2009 Open Door Julie Run

back to results

Jun. 20, 2009

2009 Open Door Julie Run
Commerce, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Overall Male Open Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Phil Wattains Walled Lake MI 21 1 17:41.0 5:42/M



Overall Male Masters Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Rob Basydlo Highland MI 42 4 18:45.5 6:03/M



Male 14 and under



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Parker McInnis White Lake MI 14 18 22:59.4 7:25/M

2 Dion Thomas Waterford MI 14 75 28:50.6 9:18/M

3 Jack Mansneti Franklin MI 13 89 29:29.2 9:31/M

4 Christ Nuckolis White Lake MI 08 94 29:36.2 9:33/M

5 Antonn Thomas Waterford MI 13 96 29:50.0 9:37/M

6 Cameron Barghahn White Lake MI 11 118 32:09.5 10:22/M

7 Ryan Kalis Walled Lake MI 11 153 36:04.3 11:38/M

8 Max Ranger 09 175 43:33.4 14:03/M

9 Joshua Varcie Walled Lake MI 11 178 44:38.5 14:24/M

10 Christopher Yousif White Lake MI 6 186 46:57.5 15:09/M

11 Griffin Seifert Holly MI 7 210 49:23.5 15:56/M

12 Liam Seifert Holly MI 2 211 49:24.0 15:56/M



Male 15 to 19



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Brendon Clover White Lake MI 15 6 19:03.2 6:09/M

2 John Crable West Bloomfield MI 19 9 20:33.1 6:38/M

3 Craig Waldie Commerce Township MI 19 77 28:59.3 9:21/M

4 Jack Kronner Grosse Pointe MI 19 112 31:54.2 10:17/M

5 Timothy Hooker White Lake MI 19 185 46:35.3 15:02/M



Male 20 to 24



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Roy Setsudia Walled Lake MI 24 2 18:14.0 5:53/M

2 Tom Kruszewski Commerce Township MI 24 3 18:35.3 6:00/M

3 Sean Morris 23 37 25:10.4 8:07/M

4 Westley Raney Commerce Township MI 23 231 52:33.2 16:57/M



Male 25 to 29



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kevin Leblanc Commerce Township MI 26 7 19:59.1 6:27/M

2 Jamie Rasmussen Farmington MI 27 8 20:31.5 6:37/M

3 Dan Sitarz Commerce Township MI 28 80 29:13.2 9:25/M

4 Justin Wholehan Waterford MI 25 233 52:37.3 16:58/M



Male 30 to 34



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Steve Marcero Novi MI 32 5 19:02.1 6:08/M

2 James Lieblanc Milford MI 30 11 21:34.5 6:57/M

3 Juan Vazquez White Lake MI 34 23 23:50.3 7:41/M

4 Hal Leduc Commerce Township MI 34 42 25:41.3 8:17/M

5 Steve Kachnowski Ferndale MI 32 73 28:43.6 9:16/M

6 Eric Wecker Wixom MI 30 95 29:37.0 9:33/M

7 Joshua Nelson Waterford MI 34 119 32:10.5 10:23/M

8 Steve Kotwicki 30 140 33:57.3 10:57/M

9 Korey Muckolls West Bloomfield MI 33 191 47:24.1 15:17/M

10 Jason Freeman West Bloomfield MI 32 205 48:13.4 15:33/M



Male 35 to 39



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Johnny Sawruk Oakland MI 39 17 22:35.2 7:17/M

