2009 Alpenfest

back to results

Jul. 18, 2009

2009 Alpenfest
Gaylord,MI
Provided by Gault Race Mgt.


10 MILE RUN AGE-GROUP RESULTS
2009 GAYLORD ALPENFEST
GAYLORD, MI
07/18/2009

Scored by Gault Race Management



MALE OVERALL WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 1 Matt Fecht Warren 705 25 53:24 5:21

FEMALE OVERALL WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 8 Kari Johnson Central Lake 544 19 1:04:33 6:28

MALE OTSEGO COUNTY WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 12 Paul Owen Johannesburg 713 40 1:06:43 6:41

FEMALE OTSEGO COUNTY WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 35 Jennifer Jardine Johannesburg 565 41 1:13:48 7:23

Male MASTERS WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 2 Ron Zywicki Traverse City 807 48 55:42 5:35

Female MASTERS WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 19 Kaye Woodruff Lewiston 787 42 1:10:14 7:02

MALE AGE GROUP: 1 - 9
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 1 - 9
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 10 - 12
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 10 - 12
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 13 - 14
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 10 Miles Groom Southington 362 14 1:06:09 6:37


FEMALE AGE GROUP: 13 - 14
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 103 Christina Smith Gaylord 461 14 1:34:58 9:30

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 6 Tom Windle Plymouth 631 16 1:04:11 6:26
2 27 Reese Spadden Vail 626 15 1:12:16 7:14

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 45 Amber Kassuba Vanderbilt 428 18 1:17:11 7:44
2 46 Sammy Hunt Gaylord 532 17 1:17:11 7:44
3 106 Nicole Weitner Elmira 638 15 1:37:31 9:46
4 107 Paige Hypio Gaylord 589 15 1:37:32 9:46

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 14 Michael Smith Gaylord 463 20 1:09:09 6:55
2 16 Ryan Smith Gaylord 465 22 1:09:11 6:56
3 32 Wesley Smith Apo 696 24 1:13:18 7:20
4 104 Steve Zack Johannesburg 745 24 1:35:52 9:36

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 38 Ashley Ptasnik Cheboygan 388 23 1:14:53 7:30
2 71 Krystal Phillips Northville 799 23 1:25:21 8:33
3 85 Kerre Nitz Aberdeen 504 23 1:27:44 8:47

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 5 Cameron Wilson Goulais River 668 27 1:02:50 6:17
2 17 Adam Kerfoot Sault Ste Marie 560 25 1:09:22 6:57
3 26 Jeremy Keiser Gaylord 845 26 1:12:13 7:14
4 44 Nick Nowak Gaylord 730 29 1:16:55 7:42
5 93 Chad Schultz Grand Blanc 746 29 1:29:44 8:59
6 126 Thomas Marben Gaylord 556 28 2:26:11 14:38

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 36 Pam Nauta Rockford 699 25 1:14:04 7:25
2 59 Karen Pratt Frederic 758 27 1:22:26 8:15
3 78 Jesssica Kerfoot Traverse City 381 29 1:25:57 8:36
4 97 Theresa Burzynski Mount Pleasant 649 25 1:32:12 9:14

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 21 Zack Kerfoot Traverse City 380 32 1:11:00 7:06
2 29 Scott Shankel Big Rapids 456 31 1:12:30 7:15
3 30 Ryan Hamilton Gaylord 737 33 1:12:40 7:16
4 105 Jason Zack Gaylord 744 30 1:35:52 9:36


FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 62 Melissa Jorgenson Gaylord 726 32 1:23:09 8:19
2 74 Leslie Dubois Boston 441 30 1:25:41 8:35
3 94 Eryn Petersheim Lakeview 709 33 1:29:45 8:59
4 98 Lisa Szajner Gaylord 395 30 1:32:18 9:14
5 102 Abby Hamilton Gaylord 738 32 1:34:57 9:30
6 111 Julie Duchateau Milan 686 34 1:40:04 10:01
7 114 Jenny Dipzinki Gaylord 510 34 1:42:09 10:13
8 115 Karen Liebau Brooklyn 707 33 1:42:15 10:14
9 125 Kathleen Ojo Caledovia 555 31 2:26:11 14:38

