OAA WHITE DIVISION 2 League Meet

back to results

May. 8, 2009

OAA WHITE DIVISION 2 League Meet
Stoney Creek HS

Team standings: 1. Farmington Harrison, 114; 2. Farmington, 110.33; 3. Southfield, 87; 4. Rochester Stoney Creek, 84; 5. Birmingham Groves, 53; 6. Berkley, 46.66.

Dual-meet standings: 1. Farmington, 5-0; 2. Harrison, 3-2; 3. (tie) Stoney Creek, Berkley and Southfield, 2-3; 6. Groves, 1-4.

Final standings: 1. (tie) Farmington and Harrison, 11 points each; 3. Southfield, 6.67; 4. Stoney Creek, 5.67; 5. Berkley, 3.67; 6. Groves, 3.

Long jump: 1. Tendo Lukwago (H), 21-2; 2. Jason Byars (F), 21-1.75; 3. Charles Anthony (F), 20-7.5; 4. Will Lyons (S), 20-3.75; 5. Jerry Macon (S), 20-3.5; 6. Nolan Procter (G), 19-9.

High jump: 1. Dan Green (SC), 6-2; 2. Anthony Ward (F), 6-0; 3. Tendo Lukwago (H), 6-0; 4. Justin Peguese (B), 6-0; 5. Travon Johnson (S), 6-0; 6. (tie) Hill (F), Reneker (B) and Williams (B), 5-8.

Discus: 1. John Stephenson (G), 119-5; 2. George Dusevic (SC), 114-7.5; 3. Harris Richardson (SC), 113-2.5; 4. Anthony Gallegos (SC), 113-1; 5. Keenan Erickson (F), 112-6; 6. Eric Frisco (F), 107-0.
Advertisement

Shot put: 1. John Stephenson (G), 46-11; 2. Kyle Foreman (B), 45-3.5; 3. Eric Frisco (F), 45-0; 4. Tom Norris (F), 44-5; 5. Leonard Welch (F), 43-9; 6. John Easter (G), 41-8.

3,200-meter relay: 1. Farmington (Tomek Boley, Craig McDougall, Cody Larsen, Matt Clunis), 8:31; 2. Harrison, 8:34; 3. Berkley, 8:40; 4. Stoney Creek, 8:41; 5. Groves, 9:31; 6. Southfield, 9:54.

110 hurdles: 1. Travon Johnson (S), 14.61; 2. David Inwald (G), 15.4; 3. Kenton Janzen (H), 15.56; 4. Tendo Lukwago (H), 15.57; 5. Christian Moore (B), 15.68; 6. Mitch Sanders (F), 15.81.

100 dash: 1. Jerry Macon (S), 10.87; 2. Charles Anthony (F), 10.94; 3. Aaron Burbridge (H), 11.2; 4. Josh Owens (B), 11.3; 5. Kalon Willis (S), 11.4; 6. Alonzo Roberson (S), 11.5.

800 relay: 1. Southfield (Will Lyons, Jerry Malon, Mike Tinsley, Niko Richey), 1:29; 2. Farmington, 1:31; 3. Berkley, 1:32; 4. Groves, 1:32.34; 5. Stoney Creek, 1:34.62.

1,600 run: 1. Connor Wilden (SC), 4:41; 2. Ben Fleck (F), 4:43; 3. Austin Tretheway (SC), 4:44; 4. Matt Lukas (H), 4:45; 5. Adam Sadler (G), 4:51; 6. Cody Larsen (F), 4:53.

400 relay: 1. Harrison (Will Ferguson, Aaron Burbridge, Darius Davis, Chris Pride), 43.68; 2. Berkley, 44.02; 3. Farmington, 44.1; 4. Groves, 44.1; 5. Southfield, 44.7; 6. Stoney Creek, 45.18.

400 dash: 1. Niko Richey (S), 49.88; 2. Darius Davis (H), 50.4; 3. Leonard Welch (F), 51.74; 4. Max Chapman (H), 52.29; 5. Christian Success (H), 52.91; 6. Christian Matthews (H), 53.01.

300 hurdles: 1. Tendo Lukwago (H), 40.41; 2. Travon Johnson (S), 40.58; 3. TJ Hunsanger (SC), 41.5; 4. Mike Tinsley (S), 41.57; 5. Kenton Janzen (H), 42.11; 6. Josh Buckner (G), 42.69.

800 run: 1. St. Mychael Success (H), 2:04.83; 2. Derek Head (H), 2:04.87; 3. Brian Krause (SC), 2:06.18; 4. Kyle Braun (B), 2:07.84; 5. Tomek Boley (F), 2:07.98; 6. Craig McDougall (F), 2:08.17.

200 dash: 1. Niko Richey (S), 21.97; 2. Charles Anthony (F), 22.5; 3. Aaron Burbridge (H), 22.7; 4. Marcus Taylor (B), 22.8; 5. Chris Pride (H), 22.9; 6. Jaifus Ingram (H), 23.0.

3,200 run: 1. Austin Tretheway (SC), 10:24.83; 2. Adam Sadler (G), 10:28.23; 3. Gallo Borreso (SC), 10:31.65; 4. Ben Fleck (F), 10:33.33; 5. David Hong (F), 10:40.57; 6. Nimantha Herath (F), 10:47.07.

1,600 relay: 1. Southfield (Niko Richey, Travon Johnson, Mike Tinsley, Jerry Malon), 3:22.69; 2. Harrison, 3:22.7; 3. Farmington, 3:30.09; 4. Stoney Creek, 3:35.03; 5. Groves, 3:43.3; 6. Berkley, 3:55.59.

