2009 FLINT JOURNAL CATCH YOUR BREATH

back to results

Jul. 11, 2009

2009 FLINT JOURNAL CATCH YOUR BREATH
FLINT, MI
Provided by Gault Race Mgt.


10K RUN AGE-GROUP RESULTS
2009 FLINT JOURNAL CATCH YOUR BREATH
FLINT, MI
07/11/2009

Scored by Gault Race Management


MALE OVERALL WINNER
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 1 Joe Maki Flint 19 33:44 5:26

FEMALE OVERALL WINNER
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 4 Lisa Veneziano Fenton 44 37:47 6:05

MALE MASTERS WINNER
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 2 John Niven Swartz Creek 45 36:58 5:58

FEMALE MASTERS WINNER
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 13 Kathy Snyder Flushing 45 42:30 6:51

MALE AGE GROUP: 1 - 17
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 199 Matt Meyers Fenton 11 1:13:14 11:48

FEMALE AGE GROUP: 1 - 17
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 36 Kaylie Milne Grand Blanc 14 47:20 7:38

MALE AGE GROUP: 18 - 24
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 50 Brian Steers Royal Oak 23 49:44 8:01
2 51 Carl Nance Sandusky 23 49:47 8:01
3 56 Todd Rapcka Flint 22 50:36 8:09
4 63 Jeremy Lewis Ann Arbor 24 51:39 8:19
5 100 John Ranville Flint 24 55:54 9:00

FEMALE AGE GROUP: 18 - 24
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 10 Sarah Drevon Swartz Creek 18 41:59 6:46
2 23 Jessica Fern East Lansing 24 44:47 7:13
3 26 Kayla Duke Linden 20 45:18 7:18
4 82 Julie Coles Davison 24 53:21 8:36
5 89 Becky McPharson Davison 22 54:08 8:43
6 91 Rebecca Richardson Flint 24 54:36 8:48
7 148 Sarah Chazick Davison 20 1:02:08 10:01
8 166 Theresa Johnson Grand Blanc 23 1:06:34 10:43
9 170 Lizabeth Dueweke Grand Blanc 24 1:07:14 10:50
10 227 Kara Herderich Metamora 19 1:21:18 13:06

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 3 Yevgeniy Vinogradskiy Houston 25 37:10 5:59
2 16 Ross Lee Troy 26 42:54 6:55
3 18 Andrew Schmit Fenton 29 44:21 7:09
4 62 Thomas Jr. Ureche Linden 28 51:27 8:17
5 69 James Logan Lansing 27 51:55 8:22
6 71 Fabian Silvas Grand Blanc 29 52:07 8:24
7 75 Bernard Elias Milan 28 52:26 8:27
8 81 John Sushynski Saline 27 52:59 8:32
9 111 Michael Scully Grand Blanc 25 58:05 9:21
10 114 Robert Merollis Grand Rapids 27 58:22 9:24

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 32 Laura Good Brighton 28 46:23 7:28
2 93 Katie West Waterford 27 54:39 8:48
3 112 Jamie Redmond Flint 28 58:15 9:23
4 124 Jessica White Fenton 26 59:43 9:37
5 132 Nichole Allison Swartz Creek 29 1:00:42 9:47
6 134 Laura Bridenstine Swartz Creek 28 1:00:50 9:48
7 143 Nicole Henne Goodrich 28 1:01:18 9:53
8 154 Deanne Silvas Grand Blanc 26 1:03:39 10:15
9 158 Abbey Cowen Grand Blanc 28 1:04:39 10:25
10 177 Jill Groves Flint 28 1:08:52 11:06
11 186 Rebecca Francoeur Grand Blanc 29 1:10:51 11:25
12 198 Tiffany Orban Grand Blanc 29 1:12:56 11:45
13 215 Melissa Park Waterford 27 1:16:01 12:15
14 228 Lindsay Hollenbeck Flint 28 1:22:06 13:13
15 229 Andrea McHugh Swartz Creek 29 1:22:08 13:14

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 17 Brantley Natter Brighton 34 43:39 7:02
2 24 Blair Kelly Acnorth 32 44:57 7:15
3 40 Scott Howes Davison 31 48:02 7:44
4 49 Luke Gordley Grand Blanc 34 49:31 7:59
5 54 Jason Pursley Rochester Hills 31 50:15 8:06
6 60 Nicholas Groves Flint 31 50:49 8:11
7 98 Mark Muzyk Grand Blanc 32 55:31 8:57
8 126 Amos Drew Flint 34 59:48 9:38
9 133 Kartik Iyer Farmington Hills 34 1:00:50 9:48
10 162 Joseph Moore Grand Blanc 34 1:05:29 10:33

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 30 Katherine Hover Adams 33 45:58 7:24
2 33 Nicky Willis Frederick 33 46:23 7:28
3 90 Stacie Tracy Davison 33 54:31 8:47
4 94 Keisha Hutchinson Flint 31 55:04 8:52
5 99 Jenny Griffin Flint 31 55:53 9:00
6 113 Catherine Hollopeter Grand Blanc 31 58:21 9:24
7 161 Jill Kirsch Lapeer 33 1:05:09 10:30
8 179 Kristen Pursley Rochester Hills 31 1:09:13 11:09
9 205 Courtney Pittenger Davison 34 1:14:25 11:59
10 214 Andrea Hoffman Davison 33 1:15:44 12:12
11 219 Amy Kim Flint 32 1:17:31 12:29

