2009 Track and Field Finals UP Division 2

back to results

May. 30, 2009

2009 Track and Field Finals UP Division 2
Kingsford High School
Provided by Mhsaa.com

TEAM SCORING -- Ironwood 81; Munising 72; St. Ignace71; Rudyard 57; Stephenson 49; Ishpeming 43; Newberry 40; Norway 39; Hancock 24; Ishpeming Westwood 20; Chassell 6; L'Anse 2.

DISCUS -- 1. Brady Burby, Rudyard, 126-5; 2. Cody Preistley, Newberry, 116-1.50; 3. Matt Waters, Ishpeming, 110-4; 4. Garret Maki, Hancock, 110-3; 5. Frank Beaudoin, St. Ignace, 108-10; 6. Joe Smotucha, Stephenson, 107-3.25.

POLE VAULT -- 1. Troy Seaberg, Munising, 11-6; 2. Jon Manderfield, Hancock, 10-6; 3T. Daniel Olson, Ishpeming, 10-6; T. Roy Auvinen, Ironwood, 10-6; 5. Landon Marshall, St. Ignace, 10-0; 6. Joe Smotucha, Stephenson, 9-6.

SHOT PUT -- 1. Garret Maki, Hancock, 42-8.50; 2. Brady Burby, Rudyard, 42-7.25; 3. Matt Waters, Ishpeming, 42-6.75; 4. Nick Erickson, Ironwood, 41-11.75; 5. Jake Dault, Ishpeming, 40-9.75; 6. Ben Gable, Rudyard, 40-8.

HIGH JUMP -- 1. Austin St. Louis, St. Ignace, 6-2; 2. Tanner Mayo, West Iron County, 5-10; 3T. Anthony Lester, St. Ignace, 5-8; T. David McGuire, Stephenson, 5-8; 5. Karl Dewitt, Rudyard, 5-8; 6. Arik Hesselink, Rudyard, 5-6.

LONG JUMP -- 1. Jordon Thomas, Norway, 20-7; 2. Ed Laplaunt, Newberry, 19-9.50; 3. Erik Windsor, Chassell, 19-1; 4. D.J. Hebert, West Iron County, 19-1; 5. Troy Seaberg, Munising, 18-9.50; 6. Jacob Bywater, Rudyard, 17-5.50.

3,200-METER RELAY -- 1. Munising, 8:37.02 (Dan Carlson, Lucas Scherer, Jake Mahoski, Rick Coltson); 2. Ironwood, 8:39.49; 3. Ishpeming, 8:50.31; 4. Rudyard, 8:54.51; 5. L'Anse, 9:18.58; 6. Norway, 9:22.15.

110-METER HURDLES -- 1. Jake Meneghini, Norway, 16.00; 2. Tanner Mayo, West Iron County, 16.09; 3. Kyle Christian, Munising, 16.72; 4. Sam Krohn, Ironwood, 16.78; 5. Craig Raasio, Hancock, 17.45; 6. James Rautio, Ishpeming, 17.76.

100-METER DASH -- 1. Ed Laplaunt, Newberry, 11.43; 2. Jake Dellangelo, Ishpeming Westwood, 11.58; 3. Andrew Erickson, Ironwood, 11.59; 4. Coty Jones, Stephenson, 11.78; 5. Tyler Muzzy, Ironwood, 11.86; 6. D.J. Hebert, West Iron County, 11.94.

800-METER RELAY -- 1. St. Ignace, 1:33.18 (Anthony Lester, Robby Robinson, Evan Everson, Caleb Litzner) (Ties U.P. Division 2 Finals Meet Record – Norway, 2004); 2. Ishpeming Westwood, 1:37.07; 3. Stephenson, 1:37.37; 4. Ironwood, 1:37.95; 5. Rudyard, 1:39.11; 6. Ishpeming, 1:39.63.

1,600-METER RUN -- 1. Dominic Beckman, Ironwood, 4:34.33 (NEW Div 2); 2. Dan Carlson, Munising, 4:42.01; 3. Alan Peterson, Ironwood, 4:49.11; 4. Jake Mahoski, Munising, 4:52.32; 5. David Hebert, West Iron County, 4:53.64; 6. Andrew Kangas, Norway, 4:54.76.

400-METER RELAY -- 1. St, Ignace, 45.11 (Anthony Lester, Robby Robinson, Evan Everson, Caleb Litzner) (New U.P. Division 2 Finals Meet Record – – Old Record, 45.35 by St. Igance, 2008); 2. Rudyard, 46.90; 3. Stephenson, 47.10; 4. Ishpeming, 47.31; 5. Newberry, 47.32; 6. Ironwood, 47.85.