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 20 Andrew Denman Ashley 445 38 1:10:58 7:06
2 47 Jason Cherry Gaylord 599 36 1:18:01 7:49
3 51 Matt Peterson Gaylord 458 36 1:18:52 7:54
4 53 Mark Church Roscommon 749 37 1:20:35 8:04
5 68 Mike Iseman Aberdeen 655 36 1:24:38 8:28

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 24 Lorri Purnis Echo Bay 667 38 1:11:14 7:08
2 33 Rebecca Willis Homer 755 38 1:13:40 7:22
3 34 Debbie Winchell Homer 756 35 1:13:41 7:23
4 57 Jeanne Reichelderfer Grayling 769 35 1:21:24 8:09
5 76 Holli Pippin Grayling 775 39 1:25:52 8:36
6 77 Mel Portal Elmira 759 37 1:25:56 8:36
7 88 Jennifer Neff Gaylord 559 38 1:27:56 8:48
8 101 Katrice Church Roscommon 750 37 1:34:25 9:27
9 109 Becky Styles St Croix Falls 708 38 1:38:28 9:51
10 117 Elisa Smith Katy 706 35 1:43:04 10:19
11 119 Kathy Heinz Gaylord 586 38 1:47:46 10:47

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 3 Steve Menovcik Grand Legde 371 40 57:10 5:43
2 4 Hank Risley Cedar Springs 698 41 58:51 5:54
3 11 William Neafsey Northville 701 41 1:06:20 6:38
4 13 Kevin Boe Naperville 613 42 1:08:25 6:51
5 18 Michael Rhines Rockford 604 42 1:10:05 7:01
6 23 Dan Smith Gaylord 460 44 1:11:08 7:07
7 43 Andrew Sullivan Gaylord 656 43 1:16:52 7:42
8 52 Mark Alexander Swartz Creek 491 41 1:19:48 7:59
9 54 Regan Quaal Gaylord 805 44 1:21:10 8:07
10 60 Rod Kippe Mancelona 812 43 1:22:43 8:17
11 87 Jay Ruddy Gaylord 601 40 1:27:50 8:47
12 100 Stephen Meier Canton 788 43 1:33:27 9:21


FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 37 Tina Wilder Petoskey 682 41 1:14:20 7:26
2 50 Karen Alexander Swartz Creek 490 42 1:18:51 7:54
3 63 Amy Hogan Gaylord 625 42 1:23:11 8:20
4 81 Gayle Harbaugh Boyne City 695 44 1:27:13 8:44
5 83 Sarah Mankowski Chicago 813 40 1:27:38 8:46
6 121 Leann Spurlock White Lake 689 43 1:51:05 11:07
7 122 Kim Smith Gaylord 462 44 2:00:57 12:06
8 123 Catherine Laurence Gaylord 542 44 2:00:57 12:06

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 7 Daniel Muzljakovich Troy 627 47 1:04:26 6:27
2 9 Larry Kanaby Bad Axe 712 47 1:05:02 6:31
3 31 Brian Zehnder Rapid City 839 46 1:13:14 7:20
4 39 Terry Myers Sault Ste Marie 536 47 1:15:03 7:31
5 48 Steven Schneider Saint Johns 790 46 1:18:11 7:50
6 61 Steve Anderson Boyne City 718 49 1:23:07 8:19
7 66 Ed Hunt Gaylord 533 47 1:23:50 8:23
8 67 Joe Pia Rochester Hills 521 46 1:24:20 8:26
9 70 Steven Riozzi Gaylord 430 45 1:24:54 8:30
10 82 Jim Zittel Waterford 743 46 1:27:19 8:44
11 84 Todd Sharrard Gaylord 690 46 1:27:38 8:46
12 91 Chris Rider Wasilla 358 45 1:28:48 8:53

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 69 Trish Duley Gaylord 384 49 1:24:41 8:29
2 80 Kathleen Borgeson Gaylord 612 45 1:26:59 8:42
3 86 Janet Polidori Northville 574 45 1:27:47 8:47
4 90 Theresa Kelley East Lansing 683 46 1:28:33 8:52
5 112 Sherry Wigard Houghton Lake 552 48 1:40:04 10:01

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 22 Ken Ames Gaylord 622 52 1:11:01 7:07
2 28 Thomas Gerou Canton 503 51 1:12:19 7:14
3 41 Dave O'Neil Alpena 377 53 1:16:28 7:39
4 56 Dave Atkins Ellsworth 782 53 1:21:19 8:08
5 110 Robert Reynolds Tecumseh 771 54 1:39:32 9:58