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 37 Randall Bard Lombard 39 47:26 7:39
2 38 Christopher Coffman Southgate 38 47:38 7:40
3 66 Charles Huston Owosso 39 51:47 8:21
4 74 Mike Regan Ann Arbor 36 52:25 8:27
5 78 Neal Hegarty Grand Blanc 38 52:30 8:28
6 83 Rich Marr Flint 39 53:21 8:36
7 95 Dwayne Harrison Davison 36 55:07 8:53
8 103 Brad Hartzell Grand Blanc 36 56:23 9:05
9 138 Justin Clark Davison 38 1:01:03 9:50
10 142 Dion Clark Fowlerville 38 1:01:16 9:52
11 149 Robert Blanchard Fenton 36 1:02:43 10:06
12 155 Marc Webster Grand Blanc 37 1:03:45 10:16
13 183 Mark Wheaton Burton 36 1:10:17 11:19

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 46 Adrienne Macksood Fenton 35 48:45 7:51
2 57 Laura Dlehl Flint 39 50:40 8:10
3 73 Jeannie Zuck Flushing 36 52:14 8:25
4 117 Melissa Dolliver Fenton 37 58:30 9:25
5 119 Charity Tomcala Flint 35 58:36 9:26
6 125 Heather Baldridge Grand Blanc 39 59:46 9:38
7 153 Jennifer Nye Waterford 37 1:03:33 10:14
8 190 Andrea Deering Saginaw 39 1:11:07 11:27
9 208 Laura Blanchard Fenton 35 1:14:38 12:01
10 218 Faye McGee Flint 36 1:16:42 12:21
11 223 Kimberly Maddock Swartz Creek 35 1:18:30 12:39
12 224 Jennifer Hughey-Smith Swartz Creek 36 1:18:30 12:39
13 235 Ilona Curry Grand Blanc 35 1:23:19 13:25

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 12 Michael Eastman Grand Rapids 43 42:27 6:50
2 25 Larry Philippi Linden 41 45:14 7:17
3 27 Howard Brown Flint 43 45:50 7:23
4 28 Phil Hamelin Clarkston 44 45:54 7:24
5 29 Tim Brooks Flushing 44 45:56 7:24
6 34 Michael Giles Almont 42 46:48 7:33
7 42 Shawn Crabtree Novi 41 48:13 7:46
8 53 Mike Van Camp Swartz Creek 42 49:51 8:02
9 58 Kevin Wood Mt Morris 43 50:45 8:11
10 72 Steve Lorey Linden 42 52:08 8:24
11 184 Everett Centerwall Ii Flint 42 1:10:24 11:20
12 200 Scott Smith Rochester Hills 40 1:13:16 11:48

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 14 Caryn Maxwell Clarkston 40 42:38 6:52
2 79 Stephanie Caponigro Bloomfield Hills 40 52:34 8:28
3 85 Karen Whittaker Brighton 42 53:25 8:36
4 105 Kristen Deloney Flushing 43 56:45 9:09
5 122 Michele Hyde Flint 43 59:01 9:30
6 141 Stephanie Lorey Linden 42 1:01:13 9:52
7 146 Leeann Phillips Grand Blanc 43 1:01:48 9:57
8 152 Kathy Trask Waterford 43 1:03:32 10:14
9 160 Cheryl Pierson Otisville 44 1:05:04 10:29
10 164 Karen Kirkwood Flint 43 1:05:59 10:38
11 165 Rose Tabor Flint 40 1:06:31 10:43
12 167 Shiela Bearden Gaines 44 1:06:58 10:47
13 168 Lori Popyk Grand Blanc 40 1:07:06 10:48
14 178 Michelle Gorney Grand Blanc 40 1:09:04 11:08
15 188 Rene McMan Burton 40 1:11:03 11:27
16 189 Tami Bauchan Flint 40 1:11:03 11:27
17 191 Jocelyn Brumwell Grand Blanc 41 1:11:40 11:33
18 206 Annette Fechik Flint 40 1:14:25 11:59
19 216 Dana Bush Flint 42 1:16:15 12:17
20 220 Ann Meyers Fenton 43 1:17:51 12:32
21 221 Sandra Alberto Swartz Creek 40 1:17:57 12:33
22 232 Kim Herderich Metamora 44 1:23:16 13:25
23 233 Elizabeth Rice Lapeer 42 1:23:16 13:25
24 234 Grace Johnston Flushing 42 1:23:17 13:25

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 6 Bill Khan Fenton 46 38:36 6:13
2 8 Dean Fuller Burton 45 40:56 6:36
3 15 Steve Berriman Flushing 48 42:48 6:54
4 19 Minoru Mitsuhashi Novi 46 44:23 7:09
5 35 Jim Swain Davison 47 46:49 7:33
6 45 Mike Bray Royal Oak 46 48:38 7:50
7 64 Bill Milne Grand Blanc 45 51:40 8:20
8 77 Mike Gunderson Flint 46 52:30 8:28
9 80 Jim Zittel Waterford 46 52:43 8:30
10 84 Anthony Ellis Flushing 45 53:24 8:36
11 101 Charlie Coughlin Flint 49 56:04 9:02
12 102 Keith Grady Flint 46 56:17 9:04
13 175 Brian Collie Lapeer 47 1:08:24 11:01
14 181 Randall Lewis Swartz Creek 46 1:09:44 11:14
15 197 Stewart Miller Flushing 45 1:12:53 11:44
16 222 Curtis Walker Mt Morris 45 1:18:11 12:36

