Grand Haven (1970) 33:00
110 696 Ann Shupe, Grand Rapids (1973) 33:03
111 697 Molly Virkstis, Grand Rapids (1974) 33:04
112 712 Pamela Hachet, Jenison (1994) 33:22
113 715 Jeannine Thompson, Sparta (1998) 33:28
114 725 Deb Kanaar, Grand Haven (2016) 34:09
115 733 Kathy Mead, Caledonia (2031) 34:39
116 740 Lisa Fragomeli, Manistee (2041) 34:52
117 745 Denni Proctor, Allegan (2048) 35:08
118 746 Katie Zimmerman, Kentwood (2049) 35:10
119 753 Tammy Fielstra, Muskegon (2058) 35:29
120 754 Carol Soldner, Alto (2059) 35:32
121 764 Catherine Flickinger, Grand Rapids (2071)
36:18
122 772 Deb Laakso, Grand Rapids (2082) 36:44
123 773 Patricia Deur, Grand Rapids (2083) 36:46
124 777 Amy Newmarch, Cedar Springs (2089) 37:08
125 811 Monica Eerdmans, Jenison (2138) 43:28
126 819 Karen Taylor, Grandville (2147) 45:33

Men's 40 to 44 229 Finished

1 7 Herbert Lindsay, Fremont (7) 15:47
2 11 Dave Furey, Ann Arbor (11) 16:15
3 12 Mark Furkis, Ligonier (12) 16:26
4 19 Steven Hulst, Zeeland (19) 16:35
5 26 Brian Stauffer, Holland (26) 16:46
6 32 Jeffrey Zylstra, Grandville (32) 16:53
7 36 Felix Brooks, Kalamazoo (38) 16:58
8 45 David Hulst, Zeeland (48) 17:16
9 50 Louis Hoekstra, Kalamazoo (55) 17:27
10 58 Kinfu Adisu, Grand Rapids (63) 17:41
11 59 Dan Waugh, Kentwood (65) 17:42
12 62 Larry Fisher, Grand Rapids (68) 17:44
13 64 Scott VanStrate, Spring Lake (71) 17:46
14 65 Tim Zindler, Holland (72) 17:47
15 72 Stephen Cousins, Spring Lake (80) 17:57
16 82 Scott Miller, Kentwood (92) 18:11
17 86 Dennis Pummill, Ada (97) 18:18
18 93 Rick Yoder, Grand Rapids (105) 18:26
19 96 Richard Reimink, Hudsonville (108) 18:33
20 106 James McPherson, Muskegon (118) 18:52
21 110 Steve Kenaga, Wyoming (122) 18:59
22 114 Steven Lambert, Hudsonville (126) 19:02
23 116 Scott Taylor, Schoolcraft (128) 19:02
24 119 Henry Witkop, Traverse City (131) 19:05
25 133 Chuck Ploof, Comstock Park (146) 19:18
26 139 Michael VanKuiken, Allendale (153) 19:26
27 140 Fred Gill, Kentwood (154) 19:26
28 157 Dale Nieuwkoop, Grand Rapids (172) 19:35
29 161 Scott Southard, Wyoming (179) 19:43
30 164 Timothy VanDusen, Kentwood (182) 19:46
31 166 Michael Williams, Greenville (184) 19:48
32 169 Mark Clawson, Jenison (187) 19:51
33 181 James Smith, Grand Rapids (200) 20:00
34 185 Ron Koole, Grand Rapids (204) 20:06
35 189 James Carlyle, Ada (210) 20:11
36 192 Flip Mulliner, Alto (213) 20:14
37 196 Norman Donkersloot, Holland (217) 20:16
38 202 Roger Rousse, Traverse City (224) 20:18
39 205 Dan Thomas, Alto (227) 20:20
40 213 Russ Danhof, Grand Rapids (239) 20:26
41 215 James Palumbo, Sparta (241) 20:27
42 223 Bruce Hart, Grand Rapids (250) 20:30
43 227 Edison Murillo, Holland (254) 20:34
44 228 Doug DeBoer, Hudsonville (255) 20:35
45 229 Mike Cnossen, Middleville (256) 20:36
46 233 Gary Swope, Wyoming (260) 20:40
47 249 Jake Spruit, Grand Rapids (278) 20:50
48 264 Stephen Schousen, Grand Rapids (297) 20:59
49 265 Randy VanLeeuwen, Grand Rapids (298) 20:59
50 269 John Kowalczyk, Jenison (302) 21:01
51 276 Timothy Shellen, Rockford (309) 21:05
52 283 Richard Schwartz, Comstock Park (317) 21:10
53 286 Mark Wigert, Grand Rapids (321) 21:13
54 291 David Anderson, Grand Rapids (326) 21:14
55 293 Steven Reygaert, Ada (328) 21:15
56 294 Steve Hofman, Byron Center (329) 21:15
57 298 Eric Hansen, Ada (333) 21:17
58 305 Douglas Houghton, Grand Rapids (340) 21:21
59 311 Tim Pieri, Grand Rapids (347) 21:23
60 312 Steven Maas, Grandville (348) 21:24
61 313 Steve Glaz, Grand Rapids (349) 21:26
62 322 Jim Mishler, Kalamazoo (358) 21:31
63 326 Stan Zimmerman, Kentwood (363) 21:37
64 327 John Kennedy CEO, Kentwood (364) 21:37
65 330 Ken VanDyke, Grand Rapids (367) 21:39
66 334 Jerry DeFrell, Holland (371) 21:40
67 337 Michael Gravelyn, Grand Rapids (374) 21:42
68 347 Brian Boss, Zeeland (385) 21:49
69 350 Daniel Starkey, Grand Haven (389) 21:51
70 363 Chris Knoll, Byron Center (405) 21:59
71 367 Randy Sportel, Caledonia (410) 22:04
72 371 Lee Brouwer, Grand Rapids (415) 22:06
73 378 David Bloem, Grand Rapids (423) 22:10
74 384 Brian Beckey, Rockford (430) 22:14
75 387 David Billingsley, Lowell (433) 22:15
76 389 Richard Benoit, Grand Rapids (435) 22:16
77 392 John Hammer, Rockford (439) 22:17
78 397 Chuck Budden, Grand Rapids (445) 22:19
79 398 Jeff Byl, Belmont (446) 22:19
80 399 James Steinebach, Belmont (447) 22:21
81 404 Kevin Hammill, Walker (455) 22:25
82 405 Mark VandeBerg, Holland (456) 22:26
83 420 Brad Overbeek, Kentwood (472) 22:33
84 429 Robert Davidson, Grand Rapids (481) 22:35
85 431 Lee Ballard, Cadillac (485) 22:37
86 438 David Dion, Jenison (497) 22:40
87 444 Chuck Russell, Grand Rapids (506) 22:43
88 446 Douglas Haverkamp, Grand Rapids (508) 22:45
89 451 Gary Groendyk, Jenison (514) 22:46
90 454 Mike Laragy, Grand Rapids (517) 22:47
91 456 Donald Welch, Grand Rapids (519) 22:48
92 457 Dave Haagsma, Grand Rapids (520) 22:48
93 463 Robert Veenema, Grand Rapids (526) 22:50
94 464 Gary VanDyken, Grand Rapids (527) 22:51
95 467 Daniel Krommendyk, Wyoming (530) 22:51
96 470 Michael Callahan, Grand Rapids (533) 22:52
97 479 Jerry Zeerip, Zeeland (544) 22:57
98 481 Jeff Anderson, Rockford (546) 22:58
99 482 Steve Waldron, Saranac (547) 22:59
100 489 Daniel VanMeurs, Grand Rapids (555) 23:02
101 493 Frank Allen, Kentwood (561) 23:05
102 494 Rick Courter, Grand Rapids (562) 23:05
103 498 Bill Potapa, Jenison (566) 23:06
104 507 Scott Shoemaker, Grandville (582) 23:11
105 512 Paul Rumisek, Kentwood (588) 23:13
106 515 Brian Doyle, Alto (591) 23:14
107 516 Joe Longo, Spring Lake (592) 23:15
108 517 Michael Volkema CEO, Zeeland (594) 23:16