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 72 Jane Denay Petoskey 779 52 1:25:21 8:33
2 73 Linda Morris Gaylord 470 53 1:25:37 8:34
3 89 Deborah Beason Flushing 784 54 1:28:01 8:49
4 113 Robin Deblake Brunswick 488 53 1:41:55 10:12
5 116 Kayln Stokes Cheboygan 732 50 1:42:53 10:18


MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 49 Bill Ahrenberg Cheboygan 478 56 1:18:46 7:53
2 55 Greg Vadnais Gaylord 583 57 1:21:11 8:08
3 58 Russell Chavey Groose Pointe Far 502 55 1:22:04 8:13
4 64 Timothy Kellner Alma 677 55 1:23:44 8:23
5 75 Brent Cook Brunswick 489 59 1:25:42 8:35
6 95 Dave Maddix Gaylord 727 55 1:29:52 9:00
7 99 Jack Levely Atlanta 697 59 1:32:32 9:16

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 40 Donna Olson Canton 692 59 1:15:08 7:31
2 79 Rita Hauel Kalkaska 739 56 1:26:51 8:42
3 108 Sherry Davidson Harrisville 719 56 1:38:02 9:49

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 15 Tom Harbaugh Boyne City 694 60 1:09:11 6:56
2 25 Kenneth Rowe Canton 693 62 1:11:46 7:11
3 65 Wildcat North Gaylord 742 64 1:23:45 8:23
4 96 Mike Georgia Harrison 716 64 1:30:54 9:06
5 118 Cliff Denay Jr Petoskey 780 61 1:44:07 10:25
6 124 Byron Marben La Porte 372 60 2:26:09 14:37

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 42 Curtis Wells Lewiston 378 66 1:16:37 7:40
2 92 Roberto Sehn Lachine 722 65 1:29:40 8:58

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 120 Joe Rozenek Grayling 439 70 1:48:40 10:52

FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====




10 MILE WALK AGE-GROUP RESULTS
2009 GAYLORD ALPENFEST
GAYLORD, MI
07/18/2009

Scored by Gault Race Management



MALE OVERALL WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 9 William Holewinski Gaylord 735 61 2:12:34 13:16

FEMALE OVERALL WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 1 Natalie Burzynski Gaylord 652 12 1:49:08 10:55

MALE OTSEGO COUNTY WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

FEMALE OTSEGO COUNTY WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

Male MASTERS WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 11 Terry Avenall Gaylord 475 57 2:21:13 14:08

Female MASTERS WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 4 Denise Schmidlin Gaylord 432 49 2:03:12 12:20

MALE AGE GROUP: 1 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 20 William Smith Gaylord 620 49 2:36:22 15:39
2 22 Tom Hausbeck Lewiston 715 54 2:37:07 15:43
3 33 Luke Traylor Gaylord 646 29 2:46:21 16:39


FEMALE AGE GROUP: 1 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 2 Katy Zabesowski Gaylord 647 21 2:03:12 12:20
2 3 Sarah Skonronski Gaylord 634 26 2:03:12 12:20
3 5 Brenda Houmes Gaylord 400 49 2:11:09 13:07
4 6 Renee Pray Gaylord 426 51 2:11:09 13:07
5 7 Lori Mead Gaylord 736 53 2:11:31 13:10
6 8 Cathy O' Conner Gaylord 728 40 2:11:31 13:10
7 10 Christine Holewinski Gaylord 734 50 2:12:34 13:16
8 13 Linsey Pische Grand Rapids 464 22 2:25:02 14:31
9 14 Stephanie Smith Gaylord 621 19 2:25:02 14:31
10 15 Amy Harjala Johannesburg 546 30 2:25:03 14:31
11 16 Stacy Pay Grand Rapids 654 32 2:25:03 14:31
12 17 Alaina Ebenhoeh Saginaw 757 22 2:25:03 14:31
13 18 Megan Miller Grand Rapids 653 34 2:25:04 14:31
14 19 Pat Borowiak Gaylord 632 53 2:36:21 15:39
15 21 Melissa Kirwin Hastings 467 32 2:37:07 15:43
16 23 Tracey Pingtore Gaylord 710 37 2:39:18 15:56
17 24 Amy Chafer Gaylord 579 36 2:39:19 15:56
18 25 Suzy Hees Gaylord 389 47 2:40:26 16:03
19 26 Jordan Reichard Gaylord 515 22 2:40:27 16:03
20 27 Whittney Hees Gaylord 390 20 2:40:27 16:03
21 28 Lori Reichard Gaylord 399 50 2:40:27 16:03
22 29 Pam Zaborowski Gaylord 644 43 2:46:13 16:38
23 30 Linda Hausbeck Lewiston 714 54 2:46:13 16:38
24 31 Noreen Burzynski Gaylord 650 38 2:46:13 16:38
25 35 Sally Rutledge Rochester Hills 522 48 2:52:54 17:18
26 36 Jewelle Hiler Gaylord 593 34 2:56:20 17:38
27 37 Katie Denoyer Gaylord 523 30 2:56:21 17:39
28 38 Cherie Nutter Gaylord 443 52 2:59:42 17:59
29 39 Anita Lawnichak Gaylord 376 54 2:59:42 17:59
30 40 Susan Soffnedine Gaylord 731 40 3:15:39 19:34