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 44 Lori Davis Lapeer 45 48:33 7:49
2 55 Claire Dedow Clarkston 48 50:23 8:07
3 107 Karen Downs Flint 48 57:25 9:15
4 108 Lo Ryder Fenton 46 57:39 9:17
5 110 Dawn Swain Davison 45 57:59 9:20
6 129 Mary Hamelin Clarkston 48 1:00:19 9:43
7 151 Margaret O'Riley Fenton 46 1:03:10 10:10
8 163 Rosa Hernandez-Parker Flint 46 1:05:59 10:38
9 187 Jane Gunderson Flint 46 1:11:01 11:26
10 192 Julie Gregus Davison 46 1:11:48 11:34
11 207 Connie O'Brien Flint 48 1:14:26 11:59
12 210 Laurie Ferris Holly 46 1:14:56 12:04
13 230 Denise Turonek Metamora 47 1:22:54 13:21
14 231 Rena Rarick Burton 48 1:22:57 13:22

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 5 Dave Wolbert Flint 50 38:28 6:12
2 7 David Smith Flushing 52 39:51 6:25
3 20 Jeff Ziel Saginaw 52 44:30 7:10
4 21 Daniel Orr Montrose 51 44:31 7:10
5 22 Dan Skinner Linden 50 44:39 7:12
6 31 Mike Froats Fenton 51 46:19 7:28
7 59 Steve Ruggirello Fenton 54 50:46 8:11
8 65 Larry Turnage Davison 50 51:46 8:20
9 68 Paul Drevon Swartz Creek 51 51:50 8:21
10 86 Thomas Mitchell Davison 53 53:32 8:38
11 88 Robert Maksymowski Fenton 54 53:58 8:42
12 92 Andrew Griffin Flint 50 54:37 8:48
13 104 Brian Bur Swartz Creek 52 56:29 9:06
14 106 Michael Ghilardi Lapeer 50 57:19 9:14
15 118 Lincoln Scruggs Clio 52 58:35 9:26
16 136 Ronald Shaheen Flint 54 1:00:59 9:49
17 140 Lennie Brousseau Byron 52 1:01:11 9:51
18 150 Paul Wright Burton 53 1:02:47 10:07
19 176 Derrick Hassell Clio 50 1:08:34 11:03
20 193 Gregory Jenkins Flint 54 1:12:09 11:37
21 201 Mike Palmer Clarkston 51 1:13:31 11:51

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 76 Wanda Handlin Flint 52 52:28 8:27
2 87 Lyenette Heinlein Vassar 52 53:34 8:38
3 97 Denise Charles Flushing 54 55:23 8:55
4 120 Vicki Dolliver Linden 53 58:52 9:29
5 127 Ruth Cantor Flint 54 59:53 9:39
6 131 Kathleen Kudray Flint 51 1:00:37 9:46
7 171 Cheryl Godmar Fenton 52 1:07:34 10:53
8 172 Gayle Pickett Grand Blanc 51 1:07:40 10:54
9 173 Mary Garrard Fenton 53 1:08:17 11:00
10 185 Martha Hosmer-Arion Burton 54 1:10:26 11:21
11 195 Lisa Haas Linden 50 1:12:26 11:40
12 196 Linda Leach Burton 52 1:12:26 11:40
13 211 Naomi George Troy 53 1:15:01 12:05
14 212 Cheryl Koch Goodrich 53 1:15:29 12:09
15 237 Sheri Bade Flushing 51 1:33:29 15:03

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 9 Rick Duhaime Holly 55 41:23 6:40
2 39 Michael Conn Grand Blancq 55 47:42 7:41
3 41 Bob Kosen Shelby Twp 59 48:12 7:46
4 48 Mike Heberling Grand Blanc 58 49:02 7:54
5 67 Robin Pearce New Hudson 56 51:50 8:21
6 109 George Lukezic Bay City 59 57:52 9:19
7 116 Earl Lankheet Grand Blanc 57 58:24 9:25
8 123 Darrell Mitzel Swartz Creek 56 59:11 9:32
9 135 Keith Kline Grand Blanc 56 1:00:53 9:49
10 137 Kim Avery Swartz Creek 55 1:01:01 9:50

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 96 Diane Morris Flint 55 55:18 8:55
2 115 Dona Derossett Otisville 57 58:24 9:24
3 145 Christine Major-Talley Fenton 58 1:01:37 9:56
4 147 Martha Kemp Fenton 55 1:01:48 9:57
5 169 Valerie Kump-Dutkowski Flushing 55 1:07:13 10:50
6 194 Ann Chlebnik Goodrich 56 1:12:10 11:37
7 217 Debbie Horkey Flint 58 1:16:27 12:19
8 225 Leslie Wheaton Flushing 55 1:18:38 12:40