109 526 David McGehee, Rockford (603) 23:18
110 531 Steven Virkstis, Marne (610) 23:19
111 544 David Vail, Kentwood (625) 23:24
112 552 Matt Mead, Grand Rapids (636) 23:29
113 556 David Naumes, Grand Rapids (640) 23:30
114 564 Eric Gordon, Muskegon (649) 23:34
115 573 David Huizen, Grandville (659) 23:37
116 576 Kent Blohm, Spring Lake (662) 23:38
117 577 Tim Donahue, Grand Rapids (664) 23:40
118 581 Chris Balczak, Grand Rapids (670) 23:42
119 593 Randall Fisher, Hudsonville (687) 23:49
120 603 Forrest Evans, Hastings (704) 23:54
121 605 Steve Baars, Grand Rapids (706) 23:54
122 607 James Fox, Grand Rapids (711) 23:55
123 609 Thomas Good, Grand Rapids (713) 23:56
124 610 Gary Vachon, Kentwood (714) 23:56
125 619 Jay Andreini, Kentwood (728) 23:59
126 622 Neil Kraay, Grand Rapids (733) 24:00
127 624 Peter Kobs, Grand Rapids (735) 24:00
128 630 Ken Cook, Wyoming (746) 24:04
129 642 Tim Detwiler, Grand Rapids (763) 24:07
130 644 Rodger Midkiff, Grand Rapids (767) 24:09
131 647 Alan Jones, Conklin (771) 24:11
132 655 Durk Martin, Ada (781) 24:14
133 668 Calvin Kragt, Hamilton (800) 24:20
134 675 Thomas Bosma, Wyoming (811) 24:26
135 676 David Mesley, Byron Ctr (812) 24:26
136 684 Steven Nugent, Ada (825) 24:30
137 686 John Reinartz, Ada (828) 24:30
138 691 Mark Carson Sr, Hudsonville (837) 24:35
139 692 Michael Hogan, Grand Rapids (839) 24:36
140 695 John Biel, Grand Rapids (843) 24:37
141 724 Leonard Hickey, Grand Rapids (877) 24:49
142 727 Manfred Thiel, Kentwood (880) 24:50
143 731 John Schmieder, Grand Rapids (884) 24:52
144 738 Duncan Powell, Belmont (894) 24:54
145 741 Douglas Wierenga, Grand Rapids (897) 24:55
146 750 Greg Fausett, Grand Rapids (914) 24:58
147 756 Rich Barnum, Cedar springs (925) 25:01
148 765 Jay Dittmer, Ada (940) 25:07
149 769 Jerry Uzas, Grand Rapids (946) 25:08
150 806 Brian MacKenzie, Grandville (999) 25:26
151 808 Dennis Drotar, Grand Rapids (1002) 25:27
152 813 Robert Nienhuis, Grand Rapids (1007) 25:28
153 854 Robert Smit, Grandville (1072) 25:48
154 858 John Hoyt, Lowell (1078) 25:50
155 865 Doug Tuttle, Walker (1092) 25:55
156 867 Roy Zahnleuter, Belmont (1094) 25:55
157 885 Joseph Engel, Grand Rapids (1122) 26:07
158 887 Gary Covett, Grandville (1125) 26:08
159 888 Danny Evans, Saranac (1126) 26:09
160 890 Bill Bouwma, Grand Rapids (1128) 26:09
161 891 Mark Szczytko, Grand Rapids (1129) 26:10
162 912 Stephen Soltys, Grand Rapids (1163) 26:21
163 927 Paul Kovalak, Comstock Park (1192) 26:29
164 943 Tim Caywood, Rockford (1216) 26:36
165 947 Jim Brady, Grand Rapids (1221) 26:37
166 961 Ron Wright, Rodney (1244) 26:43
167 964 Steve Kanaar, Grand Haven (1251) 26:45
168 966 Robert Henning, Newaygo (1254) 26:46
169 968 Rich Signs, Greenville (1259) 26:48
170 972 Andrew Smith, Grand Rapids (1265) 26:49
171 976 David Lemieux, Muskegon (1273) 26:51
172 977 Ted Joppie, Grand Rapids (1275) 26:51
173 980 Eric Carlson, Jenison (1280) 26:53
174 981 Mike Gustin, Greenville (1281) 26:53
175 988 Michael Slack, Comstock Park (1291) 26:57
176 995 Mark Yost CEO, Grand Rapids (1304) 27:00
177 1001 John Barbour, Grand Rapids (1312) 27:05
178 1004 Jim VanderGraaf, Grand Rapids (1320) 27:07
179 1007 Scott Barber, Comstock Park (1325) 27:09
180 1013 Joe Hogan, Grand Rapids (1333) 27:11
181 1021 David Foote, Rockford (1351) 27:18
182 1039 Jim Ayres, Grand Rapids (1391) 27:33
183 1040 Luke Brogger, Lowell (1392) 27:33
184 1041 Brian Price, Grand Rapids (1393) 27:33
185 1043 Douglas Gaddy, Grand Rapids (1398) 27:36
186 1052 Ed Smit, Lowell (1421) 27:45
187 1058 Don Kern, Martin (1438) 27:51
188 1085 Randy Mrozinski, Rockford (1491) 28:10
189 1089 Scott Campbell, Rockford (1499) 28:15
190 1097 Roger Roelofs, Grand Rapids (1516) 28:23
191 1098 Randy Spaman, Holland (1519) 28:23
192 1101 Jeffrey Ray, Caledonia (1522) 28:25
193 1103 Kenneth Westerman, Cedar Springs (1526)
28:26
194 1109 John Stark, Grand Rapids (1537) 28:28
195 1125 Tim Murphy, Caledonai (1584) 28:47
196 1127 Donald Thompson, Sparta (1589) 28:48
197 1141 Gary Wolfe, Byron Center (1608) 28:55
198 1145 Steven Alkema, Grand Rapids (1614) 28:59
199 1150 Bill Bockheim, Walker (1625) 29:05
200 1152 Robert Zylstra, Wyoming (1633) 29:07
201 1158 Raymond Ellsworth, Grand Rapids (1644) 29:11
202 1161 Martin Parrott, Spring Lake (1651) 29:14
203 1165 Matt Kilroy, Grand Rapids (1663) 29:19
204 1168 Keith Horvath, Kentwood (1667) 29:22
205 1179 Rick Foster, Grand Rapids (1687) 29:36
206 1183 Richard O'Donnell, Grand Rapids (1693) 29:40
207 1185 Dan Ellinger, Spring Lake (1701) 29:47
208 1191 Bradley Smith, Mattawan (1708) 29:51
209 1193 Thomas Wareck, Alto (1717) 29:56
210 1194 Steve Westdorp, Grand Rapids (1720) 29:58
211 1197 Vaughn Shade, Alto (1726) 30:01
212 1213 Dan Paull, Grand Rapids (1772) 30:20
213 1219 Larry Lemieur, Grand Rapids (1788) 30:36
214 1232 Craig Haehnel, Ada (1826) 31:03
215 1234 Mark Fredrickson, Belmont (1828) 31:05
216 1247 Robert Bolthouse, Jenison (1866) 31:25
217 1248 Robert Lautsch, Kentwood (1868) 31:25
218 1251 Martin Little, Otsego (1879) 31:30
219 1266 Timothy Hiler, Wyoming (1926) 32:19
220 1277 Joseph VanHolstyn, Caledonia (1968) 32:57
221 1279 Noel Carlson, West Olive (1983) 33:11
222 1284 Steve Triesenberg, Grand Rapids (1999) 33:31
223 1287 Bob Walsh, Wyoming (2003) 33:37
224 1296 Dave Steele, Wyoming (2024) 34:22
225 1306 Kenneth Katerberg, Grand Rapids (2062) 35:37
226 1313 Ron Schaefer, Jenison (2093) 37:21
227 1318 Bruce DeVoogd, Wyoming (2107) 37:59
228 1320 Kevin Baxter, Diamond (2113) 38:21
229 1324 Jim Lozen, Comstock Park (2124) 40:19

