2009 Track and Field Finals LP Division 2

back to results

May. 30, 2009

2009 Track and Field Finals LP Division 2
Zeeland Schools
Provided by Mhsaa.com

TEAM SCORING -- Hamilton 61; Williamston 38; Parma Western 30; Otsego 29; Ogemaw Heights 27; Haslett 23; Madison Heights Lamphere 22; Lansing Waverly 20; Hastings 19; Big Rapids 18; Zeeland West 18; Byron Center 16; Detroit Country Day 15; Sparta 15; Mattawan 14; Orchard Lake St. Mary’s 13; Grand Rapids Catholic Central 13; Lansing Sexton 13; Ypsilanti 12; East Lansing 12; North Branch 11; Caro 11; Linden 11; Cadillac 10; Redford Thurston 10; Milan 10; DeWitt 9; Coopersville 9; Wyoming Rogers 8; Grand Rapids Christian 8; Zeeland East 8; Saginaw 8; Vicksburg 7; Wayland Union 6; Pontiac Notre Dame Prep 6; Grand Rapids Forest Hills Eastern 6; Grand Rapids Northview 6; Clinton Township Clintondale 6; Eaton Rapids 6; Warren Lincoln 5; St. Johns 5; Carleton Airport 5; Wyoming Park 5; Three Rivers 4; Fruitport 4; Alma 4; Birmingham Seaholm 4; Ypsilanti Willow Run 4; Benton Harbor 3; Inkster 3; Chelsea 3; Gibraltar Carlson 3; Grand Rapids South Christian 3; Goodrich 3; Remus Chippewa Hills 3; Dexter 2; Coldwater 2; Petoskey 2; Adrian 2; Bloomfield Hills Andover 2; Bloomfield Hills Lahser 2; Cedar Springs 1; Riverview 1; Fenton 1; Spring Lake 1; Whitehall 1.

DISCUS -- 1. Jack Dennis, Caro, 180-8; 2. Alex Rose, Ogemaw Heights, 166-0; 3. Denzel Roders, Clinton Township Clintondale, 165-11; 4. Derek Sievers, Byron Center, 163-7; 5. Lee VanKampen, Zeeland East, 158-5; 6. Kyle Lark, Alma, 157-10; 7. Harley Millard, Coldwater, 152-4; 8. Anthony Carollo, Ogemaw Heights, 150-6.

POLE VAULT -- 1. Austin DeWildt, Grand Rapids Catholic Central, 15-2; 2. Justin Casarez, Wyoming Rogers, 15-2; 3. Chris Schurr, Byron Center, 14-8.01; 4. Tim Reynolds, Williamston, 14-8; 5. Nick Rainey, Williamston, 14-2.01; 6. Luke Gellis, Eaton Rapids, 14-2; 7. (tie) Cody Deruischer, Sparta, 13-8; Josh Patterson, Sparta, 13-8.

SHOT PUT -- 1. Alex Rose, Ogemaw, 58-7.50; 2. Anthony Zettel, Ogemaw Heights, 54-5.50; 3. Quinten Marcott, Wayland Union, 53-6; 4. Randy Lagow, Parma Western, 53-5; 5. John Kamps, Zeeland East, 53-4.50; 6. Tyler Kuzee, Remus Chippewa Hills, 52-2.50; 7. Blake Treadwell, East Lansing, 51-10; 8. Kyle Lark, Alma, 51-2.

HIGH JUMP -- 1. Brad James, Haslett, 6-9; 2. Dartis Willis, Detroit Country Day, 6-9; 3. Zach Heerspink, Hamilton, 6-8; 4. Heritier Ndele, Warren Lincoln, 6-6.01; 5. Keith Marks, Ypsilanti Willow Run, 6-6; 6. Bryant Siegrist, Eaton Rapids, 6-4; 7. Aaron Daugherty, Big Rapids, 6-4; 8. Dan Root, Riverview, 6-4.

LONG JUMP -- 1. Aaron Daugherty, Big Rapids, 22-11.25; 2. Ja'quan Patterson, Ypsilanti, 22-1.50; 3. Zach Heerspink, Hamilton, 22-1.50; 4. Cameron Friske, North Branch, 22-0; 5. Tyler Ellsworth, Cadillac, 21-9; 6. Dartis Willis, Detroit Country Day, 21-7; 7. Ed Hur, Bloomfield Hills Andover, 21-6.75; 8. Matt Tyink, Hamilton, 20-8.50.