4 MILE RUN AGE-GROUP RESULTS
2009 GAYLORD ALPENFEST
GAYLORD, MI
07/18/2009

Scored by Gault Race Management



MALE OVERALL WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 1 Alex Parlette Bloomington 471 16 23:09 5:48

FEMALE OVERALL WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 8 Danielle Quisenberry Jackson 819 27 24:36 6:09

MALE OTSEGO COUNTY WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 2 Jayden Hesselink Gaylord 801 17 23:16 5:49

FEMALE OTSEGO COUNTY WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 24 Maria Kulka Gaylord 834 19 28:07 7:02

Male MASTERS WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 3 Jim Laurie Washington Twp 563 49 23:43 5:56

Female MASTERS WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 44 Karen Hypio Gaylord 590 45 30:34 7:39

MALE AGE GROUP: 1 - 9
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 213 Blake Harrington Gaylord 572 9 49:45 12:27

FEMALE AGE GROUP: 1 - 9
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 124 Elizabeth Heinz Gaylord 587 9 36:14 9:04

MALE AGE GROUP: 10 - 12
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 34 Fox Deisig Gaylord 774 12 30:20 7:35
2 57 Dominic Lajoie Gaylord 605 11 32:10 8:03
3 65 Tristan Starks Frederic 529 12 32:34 8:09
4 73 Zakary Goddard Gaylord 455 10 32:59 8:15
5 75 Nathan Denman Ashley 447 10 33:01 8:16
6 97 Mathew Sullivan Gaylord 549 12 34:29 8:38
7 115 Jeff Heinz Gaylord 588 12 35:32 8:53
8 135 Levi Milan Gaylord 763 11 37:17 9:20
9 145 Nikolas Vankeersbilck Camarillo 602 12 38:51 9:43
10 181 Jack Hervela Gaylord 391 10 42:46 10:42
11 192 Nathan Wahr Gaylord 359 10 45:05 11:17

FEMALE AGE GROUP: 10 - 12
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 102 Kayue Burroughs Gaylord 629 12 34:39 8:40
2 106 Kinsey Burroughs Gaylord 628 12 34:56 8:44
3 146 Danica Bebble Gaylord 847 11 38:52 9:43
4 162 Allie Rutkowski Gaylord 557 11 40:23 10:06
5 166 Katie Rutkowski Gaylord 558 12 40:47 10:12
6 178 Lylan Dao Gaylord 664 11 42:20 10:35
7 200 Gabby Schultz Wolverine 824 10 46:08 11:32

MALE AGE GROUP: 13 - 14
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 25 David Seald Midland 673 14 28:28 7:07
2 41 Chris Ryan Gaylord 548 14 30:32 7:38
3 42 Joshua Green Gaylord 581 14 30:32 7:38
4 43 Phillip Crandel Gaines 484 14 30:33 7:39
5 56 Ted Foote Grand Blanc 609 13 32:09 8:03
6 85 Alexander Krantz Williamston 508 13 33:35 8:24
7 114 Jacob Henley Gaylord 547 13 35:31 8:53
8 150 Tyler Tarbutton Gaylord 543 13 39:22 9:51

