Island lake Triathlon

back to results

Jun. 21, 2009

Island lake Triathlon
Brighton, MI
Provided by Race Services
                              ISLAND LAKE TRIATHLON SERIES 1
SUNDAY, JUNE 21, 2009
BRIGHTON, MICHIGAN

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 104 Travis Littlejohn 19 3 10:48 0:27 1 29:42 0:34 18 21:35 1:03:03
6/21/2009 10:14AM

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 63 Amy Gluck 38 9 14:34 1:22 1 33:09 0:53 3 22:00 1:11:56
6/21/2009 10:14AM

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 58 Brian Francis 42 1 11:48 1:15 1 30:39 0:39 2 19:13 1:03:32

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 3 Judy Bagley 41 3 17:11 1:51 4 39:32 1:29 2 26:13 1:26:15

MALE AGE GROUP 1 - 19
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 149 Ryan Petry 18 1 13:21 0:56 1 33:38 0:50 2 18:55 1:07:38
2 114 Jacob Mack 19 5 17:04 1:05 2 33:58 1:33 1 18:25 1:12:02
3 152 Jacob Pratt 19 2 14:30 2:20 3 36:30 0:52 3 20:43 1:14:53
4 98 Christopher Lamberti 19 6 19:43 2:27 4 39:35 1:17 4 25:30 1:28:31
5 37 Remington Davids 19 4 15:37 4:50 5 45:45 1:01 6 29:08 1:36:20
6 89 Lars Johnson 18 3 15:36 3:53 6 47:30 2:21 5 27:34 1:36:53

FEMALE AGE GROUP 1 - 19
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 94 Elizabeth Koltonow 19 2 17:11 3:26 1 41:40 1:45 1 24:31 1:28:32
2 106 Rachel Loken 13 1 16:41 4:56 2 51:02 0:50 2 30:31 1:43:58
3 127 Eryn Mickevicius 19 3 19:35 3:00 3 52:16 1:22 3 30:53 1:47:04

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 179 William Vann 20 1 10:30 1:16 3 33:30 0:57 3 22:31 1:08:42
2 46 Jordan Dornan 22 4 15:34 0:51 2 33:29 0:53 2 20:13 1:10:57
3 52 Christopher Feldt 20 3 13:12 1:00 4 33:40 1:01 4 23:22 1:12:14
4 109 Eric Loveland 20 6 18:49 1:36 7 40:36 0:48 1 19:37 1:21:23
5 2 Aaron Bachman 22 2 11:05 0:36 1 31:32 0:47 11 42:20 1:26:18
6 212 Mark Walker 20 8 20:25 1:10 6 39:34 1:40 8 27:43 1:30:30
7 115 Ryan Malinaki 20 10 23:37 2:36 5 37:52 1:41 7 26:48 1:32:31
8 21 Wilson Bunton 20 9 21:14 3:41 8 40:54 0:54 9 30:22 1:37:03
9 75 Andrew Hermiz 21 7 19:14 2:53 10 50:01 0:49 5 24:29 1:37:23
10 196 Alex Woodworth 22 5 16:36 2:16 11 52:02 1:22 10 39:16 1:51:29
11 185 Timmy Wang 23 11 35:02 3:00 9 48:24 1:26 6 26:15 1:54:06


FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 61 Samantha Fugate 22 3 14:16 1:02 1 33:17 0:40 1 23:33 1:12:46
2 44 Katie Donahue 23 1 12:39 1:39 3 40:01 0:36 3 26:40 1:21:34
3 100 Katrina Lawrence 23 2 13:48 1:47 2 40:00 1:12 2 25:09 1:21:53
4 85 Kristin Iannotti 23 6 19:39 2:49 4 48:33 1:26 4 27:48 1:40:14
5 175 Kaitlyn Teske 22 5 17:51 2:43 5 52:51 1:00 5 31:00 1:45:23
6 167 Amber Schwab 22 4 17:12 2:39 6 54:31 1:02 6 35:42 1:51:05