2 Scott Corteville Commerce Township MI 35 22 23:43.2 7:39/M

3 Mike Mishanec Commerce Township MI 39 36 25:01.5 8:04/M

4 Tony Nuckolis White Lake MI 36 50 26:25.0 8:31/M

5 Natt Cotter 37 51 26:25.2 8:31/M

6 Steven Betz Walled Lake MI 35 55 27:07.1 8:45/M

7 Dan Gordon 38 59 27:15.0 8:47/M

8 Adam Korus White Lake MI 37 81 29:14.2 9:26/M

9 Todd Peterson Commerce Township MI 36 92 29:34.4 9:32/M

10 Scott Andrzejak Commerce Township MI 36 107 31:14.0 10:05/M

11 Ramon Lee Commerce Township MI 35 151 35:38.5 11:30/M

12 Tunde Owoiya Trenton MI 36 174 42:58.6 13:52/M

13 Kevin Yousif White Lake MI 36 179 46:11.5 14:54/M

14 Justin Buccilli Birmingham MI 35 183 46:32.3 15:01/M

15 Scott Schuell White Lake MI 37 269 58:34.0 18:54/M



Male 40 to 44



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Paul Clover White Lake MI 43 12 21:46.6 7:01/M

2 Jim Rice Waterford MI 43 19 23:02.3 7:26/M

3 Scott Corrado Troy MI 43 25 24:06.3 7:46/M

4 Mike Weissman West Bloomfield MI 41 32 24:45.2 7:59/M

5 Allen Bowman Davisburg MI 43 60 27:15.3 8:47/M

6 Anthony Oliveri Walled Lake MI 41 68 28:10.4 9:05/M

7 Craig Lundin Commerce Township MI 44 91 29:33.4 9:32/M

8 Patrick McInnis Commerce Township MI 43 104 31:10.3 10:03/M

9 Matthew Montpas Waterford MI 42 116 32:02.4 10:20/M

10 Ron Lippitt Commerce Township MI 42 117 32:05.6 10:21/M

11 Kevin Smart West Bloomfield MI 43 125 32:38.5 10:32/M

12 John Varcie Walled Lake MI 43 182 46:28.3 14:59/M



Male 45 to 49



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Michael Cook West Bloomfield MI 49 10 21:00.0 6:46/M

2 John Cole Bloomfield Hills MI 47 14 22:14.1 7:10/M

3 Alan Fyffe Commerce Township MI 46 21 23:28.1 7:34/M

4 Chris Fowler Commerce Township MI 46 29 24:19.2 7:51/M

5 Chris Roffey West Bloomfield MI 48 34 24:55.1 8:02/M

6 Dan Gitre Commerce Township MI 49 35 24:58.3 8:03/M

7 Scott Niemico White Lake MI 46 38 25:22.5 8:11/M

8 Chris Mansneti Franklin MI 49 101 30:24.2 9:48/M

9 Tim Kolling Dearborn Heights MI 48 103 30:39.2 9:53/M

10 Eric Kalis Walled Lake MI 45 109 31:19.0 10:06/M

11 David Stock Berkley MI 47 123 32:32.0 10:30/M

12 Michael Noon Waterford MI 46 133 33:25.2 10:47/M

13 Brad Hynes Commerce Township MI 45 156 36:40.5 11:50/M

14 Larry Oaks White Lake MI 48 168 40:53.3 13:11/M

15 Bob Campeau Waterford MI 47 255 56:11.2 18:07/M

16 Bryan Thomas White Lake MI 48 257 56:12.5 18:08/M



Male 50 to 54



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Tom Torossian Milford MI 51 31 24:29.3 7:54/M

2 Jeff Lee Commerce Township MI 50 57 27:10.4 8:46/M

3 Dave Vonbehren West Bloomfield MI 50 203 48:05.5 15:31/M

4 Dan Sanders White Lake MI 54 219 50:51.5 16:24/M

5 John Himmelspach Waterford MI 53 238 52:44.5 17:01/M

6 Tom Bradley Commerce Township MI 51 256 56:12.3 18:08/M

7 Jim Knipp Brighton MI 51 260 56:46.6 18:19/M



Male 55 to 59



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Jack Mellen Clarkston MI 56 28 24:18.5 7:50/M

2 Chris Kurowski Highland MI 59 53 26:39.4 8:36/M

3 Bob Pniewski West Bloomfield MI 59 144 34:19.2 11:04/M

4 Steven Lepsetz West Bloomfield MI 59 149 35:29.5 11:27/M

5 Mike Wachsberg White Lake MI 58 250 55:30.0 17:54/M



Male 60 to 64



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kenneth Rowe 62 13 22:13.0 7:10/M

