2009 Track and Field Finals LP Division 3

back to results

May. 30, 2009

2009 Track and Field Finals LP Division 3
Comstock Park High School
Provided by Mhsaa.com

TEAM SCORING -- Albion 61.50; Allendale 43; Kent City 43; Vermontville Maple Valley 42; Michigan Center 32; Sanford Meridian 18; Bangor 16; Flint Beecher 16; Stanton Central Montcalm 15; Detroit Communication Media Arts 13; Hopkins 12; Jackson Lumen Christi 12; Benzie Central 12; Grand Rapids West Catholic 11; Freeland 11; Kingsley 11; Bronson 10; Marlette 10; Grandville Calvin Christian 10; Madison Heights Madison 10; Carrollton 10; Reese 10; Saginaw Swan Valley 10; Clare 9; Portland 9; Saginaw Valley Lutheran 9; Livonia Clarenceville 8.50; Gladwin 8.50; Harrison 8; Millington 8; New Haven 8; Wyoming Lee 8; Mason County Central 8; Leslie 8; Suttons Bay 8; Constantine 8; Vassar 8; Cass City 7; Hillsdale 7; Standish-Sterling 7; Union City 6.50; Durand 6; Perry 6; Grass Lake 5; Charlevoix 5; Lake Fenton 5; Brooklyn Columbia Central 5; Madison Heights Bishop Foley 5; Manistee 5; Frankenmuth 4; Wyoming Godwin Heights 4; Reed City 4; Ithaca 4; Chesaning 4; Birch Run 3; Blissfield 3; Laingsburg 2; Midland Bullock Creek 2; Whitmore Lake 2; Napoleon 1; Beaverton 1; Kalkaska 1; Harper Woods 1; Buchanan 1; Kalamazoo Hackett 1; Saginaw Nouvel 1.

DISCUS -- 1. Zack Hill, Allendale, 181-0 (New L.P. Division 3 Finals Meet Record – Old Record, 175-7 by Zack Hill, Allendale, 2008); 2. Calvin Jackson, Carrollton, 165-5; 3. Cole Walderzak, Standish-Sterling, 161-8; 4. Skyler Stoker, Grass Lake, 154-5; 5. Derek Saylor, Reese, 154-1; 6. Aaron Meckes, Saginaw Valley Lutheran, 150-11; 7. Aaron Wood, Constantine, 146-0; 8. Ethan Miltenberger, Kalkaska, 144-8.

POLE VAULT -- 1. Isaac Austin, Kent City, 14-6; 2. Chris Holda, Michigan Center, 14-3; 3. Ryan Sabo, Marlette, 14-3; 4. Jake Elbers, Reese, 13-6; 5. Brian Michell, Reed City, 13-6; 6. (tie) Nate Balcirak, Gladwin, 13-0; Austin Herman, Union City, 13-0; 8. Kyle Walraven, Harrison, 13-0.

SHOT PUT -- 1. Zack Hill, Allendale Falcons, 63-9.50 (New L.P. Division 3 Finals Meet Record – Old Record, 60-7.50 by Zack Hill, Allendale, 2008); 2. Christopher Hessell, New Haven, 58-3.50; 3. Aaron Meckes, Saginaw Valley Lutheran, 52-9.75; 4. David Scouten, Brooklyn Columbia Central, 52-8; 5. Frank Castillo, Wyoming Godwin Heights, 52-0.50; 6. Josh Macha, Ithaca, 51-2.50; 7. Calvin Jackson, Carrollton, 50-11.75; 8. Joseph Greenia, Reese, 50-1.75.

HIGH JUMP -- 1. Ryan Aaron, Madison Heights Madison, 6-8; 2. Cameron Wilson, Millington, 6-5; 3. Jeremy Braman, Stanton Central Montcalm, 6-5; 4. Ryan Helminiak, Manistee, 6-5; 5. (tie) Jamie Stewart, Livonia Clarenceville, 6-3; Ryan Hopson, Albion, 6-3; 7. (tie) Chad Jacobs, Saginaw Nouvel, 6-3; Ray Hicks, Beaverton, 6-3; Caleb Moore, Napoleon, 6-3.