FEMALE AGE GROUP: 13 - 14
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 30 Erica Westbrook Boyne Falls 764 14 29:03 7:16
2 67 Noelle Warren Gaylord 594 14 32:37 8:10
3 93 Maria Warren Gaylord 595 14 34:23 8:36
4 119 Mai Dao Gaylord 665 13 35:45 8:57
5 122 Cynthia Fiser Gaylord 637 14 36:09 9:03
6 164 Abby Kassuba Vanderbilt 427 14 40:32 10:08
7 168 Maggie Troost Traverse City 449 13 41:06 10:17

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 6 Joe Jones Gaylord 617 15 24:27 6:07
2 13 Lain Veihl Onaway 444 17 26:41 6:41
3 16 Lucas Avenall Gaylord 474 15 27:13 6:49
4 18 Cody Rivers Gaylord 643 17 27:29 6:53
5 20 Patrick Makarewicz Elmira 808 17 27:37 6:55
6 23 John Troost Traverse City 450 17 28:02 7:01
7 26 Spencer Young Gaylord 778 17 28:34 7:09
8 36 Stephen Coles Kalamazoo 838 17 30:24 7:36
9 51 Cody Smith Gaylord 387 16 31:30 7:53
10 58 Matthew Green Gaylord 580 16 32:21 8:06
11 60 Brandon Scott Midland 675 17 32:29 8:08
12 86 Sean Hope Gaylord 814 15 33:40 8:25
13 87 Jake Passtenek Gaylord 815 15 33:40 8:25
14 90 Russell Taylor Harrison 761 17 34:03 8:31
15 94 Trevor Hirzel Howell 810 15 34:25 8:37
16 108 Daniel Finegan Sterling Hts 797 16 35:01 8:46
17 129 Steve Forcier Gaylord 659 17 36:52 9:13
18 133 Justin Scott Midland 674 15 37:16 9:19
19 172 Dylan Young Wixom 615 17 41:29 10:23

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 14 Cara Smock Riverview 800 15 26:47 6:42
2 39 Andrea Krantz Williamston 509 16 30:29 7:38
3 40 Anna Coles Kalamazoo 837 19 30:31 7:38
4 62 Hilary Puroll Gaylord 767 18 32:33 8:09
5 63 Amanda Olds Gaylord 811 15 32:33 8:09
6 64 Anna Kassuba Vanderbilt 429 16 32:33 8:09
7 66 Krystin Dreyer Gaylord 806 16 32:35 8:09
8 69 Dawn Pagels Gaylord 829 15 32:40 8:10
9 70 Megan Borgeson Gaylord 610 15 32:40 8:10
10 137 Hailey McMahon Grayling 600 18 37:27 9:22
11 210 Mattie Forcier Gaylord 661 19 49:34 12:24

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 7 Tom Kruszewski Commerce Twp 785 24 24:34 6:09
2 11 Roger Kirk Jr. Gaylord 687 20 26:20 6:35
3 28 Matt Verley Greenville 754 24 28:54 7:14
4 31 Mark Wejrowsla East Lansing 531 20 29:26 7:22
5 33 Tony Smith Beaverton 370 22 29:49 7:28

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 55 Jessica Kane Gaylord 550 21 31:50 7:58
2 154 Caroline Skuta Flint 781 21 39:55 9:59
3 171 Rachel North Highland 641 23 41:12 10:18
4 184 Jenna North Highland 640 21 42:54 10:44
5 205 Dawn Osborn Sault Ste Marie 385 21 48:36 12:09

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 5 Derek Thomasma Byron Center 585 28 24:21 6:06
2 19 Danyle Lambert Traverse City 597 27 27:30 6:53
3 21 Kyle Kiel Mancelona 598 27 27:44 6:56
4 52 Andy Kauffman West Bloomfield 492 29 31:41 7:56
5 80 John Herhly Lansing 507 28 33:12 8:18
6 103 Kristopher Nitz Saginaw 499 28 34:48 8:42
7 130 Jeffrey Holaly Canton 614 28 37:07 9:17
8 204 Al Thomas Gaylord 828 26 48:32 12:08

