KENSINGTON TRIATHLON SERIES 2

back to results

Jun. 28, 2009

KENSINGTON TRIATHLON SERIES 2
Milford, MI
Provided by Race Services
                               KENSINGTON TRIATHLON SERIES 2
SUNDAY, JUNE 28, 2009
MILFORD, MICHIGAN
RESULTS BY: RACE SERVICES COMPANY

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 82 Travis Littlejohn 18 2 11:15 0:22 1 37:25 0:27 4 24:38 1:14:05
6/28/2009 11:23AM

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 50 Samantha Fugate 21 10 14:21 0:45 1 41:14 0:26 4 29:34 1:26:18
6/28/2009 11:23AM

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 40 Mark Durno 40 3 12:57 0:49 1 39:03 0:46 2 25:57 1:19:30

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 127 Karen Rosinski 46 1 14:05 2:01 3 49:23 1:06 3 35:52 1:42:25

MALE AGE GROUP 1 - 19
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 122 Ryan Rivamonte 18 2 14:57 0:34 1 40:14 0:44 2 25:10 1:21:37
2 88 Jacob Mack 19 3 17:01 0:54 2 42:06 1:18 1 24:29 1:25:45
3 96 Charlie McNeece 14 1 14:16 2:30 3 51:23 0:34 3 36:44 1:45:25

FEMALE AGE GROUP 1 - 19
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 58 Lindsey Healy 18 4 18:49 2:10 1 50:25 0:55 1 32:10 1:44:27
2 103 Brigid Nash 19 3 18:37 1:32 2 57:44 0:55 2 33:46 1:52:31
3 141 Amanda Vallance 18 2 16:21 1:36 3 59:03 0:39 3 45:49 2:03:27
4 105 Emily Navas 19 1 15:00 1:55 4 1:02:00 0:45 4 47:35 2:07:13

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 21 Daniel Cook 23 2 13:22 1:04 2 45:51 0:38 4 30:09 1:31:02
2 146 Jeremy Weaver 23 6 16:47 0:38 1 45:20 0:56 1 28:05 1:31:44
3 130 Josh Schaidle 24 3 13:45 1:22 3 46:21 1:46 3 29:45 1:32:57
4 107 William Navas 22 1 13:05 2:24 5 49:37 0:47 2 28:30 1:34:21
5 26 Ben Crane 21 4 14:49 1:29 4 47:18 1:14 7 34:30 1:39:18
6 57 David Hawkins 22 5 16:32 1:31 6 50:15 0:45 5 33:39 1:42:40
7 63 Chris Horney 23 7 19:20 1:18 7 51:44 0:29 6 33:41 1:46:32


FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 128 Becca Rudey 23 4 17:28 1:17 1 47:50 0:57 1 25:22 1:32:51
2 78 Katrina Lawrence 23 1 14:14 1:12 4 52:31 1:05 3 33:13 1:42:14
3 61 Elizabeth Hoefing 23 5 21:19 1:50 2 48:28 1:26 2 30:11 1:43:11
4 10 Melissa Blevins 24 3 16:18 2:01 3 52:17 1:20 5 38:29 1:50:24
5 106 Kristina Navas 20 2 14:18 1:13 5 56:51 0:31 7 40:46 1:53:37
6 24 Anna Cotton 22 6 23:04 1:46 6 1:04:37 0:37 6 38:57 2:09:00
7 33 Sara Demars 24 7 24:19 1:59 7 1:05:27 0:33 4 37:27 2:09:43

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 4 Andrew Bauer 25 1 11:41 0:36 1 40:06 0:33 1 21:20 1:14:14
2 165 Michael Porter 28 2 13:12 0:50 3 43:25 0:45 2 27:18 1:25:29
3 45 Brandon Fisk 26 3 14:27 1:19 6 45:48 1:20 4 28:00 1:30:53
4 86 Dustin Lucarelli 26 4 15:10 1:24 5 44:10 0:46 5 31:32 1:33:01
5 55 Brian Gregory 26 5 15:17 1:19 4 43:48 0:51 7 32:09 1:33:22
6 154 Jonathan Woodard 27 8 17:10 0:50 2 43:17 0:58 8 32:16 1:34:30
7 84 Scott Loewe 29 9 20:39 1:06 8 48:05 0:56 3 27:28 1:38:12
8 9 Steve Blevins 27 7 16:52 1:44 7 47:32 1:05 6 32:07 1:39:18
9 144 Joe Wagner 26 6 16:14 1:54 9 48:16 1:50 9 33:20 1:41:31
10 93 Danny McIntire 27 11 21:12 1:50 10 49:53 0:31 10 35:29 1:48:53
11 100 Daniel Montingelli 28 10 20:56 1:51 11 1:10:44 0:40 11 36:23 2:10:32