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 43 Charles Johnston Grand Blanc 60 48:18 7:47
2 47 David Pichey Flint 63 48:55 7:53
3 70 Michael Curtis Swartz Creek 60 51:58 8:22
4 128 Tim Giles Flushing 64 59:58 9:40
5 139 Richard Marx Troy 60 1:01:06 9:51
6 159 Michael Owens Flint 62 1:04:44 10:26
7 182 James Choate Troy 61 1:10:00 11:16
8 204 Tony Perez Flint 63 1:14:21 11:59

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 209 Lorraine Moller Fenton 62 1:14:50 12:03

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 11 James Carlton White Lake 66 42:14 6:48
2 61 Richard Wallen Flushing 69 51:06 8:14
3 157 Larry Kemp Flint 67 1:04:31 10:24
4 203 Richard Martenis Durand 67 1:14:17 11:58

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 121 Karen Bell Otisville 67 58:53 9:29
2 130 Jan Wallen Flushing 68 1:00:34 9:45
3 156 Shirley Larsen Grand Blanc 66 1:03:53 10:17
4 180 Linda Nelson Ortonville 67 1:09:39 11:13
5 202 Nancy Teel Flint 66 1:13:42 11:52
6 226 Maureen Schisler Gaines 67 1:19:01 12:44

MALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 52 Lee Burch Clio 71 49:50 8:02
2 174 Glen Larsen Grand Blanc 76 1:08:20 11:00
3 213 Bill Hayes Davison 79 1:15:30 12:10
4 236 Dick Bade Flushing 70 1:30:26 14:34

FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 144 Cathy Detman Flint 70 1:01:36 9:55




10K WALK AGE-GROUP RESULTS
2009 FLINT JOURNAL CATCH YOUR BREATH
FLINT, MI
07/11/2009

Scored by Gault Race Management


MALE OVERALL WINNER
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 1 Johnny Olsey Clio 55 58:04 9:21

FEMALE OVERALL WINNER
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 4 Lori Lynn Short Clio 43 1:04:10 10:20

MALE MASTERS WINNER
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 2 John Thomas Linden 53 1:02:28 10:04

FEMALE MASTERS WINNER
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 5 Cheryl Bassett Grand Blanc 43 1:10:06 11:17

MALE AGE GROUP: 1 - 17
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 1 - 17
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====

MALE AGE GROUP: 18 - 24
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 18 - 24
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 63 Kristi Jirikovic Rochester Hills 28 1:30:30 14:35
2 71 Adrienne Banks Grand Blanc 26 1:33:39 15:05
3 73 Kelly Carbajal Grand Blanc 26 1:33:42 15:06

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 15 Ryan Letter Flint 33 1:14:36 12:01

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 57 Sarah Lewis Swartz Creek 31 1:28:26 14:15
2 67 Marcia Goodrich Owosso 31 1:31:48 14:47

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 3 Stuart Schisler Grand Blanc 35 1:03:27 10:13

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 51 Shelley Yambrick Grand Blanc 38 1:26:18 13:54
2 77 Sheri Beattie Chesaning 38 1:35:48 15:26
3 78 Jeanna Jacob Flint 38 1:35:50 15:26

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 23 Tom Carr Columbiaville 44 1:16:40 12:21
2 33 Dan Hoin Flushing 44 1:19:51 12:52

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 24 Heidi Leslie Burton 40 1:17:49 12:32
2 26 Melena Harris Flushing 41 1:18:08 12:35
3 41 Sheila Clifford Durand 41 1:21:25 13:07
4 50 Jackie Buxh Grand Blanc 40 1:26:17 13:54
5 61 Elizabeth Gillies Flint 43 1:29:36 14:26

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 7 Barb Crane Montrose 48 1:11:17 11:29
2 8 Robin Keene Swartz Creek 49 1:11:56 11:35
3 19 Catherine Ivan Bloomfield Hills 47 1:16:17 12:17
4 27 Diane Lechota Flint 47 1:18:14 12:36
5 32 Susan Turnage Davison 46 1:19:22 12:47
6 55 Cynthia Gamble Flint 49 1:27:42 14:08
7 66 Laurie McBride Flushing 48 1:30:58 14:39

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 16 Floyd Krupp Linden 52 1:15:02 12:05
2 43 Dennis Hodges Flushing 53 1:22:15 13:15
3 58 Michael Cummings Swartz Creek 50 1:29:13 14:22
4 74 Rick Kray Dryden 53 1:34:00 15:08

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 11 Becky Irish Flint 52 1:13:48 11:53
2 20 Judy Jackson Flint 51 1:16:19 12:18
3 21 Diane Heidenberger Grand Blanc 52 1:16:20 12:18
4 25 Cinda Sawyer Oxford 50 1:18:08 12:35
5 35 Jane Keeler Flint 50 1:20:04 12:54
6 37 Karen Westrick Fenton 50 1:20:27 12:57
7 38 Dena Altheide Grand Blanc 53 1:21:02 13:03
8 44 Kathleen Hodges Flushing 52 1:22:56 13:21
9 47 Beverly Keely Flint 52 1:24:05 13:32
10 56 Marge McLaughlin Flushing 54 1:28:03 14:11
11 65 Suzanne Smith Flushing 50 1:30:57 14:39
12 70 Marcia Pavkovich Flint 50 1:33:11 15:01
13 72 Rhonda Banks Grand Blanc 53 1:33:41 15:05
14 75 Linda Woodruff Flint 53 1:34:32 15:14
15 80 Deborah Wernette Clio 53 1:37:12 15:39
16 81 Gail Forbes Davison 54 1:37:14 15:40

