2009 Track and Field Finals UP Division 3

back to results

May. 30, 2009

2009 Track and Field Finals UP Division 3
Kingsford High School
Provided by Mhsaa.com

TEAM SCORING -- Crystal Falls Forest Park 75; Iron Mountain North Dickinson 72.50; Cedarville 63.50; Rapid River 60; Ontonagon 48; Engadine 38; Powers North Central 36; Painesdale-Jeffers 28; Lake Linden-Hubbell 28; Pickford 19; Brimley 15; Baraga 10; Rock-Mid Peninsula 10; Bessemer 8; Dollar Bay 6; Cooks-Big Bay deNoc 4; DeTour 4; Eben Junction Superior Central 1.

DISCUS -- 1. David Koskela, Lake Linden-Hubbell, 132-8; 2. Michael Klobucher, Engadine, 132-2.50; 3. Travis Depuydt, Rock-Mid Peninsula, 125-10; 4. Harry Reinfelder, DeTour, 120-0.50; 5. Joseph Serotzke, Lake Linden-Hubbell, 119-0; 6. Justin Plimpton, Rapid River, 118-10.50.

POLE VAULT -- 1. Derek Berglund, Rapid River, 12-6; 2. Travis Ambuehl, Lake Linden-Hubbell, 12-0; 3. Daniel Knapp, Iron Mountain North Dickinson, 11-6; 4. Max Smith, Iron Mountain North Dickinson, 11-6; 5. Jeff Zar, Rapid River, 11-0; 6. Michael Kenny, Cedarville, 10-0.

SHOT PUT -- 1. Mickael Cantin, Pickford, 45-2; 2. Justin Plimpton, Rapid River, 44-7.75; 3. James Mitchell, Cedarville, 41-11.75; 4. Travis Depuydt, Rock-Mid Peninsula, 41-5.75; 5. Mike Begovac, Rapid River, 40-8.50; 6. Michael Klobucher, Engadine, 40-6.25.

HIGH JUMP -- 1. Paul Roell, Iron Mountain North Dickinson, 5-11; 2. Mike Schmaus, Ontonagon, 5-10; 3. Jordan Baker, Cedarville, 5-10; 4. Austin Radebaugh, Cooks-Big Bay deNoc, 5-8; 5. Jacob Berglund, Rapid River, 5-8; 6. Dylan Kirkley, Ontonagon, 5-6.

LONG JUMP -- 1. C.J. Paquin, Cedarville, 19-9.50; 2. Mike Miller, Iron Mountain North Dickinson, 19-9; 3. Phillip Hood, Engadine, 19-4; 4. Brett Gervais, Lake Linden-Hubbell, 19-1.50; 5. Nick Killian, Baraga, 19-1.50; 6. Jared Harris, Rapid River, 17-10.50.

3,200-METER RELAY -- 1. Crystal Falls Forest Park, 8:50.31 (Tony Silva, Jake Divine, Tony Greco, Josh Aberly); 2. Cedarville, 9:01.96; 3. Rapid River, 9:17.21; 4. North Dickinson County , 9:25.56; 5. Powers North Central, 9:28.00; 6. Brimley, 9:32.36.

110-METER HURDLES -- 1. Jeff Zar, Rapid River, 16.63; 2. Sam Kolesar, Bessemer, 17.03; 3. Jordan Baker, Cedarville, 17.18; 4. Mike Miller, Iron Mountain North Dickinson, 17.46; 5. Tony Renner, Crystal Falls Forest Park, 17.50; 6. Alex Bertolini, Powers North Central, 17.73.

100-METER DASH -- 1. Mike Schmaus, Ontonagon, 11.30; 2. Phillip Hood, Engadine, 11.53; 3. Kelly Shanahan, Baraga, 11.68; 4. Josh Siler, Crystal Falls Forest Park, 11.73; 5. Max Smith, Iron Mountain North Dickinson, 11.76; 6. Bob Reid, Crystal Falls Forest Park, 11.79.