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 140 Emilie Tullis 25 4 14:23 0:39 1 42:02 0:37 1 31:54 1:29:34
2 51 Jenny Georges 28 1 12:35 1:15 2 46:39 0:54 2 32:39 1:33:59
3 150 Nina White 25 7 18:42 1:17 3 47:43 1:02 3 34:01 1:42:43
4 155 Heather Woolls 25 8 21:30 1:29 4 50:53 1:00 4 34:48 1:49:38
5 79 Michelle Lee 25 2 12:58 1:52 6 58:39 0:50 5 38:28 1:52:45
6 77 Lindsay Lack 25 6 18:34 1:35 5 52:00 1:24 8 41:00 1:54:32
7 108 Melissa Navas 25 3 14:02 1:26 8 1:01:32 0:49 7 40:24 1:58:12
8 48 Kate Fraser 28 5 14:48 2:55 7 1:00:16 1:51 9 46:07 2:05:55
9 5 Hannah Beckman 25 9 23:26 3:15 9 1:07:07 0:56 6 39:27 2:14:08

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 112 Rodolfo Palma 31 1 11:28 0:45 2 42:33 0:43 2 30:25 1:25:53
2 167 Kevin Oldham 31 2 14:34 1:02 3 43:39 0:47 1 29:36 1:29:36
3 132 Robert Scripture 32 3 16:28 1:38 1 41:48 0:57 5 32:49 1:33:37
4 85 Brandon Lorenz 32 4 16:40 1:11 6 47:23 0:46 3 31:34 1:37:32
5 97 Ralf Mielke 33 8 19:16 1:26 4 44:59 0:58 4 32:30 1:39:09
6 99 Caleb Mitchell 34 5 17:25 1:16 5 46:11 0:55 8 35:17 1:41:02
7 29 Andrew Davis 32 13 21:58 0:49 7 47:24 0:24 6 32:59 1:43:33
8 35 Jeffery Dobson 33 7 18:49 1:54 8 53:00 1:44 10 37:43 1:53:09
9 142 Joel Van Haaften 34 10 19:41 1:33 9 54:08 1:01 11 38:42 1:55:03
10 126 Craig Rood 30 12 20:40 1:41 11 56:45 1:30 9 35:36 1:56:10
11 56 Aaron Hammers 34 11 20:20 2:53 12 1:01:11 0:41 7 33:34 1:58:38
12 74 Paul Kozlowski 31 9 19:34 2:37 10 54:57 1:29 12 40:49 1:59:24
13 158 James Zoli 31 6 18:49 2:23 13 1:11:17 0:59 13 43:51 2:17:17
14 98 Jamie Miller 34 15 28:46 4:15 14 1:11:43 1:30 14 46:17 2:32:29
15 76 Eric Kujala 31 14 24:16 2:18 15 1:12:20 0:57 15 55:14 2:35:03


FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 31 Kate Decavitte 30 2 14:00 0:54 2 47:18 1:14 1 27:06 1:30:29
2 95 Danielle McKibbon 32 1 13:43 0:45 1 44:29 0:38 3 31:06 1:30:40
3 124 Zena Rochford 31 4 17:31 2:13 3 50:16 1:10 4 31:37 1:42:45
4 67 Jill Johnson 30 3 14:06 1:44 4 52:12 0:48 7 34:08 1:42:55
5 30 Jaffe Davis 31 5 18:27 3:01 5 53:31 1:13 5 33:48 1:49:58
6 70 Kari Karhoff 30 7 20:32 3:24 7 56:54 1:16 2 29:18 1:51:21
7 125 Michelle Rodammer 34 6 20:20 1:36 8 58:34 1:21 6 33:55 1:55:43
8 17 Maria Chapski 31 10 21:50 2:09 9 1:00:47 1:32 8 36:46 2:03:02
9 28 Kristy Daniel 32 9 21:22 2:47 6 56:16 1:53 10 41:18 2:03:36
10 138 Tina Thumm 34 8 21:13 1:45 10 1:02:20 2:09 13 48:29 2:15:54
11 89 Kelly Martin 33 11 21:56 2:32 13 1:15:11 0:45 9 38:22 2:18:44
12 69 Meghan Kaplan 32 12 26:36 3:15 11 1:06:59 1:26 11 45:06 2:23:20
13 152 Sarah Williams 33 14 28:45 2:26 12 1:13:27 0:39 14 48:49 2:34:03
14 62 Beth Hoegler 33 13 28:37 2:39 14 1:15:19 1:50 12 47:00 2:35:23

