2009 Track and Field Finals UP Division 1

back to results

May. 30, 2009

2009 Track and Field Finals UP Division 1
Kingsford High School
Provided by Mhsaa.com

TEAM SCORING -- Gladstone 101, Marquette 88; Iron Mountain 53; Negaunee 46; Manistique 46; Kingsford 44; Escanaba 38; Calumet 35; Sault Ste. Marie 32; Gwinn 18; Menominee 18; Houghton 8.

DISCUS --1. Terry Martin, Manistique, 160-5.50 (New U.P. Division 1 Finals Meet Record – Old Record, 158-0 by Jerald Sawyer, Sault Ste. Marie, 2001); 2. Kent King, Gladstone, 148-11; 3. Caleb Vizina, Sault Ste. Marie, 129-10.75; 4. Jeff Anderson, Iron Mountain, 127-5.25; 5. Kyle Michaelson, Negaunee, 123-1; 6. Cole Smith, Iron Mountain, 119-5.

POLE VAULT --. Joel Revord, Negaunee, 13-0; 2. Ben Steber, Calumet, 12-6; 3. Ryan Jacques, Gladstone, 12-0; 4. James Loukus, Calumet, 11-6; 5. Brad Young, Gladstone, 11-6; 6. Cody Spirito, Escanaba, 10-6.

SHOT PUT -- 1. Kent King, Gladstone, 52-0.50 (New U.P. Division 1 Finals Meet Record – Old Record, 51-1 by Brad Sutter, Gladstone, 2002); 2. Andrew Hartwig, Iron Mountain, 45-8.50; 3. Terry Martin, Manistique, 45-4; 4. Caleb Vizina, Sault Ste. Marie, 43-11.50; 5. Jared Berryman, Houghton, 43-7; 6. Taylor Jayne, Iron Mountain, 42-7.25.

HIGH JUMP -- 1. Max Vandewiele, Escanaba, 6-2; 2. Spencer Huss, Marquette, 5-10; 3. Kris Benaglio, Negaunee, 5-10; 4. Dillon Menard, Negaunee, 5-10; 5T. Mitch VanEffen, Escanaba, 5-8; T. Willie Meek, Escanaba, 5-8.

LONG JUMP --1. Matt Rastello, Calumet, 20-6; 2. Dillon Menard, Negaunee, 20-4; 3. Andy Lauscher, Gladstone, 20-3.50; 4. Steve Seronko, Gladstone, 19-7; 5. Max Vandewiele, Escanaba, 19-2; 6. Danny Larson, Escanaba, 18-9.50.

3,200-METER RELAY -- 1. Marquette, 8:26.25 (Forest Gilfoy, Sam West, Kelly McCommons, Austin Wissler); 2. Sault Ste. Marie, 8:32.57; 3. Gladstone, 8:40.56; 4. Iron Mountain, 8:53.58; 5. Menominee, 8:57.53; 6. Calumet, 9:04.81.

110-METER HURDLES -- 1. Dillon Menard, Negaunee, 15.36; 2. Bill Morrow, Gladstone, 15.95; 3. James Loukus, Calumet, 15.96; 4. Wes Jacobson, Kingsford, 16.06; 5. Alex Harvala, Gladstone, 16.23; 6. Brandon Belanger, Escanaba, 16.32.

100-METER DASH -- 1. Garde Kangas, Manistique, 11.17; 2. Charlie Pfotenhauer, Gladstone, 11.46; 3. Dylan Tengesdahl, Kingsford, 11.485; 4. Paul Wakefield, Escanaba, 11.49; 5. Mitch Pender, Iron Mountain, 11.74; 6. Kyle LaJoye, Marquette, 11.75.

800-METER RELAY -- 1. Gladstone, 1:34.37 (Alex Harvala, Matt Cseter, Kevin Pardon, Charlie Pfotenhauer); 2. Escanaba, 1:34.52; 3. Kingsford, 1:34.71; 4. Menominee, 1:36.55; 5. Houghton, 1:37.13; 6. Marquette, 1:37.29.

1,600-METER RUN -- 1. Mickey Sanders, Marquette, 4:32.25; 2. Austin Wissler, Marquette, 4:39.42; 3. Clint Bergmann, Gwinn, 4:40.51; 4. Reed Payant, Marquette, 4:43.26; 5. Matt Sundell, Marquette, 4:46.20; 6. Evan Griffith, Houghton, 4:59.96.

400-METER RELAY -- 1. Kingsford, 45.45 (Adam Mattord, Dylan Tengesdahl, Justin Heupel, Wes Jacobson); 2. Gladstone, 45.48; 3. Iron Mountain, 45.66; 4. Escanaba, 45.80; 5. Marquette, 46.01; 6. Menominee, 46.71.