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 6 Lester Brady Grand Blanc 56 1:10:46 11:24
2 9 Harold Kirsch Lapeer 56 1:12:16 11:38
3 14 David Kemp Fenton 57 1:14:14 11:57
4 18 Mark O'Donnell Grand Blanc 57 1:15:40 12:11
5 30 Robert Tritten Grand Blance 56 1:18:52 12:42
6 59 Greg Campbell Flint 55 1:29:15 14:23
7 62 John Kaloydis Flushing 59 1:30:08 14:31

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 22 Karen Kaloydis Flushing 55 1:16:22 12:18
2 29 Mary Withey Flushing 59 1:18:50 12:42
3 52 Mary Choate Troy 58 1:26:26 13:55
4 54 Carol Driggett Fenton 59 1:26:54 14:00
5 64 Jill Jirikovic Davison 58 1:30:32 14:35
6 68 Arla Uhrig Burton 59 1:31:57 14:49
7 76 Karren Crawford Clio 57 1:35:02 15:18

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 12 Harry Garrison Flushing 63 1:13:49 11:53
2 13 Val Nieto Fenton 60 1:13:59 11:55
3 17 James Naddeo Holly 62 1:15:31 12:10
4 31 Donald Raasio Grand Blanc 63 1:18:54 12:42
5 49 William McKay Flint Township 64 1:25:59 13:51
6 79 Philip Downs Clio 62 1:35:56 15:27

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 34 Yolanda Nieto Fenton 60 1:20:03 12:54
2 40 Monica Wood Swartz Creek 64 1:21:15 13:05
3 42 Racel Argue Flint 64 1:21:45 13:10
4 53 Betty Palmer Fenton 63 1:26:53 14:00
5 60 Ellen Morgan Flushing 60 1:29:16 14:23
6 69 Cheryl Christoff Flint 63 1:33:10 15:00
7 82 Christie Neadeau Fenton 63 1:37:20 15:41

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 10 Wesley Shumpert Flint 68 1:12:16 11:38

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 28 Carol Dickinson Davison 68 1:18:19 12:37
2 39 Wanda Merrell Flushing 65 1:21:02 13:03
3 45 Susan Goering Flint 66 1:23:23 13:26
4 46 Sue Grace Owosso 68 1:23:41 13:29

MALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 48 Tom Murphy Flushing 78 1:25:31 13:46

FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 36 Patricia Gage Flint 70 1:20:17 12:56




5K RUN AGE-GROUP RESULTS
2009 FLINT JOURNAL CATCH YOUR BREATH
FLINT, MI
07/11/2009

Scored by Gault Race Management


MALE OVERALL WINNER
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 1 David Madrigal Iii Durand 17 15:50 5:06

FEMALE OVERALL WINNER
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 7 Nicole Falvo Grand Blanc 34 18:34 5:59

MALE MASTERS WINNER
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 6 Roger Lara Grand Blanc 50 18:20 5:54

FEMALE MASTERS WINNER
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 10 Lisa Veneziano Fenton 44 18:48 6:03

MALE AGE GROUP: 1 - 17
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 3 Anthony Peel Swartz Creek 16 17:40 5:42
2 9 Lachlan Dickie Swartz Creek 14 18:46 6:03
3 12 Thomas Kean Clio 14 19:44 6:22
4 24 Phil Barel Clarkston 15 22:41 7:19
5 31 Chris Koon Clio 14 24:00 7:44
6 33 Connor Vogt Greer 13 24:04 7:45
7 34 Frederick Van Duyne Flint 12 24:04 7:45
8 41 Noah Hutchison Flint 11 24:51 8:00
9 55 Christopher Oberle Owosso 13 27:34 8:53
10 85 Colin Anderson Brighton 14 30:09 9:43
11 186 Brandon Curry Grand Blanc 10 44:17 14:16

FEMALE AGE GROUP: 1 - 17
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 16 Shivani Kaushal Grand Blanc 15 20:49 6:42
2 18 Erin May Flushing 17 21:10 6:49
3 93 Heidi Haas Linden 13 30:58 9:59
4 132 Katie Rexroth Grand Blanc 13 35:51 11:33

MALE AGE GROUP: 18 - 24
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 2 Joe Maki Flint 19 16:42 5:23
2 5 Kellen Rake Linden 22 18:19 5:54
3 22 Eric Buscarino Rochester Hills 21 22:36 7:17
4 39 Todd Rapcka Flint 22 24:51 8:00

FEMALE AGE GROUP: 18 - 24
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 79 Rebecca Richardson Flint 24 29:34 9:31
2 88 Kayla Church Davison 20 30:36 9:51
3 89 Michelle Miller Swartz Creek 20 30:40 9:53
4 107 Lauren Finton Durand 18 33:26 10:46
5 112 Kelsey Strait Davison 18 33:53 10:55
6 130 Dorothy Hammond Flint 22 35:42 11:30
7 181 Casey Flowers Mt Morris 23 43:36 14:03