400-METER DASH -- 1. Jacob Herres, Stephenson, 53.25; 2. Karl Dewitt, Rudyard, 54.22; 3. Fabian Reidmuller, Ishpeming, 54.66; 4. Ray Mahaffy, Newberry, 54.83; 5. Troy Seaberg, Munising, 55.06; 6. Dakota Lesky, Ironwood, 57.30.

300-METER HURDLES -- 1. Jake Meneghini, Norway, 41.90; 2. Robby Robinson, St. Ignace, 42.59; 3. Brett Parrett, Stephenson, 43.22; 4. Jake Dellangelo, Ishpeming Westwood, 43.65; 5. Caleb Litzner, St. Ignace, 43.73; 6. Sam Krohn, Ironwood, 44.09.

800-METER RUN -- 1. Dominic Beckman, Ironwood, 2:03.29; 2. Andrew Otten, Rudyard, 2:06.45; 3. Dan Carlson, Munising, 2:07.78; 4. Alan Peterson, Ironwood, 2:08.72; 5. Kevin Guillard, St. Ignace, 2:13.90; 6. Rick Coltson, Munising, 2:13.94.

200-METER DASH -- 1. Evan Everson, St. Ignace, 23.56; 2. Ed Laplaunt, Newberry, 23.79; 3. Jordon Thomas, Norway, 23.99; 4. Andrew Erickson, Ironwood, 24.37; 5. Tyler Muzzy, Ironwood, 24.38; 6. Troy Seaberg, Munising, 24.77.

3,200-METER RUN -- 1. Jake Mahoski, Munising, 10:20.40; 2. Alan Peterson, Ironwood, 10:34.61; 3. Ryan Goings, Munising, 10:40.38; 4. Alex, Munising, 10:53.10; 5. Jonathan Newlin, Stephenson, 10:57.61; 6. Andrew Kangas, Norway, 11:04.78.

1,600-METER RELAY -- 1. St. Ignace, 3:37.92 (Anthony Lester, Evan Everson, Robby Robinson, Kevin Guillard); 2. Stephenson, 3:39.60; 3. Ishpeming, 3:39.64; 4. Rudyard, 3:42.26; 5. Munising, 3:43.71; 6. Ironwood, 3:48.23.

TEAM SCORING -- Munising 81; Ishpeming Westwood 71; St. Ignace 68; West Iron County 60; Ishpeming 50; Chassell 32; L'Anse 28; Ironwood 23; Hancock 23; Rudyard 10.

DISCUS -- 1. Brianna Raasio, Hancock, 100-10; 2. Desi Rasmussen, West Iron County, 95-9.75; 3. Becca Conery, Ishpeming Westwood, 95-2.75; 4. Hunter Perry, Rudyard, 88-3.25; 5. Kaylee Giers, Ishpeming, 87-6; 6. Alyssa Langness, Ishpeming Westwood, 80-5.25.

POLE VAULT -- 1. Kali Jo Marshall, St. Ignace, 8-6; 2. Ashley Ludtke, Ironwood, 8-0; 3. Nicole Elmblad, St. Ignace, 8-0; 4. Andrea Johnson, Stephenson, 7-0.

SHOT PUT -- 1. Hannah Holma, West Iron County, 35-4.75; 2. Christy Therrian, St. Ignace, 34-1.75; 3. Brianna Raasio, Hancock, 33-6.75; 4. Brooke Casanova, Norway, 32-8.25; 5. Becca Conery, Ishpeming Westwood, 32-3.25; 6. Alyssa Langness, Ishpeming Westwood, 29-10.75.

HIGH JUMP -- 1. Melissa Beauchamp, West Iron County, 5-0; 2T. Nicole Vanderlin, Norway, 4-10; T. Kristen Olsen, St. Ignace, 4-10; 4. Alyssa Chapman, Ishpeming Westwood, 4-10; 5. Briggette Hartges, Stephenson, 4-6; 6. Grace Wheeler, St. Ignace, 4-6.

LONG JUMP -- 1. Samantha Radecki, St. Ignace, 14-9; 2. Erin Connor, L'Anse, 14-8.25; 3. Anna St. Andrew, St. Ignace, 14-5.75; 4. Danielle Gagne, Norway, 14-1.50; 5. Sammy White, Stephenson, 14-1.50; 6. Rebbeca Malaski, Rudyard, 13-10.