3,200-METER RELAY -- 1. Linden, 8:02.41 (Jake Hord, Kyle LeMieux, Dilan Ryan, Brendon Sage); 2. Grand Rapids Christian, 8:04.57; 3. Zeeland West, 8:07.47; 4. Grand Rapids Forest Hills Eastern, 8:07.73; 5. Williamston, 8:09.90; 6. Grand Rapids South Christian, 8:10.38; 7. Petoskey, 8:10.49; 8. Whitehall, 8:11.29.

110-METER HURDLES -- 1. Vanier Joseph, Redford Thurston, 14.35; 2. Chris Williams, Saginaw, 14.57; 3. Mitch Hausmann, Coopersville, 14.65; 4. Keyante Saxon, East Lansing, 14.81; 5. Jihad Mims, Detroit Country Day, 14.97; 6. Kyler
Elsworth, Goodrich, 15.09; 7. Thomas Teadt, Vicksburg, 15.14; 8. Justin Balczak, Cedar Springs, 15.16.

100-METER DASH -- 1. Brandon Vandriel, Sparta, 10.98; 2. Ryan Burgdorf, Hastings, 11.03; 3. Stephen Murphy, Madison Heights Lamphere, 11.08; 4. Ross Parsons, DeWitt, 11.26; 5. Rodney Woodland, Orchard Lake St. Mary’s, 11.30;
6. Terrence Stevens, Inkster, 11.35; 7. B.J. Lavallis, Bloomfield Hills Lahser, 11.67; 8. Brandon Reynolds, Grand Rapids Forest Hills Northern, 13.59.

800-METER RELAY -- 1. Hamilton, 1:28.49 (Austin Schild, Matt Tyink, David Ptacek, Zach Heerspink); 2. Lansing Sexton, 1:29.28; 3. Lansing Waverly,
1:29.77; 4. Williamston, 1:29.82; 5. Big Rapids, 1:30.17; 6. Benton Harbor, 1:30.26; 7. Orchard Lake St. Mary’s, 1:30.48 (Rodney Woodland, Gary Hunter, Robert Bolden, Tayler Peruski); 8. Zeeland West, 1:30.72.

1,600-METER RUN -- 1. Brandon Hoffman, Parma Western, 4:18.08; 2. Ian Hancke, Haslett, 4:18.56; 3. Jeff MacMillan, Mattawan, 4:18.93; 4. Jeff Sattler, Byron Center, 4:23.37; 5. Alex Salemi, St. Johns, 4:23.90; 6. Mike Darnell, Gibraltar Carlson, 4:23.97; 7. Chris Schulist, Zeeland West, 4:25.01; 8. Spencer Ferris, Grand Rapids Forest Hills Eastern, 4:25.07.

400-METER RELAY -- 1. Williamston, 42.75 (Austin Palmer, Chad Rhiness, Cam Lounsbury, Ryan Brooks); 2. Hamilton, 42.88; 3. Cadillac, 43.08; 4. Lansing Sexton, 43.10; 5. Parma Western, 43.22; 6. Lansing Waverly, 43.31; 7. Big Rapids, 43.42; 8. East Lansing, 43.47.

400-METER DASH -- 1. Stephen Murphy, Madison Heights Lamphere, 47.94 (New L.P. Division 2 Finals Meet Record – Old Record, 48.36, Michael Smoot, Trenton, 2005); 2. Tommy Brinn, Otsego, 48.08; 3. Tayler Peruski, Orchard Lake St. Mary’s, 49.34; 4. Ricco Hall, Wyoming Park, 49.47; 5. Marcus Lade, Zeeland West, 49.56; 6. Ryan Burgdorf, Hastings, 49.73; 7. David Ptacek, Hamilton, 49.75; 8. Lee Chiatalas, Linden, 49.78.

300-METER HURDLES -- 1. Troy Sneller, Hamilton, 38.83; 2. Dakota Sale, Hamilton, 39.31; 3. Dalton Bates, North Branch, 39.33; 4. Derrek Williams, Carleton Airport, 40.12; 5. Weston Taylor, Three Rivers, 40.13; 6. Brett Pfahler, Coopersville, 40.16; 7. Goz Anyadegwu, East Lansing, 40.40; 8. Mike Latsch, Spring Lake, 40.52.