2 George Croitori West Bloomfield MI 63 16 22:34.2 7:17/M

3 Jerome Mittman Northville MI 64 46 25:53.2 8:21/M

4 Eric Andrzejak Commerce Township MI 60 88 29:23.4 9:29/M

5 Lewis Jimings White Lake MI 60 170 41:54.4 13:31/M

6 Bill West West Bloomfield MI 62 246 54:27.3 17:34/M



Male 65 to 69



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Ron Fedoronko Warren MI 66 49 26:21.6 8:30/M

2 Bill Mahoney Essexville MI 66 193 47:45.1 15:24/M

3 Gerald Pachla White Lake MI 67 221 51:19.5 16:33/M

4 Bill Bertin White Lake MI 69 244 54:25.1 17:33/M



Male 70 and over



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Harrison Hensley Pinckney MI 76 142 34:16.1 11:03/M

2 Tom Stock West Bloomfield MI 78 209 49:16.3 15:54/M





Overall Female Open Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kristen Kachnowski Wixom MI 38 15 22:17.0 7:11/M



Overall Female Masters Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Teresa Szabo Flushing MI 47 20 23:08.2 7:28/M



Female 14 and under



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Andrea Kalis Walled Lake MI 14 26 24:06.6 7:46/M

2 Megan Varcie Walled Lake MI 11 41 25:37.0 8:16/M

3 Mikayla Rivera Howell MI 09 48 26:18.0 8:29/M

4 Linden Ebeling Commerce Township MI 10 64 27:34.5 8:54/M

5 Patti Wallace 13 71 28:34.6 9:13/M

6 Jessica Cook West Bloomfield MI 14 93 29:35.4 9:33/M

7 Adrienne Woodruff Commerce Township MI 11 97 29:53.4 9:38/M

8 Hannah McInnis Commerce Township MI 12 100 30:06.1 9:43/M

9 Sophia Zalipski Commerce Township MI 9 114 31:56.1 10:18/M

10 Claire Barghahn White Lake MI 08 159 37:22.5 12:03/M

11 Alexandra Oaks White Lake MI 14 160 37:25.5 12:04/M

12 Kara Wallace 10 162 38:49.0 12:31/M

13 Emma Ranger 07 163 38:52.3 12:32/M

14 Natalie Seifert Holly MI 10 192 47:41.1 15:23/M

15 Chrissy Malloy White Lake MI 14 229 52:18.0 16:52/M

16 Aryn Thomas White Lake MI 12 253 56:11.0 18:07/M

17 Alexandra Lennox White Lake MI 13 263 57:57.5 18:42/M

18 Alyssa Brinkey White Lake MI 14 264 57:58.0 18:42/M

19 Jordan Blackwell White Lake MI 13 265 57:59.6 18:42/M

20 Alex Potter White Lake MI 14 266 58:01.5 18:43/M

21 Alex Balint White Lake MI 13 267 58:02.2 18:43/M

22 Sarah Mashigan Waterford MI 8 272 1:03:07.5 20:22/M



Female 15 to 19



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Lauren Roffey West Bloomfield MI 19 40 25:25.3 8:12/M

