2009 Track and Field Finals LP Division 4

back to results

May. 30, 2009

2009 Track and Field Finals LP Division 4
Forest Hills Eastern High School
Provided by Mhsaa.com


TEAM SCORING -- Potterville 64; Pewamo-Westphalia 37; Muskegon Catholic Central 34; Concord 30; Sand Creek 27; Reading 22.50; Dryden 22; Whittemore-Prescott 22; Auburn Hills Oakland Christian 21; Hillsdale Academy 20; White Pigeon 19; Eau Claire 16; Mayville 14; Saugatuck 14; Bellaire 13; Springport 13; Centreville 13; Marcellus 13; Ubly 12.50; Bath 11; McBain Northern Michigan Christian 11; Saranac 10; Big Rapids Crossroads 10; Manton 10; Harbor Springs 9; Traverse City St. Francis 9; Pittsford 9; Unionville-Sebewaing 9; Dansville 9; Mt Pleasant Sacred Heart 9; Webberville 8; Kingston 8; Beal City 8; Sterling Heights Parkway Christian 7; Morenci 7; Mendon 6; Ravenna 6; Bellevue 6; Hesperia 6; Ellsworth 6; McBain 6; Gaylord St. Mary 6; Waldron 5; Adrian Lenawee Christian 5; Detroit Urban Lutheran 4; Plymouth Christian Academy 4; Blanchard Montabella 4; White Cloud 4; Lawton 4; Lutheran Westland 4; Genesee 4; Frankfort 3; Burton-Atherton 3; Fowler 2; Litchfield 1; Homer 1; Posen 1; Onekama 1.

DISCUS -- 1. Nathan DeKam, McBain Northern Michigan Christian, 163-2; 2. Kevin Lucka, Beal City, 142-7; 3. Ben Denomme, Manton, 142-0; 4. Lucas Johnson, Morenci, 140-7; 5. Nate Schmitt, White Cloud, 139-7; 6. Ben Wines, Pittsford, 139-5; 7. Bill Kirk, Marcellus, 138-8; 8. Juston Trombley, Litchfield, 135-3.

POLE VAULT -- 1. Trent Morris, Reading, 14-0; 2. Chad Butler, Dryden, 13-6; 3. Adam Karpinski, Traverse City St. Francis, 13-0; 4. Gavin Wilson, Bath, 13-0; 5. Maxx Lieber, Mayville, 13-0; 6. Phillip Cannons, Springport, 13-0; 7. Bryce Starr, Potterville, 13-0; 8. Ryan Farley, Traverse City St. Francis, 13-0.

SHOT PUT -- 1. Eric Labuhn, Ubly, 50-10; 2. Brad Smith, Sand Creek, 50-2; 3. Ben Wines, Pittsford, 49-1; 4. Travis Stewart, White Pigeon, 48-9.75; 5. Roger Stewart, White Pigeon, 48-1.25; 6. Rob Cook, Potterville, 47-8.75; 7. Al Clark, Dryden, 47-6.50; 8. Nathan DeKam, McBain Northern Michigan Christian, 47-3.

HIGH JUMP -- 1. Kurt Schneider, Auburn Hills Oakland Christian, 6-10.50 (New L.P. Division 4 Finals Meet Record – Old Record, 6-9, Joe Baysdell, Brown City, 2001); 2. William Raushi, Whittemore-Prescott, 6-5.01; 3. Peter Sullivan, Hillsdale Academy, 6-5; 4. Jonathan Walden, Adrian Lenawee Christian, 6-4; 5. Jordan Allen, Plymouth Christian Academy, 6-2; 6. Calvin Sullins, Sand Creek, 6-2; 7. (tie) Wade Brodock, Homer, 6-2; John Gibbons, Saugatuck, 6-2; Ryan Bredahl, Manton, 6-2.

LONG JUMP -- 1. Erric Garner, Springport, 21-2; 2. Caleb Jones, Potterville, 20-10; 3. Matt Vanderwal, Ravenna, 20-8.50; 4. Jason Moyer, Saranac, 20-8; 5. William Raushi, Whittemore Prescott, 20-7.25; 6. Chad Butler, Dryden, 20-3.75; 7. Zurlon Tipton, Sterling Heights Parkway Christian, 20-3.25; 8. Corey Hentkowski, Posen, 19-9.50.