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 193 James Wiswall 28 1 13:02 0:41 1 33:32 0:53 3 21:45 1:09:51
2 33 Andrew Critchell 25 2 14:27 1:18 2 35:10 0:43 4 23:03 1:14:39
3 110 Dustin Lucarelli 26 3 14:49 7 24:43 1:16:43
4 6 Ben Bartley 25 9 21:44 1:58 4 37:29 1:13 1 19:32 1:21:54
5 86 Wyatt Istvan-Mitchell 29 4 16:14 3:07 3 36:45 1:36 6 24:16 1:21:56
6 162 Paul Samulak 29 6 16:56 2:37 7 40:45 1:27 2 20:50 1:22:33
7 113 Matthew Machiniak 27 10 22:04 3:08 5 37:51 1:32 5 23:46 1:28:20
8 136 Christopher Nielsen 29 5 16:48 2:20 6 39:42 0:42 10 30:58 1:30:28
9 30 Brendan Cousino 28 7 17:22 2:23 8 42:29 0:47 9 28:43 1:31:42
10 48 Drew Ducker 27 8 19:07 2:36 9 42:42 1:28 8 27:38 1:33:29

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 40 Carly Day 27 1 14:09 1:19 2 35:30 0:55 3 22:22 1:14:14
2 29 Amy Corrigan 27 3 15:55 1:08 3 35:55 0:45 1 20:57 1:14:39
3 87 Emily Jarrett 27 2 15:24 1:13 1 34:47 1:01 4 23:48 1:16:11
4 7 Stephanie Bartley 25 10 20:16 1:40 4 40:03 1:15 2 21:47 1:24:58
5 161 Katherine Samulak 29 4 17:06 2:20 5 41:21 1:52 7 29:25 1:32:02
6 130 Lindsey Mitchell 26 6 18:01 3:40 6 41:30 2:37 8 29:45 1:35:31
7 53 Lisa Ferguson 27 9 19:59 2:02 9 45:02 1:17 5 27:34 1:35:52
8 31 Hannah Cousino 28 7 18:17 2:15 10 49:21 1:09 6 28:22 1:39:23
9 70 Kristen Hamilton 29 5 17:29 1:53 7 41:39 2:04 10 37:00 1:40:03
10 132 Stephanie Morris 26 8 19:18 2:53 8 43:52 1:41 9 35:09 1:42:52
11 66 Alicia Gray 26 11 23:50 4:21 11 57:12 1:37 11 44:18 2:11:16
12 187 Amy Wendling 27 12 24:22 4:15


MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 27 Ethan Copping 30 2 11:52 0:49 1 31:25 0:38 1 19:17 1:03:59
2 142 Rodolfo Palma 32 1 10:48 1:24 4 34:37 0:53 3 22:29 1:10:10
3 76 Douglas Herriman Jr 32 4 14:40 1:09 2 33:15 0:53 2 21:31 1:11:26
4 95 William Krips 32 6 15:36 1:32 6 35:31 1:05 5 23:32 1:17:15
5 73 Adam Heisel 31 12 17:49 1:31 3 33:56 0:26 6 25:41 1:19:21
6 88 Mathius Johnson 33 9 16:53 2:20 7 36:18 1:21 4 22:45 1:19:36
7 9 Robert Beier 30 7 16:08 2:01 5 34:44 1:18 10 26:26 1:20:35
8 169 Eric Stier 30 3 13:22 1:56 9 38:18 1:27 7 25:59 1:21:00
9 39 Andrew Davies 32 10 17:03 1:51 8 37:42 0:35 8 26:06 1:23:16
10 23 William Clayton 33 5 14:43 2:20 12 39:58 0:48 11 28:30 1:26:17
11 74 Patrick Hennessey Jr 30 11 17:14 1:15 16 42:25 1:24 9 26:10 1:28:27
12 43 Andrew Dix 30 8 16:25 1:28 10 38:32 1:12 15 31:14 1:28:50
13 206 Brad Borchardt 30 14 21:27 1:31 11 39:03 1:23 12 28:37 1:31:57
14 8 Jason Barton 30 13 19:58 3:56 14 41:20 1:15 13 30:03 1:36:29
15 112 Kristopher Lussenden 34 17 26:39 3:36 13 41:17 1:39 14 30:07 1:43:15
16 126 David Metz 34 16 25:49 2:44 15 41:38 1:59 16 31:26 1:43:35
17 192 Jason Wilson 30 18 26:59 2:25 18 49:58 0:49 17 34:40 1:54:48
18 201 Andra Huffman 34 19 29:58 2:46 17 45:41 1:14 18 39:28 1:59:06
19 177 Matthew Totten 30 15 22:52 2:28 19 1:01:55 0:59 19 44:46 2:12:58