Women's 40 to 44 120 Finished

1 12 Robin Hallop, Ann Arbor (98) 18:19
2 13 Valerie Hendrickson, Grandville (140) 19:12
3 14 Nancy Fazio, Holland (149) 19:23
4 18 Laurel Cihak, N Muskegon (177) 19:42
5 20 Tamara Steil, Grandville (208) 20:10
6 25 Ellen DykstraWilcox, Caledonia (236) 20:23
7 30 Maria Wordelman, Ada (280) 20:52
8 38 Nancy Liversedge, Ada (376) 21:43
9 74 Karen Schupp, Caledonia (579) 23:10
10 88 Aleta Courter, Grand Rapids (668) 23:41
11 89 Holly Hoekstra, Rockford (669) 23:41
12 102 Tami Podell, Grand Rapids (707) 23:54
13 110 Patricia Nelsen, Spring Lake (730) 23:59
14 113 Anne Heathcote, Grand Rapids (738) 24:01
15 114 Deb Semeyn, Grand Rapids (741) 24:02
16 116 Janice Trudgeon, E Lansing (745) 24:03
17 118 Lena Keener, Grandville (753) 24:06
18 121 Pam Zietse, Grand Rapids (761) 24:07
19 136 Deborah Pieri, Grand Rapids (810) 24:25
20 145 Karen Schousen, Grand Rapids (835) 24:34
21 158 Julie Frayer, Grand Rapids (899) 24:56
22 172 Cheryl Byl, Belmont (929) 25:02
23 173 Nancy Lesser, Rockford (930) 25:02
24 176 Bobbi Moore, Grand Rapids (943) 25:08
25 178 Laurie Lamberts, Rockford (951) 25:11
26 179 Mary Sakall, Belmont (955) 25:12
27 183 Jolyda Swaim, West Olive (964) 25:15
28 192 Mary Beth Gast, Grand Rapids (995) 25:24
29 196 Laurie WalsworthLemieu, Muskegon (1018)
25:30
30 208 Lynne Oosterhouse, Grandville (1049) 25:42
31 210 Susan Boot, Kalamazoo (1053) 25:42
32 212 Gwen Kraay, Grand Rapids (1057) 25:43
33 214 Mary McCully, Grand Rapids (1060) 25:44
34 227 Stephanie Millis, Kentwood (1090) 25:54
35 238 Debbie Kent, Greenville (1124) 26:08
36 245 Tamy Nagy, Grand Rapids (1140) 26:14
37 279 Ann Hess, Wyoming (1231) 26:40
38 288 Nancy Trierweiler, Grand Rapids (1252) 26:46
39 291 Mary Hines, Grand Rapids (1257) 26:47
40 292 Amy Greving, Grandville (1260) 26:48
41 295 Ellen Smith, Holland (1270) 26:50
42 303 Jean Laxton, Grand Rapids (1290) 26:56
43 306 Donna Anderson, Rockford (1300) 27:00
44 318 Brenda Teegardin, Hastings (1323) 27:09
45 322 Therese Donahue-Cousins, Spring Lake (1336)
27:12
46 326 Dar Hammer, Rockford (1342) 27:14
47 328 Sue Kovalak, Comstock Park (1346) 27:17
48 329 Robin Martilotta, Grand Rapids (1349) 27:18
49 347 Jo Longcore, Rockford (1383) 27:30
50 349 Mary VanderLugt, Grand Rapids (1387) 27:32
51 352 Nancy Ayres, Grand Rapids (1390) 27:32
52 362 Ann Hogan, Grand Rapids (1408) 27:41
53 379 Jackie VanderBee, Rockford (1433) 27:48
54 387 Carol Lambert, Belding (1450) 27:55
55 398 Lynn Holck, Grand Rapids (1473) 28:04
56 401 Deborah Spruit, Rockford (1477) 28:05
57 407 Judy Lemieur, Grand Rapids (1493) 28:11
58 416 Kristi Ledgerwood, Kentwood (1509) 28:21
59 433 Marie Gilewski, Grand Rapids (1544) 28:31
60 441 Michelle Girard, Jackson (1554) 28:34
61 448 Kathleen Sutton, Grand Rapids (1567) 28:38
62 463 Susan DeFrell, Holland (1592) 28:49
63 470 Mindy Miner, Rockford (1616) 29:01
64 478 Sandy Oudshoorn, Rockford (1628) 29:06
65 481 Deborah Tomasik, Lowell (1631) 29:07
66 486 Suzanne Cooper, Shelbyville (1643) 29:11
67 489 Sandra Grzeskowiak, Wyoming (1648) 29:13
68 490 Donna Evans, Hastings (1650) 29:14
69 495 Kathy Garber, Jenison (1658) 29:16
70 503 Elizabeth Bode, Stanton (1675) 29:26
71 519 Tammy Milnikel, Grand Rapids (1710) 29:52
72 526 Linda Rankin, Grand Rapids (1719) 29:57
73 529 Debora Quisenberry, Grand Rapids (1723)
30:00
74 535 Debbie Dittmer, Ada (1736) 30:03
75 543 Patty McDonald, Grand Rapids (1751) 30:12
76 548 Sylvia Burgess, Wyoming (1757) 30:15
77 551 Theresa Petko, Grand Rapids (1761) 30:16
78 552 Linda Case, Grand Rapids (1764) 30:16
79 555 Theresa Westcott, Sparta (1767) 30:17
80 572 Karen Myers, Ada (1791) 30:38
81 579 Nina Brown, Dorr (1801) 30:44
82 581 Nora Ruder, Grand Rapids (1805) 30:47
83 585 Cindy Crain, Grand Rapids (1811) 30:50
84 589 Deb Beaton, Grand Rapids (1818) 30:57
85 599 Ingrid Straume, Grand Rapids (1834) 31:08
86 609 Sarah Stanton, Grand Rapids (1848) 31:19
87 610 Cathy McAuliffe, Plainwell (1850) 31:19
88 634 Judy Rosenberg, Rockford (1885) 31:35
89 637 Lupita Cowhan, Middleville (1890) 31:37
90 653 June Machala, Grand Rapids (1915) 32:09
91 657 Sharon Zeerip, Zeeland (1921) 32:13
92 661 Kristie Schildhouse, Grand Rapids (1927)
32:19
93 668 Nina Buntin, Grand Rapids (1935) 32:29
94 677 Michele Mann, Middleville (1946) 32:37
95 686 Marianne Berdainer, Comstock Park (1959)
32:52
96 703 Monnie Nyenhuis, Grand Rapids (1981) 33:07
97 704 Susan Supanich, Grand Rapids (1982) 33:10
98 719 Denise Groendyk, Jenison (2008) 33:48
99 720 Teresa Hernandez, Zeeland (2010) 33:53
100 721 Liz Margosian, Grand Rapids (2011) 34:02
101 723 Donna Duron, Grand Rapids (2014) 34:04
102 726 Linda Swanson, Stanton (2018) 34:16
103 727 Dee Steele, Wyoming (2022) 34:20
104 729 MarKay Riippa, Grand Rapids (2025) 34:28
105 741 Rita Mortensen, Kent City (2043) 34:56
106 742 Sharon Jenkins, Hudsonville (2044) 34:59
107 758 Kathleen Turmell, Walker (2064) 35:38
108 761 Janet Egger, Grand Rapids (2067) 35:58
109 762 Ronda Troutman, Grand Rapids (2069) 36:16
110 769 Tricia Hampel, Grand Rapids (2078) 36:36
111 770 Susan Gordon, Rockford (2079) 36:37
112 778 Helen Hansen, Ada (2090) 37:09
113 780 Penny Sheehan, Grand Rapids (2092) 37:14
114 784 Jacqueline Thome, Kentwood (2101) 37:48
115 796 Debbie Kohane, Grand Rapids (2119) 39:37
116 799 DeDe Stancell, Grand Rapids (2122) 40:17
117 801 Elsa CarpenterPeck, Wyoming (2125) 40:19
118 810 Deb Ballard, Cadillac (2137) 43:16
119 814 Paula Martin, Whitehall (2142) 45:01
120 816 Shan Kauffman, Grandville (2144) 45:03