LONG JUMP -- 1. Ryan Hopson, Albion, 22-10.50; 2. Trent Page, Leslie, 21-9; 3. Anthony Myers, Bronson, 21-7.50; 4. Logan Howe, Kent City, 21-4.50; 5. John Bishop, Marlette, 21-0.75; 6. Sonny McCoy, Hillsdale, 21-0.75; 7. Darryl Rouse, Detroit Communication Media Arts, 20-11.25; 8. Clinton Orr, Buchanan, 20-11.

3,200-METER RELAY -- 1. Allendale Falcons, 8:00.12 (Alex Shepherd, Chris Ruens, David Cheatham, Josh Moskalewski); 2. Mason County Central, 8:00.72; 3. Grandville Calvin Christian, 8:01.27; 4. Freeland, 8:02.26; 5. Albion, 8:05.18; 6. Grand Rapids West Catholic, 8:09.50; 7. Benzie Central, 8:11.71; 8. Ithaca, 8:15.65.

110-METER HURDLES -- 1. Michael Parker, Michigan Center, 14.87; 2. James Meyer, Saginaw Swan Valley, 14.95; 3. Mark Rentfrow, Constantine, 15.12; 4. Nick Thurlby, Vermontville Maple Valley, 15.25; 5. Jeremiah Pavlak, Hopkins, 15.42; 6. Joe Houseman, Hopkins, 15.49; 7. Steven Machin, Whitmore Lake, 15.55; 8. Parker Scott, Linden, 15.65.

100-METER DASH -- 1. Dan Rau, Sanford Meridian, 10.83; 2. Logan Howe, Kent City, 11.20; 3. Torrie Cordell, Flint Beecher, 11.21; 4. Alex Everett, Bangor, 11.22; 5. David Zaleski, Kingsley, 11.23; 6. Rodrigo Avellaneda, Bronson, 11.35; 7. Cameron Crowe, Hopkins, 11.38; 8. Marvin Dismuke, Harper Woods, 11.43.

800-METER RELAY -- 1. Albion, 1:30.39 (Patrick Dewalt, Ryan Hopson, Darius Crum, Todd Atchison); 2. Clare, 1:30.94; 3. Vermontville Maple Valley, 1:30.95; 4. Flint Beecher, 1:31.40; 5. Stanton Central Montcalm, 1:31.64; 6. Michigan Center, 1:31.75; 7. Harrison, 1:32.02; 8. Standish-Sterling, 1:32.34.

1,600-METER RUN -- 1. Alex Wilson, Kent City, 4:17.82; 2. Ben Wynsma, Suttons Bay, 4:22.44; 3. Lukas Varney, Cass City, 4:22.45; 4. Blake Allison, Harrison, 4:23.61; 5. Trevor Denton, Chesaning, 4:25.37; 6. Deonte Pope, Detroit Communication Media Arts, 4:25.51; 7. Josh Moskalewski, Allendale, 4:25.61; 8. Justin Bateson, Blissfield, 4:26.36.

400-METER RELAY -- 1. Albion, 43.82 (Patrick Dewalt, Ryan Hopson, Dion Mitchell, Todd Atchison); 2. Vassar, 43.97; 3. Portland, 44.09; 4. Livonia Clarenceville, 44.22; 5. Jackson Lumen Christi, 44.42; 6. Bangor, 44.77; 7. Midland Bullock Creek, 44.89; 8. Michigan Center, 44.92.

400-METER DASH -- 1. Jeff Burd, Vermontville Maple Valley, 49.38; 2. D.J. Kilgo, Wyoming Lee, 49.96; 3. Tony Rasch, Perry, 50.26; 4. Mike Rossman, Madison Heights Bishop Foley, 50.33; 5. Billy Henderson, Flint Beecher, 50.43; 6. Cody Nyp, Stanton Central Montcalm, 50.45; 7. Brock Koppelman, Blissfield, 50.65; 8. Edward Marnon, Kalamazoo Hackett, 50.71.

300-METER HURDLES -- 1. Michael Parker, Michigan Center, 37.98 (New L.P. Division 3 Finals Meet Record – Old Record, 38.28, Kevin Bacon, Vassar, 2007); 2. Maurice Jones, Jackson Lumen Christi, 38.13; 3. Nick Thurlby, Vermontville Maple Valley, 38.21; 4. Chris Teitsma, Allendale, 38.31; 5. Parker Scott, Lake Fenton, 39.78; 6. Jeremiah Pavlak, Hopkins, 40.16; 7. James Meyer, Saginaw Swan Valley, 40.26; 8. Jordan McConnell, Clare, 40.63.