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 133 Amelia Moshier 30 1 13:40 2:15 1 37:28 1:04 2 28:02 1:22:27
2 77 Jamie Hilliard 32 3 14:46 2:48 6 46:40 1:11 1 24:43 1:30:06
3 189 Hilary White 32 2 14:31 2:35 4 43:22 1:16 3 28:24 1:30:06
4 204 Alicia Avery-Smith 34 5 20:23 1:26 2 38:38 1:59 6 33:37 1:36:00
5 176 Jody Thompson 33 8 22:17 2:26 3 41:48 1:35 5 30:36 1:38:41
6 13 Marisa Blank 31 7 22:17 2:40 5 44:07 2:24 8 36:20 1:47:46
7 41 Mindy Dejarnett 32 6 20:35 3:25 10 55:10 0:52 4 30:04 1:50:05
8 181 Gail Vires 34 11 26:41 2:46 7 48:19 0:49 7 36:20 1:54:52
9 151 Melisa Platte 30 9 23:50 3:11 8 50:06 1:01 9 38:14 1:56:20
10 60 Sarah Frantom 32 10 24:26 2:26 9 54:43 1:54 10 38:49 2:02:16
11 125 Michelle McNulty 32 4 18:11 2:55 11 1:07:24 1:30 11 47:58 2:17:55


MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 96 Roman Kryzanowski 38 2 13:01 1:02 1 31:07 0:38 1 17:55 1:03:40
2 54 Stephen Fetyko 36 1 10:24 0:47 2 32:12 0:43 2 21:01 1:05:06
3 10 Peter Benner 39 3 14:15 0:58 5 35:01 0:41 3 21:21 1:12:14
4 72 Kevin Hauser 39 4 15:13 1:24 3 34:07 0:46 4 22:11 1:13:39
5 1 Jason Adams 38 8 16:07 1:14 6 36:26 0:55 5 22:33 1:17:12
6 202 Jay Lonsway 37 7 15:53 2:34 4 34:41 1:15 6 24:08 1:18:29
7 147 Kirby Perrault 37 11 16:29 1:16 7 37:59 0:42 7 24:08 1:20:32
8 26 Chad Cooper 37 9 16:09 1:55 9 38:30 0:50 8 24:38 1:22:00
9 168 Greg Spangler 39 6 15:26 1:43 8 38:25 1:03 13 26:39 1:23:13
10 97 Ryan Lake 37 14 19:57 2:06 15 40:20 1:07 9 24:58 1:28:27
11 120 Jason McConnell 36 16 20:21 1:52 13 39:44 1:17 11 25:18 1:28:30
12 25 Joseph Colliton 37 12 17:35 2:23 12 39:20 1:16 15 28:09 1:28:41
13 56 James Fillmore 35 17 20:54 2:08 10 38:36 1:02 16 28:12 1:30:49
14 35 Jason Daberko 37 10 16:16 3:11 17 43:07 0:51 17 28:37 1:32:00
15 81 Scott Hunter 38 19 21:22 2:16 21 46:13 0:52 10 25:16 1:35:58
16 164 Steve Schmith 36 13 19:37 2:24 18 44:02 1:05 18 30:26 1:37:32
17 101 Shane Lehto 39 21 25:57 2:11 11 38:50 1:52 19 31:12 1:40:00
18 118 Adam Mathews 39 24 29:14 3:01 16 41:42 1:36 12 26:31 1:42:02
19 108 Brian Love 39 22 27:12 2:06 14 40:16 0:57 20 32:10 1:42:40
20 180 Scott Vermillion 37 18 21:02 2:02 22 46:37 0:47 21 32:22 1:42:49
21 146 Chuck Penoza 36 20 21:54 4:48 19 44:29 1:45 22 34:08 1:47:03
22 51 Joe Felan 38 15 20:09 2:47 20 45:37 2:20 23 37:49 1:48:41
23 20 Jeff Buchmann 39 23 27:19 5:18 23 53:04 3:14 14 27:54 1:56:47
24 93 Ryan Knape 35 5 15:23 0:53