Men's 45 to 49 161 Finished

1 29 Randy Bates, Ada (29) 16:48
2 39 Scott Liversedge, Ada (41) 17:03
3 71 Michael Shooks, Grand Rapids (79) 17:56
4 76 Steve Ostradick, Grand Haven (84) 18:01
5 104 Bernie Momber, Ada (116) 18:48
6 120 Bob LaFave, Grand Rapids (132) 19:06
7 121 Thomas Longcore, Rockford (133) 19:06
8 127 Chip King, Ada (139) 19:11
9 131 Ricky Watson, Grand Rapids (144) 19:17
10 142 Ken DeBack, Grand Rapids (156) 19:27
11 147 Patrick Duff, Portland (161) 19:29
12 148 Tom Hagadone, Kalamazoo (162) 19:30
13 151 Ken Baldwin, Rockford (165) 19:32
14 197 David Hoort, Portland (218) 20:17
15 199 Larry Troyer, Clarksville (220) 20:17
16 209 Bud Elve, Caledonia (233) 20:22
17 217 Roger Bradshaw, Fremont (243) 20:28
18 218 Steven Kanoza, Lowell (244) 20:28
19 225 Steve Hills, Grand Rapids (252) 20:33
20 230 Jeff Harding, Mattawan (257) 20:36
21 235 Fred Paiz, Grand Rapids (263) 20:44
22 236 Bruce TerBeek, Alto (264) 20:44
23 275 Donald Martines, Norton Shores (308) 21:03
24 278 Dean Freng, Kalamazoo (312) 21:06
25 297 Robert Fry, Grand Rapids (332) 21:16
26 320 Jim Green, Jenison (356) 21:30
27 335 Robert Bloner, Grand Rapids (372) 21:41
28 345 Dave Tattan, Zeeland (383) 21:47
29 364 Tim Kohane, Grand Rapids (406) 22:01
30 372 Mike Billet, Grand Rapids (416) 22:06
31 400 Irwin Greenbaum, Greenville (448) 22:21
32 401 Gary Silvis, Muskegon (451) 22:23
33 407 Paul Yansak, Kentwood (459) 22:28
34 409 Mark Groh, Grand Rapids (461) 22:29
35 435 Phil Hess, Jenison (492) 22:38
36 439 Dwight LaFleur, Grand Rapids (498) 22:41
37 461 Greg Daniels, Grand Rapids (524) 22:50
38 466 Chuck Wilson, Middleville (529) 22:51
39 469 Gary Cichon, St Joseph (532) 22:51
40 492 John Olszewski, Wyoming (559) 23:03
41 495 John Saling, Whitehall (563) 23:05
42 518 James Johnson, Grand Rapids (595) 23:16
43 525 Gary Berkenpas, Comstock Park (602) 23:18
44 527 Chris Danielson, Mt Pleasant (605) 23:19
45 543 Joseph Geoghan, Grand Rapids (624) 23:24
46 547 Paul Prentice, Muskegon (628) 23:25
47 551 Robert Mahlebashian, Grand Rapids (635)
23:28
48 553 Don Hall, Lowell (637) 23:29
49 557 Terry Holtrop, Jenison (641) 23:30
50 562 Paul Murray, Hudsonville (647) 23:32
51 567 Glenn Stout, Rockford (653) 23:35
52 569 Bob Carlson, Grand Haven (655) 23:36
53 582 Dean Vanderstelt, Norton Shores (671) 23:42
54 584 Terrance Zukowski, Rockford (673) 23:44
55 589 Doug Bonzheim, Kentwood (681) 23:46
56 590 Don Hurlbut, Rockford (682) 23:46
57 591 Dennis Claycomb, Hastings (683) 23:47
58 595 Michael Cushion, Eagle (690) 23:49
59 599 Dan Akin, New Carlisle (697) 23:52
60 602 Douglas Vanderveen, Ada (703) 23:54
61 615 Rollie Crawford, Ionia (721) 23:57
62 629 Jack Deboer, Grand Rapids (744) 24:03
63 633 Ted Boeve, Hudsonville (749) 24:05
64 637 Robert DeWitt, Wyoming (756) 24:06
65 638 Andy Jonjevic, Grand Junction (758) 24:06
66 641 Stephen Spruit Sr, Rockford (762) 24:07
67 646 John Kooyer, Grand Rapids (770) 24:10
68 650 Craig Wittenbach, Lowell (775) 24:11
69 651 Don Kotecki, Fruitport (776) 24:12
70 656 James Pomeraning, Ada (782) 24:14
71 666 Keith Winn, Grand Rapids (795) 24:19
72 689 Larry Wells, Grand Rapids (832) 24:33
73 690 Steve Wonch, Grand Rapids (833) 24:33
74 694 Allen Ruhlandt, Grand Rapids (842) 24:37
75 706 Tim Hagan, Wyoming (856) 24:43
76 710 Russell DeBraber, Grand Rapids (861) 24:45
77 718 Greg Nicholas, Okemos (870) 24:47
78 744 George Bladey, Caledonia (904) 24:57
79 752 Mark Beaton, Grand Rapids (916) 24:58
80 753 Gene TerHorst, Byron Center (917) 24:58
81 754 Bernardo Rivera, Grand Rapids (919) 24:59
82 755 Allen Karsten, Hudsonville (920) 25:00
83 758 Karl Pilar, Rockford (931) 25:03
84 761 Ray Fix CEO, Grand Rapids (936) 25:06
85 783 Daniel Rowland, Belding (966) 25:16
86 786 Dennis O'Rourke, Grand Rapids (970) 25:17
87 792 Bruce Engbers, Grand Rapids (980) 25:20
88 796 John Lillis CEO, Grand Rapids (986) 25:22
89 798 Ronald Jenkins, Grand Rapids (989) 25:23
90 801 Alan Hartwick, Grand Rapids (992) 25:23
91 810 Larry Ras, Jenison (1004) 25:27
92 812 Bernie Schmidt, Hudsonville (1006) 25:28
93 816 Robert Karam, Allegan (1011) 25:28
94 818 John Boyd, Grand Rapids (1013) 25:29
95 820 Dirk Buursma, Kentwood (1015) 25:29
96 825 Thomas Ackerman, Grand Rapids (1022) 25:32
97 831 Kevin Holzgen, Grand Rapids (1034) 25:36
98 844 Dann McQueen, Greenville (1054) 25:43
99 857 Terry McGovern, Grand Rapids (1076) 25:49
100 861 Rody Hillary, Grand Rapids (1085) 25:53
101 862 Thomas Popma, Rockford (1086) 25:53
102 866 Joe Zomerlei, Grand Rapids (1093) 25:55
103 894 Bob Edgcomb, Rockford (1135) 26:12
104 901 Bruce DeHaan, Grand Rapids (1149) 26:16
105 924 Alan Bronson, Byron Center (1187) 26:28
106 930 Jim VanStensel Jr, Rockford (1195) 26:31
107 932 Andy Cusack, DeWitt (1200) 26:32
108 945 Bob Cercek, Wyoming (1218) 26:36
109 970 Craig Kinney, Ada (1262) 26:48
110 983 Tom Schweitzer, Middleville (1283) 26:53
111 991 David Landrum, Grand Rapids (1294) 26:58
112 993 Steve Bartholomew, Plainwell (1298) 26:59
113 996 Verne Kenney, Grand Rapids (1306) 27:01
114 997 Wayne Zuidema, Fremont (1307) 27:02
115 1006 Donald Otten, Grand Rapids (1324) 27:09
116 1025 Lawrence Kloth, Grand Rapids (1358) 27:22
117 1026 John Juhas, Grand Rapids (1359) 27:22
118 1028 James Allan, Grand Rapids (1361) 27:23
119 1036 Ed Young, Grand Rapids (1378) 27:29
120 1047 Robert Vensas COO, Grand Rapids (1411) 27:42
121 1048 Cornelis Guijt, Grand Rapids (1415) 27:43
122 1049 Jerry Dutcher, Alto (1417) 27:44
123 1093 William Rose, Zeeland (1508) 28:20
124 1095 Gary Goodsell, Middleville (1511) 28:21
125 1106 Nicholas Salinas, Wyoming (1534) 28:28
126 1108 Daniel Boone, Jenison (1536) 28:28
127 1124 Roger Wiegers, Grand Rapids (1583) 28:46
128 1126 Ben Wells, East Lansing (1588) 28:48
129 1134 Bill Bradley, Hastings (1597) 28:52
130 1140 Steve Briggs, Grand Rapids (1604) 28:53
131 1148 Chris Cooper, Caledonia (1621) 29:03
132 1149 Robert Bockheim, Wyoming (1623) 29:03
133 1157 James VanPortfliet, Marne (1641) 29:10
134 1170 James Minnema, Grand Rapids (1669) 29:23
135 1173 Tom McCarthy, Ada (1676) 29:27
136 1174 Tom Cobb, Grand Rapids (1677) 29:28
137 1180 Tom Bartholomew, Kentwood (1689) 29:38
138 1204 William Berrevoets Jr, Jenison (1740) 30:06
139 1205 Jack Peltier, Kentwood (1741) 30:06
140 1206 John Tanner, Kalkaska (1742) 30:07
141 1210 Mike McDonald, Grand Rapids (1758) 30:15
142 1224 Fred Zomer, Grand Rapids (1804) 30:46
143 1231 Doug Abel, Saranac (1824) 31:00
144 1240 Dale Wierzbicki, Belmont (1849) 31:19
145 1241 Don Meinke, Ada (1851) 31:20
146 1260 Dave Immink, Holland (1902) 31:49
147 1264 Dan McConnell, Kentwood (1918) 32:10
148 1265 George Taruc, Grand Rapids (1924) 32:18
149 1267 David Mosketti, Grand Rapids (1934) 32:28
150 1268 Jim Gravelyn, Grand Rapids (1938) 32:32
151 1275 Timothy Coyle, Grand Rapids (1963) 32:55
152 1278 Craig Gates, Cedar Springs (1979) 33:06
153 1283 Edward Szymas, Grand Rapids (1995) 33:25
154 1293 Mark Shrum, Ionia (2019) 34:18
155 1294 Thomas Conrad, Grand Rapids (2020) 34:20
156 1295 Roy Lamarte, Greenville (2021) 34:20
157 1300 Mike Vandebogert, Grand Rapids (2036) 34:46
158 1302 Fred Stalsonburg, Jenison (2042) 34:53
159 1309 John Bulgarella, Wyoming (2075) 36:30
160 1315 Dennis Stouten, Belmont (2096) 37:27
161 1323 Gary Skidmore, Wyoming (2118) 39:36