3,200-METER RELAY -- 1. Hillsdale Academy, 8:03.94 (Ethan Smith, Joel Calvert, Ethan Gehrke, Tom Lundberg); 2. Potterville, 8:04.71; 3. Concord, 8:16.08; 4. Bath, 8:19.46; 5. Pewamo-Westphalia, 8:21.71; 6. Saugatuck, 8:22.72; 7. Reading, 8:23.84; 8. Mt. Pleasant Sacred Heart, 8:24.49.

110-METER HURDLES -- 1. Cory Noeker, Pewamo-Westphalia, 14.35 (New L.P. Division 4 Finals Meet Record – Old Record, 14.62, Alan Ball, Detroit St. Martin dePorres, 2003); 2. Calvin Sullins, Sand Creek, 14.59; 3. Kurt Schneider, Auburn Hills Oakland Christian, 14.88; 4. Zachary Eggerding, Marcellus, 14.93; 5. William Raushi, Whittemore-Prescott, 15.25; 6. Joel Goodwin, Unionville-Sebewaing, 15.45; 7. Scott Tousley, Frankfort, 15.56; 8. Kyle Nowels, Harbor Springs, 15.58.

100-METER DASH -- 1. Ethan Murray, Bellaire, 11.15; 2. Shawn Wright, Eau Claire, 11.28; 3. Steve Mitchell, Muskegon Catholic Central, 11.30; 4. Eric Parrish, Webberville, 11.36; 5. Dorian Lancaster, Detroit Urban Lutheran, 11.47; 6. Dale Spitzley, Pewamo-Westphalia, 11.54; 7. Matt Ackerman, Whittemore-Prescott, 11.64; 8. Jesse Schwartz, Centreville, 11.66.

800-METER RELAY -- 1. Muskegon Catholic Central, 1:31.94 (Major Metcalf, D'ante Foster, Jared Johnson, Steve Mitchell); 2. Eau Claire, 1:32.56; 3. White Pigeon, 1:33.68; 4. Dryden, 1:34.07; 5. Whittemore-Prescott, 1:34.90; 6. Bellevue, 1:34.97; 7. Centreville, 1:35.27; 8. Webberville, 1:35.34.

1,600-METER RUN -- 1. Larry Julson, Potterville, 4:16.94 (New L.P. Division 4 Finals Meet Record – Old Record, 4:19, Liam Boylan-Pett, Bath, 2003); 2. Tec Adams, Harbor Springs, 4:20.68; 3. Kyle Stacks, Concord, 4:23.76; 4. Warren Witchell, Dansville, 4:24.51; 5. Ashton Fisher, Ellsworth, 4:25.97; 6. Spencer Nousain, Concord, 4:31.15; 7. Marcus Feldpausch, Fowler, 4:32.62; 8. Zachary Phillips, Morenci, 4:34.16.

400-METER RELAY -- 1. Pewamo-Westphalia, 43.86 (Dale Spitzley, Austin Fedewa, Alex Thelen, Cory Noeker); 2. Muskegon Catholic Central, 44.00; 3. McBain, 44.52; 4. Saranac, 44.82; 5. White Pigeon, 44.88; 6. (tie) Reading, 44.92; Ubly, 44.92; 8. Bellevue, 45.10.

400-METER DASH -- 1. Ben Lawson, Mayville, 51.06; 2. Aaron Hilborn, Kingston, 51.22; 3. Travis Blunt, Unionville-Sebewaing, 51.33; 4. Fletcher Masters, Waldron, 51.88; 5. Brian Higgins, Montabella, 51.98; 6. Orion Haro, Burton-Atherton, 52.01; 7. Garrett Teague, Webberville, 52.09; 8. Cameron Johnson, Lawton, 52.34.

300-METER HURDLES -- 1. Cory Noeker, Pewamo-Westphalia, 38.88; 2. Calvin Sullins, Sand Creek, 39.95; 3. Zachary Eggerding, Marcellus, 40.31; 4. Kurt Schneider, Auburn Hills Oakland Christian, 40.34; 5. Douglas Ladner, Dryden, 40.68; 6. Darren Morris, Manton, 40.96; 7. Mike Hamilton, Hesperia, 40.98; 8. Scott Tousley, Frankfort, 41.68.