800-METER RELAY -- 1. Iron Mountain North Dickinson, 1:39.97 (Terry Mays, Dillon Steinbrecher, Mike Miller, Joe Hruska); 2. Rapid River, 1:40.31; 3. Cedarville, 1:40.44; 4. Pickford, 1:40.82; 5. Powers North Central, 1:41.87; 6. Ontonagon, 1:46.63.

1,600-METER RUN -- 1. Jonathan Kilpela, Painesdale-Jeffers, 4:35.05; 2. Tyler Veraghen, Powers North Central, 4:50.14; 3. Keith Swendson, Brimley, 4:53.03; 4. Tony Greco, Crystal Falls Forest Park, 4:56.35; 5. Tony Silva, Crystal Falls Forest Park, 4:59.60; 6. Tyler Mercier, Powers North Central, 5:02.81.

400-METER RELAY -- 1. Crystal Falls Forest Park, 46.53 (Dustin Basirico, Mick Valesano, Bob Reid, Josh Siler); 2. Rapid River, 47.11; 3. Cedarville, 48.04; 4. Pickford, 48.28; 5. North Dickinson County , 48.58; 6. Bark River-Harris, 50.10.

400-METER DASH -- 1. Phillip Hood, Engadine, 51.48; 2. Josh Aberly, Crystal Falls Forest Park, 52.53; 3. Tyler Veraghen, Powers North Central, 53.12; 4. Logan Chadde, Lake Linden-Hubbell, 53.93; 5. Max Smith, Iron Mountain North Dickinson, 54.27; 6. Zach McFarlane, Cedarville, 54.67.

300-METER HURDLES -- 1. Mike Schmaus, Ontonagon, 41.45; 2. Mike Miller, Iron Mountain North Dickinson, 43.67; 3. Daniel Knapp, Iron Mountain North Dickinson, 44.08; 4. Alex Bertolini, Powers North Central, 44.23; 5. Jordan Baker, Cedarville, 44.30; 6. Tyler Kanitz, Cedarville, 45.44.

800-METER RUN -- 1. Tyler Veraghen, Powers North Central, 2:03.41; 2. Jonathan Kilpela, Painesdale-Jeffers, 2:03.71; 3. Josh Aberly, Crystal Falls Forest Park, 2:06.14; 4. Phillip Hood, Engadine, 2:10.75; 5. Clayton Meyers, Cedarville, 2:11.77; 6. Lukas Maki, Eben Junction Superior Central, 2:12.75.

200-METER DASH -- 1. Mike Schmaus, Ontonagon, 23.38; 2. Mick Valesano, Crystal Falls Forest Park, 23.69; 3. Bob Reid, Crystal Falls Forest Park,24.07; 4. Dylan Kirkley, Ontonagon, 24.19; 5. Kelly Shanahan, Baraga, 24.27; 6. (tie) Max Smith, Iron Mountain North Dickinson, 24.43; C.J. Paquin, Cedarville, 24.43.

3,200-METER RUN -- 1. Jonathan Kilpela, Painesdale-Jeffers, 10:11.92; 2. Keith Swendson, Brimley, 10:43.54; 3. Tim Dunstan, Dollar Bay, 10:52.09; 4. Tony Silva, Crystal Falls Forest Park, 10:58.21; 5. Tyler Veraghen, Powers North Central, 11:14.32; 6. Jeffery Dishaw, Engadine, 11:40.15.

1,600-METER RELAY -- 1. Crystal Falls Forest Park, 3:39.90 (Mick Valesano, Tim Martin, Alex Takala, Tony Greco); 2. Cedarville, 3:45.34; 3. Iron Mountain North Dickinson, 3:49.07; 4. Ontonagon, 3:51.66; 5. Rapid River, 3:55.73; 6. Pickford, 3:59.07.