800-METER RUN -- 1. Nick Radionoff, Benzie Central, 1:55.86; 2. Deonte Pope, Detroit Communication Media Arts, 1:56.55; 3. Chris Smalley, Gladwin, 1:56.80; 4. Eric Buday, Charlevoix, 1:57.30; 5. Edwin Wainaina, Grandville Calvin Christian, 1:58.22; 6. Ryan Moreau, Birch Run, 1:58.92; 7. Ethan Porter, Stanton Central Montcalm, 1:59.77; 8. Kenny Harris, Albion, 2:00.16.

200-METER DASH -- 1. Todd Atchison, Albion, 21.86; 2. Dan Rau, Sanford Meridian, 21.95; 3. Alex Everett, Bangor, 22.60; 4. Jeff Burd, Vermontville Maple Valley, 23.02; 5. Christopher Maye, Union City, 23.05; 6. Jarred Goodman, Portland, 23.18; 7. David Zaleski, Kingsley, 23.42; 8. Billy Henderson, Flint Beecher, 23.68.

3,200-METER RUN -- 1. Alex Wilson, Kent City, 9:25.40; 2. Antonio Schafer, Grand Rapids West Catholic, 9:28.22; 3. David Madrigal, Durand, 9:28.95; 4. Paul Lewis, Albion, 9:41.51; 5. Joe McAvoy, Hillsdale, 9:43.32; 6. Anthony Miller, Freeland, 9:43.68; 7. Mark List, Laingsburg, 9:44.03; 8. Mitchell Klingler, Bronson, 9:45.82.

1,600-METER RELAY -- 1. Vermontville Maple Valley, 3:23.86 (Rob Morehouse, Josh Hall, Nick Thurlby, Jeff Burd); 2. Albion, 3:23.90; 3. Allendale, 3:27.38; 4. Kingsley, 3:27.80; 5. Frankenmuth, 3:28.12; 6. Freeland, 3:28.45; 7. Bangor, 3:28.65; 8. Cass City, 3:28.72.

TEAM SCORING -- Frankenmuth 68; Benzie Central 48; Albion 39; Flint Hamady 30; Shelby 30; Schoolcraft 26.50; Standish-Sterling 25; Jackson Lumen Christi 24; Leroy-Pine River 21; St. Charles 19; Michigan Center 18; Grand Rapids West Catholic 18; Allendale 18; Stockbridge 16; Ann Arbor Gabriel Richard 13; Delton Kellogg 11; Bronson 11; Manistee 10; Durand 10; Hanover-Horton 9; Clinton 9; Millington 9; Portland 9; Lansing Catholic 9; Union City 9; Laingsburg 8; Brooklyn Columbia Central 8; Monroe St. Mary Catholic Central 8; Macomb Lutheran North 8; Beaverton 8; Reed City 8; Hillsdale 6; Hemlock 6; Watervliet 6; Hart 5; Lakeview 5; Bridgeport 5; Grandville Calvin Christian 5; Saginaw Valley Lutheran 5; Elk Rapids 5; Kent City 5; Adrian Madison 4; Charlevoix 4; Freeland 4; Almont 4; Erie-Mason 4; Leslie 3; Kingsley 3; Houghton Lake 3; Reese 3; Wyoming Godwin Heights 2; Onsted 2; Jonesville 2; St. Louis 2; Carrollton 2; Shepherd 2; Whitmore Lake 2; Saginaw Swan Valley 2; Olivet 1; Bangor 1; Roscommon 1; Wyoming Kelloggsville 1; Blissfield 0.50.

DISCUS -- 1. Ashlyn Gulvas, Standish-Sterling, 144-9; 2. Tonia Pratt, Michigan Center, 133-0; 3. Andrea Hiler, Watervliet, 132-10; 4. Samantha Cormier, Frankenmuth, 129-1; 5. Katie Franklin, Bronson, 127-5; 6. Ashley Graves, Kingsley, 126-6; 7. Scarlet Fitzpatrick, Saginaw Valley Lutheran, 123-3; 8. Amber Smith, Jonesville, 120-7.