Women's 45 to 49 73 Finished

1 23 Karen Benardino, Grand Rapids (230) 20:21
2 60 Donna Kanoza, Lowell (503) 22:42
3 69 Mary Walsh, Grandville (568) 23:07
4 79 Carol Vanderveen, Ada (608) 23:19
5 96 Janis Johnson, Grand Rapids (691) 23:50
6 149 Nancy Dupuis, Grand Rapids (850) 24:40
7 157 Donna Suchovsky, Grand Rapids (898) 24:55
8 163 Anne Malnor, Grand Rapids (910) 24:58
9 166 Barb Deupree, Ionia (921) 25:00
10 168 Janet Daniels, Grand Rapids (923) 25:01
11 182 Becky Gerber, Hastings (963) 25:15
12 186 Carol Crouse, Grand Rapids (974) 25:18
13 189 Mikki Hanson, Hastings (982) 25:21
14 221 Kathryn Nash, Spring Lake (1079) 25:50
15 226 Barbara Johnson, Grand Rapids (1089) 25:54
16 231 Jeanne Smit, Lowell (1106) 26:00
17 233 Theresa Luxford, Kentwood (1111) 26:03
18 235 Patty Schneider, Twin Lake (1113) 26:03
19 239 Judy Mullennix, Wyoming (1131) 26:11
20 341 Pat Jones, Wyoming (1373) 27:28
21 348 Diane Purwin, Grand Rapids (1384) 27:30
22 357 Vicki Drolema, Grand Rapids (1401) 27:37
23 365 Camille Dondzila, Grand Rapids (1412) 27:42
24 366 Susan Molloy, Grand Rapids (1413) 27:42
25 371 Sally Kliphuis, Comstock Park (1423) 27:46
26 374 Carol Gort, Grand Rapids (1426) 27:46
27 388 Sherry Bartley, Grand Rapids (1451) 27:55
28 392 Sally Kolekamp, Rockford (1461) 27:58
29 396 Sue DeBlaay, Caledonia (1471) 28:03
30 397 Lucy Lynema, Hudsonville (1472) 28:03
31 408 Mary Fegel, Rockford (1495) 28:12
32 409 Chris Grego, Wheaton (1496) 28:12
33 415 Diane Aamoth, Zeeland (1507) 28:20
34 418 Patricia McGinnity, Fremont (1513) 28:22
35 429 Janet Ham, Grand Rapids (1539) 28:29
36 437 Sandra VanderZicht, Grand Rapids (1550)
28:33
37 473 Judy Overbeek, Alto (1620) 29:03
38 480 Vickie Baker, Grand Rapids (1630) 29:06
39 487 Carla Blinkhorn, Grand Rapids (1646) 29:12
40 505 Patricia Ramos, Grand Rapids (1680) 29:32
41 508 Luann Raimondo, Jenison (1686) 29:36
42 518 Debbe Swinger, Comstock Park (1709) 29:51
43 553 Shelia Ratza, Grand Rapids (1765) 30:16
44 560 Joyce LaFleur, Grand Rapids (1775) 30:24
45 566 Denise Gravelyn, Rockford (1781) 30:28
46 568 Suzanne Kozloski, Grand Rapids (1784) 30:33
47 576 Ann Koning, Grand Rapids (1798) 30:42
48 580 Mary Jendrezak, Grand Rapids (1803) 30:45
49 595 Louise Hautamaki, Grand Rapids (1830) 31:07
50 618 Jean Obermiller, Grand Rapids (1863) 31:24
51 626 Chris Gemmell, Lowell (1875) 31:29
52 659 Joan Grillo, Spring Lake (1923) 32:16
53 660 Carol Kirschner, Wyoming (1925) 32:19
54 683 Debra Warwick, Grand Rapids (1955) 32:49
55 684 Karen McFeters, Union City (1957) 32:51
56 695 Sue Lindrup, Jenison (1972) 33:00
57 700 Linda VanHorssen, Jenison (1977) 33:05
58 702 Kathy Engle, Hastings (1980) 33:06
59 767 Martin Campbell, Grand Rapids (2076) 36:31
60 768 Cele Flanary, Ada (2077) 36:35
61 786 Linda Beaumont, Grand Rapids (2103) 37:54
62 788 Roxann Rogers, Fruitport (2105) 37:57
63 789 Nancy Occhipinti, Grand Rapids (2106) 37:59
64 793 Kate Thornton, Grand Rapids (2112) 38:20
65 802 Sue Hook, Byron Center (2126) 40:29
66 804 Lola Vandenberg, Holland (2130) 41:09
67 806 Jeanne Benedict, Grand Rapids (2132) 41:22
68 808 Mary Karczynski, Grand Rapids (2135) 42:04
69 809 Tamara Swanberg, Cadillac (2136) 42:39
70 817 Susan Carlstrom, Grand Rapids (2145) 45:12
71 824 PJ Coldren, Holland (2153) 48:28
72 825 Eleanor Beitelshees, Saline (2154) 51:49
73 826 Carol Ohren, Grandville (2155) 51:53