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 27 Nicole Kauffman West Bloomfield 493 27 28:45 7:12
2 47 Amanda Peters Belleview 354 25 30:54 7:44
3 68 Stephanie Cole Gaylord 567 28 32:40 8:10
4 136 Amanda Labarge Novi 733 27 37:26 9:22
5 147 Amanda Brindley West Branch 607 26 38:54 9:44
6 151 Rebecca Hicks Gaylord 379 28 39:34 9:54
7 153 Jada Carland Charlevoix 367 26 39:35 9:54
8 156 Heather Guss Gaylord 592 28 39:55 9:59
9 183 Kelly Iseman Aberdeen 506 26 42:53 10:44

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 37 Brent Hill Ypsilanti 495 34 30:24 7:36
2 77 Eric Page Caledonia 530 32 33:04 8:16
3 79 Kevin Johnson Gaylord 681 32 33:11 8:18
4 91 Joel Zidema Grand Rapids 636 30 34:06 8:32
5 117 Matt McLean Fayetteville 772 33 35:35 8:54
6 141 Steven Carland Charlevoix 366 30 37:58 9:30
7 167 Aaron Hotellins Gaylord 528 32 40:48 10:12
8 189 Michele Lamberies Gaylord 571 33 44:01 11:01

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 81 Molly Cotant Petoskey 802 32 33:20 8:20
2 82 Chasity Enders Gaylord 830 31 33:27 8:22
3 83 Kim Byram Gaylord 821 31 33:30 8:23
4 99 Nilda Skowzonek Vanderbilt 678 32 34:31 8:38
5 100 Lisa Freres Muskegon 468 31 34:31 8:38
6 105 Jenny Buhl-Hagey Brown City 373 32 34:53 8:44
7 111 Angella Clark Gaylord 355 30 35:20 8:50
8 131 Polly Carlton Gaylord 826 31 37:10 9:18
9 138 Samara Sabin Grayling 840 32 37:28 9:22
10 139 Ann Marie Jackson Orlando 679 32 37:32 9:23
11 155 Rosemary Harvey Hopemills 773 30 39:55 9:59
12 170 Danielle Fox Vanderbilt 842 30 41:10 10:18
13 175 Mindy Archer Ocala 353 33 42:05 10:32
14 193 Pamela Souter Dorr 685 34 45:08 11:17
15 194 Kylie Hill Ypsilanti 494 32 45:18 11:20
16 195 Ashley Johnson Gaylord 680 31 45:20 11:20
17 198 Amy Frey Waterford 798 34 45:50 11:28
18 199 Jenny Miller Berkley 831 34 45:54 11:29
19 201 Lori Panter Rockwood 789 34 46:33 11:39

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 29 Mace Mattieson Dearborn Heights 442 35 28:55 7:14
2 53 David Murrell Gaylord 466 35 31:46 7:57
3 54 Eric Levine Novi 702 39 31:50 7:58
4 74 Rick Ashley Gaylord 476 36 33:00 8:15
5 88 Patrick Green Gaylord 582 38 33:48 8:27
6 186 Tony Vaden Gaylord 566 38 43:17 10:50
7 216 Kim Awrey Gaylord 662 37 56:11 14:03
8 218 David Qua Gaylord 511 38 58:36 14:39

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 112 Karli Deer Gaylord 527 35 35:23 8:51
2 120 Holly Brindley West Branch 538 37 35:47 8:57
3 142 Rosa Vergel Raleigh 524 37 38:03 9:31
4 158 Annette Kowatch Gaylord 633 36 40:03 10:01
5 159 Becky Ashley Gaylord 477 37 40:03 10:01
6 177 Carrin Tunney Novi 703 37 42:13 10:34
7 179 Lisa Ludwig Oxford 561 35 42:23 10:36
8 185 Christina Warren Gaylord 596 38 43:08 10:47
9 190 Joanne Krager Grayling 776 38 44:38 11:10
10 206 Erica Denman Ashley 446 35 48:52 12:13
11 212 Keli Martin MacKinaw City 822 38 49:45 12:27
12 217 Heidi Qua Gaylord 512 37 58:36 14:39