2 Katelyn Coates Clarkston MI 19 52 26:36.0 8:35/M

3 Betsy Mellen Clarkston MI 18 58 27:13.1 8:47/M

4 Jessica Bacher Waterford MI 15 62 27:19.6 8:49/M

5 Beth Mansneti Franklin MI 15 70 28:34.5 9:13/M

6 Chloe Gersabeck Waterford MI 18 83 29:20.1 9:28/M

7 Kaitlin Penfold Waterford MI 19 84 29:20.3 9:28/M

8 Carey Flack West Bloomfield MI 16 85 29:21.1 9:28/M

9 Kate McGlew White Lake MI 18 86 29:22.5 9:28/M

10 Laurel McGlew White Lake MI 16 102 30:28.6 9:50/M

11 Lyndsey Reynolds Waterford MI 19 113 31:54.3 10:17/M

12 Lindsay Mashigan Waterford MI 16 141 33:59.4 10:58/M

13 Veronika Heiple White Lake MI 16 198 47:54.3 15:27/M

14 Brie Vonbehren West Bloomfield MI 18 217 50:10.1 16:11/M

15 Jordan Morrow West Bloomfield MI 17 223 51:28.1 16:36/M

16 Isabella Marra West Bloomfield MI 15 224 51:28.4 16:36/M



Female 20 to 24



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Kristy Tessoff Troy MI 21 33 24:46.3 7:59/M

2 Kelly Quisenberry Ortonville MI 22 66 28:08.2 9:05/M

3 Megan Andrzejak Commerce Township MI 21 128 32:54.4 10:37/M

4 Michelle Hauswirth Waterford MI 24 135 33:42.3 10:52/M

5 Melissa Kimble White Lake MI 23 137 33:47.4 10:54/M

6 Ashley Bohner Waterford MI 24 148 35:19.2 11:24/M

7 Dandra Kawaelde Waterford MI 20 157 37:04.3 11:57/M

8 Carolyn McFawn Walled Lake MI 20 213 49:35.2 16:00/M

9 Maureen McFawn Walled Lake MI 20 214 49:36.0 16:00/M

10 Kelly Allen Waterford MI 21 240 52:59.0 17:05/M

11 Amber Lynn Willett 23 270 1:01:41.2 19:54/M



Female 25 to 29



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Allison Snell Ann Arbor MI 27 47 25:54.1 8:21/M

2 Kelly Kachnowski Ferndale MI 29 63 27:33.2 8:53/M

3 Mindy Tache Wixom MI 28 76 28:54.0 9:19/M

4 Meiglian Ralph Clarkston MI 29 110 31:22.1 10:07/M

5 Kelli Surma Novi MI 29 129 33:05.4 10:40/M

6 Ranya Croitori West Bloomfield MI 29 130 33:15.6 10:44/M

7 Corey Foster White Lake MI 27 138 33:47.5 10:54/M

8 Cory Himmelspach Waterford MI 25 237 52:43.5 17:00/M



Female 30 to 34



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Summer Khay 31 61 27:18.0 8:48/M

2 Kristina Kolbas White Lake MI 31 67 28:09.5 9:05/M

3 Tyra Fortson Commerce Township MI 32 69 28:28.3 9:11/M

4 Jennifer Silak Commerce Township MI 32 78 29:03.4 9:22/M

5 Mary Alice Kerns West Bloomfield MI 31 79 29:08.4 9:24/M

6 Rachelle Richards Commerce Township MI 32 82 29:14.3 9:26/M

7 Shawn Jones Waterford MI 32 87 29:23.0 9:29/M

8 Melissa Andrzejak Commerce Township MI 30 90 29:33.3 9:32/M

9 Darci Ludwig White Lake MI 34 120 32:14.0 10:24/M

10 Maki Vine Waterford MI 31 121 32:23.1 10:27/M

11 Rebecca Leduc Commerce Township MI 32 124 32:36.2 10:31/M

12 Angela Cini West Bloomfield MI 34 134 33:28.5 10:48/M

13 Melany Candiloro Flint MI 30 139 33:56.2 10:57/M

14 Katrina Hancock Trenton MI 32 173 42:58.5 13:52/M

15 Heather Brigolin Birmingham MI 30 184 46:32.4 15:01/M

16 Sally Yousif White Lake MI 33 187 46:58.1 15:09/M

17 Tabitha Treber 30 188 47:20.3 15:16/M

18 Nicole Carter Waterford MI 33 189 47:23.2 15:17/M

19 Eva Murray Brighton MI 32 201 47:57.1 15:28/M

20 Janlynn Richards Commerce Township MI 30 227 52:14.5 16:51/M



Female 35 to 39



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Shannon Korus White Lake MI 35 27 24:10.1 7:48/M