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 20 Matthew Church Davison 25 22:19 7:11
2 26 David Richmond Flint 29 23:35 7:36
3 30 Jonathan Hockenberger Grand Blanc 27 23:54 7:42
4 65 Michael Basch Burton 25 28:53 9:18
5 106 Timothy Mason Flint 29 33:01 10:38

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 62 Ashly Glasser Houston 25 28:37 9:13
2 67 Shawna Groulx Mount Morris 27 28:55 9:19
3 68 Angie Richmond Flint 27 28:57 9:19
4 86 Lauren Brancheau Fenton 25 30:26 9:48
5 91 Amanda Hockenberger Grand Blanc 27 30:56 9:58
6 100 Rebecca Gibson Saint Clair Shor 28 31:52 10:16
7 105 Hannah Aubin Benton Harbor 28 32:48 10:34
8 122 Jennifer Mason Flint 28 34:50 11:13
9 123 Sara Howes Davison 28 35:15 11:21
10 133 Brie Clark Flint 29 35:54 11:34
11 140 Stephanie Fields Lansing 28 37:03 11:56
12 144 Alaina Perry Owosso 27 37:41 12:08
13 145 Erica Striggow Fenton 25 37:45 12:10
14 166 Allyson Stanley Davison 27 41:22 13:19

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 17 Aaron Muttillo Cleveland 32 20:57 6:45
2 46 Christopher Raysin Burton 32 25:59 8:22
3 97 Paul Wolven Grand Blanc 31 31:36 10:11
4 113 Kristy Brumar Swartz Creek 31 33:55 10:55
5 124 Scott Howes Davison 31 35:16 11:22
6 142 Robert Dickie Swartz Creek 34 37:16 12:00
7 180 Bill Tomcala Flint 33 43:29 14:00

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 37 Nicky Willis Frederick 33 24:28 7:53
2 38 Heather Notter Saginaw 33 24:39 7:57
3 75 Stephanie Skinner Swartz Creek 34 29:27 9:29
4 95 Andrea Raysin Burton 33 31:09 10:02
5 120 Ceyard Kitchen Flint 30 34:37 11:09
6 121 Katie Haggerty Linden 32 34:44 11:11
7 136 Tina Hernandez Flint 31 36:01 11:36
8 143 Jennifer Robishaw St. Charles 32 37:21 12:02
9 150 Amy Gallo Davison 30 38:57 12:33
10 179 Lynvina Mance Flint 33 43:26 13:59

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 4 Brian Jones Flint 37 18:09 5:51
2 40 Rich Marr Flint 39 24:51 8:00
3 50 Nathan Corder Grand Blanc 37 26:59 8:41
4 58 Brad Church Davison 37 27:57 9:00
5 59 Craig Kitchen Flint 38 28:07 9:03
6 76 Jim Skinner Swartz Creek 39 29:28 9:29
7 81 Dana Tell Grand Blanc 36 29:50 9:37
8 103 Daniel Mount Flushing 38 32:19 10:25
9 127 Gregory Taunton Flint 39 35:26 11:25
10 173 Herman Young Fenton 39 42:05 13:33
11 187 Tim Curry Grand Blanc 39 44:19 14:16
12 188 Jeremy Naud Flint 35 46:26 14:57

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 44 Laura Diehl Flint 39 25:30 8:13
2 73 Christine Siddall Fenton 37 29:26 9:29
3 90 Alisa Morningstar Grand Blanc 38 30:43 9:54
4 94 Ann Marie Schmidt Flushing 39 31:08 10:02
5 110 Tina Taunton Flint 38 33:40 10:51
6 137 Jennifer Schupbach Swartz Creek 35 36:10 11:39
7 138 Kimberly Godlewski Fenton 36 36:11 11:39
8 139 Amy Wykes Flushing 39 36:25 11:44
9 149 Kimberly Hathaway Davison 37 38:57 12:33
10 151 Jodi Adelberg Burton 37 39:16 12:39
11 156 Sheila Toole Burton 39 40:03 12:54
12 163 Wendy Swanson Brighton 39 41:12 13:16
13 170 Amy Corder Grand Blanc 35 41:26 13:21
14 178 Christine Huston Owosso 37 43:22 13:58
15 189 Donna Naud Flint 37 46:31 14:59

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 11 Russ Faulkner Grand Blanc 43 18:59 6:07
2 14 Samonty Washington Clinton Twp 44 19:54 6:25
3 36 Larry Philippi Linden 41 24:26 7:52
4 45 Kerry Verran Davison 40 25:59 8:22
5 54 Myron Gracey Grand Blanc 41 27:33 8:52
6 96 Mark Toole Burton 42 31:32 10:09

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 19 Kellie Redmond Bethesda 40 21:50 7:02
2 61 Chris Cook Flint 41 28:34 9:12
3 69 Angela Cremeans Rochester Hills 43 29:03 9:22
4 74 Sheri Bloomfield Linden 44 29:26 9:29
5 98 Rhonda Carey Grand Blanc 44 31:37 10:11
6 99 Amy Campbell Flint 41 31:50 10:15
7 101 Stacey Webb Davison 40 31:52 10:16
8 117 Jodi Herrington Flushing 42 34:21 11:04
9 119 Leanne Hobson Flushing 40 34:27 11:06
10 126 Sherry Bowman Flint 44 35:23 11:24
11 129 Jan Kendall Flint 42 35:41 11:30
12 134 Laurie Oberle Owosso 44 35:58 11:35
13 135 Cheryl Westoby Saginaw 42 35:58 11:35
14 148 Amy Kline Chesaning 40 38:57 12:33
15 154 Lisa Gaby Burton 41 39:49 12:49
16 157 Lynda Gibson Frankenmuth 40 40:19 12:59
17 171 Julie Mejeur Grand Blanc Mi 43 41:27 13:21
18 176 Lisa Minca Davison 43 42:51 13:48
19 177 Michelle Gorney Grand Blanc 40 42:52 13:48
20 185 Kim Speer Flint 42 43:37 14:03
21 191 April Wheaten Lapeer 41 50:31 16:16
22 192 Irene Butters Flint 44 50:31 16:16