400-METER DASH -- 1. Garde Kangas, Manistique, 50.68; 2. Erik Kleisner, Kingsford, 52.42; 3. Kyle Argall, Gwinn, 52.64; 4. Jacob Bennette, Sault Ste. Marie, 52.77; 5. Matt Cseter, Gladstone, 52.87; 6. Evan Loughman, Houghton, 53.50.

300-METER HURDLES -- 1. Bill Morrow, Gladstone, 41.43; 2. Wes Jacobson, Kingsford, 41.65; 3. Dillon Menard, Negaunee, 41.70; 4. Brandon Belanger, Escanaba, 42.64; 5. Leo Helminen, Calumet, 43.56; 6. Alex Harvala, Gladstone, 43.65.

800-METER RUN -- 1. Austin Wissler, Marquette, 2:01.95; 2. TJ Haferkorn, Iron Mountain, 2:04.70; 3. Sam West, Marquette, 2:08.11; 4. Kelly McCommons, Marquette, 2:10.07; 5. Jacob Bennette, Sault Ste. Marie, 2:13.72; 6. Bret Fowler, Houghton, 2:15.30.

200-METER DASH -- 1. Garde Kangas, Manistique, 22.79; 2. Tony Secinaro, Iron Mountain, 23.54; 3. Mike Ring, Iron Mountain, 23.67; 4. Pat Flood, Iron Mountain, 23.69; 5. Dylan Tengesdahl, Kingsford, 23.71; 6. J McMahon, Menominee, 23.83.

3,200-METER RUN -- 1. Mickey Sanders, Marquette, 10:08.01; 2. Reed Payant, Marquette, 10:28.20; 3. Clint Bergmann, Gwinn, 10:37.19; 4. Nick Olesak, Gladstone, 10:42.65; 5. Sam West, Marquette, 10:49.96; 6. Evan Griffith, Houghton, 11:04.21.

1,600 METER RELAY -- 1. Menominee, 3:35.69 (Adrian Delarosa, Anthony Wilson, James Graham, Jordan McMahon); 2. Sault Ste. Marie, 3:39.80; 3. Gladstone, 3:40.14; 4. Calumet, 3:41.96; 5. Marquette, 3:43.50; 6. Iron Mountain, 3:43.53.

TEAM SCORING -- Marquette 92; Calumet 83; Negaunee 64; Iron Mountain 56; Sault Ste. Marie 53; Gladstone 51; Kingsford 40; Menominee 29; Escanaba 22; Houghton 19; Gwinn 18.

DISCUS -- 1. Stephanie Bonenfant, Calumet, 95-1.50; 2. Raeann Tourangeau, Gladstone, 93-0.50; 3. Carlye Buchcuski, Iron Mountain, 92-6; 4. Katelyn Waara, Calumet, 92-1; 5. Tara Hanson, Menominee, 89-0; 6. Kennan Marana, Negaunee, 88-9.

POLE VAULT -- 1. Jordan Kronshage, Calumet, 9-6; 2. Ciara O'dovero, Negaunee, 9-0; 3. Amanda Crane, Houghton, 8-6; 4T. Madelen Johnson, Menominee, 8-6; T. Jaime Roberts, Kingsford, 8-6; 6. Megan Bunker, Sault Ste. Marie, 8-6.

SHOT PUT -- 1. Meredith Buck, Gwinn, 34-4.75; 2. Rebecca Bland, Menominee, 30-8.75; 3. Shelby Dale, Sault Ste. Marie, 30-5.75; 4. Abby Storm, Calumet, 30-5; 5. Kaitlyn Owens, Menominee, 30-1.50; 6. Danielle Flannery, Iron Mountain, 30-0.50.

HIGH JUMP -- 1. Olivia Nash, Escanaba, 5-0; 2T. Kayla Dishon, Gwinn, 4-10; T. Helen Richards, Houghton, 4-10; 4. Merideth Marlett, Escanaba, 4-10; 5. Abby Storm, Calumet, 4-10; 6. Micheala Mckeen, Gwinn, 4-6.

LONG JUMP -- 1. Kristin Nelson, Iron Mountain, 16-6.50; 2. Jordan Kronshage, Calumet, 16-2; 3. Kirsten Warstler, Escanaba, 15-5.25; 4. Kendall Tadych, Kingsford, 15-3.50; 5. Adeline Grier-Welch, Houghton, 15-2.75; 6. Heidee Kolenda, Menominee, 15-1.50.