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 4 Jim Harrington Negaunee 803 44 24:04 6:01
2 12 Rod Swanson Clinton Twp 818 40 26:36 6:39
3 15 Jeff Kalember Gaylord 608 43 27:10 6:48
4 32 Allen Enders Huntley 817 43 29:32 7:23
5 48 Kevin Wahr Gaylord 356 43 30:56 7:44
6 49 Todd Duncan Gaylord 843 42 30:59 7:45
7 78 Michael Kovie Bloomfield 704 40 33:10 8:18
8 95 Kevin Foster Gaylord 425 43 34:26 8:37
9 144 Todd Moore Grayling 361 42 38:30 9:38
10 182 Jeff Hervela Gaylord 663 43 42:47 10:42
11 208 Roger Lohr Flagstaff 624 41 49:03 12:16
12 214 Thomas Troost Traverse City 451 44 53:39 13:25

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 46 Kelley Lafer Phoenix 793 44 30:43 7:41
2 59 Colleen Gorno Gaylord 684 42 32:21 8:06
3 110 Mary Tithof Gaylord 796 40 35:16 8:49
4 123 Karen Borowiak Gaylord 691 42 36:12 9:03
5 126 Vicki Olds Elmira 562 43 36:30 9:08
6 132 Sue Ballard Bellaire 783 44 37:14 9:19
7 149 Sue Walters Vanderbilt 841 44 39:10 9:48
8 160 Nancy Jacob Gaylord 846 44 40:05 10:02
9 173 Kristy Somerville Gaylord 452 40 41:46 10:27
10 191 Niki Diehm Midland 729 42 44:48 11:12
11 207 Sylvia Garcia-Lohr Flagstaff 623 41 49:02 12:16
12 211 Kim Schultz Wolverine 823 40 49:43 12:26

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 10 Dan Pater Traverse City 541 47 26:05 6:32
2 17 Reed Swanson Clarkston 606 49 27:26 6:52
3 22 Dale Ernst Sandusky 711 46 27:49 6:58
4 35 Dave Borgeson Gaylord 611 47 30:21 7:36
5 45 Mike Polus Gaylord 777 48 30:35 7:39
6 50 Paul Lochinski Gaylord 816 45 31:01 7:46
7 61 John Crandel Gaines 483 45 32:30 8:08
8 72 Chris Parlette Bloomington 472 48 32:58 8:15
9 92 Allen Mozak Wixom 616 49 34:07 8:32
10 101 Randall Diehm Whitehall 741 47 34:32 8:38
11 118 Jack Samkowiak Gaylord 786 46 35:41 8:56
12 140 Ronald Parker Gaylord 436 45 37:40 9:25
13 176 Dean Thomasma Alto 573 48 42:07 10:32
14 197 Eve Elden Gaylord 658 45 45:38 11:25
15 209 Dan Forcier Gaylord 660 47 49:33 12:24

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 89 Joanne Szubelak Fairview 809 46 34:00 8:30
2 96 Sandra Quaal Gaylord 804 47 34:27 8:37
3 104 Christine Seager Grayling 720 47 34:53 8:44
4 109 Jan Hopwood Arcadia 724 49 35:10 8:48
5 121 Robin Myers Sault Ste Marie 537 47 36:02 9:01
6 125 Leslie Burroughs Gaylord 630 47 36:29 9:08
7 165 Jane Scott Midland 676 45 40:41 10:11

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 9 Steve Seager Grayling 721 51 25:18 6:20
2 38 Dave Peters Gaylord 438 54 30:27 7:37
3 71 Glen Smith Beaverton 369 53 32:58 8:15
4 76 Joe Travers Gaylord 363 52 33:04 8:16
5 113 Bill O'Neill Gaylord 603 54 35:25 8:52
6 134 Chris Milan Gaylord 768 50 37:17 9:20
7 163 Jim Hulbert Frederic 832 52 40:29 10:08
8 196 Jim North Highland 642 50 45:25 11:22

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 84 Marlene Bailey Rapid City 657 50 33:30 8:23
2 107 Peggy Gerou Plymouth 448 52 34:57 8:45
3 128 Wendy Cole Alma 584 50 36:43 9:11
4 152 Linda Samkowiak Gaylord 833 50 39:35 9:54
5 157 Nancy Vandenbroek Bellaire 365 51 39:58 10:00
6 161 Diane Duff Gaylord 791 52 40:19 10:05
7 174 Jane Rowley-Smith Beaverton 368 52 42:00 10:30
8 203 Regina Conrad Lachine 723 50 48:05 12:02