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 55 Barbara Figurski 38 1 15:36 1:16 3 37:00 0:46 2 23:11 1:17:47
2 141 Monica Pagels 37 10 21:24 1:07 1 34:01 1:07 1 22:26 1:20:04
3 203 Kendal Gluck 39 2 16:26 2:16 2 36:43 1:20 4 25:47 1:22:29
4 200 Angela Hunt 39 6 18:28 3:06 5 38:48 1:37 3 25:35 1:27:31
5 59 Melissa Franklin 39 4 17:30 2:08 4 38:40 1:53 6 27:42 1:27:51
6 32 Tara Covert 39 3 17:12 1:57 10 44:57 1:20 5 26:44 1:32:08
7 190 Katherine Widmark 35 5 17:51 1:42 7 42:20 1:31 9 31:10 1:34:31
8 64 Stephanie Goetz 35 7 18:32 1:57 8 43:06 1:14 7 30:11 1:34:58
9 119 Kerry McConnell 36 8 18:32 2:04 6 41:31 2:04 8 30:59 1:35:09
10 42 Sarah Denis 37 9 20:35 1:54 9 43:17 0:58 12 37:52 1:44:34
11 4 Kelly Bajnai 38 13 23:10 4:39 11 46:16 1:52 11 33:59 1:49:54
12 145 Lisa Pawelski 38 14 23:22 3:10 13 49:47 1:56 10 32:57 1:51:09
13 78 Nicole Hiserote 37 12 22:19 2:11 12 47:49 1:17 13 39:05 1:52:39
14 198 Deanna Zylstra 36 11 21:53 1:58 14 50:22 1:18 14 39:15 1:54:45


MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 165 Kraig Schmottlach 43 2 13:14 1:02 2 31:04 0:42 1 18:28 1:04:29
2 209 Mark Savedes 40 1 12:31 1:00 1 30:50 1:03 2 20:28 1:05:50
3 80 John Hunnius 44 5 15:48 2:14 3 33:08 1:14 4 23:45 1:16:07
4 79 Paul Hoke 41 6 16:02 1:49 6 35:43 1:06 3 23:35 1:18:14
5 399 Brian Zybura 40 8 17:21 1:55 5 35:28 1:29 9 26:34 1:22:44
6 50 John Fallu 43 3 14:21 1:33 8 38:22 1:14 12 28:30 1:23:58
7 11 Michael Benz 42 12 19:58 2:27 7 38:12 1:24 5 23:59 1:25:58
8 195 Bob Wood 44 7 17:11 2:06 9 38:57 1:13 10 26:53 1:26:19
9 150 Thomas Pierce 40 10 19:14 3:25 4 35:00 1:36 13 28:39 1:27:53
10 155 Christopher Quinn 44 11 19:45 2:39 12 40:30 1:25 6 24:59 1:29:15
11 116 Ryan Marshall 41 15 22:41 1:35 10 39:31 0:42 7 25:15 1:29:44
12 121 Michael McGhee 43 9 18:58 2:21 11 39:50 1:03 14 30:10 1:32:20
13 188 John White 43 14 20:27 2:50 13 41:30 1:30 11 27:15 1:33:31
14 68 Anthony Grutta 41 16 23:15 2:02 15 42:59 1:16 8 25:19 1:34:49
15 172 Jerome Sweetland 42 4 14:39 2:55 14 42:13 1:23 18 35:30 1:36:38
16 12 Brian Biskner 40 17 26:58 3:15 17 48:42 2:07 16 32:42 1:53:43
17 174 Robert Takla 43 13 20:03 5:20 19 51:47 2:49 17 35:12 1:55:10
18 210 David Coley 41 19 30:59 3:40 18 51:24 1:08 15 32:17 1:59:26
19 184 Tony Vorias 42 18 29:16 2:49 16 45:38 1:17 20 45:26 2:04:24
20 139 Gil Olegario 41 20 43:43 4:51 20 53:24 1:55 19 35:36 2:19:27