POLE VAULT -- 1. Kassie Powell, Durand, 11-0; 2. Christina Watson, Stockbridge, 11-0; 3. Kelly Morrissey, Grand Rapids West Catholic, 11-0; 4. Alyssa Pindar, Grand Rapids West Catholic, 10-0; 5. Jena Koetje, Leroy-Pine River, 10-0; 6. Kera Stornant, Portland, 10-0; 7. Libby Schichtel, Grand Rapids West Catholic, 10-0; 8. (tie) Alicia Dorko, Schoolcraft, 9-6; Jenna Geotz, Blissfield, 9-6.

SHOT PUT -- 1. Ashlyn Gulvas, Standish-Sterling, 44-5.25; 2. Samantha Cormier, Frankenmuth, 41-0.75; 3. Tonia Pratt, Michigan Center, 39-2.25; 4. Sami Fotis, Hart, 39-2; 5. Katie Franklin, Bronson, 39-1.50; 6. Nicole Pruitt, Houghton Lake, 37-6.50; 7. Alicia Pilmore, St. Louis, 37-1.50; 8. Jentien Silvestro, Lakeview, 36-0.50.

HIGH JUMP -- 1. Jasmine Thomas, Flint Hamady, 5-5; 2. McKenzie Majchrzak, Manistee, 5-4; 3. Sarah Trieweiler, Portland, 5-3; 4. Kendall Dow, Schoolcraft, 5-2; 5. (tie) Jordyn Kiser, Reese, 5-0; Keala Kaaikala, Lakeview, 5-0; Ruth Lovejoy, Clinton, 5-0; 8. Megan Barber, Roscommon, 5-0.

LONG JUMP -- 1. Rachel Hoffman, Shelby, 17-3.25; 2. Michelle Irvin, Macomb Lutheran North, 16-8; 3. Hannah Payne, Clinton, 16-6.25; 4. Kelly VanDeusen, Elk Rapids, 16-4; 5. Alyssa Smith, Charlevoix, 16-1.50; 6. Kristy Brandt, Saginaw Valley Lutheran, 16-1.50; 7. McKenzie Majchrzak, Manistee, 16-1.25; 8. Lauren Reinbold, Frankenmuth, 15-11.

3,200-METER RELAY -- 1. Benzie Central, 9:30.27 (Devyn Ramsay, Taylor Nye, Theresa Warsecke, Michaela Carnegie); 2. Jackson Lumen Christi, 9:35.41; 3. Allendale, 9:43.15; 4. Schoolcraft, 9:47.99; 5. Erie-Mason, 9:52.24; 6. Ann Arbor Gabriel Richard, 9:52.87; 7. Saginaw Swan Valley, 9:52.89; 8. Leroy-Pine River, 9:54.84.

100-METER HURDLES -- 1. Rachel Hoffman, Shelby, 15.16; 2. Brooke Priemer, Beaverton, 15.51; 3. Jessi Craun, Hemlock, 15.84; 4. Kelsey Bramer, Grandville Calvin Christian, 15.91; 5. Chelsea Doyle, Michigan Center, 16.01; 6. Hailey Himebaugh, Bronson, 16.09; 7. Ally Duross, Onsted, 16.13; 8. Alexandrea King, Lakeview, 16.66.

100-METER DASH -- 1. Amelia Bannister, Albion, 12.36; 2. Kelsie Williams, St. Charles, 12.38; 3. Carly Scott, Schoolcraft, 12.51; 4. Ashley Gavitt, Millington, 12.81; 5. Jasmine Thomas, Flint Hamady, 12.85; 6. Kimberly Balls, Bridgeport, 12.95; 7. Raven Blaser, Godwin, 13.13; 8. Jazzmin Mcdonald, Wyoming Kelloggsville, 13.23.

800-METER RELAY -- 1. Frankenmuth, 1:44.00 (Olivia Shelton, Emily Wee, Kelsey Ritter, Chelsea Mertz); 2. Schoolcraft, 1:46.97; 3. St. Charles, 1:47.86; 4. Hanover-Horton, 1:47.97; 5. Ann Arbor Gabriel Richard, 1:48.08; 6. Albion, 1:48.42; 7. Shepherd, 1:48.70; 8. Adrian Madison, 1:49.17.