800-METER RUN -- 1. Collin Ward, Potterville, 1:58.26; 2. Larry Julson, Potterville, 1:58.32; 3. Spencer Batten, Mendon, 1:59.57; 4. Kyle Tait, Big Rapids Crossroads, 2:00.27; 5. Spencer Lyle, Lutheran Westland, 2:00.69; 6. Dakota Cooper, Hesperia, 2:01.01; 7. Corey Williams, Traverse City St. Francis, 2:01.30; 8. Jaron Llewellyn, Onekama, 2:01.63.

200-METER DASH -- 1. Jesse Schwartz, Centreville, 23.24; 2. Jared Johnson, Muskegon Catholic Central, 23.31; 3. Clay Becker, Gaylord St. Mary, 23.41; 4. Zurlon Tipton, Sterling Heights Parkway Christian, 23.45; 5. Ryan Buchler, Genesee, 23.61; 6. Ethan Murray, Bellaire, 23.72; 7. Kyle Brown, Bellevue, 23.79; 8. Chas Frey, Morenci, 24.32.

3,200-METER RUN -- 1. Christian Birky, Saugatuck, 9:32.24; 2. Kevin Oblinger, Mt Pleasant Sacred Heart, 9:43.31; 3. Kyle Stacks, Concord, 9:49.57; 4. Nick Flietstra, Potterville, 9:51.81; 5. Warren Witchell, Dansville, 9:54.64; 6. Spencer Nousain, Concord, 9:55.70; 7. Ashton Fisher, Ellsworth, 9:58.15; 8. Matt Peacock, Hesperia, 10:03.40.

1,600-METER RELAY -- 1. Potterville, 3:29.50 (Frankie Diaz, Caleb Jones, Larry Julson, Collin Ward); 2. Reading, 3:30.41; 3. Concord, 3:30.51; 4. Big Rapids Crossroads C, 3:30.87; 5. Hillsdale Academy, 3:30.91; 6. Lawton, 3:31.59; 7. Muskegon Catholic Centr, 3:31.67; 8. Bath, 3:32.58.





TEAM SCORING -- Potterville 51; Fowler 43; Pewamo-Westphalia 37; Morrice 34; Unionville-Sebewaing 33; Saugatuck 27.50; Harbor Beach 26; Saranac 22; Hillsdale Academy 20; Homer 20; Traverse City St. Francis 20; Manton 20; Kinde-North Huron 19; Centreville 18; Reading 17.50; Southfield Christian 16; Beal City 16; Battle Creek St. Philip 16; Marcellus 15; Rochester Hills Lutheran North 14; Harbor Springs 13; Mendon 12; Port Hope 11; Central Lake 10; Traverse City Grand Traverse Academy 9; Hale 9; McBain 9; Pellston 8; Buckley 8; Indian River-Inland Lakes 8; Mt Pleasant Sacred Heart 7; Morenci 6; McBain Northern Michigan Christian 6; Ubly 6; Deckerville 6; Onekama 5; Hesperia 5; Kentwood West Michigan Lutheran 4; Lawton 4; Fairview 4; Cassopolis 3; Royal Oak Shrine 3; Sand Creek 3; Martin 3; North Muskegon 3; Maple City-Glen Lake 2; Adrian Lenawee Christian 2; Muskegon Catholic Central 2; Athens 2; Waldron 2; Lutheran Westland 1; Colon 1; Newport Lutheran South 1.

DISCUS -- 1. Carly Trieber, Unionville-Sebewaing, 127-2; 2. Alyson Koglin, Port Hope, 114-11; 3. Abby Scharf, Unionville-Sebewaing, 111-2; 4. Heather Lantis, Hillsdale Academy, 110-10; 5. Christine Labaza, Rochester Hills Lutheran North, 109-4; 6. Stephanie Blanchard, Harbor Beach, 101-11; 7. Jami Newell, Reading, 101-2; 8. Jessica Shilts, Lawton, 100-0.

POLE VAULT -- 1. Kirstie Wieber, Pewamo-Westphalia, 11-3 (New L.P. Division 4 Finals Meet Record – Old Record, 10-10.5); 2. Hannah Meachum, Traverse City St. Francis, 10-6; 3. Aubrey Schafer, Pewamo-Westphalia, 10-3; 4. Jaylee Brown, Onekama, 10-3; 5. Brianna Ohlert, Indian River-Inland Lakes, 10-0; 6. Abby Witham, North Muskegon, 9-3; 7. Sara Turschak, Unionville-Sebewaing, 8-9; 8. (tie) Zoey Klein, Marcellus, 8-9; Alex Mailahn, Reading, 8-9.