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 34 Margaret Currie 41 2 13:55 2:16 1 38:13 1:39 7 32:35 1:28:36
2 69 Karen Guerin 40 1 13:10 1:50 3 42:42 1:15 3 30:29 1:29:24
3 173 Tracie Swiecki 40 3 17:35 2:07 4 42:50 1:24 1 28:30 1:32:23
4 128 Linda Minick 42 7 19:05 2:38 2 41:10 1:33 2 28:59 1:33:23
5 183 Donna Vorias 40 8 19:13 3:05 5 44:20 1:04 5 32:17 1:39:58
6 15 Amy Bouque 40 4 17:38 3:01 6 45:12 2:04 6 32:28 1:40:21
7 57 Laura Fletcher 40 6 18:48 3:43 7 49:15 2:08 4 31:10 1:45:02
8 182 Angela Vondaggenhause 42 5 17:38 3:32 8 53:40 1:40 8 33:19 1:49:47
9 140 Martha Owocki 42 11 25:51 2:48 9 57:18 1:34 9 38:17 2:05:47
10 156 Angela Reynolds 40 9 24:38 7:19 10 1:04:35 2:44 10 43:37 2:22:50
11 82 Melody Hunter 40 10 25:42 4:01 11 1:04:55 2:13 11 50:21 2:27:10


MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 111 Peter Ludwig 46 2 14:13 1:31 1 32:27 0:51 1 21:18 1:10:18
2 211 Bill Berghoff 45 1 14:05 2:29 3 34:48 1:15 5 24:24 1:16:59
3 90 Steve Johnson 45 4 14:20 1:47 10 37:23 1:10 3 24:00 1:18:38
4 47 David Droste 49 6 15:43 1:45 8 37:01 1:17 2 23:06 1:18:49
5 171 Steve Strachan 48 3 14:17 1:58 7 36:13 1:28 9 26:04 1:19:59
6 62 David Fugate 49 7 16:17 1:33 4 35:03 1:04 14 27:03 1:21:00
7 38 Thomas Davids 48 11 17:46 2:31 5 36:02 1:08 4 24:21 1:21:46
8 158 Daniel Robertson 46 15 19:51 1:49 2 34:46 1:11 7 24:53 1:22:29
9 186 Mark Wehner 45 13 18:37 1:26 9 37:20 0:54 6 24:34 1:22:49
10 160 Bruce Sabuda 46 5 15:40 1:57 12 38:34 0:46 10 26:19 1:23:13
11 194 Douglass Wood 48 10 17:34 1:35 6 36:03 0:54 17 27:42 1:23:45
12 143 Steve Palmer 47 9 16:48 2:59 13 39:40 1:58 11 26:35 1:27:57
13 153 Brian Preston 48 16 21:24 2:14 11 37:54 1:08 13 26:52 1:29:30
14 148 Matt Peterson 46 8 16:31 3:45 16 41:52 1:44 12 26:51 1:30:40
15 166 Stephen Schon 48 17 21:46 1:32 14 39:53 1:26 18 28:46 1:33:23
16 17 Charles Boyer 49 12 18:23 2:28 15 40:14 1:27 21 31:37 1:34:07
17 178 Dave Trimmer 45 14 18:59 2:30 18 43:57 0:59 20 29:06 1:35:30
18 28 Mackenzie Corkins 46 19 24:38 2:59 17 42:27 0:44 15 27:05 1:37:51
19 92 David Katz 45 18 24:02 3:34 19 46:42 1:14 8 26:03 1:41:32
20 107 Randy Loken 46 20 25:37 2:50 20 48:42 2:30 19 28:48 1:48:25
21 131 Matthew Mix 47 21 25:54 3:18 21 52:24 1:38 16 27:18 1:50:31