2 Lynne Johnson Waterford MI 37 30 24:27.0 7:53/M

3 Janet Sneckenberger White Lake MI 36 44 25:45.1 8:18/M

4 Becky Schad Novi MI 35 54 26:51.3 8:40/M

5 Rebecca Matthews Waterford MI 37 108 31:15.1 10:05/M

6 Kristine Zalipski Commerce Township MI 38 115 31:56.6 10:18/M

7 Nancy Krause 38 147 35:16.0 11:23/M

8 Kelley Lee Commerce Township MI 37 150 35:38.3 11:30/M

9 Heather Nuckolis White Lake MI 36 190 47:24.1 15:17/M

10 Heather Hood Waterford MI 39 194 47:46.3 15:25/M

11 Lori Huehn Waterford MI 38 195 47:46.4 15:25/M

12 Jill Seifert Holly MI 37 212 49:24.4 15:56/M

13 Cindy Rodriguez Waterford MI 37 218 50:37.3 16:20/M

14 Jamie Oldfield Commerce Township MI 38 225 52:04.0 16:48/M

15 Kathryn Stetson Waterford MI 35 228 52:15.0 16:51/M

16 Dyanna Schnell White Lake MI 38 268 58:33.4 18:53/M



Female 40 to 44



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Pamela Conklin Wixom MI 42 24 23:59.4 7:44/M

2 Sanjyot Mohile West Bloomfield MI 40 98 29:59.4 9:40/M

3 Nicole Bacher Waterford MI 41 111 31:44.3 10:14/M

4 Mary Barghahn White Lake MI 40 122 32:23.4 10:27/M

5 Chris Lundin Commerce Township MI 43 127 32:41.4 10:33/M

6 Isabelle Ranger 40 146 34:47.1 11:13/M

7 Donna Heiple White Lake MI 43 202 47:59.0 15:29/M

8 Kim Gatland Commerce Township MI 43 204 48:06.3 15:31/M

9 Kelly Riney 43 215 49:51.4 16:05/M

10 Patricia Malloy White Lake MI 44 230 52:18.1 16:52/M

11 Laurie Behr Waterford MI 41 271 1:01:41.3 19:54/M



Female 45 to 49



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Mary Wallace Franklin MI 45 39 25:23.1 8:11/M

2 Vicke Wood White Lake MI 46 43 25:44.1 8:18/M

3 Julie McInnis Commerce Township MI 45 56 27:09.3 8:45/M

4 Julie Beaumarchais White Lake MI 48 65 27:37.6 8:55/M

5 Lisa Lapenna Waterford MI 45 72 28:42.0 9:15/M

6 Kathy O'Callaghan White Lake MI 46 74 28:48.5 9:17/M

7 Joan Mansneti Franklin MI 49 99 30:02.3 9:41/M

8 Donna Zaleski White Lake MI 46 105 31:11.3 10:04/M

9 Karen Cook 47 106 31:11.5 10:04/M

10 Jennifer Hill 47 126 32:41.3 10:33/M

11 Wendy Clements West Bloomfield MI 45 132 33:22.2 10:46/M

12 Robin Alley Clarkston MI 47 136 33:44.3 10:53/M

13 Carrie Lee Commerce Township MI 46 143 34:16.4 11:03/M

14 Cindi Oaks White Lake MI 47 152 35:42.3 11:31/M

15 Kathy Kalis Walled Lake MI 46 154 36:20.3 11:43/M

16 Susan Ebeling Commerce Township MI 47 155 36:21.3 11:44/M

17 Robin Mantay Walled Lake MI 47 167 40:17.0 13:00/M

18 Lori Waldroup Waterford MI 48 176 44:10.5 14:15/M

19 Andrea Vonbehren West Bloomfield MI 49 181 46:16.0 14:55/M

20 Carol Gitre Commerce Township MI 49 199 47:54.3 15:27/M

21 Dawn Hynes Commerce Township MI 47 206 48:24.0 15:37/M

22 Valerie Lennox White Lake MI 49 216 50:00.3 16:08/M

23 Crystal Morrow West Bloomfield MI 49 222 51:28.1 16:36/M

24 Beth Oldham White Lake MI 49 254 56:11.0 18:07/M

25 Dawn Zurla Milford MI 47 261 56:49.1 18:20/M



Female 50 to 54



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Tina Bradley Commerce Township MI 51 131 33:17.5 10:44/M