SHOT PUT -- 1. Jasmine Hines, Central Lake, 40-2; 2. Abby Scharf, Unionville-Sebewaing, 39-1.25; 3. Brooke Schmucker, Reading, 36-9.25; 4. Sarah Dorian, Potterville, 36-1.75; 5. Christina Branch, West Michigan Lutheran, 36-1.25; 6. Caitlin Scharer, Sand Creek, 35-10.75; 7. Dani Frost, Maple City-Glen Lake, 35-8.75; 8. Alyson Koglin, Port Hope, 34-10.75.

HIGH JUMP -- 1. Sarah MacCourtney, Rochester Hills Lutheran North, 5-6; 2. Taylor Friend, Pellston, 5-4; 3. Phoenix Duncan, Morenci, 5-4; 4. (tie) Victoria Reyes, Marcellus, 5-2; Ana Capotosto, Saugatuck, 5-2; 6. Megan Heffner, Kinde-North Huron, 5-2; 7. Tanis Rozeveld, McBain Northern Michigan Christian, 5-0; Cami Sorensen, Hesperia, 5-0; Leandra Leppek, Ubly, 5-0.

LONG JUMP -- 1. Amber Arndt, Beal City, 17-2; 2. Hillary Lowery, Morrice, 16-8.25; 3. Victoria Reyes, Marcellus, 16-4; 4. Liz Baller, Manton, 16-3.50; 5. Tia Rogers, Fairview, 16-3.50; 6. Whitney Cook, Harbor Beach, 16-2.75; 7. Miranda Iles, Athens, 16-2.75; 8. Caitlin Homrich, Kinde-North Huron, 16-2.50.

3,200-METER RELAY -- 1. Fowler, 9:44.80 (Liz Blackwell, Brianne Feldpausch, Julia Contreras, Brooke Simon); 2. Hillsdale Academy, 9:52.43; 3. Harbor Beach, 9:53.58; 4. Harbor Springs, 9:55.28; 5. Manton, 9:57.32 (Stephanie Ingraham, Kim Devore, Sonny Jenkins, Stacey Baron); 6. Saugatuck, 10:02.93; 7. Mt. Pleasant-Sacred Heart, 10:07.17; 8. Unionville-Sebewaing, 10:12.17.

100-METER HURDLES -- 1. Liz Sherzer, Battle Creek St. Philip, 15.14 (New L.P. Division 4 Finals Meet Record – Old Record, 15.30, Whitney Thorp, Reading, 2008); 2. Caitlin Leighton, Mendon, 15.50; 3. Hannah Meachum, Traverse City St. Francis, 15.77; 4. Caitlin Homrich, Kinde-North Huron, 15.86; 5. Tarra Caverly, Hale, 16.31; 6. Megan Bruniquel, Indian River-Inland Lakes, 16.53; 7. Sonny Jenkins, Manton, 16.731; 8. Katherine Baker, Waldron, 16.736.

100-METER DASH -- 1. McKenzie Decker, Centreville, 12.70; 2. Heather Lowery, Morrice, 12.85; 3. Amber Arndt, Beal City, 12.90; 4. Rachel Zeppa, Traverse City Grand Traverse Academy, 12.96; 5. Victoria Reyes, Marcellus, 13.12; 6. Chastity Williams, Cassopolis, 13.16; 7. Kaitlyn Becker, Fowler, 13.43; 8. Kristina Wheeler, Southfield Christian, 13.44.

800-METER RELAY -- 1. Potterville, 1:45.38 (Jill Witaker, Jenna Whipple, Kaila Cook, Kelsey Letson) (New L.P. Division 4 Finals Meet Record – Old Record, 1:46.48, Flint Hamady, 2006); 2. Pewamo-Westphalia, 1:47.78; 3. Morrice, 1:48.21; 4. McBain, 1:50.03; 5. Mendon, 1:50.24; 6. Saranac, 1:50.26; 7. Reading, 1:50.69; 8. Southfield Christian, 1:51.19.