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 163 Beth Schemanske 45 2 18:39 2:05 1 42:28 0:54 2 34:38 1:38:42
2 138 Marianne O'Brien-Bull 46 3 22:08 3:34 2 46:42 1:42 1 29:28 1:43:32
3 170 Maureen Strachan 47 1 18:27 5:15 3 47:54 1:08 3 37:31 1:50:14

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 199 Max Anthouard 50 2 15:10 1:07 1 31:54 0:51 1 20:46 1:09:46
2 207 John Sotir 50 1 14:14 1:01 3 33:47 0:57 4 23:41 1:13:37
3 134 Mike Muha 52 4 17:03 0:48 2 33:29 0:56 5 24:05 1:16:19
4 135 Donald Nicholson 51 5 17:24 1:55 4 34:48 1:14 2 22:08 1:17:27
5 159 Michael Romej 53 7 20:03 2:26 5 35:20 0:57 3 23:19 1:22:03
6 105 John Lokar 51 6 18:19 2:24 6 39:23 1:09 6 27:38 1:28:51
7 16 Peter Bowen 53 3 16:26 2:25 7 42:14 1:04 8 30:54 1:33:01
8 157 Timothy Roberts 50 8 21:24 3:06 8 46:52 1:09 9 33:40 1:46:08
9 84 Mark Hurray 53 11 24:39 2:40 10 49:11 2:05 7 30:14 1:48:47
10 137 John O'Brien 50 9 23:06 2:09 9 47:53 0:44 10 37:27 1:51:17
11 122 Daniel McKeon 50 10 24:20 3:04 11 49:21 1:17 11 38:15 1:56:15

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 14 Joann Bonnewell 54 1 19:26 1:33 1 38:59 1:28 1 28:21 1:29:44
2 208 Barbara Lambitz 54 2 22:39 4:22 2 53:50 1:20 2 41:47 2:03:56

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 99 Robert Larson 58 1 15:46 1:27 1 34:14 1:12 1 25:31 1:18:08
2 129 David Misura 56 2 36:14 2:39 2 46:40 0:54 2 38:42 2:05:09


FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 67 Terese Grondin 56 1 19:44 2:30 1 40:10 1:31 1 25:20 1:29:13

MALE AGE GROUP 60 - 99
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 205 Larry Sweet 60 1 17:02 1:37 1 33:34 1:11 1 23:16 1:16:37
2 24 Richard Cole 61 2 17:41 1:37 2 41:19 1:07 2 27:08 1:28:51
3 91 Mike Kaines 66 3 21:16 2:58 3 44:48 1:01 3 32:37 1:42:37
4 83 Jack Hurray 61 4 23:35 3:37 4 48:19 1:14 4 35:04 1:51:47

FEMALE AGE GROUP 60 - 99
Place No. Name Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ===== ===================== == ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 19 Cecilia Brzys 60 1 19:19 2:15 1 39:17 1:43 1 28:59 1:31:31

RELAY
Place Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== ============================== ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 Turbo Teachers 1 13:36 0:44 1 35:33 0:41 1 20:55 1:11:27
2 Team Laces Red 3 19:56 0:46 2 43:32 0:31 2 22:49 1:27:31
3 The Touch N Go's 2 16:38 1:16 3 56:07 0:43 3 33:18 1:48:01