2 Lisa Penfold Waterford MI 50 145 34:35.4 11:09/M

3 Cathy Arnold Clarkston MI 52 164 39:45.3 12:49/M

4 Anna Watkins Walled Lake MI 53 165 39:45.3 12:49/M

5 Sue Jimines White Lake MI 52 169 41:54.2 13:31/M

6 Marcia Penn West Bloomfield MI 54 180 46:15.5 14:55/M

7 Sandra Taylor Milford MI 50 200 47:56.2 15:28/M

8 Darlene Davies Union Lake MI 51 207 49:09.3 15:51/M

9 Ilka Kawaelde Waterford MI 52 208 49:10.1 15:52/M

10 Jan Himmelspach Waterford MI 53 232 52:33.5 16:57/M

11 Dannielle Marra West Bloomfield MI 52 234 52:38.3 16:59/M

12 Cindy Meszaros White Lake MI 52 236 52:39.3 16:59/M

13 Jan Whiteaker White Lake MI 53 239 52:50.3 17:03/M

14 Jenny Geiger West Bloomfield MI 53 241 53:33.0 17:16/M

15 Nancy Andrzejak Commerce Township MI 54 251 55:47.1 18:00/M

16 Cindy Johnson Highland MI 52 258 56:16.2 18:09/M

17 Kathy Knipp Brighton MI 52 259 56:46.1 18:19/M

18 Anne Mashigan Waterford MI 52 273 1:03:08.0 20:22/M



Female 55 to 59



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Nancy Croitori West Bloomfield MI 55 45 25:47.2 8:19/M

2 Cheryl Hordes Waterford MI 57 158 37:07.4 11:58/M

3 Carolyn Brown Commerce Township MI 59 171 42:06.5 13:35/M

4 Ann Fraser West Bloomfield MI 56 172 42:31.4 13:43/M

5 Kitty Juett West Bloomfield MI 55 177 44:18.5 14:17/M

6 Christine Morris Oak Park MI 57 196 47:53.0 15:27/M

7 Karen Piccinato White Lake MI 55 220 50:52.0 16:25/M

8 Susan Graham West Bloomfield MI 59 235 52:38.4 16:59/M

9 Dona Capanyola Plymouth MI 58 249 55:28.0 17:54/M

10 Susan Wachsberg White Lake MI 57 252 55:47.4 18:00/M

11 Peggy Randall Caro MI 56 262 57:50.5 18:39/M



Female 60 to 64



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Cathy Fedoronko Warren MI 64 161 38:21.3 12:22/M

2 Diane Pachla White Lake MI 63 166 40:16.4 12:59/M

3 Diane Kolodziej Commerce Township MI 62 226 52:04.6 16:48/M

4 Louise Aebersold Waterford MI 64 243 53:57.4 17:24/M

5 Lori West West Bloomfield MI 63 247 54:27.4 17:34/M



Female 65 to 69



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Sue Wade Bloomfield Hills MI 65 197 47:53.1 15:27/M

2 Fran Bertin White Lake MI 69 245 54:25.3 17:33/M

3 Marie Chmilewski West Bloomfield MI 65 248 55:21.3 17:51/M



Female 70 and over



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Ida McCutchion White Lake MI 80 242 53:57.2 17:24/M





Overall Male Open Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Mike Camilleri Highland MI 30 1 33:13.5 5:21/M



