American Milers Club HP Series

back to results

May. 30, 2009

American Milers Club HP Series
Hosted by the Indiana Invaders
Michael A. Carroll Track Stadium - IUPUI
Licensed to IUPUI - Site License       HY-TEK's Meet Manager 5/31/2009 01:13 AM
American Milers Club HP Series - 5/30/2009
Hosted by the Indiana Invaders
Michael A. Carroll Track Stadium - IUPUI
Results

Event 1 Women 800 Meter
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
Finals
1 Newhart, Colleen Unattached 2:06.69
2 McNeice, Kelly Ireland 2:07.35
3 Cook, Nicole Unattached 2:07.60
4 Nickoley, Trisa Unattached 2:08.17
5 Watson, Georganne Brooks 2:09.30
6 Metz, Jennifer Westchester TC 2:10.36
7 Horn, Becky Unattached 2:13.42
-- Gordon, Jackie Rabbit DNF
-- Clausing, Stacey Rabbit DNF

Event 2 Men 800 Meter - "A" Section #1
===================================================================
Name Year Team Finals H#
===================================================================

1 Fisher, Jeffrey Santa Monica TC 1:49.49 1
2 Mayes, Marcus Unattached 1:49.67 1
3 Myers, Adrian Indiana Invaders 1:50.01 1
4 Collin, Oliver Unattached 1:50.08 1
5 Currie, Adam Unattached 1:50.29 1
6 Jesensky, Kenny Unattached 1:50.73 1
7 Kacsur, Chuck Unattached 1:54.57 1
-- Wechter, Austin Rabbit

Event 3 Men 800 Meter - "A" Section #2
===================================================================
Name Year Team Finals H#
===================================================================
1 Mumba, Prince Santa Monica TC 1:49.15 2
2 Carrillo, Juan Indiana Invaders 1:49.53 2
3 Stenuf, Nick Syracuse Charger 1:50.52 2
4 Rucks, Luke Unattached 1:51.51 2
5 Henry, Dallas Unattached 1:51.89 2
6 Pennington, Adam Unattached 1:52.43 2
7 Stephen, Martin Unattached pending 2
-- Bell, Ricardo Rabbit


Event 4 Men 1500 Meter
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Scott, Derek Brooks 3:41.34 USA
2 DeBole, Matt New York AC 3:41.80 USA
3 Strackeljahn, Dan Big River RunCo. 3:42.67 USA
4 Perkins, Adam Team Strands 3:43.34 USA
5 Elliott, Matt Unattached 3:45.19
6 Chaffee, Macklin Unattached 3:47.57
7 Murray, Mike Unattached 3:47.72
8 Ruff, Rondell Unattached 3:49.45
9 Hardacre, Cole Unattached 3:50.18
10 Smyth, Patrick Unattached 3:50.52
-- Hendrix-Buxton, Christop Rabbit DNF
-- Kacsur, Chuck Rabbit DNF
-- Sherman, Andy Rabbit DNF

Event 4 Women 1500 Meter
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================

1 Dacia Perkins Team Strands 4:19.01
2 Michaela Courtney Wisconsin Runner RT 4:21.25
3 Maria Schofer Runablaze Iowa 4:22.87
4 Ann Detmer Wisconsin Runner RT 4:24.53
5 Asher Kyger Unattached 4:26.09
6 Mindy Thomas Unattached 4:27.90
7 Kate Irvin Unattached 4:28.89
8 Chantee McBride (Earl) Unattached 4:49.46

Event 7 Women 5000 Meter
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Marchand, Racheal Unattached 15:48.33 USA "A"
2 LoPiccolo, Amanda Syracuse Chargers 15:52.70 USA "B"
3 Calle, Maria-Elana Unattached 15:53.55 USA "B"
4 White, Melissa Hansons-Brooks 15:56.37
5 Grace, Allison Zap Fitness 16:03.94
6 Salucci, Toni-Lynn adidas Raleigh TC 16:24.20
7 Minty, Jessica Zap Fitness 16:38.12
8 Guyette, Becky adidas McMillan Elite 16:43.23

Event 8 Men 5000 Meter
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Polk, Nick Unattached 14:15.10
2 Hubers, Ben Unattached 14:21.42
3 Medrano, Tito Unattached 14:30.44
4 Phillips, Jon Unattached 14:35.88
5 Poray, John Unattached 14:39.56
-- Lutzke, Matt Unattached DNF
-- Tinney, Frank Unattached DNF
-- Kilberg, Mike Unattached DNF
-- Davis, Jesse Rabbit DNS
-- Hardacre, Cole Unattached DNF

Event 11 Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Cathey, Mason Indiana Invaders 10:03.08 USA "A"
2 Ballinger, Mary Unattached 10:31.57

Event 12 Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Watson, Luke Unattached 8:43.49 USA
2 Warrenburg, Ryan Zap Fitness 8:46.95
3 Pierce, Jonathon Mammoth TC 8:49.58
4 Rengo, Jason Unattached 8:53.78
5 Ashe, Eric Unattached 8:54.88
6 Weatherford, Andy Unattached 8:55.39
7 Hammer, Chris Unattached 9:17.69
8 Bailey, Rob Unattached 9:21.69