800 METER RUN -- 1. Tommy Brinn, Otsego, 1:55.49; 2. Brandon Hoffman, Parma Western, 1:56.37; 3. T.J. Vanslooten, Grand Rapids Northview, 1:56.50; 4. T.J. Flagg, Haslett, 1:56.92; 5. Will Kane, Birmingham Seaholm, 1:57.52; 6. Trevor Brinn, Otsego, 1:57.58; 7. Nate Dahlgren, Sparta, 1:58.19; 8. Evan Bancroft, Fenton, 1:59.26.

200 METER DASH -- 1. Ryan Brooks, Williamston, 22.14; 2. Ryan Burgdorf, Hastings, 22.18; 3. Stephen Murphy, Madison Heights Lamphere, 22.50; 4. Noah Sumpter, Lansing Waverly, 22.66; 5. Ross Parsons, DeWitt, 22.82; 6. Dan Quinn, Grand Rapids Catholic Central, 22.83; 7. Nick Galvan, Adrian, 22.98; 8. Rodney Woodland, Orchard Lake St. Mary’s, 23.20.

3,200-METER RUN -- 1. Kyle Anderson, Milan, 9:24.68; 2. Jeff MacMillan, Mattawan, 9:30.65; 3. Christopher Burns, Pontiac Notre Dame Prep, 9:31.28; 4. Chris Ryan, Vicksburg, 9:39.27; 5. Jacob Batch, Fruitport, 9:41.16; 6. August Pappas, Chelsea, 9:43.00; 7. Ben Carruthers, Dexter, 9:44.53; 8. Morsi Rayyan, St. Johns, 9:45.72.

1600 METER RELAY -- 1. Hamilton, 3:22.40 (Dakota Sale, Troy Sneller, David Ptacek, Michael Hoffman); 2. Otsego, 3:23.06; 3. Lansing Waverly, 3:24.97; 4. Zeeland West, 3:25.55; 5. Ypsilanti, 3:25.75; 6. Parma Western, 3:25.98; 7. East Lansing, 3:26.67; 8. Caro, 3:27.54.

TEAM SCORING -- East Lansing 36; DeWitt 34; Chelsea 31; Detroit Renaissance 30; Lansing Sexton 29; Middleville-Thornapple Kellogg 28; Otsego 23; Detroit Country Day 21; Croswell-Lexington 20; Milan 17; East Grand Rapids 17; Yale 17; Cadillac 16; Cheboygan 16; Williamston 15; Remus Chippewa Hills 15; Petoskey 14; Saginaw 14; Grand Rapids Forest Hills Eastern 14; Livonia Ladywood 14; Haslett 13; Ypsilanti 13; Hudsonville Unity Christian 12.50; Zeeland West 12; Zeeland East 10; Marine City 10; Birmingham Marian 9; Fruitport 8; Battle Creek Pennfield 8; Birmingham Seaholm 8; Ogemaw Height 8; Carleton Airport 7; Dexter 7; Grand Rapids Northview 7; Grand Rapids South Christian 7; St. Johns 6.50; Wyoming Park 6; Grand Rapids Catholic Central 6; Sparta 6; Redford Thurston 6; Richmond 6; Charlotte 5; Eaton Rapids 5; Dearborn Divine Child 5; Dowagiac 5; Sturgis 4; Holland Christian 3; Ludington 3; Clinton Township Clintondale 3; Grand Rapids Christian 3; Warren Regina 3; Corunna 2; Warren Woods-Tower 2; Hamilton 2; Detroit Southwestern 2; North Branch 2; Trenton 2; Dearborn Heights Annapolis 2; Stevensville-Lakeshore 1.50; Comstock Park 1; Comstock 1; Gaylord 1; Muskegon Orchard View 1; St. Clair Shores South Lake 1; Plainwell 1; Vicksburg 0.50.

DISCUS -- 1. Samantha Lockhart, Lansing Sexton, 139-7; 2. Kayla Brindley, Ogemaw Heights, 136-9; 3. Victoria Buhr, Cheboygan, 134-1; 4. Brittani Mann, Detroit Country Day, 133-8; 5. Kaylee Finney, Charlotte, 131-4; 6. Jessica Nagy, Carleton Airport, 120-8; 7. Malissa Kenner, Dearborn Heights Annapolis, 115-4; 8. Erin Swinger, Comstock Park, 113-8.