TEAM SCORING -- Brimley 84; Crystal Falls Forest Park 68; Powers North Central 47; Pickford 40.50; Iron Mountain North Dickinson 40; Eben Junction Superior Central 37; Ontonagon 36; Rapid River 32; Bark River-Harris 31.50; Cooks-Big Bay deNoc 30; Dollar Bay 28; Rock-Mid Peninsula 12; DeTour 8; Baraga 2; Watersmeet 2; Bessemer 1.

DISCUS -- 1. Karrie Meyers, Bark River-Harris, 115-7.75; 2. Katie Jenkins, Pickford, 103-1.50; 3. Joanna Cunningham, Rapid River, 101-11; 4. Sydney Beaune, Brimley, 95-11.50; 5. Sarah Reed, DeTour, 86-7.50; 6. Amanda Mcmichael, Lake Linden-Hubbell, 86-2.50.

POLE VAULT -- 1. Ashley Branham, Lake Linden-Hubbell, 8-6; 2. Emily Briggs, Bark River-Harris, 8-6; 3. Emily Lehto, Iron Mountain North Dickinson, 8-0; 4. Daryl Arcand, Crystal Falls Forest Park, 8-0; 5. (tie) Amanda Felty, Pickford, 7-0; Heidi Heers, Bark River-Harris, 7-0.

SHOT PUT -- 1. Karrie Meyers, Bark River-Harris, 35-7.50; 2. Chelsey Gerou, Rock-Mid Peninsula, 33-0.50; 3. Katie Jenkins, Pickford, 32-9.50; 4. Mariah Marcol, Dollar Bay, 32-1.75; 5. Elisa Reynolds, Baraga, 30-1.25; 6. Lauren Siren, Ontonagon, 29-1.

HIGH JUMP -- 1. Jessica Graham, Brimley, 5-4; 2. Rebecca Joseph, Eben Junction Superior Central, 5-3; 3. Nicole Melcer, DeTour, 5-1; 4. Justine Hatfield, Pickford, 4-10; 5. Brooke Granquist, Powers North Central, 4-10; 6. Janele Linna, Ontonagon, 4-10.

LONG JUMP -- 1. Olivia Soumis, Ontonagon, 16-4.75; 2. Rachel Carruthers, Brimley, 15-10; 3. Emily Lehto, Iron Mountain North Dickinson, 15-3.50; 4. Anna Viau, Rock-Mid Peninsula, 15-2; 5. Taylor Cleary, Ontonagon, 15-0.25; 6. Jami Ferrebee, Cooks-Big Bay deNoc, 14-6.

3,200-METER RELAY -- 1. Brimley, 10:38.98 (Megan Parish, Kelly Graham, Miranda Reattoir, Lynnette Carrick); 2. Pickford, 10:41.77; 3. Rapid River, 10:46.18; 4. Powers North Central, 10:51.27; 5. Dollar Bay, 11:13.28; 6. Carney-Nadeau, 11:22.59.

100-METER HURDLES -- 1. Brooke Granquist, Powers North Central, 16.82; 2. Tara Cooper, Cooks-Big Bay deNoc, 17.32; 3. Becca Carruthers, Brimley, 17.38; 4. Audrey Sholander, Crystal Falls Forest Park, 17.91; 5. Janele Linna, Ontonagon, 18.08; 6. Stephanie Minor, Cooks-Big Bay deNoc, 18.09.

100-METER DASH -- 1. Maria Valesano, Crystal Falls Forest Park, 12.93; 2. Kathleen Grandahl, Crystal Falls Forest Park, 13.19; 3. Alexis Mason, Brimley, 13.54; 4. Brittany Engman, Dollar Bay, 13.61; 5. Kyra Wallace, Rapid River, 13.66; 6. Brierra Ruska, Eben Junction Superior Central, 13.87; 7. (tie) Tia Browning, Engadine, 13.89; Amanda Zawacki, Bark River-Harris, 13.89.