TRACK FIELD CHAMPIONSHIPS

May 8 at Stoney Creek

Team standings: 1. Farmington, 104, 2. Berkley, 91; 3. (tie) Farmington Harrison and Southfield, 88; 5. Rochester Stoney Creek, 70; 6. Birmingham Groves, 55.

Dual-meet standings: 1. Farmington, 5-0; 2. Berkley, 4-1; 3. Stoney Creek, 3-2; 4. Harrison, 2-3; 5. Groves, 1-4; 6. Southfield, 1-4.

Final standings: 1. Farmington, 12 points; 2. Berkley, 10; 3. Harrison, 6.5; 4. Stoney Creek, 6; 5. Southfield, 4.5; 6. Groves, 3.

Long jump: 1. Auriel Bell (H), 17-10.5; 2. Tiara Oates (SC), 15-10; 3. Lauren Little (B), 15-2.5; 4. Shannon Conway (SC), 15-1.5; 5. Brittany Massa (F), 15-1; 6. Jasmine Windham (G), 15-0.5.

High jump: 1. Lauren Little (B), 5-0; 2. Lynn Nagengast (F), 4-10; 3. Kelsey Bangard (B), 4-6; 4. Lucy Fricker (H), 4-6; 5. Sisan Iyamu (H), 4-6; 6. Asia Kemp (H), 4-6.

Discus: 1. Lynn Nagengast (F), 104-10.5; 2. Ashley Braeckman (SC), 92-4.5; 3. Jeannie Schott (B), 88-1.5; 4. Anna Roberts (F), 87-10; 5. Lucy Fricker (H), 85-9; 6. Megan Scott (H), 81-8.5.

Shot put: 1. Jeannie Schott (B), 32-4; 2. Adrian Williams (H), 31-3.5; 3. Lynn Nagengast (F), 31-0; 4. Ashley Braeckman (SC), 30-8; 5. Kia McGee (S), 28-8.5; 6. Michelle Dang-Dobson (B), 27-5.5

3,200-meter relay: 1. Berkley (Lapin, Grassa, Parks, Long), 9:58; 2. Farmington, 10:08; 3. Stoney Creek, 10:15; 4. Southfield, 10:23; 5. Groves, 10:24; 6. Harrison, 10:53.

100 hurdles: 1. Bridgette Owens-Mitchell (SF), 14.34; 2. Hart (B), 15.5; 3. Karlyn Cassidy (H), 16.15; 4. Chelsea Burns (H), 16.44; 5. Brittany Massa (F), 17.11; 6. Joiner (SC), 17.4.

100 dash: 1. Tiera Parker (H), 12.46; 2. Ashley Davis (G), 12.61; 3. Barrion Berry (SC), 12.88; 4. Nicole Meisner (B), 13.21; 5. Symone Sterling (F), 13.28; 6. Talia Shuford (H), 13.31.

800 relay: 1. Southfield (Lydia Taylor, Bridgette Owens-Mitchel, Kylia Johnson, Melissa Smith), 1:45; 2. Harrison, 1:49; 3. Farmington, 1:49; 4. Groves, 1:51; 5. Stoney Creek, 1:52; 6. Berkley, 1:56.

1,600 run: 1. Gabby DeFlorio (F), 5;24; 2. Laura Sambourin (G), 5:24; 3. Nina Rusiewski (SC), 5;31; 4. Sara Szatkowski (SC), 5;32; 5. Keara Campbell-Fox (B), 5;32; 6. Cameron Chism (H), 5:40.

400 relay: 1. Southfield (Lydia Taylor, Bridgette Owens-Mitchel, Kylia Johnson, Melissa Smith), 49.71; 1. Harrison, 50.27; 3. Groves, 51.30; 4. Farmington, 51.8; 5. Stoney Creek, 52.47; Berkley, 53.76.
Advertisement

400 dash: 1. Diamond Taylor (S), 59.37; 2. Josephine Zolynsky (F), 1:01.39; 3. Long (B), 1:01.59; 4. Lydia Taylor (S), 1:02.43; 5. Berger (G), 1:02.54; 6. Joseph (SC), 1:02.6.

300 hurdles: 1. Bridgette Owens-Mitchel (S), 45.14; 2. Hart (B), 48.2; 3. Moran (G), 48.73; 4. Karlyn Cassidy (H), 48.76; 5. Chelsea Burns (H), 49.23; 6. Andrea Zmich (SC), 49.4.

800 run: 1. Katherine Bounds (S), 2:24; 2. Nine Rusiewski (SC), 2:27; 3. Gabby DeFlorio (F), 2:28; 4. Olivia Salinas (F), 2:30; 5. Parks (B), 2:32; 6. Lapin (B), 2:32.

200 dash: 1. Auriel Bell (H), 26.3; 2. Lydia Taylor (S), 26.3; 3. Davis (G), 26.3; 4. Berry (SC), 27.4; 5. Erin Moore (F), 27.4; 6. Jacqueline Zolynsky (F), 27.7.

3,200 run: 1. Sabourin (G), 11:56; 2. Jane Brewer (F), 12:20; 3. Kathleen McGowan (F), 12:21; 4. Szatkowski (SC), 12:26; 5. Campbell-Fox (B), 12:29; 6. Alexina Salinas (F), 12:48.

1,600 relay: 1. Southfield (Kylia Johnson, Lydia Taylor, Katherine Bounds, Melissa Smith), 4:10; 2. Berkley, 4:12; 3. Farmington, 4:16; 4. Harrison, 4:17; 5. Groves, 4:18; 6. Stoney Creek, 4:18.