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 75 Roman Krzyanowski 38 2 13:15 0:49 1 38:42 0:34 1 23:42 1:16:59
2 44 Stephen Fetyko 35 1 11:14 0:39 2 39:59 0:37 2 26:56 1:19:22
3 6 Adam Beltz 35 4 16:14 0:46 3 44:26 0:51 3 31:08 1:33:24
4 90 Nate McCaughtry 35 5 16:48 0:49 4 44:50 1:10 4 32:06 1:35:42
5 68 Scott Jordan 37 7 18:46 2:58 5 48:59 1:06 5 34:06 1:45:52
6 134 Greg Spangler 38 3 16:06 1:46 6 51:30 1:06 7 38:30 1:48:55
7 25 John Coumbe-Lilley 38 6 18:42 2:36 8 55:09 0:40 6 37:16 1:54:21
8 137 Christopher Thornton 38 8 19:43 3:41 7 52:00 0:41

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 162 Melissa Franklin 39 4 18:41 1:36 1 49:29 1:02 3 35:56 1:46:42
2 147 Naomi Welborn 36 5 19:23 2:23 2 50:22 0:39 1 35:14 1:47:59
3 80 Tara Lindstrom 36 3 18:13 1:28 3 54:21 0:55 2 35:49 1:50:44
4 23 Tara Corvert 38 2 17:11 1:31 4 1:00:03 1:00 4 36:08 1:55:50
5 139 Amy Tischler 35 6 24:17 2:14 5 1:03:39 0:44 5 37:03 2:07:56
6 36 Darcie Donaldson 35 1 16:40 1:41


MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 46 Tom Fitzsimmons 40 3 13:12 0:56 1 39:17 0:40 1 25:56 1:19:59
2 1 Jim Adox 42 6 15:45 1:07 4 43:21 0:49 2 29:04 1:30:04
3 148 Allen White 40 2 12:47 1:28 6 44:51 1:09 3 30:09 1:30:23
4 64 John Hunnius 44 8 16:51 1:42 3 41:43 0:54 4 30:42 1:31:50
5 159 Brian Zybura 40 10 17:53 1:48 5 44:07 1:18 7 33:33 1:38:37
6 73 Ted Kolp 40 7 16:27 1:10 16 51:17 0:45 5 31:45 1:41:22
7 170 Roland Pohlman 43 9 17:51 1:36 8 46:53 1:04 9 35:25 1:42:48
8 149 Tim White 43 4 14:02 3:01 9 47:50 1:27 12 37:23 1:43:41
9 120 Thomas Rieth 40 5 15:36 1:18 10 48:05 1:06 16 39:27 1:45:31
10 104 Howard Nathan 40 17 20:29 2:28 11 48:11 1:12 6 33:28 1:45:46
11 22 Eric Cooper 43 13 18:27 1:28 12 48:30 1:15 13 37:40 1:47:18
12 32 Peter Deininger 44 14 19:03 1:04 13 49:02 0:58 11 37:16 1:47:20
13 118 Brian Purchase 40 11 17:53 1:49 14 50:20 1:16 10 37:04 1:48:20
14 116 Thomas Pierce 40 16 19:56 2:20 7 45:52 1:28 14 38:53 1:48:27
15 101 George Morse 44 15 19:27 1:15 17 52:49 1:53 8 34:38 1:50:01
16 38 Tom Downs 41 12 18:06 1:13 19 58:55 0:38 17 40:44 1:59:34
17 168 Skelton Peyton 42 21 24:32 2:54 15 51:08 0:43 18 41:25 2:00:41
18 66 Pugal Janakiraman 40 19 23:03 2:55 18 55:29 1:49 15 39:04 2:02:18
19 113 John Parr 42 18 20:37 2:21 20 1:02:24 2:27 19 44:30 2:12:17
20 163 George Salloum 42 20 23:46 4:28 21 1:07:05 3:45 20 52:14 2:31:16
21 117 Louis Probst 43 1 11:34 1:02 2 40:01 2:25