800-METER RELAY -- 1. Crystal Falls Forest Pa, 1:52.81 (Hilary Roose, Ana Cornelia, Kathleen Grandahl, Maria Valesano); 2. Brimley, 1:53.18; 3. Eben Junction Superior Central, 1:55.39; 4. Lake Linden-Hubbell, 1:55.52; 5. Pickford, 1:58.22; 6. Bark River-Harris, 1:58.83.

1,600-METER RUN -- 1. Erin Holmberg, Cooks-Big Bay deNoc, 5:33.02; 2. Erica Johnson, Iron Mountain North Dickinson, 5:35.40; 3. Katie Granquist, Powers North Central, 5:44.44; 4. Brandi Kopitz, Pickford, 5:44.50; 5. Allison Fallon, Dollar Bay, 5:46.48; 6. Miranda Reattoir, Brimley, 5:48.50.

400-METER RELAY -- 1. Crystal Falls Forest Park, 53.08 (Hilary Roose, Ana Cornelia, Kathleen Grandahl, Maria Valesano); 2. Lake Linden-Hubbell, 55.10; 3. Ontonagon, 55.24; 4. Brimley, 55.25; 5. Eben Junction Superior Central, 55.72; 6. Bessemer, 55.90.

400-METER DASH -- 1. Lauren Spranger, Eben Junction Superior Central, 1:00.73; 2. Kayla Shope, Rapid River, 1:03.90; 3. Brittany Engman, Dollar Bay, 1:04.12; 4. Abby Knight, Lake Linden-Hubbell, 1:06.04; 5. Amanda Arnold, Powers North Central, 1:07.00; 6. Hilary Roose, Crystal Falls Forest Park, 1:07.59.

300-METER HURDLES -- 1. Brooke Granquist, Powers North Central, 48.07; 2. Becca Carruthers, Brimley, 49.44; 3. Janele Linna, Ontonagon, 49.79; 4. Tara Cooper, Cooks-Big Bay deNoc, 52.55; 5. Abigail Ryskey, Watersmeet, 53.63; 6. Audrey Sholander, Crystal Falls Forest Park, 53.92.

800-METER RUN -- 1. Lauren Spranger, Eben Junction Superior Central, 2:27.28; 2. Katie Granquist, Powers North Central, 2:31.04; 3. Kayla Shope, Rapid River, 2:33.12; 4. Erica Johnson, Iron Mountain North Dickinson, 2:33.26; 5. Korie Kezerle, Crystal Falls Forest Park, 2:36.52; 6. Jasmine Ledy, Pickford, 2:41.81.

200-METER DASH -- 1. Maria Valesano, Crystal Falls Forest Park, 26.87; 2. Olivia Soumis, Ontonagon, 27.03; 3. Jessica Graham, Brimley, 27.36; 4. Brooke Granquist, Powers North Central, 27.82; 5. Brittany Engman, Dollar Bay, 28.01; 6. Alexis Mason, Brimley, 28.42.

3,200-METER RUN -- 1. Erica Johnson, Iron Mountain North Dickinson, 12:15.21; 2. Allison Fallon, Dollar Bay, 12:41.23; 3. Erin Holmberg, Cooks-Big Bay deNoc, 12:45.44; 4. Brandi Kopitz, Pickford, 12:49.34; 5. Lynnette Carrick, Brimley, 12:50.88; 6. Katie Granquist, Powers North Central, 12:58.50.

1,600 METER RELAY -- 1. Brimley, 4:26.23 (Rachel Carruthers, Becca Carruthers, Alexis Mason, Jessica Graham); 2. Crystal Falls Forest Park, 4:28.18; 3. Iron Mountain North Dickinson, 4:28.93; 4. Rapid River, 4:35.84; 5. Pickford, 4:38.58; 6. Bark River-Harris, 4:42.71.