Men's 50 to 54 121 Finished

1 67 Ken Rowe, Southgate (74) 17:50
2 99 Dave Minier, Wyoming (111) 18:39
3 128 Lanny Landale, Norton Shores (141) 19:12
4 177 Tom Rademacher, Rockford (195) 19:58
5 186 Don Harp, Greenville (205) 20:06
6 203 Thomas Wilcox, Fennville (225) 20:19
7 207 Bill Bauman, Grand Rapids (229) 20:21
8 216 Syd Baxter, Grand Rapids (242) 20:27
9 222 Steve Plaisted, Grand Rapids (248) 20:29
10 247 Randy DeKuiper, Hesperia (276) 20:50
11 250 David Bos, Spring Lake (279) 20:51
12 256 James Dyke, Hudsonville (287) 20:54
13 259 Bruce Christensen, Howard city (290) 20:55
14 263 Ken Leatherman, Caledonia (295) 20:59
15 280 Matt Bombery, Grand Rapids (314) 21:07
16 300 Patrick Dwyer, Jackson (335) 21:19
17 328 Mike Bertschinger, Grand Rapids (365) 21:37
18 338 Fred Britton, Rothbury (375) 21:42
19 355 Tim VanNest, Kent City (396) 21:55
20 359 John Miles, Grand Rapids (401) 21:58
21 361 John Calcutt, Comstock Park (403) 21:59
22 365 Mike Leary, Holland (407) 22:03
23 432 Richard Pierce, Kentwood (487) 22:37
24 447 John Campbell, Grand Rapids (509) 22:45
25 458 Bruce Babcock, Walker (521) 22:48
26 474 Ron Osborne, Lowell (538) 22:55
27 477 Hugh Hufnagel, Grand Rapids (541) 22:56
28 485 Charles Hooper, Rockford (551) 23:00
29 496 Ron Merizon, Walker (564) 23:05
30 503 Jerry Holmes, Kentwood (575) 23:09
31 554 James Patch, Grand Rapids (638) 23:30
32 575 Perry Moore, Grand Rapids (661) 23:38
33 585 Donald DeKorte, Grand Rapids (674) 23:44
34 598 Edward Czyzyk Jr, Grand Rapids (696) 23:52
35 613 Lon Lefanty, Middleville (718) 23:57
36 621 Ronald Bross, Spring Lake (731) 23:59
37 636 Bob Gudas, Spring Lake (754) 24:06
38 643 Dennis Nurski, Grand Rapids (765) 24:08
39 645 Joe Wiltrakis, Jenison (769) 24:10
40 652 Leon Savenas, St Joe (777) 24:12
41 657 John Bury, Bangor (783) 24:14
42 683 George Pravda, Spring Lake (824) 24:30
43 688 Ron Doering, Portage (831) 24:32
44 707 Pete Harris, Spring Lk (858) 24:44
45 709 Dale Winters, Grand Rapids (860) 24:45
46 726 Rodney Preuss, Wyoming (879) 24:50
47 733 Ron Perkins, Grand Rapids (887) 24:52
48 739 Donald Heeringa CEO, Holland (895) 24:55
49 787 Patrick Purgiel, Hastings (972) 25:18
50 789 Samuel Anema, Grand Rapids (975) 25:19
51 804 Roy Powers, Grand Rapids (996) 25:25
52 807 Douglas Wells Jr, Comstock Park (1001) 25:26
53 832 Robert Trimpe, Hudsonville (1036) 25:38
54 834 Steven Hinkle, Grand Rapids (1038) 25:39
55 851 Perry Francisco, Grand Rapids (1066) 25:46
56 860 Matt Vokes, Grand Rapids (1082) 25:51
57 877 Thomas VanDam, Belmont (1108) 26:01
58 879 Richard Jones, Ada (1114) 26:03
59 884 Rudy Banka, Grand Rapids (1119) 26:05
60 889 Keith Maleski, Belmont (1127) 26:09
61 896 John Ballema, Rockford (1141) 26:14
62 904 Rich Holmberg, Fremont (1152) 26:17
63 905 Michael Cupp, Kentwood (1154) 26:18
64 906 Gary Meengs, Grandville (1155) 26:19
65 909 Carl Westrate, Grand Rapids (1159) 26:20
66 910 Terrence DeVriendt, Comstock Park (1160)
26:20
67 917 Andrew Paul, Ft Branch (1171) 26:23
68 920 Robert Smith, Grand Rapids (1182) 26:26
69 923 David Christmann, Grand Rapids (1185) 26:27
70 933 Leslie Holwerda, Jenison (1201) 26:32
71 939 Jerry Hendrick, Wayland (1210) 26:35
72 940 Terry Palmer, Crystal Falls (1212) 26:35
73 956 Michael McLain, Jackson (1237) 26:42
74 967 Charles Swanberg, Cadillac (1258) 26:47
75 971 Dan Cole, Grand Rapids (1264) 26:49
76 989 Bruce Frayman, Jenison (1292) 26:57
77 998 Glenn Barkan, Grand Rapids (1308) 27:03
78 1017 Mark Christensen, Grand Rapids (1343) 27:14
79 1022 Thomas Kuzma, Walker (1353) 27:19
80 1023 James Black, Grand Rapids (1354) 27:20
81 1027 Robert Heine, Grand Rapids (1360) 27:23
82 1030 Chris Macon, Kentwood (1365) 27:24
83 1042 Terron Beitelshees, Saline (1394) 27:34