3,200-METER RELAY -- 1. Munising, 10:19.62 (Meagan Grey, Hillary Guynn, Amy Kerst, Abbey Kelto); 2. L'Anse, 10:31.56; 3. Stephenson, 10:49.96; 4. St. Ignace, 10:50.34; 5. Ironwood, 11:04.87; 6. Ishpeming Westwood, 11:27.50).

100-METER HURDLES -- 1. Toni Enrietti, Ishpeming Westwood, 17.38; 2. Brooke Julian, Norway, 17.93; 3. Kymber Beltrame, Ishpeming, 18.27; 4. Heather Beaudoin, St. Ignace, 18.70; 5. Joanna Pellizzer, West Iron County, 18.73; 6. Caitlyn Mudroch, Rudyard, 18.79.

100-METER DASH -- 1. Jamie Dompier, Chassell, 12.89; 2. Danielle Gagne, Norway, 13.06; 3. Kara Dale, Ishpeming, 13.16; 4. Taylor Watters, Ishpeming Westwood, 13.50; 5. Jessie Schmidt, West Iron County, 13.56; 6. Nicole Parker, L'Anse, 13.58.

800-METER RELAY -- 1. West Iron County, 1:55.92 (Jessie Schmidt, Latoya Carter-Bartley, Adri Ceron, Joanna Pellizzer); 2. Ishpeming Westwood, 1:56.09; 3. L'Anse, 1:56.36; 4. Stephenson, 1:57.09; 5. Rudyard, 1:59.12; 6. Hancock, 1:59.64.

1,600-METER RUN -- 1. Abbey Kelto, Munising, 5:37.15; 2. Meagan Grey, Munising, 5:38.13; 3. Alyssa Chapman, Ishpeming Westwood, 5:39.12; 4. Kari Strand, Ironwood, 5:47.58; 5. Tara Meleen, L'Anse, 5:50.08; 6. Crystal Lakvold, Ironwood, 5:57.78.

400-METER RELAY -- 1. West Iron County, 54.80 (Jessie Schmidt, Latoya Carter-Bartley, Adriana Ceron, Joanna Pellizzer); 2. Ishpeming Westwood, 55.64; 3. Hancock, 56.34; 4. Norway, 56.49; 5. Stephenson, 56.75; 6. Newberry, 57.99.

400-METER DASH -- 1. Kara Dale, Ishpeming, 1:00.99; 2. Jamie Dompier, Chassell, 1:02.07; 3. Amy Kerst, Munising, 1:04.16; 4. Molly Baij, Munising, 1:04.68; 5. Danielle Gagne, Norway, 1:05.31; 6. Michelle Wood, L'Anse, 1:05.85.

300-METER HURDLES -- 1. Megan Kangas, Norway, 50.41; 2. Kymber Beltrame, Ishpeming, 52.21; 3. Nicole Elmblad, St. Ignace, 52.36; 4. Joanna Pellizzer, West Iron County, 52.99; 5. Hillary Guynn, Munising, 53.16; 6. Andrea Johnson, Stephenson, 53.85.

800-METER RUN -- 1. Amy Kerst, Munising, 2:29.18; 2. Alyssa Chapman, Ishpeming Westwood, 2:30.84; 3. Abbey Kelto, Munising, 2:32.46; 4. Mara Ryynanen, Chassell, 2:34.27; 5. Kari Strand, Ironwood, 2:39.29; 6. Michelle Wood, L'Anse, 2:39.78.

200-METER DASH -- 1. Jamie Dompier, Chassell, 26.47 (New U.P. Division 2 Finals Meet Record – Old Record, 26.62 by Eryn Mercer, St. Ignace, 2001); 2. Kara Dale, Ishpeming, 27.31; 3. Taylor Watters, Ishpeming Westwood, 27.82; 4. Jessie Schmidt, West Iron County, 27.99; 5. Samantha Radecki, St. Ignace, 28.50; 6. Molly Baij, Munising, 28.54.

3,200-METER RUN -- 1. Abbey Kelto, Munising, 12:11.70; 2. Meagan Grey, Munising, 12:13.61; 3. Alyssa Chapman, Ishpeming Westwood, 12:37.02; 4. Kari Strand, Ironwood, 12:58.67; 5. Crystal Lakvold, Ironwood, 13:00.26; 6. Paige Koskinen, L'Anse, 13:06.46.

1,600-METER RELAY -- 1. Ishpeming, 4:26.65 (Macy Mahoski, Kerrie Myers, Kymber Beltrame, Kara Dale); 2. Stephenson, 4:29.03; 3. Munising, 4:29.06; 4. St. Ignace, 4:30.36; 5. Rudyard, 4:36.28; 6. Norway, 4:37.33.