POLE VAULT -- 1. Tori Wesley, Marine City, 11-8; 2. Kristen Hixson, Remus Chippewa Hills, 11-2; 3. Carley Morris, East Grand Rapids, 11-2; 4. Christina Gearhart, Eaton Rapids, 10-8; 5. Brittany London, Middleville-Thornapple Kellogg, 10-8; 6. Taylor Jorgensen, Williamston, 10-8; 7. (tie) Becca Schnyders, Hudsonville Unity Christian, 10-2; Lauren Chorny, Stevensville-Lakeshore, 10-2.

SHOT PUT -- 1. Victoria Buhr, Cheboygan, 44-2; 2. Samantha Lockhart, Lansing Sexton, 40-7; 3. Chelsea Carradine, Redford-Thurston, 39-5.50; 4. Kimmy Schmid, Haslett, 39-3.50; 5. Avery Bodenmiller, Carleton Airport, 38-6.50; 6. Rachel Smith, Hudsonville Unity Christian, 37-5.50; 7. Julia Williams, Trenton, 37-4.50; 8. Kaylee Finney, Charlotte, 37-2.50.

HIGH JUMP -- 1. Sara Nitz, Zeeland East, 5-6; 2. Kelsey Kuipers, Otsego, 5-5; 3. Kelly Heidmann, Grand Rapids South Christian, 5-5; 4. Annalise Pickrel, Grand Rapids Catholic Central, 5-5; 5. Keyandrea Rohelia, Saginaw, 5-3; 6. Alexandra King, Ludington, 5-3; 7. Nyki Caldwell, Dexter, 5-3; 8. Kayleigh Coulson, Grand Rapids Catholic Central,5-3.

LONG JUMP -- 1. Keyandrea Rohelia, Saginaw, 18-6.25; 2. Victoria Lipscomb, East Lansing, 18-3.50; 3. Mona Auervuolle, Fruitport, 17-4; 4. Caroline Strasser, Dearborn-Divine Child, 17-0.50; 5. Malika Glover, East
Lansing, 16-10.25; 6. Kelsey Kuipers, Otsego, 16-7; 7. Meaghan Ogonowski, Warren Regina, 16-5.75; 8. Andrea Kyser, St. Clair Shores South Lake, 16-2.

3,200-METER RELAY -- 1. Williamston, 9:29.84 (Emma Drenth, Lauren Halm, Shelby Guile, Hannah Grischke); 2. Petoskey, 9:31.20; 3. East Grand Rapids, 9:35.29; 4. Grand Rapids Forest Hills Eastern, 9:37.91; 5. Zeeland West, 9:43.75; 6. Grand Rapids Christian, 9:44.79; 7. Fruitport, 9:45.63; 8. Milan, 9:50.09.

100-METER HURDLES -- 1. Tori Desira, DeWitt, 15.22; 2. Iris Campbell, Yale, 15.25; 3. Kristen Patchel, Richmond, 15.66; 4. Amber Fater, Riverview, 15.77; 5. Megan Yanik, Livonia Ladywood, 15.81; 6. Zevin Carter, Ypsilanti, 16.04; 7. Olivia Kohler, North Branch, 16.18; 8. Andrea Kober, Sparta, 16.43.

100-METER DASH -- 1. Ashlee Abraham, Detroit Renaissance, 12.50; 2. Kayla Addison, Detroit Country Day, 12.62; 3. Allie Fox, St. Johns, 12.76; 4. Kaisha Martin, Dowagiac, 12.88; 5. Takira Moore, DeWitt, 13.00; 6. Rebecca Hall, Wyoming Park, 13.10; 7. Kimberly Durr, Detroit Southwestern, 13.20; 8. Tonesia Williams, Muskegon Orchard View, 13.21.

800-METER RELAY -- 1. East Lansing, 1:43.48 (Malika Glover, Hannah Fitzpatrick, Mercedes Lee, Victoria Lipscomb); 2. Chelsea, 1:44.55; 3. Ypsilanti, 1:44.79; 4. Remus Chippewa Hills, 1:45.67; 5. DeWitt, 1:45.82; 6. Lansing Sexton, 1:46.68; 7. Williamston, 1:46.80; 8 (tie). Vicksburg, 1:47.37; St.Johns, 1:47.37.