1,600-METER RUN -- 1. Cara Cremeans, Jackson Lumen Christi, 5:05.88; 2. Michaela Carnegie, Benzie Central, 5:08.18; 3. Devyn Ramsay, Benzie Central, 5:10.25; 4. Olivia Sydow, Grand Rapids West Catholic, 5:10.88; 5. Marie Burkland, Almont, 5:13.35; 6. Brittany Anderson, Leroy-Pine River, 5:16.45; 7. Devan John, Allendale, 5:18.12; 8. Bekah Stanton, Jackson Lumen Christi, 5:19.17.

400-METER RELAY -- 1. Albion, 50.51 (Marcola Ridley, Tre Washington, Amelia Bannister, Carly Moore); 2. Flint Hamady, 50.90; 3. Frankenmuth, 50.91; 4. Kent City, 51.03; 5. Freeland, 51.05; 6. Hanover-Horton, 51.29; 7. Adrian Madison, 51.60; 8. Schoolcraft, 51.64.

400-METER DASH -- 1. Amelia Bannister, Albion, 56.84; 2. Kelsey Ritter, Frankenmuth, 57.09; 3. Jordan Anderson, Union City, 58.67; 4. Zoey Hohmann, Stockbridge, 58.71; 5. Emily Wee, Frankenmuth, 58.81; 6. Rachel Whitley, Leroy-Pine River, 59.17; 7. Shawntoreah Turk, Carrollton, 59.73; 8. Aisha Hodge, Bangor, 1:00.09.

300-METER HURDLES -- 1. Rachel Hoffman, Shelby, 46.09; 2. Stacey Scott, Reed City, 46.59; 3. Hannah Williams, Delton Kellogg, 46.63; 4. Katie Searles, Delton Kellogg, 46.66; 5. Ashley Gavitt, Millington, 46.88; 6. Corrie Noah, Benzie Central, 47.32; 7. Olivia Smid, Whitmore Lake, 47.93; 8. Kristyn Jones, Jonesville, 48.20.

800-METER RUN -- 1. Rachel Whitley, Leroy-Pine River, 2:16.09; 2. Meg Bellino, Monroe St. Mary Catholic Central, 2:17.42; 3. Alex McCoy, Ann Arbor, 2:17.64; 4. Michaela Carnegie, Benzie Central, 2:18.81; 5. Tre Washington, Albion, 2:22.16; 6. Cara Cremeans, Jackson Lumen Christi, 2:22.42; 7. Theresa Warsecke, Benzie Central, 2:23.03; 8. Katy Barkley, Olivet, 2:23.86.

200-METER DASH -- 1. Kelsey Ritter, Frankenmuth, 25.32; 2. Paige Webb, Brooklyn Columbia Central, 26.04; 3. Emily Wee, Frankenmuth, 26.12; 4. Kelsie Williams, St. Charles, 26.24; 5. Karli Spohn, Laingsburg, 26.34; 6. Zoey Hohmann, Stockbridge, 26.47; 7. Kimberly Balls, Bridgeport, 26.72; 8. Carly Scott, Schoolcraft, 26.73.

3,200-METER RUN -- 1. Ali Wiersma, Allendale, 11:04.55; 2. Devyn Ramsay, Benzie Central, 11:07.99; 3. Hilary Kast, Hillsdale, 11:26.06; 4. Megan Heeder, Lansing Catholic, 11:27.83; 5. Amaya Ayers, Laingsburg, 11:36.00; 6. Anna Rudd, Leslie, 11:37.95; 7. Bekah Stanton, Jackson Lumen Christi, 11:41.34; 8. Lindsey Burdette, Hanover Horton, 11:42.32.

1,600-METER RELAY -- 1. Frankenmuth, 4:00.82 (Olivia Shelton, Chelsea Mertz, Emily Wee, Kelsey Ritter); 2. Flint Hamady, 4:08.05; 3. Benzie Central, 4:09.16; 4. Standish-Sterling, 4:09.77; 5. Lansing Catholic, 4:10.26; 6. Union City, 4:10.47; 7. Albion, 4:11.56; 8. Adrian Madison, 4:11.99.