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 98 Ken Brown Harrison 435 55 34:30 8:38
2 188 Fango Kennedy Howell 770 58 43:55 10:59

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 116 Joanne Buhl Deckerville 397 59 35:35 8:54
2 187 Pat Brown Harrison 434 55 43:22 10:51
3 219 Helen Osborn Sault Ste Marie 386 55 58:48 14:42

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 148 Karl Buhl Deckerville 398 60 38:57 9:45
2 202 James Hauel Kalkaska 740 62 47:19 11:50

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 180 Ed Sandri Novi 835 66 42:42 10:41

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 127 Joann Lehman Westphalia 725 69 36:39 9:10

MALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 143 Larry Crouse Traverse City 433 70 38:16 9:34

FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 215 Janet Sanders Gaylord 639 71 53:57 13:30

MALE-NO AGE PROVIDED AGE GROUP: 99 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

FEMALE-NO AGE PROVIDED AGE GROUP: 99 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====



4 MILE WALK AGE-GROUP RESULTS
2009 GAYLORD ALPENFEST
GAYLORD, MI
07/18/2009

Scored by Gault Race Management



MALE OVERALL WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 4 Charles May Atlanta 751 9 59:09 14:48

FEMALE OVERALL WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 1 Ann Doederlein Gaylord 795 39 54:09 13:33

MALE OTSEGO COUNTY WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

FEMALE OTSEGO COUNTY WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

Male MASTERS WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 6 James Mooch . 848 50 59:11 14:48

Female MASTERS WINNER
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 2 Kelly Kanaby Bad Axe 717 44 54:10 13:33

MALE AGE GROUP: 1 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 9 Kris Lagios Michigan 516 51 59:25 14:52
2 10 John Mills Prattville 539 57 59:31 14:53
3 13 Robert Archer Johannesburg 357 63 1:02:48 15:42
4 15 Don Bowen Indian River 651 48 1:03:12 15:48
5 19 Matt Squires Auburn 753 29 1:04:31 16:08
6 27 Morgan Lappan Ann Arbor 396 50 1:09:29 17:23
7 30 Andrew Seymour Edgewater 480 16 1:09:43 17:26
8 33 Greg Arbogast Lewiston 765 58 1:14:32 18:38
9 37 Reg Sprik Bellaire 578 81 1:25:13 21:18


FEMALE AGE GROUP: 1 - 99
Place Oall Name Town No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 3 Ellen Clark Grosse Pointe 688 40 54:10 13:33
2 7 Mary Enders Gaylord 820 66 59:23 14:51
3 8 Kim Foster Gaylord 517 43 59:25 14:52
4 11 Elaine Mills Prattville 540 60 59:32 14:53
5 12 Ashley May Atlanta 747 11 1:00:08 15:02
6 14 Dana Rowden Mio 500 42 1:03:12 15:48
7 16 Beth Marben Gaylord 554 28 1:04:03 16:01
8 17 Sara Marben Rockford 553 29 1:04:03 16:01
9 18 Jennifer Smith-Squires Auburn 752 26 1:04:29 16:08
10 20 Sharon Agron Lewiston 760 57 1:04:40 16:10
11 21 Amy Rivest Kalkaska 762 31 1:04:41 16:11
12 22 Cindy Panza Shelby Twp 825 61 1:05:18 16:20
13 23 Mary Billman Kentwoood 792 50 1:07:13 16:49
14 24 Lexi May Atlanta 827 44 1:09:00 17:15
15 25 Abbie May Atlanta 748 12 1:09:02 17:16
16 26 Jenna Zabosewski Gaylord 648 16 1:09:02 17:16
17 28 Elizabeth Wojtkowiak Edgewater 479 42 1:09:43 17:26
18 29 Caitlin Seymour Edgewater 482 21 1:09:43 17:26
19 31 Candee Foster Gaylord 618 35 1:11:33 17:54
20 32 Melissa Miller Harrison 619 49 1:11:33 17:54
21 34 Linda Arbogast Lewiston 766 58 1:14:32 18:38
22 35 Marci May Atlanta 836 38 1:14:35 18:39
23 36 Cory Wojtkowiak Edgewater 481 22 1:25:12 21:18
24 38 Rebecca Nowak Gaylord 700 29 1:50:19 27:35

Gaylord,MI
Provided by Gault Race Mgt.