3,200-METER RELAY -- 1. Marquette, 10:06.65 (Liz Tuma, Sydney Johnston, Tara Dowling, Jessica Fluette); 2. Calumet, 10:19.37; 3. Negaunee, 10:21.71; 4. Menominee, 10:29.87; 5. Gladstone, 10:35.41; 6. Escanaba, 10:39.21.

100-METER HURDLES -- 1. Jaime Roberts, Kingsford, 16.06; 2. Selena Meser, Sault Ste. Marie, 16.51; 3. Jessica Roche, Marquette, 16.57; 4. Gabby Martin, Negaunee, 16.79; 5. Andria Nyenhuis, Gladstone, 17.11; 6. Lindsay Veale, Negaunee, 17.42.

100-METER DASH -- 1. Katy LaFayette, Marquette, 12.96; 2. Alyssa Erspamer, Marquette, 13.07; 3. Michaela Newberry, Iron Mountain, 13.11; 4. Ciara O'dovero, Negaunee, 13.13; 5. Kelsey Roberts, Kingsford, 13.18; 6. Justine Olson, Marquette, 13.24.

800-METER RELAY -- 1. Negaunee, 1:49.28 (Mykka Marana, Faith Rushford, Kristina Mattson, Heather Moore); 2. Iron Mountain, 1:49.57; 3. Marquette, 1:50.97; 4. Kingsford, 1:53.63; 5. Sault Ste. Marie, 1:54.48; 6. Gladstone, 1:54.92.

1,600-METER RUN -- 1. Lindsey Lusardi, Gladstone, 5:23.51; 2. Lindsay Kiilunen, Calumet, 5:35.00; 3. Nikki Kiilunen, Calumet, 5:38.37; 4. Ellen Wiitala, Marquette, 5:40.50; 5. Stacey Mathieu, Menominee, 5:40.53; 6. Stephanie Parks, Calumet, 5:42.18.

400-METER RELAY -- 1. Marquette, 52.57 (Justine Olson, Savannah Mallo, Katy LaFayette, Jessica Roche); 2. Negaunee, 52.79; 3. Kingsford, 53.20; 4. Iron Mountain, 53.27; 5. Sault Ste. Marie, 54.03; 6. Escanaba, 54.99.

400-METER DASH -- 1. Kristin Nelson, Iron Mountain, 1:01.22; 2. Andria Nyenhuis, Gladstone, 1:02.62; 3. Jessica Fluette, Marquette, 1:02.69; 4. Whitney Fitzgerald, Sault Ste. Marie, 1:03.06; 5. Heather Moore, Negaunee, 1:03.92; 6. Rachel Crane, Houghton, 1:04.69.

300-METER HURDLES -- 1. Selena Meser, Sault Ste. Marie, 46.81; 2. Jordan Kronshage, Calumet, 47.69; 3. Andria Nyenhuis, Gladstone, 47.76; 4. Jaime Roberts, Kingsford, 49.04; 5. Allison Lebo, Iron Mountain, 50.36; 6. Liz Tuma, Marquette, 51.46.

800-METER RUN -- 1. Jessica Fluette, Marquette, 2:28.22; 2. Kristina Mattson, Negaunee, 2:29.17; 3. Faith Gunderson, Menominee, 2:29.48; 4. Cassie Maleport, Sault Ste. Marie, 2:33.30; 5. Sarah Tresseder, Negaunee, 2:35.20; 6. Amanda Crane, Houghton, 2:35.21.

200-METER DASH -- 1. Selena Meser, Sault Ste. Marie, 27.09; 2. Katy LaFayette, Marquette, 27.35; 3. Kristin Nelson, Iron Mountain, 27.57; 4. Kelsey Roberts, Kingsford, 27.58; 5. Michaela Newberry, Iron Mountain, 27.87; 6. Allison Lebo, Iron Mountain, 28.06.

3,200-METER RUN -- 1. Lindsey Lusardi, Gladstone, 11:42.41; 2. Nikki Kiilunen, Calumet, 12:01.54; 3. Lindsay Kiilunen, Calumet, 12:09.23; 4. Alex Bott, Marquette, 12:20.09; 5. Emily Lawton, Kingsford, 12:37.00; 6. Eryn Wickman, Menominee, 12:45.84.

1,600-METER RELAY -- 1. Negaunee, 4:17.93 (Mykka Marana, Sarah Tresseder, Heather Moore, Kristina Mattson); 2. Marquette, 4:18.96; 3. Sault Ste. Marie, 4:20.28; 4. Gladstone, 4:21.60; 5. Houghton, 4:28.45; 6. Kingsford, 4:29.93.