84 1044 Alan Himebaugh, Grand Rapids (1400) 27:36
85 1051 Louis Lint, Muskegon (1420) 27:45
86 1054 William Brace, Holland (1432) 27:48
87 1059 Mike Ohren, Grandville (1441) 27:52
88 1062 Dave DeKraker, Jenison (1445) 27:52
89 1064 Ronald Jones, Kentwood (1452) 27:55
90 1067 Lou Lincoln, Pierson (1457) 27:57
91 1070 Dave Chandler, Middleville (1463) 27:59
92 1076 Rich Miller, Ada (1474) 28:04
93 1079 Les Allen, Kentwood (1482) 28:07
94 1086 Gary Gust, Cedar Springs (1492) 28:11
95 1092 Gary Camp, Grand Rapids (1505) 28:18
96 1110 Steve Brown, Kalamazoo (1538) 28:29
97 1122 Paul Titchenell, Wyoming (1578) 28:44
98 1129 Tom Lane, Grand Rapids (1591) 28:49
99 1143 Ron Wiers, Grand Rapids (1611) 28:57
100 1160 Tom Shuker, Grand Rapids (1649) 29:14
101 1163 Ray Jarceski, Grand Rapids (1655) 29:16
102 1164 Roy Winegar, Muskegon (1659) 29:17
103 1181 Paul Dornbos, Eastmanville (1691) 29:38
104 1184 Dennis Field, Grand Rapids (1695) 29:40
105 1190 Rod DeWitt, Grand Rapids (1707) 29:51
106 1198 Frank Roder, Grand Haven (1730) 30:02
107 1212 W David Kendrick, Holland (1763) 30:16
108 1214 Fred Hillary, Ada (1773) 30:21
109 1218 Bob Stein, Wyoming (1786) 30:34
110 1239 Don Idsinga, Grand Rapids (1842) 31:15
111 1244 Freeman Haehnel, Ada (1860) 31:23
112 1255 Dale Timmer, Grand Haven (1894) 31:45
113 1269 Robert Brower CEO, Rockford (1942) 32:36
114 1276 Robert Hufford, Rockford (1966) 32:57
115 1280 James Milanowski, Grand Rapids (1984) 33:12
116 1307 Butch Potter, Byron Center (2068) 36:10
117 1310 James Rex, Grand Rapids (2081) 36:41
118 1312 Earl Strater, Lake Odessa (2088) 37:00
119 1314 Ken Cary, Allendale (2094) 37:23
120 1327 Mike DeJong, Jenison (2133) 41:32
121 1328 Richard Toole, Grand Rapids (2139) 43:28

Women's 50 to 54 42 Finished

1 81 Donna Baker, Kalamazoo (616) 23:22
2 94 Paula Emmons, Sparta (685) 23:48
3 105 Diane Boehlke, Grand Rapids (715) 23:56
4 127 Linda Kristensen, Grand Rapids (788) 24:17
5 148 Janice Deverman, Grand Rapids (841) 24:37
6 204 Janet Casterton, Grand Rapids (1035) 25:37
7 244 Mary Baxter, Grand Rapids (1139) 26:14
8 282 Sue Host, Grand Rapids (1238) 26:42
9 298 Evana Palmer, Crystal Falls (1274) 26:51
10 309 Char Dykema, Byron Center (1303) 27:00
11 317 Sally Nuerenberg, Grand Rapids (1322) 27:09
12 333 Merrie Palmer, Comstock Park (1357) 27:22
13 380 Marilyn Coddington, Allendale (1435) 27:50
14 384 Sally Rademacher, Rockford (1446) 27:53
15 402 Mariel Town, Grand Rapids (1479) 28:06
16 414 Sandie Kornoelje, Byron Center (1506) 28:19
17 426 Joan Perez, Grandville (1530) 28:27
18 432 Nancy VanNest, Kent City (1543) 28:30
19 457 Nancy Willemstein, Grand Rapids (1580) 28:45
20 469 Noriko Kampfschulte, Grand Rapids (1613)
28:58
21 477 Judi Madden, Grand Rapids (1627) 29:05
22 492 Barbara Klingenmaier, Muskegon (1653) 29:15
23 531 Mary Elling, Zeeland (1728) 30:02
24 539 Dottie Sullivan, Kalamazoo (1747) 30:11
25 540 Mary Berrevoets, Jenison (1748) 30:11
26 542 Pat Baldwin, Grand Rapids (1750) 30:12
27 592 Marilyn Fountaine, Lakeview (1821) 30:59
28 624 Mary Bergakker, Grand Rapids (1872) 31:27
29 635 Judy Anderson, Hastings (1886) 31:35
30 666 Betty Pratt, Comstock Park (1932) 32:27
31 706 Ann Harris, Spring Lake (1986) 33:13
32 711 Lonna Miller, Byron Center (1993) 33:22
33 713 Judith Henson, Zeeland (1996) 33:27
34 722 Judy Topoll, Kalamazoo (2012) 34:02
35 734 Cathy Kurnat, Grand Rapids (2032) 34:39
36 747 Judi McCall, Allegan (2050) 35:12
37 765 Jeanne Cowles, Grand Rapids (2073) 36:22
38 766 Leta Settle, Paw Paw (2074) 36:24
39 783 Pam Gudas, Spring Lake (2099) 37:33
40 797 Laurie Doering, Portage (2120) 39:47
41 813 Sandy Holroyd, Montague (2141) 44:04
42 821 Lynne Danielson, Mt Pleasant (2150) 47:14