Overall Male Masters Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Jeff Kovach 42 5 43:47.5 7:04/M



Male 14 and under



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Josh Perczuk Hamtramck MI 14 17 50:29.0 8:09/M



Male 15 to 19



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Samuel Parlette White Lake MI 15 3 35:22.0 5:42/M

2 Scott Hoffner Milford MI 18 6 44:11.1 7:08/M



Male 20 to 24



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Tony Santilippo White Lake MI 20 2 34:15.4 5:31/M

2 Steve Knurck Commerce Township MI 20 23 53:18.5 8:36/M



Male 25 to 29



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Mark Garcia Waterford MI 26 43 1:10:55.1 11:26/M



Male 30 to 34



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Matt Jendrtchowski Waterford MI 31 4 42:35.6 6:52/M

2 Tom Howie White Lake MI 31 21 51:49.1 8:21/M



Male 35 to 39



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Paul Barghahn White Lake MI 39 20 51:47.5 8:21/M



Male 40 to 44



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Thomas Perczuk Hamtramck MI 40 7 45:25.1 7:20/M

2 David Drap White Lake MI 42 8 45:48.3 7:23/M

3 Bob Bieganski Livonia MI 41 14 49:27.1 7:59/M

4 Marvin Zurek Highland MI 44 16 50:12.3 8:06/M

5 Andy Cirinesi Clarkston MI 44 19 51:42.5 8:20/M

6 Tom Close Waterford MI 41 25 54:35.3 8:48/M



Male 45 to 49



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Karl Krammer Clarkston MI 48 27 54:44.6 8:50/M

2 Steve Kushim Highland MI 45 36 59:44.3 9:38/M



Male 50 to 54



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Ted Nichols Brighton MI 52 11 47:49.5 7:43/M

2 Harry Jara Commerce Township MI 52 12 48:05.0 7:45/M

3 Chris Utberg Commerce Township MI 53 24 53:35.2 8:39/M

4 Chet Korzeniewski White Lake MI 51 31 57:20.1 9:15/M



Male 55 to 59



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Len Constantine New Baltimore MI 56 26 54:40.5 8:49/M

2 Pierino Piccinato White Lake MI 59 40 1:04:16.4 10:22/M



Male 60 to 64



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Herb Kaiser 60 33 58:43.3 9:28/M



Male 65 to 69



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Richard Jones Highland MI 66 34 59:21.4 9:34/M



Male 70 and over



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Marvin Stevenson Rochester Hills MI 74 38 1:02:42.4 10:07/M



Overall Female Open Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Donna Olson Canton MI 59 9 46:02.5 7:25/M



Overall Female Masters Winners



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Andrea Osika Waterford MI 43 10 46:29.2 7:30/M



Female 25 to 29



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Sarah Thomas Waterford MI 28 18 50:42.2 8:11/M

2 Jessica Kangas Plymouth MI 25 37 59:55.0 9:40/M



Female 30 to 34



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Liza Favaro Waterford MI 32 22 52:56.5 8:32/M



Female 35 to 39



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Christine Taylor Davisburg MI 39 13 48:06.3 7:45/M

2 Kathleen Reuter Commerce Township MI 37 28 54:47.1 8:50/M

3 Dana Gold Keego Harbor MI 35 29 56:53.3 9:10/M

4 Lisa Montpas Waterford MI 39 30 57:05.1 9:12/M

5 Kerry Papenhagen Waterford MI 37 32 58:37.1 9:27/M

6 Melissa Roth Commerce Township MI 38 39 1:03:35.1 10:15/M



Female 40 to 44



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Mary Flynn Waterford MI 41 35 59:24.3 9:35/M

2 Adrienne Lieder White Lake MI 44 41 1:07:37.4 10:54/M

3 Paula Thibideau Detroit MI 42 42 1:08:32.2 11:03/M



Female 55 to 59



Place Name City Age Overall Time Pace

1 Maggy Zidar Pontiac MI 59 15 49:44.2 8:01/M

Commerce, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.