1,600-METER RUN -- 1. Leah O'Connor, Croswell-Lexington, 5:03.38; 2. Kaitlyn Patterson, Cadillac, 5:05.15; 3. Alex Mathews, Birmingham Seaholm, 5:06.81; 4. Ellen Junewick, Grand Rapids Forest Hills Eastern, 5:08.49; 5. Taylor Smith, Otsego, 5:08.57; 6. Carly Plank, Grand Rapids Northview, 5:09.44; 7. Angela Swain, Milan, 5:10.15; 8. Gina Valgoi, Warren Regina, 5:12.52.

400-METER RELAY -- 1. Detroit Renaissance, 49.13 (Adrienne Parnell, Lorreal Jones, Tiara Heard, Ashlee Abraham); 2. East Lansing, 49.58; 3. DeWitt, 49.87; 4. Chelsea, 50.47; 5. Ypsilanti, 50.53; 6. Lansing Sexton, 50.90; 7. Hamilton, 50.92; 8. Plainwell, 50.96.

400-METER DASH -- 1. Olivia Detroyer, Chelsea, 57.64; 2. Emily Ordway, Middleville-Thornapple Kellogg, 57.90; 3. Paige Cataldo, Bloomfield Hills Marian, 58.20; 4. Breterria Hill, Lansing Sexton, 58.21; 5. Julie Busscher,
Hudsonville Unity Christian, 58.78; 6. Gabrielle Adams, Clinton Township Clintondale, 59.69; 7. Sadie Cinato, Warren Woods-Tower, 59.72; 8. Savannah Hypio, Gaylord, 59.88.

300-METER HURDLES -- 1. Tori Desira, DeWitt, 45.18; 2. Emma Fishnick, Battle Creek Pennfield, 45.22; 3. Megan Yanik, Livonia Ladywood, 45.50; 4. Andrea Kober, Sparta, 45.86; 5. Jen Fuller, Sturgis, 45.92; 6. Sarah Venlet, Holland Christian, 46.24; 7. Megan Birchmeier, Corunna, 46.40; 8. Kaylin Taylor, Comstock, 46.81.

800-METER RUN -- 1. Leah O'Connor, Croswell-Lexington, 2:15.41; 2. Monica Barnes, Haslett, 2:15.64; 3. Maddie Werley, Zeeland West, 2:17.51; 4. Lauren Grunewald, East Grand Rapids, 2:18.32; 5. Angela Swain, Milan, 2:20.95; 6. Ellen Junewick, Grand Rapids Forest Hills Eastern, 2:21.30; 7. Merissa Harkema, Hudsonville Unity Christian, 2:21.36; 8. McKenzie Diemer, Grand Rapids South Christian, 2:21.78.

200-METER DASH -- 1. Ashlee Abraham, Detroit Renaissance, 25.66; 2. Kayla Addison, Detroit Country Day, 25.99; 3. Victoria Lipscomb, East Lansing, 26.19; 4. Kelsey Kuipers, Otsego, 26.29; 5. Iris Campbell, Yale, 26.37; 6. Rebecca Hall, Wyoming Park, 26.49; 7. Julie Busscher, Hudsonville Unity Christian, 26.77; 8. Ja'Lisa Longoria, Remus Chippewa Hills, 27.24.

3,200-METER RUN -- 1. Jordan Tomecek, Milan, 11:07.43; 2. Kaitlyn Patterson, Cadillac, 11:10.06; 3. Allyson Winchester, Middleville-Thornapple Kellogg, 11:11.97; 4. Kristen Yarows, Dexter, 11:15.16; 5. Carly Plank, Grand Rapids Northview, 11:16.05; 6. Taylor Smith, Otsego, 11:24.12; 7. Rachel Schulist, Zeeland West, 11:24.65; 8. Alyssa Dyer, Grand Rapids Forest Hills Eastern, 11:27.31.

1,600-METER RELAY -- 1. Middleville-Thornapple Kellogg, 4:03.93 (Hana Hunt, Stephanie Beleher, Cassie Holwelda, Emily Ordway); 2. Chelsea, 4:05.60; 3. Petoskey, 4:06.19; 4. Yale, 4:06.21; 5. Livonia Ladywood, 4:08.00; 6. Birmingham Marian, 4:08.08; 7. Birmingham Seaholm, 4:08.45; 8. Remus Chippewa Hills, 4:08.66.