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 114 Julie Parrish 40 4 17:08 0:59 1 46:18 1:02 4 37:35 1:43:00
2 12 Ellen Bruce 41 2 15:22 1:23 2 47:26 1:11 6 38:32 1:43:52
3 19 Christine Conroy 40 5 17:27 1:52 4 53:00 1:21 2 35:02 1:48:40
4 65 Christine Imler 40 1 14:41 1:45 3 51:26 1:40 7 39:20 1:48:50
5 71 Kelly Kenney 42 7 20:54 2:27 6 54:28 2:07 1 33:39 1:53:32
6 129 Deanna Sarvis 43 6 19:56 2:02 5 53:55 1:37 3 36:59 1:54:27
7 121 Laura Rinna 40 3 15:24 2:20 7 1:04:14 0:34 8 47:37 2:10:07
8 169 Carrie Ryckman 41 8 40:24 2:55 8 1:11:36 1:13 5 37:37 2:33:42

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 39 David Droste 49 5 16:27 1:26 3 46:04 0:59 1 29:21 1:34:16
2 157 John Yusko 48 4 16:23 1:25 1 44:21 0:52 4 33:13 1:36:12
3 49 David Fugate 48 6 16:50 1:03 2 44:40 1:06 7 34:17 1:37:54
4 136 Steve Strachan 47 1 14:17 1:21 4 46:14 1:07 8 35:13 1:38:10
5 156 Richard Young 45 8 18:38 1:30 5 47:18 0:55 3 32:52 1:41:12
6 42 Mark Emerick 45 2 15:06 1:33 8 50:35 0:50 9 35:31 1:43:34
7 8 Dwayne Berger 48 11 19:38 2:23 6 48:39 1:17 2 32:47 1:44:42
8 16 William Caverly 46 3 15:23 2:03 7 48:50 2:01 10 36:52 1:45:07
9 115 Matt Peterson 46 7 17:16 3:22 9 52:17 1:35 6 34:06 1:48:35
10 20 Patrick Conroy 46 9 19:14 1:42 11 54:44 1:10 5 33:24 1:50:12
11 161 Charles Boyer 49 10 19:16 2:04 10 53:33 1:16 11 42:05 1:58:11
12 111 Durai Palanivelu 45 12 36:59 3:27 12 1:01:10 1:56 12 47:16 2:30:46

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 110 Marianne O'Brien-Bull 45 1 22:44 2:21 1 1:00:29 1:22 1 38:11 2:05:05


MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 87 Phil MacBride 50 1:34:50
2 34 Art Demonte 51 3 17:44 2:10 1 46:22 1:32 1 33:35 1:41:21
3 14 Bob Burgess 50 2 17:20 1:06 3 50:46 1:11 3 36:17 1:46:39
4 60 Mark Hoefing 50 5 18:35 1:15 2 49:42 0:59 4 38:35 1:49:05
5 11 Peter Bowen 52 1 16:39 2:11 4 54:23 0:58 5 40:36 1:54:45
6 135 Ed Strach 52 4 18:23 2:13 5 56:03 1:37 6 41:46 2:00:00
7 3 David Barnes 50 6 29:33 3:38 6 58:37 1:17 2 35:17 2:08:20

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 27 Patty Crippen 50 2 20:33 2:53 1 56:29 0:52 1 38:30 1:59:17
2 160 Debra Duncan 53 1 20:11 4:16 2 1:16:49 1:32 2 54:55 2:37:42

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 131 Jerry Schoen 56 1 18:38 1:49 1 48:06 1:02 1 34:13 1:43:46
2 18 Jim Coleman 59 3 21:41 2:44 2 1:00:36 1:02 2 37:17 2:03:18
3 119 Richard Reaume 59 2 20:21 4:38 3 1:02:25 1:39 3 53:36 2:22:37

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 94 Catherine McKibbon 55 1 18:42 1:31 1 57:41 0:55 1 44:28 2:03:15

MALE AGE GROUP 60 - 99
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 166 Larry Sweet 60 2 17:54 1:27 1 42:10 0:48 1 30:36 1:32:53
2 47 Richard Fortune 61 1 15:17 1:27 2 49:34 1:11 2 42:42 1:50:09
3 59 Mark Hertzberg 60 3 19:59 1:42 3 49:45 1:19 3 43:59 1:56:42

FEMALE AGE GROUP 60 - 99
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 13 Cecilia Brzys 60 1 19:16 2:02 1 51:31 1:41 1 36:52 1:51:19

RELAY
Place Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ============================== ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 Team Wendorf 1 12:01 0:48 1 41:09 0:20 1 24:47 1:19:03
2 Team Tan 2 18:31 0:34 2 46:20 0:21 2 32:40 1:38:23