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 8 John Niven Swartz Creek 45 18:40 6:01
2 13 Michael Suski Grand Blanc 47 19:52 6:24
3 25 Richard Vogt Greer 46 22:44 7:19
4 35 Robert Vogt Grand Blanc 46 24:07 7:46
5 42 Paul Bujalski Grand Blanc 48 25:10 8:07
6 43 David Drevon Flint 49 25:16 8:08
7 49 Mark Fishwick Fenton 47 26:44 8:37
8 60 Jim Zittel Waterford 46 28:13 9:06
9 77 Gerald Bock Flint 46 29:28 9:30
10 104 Tom Bryant Flint 49 32:33 10:29
11 128 Cedric Kendall Flint 46 35:32 11:27
12 161 Stewart Miller Flushing 45 40:57 13:11

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 23 Ruth Lara Grand Blanc 48 22:38 7:18
2 66 Jodi Kruse Grand Blanc 48 28:54 9:19
3 87 Kristen Hansen Swartz Creek 49 30:32 9:50
4 114 Carrie Strait Davison 49 34:01 10:57
5 115 Therese Church Davison 49 34:03 10:58
6 152 Carri Vergison Davison 47 39:44 12:48
7 153 Laura Groat Linden 48 39:49 12:49
8 183 Suzanne Saxton Flint 49 43:37 14:03
9 184 Debra Shuck Montrose 48 43:37 14:03
10 190 Jennifer Kildee Flushing 46 50:29 16:16

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 15 Lennie Brousseau Byron 52 19:54 6:25
2 21 Jeff Ziel Saginaw 52 22:33 7:16
3 28 Dan Skinner Linden 50 23:47 7:40
4 29 Alexander Van Duyne Flint 50 23:50 7:41
5 48 Rodney Church Davison 50 26:33 8:33
6 51 Robert Maksymowski Fenton 54 27:18 8:48
7 53 Tony Handlin Flint 52 27:29 8:51
8 80 Ken Malcolm Flint 52 29:36 9:32
9 147 Roy Rapcka Flint 53 38:53 12:31
10 175 Thomas Salvador Lapeer 50 42:32 13:42

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 52 Wanda Handlin Flint 52 27:19 8:48
2 57 Lyn Lewis Grand Blanc 51 27:56 9:00
3 70 Barb Ziel Saginaw 53 29:05 9:22
4 116 Marcy Weber Fenton 53 34:03 10:58
5 118 Kathryn Laethem Frankenmuth 53 34:26 11:06
6 158 Linda Childress Flint 54 40:41 13:06
7 162 Stephanie Burke Flint 51 41:03 13:13
8 164 Stanley Jill Davison 53 41:13 13:16
9 167 Pam Ghilardi Lapeer 50 41:23 13:20
10 169 Randi Greismer Metamora 52 41:23 13:20
11 174 Susan Swift Flint 50 42:20 13:38
12 193 Patrice Zehnder Flint 50 50:32 16:17

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 32 Bob Kosen Shelby Twp 59 24:03 7:45
2 47 Robin Pearce New Hudson 56 26:30 8:32
3 71 David Rexroth Grand Blanc 57 29:09 9:23
4 72 James Sirakis Grand Blanc 59 29:14 9:25
5 82 Larry Derossett Otisville 58 29:51 9:37
6 83 George Lukezic Bay City 59 29:58 9:39

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 78 Sue Mott Dryden 56 29:34 9:31
2 108 Dee Moreno Grand Blanc 56 33:33 10:48
3 125 Janis Denkins Flushing 58 35:22 11:23
4 131 Victoria Church Otter Lake 56 35:49 11:32
5 146 Jo Royer Flint 57 37:52 12:12
6 155 Eileen Kern Reese 55 39:51 12:50
7 182 Cindy Maksymowski Fenton 56 43:37 14:03
8 195 Barbara Besso Swartz Creek 57 53:27 17:13

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 63 Michael Curtis Swartz Creek 60 28:39 9:14
2 92 Rick Williams Linden 63 30:57 9:58

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 159 Patti Smith Fenton 60 40:48 13:09
2 160 Sharon Beck Mt Morris 64 40:55 13:11

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 56 Richard Wallen Flushing 69 27:39 8:55

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 84 Karen Bell Otisville 67 29:59 9:40
2 102 Jan Wallen Flushing 68 32:16 10:24
3 194 Lauranne O'Neil-Gallagher Flint 65 53:00 17:04

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 172 Gerald Darby Flint 71 41:41 13:26