1,600-METER RUN -- 1. Nikki Wurster, Homer, 5:08.16; 2. Rachel Carter, Southfield Christian, 5:09.70; 3. Melinda Palinkas, Saranac, 5:15.41; 4. Bridget Bennett, Mt. Pleasant Sacred Heart Academy, 5:17.22; 5. Morgan Mccardel, Traverse City St. Francis, 5:18.09; 6. Brooke Simon, Fowler, 5:19.23; 7. Gabbie Bates, Hesperia, 5:22.69; 8. Nicole Zehel, Lutheran Westland, 5:24.88.

400-METER RELAY -- 1. Pewamo-Westphalia, 50.63 (Rachel Schmitt, Allison Fedewa, Kara Thelen, Abbey Hengesbach) (New L.P. Division 4 Finals Meet Record – Old Record, 50.84, Pewamo Westphalia, 2008); 2. Potterville, 51.22; 3. Morrice, 51.77; 4. Saranac, 51.99; 5. McBain, 52.07; 6. Southfield Christian, 52.26; 7. Reading, 52.51; 8. Colon, 52.75.

400-METER DASH -- 1. Lindsey Hufnagel, Fowler, 58.03; 2. Haley Baldinger, Buckley, 59.65; 3. Sara Turschak, Unionville-Sebewaing, 59.67; 4. Kelsey Letson, Potterville, 59.68; 5. Tessa Pridgeon, Reading, 1:00.77; 6. Kayla Kubacki, Ubly, 1:00.86; 7. Heather Zick, Port Hope, 1:00.87; 8. Jane Pearson, McBain Northern Michigan Christian, 1:01.03.

300-METER HURDLES -- 1. Megan Heffner, Kinde-North Huron, 46.05; 2. Kaila Cook, Potterville, 46.78; 3. Liz Sherzer, Battle Creek St. Philip, 46.88; 4. Tarra Caverly, Hale, 48.19; 5. Brittannee Wilson, McBain Northern Michigan Christian, 48.90; 6. Jaimie Pallett, Martin, 49.09; 7. Jordan VanDyke, Muskegon Catholic Central, 49.55; 8. Katherine Baker, Waldron, 49.63.

800-METER RUN -- 1. Ana Capotosto, Saugatuck, 2:20.60; 2. Caitlin Reeves, Harbor Springs, 2:20.62; 3. Dana Stolicker, Deckerville, 2:21.75; 4. Stacey Baron, Manton, 2:24.22; 5. Brianne Woycehoski, Harbor Beach, 2:24.95; 6. Rachel Carter, Southfield Christian, 2:25.10; 7. Katy Olsen, Traverse City St. Francis, 2:25.21; 8. Winonah Krug, Newport Lutheran South, 2:25.35.

200-METER DASH -- 1. Lindsey Hufnagel, Fowler, 26.14; 2. McKenzie Decker, Centreville, 26.20; 3. Heather Lowery, Morrice, 26.23; 4. Kelsey Letson, Potterville, 26.61; 5. Rachel Zeppa, Traverse City Grand Traverse Academy, 26.69; 6. Dymond McFall, Royal Oak Shrine, 26.84; 7. Chelsea Durham, Adrian Lenawee Christian, 27.61; 8. Becky Rotter, Indian River-Inland Lakes, 28.72.

3,200-METER RUN -- 1. Nikki Wurster, Homer, 11:28.61; 2. Melinda Palinkas, Saranac, 11:33.72; 3. Alexandrea Wessels, Harbor Beach, 11:36.69; 4. Heather Price, Saugatuck, 11:56.98; 5. Stephanie Ingraham, Manton, 12:02.98; 6. Lauren Cody, Lawton, 12:06.80; 7. Gabbie Bates, Hesperia, 12:07.52; 8. Elyse Lisznyai, Hillsdale Academy, 12:08.07.

1,600-METER RELAY -- 1. Potterville, 4:06.32 (Jenna Whipple, Justeen Roe, Kaila Cook, Kelsey Letson); 2. Fowler, 4:08.71; 3. Hillsdale Academy, 4:13.71; 4. Saugatuck, 4:14.46; 5. Harbor Beach, 4:14.67; 6. Pewamo-Westphalia, 4:15.35; 7. Ubly, 4:15.96; 8. Reading, 4:16.42.