Men's 55 to 59 54 Finished

1 155 Edward Shoop, Jenison (170) 19:33
2 176 Krizan Zdenko, BC (194) 19:57
3 198 Doug Rohrer, Kalamazoo (219) 20:17
4 210 Michael Persak, Grand Rapids (234) 20:22
5 274 Ed Strong, Grand Rapids (307) 21:03
6 285 Ralph Dewey, Grand Rapids (319) 21:11
7 301 Mike Dawson, Montague (336) 21:19
8 344 Bill Heydon, Rockford (382) 21:47
9 459 Gordon Carpenter, Comstock Park (522) 22:49
10 471 Harold VanDuyn, Byron Center (534) 22:53
11 514 Robert Wildman, Comstock Park (590) 23:14
12 520 Carl Lutzka, Gobles (597) 23:16
13 541 Fred Brenner, Grand Rapids (622) 23:24
14 558 John Jones, Grand Rapids (643) 23:31
15 566 Ken Dettloff, Kalamazoo (652) 23:35
16 583 Joe Baal, Grandville (672) 23:42
17 594 James Berghuis, Fruitport (689) 23:49
18 660 Eric Beversluis, Grand Rapids (786) 24:16
19 665 Mel Scherpenisse, Spring Lake (793) 24:18
20 704 John Nash, Spring Lake (853) 24:42
21 745 Dick Hillary, Grand Rapids (906) 24:57
22 749 Doug Tobin, Grand Rapids (912) 24:58
23 762 Kurt Mai, Hudsonville (937) 25:06
24 826 James Schaak, Comstock Park (1023) 25:32
25 880 Jerry Schneider, Grand Rapids (1115) 26:04
26 928 Mike Dykstra, Walker (1193) 26:30
27 957 Bill Martin, Rockford (1239) 26:43
28 960 Earl Bender, Allegan (1243) 26:43
29 985 Daniel Achtyes, Jenison (1285) 26:54
30 1012 Bob Etherton, Rockford (1332) 27:10
31 1015 Dave Wier, Comstock Park (1337) 27:12
32 1024 Chuck Girard, Jackson (1356) 27:21
33 1035 Bob Palmitier, Wyoming (1377) 27:28
34 1077 Lawrence Mulligan, Grand Rapids (1478) 28:05
35 1102 Jeffrey Sutherland, Grand Rapids (1524)
28:25
36 1115 Roger Magill, Grand Rapids (1558) 28:36
37 1133 Frederick Challa, Grand Rapids (1596) 28:51
38 1136 Bill Gonzalez CEO, Grand Rapids (1599) 28:53
39 1138 Peter Bannow, Grand Ledge (1602) 28:53
40 1155 Jay Hause, Caledonia (1638) 29:08
41 1176 David Zuelke, West Olive (1681) 29:33
42 1196 Tim Schillaci, Kalamazoo (1725) 30:01
43 1217 Peter Friar, Kentwood (1785) 30:34
44 1220 William Stevenson CEO, Grand Rapids (1792)
30:39
45 1222 John Hauet, Spring Lake (1797) 30:42
46 1228 Glenn House Jr, Grand Rapids (1813) 30:53
47 1274 David Meeker, Alto (1961) 32:54
48 1281 Don Peterson, Jenison (1989) 33:18
49 1282 Peter VanderArk, Grand Rapids (1992) 33:21
50 1285 Floyd Cook Jr, Muskegon (2001) 33:33
51 1290 Richard Schultz, Lowell (2009) 33:49
52 1308 Roger Munford, Grand Rapids (2072) 36:19
53 1322 Douglas Parcheta, Grand Haven (2117) 39:32
54 1329 Bill MacMillan, North Muskegon (2149) 47:05

Women's 55 to 59 10 Finished

1 107 Jan Spitler, Montague (723) 23:58
2 191 Diane Arbanas, Wayland (987) 25:22
3 491 Judy Cayo, Benton Harbor (1652) 29:14
4 497 Carol Hillary, Grand Rapids (1661) 29:17
5 603 Nancy Jeppesen, Holland (1841) 31:14
6 710 Judith VanderArk, Grand Rapids (1991) 33:21
7 732 Sharlene Kauffman, Comstock Park (2029)
34:38
8 771 Mary Cheetham, Hudsonville (2080) 36:37
9 781 Cathy DeLeeuw, Hudsonville (2095) 37:25
10 800 Susan Panik, Byron Center (2123) 40:17

Men's 60 to 64 20 Finished

1 241 Frank Wolf, Kalamazoo (270) 20:48
2 342 Daniel Mullet, Big Rapids (380) 21:46
3 434 Rod Smith, Grand Rapids (491) 22:38
4 460 David Greer, Spring Lk (523) 22:49
5 501 Donald Chaffee Jr, Grand Rapids (572) 23:08
6 596 Ken Hurley, Sherwood (694) 23:51
7 671 Ron Holsted, Freeport (804) 24:22
8 677 Paul Grindel, Grand Rapids (814) 24:27
9 714 Larry Mishler, Plymouth (866) 24:46
10 737 James Dunigan, Grand Rapids (893) 24:54
11 740 Gene Ferencsik, Fruitport (896) 24:55
12 785 Jay Bassett, Grand Rapids (969) 25:17
13 788 James Versluis, Allendale (973) 25:18
14 837 Doug Stauffer, Wyoming (1041) 25:40
15 1096 Hank Sanders, Kent City (1515) 28:22
16 1099 William Staggs, Grand Rapids (1520) 28:25
17 1118 George DeVree, Zeeland (1562) 28:37
18 1142 Ron Gill, PLeasant Lake (1609) 28:56
19 1153 Richard Brouwer, Grand Haven (1634) 29:07
20 1299 Carl Jessen, Fruitport (2035) 34:40

Women's 60 to 64 6 Finished

1 140 Liz Lancaster, Hastings (820) 24:28
2 353 Mary Sabo, Caledonia (1395) 27:34
3 391 Jan Ries, Ada (1460) 27:58
4 517 Geri Ellinger, Pentwater (1702) 29:48
5 728 Judy Morrison, Grand Rapids (2023) 34:21
6 757 Donna Potter, Kentwood (2063) 35:38

Men's 65 and up 8 Finished

1 295 Stan VandenBosch, Muskegon (330) 21:16
2 303 Jerry Johncock, Grand Rapids (338) 21:20
3 422 Dick Wagen, Rockford (474) 22:34
4 568 Harold Plaisier, Jenison (654) 23:36
5 1091 James Starkweather, Grandville (1504) 28:18
6 1120 Kenneth Towne, Fremont (1572) 28:41
7 1230 Herbert Start CEO, Wyoming (1822) 30:59
8 1301 Felix Potapa, Grand Rapids (2038) 34:50

Women's 65 and up 1 Finished

1 265 Ann Schwendener, Kalamazoo (1190) 26:29

Men's Exception 2 Finished

1 1038 Brendan O'Grady, Ada (1386) 27:31
2 1080 Larry Hudson, Grand Rapids (1483) 28:07

Women's Exception 1 Finished

1 26 Courtney Rodgers, Wyoming (238) 20:25