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 109 Cathy Detman Flint 70 33:38 10:50
2 111 Rita Marks Fenton 70 33:42 10:51
3 168 Deanna Umber Fenton 71 41:23 13:20

MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====



5K WALK AGE-GROUP RESULTS
2009 FLINT JOURNAL CATCH YOUR BREATH
FLINT, MI
07/11/2009

Scored by Gault Race Management


MALE OVERALL WINNER
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 1 David Swarts Jackson 44 25:06 8:05

FEMALE OVERALL WINNER
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 4 Lynette Heinlein Vassar 52 31:56 10:17

MALE MASTERS WINNER
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 2 Rick Huber Montrose 52 28:09 9:04

FEMALE MASTERS WINNER
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 6 Shelly Huber Montrose 49 35:43 11:30

MALE AGE GROUP: 1 - 17
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 1 - 17
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====

MALE AGE GROUP: 18 - 24
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 18 - 24
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 19 Kaitlin Gall Flint 18 41:38 13:25

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 9 Craig Pavkovich Flushing 26 37:34 12:06

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 15 Jacky Huber Flushing 25 39:16 12:39
2 21 Angela Jamison Flint 27 42:08 13:34
3 36 Nicolette Polovina Burton 26 45:07 14:32

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 42 Tracy Butcher Burton 32 46:33 14:59
2 51 Elizabeth Muzyk Grand Blanc 32 48:31 15:37

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 20 Lucky Bailey Flint 38 41:51 13:29

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 16 Christy Hill Swartz Creek 38 40:09 12:56
2 17 Jennifer Rappuhn Goodrich 38 40:38 13:05
3 26 Bethany Haglund Flint 35 43:27 14:00

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 44 Sheila Smith Otisville 42 46:46 15:04

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 8 Donald Beckwith Flint 49 36:18 11:41
2 23 Scott Stanton Flint 46 42:40 13:44

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 7 Carman Thames Flint 49 36:16 11:41
2 12 Mary Schmier Mt. Morris 49 38:37 12:26

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 5 John Thomas Linden 53 32:10 10:22
2 14 Andrew Griffin Flint 50 39:14 12:38
3 38 Jack Segal Burton 54 45:29 14:39
4 62 Spencer Howarth Imlay City 52 53:26 17:12

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 27 Vicki Miller Mt Morris 54 43:35 14:02
2 31 Judy Jackson Flint 51 44:40 14:23
3 33 Julie Rexroth Grand Blanc 54 44:47 14:26
4 37 Kathleen Thomas Linden 52 45:19 14:36
5 45 Nancy Boyer Flint 51 46:46 15:04
6 48 Pamela Whittington Flint 52 47:42 15:22
7 49 Christine Peek Flint 53 48:20 15:34
8 50 Jo Ellen Larzelere Flint 54 48:25 15:36
9 53 Alice Kirsch Lapeer 51 49:20 15:53
10 54 Valarie Britt Flint 52 50:22 16:13
11 55 Diane Polovina Davison 50 50:34 16:17
12 59 Jane Nemitz Flint 51 52:46 17:00

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 10 Terry Duggins Flint 56 38:02 12:15
2 11 Lester Brady Grand Blanc 56 38:07 12:17
3 24 William Butters Flint 55 43:07 13:53
4 68 Johnny Spicer Mount Morris 55 57:03 18:22
5 69 Penny Spicer Mount Morris 55 57:03 18:22

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 28 Vanita Mitchell Flint 55 43:41 14:04
2 32 June Gall Flint 58 44:47 14:25
3 34 Maureen Potter Linden 56 44:54 14:28
4 35 Pamela Burns Davison 57 45:07 14:32
5 39 Debe McCord Flushing 55 46:06 14:51
6 43 Shirley Duggins Flint 55 46:40 15:02
7 46 Sue Wendel Flint 55 46:48 15:04
8 57 Cheryl Gillean Flushing 56 52:36 16:56
9 58 Nancy Byder Flint 57 52:38 16:57
10 70 Kahty Buchanan Lapeer 59 59:41 19:13

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 3 David Pichey Flint 63 29:14 9:25
2 25 David Ketcham Flint 62 43:08 13:54
3 29 Max Warden 60 43:47 14:06

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 30 Vonetta Urquhartq Flint 62 43:55 14:09
2 61 Elaine Lee Metamora 60 53:08 17:07
3 63 Bonnie Haffajee 60 53:27 17:13
4 64 Linda Roeser Fenton 63 53:29 17:13
5 65 Sue Yotis 64 53:29 17:13
6 66 Gwen Gale Flint 62 53:52 17:21
7 67 Geraldine Feaster Flint 64 55:16 17:48
8 71 Mary Ellen Gallagher Flushing 61 59:42 19:13

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 18 Doug Fisher Flushing 66 40:59 13:12
2 52 John Argue Flint 66 49:04 15:48

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 41 Angie Miller Swartz Creek 65 46:17 14:54
2 47 Aggie Sheerin Fenton 65 47:10 15:11

MALE AGE GROUP: 70 - 99
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 13 Wally McLaughlin Flushing 76 39:03 12:35
2 22 James Vanderpool Flushing 75 42:08 13:34
3 40 Al Duch Swartz Creek 90 46:06 14:51

FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 60 Kay Lennerth Flint 72 53:01 17:04

FLINT, MI
Provided by Gault Race Mgt.